Σελ. 480 από 585 ΠρώτηΠρώτη ... 460470475478479480481482485490500 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 7.186-7.200 από 8762
  1. #7186
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ζήτησα να μου ανανεωθεί και πριν λίγο καιρό την έκανα και freeze μέσω του e-banking
    Επειδή την έχουν πατήσει πολλοί έτσι, είσαι σίγουρος ότι δεν είχες ζητήσει να γίνει ανανέωση; Και δεν μιλάω να τους το είχες πει προφορικά και να το είχε σημειώσει ο υπάλληλος "κάπου", αλλά όταν ανοίγεις λογαριασμό για 1η φορά σου είχαν δώσει να υπογράψεις μια σύμβαση την οποία προφανώς είχες υπογράψει και ενδεχομένως να ανέφερε ότι σε περίπτωση λήξης θα σου στείλουν αυτόματα νέα. Και εγώ προσωπικά δεν ξέρω τι έχω υπογράψει, έχω πολλά χρόνια τους λογαριασμούς μου και τυχόν συμβάσεις που έχω υπογράψει πλέον έχουν χαθεί, θα μπορούσα κάλλιστα να έχω πουλήσει και την ψυχή μου στον σατανά που λέει ο λόγος και να μην το ξέρω.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  2. #7187
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα παρέλαβα την νέα κάρτα ανάληψης (χρεωστική) από την Πειραιώς, λόγω παλαιότητας της προηγούμενης με χρέωση 6€.

    Δεν ζήτησα να μου ανανεωθεί και πριν λίγο καιρό την έκανα και freeze μέσω του e-banking.

    Πλέον όμως δεν χρησιμοποιώ την Πειραιώς σαν τράπεζα και δεν έχω και το ανάλογο ποσό για να τραβήξει για την χρέωση.

    Το ερώτημα είναι: Μπορώ να τους την επιστρέψω και να αποφύγω τη χρέωση;
    Αν δεν κάνω κάτι και το αφήσω ως έχει, θα με ακολουθεί κάποιο χρέος που μπορεί να περάσει στην εφορία;

    Δεν είναι το κόστος που μ'ενοχλεί, είναι που δεν ζήτησα νέα κάρτα και εφόσον πλέον χρεώνονται οι ανανεώσεις των καρτών, θα έπρεπε να ρωτάνε πρώτα.
    Με το στανιό να πληρώνω τα προϊόντα τους, δεν πολυψήνομαι...
    Το να την παγώσεις δεν λέει κάτι, πρέπει να δηλώσεις οτι την έχασες μέσω σχετικής ρύθμισης στην winbank, ώστε να την σβήσουν εντελώς, δεν πάει σε καμία εφορία το ποσό απλά όταν θα και αν θα βάλεις χρήματα στην Πειραιώς απλά θα σου αφαιρέσουν 6 ευρώ

  3. #7188
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή την έχουν πατήσει πολλοί έτσι, είσαι σίγουρος ότι δεν είχες ζητήσει να γίνει ανανέωση; Και δεν μιλάω να τους το είχες πει προφορικά και να το είχε σημειώσει ο υπάλληλος "κάπου", αλλά όταν ανοίγεις λογαριασμό για 1η φορά σου είχαν δώσει να υπογράψεις μια σύμβαση την οποία προφανώς είχες υπογράψει και ενδεχομένως να ανέφερε ότι σε περίπτωση λήξης θα σου στείλουν αυτόματα νέα. Και εγώ προσωπικά δεν ξέρω τι έχω υπογράψει, έχω πολλά χρόνια τους λογαριασμούς μου και τυχόν συμβάσεις που έχω υπογράψει πλέον έχουν χαθεί, θα μπορούσα κάλλιστα να έχω πουλήσει και την ψυχή μου στον σατανά που λέει ο λόγος και να μην το ξέρω.
    Τον συγκεκριμένο λογαριασμό τον άνοιξα το 2006, μιλάμε για εποχές προ κρίσης, τι ψάχνεις να βρεις...

    Δεν παίζει να κάτσω να διαβάσω κατεβατά σελίδες για έναν απλό λογαριασμό, εκείνη την εποχη μάλιστα που δεν κυνηγούσαν να βγάλουν απ'τη μύγα ξύγκι.

    Θα επικοινωνήσω μου φαίνεται μαζί τους να τους πω το και το, αν είναι να χρεώνουν και να εκδίδουν ότι τους κατέβει, πολύ απλά θα αιτηθώ να κλείσουν οι λογαριασμοί μου και δεν θα με ξαναδούν (γιατί κάποτε ήταν η βασική μου τράπεζα, είχα και τον λογαριασμό μισθοδοσίας εκεί καθώς και καταθέσεις).

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το να την παγώσεις δεν λέει κάτι, πρέπει να δηλώσεις οτι την έχασες μέσω σχετικής ρύθμισης στην winbank, ώστε να την σβήσουν εντελώς, δεν πάει σε καμία εφορία το ποσό απλά όταν θα και αν θα βάλεις χρήματα στην Πειραιώς απλά θα σου αφαιρέσουν 6 ευρώ
    Είχα διαβάσει κάπου ότι αν την παγώσεις, δεν εκδίδεται αυτόματα, αλλά μάλλον δεν ισχύει απ'ότι φαίνεται.

    Δεν θέλω να το μπλέξω το θέμα με απώλειες κλπ, απλά πράγματα ξηγημένα.
    Θα τους πω ότι δεν επιθυμώ την κάρτα και αναλόγως τι θα μου απαντήσουν, θα πράξω.

    Το πιο πιθανό να τους ζητήσω να τα κλείσουν όλα, αν με εκνευρίσουν.
    Όχι πως θα γίνει κάτι, απλώς για να μη με ξαναζαλίσουν με αυθαίρετες ενέργειες και χρεώσεις. Σιγά μη λυπηθούμε και τις τράπεζες τώρα και να τους πληρώνουμε και τις πλαστικές κάρτες.

    Από τα διακοποδάνεια φτάσαμε να πληρώνουμε και τις πλαστικές κάρτες.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  4. #7189
    Εγγραφή
    01-06-2014
    Περιοχή
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Μηνύματα
    995
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    SNR / Attn
    14(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα παρέλαβα την νέα κάρτα ανάληψης (χρεωστική) από την Πειραιώς, λόγω παλαιότητας της προηγούμενης με χρέωση 6€.

    Δεν ζήτησα να μου ανανεωθεί και πριν λίγο καιρό την έκανα και freeze μέσω του e-banking.

    Πλέον όμως δεν χρησιμοποιώ την Πειραιώς σαν τράπεζα και δεν έχω και το ανάλογο ποσό για να τραβήξει για την χρέωση.

    Το ερώτημα είναι: Μπορώ να τους την επιστρέψω και να αποφύγω τη χρέωση;
    Αν δεν κάνω κάτι και το αφήσω ως έχει, θα με ακολουθεί κάποιο χρέος που μπορεί να περάσει στην εφορία;

    Δεν είναι το κόστος που μ'ενοχλεί, είναι που δεν ζήτησα νέα κάρτα και εφόσον πλέον χρεώνονται οι ανανεώσεις των καρτών, θα έπρεπε να ρωτάνε πρώτα.
    Με το στανιό να πληρώνω τα προϊόντα τους, δεν πολυψήνομαι...
    Θα προσπαθήσω να τα απαντήσω όλα.

    Χωρίς να θέλω να σε βγάλω υπεύθυνο ντε και καλά το να την κάνεις freeze δεν ακυρώνει την κάρτα ανανεώσεις γίνονται αυτόματα σε κάρτες και εφόσον δεν θες να γίνει αυτό ενημερώνεις στο χρονικό διάστημα που αναγράφεται στη σύμβαση σου την τράπεζα έτσι ώστε να μην ανανεωθεί.

    Το ποσό θα στο τραβήξει όταν μπουν χρήματα και όχι δεν περνά στην εφορία δεν θεωρείται ούτε χρέος είναι απλά ένα pending ποσό στον τραπ. λογαριασμό της κάρτας.

    Μπορείς να πάρεις ένα τηλ. στο 2103288000 και να τους το πεις και να δεις αν θα δεχθούν να την επιστρέψεις και να ακυρώσουν τη χρέωση.Σε καμία περίπτωση δεν είναι υποχρεωμένοι να το δεχτούν και αν το κάνουν θα είναι καθαρά από καλή πίστη.

    Το ότι δεν ζήτησες ακύρωση μέσα στο προβλεπόμενο χρονικό διάστημα σημαίνει αυτόματα πως επιθυμείς να γίνει ανανέωση της κάρτας(σύμφωνα με τη σύμβαση σου και τους γενικούς συναλλακτικούς όρους που μπορείς να βρείς στο site της τράπεζας).

    Τώρα για την ενημέρωση έχεις ένα point δεν το είχαν κάνει απόλυτα σαφές αλλά στα μάτια τους και στα μάτια του νόμου είχαν "ενημερώσει με κάθε πρόσφορο τρόπο".Είναι σίγουρα μερικοί που έχουν χρεωθεί ανανεώσεις και δεν το γνωρίζουν αλλά και τι να γίνει πως επικοινωνέις μία τέτοια αλλαγή στον πελάτη να ανοίξει όλους του πελάτες και να τους πάρει 1-1 τηλ; είναι γενικά δύσκολο.
    Θεωρητικά ενημέρωσαν μέσω sms μερικούς(από ότι κατάλαβα όσους δεν είδαν την ανάλογη ειδοποίηση στο winbank) και μέσω του site τους.

    Τους γενικούς συναλλακτικούς όρους που αναφέρω παραπάνω μπορείς να τους δεις εδώ στην παράγραφο 7 αναφέρεται αυτό που σε απασχολεί: https://www.piraeusbank.gr/~/media/G...651-GR2020.pdf

  5. #7190
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από user2163 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα προσπαθήσω να τα απαντήσω όλα.

    Χωρίς να θέλω να σε βγάλω υπεύθυνο ντε και καλά το να την κάνεις freeze δεν ακυρώνει την κάρτα ανανεώσεις γίνονται αυτόματα σε κάρτες και εφόσον δεν θες να γίνει αυτό ενημερώνεις στο χρονικό διάστημα που αναγράφεται στη σύμβαση σου την τράπεζα έτσι ώστε να μην ανανεωθεί.

    Το ποσό θα στο τραβήξει όταν μπουν χρήματα και όχι δεν περνά στην εφορία δεν θεωρείται ούτε χρέος είναι απλά ένα pending ποσό στον τραπ. λογαριασμό της κάρτας.

    Μπορείς να πάρεις ένα τηλ. στο 2103288000 και να τους το πεις και να δεις αν θα δεχθούν να την επιστρέψεις και να ακυρώσουν τη χρέωση.Σε καμία περίπτωση δεν είναι υποχρεωμένοι να το δεχτούν και αν το κάνουν θα είναι καθαρά από καλή πίστη.

    Το ότι δεν ζήτησες ακύρωση μέσα στο προβλεπόμενο χρονικό διάστημα σημαίνει αυτόματα πως επιθυμείς να γίνει ανανέωση της κάρτας(σύμφωνα με τη σύμβαση σου και τους γενικούς συναλλακτικούς όρους που μπορείς να βρείς στο site της τράπεζας).

    Τώρα για την ενημέρωση έχεις ένα point δεν το είχαν κάνει απόλυτα σαφές αλλά στα μάτια τους και στα μάτια του νόμου είχαν "ενημερώσει με κάθε πρόσφορο τρόπο".Είναι σίγουρα μερικοί που έχουν χρεωθεί ανανεώσεις και δεν το γνωρίζουν αλλά και τι να γίνει πως επικοινωνέις μία τέτοια αλλαγή στον πελάτη να ανοίξει όλους του πελάτες και να τους πάρει 1-1 τηλ; είναι γενικά δύσκολο.
    Θεωρητικά ενημέρωσαν μέσω sms μερικούς(από ότι κατάλαβα όσους δεν είδαν την ανάλογη ειδοποίηση στο winbank) και μέσω του site τους.

    Τους γενικούς συναλλακτικούς όρους που αναφέρω παραπάνω μπορείς να τους δεις εδώ στην παράγραφο 7 αναφέρεται αυτό που σε απασχολεί: https://www.piraeusbank.gr/~/media/G...651-GR2020.pdf
    Σ'ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση!

    Δεν με καίει τόσο να γλιτώσω τα 6€, απλώς δεν θέλω να χρεώνομαι αυθαίρετα.

    Τα ψιλά γράμματα στα ατελείωτους πολυσέλιδους όρους χρήσης δεν αποτελούν ενημέρωση κατ'εμέ, ασχέτως αν είναι καλυμμένοι με αυτόν τον τρόπο οι τραπεζίτες.

    Όπως σπαμάρουν τα προϊόντα και τις υπηρεσίες τους με κάθε τρόπο (mail, sms, notifications στο ebanking, κλπ), έτσι θα μπορούσαν κάλλιστα να ενημερώνουν ή - ακόμα καλύτερα - να ρωτάνε με ειδοποίηση στο ebanking αν επιθυμώ ανανέωση.

    Αν σέβονται τους πελάτες τους, έτσι πρέπει να φέρονται.

    Το να μπήγουν ότι δεν τους συμφέρει στα ψιλά γράμματα για να είναι καλυμμένοι, είναι εις βάρος της εκτίμησης των πελατών, κι αυτό αφορά κάθε ανάλογη εταιρεία/υπηρεσία.

    Δεν είμαι υποχρεωμένος να διαβάζω τόμους με όρους χρήσης, οι οποίοι είναι εμπλουτισμένοι με αμέτρητους τόνους σάλτσας με αποτέλεσμα να είναι δυσνόητοι και κουραστικοί στην ανάγνωση (εσκεμμένα πιστεύω).
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  6. #7191
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.756
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή την έχουν πατήσει πολλοί έτσι, είσαι σίγουρος ότι δεν είχες ζητήσει να γίνει ανανέωση; Και δεν μιλάω να τους το είχες πει προφορικά και να το είχε σημειώσει ο υπάλληλος "κάπου", αλλά όταν ανοίγεις λογαριασμό για 1η φορά σου είχαν δώσει να υπογράψεις μια σύμβαση την οποία προφανώς είχες υπογράψει και ενδεχομένως να ανέφερε ότι σε περίπτωση λήξης θα σου στείλουν αυτόματα νέα. Και εγώ προσωπικά δεν ξέρω τι έχω υπογράψει, έχω πολλά χρόνια τους λογαριασμούς μου και τυχόν συμβάσεις που έχω υπογράψει πλέον έχουν χαθεί, θα μπορούσα κάλλιστα να έχω πουλήσει και την ψυχή μου στον σατανά που λέει ο λόγος και να μην το ξέρω.
    Ολοι μας εχουμε υπογραψει κατι τετοιο καποια στιγμη, η ανανεωση ομως ηταν ΔΩΡΕΑΝ.
    Εφοσον ομως θελουν να μας τη χρεωσουν τωρα δεν πρεπει να ξανα-υπογραψουμε?
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  7. #7192
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Προφανώς και κάτι τέτοιο δεν είναι δυνατόν, για να διατηρούν δηλαδή οι τράπεζες χιλιάδες αιτήσεις, και να πρέπει να τις ανανεώνουν συνέχεια, για αυτό και οι ανακοινώσεις πως αλλάζουν τον τιμοκατάλογό τους. Κάτι παρόμοιο γίνεται και με τις εταιρίες τηλεπικοινωνιών. Πόσες φορές έκαναν αλλαγή τιμολογίων και έγραφαν στο τέλος πως ο πελάτης έχει δικαίωμα μέσα σε 30 μέρες αν θέλει να εναντιωθεί με τις αυξήσεις κτλ..

  8. #7193
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slalom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ολοι μας εχουμε υπογραψει κατι τετοιο καποια στιγμη, η ανανεωση ομως ηταν ΔΩΡΕΑΝ.
    Εφοσον ομως θελουν να μας τη χρεωσουν τωρα δεν πρεπει να ξανα-υπογραψουμε?
    Φαντάζομαι ότι θα ισχύει κάτι παρόμοιο όπως και στις εταιρίες κινητής τηλεφωνίας, που όταν ανακοινώνουν νέα τιμολόγια σου δίνουν τη δυνατότητα να σπάσεις το συμβόλαιο εντός ενός μήνα από την ημέρα της ανακοίνωσης. Απλώς κανείς δεν σκέφτηκε να σπάσει το συμβόλαιο με την τράπεζα όταν ανακοινώθηκαν οι χρεώσεις για τις εκδόσεις καρτών.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  9. #7194
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.023
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Μου ήρθε σήμερα αυτό από εθνική. Καλή φάση

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20200709-181446.png 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  736,7 KB 
ID: 216812
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20200709-181457.png 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  316,8 KB 
ID: 216813
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20200709-181505.png 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  181,4 KB 
ID: 216814
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20200709-181509.png 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  350,5 KB 
ID: 216815
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  10. #7195
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αλλαγές στην Εθνική τράπεζα για πληρωμή με κάρτα στο ίντερνετ μου έστειλε το κάτω email.
    Ευτυχώς έως 31/12/20 δεν αλλάζει κάτι .




    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnmegarythmos : 10-07-20 στις 00:41.

  11. #7196
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.806
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slalom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ολοι μας εχουμε υπογραψει κατι τετοιο καποια στιγμη, η ανανεωση ομως ηταν ΔΩΡΕΑΝ.
    Εφοσον ομως θελουν να μας τη χρεωσουν τωρα δεν πρεπει να ξανα-υπογραψουμε?
    Ακριβώς αυτό είναι το σημείο που χρειάζεται προσοχή. Παραδόξως, οι τηλεπικοινωνίες είναι πολύ πιο ρυθμιζόμενη αγορά, και γι' αυτό οι προβλέψεις προστασίας του καταναλωτή από μονομερείς τροποποιήσεις της σύμβασης είναι λίγο πιο αποτελεσματικές.
    Προφανώς και ο χρήστης έχει μερίδιο της ευθύνης, αλλά είναι σαφές ότι οι τράπεζες δεν κατέβαλαν και ιδιαίτερη προσπάθεια να εξασφαλίσουν την ρητή συναίνεση των πελατών για τις πρόσθετες χρεώσεις...

    Ένα απλό νοητικό πείραμα που κάνει πιο σαφές το πρόβλημα, είναι να θεωρήσουμε ότι η προμήθεια έκδοσης κάρτας (από 0€) δεν γινόταν 6€, αλλά 600€. Θα θεωρούσαμε και τότε επαρκές ότι κάπου, κάποτε το ανέφερε η τράπεζα και η συναίνεσή μας θεωρείται δεδομένη; Νομίζω όχι, και θεωρώ ότι η ίδια πρόβλεψη θα έπρεπε να υπάρχει είτε για "μικρή" είτε για "μεγάλη" αύξηση, όταν τροποποιείται μονομερώς μια υπάρχουσα σύμβαση.

  12. #7197
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.088
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ήρθε email από εθνική αναφέροντας πως από 01/01/2021 θα πάψουν τα sms ως τρόπος επαλήθευσης.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  13. #7198
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.665
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήρθε email από εθνική αναφέροντας πως από 01/01/2021 θα πάψουν τα sms ως τρόπος επαλήθευσης.
    Ανέφεραν αν θα αντικατασταθούν με 2FA app ή κάτι άλλο;

  14. #7199
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.088
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανέφεραν αν θα αντικατασταθούν με 2FA app ή κάτι άλλο;
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_6.png 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  38,1 KB 
ID: 216825

    Ο νέος αυτός τρόπος ταυτοποίησης θα αντικαταστήσει την εισαγωγή κωδικού μιας χρήσης (One Time Password/OTP) που χρησιμοποιούσατε μέχρι σήμερα.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  15. #7200
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_6.png 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  38,1 KB 
ID: 216825
    Αυτό το κάνει ήδη η Πειραιώς. Όταν κάνω μια συναλλαγή στο e-banking από τον υπολογιστή, μου έρχεται ένα Push notification στο κινητό από την εφαρμογή για το Android, την οποία έχω συνδέσει με δακτυλικό αποτύπωμα, και πρέπει να περάσω το δάκτυλό μου για να ολοκληρωθεί. Τι θα γίνει όμως με αυτούς που δεν έχουν συσκευή με αισθητήρα δακτυλικού αποτυπώματος;
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

Σελ. 480 από 585 ΠρώτηΠρώτη ... 460470475478479480481482485490500 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-08, 21:31
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-07, 17:13
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-07, 22:02
  4. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-06, 10:05
  5. REISER 4 - Πλεονεκτήματα/Μειονεκτήματα.
    Από mich83 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-06, 15:30

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας