Σελ. 337 από 585 ΠρώτηΠρώτη ... 317327332335336337338339342347357 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.041-5.055 από 8762
  1. #5041
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsioy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε πρέπει να έιναι τεχνικό λάθος. Το τελευταίο ψηφίο το προσθέταμε παλιότερα (από ό,τι θυμάμαι) σε κάτι λίστες που είχαμε με διαθέσιμους αριθμούς λογαριασμών για νέα ανοίγματα. Ενδεχομένως να χρησιμοποιείται για πρόσθετη ασφάλεια ή για άλλους λόγους.
    Αλλά δε βρίσκω το λόγο της ανησυχίας σου. Δεν είναι σφάλμα.
    Επειδη οι 2 λογαριασμοι της ΕΤΕ που εχω ειναι ανοιγμενοι στο ιδιο καταστημα, μοιαζουν καταπληκτικα. Φυσικα, ιδιοι δεν ειναι.
    Ομως, νομιζω ειναι ανθρωπινο αυτο που θα πω, επειδη δεν μπορουμε να θυμομαστε μεγαλους αριθμους, πχ ακομη και σε κινητα τηλεφωνα, μη μου πειτε οτι κατα καιρους για να ξεχωρισουμε αριθμους μεταξυ τους, δεν χρησιμοποιουμε ατυπα τα πρωτα 3 ψηφια ή τα 3 τελευταια, για να τα ξεχωρισουμε.
    Οκ, εγω εχω χαρτακι εκτυπωμενο μαζι, αλλα και παλι δεν ειναι πρακτικο να κανω πληρη αντιπαραβολη της οθονης του ΑΤΜ με την εκτυπωσή μου.
    Εκει λοιπον που πας να δεις ποιος λογ/μος ειναι ποιος, κοιταζοντας τα 3 πρωτα ή 3 τελευταια ψηφια, βλεπεις οτι ....κατι λειπει.
    Ε, τοσο προβλημα ειναι στην τεχνολογια του 2017, να εμφανισουν ενα ψηφιο ακομη;
    Εμενα δεν μου φαινεται για 'τεχνικο' λαθος.
    Προφανως γινεται για καποιο σκοπο.
    Ομως, δεν το θεωρω πρακτικο, και σιγουρα μπορει να μπερδεψει ανθρωπους με πολλους λογαριασμους....

  2. #5042
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.844
    Downloads
    42
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250/40
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη οι 2 λογαριασμοι της ΕΤΕ που εχω ειναι ανοιγμενοι στο ιδιο καταστημα, μοιαζουν καταπληκτικα. Φυσικα, ιδιοι δεν ειναι.
    Ομως, νομιζω ειναι ανθρωπινο αυτο που θα πω, επειδη δεν μπορουμε να θυμομαστε μεγαλους αριθμους, πχ ακομη και σε κινητα τηλεφωνα, μη μου πειτε οτι κατα καιρους για να ξεχωρισουμε αριθμους μεταξυ τους, δεν χρησιμοποιουμε ατυπα τα πρωτα 3 ψηφια ή τα 3 τελευταια, για να τα ξεχωρισουμε.
    Οκ, εγω εχω χαρτακι εκτυπωμενο μαζι, αλλα και παλι δεν ειναι πρακτικο να κανω πληρη αντιπαραβολη της οθονης του ΑΤΜ με την εκτυπωσή μου.
    Εκει λοιπον που πας να δεις ποιος λογ/μος ειναι ποιος, κοιταζοντας τα 3 πρωτα ή 3 τελευταια ψηφια, βλεπεις οτι ....κατι λειπει.
    Ε, τοσο προβλημα ειναι στην τεχνολογια του 2017, να εμφανισουν ενα ψηφιο ακομη;
    Εμενα δεν μου φαινεται για 'τεχνικο' λαθος.
    Προφανως γινεται για καποιο σκοπο.
    Ομως, δεν το θεωρω πρακτικο, και σιγουρα μπορει να μπερδεψει ανθρωπους με πολλους λογαριασμους....
    Καταρχάς, τα 3 πρώτα ψηφία είναι χαρακτηριστικό του καταστήματος. Εφόσον άνοιξες τους λογαριασμούς στο ίδιο υποκατάστημα, είναι φυσικό να ταυτίζονται.
    Επίσης, αν το άνοιγμα των λογαριασμών έγινε χωρίς να μεσολαβήσει μεγάλο χρονικό διάστημα, είναι επίσης φυσικό να ταυτίζονται κάποια από τα επόμενα, καθώς (τουλάχιστον μεχρι πριν από κάποια χρόνια) η αριθμοδότηση γίνεται με σειρά.

    Την όλη ενασχόληση δεν καταλαβαίνω με το θέμα. Ότι λείπει το τελευταίο ψηφίο; Σιγά. Σβήσε από το χαρτάκι σου το τελευταίο ψηφίο κάθε λογαριασμού.
    Πού θα πάει, πού θα πάει τούτη η ρόδα που κολλάει
    κι όλο στην αρχή γυρνάει
    πού θα πάει θα ξεκολλήσει
    κι ο κόσμος σα σαράβαλο γι'αλλού θα ροβολήσει

  3. #5043
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.583
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη οι 2 λογαριασμοι της ΕΤΕ που εχω ειναι ανοιγμενοι στο ιδιο καταστημα, μοιαζουν καταπληκτικα. Φυσικα, ιδιοι δεν ειναι.
    Ομως, νομιζω ειναι ανθρωπινο αυτο που θα πω, επειδη δεν μπορουμε να θυμομαστε μεγαλους αριθμους, πχ ακομη και σε κινητα τηλεφωνα, μη μου πειτε οτι κατα καιρους για να ξεχωρισουμε αριθμους μεταξυ τους, δεν χρησιμοποιουμε ατυπα τα πρωτα 3 ψηφια ή τα 3 τελευταια, για να τα ξεχωρισουμε.
    Οκ, εγω εχω χαρτακι εκτυπωμενο μαζι, αλλα και παλι δεν ειναι πρακτικο να κανω πληρη αντιπαραβολη της οθονης του ΑΤΜ με την εκτυπωσή μου.
    Εκει λοιπον που πας να δεις ποιος λογ/μος ειναι ποιος, κοιταζοντας τα 3 πρωτα ή 3 τελευταια ψηφια, βλεπεις οτι ....κατι λειπει.
    Ε, τοσο προβλημα ειναι στην τεχνολογια του 2017, να εμφανισουν ενα ψηφιο ακομη;
    Εμενα δεν μου φαινεται για 'τεχνικο' λαθος.
    Προφανως γινεται για καποιο σκοπο.
    Ομως, δεν το θεωρω πρακτικο, και σιγουρα μπορει να μπερδεψει ανθρωπους με πολλους λογαριασμους....
    Ωραία, αφού το σύστημα είναι έτσι να μάθεις τα 3 τελευταία ψηφία ξεκινώντας από το προτελευταίο.

  4. #5044
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Τα τρια πρωτα ειναι το καταστημα όπου ανοιχτηκε ο λογαριασμος, το τελευταιο λεγεται check digit και ειναι συσχετισμος του καταστηματος με το μεσαιο κομματι του αριθμου.
    Δουλεψα σε τρια διαφορετικα καταστηματα της Εθνικης και καθε φορα αλλαζε το τελευταιο ψηφιο του λογαριασμου μισθοδοσιας μου (μαζι με τα τρια αρχικα).
    Αποστηθισε τα προτελευταια ψηφια ή εστω βαλε τα νουμερα στο κινητο, μην τα γραφεις σε χαρτια...
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  5. #5045
    Εγγραφή
    18-08-2017
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Ενώ εχω κανονικα τη χρεωστικη της Εθνικης και κανω τις συναλλαγες μου με το pin, ελαβα ταχυδρομικως νεα καρτα ανεπαφων συναλλαγων χωρις να την εχω ζητησει, και η οποια λεει θα αντικαταστησει την υπαρχουσα...
    Μπορει καποιος να βοηθησει, τι είναι αυτη η καρτα? ότι και η προηγουμενη αλλα δε θα χρειαζεται δαχτυλογραφηση pin, αλλα θα τη περναω "απο πανω"?

  6. #5046
    Εγγραφή
    27-03-2004
    Περιοχή
    192.168.1.1
    Μηνύματα
    1.115
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΠΕΝΤΕΛΗΣ
    Router
    Fritz!box 7590
    Θα μπορείς να τη χρησιμοποιείς (ανέπαφα) και χωρίς να βάζεις το pin σου έως 25 €. Από κει και πάνω χρειάζεται να βάζεις το pin σου.
    Νέα έκδοση DSL : WARP-DSL 9.99999999999 (=10000000TerraByte/sec)

  7. #5047
    Εγγραφή
    18-08-2017
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stavpal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μπορείς να τη χρησιμοποιείς (ανέπαφα) και χωρίς να βάζεις το pin σου έως 25 €. Από κει και πάνω χρειάζεται να βάζεις το pin σου.
    Αυτή είναι η μονη διαφορά σε σχεση με την υπαρχουσα κοινη χρεωστικη καρτα?

    Είναι υποχρεωτικο να την ενεργοποιησω(οποτε καταργειται αυτόματα η προηγουμενη) ή μπορω απλα να τη πεταξω?

  8. #5048
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.343
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή είναι η μονη διαφορά σε σχεση με την υπαρχουσα κοινη χρεωστικη καρτα?
    Είναι υποχρεωτικο να την ενεργοποιησω(οποτε καταργειται αυτόματα η προηγουμενη) ή μπορω απλα να τη πεταξω?
    Μπορείς να πάρεις υπεύθυνες απαντήσεις στα ερωτήματά σου από την εξυπηρέτηση πελατών της τράπεζας.

  9. #5049
    Εγγραφή
    18-08-2017
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να πάρεις υπεύθυνες απαντήσεις στα ερωτήματά σου από την εξυπηρέτηση πελατών της τράπεζας.
    Εννοείται. Ρωταω εδώ γενικο ινφο οποιος ξερει για να κατατοπιστω για τι πραγμα προκειται.
    (εξυπηρετηση πελατων εννοεις να παω στο κατ/μα να ρωτησω περιμενοντας στην ουρα ή να παρω τηλ. και να χρεωθώ?)

    Σε ολους τη στελνουν ή επιλεκτικα?

  10. #5050
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.343
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Εξυπηρέτηση πελατών εννοώ το 2104848484.
    Γενικά μπορείς να κατατοπιστείς στο site της τράπεζας και εδώ

  11. #5051
    Εγγραφή
    18-08-2017
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξυπηρέτηση πελατών εννοώ το 2104848484.
    Τι χρεωση εχει αυτό?
    Ειχα παρει μια φορα στο αντιστοιχο νο της Πειραιως ικαι μετα ειδα μια υψηλη χρεωση στο λογ/σμο.
    Είναι κανεις φιλος από δω με τετοια καρτα?

  12. #5052
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.343
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Όλα τα τηλέφωνα της χώρας που αρχίζουν από 2 είναι σταθερά τηλέφωνα, με την αντίστοιχη χρέωση για κλήσεις προς σταθερά τηλέφωνα. Ας σταματήσουμε όμως εδώ το off topic.

  13. #5053
    Εγγραφή
    11-05-2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    340
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/9999 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    ZTE ZXHN H168N 3.1.
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 13.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η Εθνική σταδιακά αντικαθιστά όλες τις χρεωστικές Maestro με τις νέες Mastercard που εκδίδει εδώ και 2+ χρόνια. Εκτός του ανέπαφου (που είναι πολύ εύχρηστο), η κάρτα πλέον περνά και σε περισσότερους εμπόρους (ειδικά στο internet). Δεν έχει νόημα να την καταστρέψεις γιατί η παλιά σου θα δουλεύει το αργότερο μέχρι την λήξη της και μετά αναγκαστικά θα περάσεις στην καινούρια.

  14. #5054
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Ειναι σαφως καλυτερη απο την προηγουμενη.
    Οσο για το PIN, εμενα μου εστειλαν μαζι με την καρτα μια επιστολη με οδηγιες, πηρα τηλεφωνο το 181818 , μου ειπαν τα... τετραγωνακια (ζητησα καλου - κακου SMS) και μετα απλα εκανα την ενεργοποιηση στο ΑΤΜ.
    Εννοειται οτι μεχρι τοτε ηταν σε ισχυ η προηγουμενη.

    .
    .
    .

    (μεγαλο βολεμα το i-bank = κανω τα παντα εκτος απο αναληψη μετρητων)
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  15. #5055
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και εγώ και ο πατέρας μου είχαμε ο καθένας την δικιά του χρεωστική κάρτα στην Εθνική. Και οι 2 είχαμε την παλιά ΕθνοCash Plus Maestro. Στείλανε και στους δύο μας καινούριες κάρτες τύπου Mastercard Go4More ανέπαφες.

    Μέσα στους φακέλους μας είχε και οδηγίες για την ενεργοποίηση και το πινακάκι με τις θέσεις PIN. Ξεκινάω εγώ πρώτος με τις δικές μου κάρτες. Επειδή έχω e-banking στην Εθνική ζήτησα από το μενού που είχε επιλογή για να μου στείλει τις θέσεις PIN. Μετά από μερικά δευτερόλεπτα μου έρχεται SMS. Βρίσκω το PIN της νέας κάρτας, πηγαίνω στο ΑΤΜ και την ενεργοποιώ κανονικά. Έκανα και κάποιες κινήσεις για να δω ότι όντως δουλεύει. Όλα καλά ως εδώ.

    Τώρα έχω πρόβλημα με την κάρτα του πατέρα μου. Ο πατέρας μου δεν έχει e-banking στην Εθνική οπότε πρέπει να πάω με την παλιά κάρτα στο ΑΤΜ της περιοχής και να ζητήσω αποστολή των θέσεων PIN. Πηγαίνω, επιλέγω την συγκεκριμένη επιλογή, μου ζητάει κινητό για να έρθει το SMS, βάζω το κινητό του πατέρα μου και εκεί είναι που ξεκινάει το πρόβλημα. Λέει ότι η κάρτα είναι ήδη ενεργοποιημένη και δεν έρχεται κανένα sms στο κινητό του πατέρα μου. Τι λέτε να παίζει;

    Να σημειώσω ότι η κάρτα του πατέρα μου είχε έρθει περίπου 2+ εβδομάδες πριν την δική μου, αλλά λόγω φόρτου εργασίας δεν πήγαμε να την ενεργοποιήσουμε. Σήμερα βρήκα λίγο χρόνο για να ασχοληθώ με το θέμα και είπα παράλληλα με την δικιά μου να ενεργοποιήσω και του πατέρα μου. Δηλαδή αυτή την στιγμή υποτίθεται ότι η καινούρια κάρτα είναι ενεργοποιημένη, αλλά δεν έχουμε το PIN, και επίσης όλως περιέργως η παλιά κάρτα του πατέρα μου δουλεύει ακόμη ενώ η παλιά η δικιά μου ακυρώθηκε.

    - - - Updated - - -

    Ενημέρωση: Τελικά πήρα τηλέφωνο στην Εθνική και μου είπαν ότι κάνουν αναβάθμιση στο σύστημα και υπάρχει γενικότερο πρόβλημα. Να πάω από Τρίτη στο ΑΤΜ για να ξαναδοκιμάσω.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

Σελ. 337 από 585 ΠρώτηΠρώτη ... 317327332335336337338339342347357 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-08, 21:31
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-07, 17:13
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-07, 22:02
  4. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-06, 10:05
  5. REISER 4 - Πλεονεκτήματα/Μειονεκτήματα.
    Από mich83 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-06, 15:30

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας