Σελ. 355 από 585 ΠρώτηΠρώτη ... 335345350353354355356357360365375 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.311-5.325 από 8762
  1. #5311
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    274
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΕΡΜΟΥ
    Router
    Huawei DG8245V-10
    SNR / Attn
    0.6(dB) / 0.6(dB)
    Χρησιμοποιεί κανείς το https://www.yellowday.gr/ της πειραιώς;

    Προσπαθώ να αγοράσω μια προσφορά, αλλά δεν δέχεται καμία κάρτα μου. Δοκίμασα με 2 visa Πειραιώς και μια Mastercard eurobank μου βγάζει συνέχεια "λάθος αριθμός κάρτας".
    Raijintek Agos - Raijintek Themis - Intel Core i5 4460 - Gigabyte Socket 1150 GA-Z97P-D3 - Crucial Ballistix Sport 8GB - Asus ATI Radeon R9 280 DirectCU II Top 3GB - Antec Earthwatts EA650

  2. #5312
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelakis1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω παρατηρήσει ότι η εθνική τράπεζα δεν καταχωρεί στις συναλλαγές -που περιλαμβάνονται στο χτίσιμο του αφορολόγητου- την εξόφληση λογαριασμών της ΕΥΑΘ. Τα μέλη από την Θεσσαλονίκη έχετε παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο στην εξόφληση των λογαριασμών ύδρευσης;
    Δεν ξερω τι γινεται εκει πανου με την ΕΥΑΘ, εμεις οι χαμουτζηδες παντως για το 2017 μια χαρα αναφερεται η ΕΥΔΑΠ. Το καλυτερο μας συμβαινει στο 2018: ενω η πρωτη εξοφληση εμφανιστηκε αυτοματα, λιγες μερες μετα εξαφανιστηκε και εκτοτε ΕΥΔΑΠ γιοκ στο Αφορολογητο του i-bank!
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  3. #5313
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Από ότι καταλαβαίνω με τους λογαριασμούς του νερού πρέπει να υπάρχει ένα θέμα γενικότερα. Σε εμένα οι πληρωμές στην ΕΥΑΘ μέσω internet banking της εθνικής τράπεζας, δεν φαίνονται στο αφορολόγητο του 2017 ούτε του 2018.

  4. #5314
    Εγγραφή
    25-05-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.300
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    53700/5370
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    Path Level
    Fastpath
    Χρησιμοποιεί κανείς το Curve; Φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα υπηρεσία αλλά δεν ξέρω πόσο καλά δουλεύει στην Ελλάδα και ψάχνω να δω αν το έχει χρησιμοποιήσει κανείς. Εγγράφτηκα προχθές (btw αν σε κάνει refer κάποιος, προσπερνάς την σειρά αναμονής που υπάρχει και παίρνεις 5 GBP δώρο, αν κάποιος ενδιαφέρεται μπορώ να μοιραστώ τον δικό μου με PM) και αναμένω την κάρτα σύντομα. Κυρίως με ενδιαφέρει αν με μόνο αυτή την κάρτα μπορείς να κάνεις ανάληψη από όποια κάρτα ελληνική έχεις συνδέσει, χωρίς προμήθεια και χωρίς να κουβαλάς όλες τις κάρτες σου μαζί.

  5. #5315
    Εγγραφή
    14-10-2010
    Μηνύματα
    1.036
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20050/1022
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    speedport Entry2i
    SNR / Attn
    6(dB) / 4,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπερα στην παρεα, θελω να αυξησω σε μια χρεωστικη τραπεζας eurobank το ημερησιο οριο αναληψης ,γινετε μεσα απο το e-banking να το κανω; αν ναι πως;
    edit τελικα εμαθα πως, με europhone banking ,αλλος τροπος δεν υπαρχει (εκτος και αν περασω απο καταστημα)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimtz : 26-04-18 στις 16:33.

  6. #5316
    Εγγραφή
    10-04-2006
    Μηνύματα
    1.294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thanasis159 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρησιμοποιεί κανείς το Curve; Φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα υπηρεσία αλλά δεν ξέρω πόσο καλά δουλεύει στην Ελλάδα και ψάχνω να δω αν το έχει χρησιμοποιήσει κανείς. Εγγράφτηκα προχθές (btw αν σε κάνει refer κάποιος, προσπερνάς την σειρά αναμονής που υπάρχει και παίρνεις 5 GBP δώρο, αν κάποιος ενδιαφέρεται μπορώ να μοιραστώ τον δικό μου με PM) και αναμένω την κάρτα σύντομα. Κυρίως με ενδιαφέρει αν με μόνο αυτή την κάρτα μπορείς να κάνεις ανάληψη από όποια κάρτα ελληνική έχεις συνδέσει, χωρίς προμήθεια και χωρίς να κουβαλάς όλες τις κάρτες σου μαζί.
    Ανάληψη μπορείς να κάνεις (νομίζω μέχρι 200 ευρω/μήνα) αλλά έχει προμήθεια που δε θυμάμαι πόσο είναι.

  7. #5317
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Σήμερα έκανα λογαριασμό στην EFG και ξεκίνησα με το αριστερό. Έβαλα τα στοιχεία ΑΚΡΙΒΩΣ όπως μου είπε η υπάλληλος για να φτιάξω το ebanking και κλειδώθηκα απ' έξω. Πήρα τηλέφωνο και με "γείωσαν" καθώς δεν έχω phone banking. Οπότε πάλι στο κατάστημα. Με βλέπω να σηκώνω τα χρήματα και να τα βάζω πίσω στην Alpha ή την Πειραιώς. Τόσα χρόνια και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

  8. #5318
    Εγγραφή
    24-07-2006
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    634
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10996/109957 kbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thanasis159 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρησιμοποιεί κανείς το Curve; Φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα υπηρεσία αλλά δεν ξέρω πόσο καλά δουλεύει στην Ελλάδα και ψάχνω να δω αν το έχει χρησιμοποιήσει κανείς. Εγγράφτηκα προχθές (btw αν σε κάνει refer κάποιος, προσπερνάς την σειρά αναμονής που υπάρχει και παίρνεις 5 GBP δώρο, αν κάποιος ενδιαφέρεται μπορώ να μοιραστώ τον δικό μου με PM) και αναμένω την κάρτα σύντομα. Κυρίως με ενδιαφέρει αν με μόνο αυτή την κάρτα μπορείς να κάνεις ανάληψη από όποια κάρτα ελληνική έχεις συνδέσει, χωρίς προμήθεια και χωρίς να κουβαλάς όλες τις κάρτες σου μαζί.
    Σου δίνει IBAN; Αν όχι τότε οι paysera, n26 & revolut είναι πολύ καλύτερες υλοποιήσεις
    But for chips and for freedom
    I could die

    NOMBRE D'OR JEWELRY

  9. #5319
    Εγγραφή
    25-05-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.300
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    53700/5370
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    Path Level
    Fastpath
    Δεν είναι λογαριασμός, σαν αυτές τις επιλογές που αναφέρεις. Στην ουσία είναι μια κάρτα πάνω στην οποία συνδέεις όλες τις δικές σου και κουβαλάς μόνο επιλέγοντας μέσω της εφαρμογής ποια θα χρεώνεις κάθε φορά κτλ (δες και το link για παραπάνω πληροφορίες).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spartak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανάληψη μπορείς να κάνεις (νομίζω μέχρι 200 ευρω/μήνα) αλλά έχει προμήθεια που δε θυμάμαι πόσο είναι.
    Are there any fees for withdrawing cash with Curve?
    At the moment fees will only be applied when you make withdrawals (or purchases) in a different currency to your underlying bank account. We do the currency exchange for you at a wholesale rate, and we add 1% FX fee to cover the underlying costs.

    Άρα βάσει αυτού, δεν έχεις. Είσαι σίγουρος για την ύπαρξη προμήθειας;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Thanasis159 : 27-04-18 στις 17:20.

  10. #5320
    Εγγραφή
    10-04-2006
    Μηνύματα
    1.294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thanasis159 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι λογαριασμός, σαν αυτές τις επιλογές που αναφέρεις. Στην ουσία είναι μια κάρτα πάνω στην οποία συνδέεις όλες τις δικές σου και κουβαλάς μόνο επιλέγοντας μέσω της εφαρμογής ποια θα χρεώνεις κάθε φορά κτλ (δες και το link για παραπάνω πληροφορίες).



    Are there any fees for withdrawing cash with Curve?
    At the moment fees will only be applied when you make withdrawals (or purchases) in a different currency to your underlying bank account. We do the currency exchange for you at a wholesale rate, and we add 1% FX fee to cover the underlying costs.

    Άρα βάσει αυτού, δεν έχεις. Είσαι σίγουρος για την ύπαρξη προμήθειας;
    Σε άλλο φόρουμ το ανέφερε χρήστης της υπηρεσίας, εγω την εχω αλλα δεν έχω κάνει ανάληψη.

  11. #5321
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    361
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE & Tenda
    Path Level
    Interleaved
    Πρόσφατα έμαθα ότι η Πειραιώς δεν χρεώνει πλέον προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος 2% για αγορές εκτός ζώνης Ευρώ όπως ίσχυε μέχρι πρότινως, αλλά εφαρμόζει ελάχιστη χρέωση 1€.

    Γνωρίζει κανείς αν αυτό ισχύει και για τις υπόλοιπες τράπεζες;
    Στην Εθνική συγκεκριμένα πήρα τηλέφωνο και ο μόνος υπάλληλος που φάνηκε να ξέρει το θέμα μου είπε ότι δεν υπάρχει καν τέτοια προμήθεια. Χρησιμοποιεί κανείς χρεωστική της Εθνικής για αγορές εκτός ζώνης ευρώ ώστε να μας πει τι ισχύει;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Arcade : 03-05-18 στις 12:39.

  12. #5322
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Επακριβώς δε θα απαντήσω, αλλά πέρσι είχα κάνει ένα ταξίδι Αμερική, και είχα άγνοια προσωπικά, μέχρι που η γυναίκα μου πήρε ένα τηλέφωνο στις τράπεζες για να ενημερώσει πως θα ταξιδέψουμε εκτός Ευρώπης. Η Πειραιώς όπως ακριβώς τα λες, χρέωνε ένα εφάπαξ ποσό + κάποιο ποσοστό επί της αγοράς με ανώτατο όριο αν θυμάμαι καλά τα 6 ευρώ. Στην Εθνική που είχε πάρει δεν υπήρχαν χρεώσεις. Το ίδιο ισχύει και με την Alpha Bank που έχω εγώ, αλλά βέβαια οι δικές μου κάρτες είναι πιστωτικές, οπότε όλο το ταξίδι το χρεώσαμε σε μένα για να μην υπάρχουν προμήθειες. Η Eurobank είχε και αυτή μια παρόμοια πολιτική με την Πειραιώς, με εφάπαξ χρεώσεις νομίζω + ποσοστό επί της αγοράς. Σε γενικές γραμμές η Alpha Bank με είχε βγάλει ασπροπρόσωπο στην Αμερική.

    Εδώ να σε ενημερώσω πως αν ταξιδεύεις συχνά εκτός Ευρώπης, ή γενικά αν δε βαριέσαι, πολλοί λένε και για τη Revolut που τις προηγούμενες μέρες έκανε και επίσημο launch στη χώρα μας, και εγώ προσωπικά έχω ανοίξει και λογαριασμό και στην N26.
    Στην τελευταία, ανοίγεις πανεύκολα λογαριασμό, προσωπικά δήλωσα το διαβατήριο μου, και στη 1 τη νύχτα μέσω της εφαρμογής με live video chat έκανα επαλήθευση τον λογαριασμό μου. Μέσα σε 2 βδομάδες περίπου σου έρχεται χρεωστική κάρτα Mastercard, και δεν υπάρχουν χρεώσεις διατήρησης λογαριασμού. Είναι εγγυημένη από τη Γερμανική ομοσπονδία των τραπεζών και με εγγύηση καταθέσεων. Εγώ εκεί έστειλα λίγα λεφτά το προηγούμενο διάστημα επειδή έκανα ένα ταξίδι στη Σουηδία (έχουν κορώνες για νόμισμα) οπότε πλήρωνα με αυτή, διότι δίνει καλύτερο συνάλλαγμα σε σχέση με τις Ελληνικές τράπεζες.

  13. #5323
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    361
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE & Tenda
    Path Level
    Interleaved
    Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά βασικά ενδιαφέρομαι για το θέμα των διαδικτυακών αγορών εκτός ζώνης Ευρώ, δηλαδή αν αγοράσω κάτι σε δολάρια να μην πληρώνω κερατιάτικα προμήθεια στις τράπεζες. Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα μια χρεωστική της Πειραιώς συνδεδεμένη με το Paypal, αλλά αν είναι να πληρώνω 1€ καπέλο σε κάθε αγορά θα την καταργήσω.

    Αν όντως ισχύει ότι η Εθνική δεν χρεώνει τέτοια προμήθεια τότε εννοείται θα πάω εκεί, αλλά προσπαθώ να σιγουρευτώ ότι όντως είναι έτσι γιατί οι υπάλληλοί τους δεν μου φάνηκαν ιδιαίτερα ενημερωμένοι...

  14. #5324
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaxarias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά βασικά ενδιαφέρομαι για το θέμα των διαδικτυακών αγορών εκτός ζώνης Ευρώ, δηλαδή αν αγοράσω κάτι σε δολάρια να μην πληρώνω κερατιάτικα προμήθεια στις τράπεζες. Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα μια χρεωστική της Πειραιώς συνδεδεμένη με το Paypal, αλλά αν είναι να πληρώνω 1€ καπέλο σε κάθε αγορά θα την καταργήσω.

    Αν όντως ισχύει ότι η Εθνική δεν χρεώνει τέτοια προμήθεια τότε εννοείται θα πάω εκεί, αλλά προσπαθώ να σιγουρευτώ ότι όντως είναι έτσι γιατί οι υπάλληλοί τους δεν μου φάνηκαν ιδιαίτερα ενημερωμένοι...
    Είσαι σίγουρος ότι και για τις διαδικτυακές αγορές χρεώνει το 1 ευρώ καπέλο η Πειραιώς; Διότι μου ακούγεται κουλό. Αυτό το κάνει νομίζω αν πχ είσαι στην Αμερική και πληρώσεις σε δολάρια και όχι για αγορές μέσω ιντερνετ. Αν θες ξανατσέκαρέ το.

  15. #5325
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    361
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE & Tenda
    Path Level
    Interleaved
    Το έχω τσεκάρει 100%. Το θέμα είναι αν το χρεώνουν και οι υπόλοιπες τράπεζες.

Σελ. 355 από 585 ΠρώτηΠρώτη ... 335345350353354355356357360365375 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-08, 21:31
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-07, 17:13
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-07, 22:02
  4. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-06, 10:05
  5. REISER 4 - Πλεονεκτήματα/Μειονεκτήματα.
    Από mich83 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-06, 15:30

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας