Σελ. 115 από 131 ΠρώτηΠρώτη ... 95105110113114115116117120125 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.711-1.725 από 1965
  1. #1711
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αφού τον βλέπει το debian, γιατί να φταίνε τα καλώδια ;
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  2. #1712
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Δεν έχω προλάβει να πάω σπίτι να το δω πάλι. Μίλησα και με ένα άλλο φίλο και μου είπε πως ίσως να έχει μαρκαριστει σαν dirty ο δίσκος και να μην μπορεί η δική μου εγκατάσταση να τον διαβάσει. Κατεβαζω τώρα και ένα live CD και να κάνω από εκεί ένα check μπας και τον δει.

    - - - Updated - - -

    Βρέθηκε ο ένοχος και ελπίζω να μην έχει γίνει ζημιά όπως διαβάζω σε κάποια άρθρα. Χτες βράδυ που έπεσε το ρεύμα ο δίσκος μάλλον έγραφε metadata τα οποία έγιναν corrupted. Το σύστημα μαρκαρισε το δίσκο ως dirty και γι'αυτό δε τον διάβαζε. Έχω δοκιμάσει 2-3 φορές chkdsk το οποίο δίνει το "error 50" που έχω στο screenshot. Τώρα το έβαλα να κάνει ένα "βαθύ" έλεγχο και μέχρι στιγμής πάει καλά. Ελπίζω να μην έχω προβλήματα. Δεν μου περισσεύουν 120€ για δίσκο.

    - - - Updated - - -

    Τελείωσε και το deep scan και έβγαλε το ίδιο πρόβλημα με το error 50. Όμως έκανα επανεκκινση και τον βλέπει κανονικά. Θα κάνω υπομονή λίγες μέρες. Αλλά μάλλον στην πληρωμή θα πάρω έναν για κλώνο. Δεν εμπιστεύομαι το δίσκο πλέον.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_20170523_234927.jpg  


  3. #1713
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Μου κάνει περισσότερο για κάποιο bug των Windows, παρά πρόβλημα του δίσκου. Και κατεστραμμένο ή ανύπαρκτο να ήταν το σύστημα αρχείων του, θα έπρεπε ο δίσκος τουλάχιστον να εμφανίζεται στη διαχείριση δίσκων. Από το Linux φαινόταν εξάλλου.

    Όσο για το σφάλμα που αναφέρεις, το συναντώ όποτε τρέχω το chkdsk μέσα από DVD/USB εγκατάστασης των Windows ή το WinRE. Απ' ό,τι καταλαβαίνω, σημαίνει αυτό που γράφει, δηλαδή ότι δεν μπορούν να αποθηκευτούν τα αποτελέσματα του chkdsk στο log του συστήματος. Δεν σημαίνει ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο σύστημα αρχείων του δίσκου. Αν τρέξεις το chkdsk μέσα από τα εγκατεστημένα Windows, λογικά δεν θα σου το βγάλει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Simpleton : 24-05-17 στις 12:51.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  4. #1714
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    tiffany, κάνε και έναν έλεγχο του δίσκου με εργαλείο του κατασκευαστή του.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  5. #1715
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Θα το ελέγξω πάλι το Σαββατοκύριακο. Με φοβίζει γενικά η κατάσταση. Σε αυτά που διάβασα και εγώ κλίνω προς windows bug. Αλλά δεν εγγυάται κανένας ότι δε θα μου το ξανακάνει η δε θα πάρει καμία πρωτοβουλία το σύστημα και θα "πηδήξει" το σύστημα αρχείων. Γι'αυτό θέλω να πάρω ένα άλλο δίσκο να κάνω μεταφορά των αρχείων και να τον φορμαρω.

    - - - Updated - - -

    Δυστυχώς το παρουσίασε πάλι. Έβλεπα ένα επεισόδιο από μια σειρά που ήταν στο συγκεκριμένο δίσκο και μετά από 20' χάθηκε. Οι λεπτομέρειες της υπόθεσης. Έχω να ανοίγει μαζί με τα windows και το uTorrent. Εδώ και καμία εβδομάδα έχω κάποια αρχεία σε παύση ώστε να τα ξεκινήσω όταν βρω χρόνο. Στις τρισιμιση που κάθησα στον υπολογιστή το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να κλείσω το uTorrent που είχε μείνει ανοιχτό από το πρωί. Όταν κόλλησε άνοιξα αμέσως το event viewer και είδα ότι ένα αρχείο από τα torrent που είχα σε εκκρεμότητα δεν μπόρεσε να γραφτεί στο δίσκο. Αμέσως μετά είχε γίνει η εξαφάνιση. Όμως αυτό έγινε στις τέσσερις. Δηλαδή μισή ώρα και παραπάνω απ' ότι είχα κλείσει το torrent. Μόλις ανοίξει πάλι θα αφαιρέσω τα αρχεία του torrent να δω μήπως είναι κάτι τέτοιο. Στο μεταξύ είμαι σχεδόν σίγουρος πως είναι καθαρό το αρχείο. Να πούμε ότι οκ ίσως είναι ιός κτλ.

    Την επόμενη εβδομάδα δυστυχώς θα το κάνω το έξοδο. Δεν περιμένω καθόλου.

  6. #1716
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Δε ξέρω τι στο διάβολο γίνεται πλέον. Χτες άνοιξα το κουτί και άλλαξα καλώδια. Έκανα backup χωρίς κανένα πρόβλημα και μόλις τελείωσε έκανα format. Σύνολο 4 ώρες. Σήμερα το μεσημέρι είπα να κλείσω το κουτί και να τα τοποθετήσω στη θέση τους. Επειδή τα καλώδια δεν μπορούσα να τα κουλαντρισω τα ξηλωσα και τα επανατοποθετησα με τέτοιο τρόπο ώστε να κλείσει το πλαϊνό καπάκι. Μόλις μπαίνω windows είπα να κάνω πάλι format έτσι για δοκιμή. Χάθηκε ο δίσκος με τα ίδια μηνύματα λάθους.

    Τι να πρώτο πω ότι φταίει; Ο δίσκος; Τα windows; Το καλώδιο; Η μητρική; λέτε να φταίει η μητρική και το καλώδιο και να ήμουν τόσο γκαντεμης που να επέλεξα τα ίδια όταν έκλεισα το κουτί; Δε νομίζω. Στην πληρωμή θα αγοράσω ένα νέο δίσκο να τελειώνει το θέμα.

  7. #1717
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.664
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε ξέρω τι στο διάβολο γίνεται πλέον. Χτες άνοιξα το κουτί και άλλαξα καλώδια. Έκανα backup χωρίς κανένα πρόβλημα και μόλις τελείωσε έκανα format. Σύνολο 4 ώρες. Σήμερα το μεσημέρι είπα να κλείσω το κουτί και να τα τοποθετήσω στη θέση τους. Επειδή τα καλώδια δεν μπορούσα να τα κουλαντρισω τα ξηλωσα και τα επανατοποθετησα με τέτοιο τρόπο ώστε να κλείσει το πλαϊνό καπάκι. Μόλις μπαίνω windows είπα να κάνω πάλι format έτσι για δοκιμή. Χάθηκε ο δίσκος με τα ίδια μηνύματα λάθους.

    Τι να πρώτο πω ότι φταίει; Ο δίσκος; Τα windows; Το καλώδιο; Η μητρική; λέτε να φταίει η μητρική και το καλώδιο και να ήμουν τόσο γκαντεμης που να επέλεξα τα ίδια όταν έκλεισα το κουτί; Δε νομίζω. Στην πληρωμή θα αγοράσω ένα νέο δίσκο να τελειώνει το θέμα.
    Αν φταίει κάποιο καλώδιο θα πάρεις το πρόβλημα μαζί σου ακόμα και νέο δίσκο να αγοράσεις Άλλαξε πρώτα το καλώδιο για τον δίσκο που έχει θέμα, θα σου βγει πολύ πιο φθηνά. Και αυτό να μην φταίει, ένα επιπλέον καλώδιο ποτέ δεν είναι κακό

  8. #1718
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Άργησα να απαντήσω καθώς έκανα δοκιμές. Δεν μπόρεσα να βρω ακριβώς τι φταίει καθώς ότι συνδυασμό και να να έκανα όλοι οι δίσκοι φαινόντουσαν κανονικά και ο συγκεκριμένος "χανόταν" πάνω στη συγκεκριμένη θύρα. Μάλλον λοιπόν τα windows έχουν κάνει blacklist το συγκεκριμένο συνδυασμό δίσκου - θύρας και εκεί χωλαίνει. Καλού κακού άλλαξα θύρα και καλώδιο και έβαλα να κατεβάσω μερικές εκατοντάδες GB σαβούρας για δοκιμή. Δεν έχει γίνει το παραμικρό σε κανένα δίσκο.

    Τώρα ένα άλλο πρόβλημα που το παρουσίασε τους τελευταίους μήνες. Χάνει την 3D επιτάχυνση. Ακόμη και μετά από επανεκκίνηση δε φορτώνει τους οδηγούς. Δοκίμασα μάλιστα και απεγκατάσταση των επίσημων οδηγών και εγκατάσταση μέσω WU αλλά πάλι το ίδιο. Πρέπει να τους περάσω από πάνω "χεράτα". Το θέμα είναι πως δεν έχω εντοπίσει κάποιο pattern. Μπορεί απλά ένα πρωί να σταματήσει. Ξέρω πως έχω το συνδυασμό που σκοτώνει με AMD κάρτα και Insiders έκδοση αλλά το budget αυτό είναι.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Untitled.png 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  1,07 MB 
ID: 183835

  9. #1719
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    3.597
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    ολα τα ειχαμε..
    https://wikileaks.org/vault7/#Pandemic

  10. #1720
    Εγγραφή
    01-02-2016
    Περιοχή
    ΚΟΛΩΝΟΣ
    Μηνύματα
    1.969
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200 D/20 Up
    ISP
    NOVA (ex Wind)
    Router
    ZTE H288A
    Announcing Windows 10 Insider Preview Build 16215 for PC + Build 15222 for Mobile


    http://bit.ly/2smTI3y

  11. #1721
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.335
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Build 16226 brings a new host of improvements
    Επιτέλους...
    Latest Windows 10 Insider Build adds GPU monitor to Task Manager
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  12. #1722
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και Onedrive placeholders, finally
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  13. #1723
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.335
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    SUSE Linux Enterprise Server 12
    Απίστευτο και όμως αληθινό.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  14. #1724
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    SUSE Linux Enterprise Server 12
    Απίστευτο και όμως αληθινό.
    Είναι αυτό που νομίζω; Πλήρες Linux; Θα πήδηξω από το Ζαλόγγο

  15. #1725
    Εγγραφή
    13-03-2008
    Περιοχή
    Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    821
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritzbox 7590
    SNR / Attn
    12(dB) / 31(dB)
    Path Level
    Interleaved
    τερμα στα virtual machines
    Το ΛΣ θα τρέχει σαν μια εφαρμογή

Σελ. 115 από 131 ΠρώτηΠρώτη ... 95105110113114115116117120125 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 150
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-14, 22:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας