Σελ. 9 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 47891011 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 121-135 από 151
  1. #121
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τουλάχιστον τα 8αρια δεν ήταν buggy, τα 9x Windows 98 ήταν μαζί με τα ME η αγάπη των μπλε οθονών.
    Εγώ πάντως ξεκίνησα με Windows 98 και μόνο 1 φορά είδα μπλε οθόνη.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  2. #122
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως ξεκίνησα με Windows 98 και μόνο 1 φορά είδα μπλε οθόνη.
    Και άλλος την είδε μία φορά, αλλά έφτανε και περίσσευε
    Ανυπόγραφος

  3. #123
    Εγγραφή
    08-12-2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    394
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως ξεκίνησα με Windows 98 και μόνο 1 φορά είδα μπλε οθόνη.
    ας μην υπερβαλουμε εγω εχω δει αφθονες στον καιρο μου, ολες σε 98 και XP :P

    Αριστα τα περιγραφει. Τα 2000 εξαλλου απευθυνονταν σε "ειδικο" κοινο και οχι σε οικιακους χρηστες, ενω τα 98se ηταν απλα διορθωτικα. Σαν τα 8.1
    δεν ξερω τι εννοεις ειδικο κοινο, παντως οσον αφορα τα 98SE ειναι γεγονος οτι ηταν διαφορετικα retail versions. Δεν ειμαι σιγουρος αν μπορεις να βρεις τα windows 8.1 να πωλουνται σε καταστηματα. Εξ' αλλου, εγω ισχυριζομαι πως και τα 7 διορθωτικα των Vista ειναι αλλα τα μετραμε παρολο που οι διαφορες τους ειναι πολυ μικροτερες απο την διαφορα 98SE/98 (USB, διαφορες PCI συσκευες πχ αν πας να ψαξεις network adapters θα δεις οτι το πιο πρώιμο OS που υποστηρίζουν οι περισσοτεροι ειναι 98SE και όχι 2000 (αλλά ούτε 98))

  4. #124
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τουλάχιστον τα 8αρια δεν ήταν buggy, τα 9x Windows 98 ήταν μαζί με τα ME η αγάπη των μπλε οθονών.
    Στο τεχνικο κομματι οχι δεν ηταν. Ηταν ομως στο κομματι της εμπειριας του χρηστη και αυτο αποδεικνυεται απο την επαναφορα του Start button. Τα δε 98αρια, ειχαν μεν τεχνικα θεματα αλλα ηταν ενταξει στα υπολοιπα. Το θεμα παντα, ειναι να κρατειται ενας καλος μεσος ορος και μαλιστα υψηλου επιπεδου και βελτιωμενος σε σχεση με το προηγουμενο λειτουργικο. Διαφορετικα γιατι καποιος να δωσει χρηματα, κοπο κι εργατοωρες για να αναβαθμιζει τα συστηματα του ; Επειδη ειναι η πολιτικη της MS ;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από onewarmslime Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ξερω τι εννοεις ειδικο κοινο, παντως οσον αφορα τα 98SE ειναι γεγονος οτι ηταν διαφορετικα retail versions. Δεν ειμαι σιγουρος αν μπορεις να βρεις τα windows 8.1 να πωλουνται σε καταστηματα. Εξ' αλλου, εγω ισχυριζομαι πως και τα 7 διορθωτικα των Vista ειναι αλλα τα μετραμε παρολο που οι διαφορες τους ειναι πολυ μικροτερες απο την διαφορα 98SE/98 (USB, διαφορες PCI συσκευες πχ αν πας να ψαξεις network adapters θα δεις οτι το πιο πρώιμο OS που υποστηρίζουν οι περισσοτεροι ειναι 98SE και όχι 2000 (αλλά ούτε 98))
    Τα 2000 τοτε δεν τα συνιστουσε ουτε η ιδια η μαμα, αλλα ουτε και τα ειδικα περιοδικα του χωρου ( δεν υπηρχε ακομα το internet ) για χρηση οικιακου μηχανηματος ή για παιχνιδια. Προοριζονταν απο power users και πανω που ειχαν καλα μηχανακια και ηξεραν και τι να περιμενουν.

    Στα υπολοιπα, η διαφωνια μας ειναι στην λεξη που γραφεις "διορθωτικα". Δεν υπηρξε καμια διορθωση κατα τη γνωμη μου, αλλα το λανσαρισμα μιας -επιτελους- σωστης και οπως θα επρεπε να ειναι εκδοσης. Εστω και χωρις τις αρχικες υποσχεσεις. Το ολο ενδιαμεσο, ασχετα εαν διορθωθηκε σταδιακα με μπαλωματα και ενημερωσεις, απειχε απο το σωστο αρχικο προιον που με την μια θα εδινε ξενοιασια στοιν χρηστη.

  5. #125
    Εγγραφή
    21-07-2006
    Περιοχή
    Πέρα στους πέρα κάμπους
    Μηνύματα
    7.388
    Downloads
    62
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2

  6. #126
    Εγγραφή
    12-01-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    823
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    TP-Link Archer VR900
    Η αλήθεια είναι ότι δε βιάζομαι να τα δοκιμάσω, αλλά σίγουρα από όσα είδα είναι μια λογική επιλογή η ενσωμάτωση των live tiles στο start menu. Εγώ πάντως εξ αρχής υποστήριζα ότι τα tiles έπρεπε να ενσωματώνονται στο desktop αντικαθιστώντας τα widgets.

    Το κράξιμο και κυρίως οι χαμηλές πωλήσεις και τα τραγικά ποσοστά χρήσης (ναι ούτε πειρατικά δεν τα έβαζαν οι χρήστες τα 8.x) αποδεικνύουν ότι πρέπει να έχεις αντανακλαστικά αν θες να παραμείνεις μια ισχυρή εταιρεία στον τεχνολογικό κλάδο.

    Το βασικό θέμα είναι τώρα, ότι εφόσον το metro δεν αποτελεί παράγοντα μετάβασης στα μετά των win7 λειτουργικά της MS, ποια είναι τα χαρακτηριστικά τα οποία θα το κάνουν. Εκεί πρέπει να επικεντρωθεί η MS.

  7. #127
    Εγγραφή
    16-11-2010
    Μηνύματα
    49
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Σε παρατημένο pcάκι με intel atom CPU D410 1,66ghz +2gb ram τρέχουνε ανεκτά όσον αφορά την ταχύτητα.
    Εγκαταστήθηκαν καθημερινές εφαρμογές (office, skype, mp classic, κλπ)
    Μέχρι στιγμής (μιά μιση μέρα) το pc λειτουργεί χωρίς προβλήματα.
    Η εντύπωση που μου δίνουν είναι σαν να έχω 7άρια που τρέχουνε πολύ πιο γρήγορα με ανανεωμένο interface.
    Οσοι θα τρέχουνε ακόμα 7άρια σε έναν χρόνο, με μια καλή τιμή θα τα προτιμήσουν από οτιδήποτε άλλο.

    Δοκιμάστηκαν για λίγο σε laptop 5ετίας με core2duo 2.4, και ήταν η μέρα με την νύχτα σε σχέση με τα 7άρια, απο πλευράς ταχύτητας.
    Ο κάτοχός του με απαιτήσεις χρήσης στον μέσο όρο, που δεν έχει δουλέψει ποτέ με 8άρια, δεν του φάνηκε ξένη η νέα εμφάνιση και δύστροπa σε χρήση.

    Εξάλου ο στόχος των πελατών της microsoft είναι όσοι ακόμα έχουν παραμείνει με τα 7αρια και τα XP.

  8. #128
    Εγγραφή
    23-11-2006
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.233
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Vodafone H300s
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jjohanson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε παρατημένο pcάκι με intel atom CPU D410 1,66ghz +2gb ram τρέχουνε ανεκτά όσον αφορά την ταχύτητα.
    Εγκαταστήθηκαν καθημερινές εφαρμογές (office, skype, mp classic, κλπ)
    Μέχρι στιγμής (μιά μιση μέρα) το pc λειτουργεί χωρίς προβλήματα.
    Η εντύπωση που μου δίνουν είναι σαν να έχω 7άρια που τρέχουνε πολύ πιο γρήγορα με ανανεωμένο interface.
    Οσοι θα τρέχουνε ακόμα 7άρια σε έναν χρόνο, με μια καλή τιμή θα τα προτιμήσουν από οτιδήποτε άλλο.

    Δοκιμάστηκαν για λίγο σε laptop 5ετίας με core2duo 2.4, και ήταν η μέρα με την νύχτα σε σχέση με τα 7άρια, απο πλευράς ταχύτητας.
    Ο κάτοχός του με απαιτήσεις χρήσης στον μέσο όρο, που δεν έχει δουλέψει ποτέ με 8άρια, δεν του φάνηκε ξένη η νέα εμφάνιση και δύστροπa σε χρήση.

    Εξάλου ο στόχος των πελατών της microsoft είναι όσοι ακόμα έχουν παραμείνει με τα 7αρια και τα XP.

    +1. Περάστηκαν τα 8.1 σε μονοπύρηνο netbook της συζύγου, αντικαθιστώντας τα 7 με πολύ καλά αποτελέσματα. Το μηχάνημα πάει σαφώς πιο γρήγορα και η εμφάνιση δεν δυσκόλεψε την σύζυγο.

  9. #129
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.627
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λογικό. Τα 8.1 είναι καλύτερα από τα 7.

  10. #130
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.850
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1020/13556kbps
    ISP
    Wind
    SNR / Attn
    16.2(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μα γιατί πηδήξανε τα 9; Τώρα θα έχουμε όλοι μας ένα κενό και κάπως θα πρέπει να το γεμίσουμε!

  11. #131
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.814
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Μέσα στ' άγρια χαράματα, έχω μια ιδέα για ποιο λόγο μπορεί να βαφτίστηκαν 10! Κάποτε πριν να βγουν τα 8αρια, υπήρχαν φήμες πως αυτά θα ήταν και τα τελευταία Windows. Όμως επειδή η "Μικρομαλακη" για άλλη μια φορά τα έκανε σαν τα μούτρα της, αναγκάστηκε να βγάλει διορθωτική έκδοση. Όμως αντί για 9 τη βάφτισε 10, ώστε να στρογγυλέψει το νούμερο και τα Windows να περάσουν στο χρονοντούλαπο της ιστορίας σαν πετυχημένα 10αρια... Αν τελικά σταματήσουν εδώ...

  12. #132
    Εγγραφή
    06-10-2014
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109,99/11
    ISP
    Cosmote
    Router
    TP-LINK Archer VR600 v2
    SNR / Attn
    (dB) / 7,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μέσα στ' άγρια χαράματα, έχω μια ιδέα για ποιο λόγο μπορεί να βαφτίστηκαν 10! Κάποτε πριν να βγουν τα 8αρια, υπήρχαν φήμες πως αυτά θα ήταν και τα τελευταία Windows. Όμως επειδή η "Μικρομαλακη" για άλλη μια φορά τα έκανε σαν τα μούτρα της, αναγκάστηκε να βγάλει διορθωτική έκδοση. Όμως αντί για 9 τη βάφτισε 10, ώστε να στρογγυλέψει το νούμερο και τα Windows να περάσουν στο χρονοντούλαπο της ιστορίας σαν πετυχημένα 10αρια... Αν τελικά σταματήσουν εδώ...
    Για ποιό λογο θα σταματησουν να βγαζουν νεες εκδοσεις;
    θελω να πιστευω πως καταλαβαν οτι εκαναν αρκετα λαθη με τα 8 και να μην τα επαναλαβουν στα 10;
    Προσωπικα εμεινα στα 7 τα 8 τα θεωρω ενα λαθος. Πιστευω πως ηταν μονο για ταμπλετ.

  13. #133
    Εγγραφή
    09-09-2004
    Μηνύματα
    1.835
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    SNR / Attn
    3(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μέσα στ' άγρια χαράματα, έχω μια ιδέα για ποιο λόγο μπορεί να βαφτίστηκαν 10! Κάποτε πριν να βγουν τα 8αρια, υπήρχαν φήμες πως αυτά θα ήταν και τα τελευταία Windows. Όμως επειδή η "Μικρομαλακη" για άλλη μια φορά τα έκανε σαν τα μούτρα της, αναγκάστηκε να βγάλει διορθωτική έκδοση. Όμως αντί για 9 τη βάφτισε 10, ώστε να στρογγυλέψει το νούμερο και τα Windows να περάσουν στο χρονοντούλαπο της ιστορίας σαν πετυχημένα 10αρια... Αν τελικά σταματήσουν εδώ...
    H πιο λογική εξήγηση για την αποφυγή του ονόματος Windows 9 είναι οι τεμπέληδες devs.
    Microsoft dev here, the internal rumours are that early testing revealed just how many third party products that had code of the form
    if(version.StartsWith("Windows 9"))
    { /* 95 and 98 */
    } else {
    and that this was the pragmatic solution to avoid that.

    link
    Windows 10: Why Microsoft skipped Windows 9 with its latest operating system

    Φυσικά το ότι το 10 είναι ακόμα πιο μακριά από το 8, μάλλον θεωρείται θετικό. Αν και δεν έχω καταλάβει την απέχθεια των οικιακών χρηστών προς τα 8. Με ένα δωρεάν (ή μη) Start menu, είναι καλύτερα από τα 7, imho.

  14. #134
    Εγγραφή
    21-07-2006
    Περιοχή
    Πέρα στους πέρα κάμπους
    Μηνύματα
    7.388
    Downloads
    62
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yuk Εμφάνιση μηνυμάτων
    H πιο λογική εξήγηση για την αποφυγή του ονόματος Windows 9 είναι οι τεμπέληδες devs.
    Microsoft dev here, the internal rumours are that early testing revealed just how many third party products that had code of the form
    if(version.StartsWith("Windows 9"))
    { /* 95 and 98 */
    } else {
    and that this was the pragmatic solution to avoid that.

    link
    https://searchcode.com/?q=if%28versi...indows+9%22%29

    - - - Updated - - -

    http://i.imgur.com/gneNT1P.jpg

  15. #135
    Εγγραφή
    11-06-2007
    Περιοχή
    Τρίκαλα Θεσσαλίας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.102
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10328/896
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Router
    NetFaster IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1016359_10152763423286840_5557189473690928605_n.jpg 
Εμφανίσεις:  41 
Μέγεθος:  31,1 KB 
ID: 145039
    Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από Λευκούς.

Σελ. 9 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 47891011 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-14, 18:38

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας