Σελ. 3 από 131 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 1965
  1. #31
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.918
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Μια χαρά πάει και στο VBox

    Flame, τα additions δεν έχω δοκιμάσει να τα περάσω (ακόμα).
    Ανυπόγραφος

  2. #32
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.723
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    τελικα εχω error 10,δε στρωνει η καρτα..λογικα θα γυρισω 8.1,δε λεει χωρις wifi
    VAMOS ARIS

  3. #33
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.918
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε Vbox σας περνάει με compatibility τα additions; θα δω και σε vmware workstation. Αλλά θέλω να δω αν γίνεται και το vhd image
    Σε compatibility με Windows 7 δείχνει να τα περνάει χωρίς errors. Νομίζω το Direct3D είναι που δημιουργεί το σφάλμα.


    Update: Δεν λειτουργούν...
    Ανυπόγραφος

  4. #34
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.723
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    Τα προβληματα μου λυθηκαν με αυτο εδω

    απιστευτο και ομως αληθινο,η εγκατασταση ενος card reader driver,ελυσε ολα τα θεματα...τα παντα δουλευουν..
    VAMOS ARIS

  5. #35
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Windows 10 σε Vmware

    έβαλα και τα guest additions αλλά δεν κάνει αυτόματο expand όταν μεγιστοποιώ το παράθυρο. Σε γενικές γραμμές ΟΚ. Ελάχιστες οπτικές διαφορές με τα 8. Το ΣΚ θα παίξω περισσότερο.

  6. #36
    Εγγραφή
    08-09-2006
    Περιοχή
    Γρεβενά
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    966
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΡΕΒΕΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 21706 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι σημαίνει: "You won't be able to keep your apps or Windows settings."; Το ρωτάω γιατί παίζω το asphalt 8. Δηλαδή δε θα συγχρονιστεί με το cloud και να με εμφανίσει στο επίπεδο που βρίσκομαι ή απλά εννοεί ότι πρέπει να τα κάνω download;

  7. #37
    Εγγραφή
    08-12-2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    394
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Λοιπον το εγκατεστησα και μια σημειωση πρωτα για οσους θελουν να κάνουν dual boot. Eγω αρχικα προσπαθησα να καψω το ISO σε DVD και να κανω boot από εκεί αλλά αυτό απέτυχε παταγωδώς οπότε απλως εκανα extract το ISO, πήγα στο φάκελο "sources" και ετρεξα το setup.exe. Τελειωσε σε λιγοτερο από μιση ωρα και στην αρχη όταν ανοίγεις το pc εχεις ενα ωραιο μενού επιλογης με μπλε φόντο όπου επιλεγεις τι θελεις να μπουταρεις (είτε το preview των 10 είτε ότι υπήρχε πιο πριν σε άλλο partition). Tέλεια!

    Τώρα για τα windows αυτά καθαυτά, η γνώμη μου είναι πολυ θετικη με επιφυλάξεις. Είναι δύσκολο να περιγράψω πόσο σερνόταν τα πρώτα λεπτά που το άνοιξα (σαν να τρέχεις Vista σε PC του 2002 ενα πραγμα) αλλα το πρόβλημα μετριάστηκε λίγο αργότερα - υποθέτω κατέβαζε update ή εγκαθιστούσε drivers. Μετα την πρωτη λίγη ωρα η ταχύτητα ήταν κοντά σε αυτή των 8.1, αν όχι αντάξια (και εδώ είναι η πρώτη μου επιφύλαξη - όταν ελαχιστοποιείς ένα παράθυρο πατώντας το στο taskbar, αυτό φαίνεται να χάνεται για λίγη ώρα, ή αν πατήσεις win+D για να πας στο desktop, ότι εχεις ανοιχτό αχνοφαίνεται για ενά κλάσμα του δευτερολέπτου - ειλικρινά δεν ξέρω αν αυτό είναι επίτηδες έτσι για ομορφιά ή απλώς λαγκάρει ελάχιστα σε σχέση με τα 8. σε κάθε περίπτωση δε μου αρέσει). Όσον αφορά το hardware, όλα δουλεύουν right out of the box εκτός από το Wi-Fi (το oποίο ενώ υπάρχει και εμφανίζεται σωστά στο Device Manager, απλώς δεν φαίνεται πουθενά στο taskbar ούτε υπάρχει κάποιος προφανής τρόπος να το ενεργοποιήσεις). η οθονη μου αναβοσβησε μερικες φορες αλλα τιποτα τρομερα απροσδοκητο.

    Τώρα πάμε στο ζουμί. Το start menu φαίνεται πολύ κομψό και ναι μπορείς να βγάλεις όλα τα live tiles αμα θες. Το πρώτο που διαπιστώνεις είναι πως σε αυτό το alpha το PC Settings παραμένει διαχωρισμένο από το Control Panel (το οποίο btw δεν υπάρχει καν στο σταρτ μενου) διατηρώντας ένα από τα πιο σχιζοφρενικά στοιχεία των 8. Σε αυτό έρχεται να προστεθεί το ότι δεν υπάρχει κανένας απολύτως τρόπος να βάλεις το control panel στην αριστερη πλευρα του μενου εναρξης, μπορεις μονο να το προσθεσεις ως "tile" στα δεξιά (που δεν είναι απαραίτητα κακό, αλλά τι γίνεται άμα θες να ξεφορτωθείς τα tile γενικότερα; γιατι φαίνεται άσχημο να υπάρχει στη δεξιά πλευρα μονο το tile του control panel και από κατω κενό, οπότε η Microsoft πρέπει να σε αφήσει να πάρεις αυτή την αποφαση για τον εαυτο σου όχι να σε υποχρεώνει να το καρφιτσώσεις ως tile). Οι άλλοι φάκελοι γίνεται να καρφιτσωθούν κανονικα όπως στα 7 (αν και περιέργως όχι κατ'ευθειαν, πρεπει πρωτα να τα κανεις pin στην μερια των tiles και μετα να τα συρεις με το ποντικι αριστερα. αυτό πρεπει να το φτιαξουνε...).

    Τώρα οσον αφορα τον file manager μου αρεσει πολύ που όταν ανοίγεις το "home" σου δειχνει τους προσφατους φακελους που επισκεφθηκες και τα αρχεια που ανοιξες (τα "αγαπημενα" όμως είναι αχρηστα και πρεπει να φυγουν). Παρ' όλα αυτά , ακομα πιο καλο θα ηταν αμα μπορουσες να το "καρφιτωσεις" στην εναρξη (να ηταν καπως σαν το "recent documents" στα παλια windows, με ξεχωριστα τα αρχεια από τους φακελους). Με άλλα λόγια αυτό είναι τοσο καλο που κανει περιττη εν μερει την εναρξη τουλάχιστον όπως είναι τωρα.

    Ένα άλλο feature που μου αρεσε πολύ είναι το πως τα Windows σε βοηθάνε να χωρισεις την οθονη στη μεση όταν θες να ανοίξεις δυο προγράμματα ή δυο εγγραφα ή ενα πρόγραμμα και ενα εγγραφο ταυτόχρονα στην οθονη. Η διαδικασια είναι πολύ intuitive και ισως είναι το πιο εντυπωσιακο feature των windows 10 μεχρι τωρα.

    Κατά τα λοιπα, η αναζητηση (το εικονιδιακι που είναι διπλα στην εναρξη) είναι περιττη και ενοχλητικη και πρεπει να φυγει, τα metro apps εξακολουθουν να μην εχουν λογο υπαρξης και δεν μου πολυαρέσουν τα borderless windows αν και είναι νωρις νομιζω να κρινουμε το design.
    ΑΥΤΑ από μενα!

    edit 2 συμπληρώματα: ξεχασα να αναφερω το taskview που σου δειχνει ποια προγράμματα και αρχεια εχεις ανοιχτα (σαν το αντιστοιχο πραγμα του mac που είναι ΓΑΜΑΤΟ, αν και λιγο αργο στο ανοιγμα (μην πει κανεις alt+tab γιατι αυτό δεν βολευει αν εχεις ανοιχτο πολύ πραγμα). επισης μετα από μερικα reboot προσεχω ότι κάθε φορα όταν ξεκινανε ψιλοσερνονται (οποτε δεν φταινε μονο τα update) και μετα από λιγο φτιαχνουν. γενικα το performance φαινεται να είναι πολύ ασταθες οποτε ότι ειπα πριν ότι ψιλοαργουν να φυγουν τα παραθυρα από τη μεση ή να γινουν resize κλπ μην τα παρετε πολύ σοβαρα είναι νωρις ακομα :P
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος onewarmslime : 02-10-14 στις 01:07.

  8. #38
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.634
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σε εμένα τα guest additions στο VirtualBox δεν μου δουλεύουν ούτε με compatibility mode, αν και μου φαίνεται λογικό μιας και είναι πρώτη μέρα. Είμαι σίγουρος ότι θα δούμε update σε μερικές μέρες.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  9. #39
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.613
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε εμένα τα guest additions στο VirtualBox δεν μου δουλεύουν ούτε με compatibility mode, αν και μου φαίνεται λογικό μιας και είναι πρώτη μέρα. Είμαι σίγουρος ότι θα δούμε update σε μερικές μέρες.
    Δυσκολο το vbox να βγαλει prerelease additions.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  10. #40
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.329
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Οταν κλεινει εδω στο vmware (player 6.3 + vmware tools) βγαζει ενα μηνυμα, πως η ταδε διευθυνση της μνημης δεν ηταν δυνατο να γινει written. Νομιζω το κανει μετα την εγκατασταση των vmware tools, αλλα δεν ειμαι σιγουρος.
    Κλεινοντας ολα τα εφε απο το visual effects > adjust for best performance τα παραθυρα κλπ παραμενουν στο στυλ των windows 10! Βεβαια, εδω παιζει να εχω χασει καποιο επισοδειο και αυτο να γινεται απο τα 8...

    Τα πλακακια πηρανε ποδι απο το start menu (ισως αφησω τον καιρο), σε λιγο θα παρουνε και οι διαφορες προεγκατεστημενες εφαρμογες. Απλα το θελω καθαρο, δηλαδη να μην εχει τις εφαρμογες που χρησιμοποιω πιο συχνα για να κανω pin αυτες που θελω εγω. Πως γινεται αυτο?

    Τα ξηλωσα ολα! Ο ie βγαινει με δεξι κλικ > uninstall!

    ---edit
    Κατι χαλασα! Εκτος απο το start menu που εμπασε (επανηλθε μετα απο την 2η επανεκκινηση), βγηκε και αυτο και ανοιγει το φακελο του χρηστη μου
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 10.jpg  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 02-10-14 στις 10:29.
    ديميتريس

  11. #41
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.634
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυσκολο το vbox να βγαλει prerelease additions.
    Είναι σίγουρο αυτό; Vmware τι παίζει; Έχεις παρατηρήσεις αν βγάζει τα δικά του αντίστοιχα additions/tools;
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  12. #42
    Εγγραφή
    08-12-2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    394
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν κλεινει εδω στο vmware (player 6.3 + vmware tools) βγαζει ενα μηνυμα, πως η ταδε διευθυνση της μνημης δεν ηταν δυνατο να γινει written. Νομιζω το κανει μετα την εγκατασταση των vmware tools, αλλα δεν ειμαι σιγουρος.
    Κλεινοντας ολα τα εφε απο το visual effects > adjust for best performance τα παραθυρα κλπ παραμενουν στο στυλ των windows 10! Βεβαια, εδω παιζει να εχω χασει καποιο επισοδειο και αυτο να γινεται απο τα 8...

    Τα πλακακια πηρανε ποδι απο το start menu (ισως αφησω τον καιρο), σε λιγο θα παρουνε και οι διαφορες προεγκατεστημενες εφαρμογες. Απλα το θελω καθαρο, δηλαδη να μην εχει τις εφαρμογες που χρησιμοποιω πιο συχνα για να κανω pin αυτες που θελω εγω. Πως γινεται αυτο?

    Τα ξηλωσα ολα! Ο ie βγαινει με δεξι κλικ > uninstall!

    ---edit
    Κατι χαλασα! Εκτος απο το start menu που εμπασε (επανηλθε μετα απο την 2η επανεκκινηση), βγηκε και αυτο και ανοιγει το φακελο του χρηστη μου
    δεν ειναι καλη ιδεα να βγαλεις τον IE απο οποιαδηποτε εκδοση των windows...

  13. #43
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.723
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    γιατι οχι?
    VAMOS ARIS

  14. #44
    Εγγραφή
    15-03-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.914
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΑΜΑ
    Οσο συνεχίζουν να μου θυμιζουν το τερατούργημα των 8 δεν θα τα ακουμπήσω.
    Τι ειναι ολο αυτο το τσιρκο στα δεξιά του start menu? Αφαιρείται με κάποιον τρόπο?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blade_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατι οχι?
    Γιατί ανα πάσα στιγμή μπορεί κάτι κρίσιμο να παίζει μονο με ΙΕ.
    Δεν το έχεις πάθει ποτε?
    The world can change by your actions not by your opinions

  15. #45
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.688
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για το θέμα του Control Panel και το κρύψιμο του στον υποφάκελο Windows κάτι, τους έστειλα ήδη αρνητικό feedback, κάντε το ίδιο ώστε να καταλάβουν πως αυτό πρέπει να είναιι άμεσα προσβάσιμο.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

Σελ. 3 από 131 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 150
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-14, 22:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας