Σελ. 474 από 585 ΠρώτηΠρώτη ... 454464469472473474475476479484494 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 7.096-7.110 από 8762
  1. #7096
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.304
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Χρησιμοποιώ συνεχώς κάρτες εξωτερικού σε usd και gbp. Όντως στης εθνικής τα μηχανάκια έχει αυτή την επιλογή, πάντα ζητάω να επιλέξουν eur, ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Μήπως είναι κάποια δικλιδα ασφαλείας που έχεις ενεργοποιήσει εσύ στην κάρτα σου.
    hnesne

  2. #7097
    Εγγραφή
    30-11-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.565
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mb
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    6(dB) / 14(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε δυο επιχειρήσεις με pos με το λογότυπο της εθνικής , όταν θέλησα να πληρωσω με κάρτα που έχει εκδοθεί στο εξωτερικό μου ζητησε να διαλεξω ισοτιμία και όταν διαλεξα να γίνει η πληρωμή σε ευρώ αυτή απορρίφθηκε.
    Οι ίδιες κάρτες σε διαφορετικά POS λειτουργησαν μια χαρά.

    Δοκιμασμένο με τρεις διαφορετικές κάρτες revolut, transferwise και norwegian.

    Έστειλα και email στην εθνική. Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος;
    Δοκιμασες να περασεις τη συναλλαγη ανεπαφα ή βαζοντας την κάρτα στην υποδοχη; Καποια μηχανακια εχουν και για να περασουν την καρτα με τη μαυρη μαγνητικη ταινια συρταρωτα. Εχει αναφερθει και απο αλλους δυσλειτουργια με τα pos της εθνικης αλλα απο οσο ξερω ειχαν προβλημα οταν πηγαιναν να την περασουν ανεπαφα, οχι οταν τη βαζουν στην υποδοχη.

  3. #7098
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.304
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Σκέφτομαι και το εξής: Μία φορά έφαγα πόρτα πριν περάσει την κάρτα, δεν παίρνει λέει κάρτες εξωτερικού. Επειδή είναι δύο συγκεκριμένα καταστήματα μήπως έχουν κάποιον τέτοιο κανόνα και δεν έχει να κάνει με το αν επιλέγεις EUR ή άλλο νόμισμα. Δεν θυμάμαι όμως τι POS ήταν.
    hnesne

  4. #7099
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.541
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Προσπάθησα ανέπαφα, θα δοκιμασω και με την υποδοχή, αν δεν περασει την επόμενη φορά.

  5. #7100
    Εγγραφή
    01-04-2013
    Περιοχή
    Θέρμη
    Μηνύματα
    62
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε δυο επιχειρήσεις με pos με το λογότυπο της εθνικής , όταν θέλησα να πληρωσω με κάρτα που έχει εκδοθεί στο εξωτερικό μου ζητησε να διαλεξω ισοτιμία και όταν διαλεξα να γίνει η πληρωμή σε ευρώ αυτή απορρίφθηκε.
    Οι ίδιες κάρτες σε διαφορετικά POS λειτουργησαν μια χαρά.

    Δοκιμασμένο με τρεις διαφορετικές κάρτες revolut, transferwise και norwegian.

    Έστειλα και email στην εθνική. Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος;
    Γνωστό πρόβλημα με όλες τις κάρτες που το BIN τους είναι από χώρες με άλλο νόμισμα εκτός ευρού
    Τόσο καιρό δεν έχουν κάνει τίποτα.

  6. #7101
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tasos1615 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωστό πρόβλημα με όλες τις κάρτες που το BIN τους είναι από χώρες με άλλο νόμισμα εκτός ευρού
    Τόσο καιρό δεν έχουν κάνει τίποτα.
    νομιζω οτι εχει να κανει και με το pos του εμπορου, αμα δεχεται την επιλογη για πληρωμη με ισοτιμια , που συνηθως μειωνεται η προμηθεια στο pos του εμπορου απο οτι χωρις την ισοτιμια.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Yπάρχουν δυο ειδών μηχανήματα στην Eurobank (επειδή είμαι πελάτης τους).
    1. Το κλασσικό ΑΤΜ. Εξω απο την τράπεζα, αλλα σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να έχει και μέσα. Εκεί κάνεις κατάθεση με φάκελο. Οταν επιλέξεις κατάθεση, σου βγάζει το μηχάμημα φάκελο, βάζεις τα λεφτά και το βάζεις στην αντίστοιχη υποδοχή. Εννοείται ότι έχεις συμπληρώσει το ποσό στο ΑΤΜ, αλλά ουσιαστικά ισχύει τι θα μετρήσουν οι υπάλληλοι. Απο όσο ξέρω μετράνε πάντα δυο, και ίσως να υπάρχει και καταγρφή απο κάμερα, για λόγους αξιοπιστίας. Εαν κάνεις πληρωμή, αυτή θα καταγραφεί την ώρα που θα γίνει η καταμέτρηση (συνήθως κάθε μέρα το μεσημέρι γίνεται ή λίγο μετά το μεσημέρι, πριν κλείσει η τράπεζα). Αρα δεν είναι άμεση, που σημαίνει ότι εαν καταθέσεις χρήματα το απόγευμα, αυτά θα καταγραφούν την επομένη, το απόγευμα, και θα λογιστικοποιηθούν 1-2 μέρες αργότερα.
    2. Το μηχάνημα πληρωμής. Αυτό ειναι μέσα στην τράπεζα (δεν έχω δεί έξω τουλάχθστον εγώ). Το μηχάνημα αυτό ειναι για άμεσες πληρωμές δανείων, καρτών, για άμεση κατάθεση σε λογαριασμό κλπ. Εχει την δυνατότητα να παίρνει χαρτονομίσματα, είτε ένα ένα είτε πολλά μαζί (όχι όλα τα μηχανάκια). Επειδή τα ελέγχει και τα μετράει το ίδιο το μηχάνημα, η καταγραφή είναι άμεση σαν να την έκανε ο ταμίας. Του τι υπηρεσίες μπορεί να κάνει εξαρτάται καθαρά απο το λογισμικό που του έχουν φορτώσει. Δεν ξέρω αν μπορεί να κάνει τα πάντα, αλλά σίγουρα μπορείς να πληρώσεις δάνεια, ενφια, και άλλες περιπτώσεις, μπορείς να κάνεις κατάθεση αλλά δεν ξέρω εαν μπορείς να κάνεις σε λογαριασμό άλλης τράπεζας (εαν μπορείς, θα χρεωθείς με έξοδα προμήθειας όμως). Σιγουρα κάνει πολλές δουλειές, ώστε να μην χρειάζεται να πας στον ταμία για την πλειονότητα των περιπτώσεων.

    Ελπίζω να βοήθησα.
    εγω παντως που πρωτη φορα χρησιμοποιησα ατμ της eurobank στο καταστημα του Μαρκοπουλου Μεσογαιας, το ατμ φανηκε πολυ γρηγορο και ητανε και αφης και ειχε online καταθεση και εμπαιναν αμεσα τα χρηματα στο ατμ , ευτυχως που δεν ειχε την καταθεση με φακελο!.
    Αυτο που δεν μου αρεσε ητανε οτι δεν μου ζητουσε πιν για την καταθεση στον λογαριασμο της καρτας , δηλαδη εβαζα την χρεωστικη καρτα στο ατμ και παταγα καταθεση και μετα διαλεγα τον αριθμο και μετα συνεχεια και ανοιγε να βαλω τα χρηματα για να γινει καταμετρηση και μετα εβγαζει αποδειξη!. Στην Πειραιως απο οσο ξερω δεν γινεται καταθεση στο ατμ χωρις να βαλεις πιν.

  7. #7102
    Εγγραφή
    30-11-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.565
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mb
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    6(dB) / 14(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσπάθησα ανέπαφα, θα δοκιμασω και με την υποδοχή, αν δεν περασει την επόμενη φορά.
    Και ρίξε και μια ενημερωση οταν το δοκιμάσεις.

  8. #7103
    Εγγραφή
    01-04-2013
    Περιοχή
    Θέρμη
    Μηνύματα
    62
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Εγω προσωπικά σε όσα POS εθνικής έχω πέσει (καμία δεκαριά), δεν δέχονταν ούτε την Revolut ούτε την Curve. Μόνο ανέπαφα είχα δοκιμάσει όμως. Μου ζητούσε νόμισμα, επέλεγε ο πωλητής ευρώ (η άλλη επιλογή ήταν Αγγλικές λίρες αλλά προφανώς είχε έξτρα χρέωση) και μετά failed. Ενώ σε POS της Πειραιώς, Viva, Attica ή iCardLink, δεν έχω κανένα απολύτως θέμα με αυτές της κάρτες.

  9. #7104
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.742
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε δυο επιχειρήσεις με pos με το λογότυπο της εθνικής , όταν θέλησα να πληρωσω με κάρτα που έχει εκδοθεί στο εξωτερικό μου ζητησε να διαλεξω ισοτιμία και όταν διαλεξα να γίνει η πληρωμή σε ευρώ αυτή απορρίφθηκε.
    Οι ίδιες κάρτες σε διαφορετικά POS λειτουργησαν μια χαρά.

    Δοκιμασμένο με τρεις διαφορετικές κάρτες revolut, transferwise και norwegian.

    Έστειλα και email στην εθνική. Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος;
    Κι εμένα μου συνέβη μόλις την προηγούμενη εβδομάδα με κάρτα της curve και αναρωτιόμουν γιατί. Δηλαδή οι έμποροι σε τουριστικές περιοχές πρέπει να αποφεύγουν μηχανάκια της εθνικής, με άλλα λόγια;

  10. #7105
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Μου ηρθε χθες τελικα η ανανεωμενη debit Mastercard με συνοδευτικο εγγραφο της ΕΘΝΙΚΗΣ απο ΕΞΗ ΙΟΥΝΙΟΥ. Η παλια ληγει Ιουλιο 2020 = διαρκεια 5 χρονια η καινουργια θα ληξει Ιουνιο του 2023 = τρια χρονια.
    ΑΠΟΡΙΕΣ
    (1) η ενεργοποιηση γινεται οπωσδηποτε ΜΟΝΟΝ σε ATM ή μπορει να πραγματοποιηθει και μεσω e-banking?
    (2) αλλαγη του PIN χρεωνεται ασχετως λογου ή τροπου;

    - - - Updated - - -

    Η προμηθεια για την ανανεωση ειχε χρεωθει κανονικα στις 17 Ιουνιου...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manoulamou : 23-06-20 στις 10:11.
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  11. #7106
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.304
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Επειδή ήρθε και του πατέρα μου η αντίστοιχη κάρτα

    (1) Τα εξηγούν αναλυτικά στην επιστολή, μόνο σε ATM και ισχύει το PIN που ήδη είχες

    (2) Δεν το αναφέρουν αλλά σε ελληνική κάρτα δεν ξέρω περίπτωση να χρεώνουν για την αλλαγή PIN (όπως βέβαια δεν χρέωναν μέχρι τώρα για τις ανανεώσεις)
    hnesne

  12. #7107
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ jap για την απαντηση!
    Ελεγα να γλυτωνα την επαφη με ΑΤΜ, οπότε μαλλον θα στειλω καποιο τεκνο να κανει την ενεργοποιηση.
    Απ΄ο,τι διαβαζα και η αλλαγη PIN γινεται μονο σε ATM.
    Προφανως η χρεωση που ειχα δει, αναφεροταν σε εκδοση νεου PIN λογω απωλειας - αμνησιας.
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  13. #7108
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.269
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    alpha bank κάρτες έχω ενεργοποιήσει μέσω τηλεφώνου. Δεν θυμάμαι όμως ακριβώς την διαδικασία.

  14. #7109
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.541
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Λοιπόν δοκιμασα σε μηχανάκι της εθνικής αλλά αυτή τη φορά μονο με το τσιπ, ύστερα και από προτροπή του ίδιου του μαγαζατορα όταν του είπα οτι είναι κάρτα που έχει εκδοθεί στο εξωτερικό.

    Και πέρασε χωρίς προβλήματα!

    Η Εθνική μου απάντησε το εξής :

    κύριε χχχχχχχ καλημέρα σας,



    σε συνέχεια του κάτωθι ηλεκτρονικού μηνύματός σας και κατόπιν ενημέρωσής μας από την αρμόδια Διεύθυνση της Τράπεζας, θα πρέπει να μας δώσετε τα στοιχεία της/των κάρτας/ων που προσπαθήσατε να χρησιμοποιήσετε (αριθμό κάρτας/εκδότης), τα στοιχεία των επιχειρήσεων καθώς επίσης και ημερομηνίες συναλλαγών, προκειμένου να γίνει έλεγχος και να επεξεργαστεί το αίτημά σας.


    Παραμένουμε στη διάθεσή σας

    Με τιμή,

    ΤΟΜΕΑΣ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΘΕΜΑΤΩΝ ΠΕΛΑΤΕΙΑΣ
    e-mail: customer.service@nbg.gr

    fax: 2103347740

    Ουτε το όνομα του δεν έγραψε και όταν ζήτησα ενα συγκεκριμένο εμαιλ για να μην στελνω τα στοιχεία των καρτων σε ενα κοινόχρηστο εμαιλ όπως ειναι το customer.service@nbg.gr μου απάντησαν


    κύριε xxxxxxc,


    θα αναφέρετε τα ζητούμενα στοιχεία στην παρούσα ηλεκτρονική διεύθυνση και εμείς θα τα προωθήσουμε στην αρμόδια Διεύθυνση της Τράπεζας, προκειμένου να επεξεργαστεί το αίτημά σας και να σας απαντήσουμε.


    Παραμένουμε στη διάθεσή σας



    Με τιμή,

    ΤΟΜΕΑΣ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΘΕΜΑΤΩΝ ΠΕΛΑΤΕΙΑΣ
    e-mail: customer.service@nbg.gr

    fax: 2103347740


    Μονο σε εμένα φαίνεται τραγικό να στείλω τα στοιχεία των καρτών σε καποιον ανωνυμο υπαλληλο σε ενα πιθανώς κοινόχρηστο εμαιλ;
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  15. #7110
    Εγγραφή
    24-07-2006
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    634
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10996/109957 kbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε δυο επιχειρήσεις με pos με το λογότυπο της εθνικής , όταν θέλησα να πληρωσω με κάρτα που έχει εκδοθεί στο εξωτερικό μου ζητησε να διαλεξω ισοτιμία και όταν διαλεξα να γίνει η πληρωμή σε ευρώ αυτή απορρίφθηκε.
    Οι ίδιες κάρτες σε διαφορετικά POS λειτουργησαν μια χαρά.

    Δοκιμασμένο με τρεις διαφορετικές κάρτες revolut, transferwise και norwegian.

    Έστειλα και email στην εθνική. Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος;
    Ναι τα POS της εθνικής είναι για πέταμα... Μην προσπαθείς να βγάλεις άκρη...
    But for chips and for freedom
    I could die

    NOMBRE D'OR JEWELRY

Σελ. 474 από 585 ΠρώτηΠρώτη ... 454464469472473474475476479484494 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-08, 21:31
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-07, 17:13
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-07, 22:02
  4. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-06, 10:05
  5. REISER 4 - Πλεονεκτήματα/Μειονεκτήματα.
    Από mich83 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-06, 15:30

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας