Σελ. 523 από 585 ΠρώτηΠρώτη ... 503513518521522523524525528533543 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 7.831-7.845 από 8762
  1. #7831
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Δηλαδη εαν δεν διαθετουμε "εξυπνo" τηλεφωνο, πρεπει να το προμηθευτουμε το συντομoτερο δυνατον;
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  2. #7832
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.093
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnmegarythmos Εμφάνιση μηνυμάτων
    το γραφει ξεκαθαρα στους ορους η alpha bank
    https://www.alpha.gr/-/media/alphagr...conditions.pdf σελιδα 2 παραγραφος 4.6
    << 4.6. Στην περίπτωση που δεν πληρούνται οι προϋποθέσεις της παρ. 3.2. ως άνω, ο Χρήστης θα
    λαμβάνει αυτόματα (αντί του ως άνω push notification) πριν την ολοκλήρωση μιας ηλεκτρονικής του
    συναλλαγής, myAlpha Code sms/viber στον αριθμό κινητού τηλεφώνου που έχει καταχωρηθεί στα
    συστήματα της Τράπεζας (κατόπιν δήλωσής του Χρήστη σε κατάστημα της Τράπεζας ή κατά την
    εγγραφή του στο “my Alpha Web”) προκειμένου να την εγκρίνει. Η ως άνω εναλλακτική δυνατότητα
    λήψης θα παρέχεται στο Χρήστη για περιορισμένο χρονικό διάστημα, η λήξη του οποίου θα του
    ανακοινωθεί προηγουμένως από την Τράπεζα με κάθε πρόσφορο μέσο (ενδεικτικά μέσω ενημερωτικού
    μηνύματος sms/viber στον παραπάνω αριθμό κινητού τηλεφώνου ή/και μέσω e-mail στην δηλωθείσα
    στην Τράπεζα ηλεκτρονική του διεύθυνση). >>
    Δεν κατάλαβα. Η γλώσσα που χρησιμοποιούν για τέτοιες ανακοινώσεις είναι γελοία όπως και οι εφαρμογές στα κινητά.

    Επιβάλουν δηλαδή app η όχι?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  3. #7833
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν κατάλαβα. Η γλώσσα που χρησιμοποιούν για τέτοιες ανακοινώσεις είναι γελοία όπως και οι εφαρμογές στα κινητά.

    Επιβάλουν δηλαδή app η όχι?
    Αυτό που μάλλον εννοεί, είναι πως θα ενημερωθείς με sms/viber/mail για το πότε θα σταματήσουν να σου στέλνουν sms ως μέσο επιβεβαίωσης

    Επομένως ναι, θα είναι αποκλειστικά μέσω εφαρμογής ή/και viber.

    Σου λέει, όσοι δεν έχουν smartphone ήδη, είναι όσοι πηγαίνουν ακόμα στα φυσικά καταστήματα.
    Οπότε καμία "αναστάτωση".
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  4. #7834
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.093
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που μάλλον εννοεί, είναι πως θα ενημερωθείς με sms/viber/mail για το πότε θα σταματήσουν να σου στέλνουν sms ως μέσο επιβεβαίωσης

    Επομένως ναι, θα είναι αποκλειστικά μέσω εφαρμογής ή/και viber.

    Σου λέει, όσοι δεν έχουν smartphone ήδη, είναι όσοι πηγαίνουν ακόμα στα φυσικά καταστήματα.
    Οπότε καμία "αναστάτωση".
    Μάλιστα. Αν είναι έτσι λοιπόν δεν είναι υποχρεωτική η mobile εφαρμογή τους. Μπορεί να συνεχίσω κανονικά να το χρησιμοποιώ μέσω επιβεβαιώσεων στο viber.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  5. #7835
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλιστα. Αν είναι έτσι λοιπόν δεν είναι υποχρεωτική η mobile εφαρμογή τους. Μπορεί να συνεχίσω κανονικά να το χρησιμοποιώ μέσω επιβεβαιώσεων στο viber.
    Από το παραπάνω πάντως εγώ κατάλαβα ότι το ένα κανάλι εξακρίβωσης είναι push/εφαρμογή και το άλλο (που θα καταργηθεί κάποια στιγμή), είναι το SMS/Viber.

  6. #7836
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.093
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τα γράφουν τόσο μπερδεμένα. Τι προσπαθούν να πετύχουν με το να τα γράφουν με τέτοιο τρόπο? Ακολουθούν κάποιον κώδικα, προσπαθούν να φαίνονται σοβαροί? Αν είναι δυνατόν να διαβάζω 2-3 φορές μία παράγραφο και να μην καταλαβαίνω με σιγουριά τι εννούν?

    Πρέπει να είμαι δικηγόρος για να το πιάσω?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  7. #7837
    Εγγραφή
    10-04-2006
    Μηνύματα
    1.294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ο λόγος που τα γράφουν μπερδεμένα είναι πιθανά γιατί ένα ικανό κομμάτι των συνδρομητών τους δεν έχουν smartphone (ή δεν έχουν viber). Οπότε δεν το καταργούν άμεσα αλλά διατηρούν το δικαίωμα να τo κάνουν πιέζοντας το κομμάτι αυτό να πάει προς smartphone/viber

  8. #7838
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spartak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο λόγος που τα γράφουν μπερδεμένα είναι πιθανά γιατί ένα ικανό κομμάτι των συνδρομητών τους δεν έχουν smartphone (ή δεν έχουν viber). Οπότε δεν το καταργούν άμεσα αλλά διατηρούν το δικαίωμα να τo κάνουν πιέζοντας το κομμάτι αυτό να πάει προς smartphone/viber
    Ελαχιστα πλεον ψωνιζω με φυσικη παρουσια, πλην ομως δεν διαθετω ουτε tablet ουτε smartphone, μια χαρα με βολευε το βασικο μου κινητο και το λαπτοπ μεχρι τουδε... Ολες οι τραπεζες κινουνται προς αυτη την κατευθυνση απ΄ο,τι καταλαβα παντως!
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  9. #7839
    Εγγραφή
    23-11-2006
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.233
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Vodafone H300s
    Path Level
    Interleaved
    Το όλο νόημα του ebanking είναι η φορητότητα και η χρηστικότητά του. Δεν είμαι υπέρ της κατάργησης του μνμτος, αλλά είναι δεδομένο ότι αν χρησιμοποιώ ebanking, το έχω εγκατεστημένο στο κινητό σαν εφαρμογή. Και όχι, δεν βολεύει μέσω browser στο κινητό κλπ, που σίγουτα θα ακούσω. Push notification, πατώ Approve και τέλος.
    Κινητό: Samsung Galaxy A52s



    Νίκος Χανδόλιας

  10. #7840
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosmelt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το όλο νόημα του ebanking είναι η φορητότητα και η χρηστικότητά του. Δεν είμαι υπέρ της κατάργησης του μνμτος, αλλά είναι δεδομένο ότι αν χρησιμοποιώ ebanking, το έχω εγκατεστημένο στο κινητό σαν εφαρμογή. Και όχι, δεν βολεύει μέσω browser στο κινητό κλπ, που σίγουτα θα ακούσω. Push notification, πατώ Approve και τέλος.
    Μαζί σου. Πες το όμως αυτό στον πατέρα μου, ο οποίος κοντεύει τα 80, και με το ζόρι έχει μάθει να χρησιμοποιεί παλαιού τύπου κινητό για πολύ βασικές χρήσεις: κλήσεις και παραλαβή μηνυμάτων (η αποστολή μας ζορίζει ακόμα). Ως πελάτης της alpha θα αναγκαστεί να πάρει smartphone για να κάνει βασικές συναλλαγές; Κάηκα!
    Ανυπόγραφος

  11. #7841
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαζί σου. Πες το όμως αυτό στον πατέρα μου, ο οποίος κοντεύει τα 80, και με το ζόρι έχει μάθει να χρησιμοποιεί παλαιού τύπου κινητό για πολύ βασικές χρήσεις: κλήσεις και παραλαβή μηνυμάτων (η αποστολή μας ζορίζει ακόμα). Ως πελάτης της alpha θα αναγκαστεί να πάρει smartphone για να κάνει βασικές συναλλαγές; Κάηκα!
    Πάνω σε αυτό, θα ήθελα να πω μερικά πράγματα.

    Ίσως θα πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσουμε να κινούμαστε με βάση το τι θα κάνουν οι ηλικιωμένοι (και μη) στην χ,ψ περίπτωση.

    Η τεχνολογία των smartphone βρίσκεται εδώ και τουλάχιστον 15 χρόνια παρούσα και σε μεγάλο βαθμό σε όλες σχεδόν τις εκφάνσεις της καθημερινότητάς μας.
    Δεν ήρθε πέρυσι ή φέτος για να προκαλεί πανικό.

    Δεν γίνεται να προβληματιζόμαστε ακόμα για μια μερίδα ανθρώπων που αρνούνται κατηγορηματικά έστω να προσπαθήσουν να μάθουν τα βασικά.

    Όπως οι ηλικιωμένοι και οι τεχνολογικά αμαθείς έχουν εξοικειωθεί με τις ανέπαφες συναλλαγές, έτσι να προσπαθήσουν να μάθουν και τα βασικά με τα smartphones.

    Το βρίσκω φτηνή δικαιολογία το να θεωρούν ένα touch τηλέφωνο ως το πιο δύσκολο πράγμα του κόσμου.

    Η ηλικιωμένη μητέρα μου (>75) έχει πρόβλημα με την όρασή της (ωχρά κυλίδα), δεν βλέπει σχεδόν τίποτα κι όμως, της έμαθα να χειρίζεται touchscreen για να πραγματοποιεί βασικές κλήσεις (με τροποποίηση του launcher). Πριν, χρησιμοποιούσε feature phone με φυσικά πλήκτρα.

    Στην εργασία μου, για κάποιο χαζό λόγο, μας έχουν προμηθεύσει με feature phone για την επικοινωνία μας.
    Ειλικρινά σας μιλάω, νιώθω σαν χαζός στην προσπάθεια μου να το χειριστώ για τα εντελώς βασικά (αναζήτηση τηλεφώνου και κλήση, σύνταξη sms), όταν κάποτε πιτσιρικάς, το έπαιζα στα δάχτυλα.

    Τι θέλω να πω για να μη μακρυγορώ. Ότι δεν υπάρχει δύσκολο κι εύκολο, απαραιτήτως, στη φάση. Υπάρχει θέληση ή μη θέληση στο να μάθει κανείς κάτι καινούργιο.

    Δηλαδή τα sms και τα feature phones υπήρχαν απ'τα 50's 60's 70's και ήταν εξοικειωμένοι οι "γέροι" μας και ξαφνικά τους είπαμε να μάθουν νέα περπατησιά;

    Και στην τελική, υπάρχουν εναλλακτικές. Phone banking, atm, γκισέ (για pro-covid19 εποχή).

    Η ζωή και η τεχνολογία προχωράει μπροστά. Το backward compatibility είναι θεμιτό, αλλά κάποτε κάποια πράγματα θα αναγκαστούν γίνουν obsolete.
    Εκεί ποιά είναι η επιλογή μας; Να κρατάμε στο μηχάνημα υποστήριξης τον κλινικά νεκρό (sms, feature phones) γιατί δεν μπορούν να αντέξουν την απώλεια οι συγγενείς (οι άμεσα θιγόμενοι);
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  12. #7842
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από το παραπάνω πάντως εγώ κατάλαβα ότι το ένα κανάλι εξακρίβωσης είναι push/εφαρμογή και το άλλο (που θα καταργηθεί κάποια στιγμή), είναι το SMS/Viber.
    και εγω το ιδιο καταλαβαινω οτι θα καταργησουνε τα sms/viber , το κακο ειναι οτι για να μπεις στο internet banking παλι σου ερχεται sms/viber αμα δεν υποστηριζει το κινητο μας την εφαρμογη πχ android 4.4.4 να την κατεβασουμε θα χρειαστει να αγορασουμε αλλο αλλα εξοδα απο εκει.. και να πεις οτι πχ βαζεις μια παγια εντολη για την πληρωμη των λογαριασμων και ξενοιαζεις με τα sms για πληρωμες για τους βασικους λογαριασμους αλλα οταν ακομα και κατα την εισοδο στο ebanking θελει κωδικο την βαψαμε!!. Παντως το sms παντα ειναι το πιο γρηγορο διοτι παντα θα σου ερθει και δεν εξαρταται το εαν εχεις ιντερνετ πχ mb ή wifi κοντα σου !! .

  13. #7843
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnmegarythmos Εμφάνιση μηνυμάτων
    και εγω το ιδιο καταλαβαινω οτι θα καταργησουνε τα sms/viber , το κακο ειναι οτι για να μπεις στο internet banking παλι σου ερχεται sms/viber αμα δεν υποστηριζει το κινητο μας την εφαρμογη πχ android 4.4.4 να την κατεβασουμε θα χρειαστει να αγορασουμε αλλο αλλα εξοδα απο εκει.. και να πεις οτι πχ βαζεις μια παγια εντολη για την πληρωμη των λογαριασμων και ξενοιαζεις με τα sms για πληρωμες για τους βασικους λογαριασμους αλλα οταν ακομα και κατα την εισοδο στο ebanking θελει κωδικο την βαψαμε!!. Παντως το sms παντα ειναι το πιο γρηγορο διοτι παντα θα σου ερθει και δεν εξαρταται το εαν εχεις ιντερνετ πχ mb ή wifi κοντα σου !! .
    Μα για να λάβεις sms, σημαίνει πως από κάπου θα μπήκες στο ίντερνετ για να συνδεθείς στο internet banking που θα θέλεις να χρησιμοποιήσεις..

  14. #7844
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα για να λάβεις sms, σημαίνει πως από κάπου θα μπήκες στο ίντερνετ για να συνδεθείς στο internet banking που θα θέλεις να χρησιμοποιήσεις..
    ναι εγω που χρησιμοποιω μονο το internet banking απο υπολογιστη με βολευει διοτι δεν χρησιμοποιω mobile banking ουτε εφαρμογη αμα τυχει μπαινω απο το browser του κινητου αλλα πολυ σπανια.

  15. #7845
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.093
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Δεν θέλω να χρησιμοποιήσω τις εφαρμογές τους και δεν είμαι 80 χρονών.

    Sms η viber νομίζω αρκεί.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

Σελ. 523 από 585 ΠρώτηΠρώτη ... 503513518521522523524525528533543 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-08, 21:31
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-07, 17:13
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-07, 22:02
  4. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-06, 10:05
  5. REISER 4 - Πλεονεκτήματα/Μειονεκτήματα.
    Από mich83 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-06, 15:30

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας