Σελ. 582 από 585 ΠρώτηΠρώτη ... 562572577580581582583584 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 8.716-8.730 από 8762
  1. #8716
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.384
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chingachgook Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μάνα μου θα πάει για ένα 3μηνο Αμερική. Για πείτε πληζ καμιά ιδέα για να χαλάει για έξοδα, όχι σώνει και καλά αγορές;
    Το ευκολότερο είναι προφανώς μετρητά. Εκτός αυτού; Μπορεί να χρησιμοποιεί την χρεωστική της, αλλά θα φάει κερατιάτικες χρεώσεις/έξοδα μετατροπής συναλλάγματος σε κάθε συναλλαγή.

    Μπορεί πχ να ανοίξει καταθετικό σε δολάριο, και να συνδεθεί με χρεωστική; Άλλη επιλογή;

    (χρονικό περιθώριο υπάρχει και δεν είναι κάτι που μας πιέζει ο χρόνος ή/και να γίνει άμεσα)
    Πρότεινες πραγματικά τις χειρότερες λύσεις.
    Μετρητά μαζί σου στην Αμερική; Κίνδυνος για ληστείες, άσε που πολλά μαγαζιά προτιμούν κάρτες.
    Μετά, άνοιγμα λογαριασμού για ένα ταξίδι; Φασαρία και αυτό.
    Όπως αναφέρθηκε, Revolut και καθαρίσατε. Χωρίς προμήθεια κλπ.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  2. #8717
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρότεινες πραγματικά τις χειρότερες λύσεις.
    Μετρητά μαζί σου στην Αμερική; Κίνδυνος για ληστείες, άσε που πολλά μαγαζιά προτιμούν κάρτες.
    Μετά, άνοιγμα λογαριασμού για ένα ταξίδι; Φασαρία και αυτό.
    Όπως αναφέρθηκε, Revolut και καθαρίσατε. Χωρίς προμήθεια κλπ.
    Η να πάρει και Ν26 εμένα ποτέ δεν μου δημιούργησαν πρόβλημα
    Θαυμάζετε αλλά δεν αγγίζετε

  3. #8718
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Και εγώ μέχρι τώρα ήμουν πολύ μεγαλύτερος φαν της Ν26, όπου μάλιστα για τα ταξίδια χρησιμοποιούσα αυτή. Πλέον όμως γουστάρω παραπάνω την Revolut, και αυτό εξαιτίας των εικονικών καρτών όπου μπορείς να βγάλεις όσες θέλεις, να βάλεις όρια σε κάθε εικονική όσο θέλεις, οπότε πρακτικά μπορείς να χρησιμοποιείς παντού την κάρτα σου και να είσαι ασφαλής και με το παραπάνω περνώντας και τις κάρτες στο Apple Pay / Google Pay.

  4. #8719
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.588
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ μέχρι τώρα ήμουν πολύ μεγαλύτερος φαν της Ν26, όπου μάλιστα για τα ταξίδια χρησιμοποιούσα αυτή. Πλέον όμως γουστάρω παραπάνω την Revolut, και αυτό εξαιτίας των εικονικών καρτών όπου μπορείς να βγάλεις όσες θέλεις, να βάλεις όρια σε κάθε εικονική όσο θέλεις, οπότε πρακτικά μπορείς να χρησιμοποιείς παντού την κάρτα σου και να είσαι ασφαλής και με το παραπάνω περνώντας και τις κάρτες στο Apple Pay / Google Pay.
    Το όριο που βάζεις στην εικονική είναι όριο για κάθε συναλλαγή ή το maximum ποσό που μπορεί να ξοδέψει (σαν prepaid);

  5. #8720
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το όριο που βάζεις στην εικονική είναι όριο για κάθε συναλλαγή ή το maximum ποσό που μπορεί να ξοδέψει (σαν prepaid);
    Είναι μηνιαίο όριο δαπανών, οπότε είναι για το max που μπορεί να ξοδέψει σαν prepaid που λες. Αλλά αν ανοίγεις ξεχωριστές εικονικές για συγκεκριμένες υπηρεσίες, ξέρεις πόσο είναι το όριο σου σαν συναλλαγή.

    Παράδειγμα:
    Δώσανε 9 μήνες δωρεάν Ant1+ από τη ΔΕΗ, οπότε το έβαλα. Έφτιαξα ξεχωριστή εικονική και έχω βάλει μηνιαίο όριο 3€ το μήνα. Αυτοί την υπηρεσία την χρεώνουν 3,33€ το μήνα, οπότε όταν λήξει το 9μηνο, δε θα μπορέσει να τραβήξει τα 3,33. Πρακτικά είναι σα να βάζω εικονικό όριο για τη συναλλαγή, γιατί αυτή τη συγκεκριμένη χρεωστική δε θα τη χρησιμοποιήσω αλλού.

  6. #8721
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.588
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι μηνιαίο όριο δαπανών, οπότε είναι για το max που μπορεί να ξοδέψει σαν prepaid που λες. Αλλά αν ανοίγεις ξεχωριστές εικονικές για συγκεκριμένες υπηρεσίες, ξέρεις πόσο είναι το όριο σου σαν συναλλαγή.

    Παράδειγμα:
    Δώσανε 9 μήνες δωρεάν Ant1+ από τη ΔΕΗ, οπότε το έβαλα. Έφτιαξα ξεχωριστή εικονική και έχω βάλει μηνιαίο όριο 3€ το μήνα. Αυτοί την υπηρεσία την χρεώνουν 3,33€ το μήνα, οπότε όταν λήξει το 9μηνο, δε θα μπορέσει να τραβήξει τα 3,33. Πρακτικά είναι σα να βάζω εικονικό όριο για τη συναλλαγή, γιατί αυτή τη συγκεκριμένη χρεωστική δε θα τη χρησιμοποιήσω αλλού.
    Κατάλαβα, καλό.
    Για ταξίδι εν πάση περιπτώσει αυτό που χρειάζεται είναι πιο πολύ το πρώτο (συνολικό όριο για το μήνα και όχι όριο για συναλλαγή), αλλά και αυτό που έκανες έξυπνο είναι.

  7. #8722
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Επίσης, για ταξίδια στην Αμερική καλό είναι να χρησιμοποιείται το κινητό για να πληρώνεται, οπότε αναγκαστικά να πληρώνεται με την ανέπαφη λειτουργία όπου μπορείται. Εν έτη 2017 όταν εγώ πήγα στην Αμερική, τις κάρτες τις περνούσαν με τη μαγνητική πλευρά της, και αυτό που έκαναν όλοι είναι να βάζουν στο δισκάκι την κάρτα, να την παίρνει ο σερβιτόρος για να την περάσει στο μηχάνημα και να την φέρει πίσω. Μου φάνηκε πως ήταν πολύ πίσω απ'τον κόσμο αλλά τι να κάνω.
    Όταν γύρισα πίσω, με πήραν απ'την τράπεζα να μου πούνε πως τους έστειλε email/ειδοποίηση η Visa/Mastercard (δε θυμάμαι ποια χρησιμοποιούσα) πως έχουν υποκλαπεί τα στοιχεία της, και πως την ακυρώνουν. Διόλου απίθανο όταν γινόταν αυτό με τη μαγνητική πλευρά. Εγώ βέβαια κάποια χρέωση δεν είχα.
    Εδώ να ενημερώσω πως στις ελληνικές κάρτες τουλάχιστον, όταν είναι να κάνεις τέτοιο ταξίδι παίρνεις στην τράπεζα και τους ενημερώνεις για τις ημερομηνίες που θα είσαι εκτός Ευρώπης για να το καταχωρήσουν στο σύστημα ούτως ώστε να μη φαίνεται περίεργο το να χτυπάνε στην άλλη άκρη χρεώσεις.

  8. #8723
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.818
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης, για ταξίδια στην Αμερική καλό είναι να χρησιμοποιείται το κινητό για να πληρώνεται, οπότε αναγκαστικά να πληρώνεται με την ανέπαφη λειτουργία όπου μπορείται. Εν έτη 2017 όταν εγώ πήγα στην Αμερική, τις κάρτες τις περνούσαν με τη μαγνητική πλευρά της, και αυτό που έκαναν όλοι είναι να βάζουν στο δισκάκι την κάρτα, να την παίρνει ο σερβιτόρος για να την περάσει στο μηχάνημα και να την φέρει πίσω. Μου φάνηκε πως ήταν πολύ πίσω απ'τον κόσμο αλλά τι να κάνω.
    Όταν γύρισα πίσω, με πήραν απ'την τράπεζα να μου πούνε πως τους έστειλε email/ειδοποίηση η Visa/Mastercard (δε θυμάμαι ποια χρησιμοποιούσα) πως έχουν υποκλαπεί τα στοιχεία της, και πως την ακυρώνουν. Διόλου απίθανο όταν γινόταν αυτό με τη μαγνητική πλευρά. Εγώ βέβαια κάποια χρέωση δεν είχα.
    Εδώ να ενημερώσω πως στις ελληνικές κάρτες τουλάχιστον, όταν είναι να κάνεις τέτοιο ταξίδι παίρνεις στην τράπεζα και τους ενημερώνεις για τις ημερομηνίες που θα είσαι εκτός Ευρώπης για να το καταχωρήσουν στο σύστημα ούτως ώστε να μη φαίνεται περίεργο το να χτυπάνε στην άλλη άκρη χρεώσεις.
    Από τη στιγμή που η κάρτα φεύγει από τα χέρια/μάτια σου, δεν χρειάζεται τη μαγνητική ταινία, ακόμα και φωτογραφία μπορούν να την βγάλουν για να υποκλέψουν τα στοιχεία.

  9. #8724
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μια φορα την ειχα δωσει ετσι και σηκωθηκα και πηγα απο πισω συνοδεια μεχρι το pos ... Ναι το εκαναν οι αλλοι αλλα εγω ειμαι απο χωριο

  10. #8725
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.384
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης, για ταξίδια στην Αμερική καλό είναι να χρησιμοποιείται το κινητό για να πληρώνεται, οπότε αναγκαστικά να πληρώνεται με την ανέπαφη λειτουργία όπου μπορείται. Εν έτη 2017 όταν εγώ πήγα στην Αμερική, τις κάρτες τις περνούσαν με τη μαγνητική πλευρά της, και αυτό που έκαναν όλοι είναι να βάζουν στο δισκάκι την κάρτα, να την παίρνει ο σερβιτόρος για να την περάσει στο μηχάνημα και να την φέρει πίσω. Μου φάνηκε πως ήταν πολύ πίσω απ'τον κόσμο αλλά τι να κάνω.
    Όταν γύρισα πίσω, με πήραν απ'την τράπεζα να μου πούνε πως τους έστειλε email/ειδοποίηση η Visa/Mastercard (δε θυμάμαι ποια χρησιμοποιούσα) πως έχουν υποκλαπεί τα στοιχεία της, και πως την ακυρώνουν. Διόλου απίθανο όταν γινόταν αυτό με τη μαγνητική πλευρά. Εγώ βέβαια κάποια χρέωση δεν είχα.
    Εδώ να ενημερώσω πως στις ελληνικές κάρτες τουλάχιστον, όταν είναι να κάνεις τέτοιο ταξίδι παίρνεις στην τράπεζα και τους ενημερώνεις για τις ημερομηνίες που θα είσαι εκτός Ευρώπης για να το καταχωρήσουν στο σύστημα ούτως ώστε να μη φαίνεται περίεργο το να χτυπάνε στην άλλη άκρη χρεώσεις.
    Και στην Ελλάδα γίνεται αυτό όχι από το 2017, αλλά από το 2007.
    Μου αρέσει που σου φάνηκε η Αμερική πίσω.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  11. #8726
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και στην Ελλάδα γίνεται αυτό όχι από το 2017, αλλά από το 2007.
    Μου αρέσει που σου φάνηκε η Αμερική πίσω.
    Να περάσεις κάρτα με τη μαγνητική της πλευρά; Προσωπικά στην Ελλάδα ήταν τόσο πίσω που δεν θυμάμαι καν να το ζω. Η Αμερική ήταν πίσω στο να χρησιμοποιούν το Chip. Εμείς εδώ και πάρα πολλά χρόνια το χρησιμοποιούμε. Στην Αμερική το 2017 δεν ήταν το στάνταρ.

  12. #8727
    Εγγραφή
    30-11-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.568
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mb
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    6(dB) / 14(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και στην Ελλάδα γίνεται αυτό όχι από το 2017, αλλά από το 2007.
    Μου αρέσει που σου φάνηκε η Αμερική πίσω.
    Αν καποιος ειναι πισω στις συναλλαγες με POS και στα ευρυζωνικα αυτη τη στιγμη, αυτη ειναι η Αμερικη. Η Ε.Ε αλλα ακομα και η Ελλαδα ειναι πολυ μπροστα τους.

  13. #8728
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.588
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και στην Ελλάδα γίνεται αυτό όχι από το 2017, αλλά από το 2007.
    Μου αρέσει που σου φάνηκε η Αμερική πίσω.
    Και εμένα μου αρέσει γιατί έχει δίκιο.
    Δεν ξέρω τι γίνεται σήμερα, αλλά για τότε που γράφει ήταν όντως πίσω. Και το 2010 ήταν πίσω. Νομίζω γύρω στο 2000-2005 η Ευρώπη τους ξεπέρασε.
    Αυτοί άργησαν πάρα πολύ να έρθουν στον 21ο αιώνα στις τεχνολογίες πληρωμής και είχαν μείνει στις μαγνητικές ταινίες του 20ου αιώνα.

  14. #8729
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.597
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης, για ταξίδια στην Αμερική καλό είναι να χρησιμοποιείτε το κινητό για να πληρώνετε, οπότε αναγκαστικά να πληρώνετε με την ανέπαφη λειτουργία όπου μπορείτε.
    Fixed.

  15. #8730
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Πω, τα κατακρεούργησα. Μυαλό κουκούτσι σήμερα!

Σελ. 582 από 585 ΠρώτηΠρώτη ... 562572577580581582583584 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-08, 21:31
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-07, 17:13
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-07, 22:02
  4. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-06, 10:05
  5. REISER 4 - Πλεονεκτήματα/Μειονεκτήματα.
    Από mich83 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-06, 15:30

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας