Σελ. 412 από 585 ΠρώτηΠρώτη ... 392402407410411412413414417422432 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.166-6.180 από 8762
  1. #6166
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχει δεσμευτεί ποσό Χ μπορούν να χρεώσουν λιγότερο.
    Αυτό κάνουν πχ οι εταιρίες ενοικίασης αυτοκινήτων αν υπάρξει κάποια μικρή ζημιά στο αυτοκίνητο για την οποία πρέπει να πληρώσεις πχ 150€ ενώ έχουν δεσμεύσει 1000€ στην κάρτα σου.
    OK με λιγο παραπανω ψαξιμο βρηκα ακρη και λυθηκε η απορια μου για τα ΑΒ μεσω των Συχνων Ερωτησεων...

    Για την ορθή πληρωμή των online αγορών σας συμπεριλαμβανομένων των ειδικών περιπτώσεων αντικατάστασης προϊόντων και προϊόντων μεταβλητού βάρους, έχει δεσμευτεί 15% του ποσού επιπλέον από την κάρτα σας. Εφόσον προκύψει το τελικό ποσό της παραγγελίας, το επιπλέον ποσό πέραν του ποσού αυτού θα επιστραφεί στον λογαριασμό σας. Η διαθεσιμότητα του ποσού εξαρτάται από την εκδότρια τράπεζα της κάρτας. Η επιστροφή του ποσού δεν δύναται να γίνει με μετρητά.
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  2. #6167
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Με την αναγκαστικη επεκταση χρησης του πλαστικου χρηματος (ποτε δεν ημουν φαν...απεναντιας...)
    αναρωτιεμαι, αν ισχυει αυτο που παντα υπηρχε ως φοβια,
    οτι ο x πωλητης που του δινεις να χρεωσει την καρτα, εστω μπροστα στα ματια σου,
    αν εχει καλο μνημονικο, μπορει να απομνημονευσει τον αριθμο της καρτας και το ccv, και να κανει online αγορες με χρηση της καρτας μας...

    οκ, χρεωστικη εχω, και παντα μεσα το ποσο ειναι περιορισμενο,
    αλλα ειναι που ειναι καταναγκασμος η χρηση καρτας,
    αν συμβει και κατι τετοιο,
    δεν ξερω τι θα κανω μετα...

  3. #6168
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με την αναγκαστικη επεκταση χρησης του πλαστικου χρηματος (ποτε δεν ημουν φαν...απεναντιας...)
    αναρωτιεμαι, αν ισχυει αυτο που παντα υπηρχε ως φοβια,
    οτι ο x πωλητης που του δινεις να χρεωσει την καρτα, εστω μπροστα στα ματια σου,
    αν εχει καλο μνημονικο, μπορει να απομνημονευσει τον αριθμο της καρτας και το ccv, και να κανει online αγορες με χρηση της καρτας μας...

    οκ, χρεωστικη εχω, και παντα μεσα το ποσο ειναι περιορισμενο,
    αλλα ειναι που ειναι καταναγκασμος η χρηση καρτας,
    αν συμβει και κατι τετοιο,
    δεν ξερω τι θα κανω μετα...
    Να ήταν μόνο αυτό;
    Μπορεί να βάλει παρακολούθηση και να βλέπει πότε βάζεις λεφτά στον λογαριασμό και να στα παίρνει άμεσα και δεν έχει ακατάσχετα κλπ εδώ.

    Με μόνο νούμερο και ccv δεν γίνεται χρέωση, τα πιο πολλά Online ζητάνε και άλλα στοιχεία, είναι ευθύνη του πωλητή να αποδείξει μετά οτι εσύ έκανες την αγορά, αλλιώς παίρνεις τα λεφτά σου πίσω, κάτι που δεν θα γινόταν αν κάποιος σου έπαιρνε το πορτοφόλι με τα μετρητά.

  4. #6169
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ολες οι πιστωτικές της Alpha μπορούν να συνδεθούν με λογαριασμό, έτσι όταν πας στο ΑΤΜ της Alpha αν έχεις πρόσβαση στον λογαριασμό σου ...
    .... και της Εθνικής, της Πειραιώς όμως; ξέρει κάποιος;

  5. #6170
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.582
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ερώτηση: Θέλω να κάνω ένα δώρο σε έναν γνωστό μου και σκέφτηκα μήπως του δώσω μία prepaid κάρτα. Μπορεί να μου πεί κάποιος επειδή δεν έχω ξανασχοληθεί με Prepaid (πάντα χρησιμοποιούσα για όλες τις αγορές χρεωστική) αν είναι εφικτό κάτι τέτοιο από θέμα ασφάλειας/προσωπικών δεδομένων? Η prepaid είναι συνδεδεμένη με τα δικά μου προσωπικά στοιχεία (και άρα όλες οι αγορές που θα γίνουν θα είναι σαν να τις εκτέλεσα εγώ; ) ή ισχύει κάτι άλλο?? Thanks.
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

  6. #6171
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Doxaios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση: Θέλω να κάνω ένα δώρο σε έναν γνωστό μου και σκέφτηκα μήπως του δώσω μία prepaid κάρτα. Μπορεί να μου πεί κάποιος επειδή δεν έχω ξανασχοληθεί με Prepaid (πάντα χρησιμοποιούσα για όλες τις αγορές χρεωστική) αν είναι εφικτό κάτι τέτοιο από θέμα ασφάλειας/προσωπικών δεδομένων? Η prepaid είναι συνδεδεμένη με τα δικά μου προσωπικά στοιχεία (και άρα όλες οι αγορές που θα γίνουν θα είναι σαν να τις εκτέλεσα εγώ; ) ή ισχύει κάτι άλλο?? Thanks.
    Στην αίτηση για την prepaid συνήθως βάζεις τα δικά σου στοιχεία, καθώς θέλει και υπογραφή απο τον κάτοχο. σε αγορές σε φυσικά καταστήματα δεν θα έχει θέμα, αλλά σε Online;
    Μήπως να σκεφτείς λίγο καλύτερα το δώρο του; δεν λέω είναι μια ευκολία η δωροκάρτες ή prepaid Κάρτες, αλλά το να δώσεις κάτι που το έψαξες εσύ είναι καλύτερο.

  7. #6172
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.582
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Βρήκα αυτό στην Πειραιώς. Ουσιαστικά δεν είναι συνδεδεμένη με κανένα στοιχείο και αν θελήσεις να την κάνεις κανονική prepaid αυτός που θέλει δίνει τα δικά του. Μέχρι στιγμής δε βρήκα να υπάρχει αντίστοιχο σε κάποια άλλη τράπεζα...

    https://www.piraeusbank.gr/el/idiwte...paid-gift-card
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

  8. #6173
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Doxaios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρήκα αυτό στην Πειραιώς. Ουσιαστικά δεν είναι συνδεδεμένη με κανένα στοιχείο και αν θελήσεις να την κάνεις κανονική prepaid αυτός που θέλει δίνει τα δικά του. Μέχρι στιγμής δε βρήκα να υπάρχει αντίστοιχο σε κάποια άλλη τράπεζα...

    https://www.piraeusbank.gr/el/idiwte...paid-gift-card
    το δικαιολογητικά που απαιτούνται το πάτησες;

    Μπορείτε να την αποκτήσετε σε λίγα μόνο λεπτά από οποιοδήποτε κατάστημα της Τράπεζας Πειραιώς στην Ελλάδα, με επίδειξη της ταυτότητας ή του διαβατηρίου σας και τον αριθμό του (ελληνικού) κινητού σας τηλεφώνου.

  9. #6174
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.582
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    το δικαιολογητικά που απαιτούνται το πάτησες;
    Τα δικαιολογητικά που απαιτούνται είναι αν θές να την αναβαθμίσει ο κάτοχος από απλή gift prepaid σε κανονική prepaid. Αν κατάλαβα καλά. Για να την βγάλεις εσύ δε χρειάζεται ούτε λογαριασμό να έχεις στην τράπεζα και η κατάθεση γίνεται με μετρητά.
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

  10. #6175
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Doxaios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η prepaid είναι συνδεδεμένη με τα δικά μου προσωπικά στοιχεία (και άρα όλες οι αγορές που θα γίνουν θα είναι σαν να τις εκτέλεσα εγώ; ) ή ισχύει κάτι άλλο?? Thanks.
    Για τις μη-επαναφορτιζόμενες (έως 250 όριο): ναι, διότι έχεις δώσει έγγραφο ταυτοποίησης (για να την πάρεις) και η τράπεζα δεν θα γνωρίζει αν εσύ μετά την έχεις (ή που) δωρίσει.

  11. #6176
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.802
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με την αναγκαστικη επεκταση χρησης του πλαστικου χρηματος (ποτε δεν ημουν φαν...απεναντιας...)
    αναρωτιεμαι, αν ισχυει αυτο που παντα υπηρχε ως φοβια,
    οτι ο x πωλητης που του δινεις να χρεωσει την καρτα, εστω μπροστα στα ματια σου,
    αν εχει καλο μνημονικο, μπορει να απομνημονευσει τον αριθμο της καρτας και το ccv, και να κανει online αγορες με χρηση της καρτας μας...

    οκ, χρεωστικη εχω, και παντα μεσα το ποσο ειναι περιορισμενο,
    αλλα ειναι που ειναι καταναγκασμος η χρηση καρτας,
    αν συμβει και κατι τετοιο,
    δεν ξερω τι θα κανω μετα...
    Δεν χρειάζεται να έχει καλό μνημονικό. Συνηθισμένο φαινόμενο στο eshop, πριν υποχρεωθούν βάσει νόμου να βάλουν POS σε κατάστημα της επαρχίας.
    Αν δεν ήθελες να πληρώσεις online με κάρτα, αλλά ήθελες να πληρώσεις στο κατάστημα, έδινες την κάρτα για χρέωση στον υπάλληλο, και ξεκινούσε να περνάει στο σύστημα αριθμό κάρτας και CVV.
    Ούτε ξέρεις τί ασφάλεια έχει, ούτε πώς αποθηκεύεται, ούτε καν αν το αντιγράφει ο ίδιος για προσωπική χρήση . Κάθε φορά γκρίνιαζα...

  12. #6177
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.304
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Ακριβώς αυτό που λέει ο Μηνάς. Εγώ δεν δέχτηκα και ξαναπήγα αργότερα να παραλάβω με μετρητά.

    Εμένα μου έχει τύχει για ενοικίαση αυτοκινήτου να γράψουν όλα τα στοιχεία, μαζί και το CVV, στην αίτηση-σύμβαση. Το αντιλήφθηκα αφού είχα πάρει το αυτοκίνητο (ξέρετε, αυτά τα γραφεία-φαντάσματα που σου φέρνουν το αυτοκίνητο στο αεροδρόμιο αλλά είναι πολύ τσίπηδες για να έχουν γραφείο εκεί).

    Το ότι κάτι είναι λάθος και παράνομο/κόντρα στις συμβάσεις με τις τράπεζες δεν σημαίνει και ότι κανείς δεν το κάνει.
    hnesne

  13. #6178
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.269
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Φίλη παλαιότερα είχα κάνει κράτηση για ολιγοήμερες διακοπές σε γραφείο ταξιδιών στον Πειραιά.
    Μετά τις διακοπές είδε περίεργες χρεώσεις στην κάρτα της από άγνωστες προς αυτή επιχειρήσεις του εξωτερικού.
    Επειδή ασχολούμαι με αυτά την ρώτησα που είχε χησιμοποιήσει την κάρτα της. Εκεί θυμήθηκε και μου είπε ότι ο πράκτορας είχε βγάλει φωτοτυπία της κάρτας της και από τις δύο πλευρές.

    Η τράπεζα επέστρεψε τα ποσά ακύρωσε την κάρτα αλλά δεν ξέρω αν προήλθε η χρέωση από το πρακτορείο ή αν τα στοιχεία χρησιμοποιήθηκαν ηλεκτρονικά αλλού από τον υπάλληλο της επιχείρισης.

  14. #6179
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Αυτο με το e-shop.gr που ζητουσαν μεχρι και φωτοτυπια της ταυτοτητας ισχυει ακομη
    γιατι στο e-fresh = supermarket εξ αρχης ΔΕΝ υπηρχε!

    Αντε και εχουν ολα τα άλλα στοιχεια εκτος απο το pin, σε μια ΜΗ ανεπαφη καρτα, τι κομπινα μπορει να κανουν;

    Μην βαρουτε, εχω δηλωσει πανασχετη...
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  15. #6180
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manoulamou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο με το e-shop.gr που ζητουσαν μεχρι και φωτοτυπια της ταυτοτητας ισχυει ακομη
    γιατι στο e-fresh = supermarket εξ αρχης ΔΕΝ υπηρχε!

    Αντε και εχουν ολα τα άλλα στοιχεια εκτος απο το pin, σε μια ΜΗ ανεπαφη καρτα, τι κομπινα μπορει να κανουν;

    Μην βαρουτε, εχω δηλωσει πανασχετη...
    με τα στοιχεία της κάρτας μπρος και πίσω μπορείς να κάνει αγορές μέσω ιντερνετ ανεξαρτήτου ποσού. Δεν χρειάζεται pin.

    Τα site σου ζητάνε, ονοματεπώνυμο που αναγράφεται πάνω στην κάρτα, τον αριθμό της κάρτας(τα πολλά νούμερα),την ημερομηνία λήξης και τον κωδικό CVV(τα 3 ψηφία που βρίσκονται στο πίσω μέρος).

Σελ. 412 από 585 ΠρώτηΠρώτη ... 392402407410411412413414417422432 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-08, 21:31
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-07, 17:13
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-07, 22:02
  4. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-06, 10:05
  5. REISER 4 - Πλεονεκτήματα/Μειονεκτήματα.
    Από mich83 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-06, 15:30

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας