Σελ. 431 από 585 ΠρώτηΠρώτη ... 411421426429430431432433436441451 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.451-6.465 από 8762
  1. #6451
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Λογικά εννοεί πως αν ξεπεράσεις τα 150 ευρώ σε συνεχής ανέπαφες συναλλαγές, θα σου ζητηθεί pin.

    Για παράδειγμα, αν κάνεις 15 ανέπαφες συναλλαγές των €10, στην 15η θα σου ζητηθεί να βάλεις το pin.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  2. #6452
    Εγγραφή
    30-11-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.566
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mb
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    6(dB) / 14(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικά εννοεί πως αν ξεπεράσεις τα 150 ευρώ σε συνεχής ανέπαφες συναλλαγές, θα σου ζητηθεί pin.

    Για παράδειγμα, αν κάνεις 15 ανέπαφες συναλλαγές των €10, στην 15η θα σου ζητηθεί να βάλεις το pin.
    Ειναι πολυ αοριστο αυτο γιατι δεν οριζει πουθενα τη διαρκεια των συναλλαγων. 150 σε μια μέρα; σε μια εβδομαδα; σε ένα μήνα;

    Δηλάδη θα κανεις μια πληρωμη 149€ και πλεον δεν θα χρειαζεται κωδικος. Ασχημο νεο.

  3. #6453
    Εγγραφή
    10-04-2006
    Μηνύματα
    1.294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    To πιθανότερο είναι να εννοεί στο διάστημα μιας μερας. Ετσι ώστε αν χάσεις την κάρτα και αργήσεις να το πάρεις χαμπάρι να μην έχεις μεγάλη απώλεια από τις ανέπαφες που μπορεί να κάνει αυτός που θα τη βρει/κλέψει

  4. #6454
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Το ίδιο ισχύει και τώρα αλλά με αριθμό συναλλαγών. Αν κάνεις 3 συνεχόμενες ανέπαφες, στην 4η ζητάει pin. Δεν θα αλλάζει το μέγιστο ποσό ανά ανέπαφη (€25), θα αλλάξει το κάθε πότε χρειάζεται να επιβεβαιώσεις το pin.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  5. #6455
    Εγγραφή
    30-11-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.566
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mb
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    6(dB) / 14(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ίδιο ισχύει και τώρα αλλά με αριθμό συναλλαγών. Αν κάνεις 3 συνεχόμενες ανέπαφες, στην 4η ζητάει pin. Δεν θα αλλάζει το μέγιστο ποσό ανά ανέπαφη (€25), θα αλλάξει το κάθε πότε χρειάζεται να επιβεβαιώσεις το pin.
    Δηλαδη τωρα αν κανεις 4 συναλλαγες των 10€(η καθεμια) σε μια μερα, στην 4η συναλλαγη παρολο που ειναι κατω των 25€, θα σου ζητησει pin; Δεν το ηξερα αυτο. Αρα αν διατηρείται το 25€, τωρα θα μπορεις να κανεις πχ 14 συναλλαγες των 10€ και να μην ζητησει pin.

  6. #6456
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.805
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Μέχρι τώρα δεν εφαρμόζεται ευλαβικά το όριο των τριών ανέπαφων. Μένει να δούμε πώς θα εφαρμοστεί ο νέος κανονισμός, αλλά λογικά τα 150€ δεν μηδενίζονται κάθε ημέρα. Κάθε φορά που συμπληρώνονται συναλλαγές 150€, ανεξάρτητα από τις μέρες που χρειάστηκαν, θα πρέπει να ζητάει PIN.
    Επίσης, οι προδιαγραφές SCA για διαδικτυακές συναλλαγές επιβάλλουν πέρα από τα στοιχεία της κάρτας, τουλάχιστον ένα επιπλέον στοιχείο ταυτοποίησης (πχ μήνυμα σε κινητό). Ειδικά αυτό αναμένεται να ελαττώσει τα κρούσματα απάτης, πχ όταν απλά διαρρέουν τα στοιχεία της κάρτας.

  7. #6457
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μέχρι τώρα δεν εφαρμόζεται ευλαβικά το όριο των τριών ανέπαφων. Μένει να δούμε πώς θα εφαρμοστεί ο νέος κανονισμός, αλλά λογικά τα 150€ δεν μηδενίζονται κάθε ημέρα. Κάθε φορά που συμπληρώνονται συναλλαγές 150€, ανεξάρτητα από τις μέρες που χρειάστηκαν, θα πρέπει να ζητάει PIN.
    Επίσης, οι προδιαγραφές SCA για διαδικτυακές συναλλαγές επιβάλλουν πέρα από τα στοιχεία της κάρτας, τουλάχιστον ένα επιπλέον στοιχείο ταυτοποίησης (πχ μήνυμα σε κινητό). Ειδικά αυτό αναμένεται να ελαττώσει τα κρούσματα απάτης, πχ όταν απλά διαρρέουν τα στοιχεία της κάρτας.
    Ωραια ερωτηση, μιλας για OTP στις καθημερινες αγορες σε φυσικα καταστηματα? αν ναι σιγα μην καθομαι εγω στο supermarket να ειναι αλλα 5 ατομα απο πισω ουρα και να περιμενω εγω ποτε θα στειλει η ETE μηνυμα για να ολοκληρωσω την συναλλαγη με καρτα στο ταμειο,αν μιλας για κλοπες και ηλεκτρονικα καταστηματα παω πασο

  8. #6458
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Αφού λέει 'διαδικτυακές συναλλαγές' τι σχέση έχει αυτό με το κατάστημα; Λογικό φαίνεται αυτό που λέει ο minas για τη συμπλήρωση του ορίου.
    hnesne

  9. #6459
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.023
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chingachgook Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε περίπτωση απώλειας, ή κλοπής, ακόμη χειρότερα, δε θα ζητήσουν την Άρτα και τα Γιάννενα. Οποιοδήποτε στοιχείο ταυτοποίησης (ΑΔΤ, ΑΦΜ), πλήρες ονομ/μο, διεύθυνση είναι αρκετά.
    Ναι φυσικό έτσι είναι. Εμένα μου ζήτησαν αφμ και τουε είπα δε το θυμάμαι από έξω η ταυτότητα κάνει κάι μου λέει φυσικά και ολα καλά.....
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  10. #6460
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού λέει 'διαδικτυακές συναλλαγές' τι σχέση έχει αυτό με το κατάστημα; Λογικό φαίνεται αυτό που λέει ο minas για τη συμπλήρωση του ορίου.
    Με συγχωρεις δεν το προσεξα γιατι βιαζομουν την ωρα που το διαβασα, εγω ειμαι υπερ αλλα αν με παρακολουθουσε κανεις στα προηγουμενα post θα δειτε οτι το OTP δεν εχει ρυθμιστει σωστα απο την τραπεζα και μου προκαλει προβληματα,θεωρω πως η εθνικη το παιζει οτι ειναι μπροστα στηντεχνολογια αλλα δεν μπορει να λυσει κρισιμα θεματα στα λογισμικα της

  11. #6461
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Και να είχε ρυθμιστεί σωστά, πολλές φορές είναι θέμα παρόχου και αργούν. Δεν νομίζω ότι συμβιβάζεται SMS και χρήση στο ταμείο με φυσική παρουσία της κάρτας. Και όσο κι αν 'απαγορεύεται', όλοι έχουμε δώσει την κάρτα σε άλλους, άσχετα που το απαγορεύουν οι εταιρείες των καρτών ποντάρουν στη φορητότητα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν με παρακολουθουσε κανεις στα προηγουμενα post θα δειτε οτι το OTP δεν εχει ρυθμιστει σωστα απο την τραπεζα και μου προκαλει προβληματα
    Το βρήκα αυτό που έγραφες, με την Εθνική επικοινώνησες όπως σου είπαν; Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ μήπως από το μήνυμα που έρχεται βάζεις τον 3ψήφιο (που είναι για επιβεβαίωση) αντί για τον 6ψήφιο ή αν αργήσει και ξαναζητήσεις δεύτερο θα πρέπει να βάλεις τον δεύτερο. Με τα μηχανάκια μπερδευόταν παλιά το σύστημα, αλλά λες λαμβάνεις SMS. Όπως και να έχει, θα πρέπει να το κυνηγήσεις, αν δεν δουλεύει σου έχουν κομμένα τα χέρια.
    hnesne

  12. #6462
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    6 ευρουλακια εφυγαν σημερα.
    Γιατι; Για την ανανεωση (του πλαστικου) της καρτας.
    Εφταιγα εγω; Οχι!
    Καινουρια καρτα, την ειχα παραλαβει αρχες του χρονου,
    και ομως, καποια ATM (οχι ολα), δεν την δεχονταν...την εβαζα, την πεταγαν εξω....δεν μπορουσα να πηγαινω σε καποιο ΑΤΜ, και να ριχνω τα χαρτια, αν θα λειτουργησει η (νεα!) καρτα η οχι...
    Ετσι, πηγα σημερα με δικη μου πρωτοβουλια, και ζητησα αντικατασταση.

    Εγω λεω να την κανουν πιο 'φτηνιαρικες' ως κατασκευη, να χαλανε συχνοντερα στα χερια των χρηστων (χωρις να φταινε), για να πληρωνουμε συχνοτερα για να μας δινουν καινουριες....


  13. #6463
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Ποιος επισημος τοκογλυφος ηταν ο εκδοτης της φτηνιαρικης καρτας, για θυμισε μας...
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  14. #6464
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και να είχε ρυθμιστεί σωστά, πολλές φορές είναι θέμα παρόχου και αργούν. Δεν νομίζω ότι συμβιβάζεται SMS και χρήση στο ταμείο με φυσική παρουσία της κάρτας. Και όσο κι αν 'απαγορεύεται', όλοι έχουμε δώσει την κάρτα σε άλλους, άσχετα που το απαγορεύουν οι εταιρείες των καρτών ποντάρουν στη φορητότητα.

    - - - Updated - - -


    Το βρήκα αυτό που έγραφες, με την Εθνική επικοινώνησες όπως σου είπαν; Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ μήπως από το μήνυμα που έρχεται βάζεις τον 3ψήφιο (που είναι για επιβεβαίωση) αντί για τον 6ψήφιο ή αν αργήσει και ξαναζητήσεις δεύτερο θα πρέπει να βάλεις τον δεύτερο. Με τα μηχανάκια μπερδευόταν παλιά το σύστημα, αλλά λες λαμβάνεις SMS. Όπως και να έχει, θα πρέπει να το κυνηγήσεις, αν δεν δουλεύει σου έχουν κομμένα τα χέρια.
    Μονο κομμενα????Πειτε μου εσεις, ειναι Κυριακη, οτι εχετε ξυπνησει ξεκουραστοι απο την δουλεια, πατε να πληρωσετε ηλεκτρονικα λογαριασμους γτ δεν προλαβαινετε αλλιως και σας εμφανιζει αυτο που ελεγα προηγουμενως, εε τωρα τους βαζεις φωτια στα γραφεια τους η οχι

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    6 ευρουλακια εφυγαν σημερα.
    Γιατι; Για την ανανεωση (του πλαστικου) της καρτας.
    Εφταιγα εγω; Οχι!
    Καινουρια καρτα, την ειχα παραλαβει αρχες του χρονου,
    και ομως, καποια ATM (οχι ολα), δεν την δεχονταν...την εβαζα, την πεταγαν εξω....δεν μπορουσα να πηγαινω σε καποιο ΑΤΜ, και να ριχνω τα χαρτια, αν θα λειτουργησει η (νεα!) καρτα η οχι...
    Ετσι, πηγα σημερα με δικη μου πρωτοβουλια, και ζητησα αντικατασταση.

    Εγω λεω να την κανουν πιο 'φτηνιαρικες' ως κατασκευη, να χαλανε συχνοντερα στα χερια των χρηστων (χωρις να φταινε), για να πληρωνουμε συχνοτερα για να μας δινουν καινουριες....

    Παω στοιχημα οτι ηταν AMEX, 6 ευρω ε? κατσε για να ειναι 6 ευρω μαλλον ειναι πειραιως

  15. #6465
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης, οι προδιαγραφές SCA για διαδικτυακές συναλλαγές επιβάλλουν πέρα από τα στοιχεία της κάρτας, τουλάχιστον ένα επιπλέον στοιχείο ταυτοποίησης (πχ μήνυμα σε κινητό). Ειδικά αυτό αναμένεται να ελαττώσει τα κρούσματα απάτης, πχ όταν απλά διαρρέουν τα στοιχεία της κάρτας.
    Καλά, προετοιμαστείτε για πανηγύρια. Διαβάζω πως θα θέλει λέει 2 από 3 στοιχεία ταυτοποίησης, πέρα από τα ίδια τα στοιχεία της κάρτας. Δηλ. 2 από τα PIN ή Password, ταυτοποίηση μέσω SMS, βιομετρικό στοιχείο. 14 Σεπτεμβρίου, δεν είναι μακριά.

    Αυτό το securicode ήταν άθλιο, το SMS είναι καλύτερο, αλλά τώρα θα πρέπει να ξέρουμε και κωδικό (στυλ securicode, δεν νομίζω να παίζει το PIN) ή να δίνουμε μέσω site δακτυλικό αποτύπωμα, face recognition κ.λπ. Πέρα από το ότι οι σημερινές κάρτες δεν έχουν βιομετρικά, μιλάμε για μεγάλο φακέλωμα. Δυσκολεύει τόσο η εφαρμογή από εμπόρους, eshops κλπ που θα έλεγα ότι είναι δώρο στο PayPal.
    hnesne

Σελ. 431 από 585 ΠρώτηΠρώτη ... 411421426429430431432433436441451 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-08, 21:31
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-07, 17:13
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-07, 22:02
  4. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-06, 10:05
  5. REISER 4 - Πλεονεκτήματα/Μειονεκτήματα.
    Από mich83 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-06, 15:30

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας