Σελ. 125 από 131 ΠρώτηΠρώτη ... 105115120123124125126127130 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.861-1.875 από 1965
  1. #1861
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.356
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Windows 10 Pro goes Home as Microsoft fires up downgrade server
    Microsoft's activation servers appear to be on the blink this morning – some Windows 10 users woke up to find their Pro systems have, er, gone Home.
    Ε... ρε γλέντια.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  2. #1862
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου έχει συμβεί να προσπαθώ να βάλω pro και αυτό εκεί να συνεχίζει να διαβάζει στο Bios πως είναι Home, υπάρχει λύση ευτυχώς με το ei.cfg.
    Σε μια τέτοια περίπτωση όμως το μηχανάκι πλέον στους server της ms έχει δύο ψηφιακές άδειες, μια home και μια pro

  3. #1863
    Εγγραφή
    09-09-2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.486
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Γείτονας
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    MS's facepalm action of the day.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου έχει συμβεί να προσπαθώ να βάλω pro και αυτό εκεί να συνεχίζει να διαβάζει στο Bios πως είναι Home, υπάρχει λύση ευτυχώς με το ei.cfg.
    Σε μια τέτοια περίπτωση όμως το μηχανάκι πλέον στους server της ms έχει δύο ψηφιακές άδειες, μια home και μια pro
    Λύση : Αγοράζεις τη WLinux από το market store κάνεις migrate και ξενοιάζεις.
    "If you pay peanuts you get monkeys"
    ------------------------------------------------------------------------------------
    Άλλοι καταλαβαίνουν ότι διαβάζουν και άλλοι διαβάζουν ότι καταλαβαίνουν
    ------------------------------------------------------------------------------------
    Η αλήθεια που δεν σας λένε, i7 2600K vs i7 8700K σημειώσατε Χ

  4. #1864
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mirmidon Εμφάνιση μηνυμάτων
    MS's facepalm action of the day.

    - - - Updated - - -



    Λύση : Αγοράζεις τη WLinux από το market store κάνεις migrate και ξενοιάζεις.
    Οχι η λύση κανονικά είναι να βάλεις κανονική retail εκδοσή και όχι OEM ή DSP που κανονικά δεν θα έπρεπε

  5. #1865
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Τι ζόρι έχει φάει η εγκατάστασή μου τις 2 τελευταίες Παρασκευές;

    Την προηγούμενη εβδομάδα όλα στο θεό. Αφού έβλεπα κατεβασμένο βίντεο 360p 60MB και πήδαγε καρέ. Με τον FF ανοιχτό το μηχάνημα σχεδόν παγωμένο. Κατανάλωση συστήματος 15GB RAM και σχεδόν 20GB swap. Δε θυμάμαι όμως τι τα κατανάλωνε.

    Χτες βράδυ τα ίδια. Όλα ήταν νορμάλ και μάλιστα άνοιξα και ένα Vmware να δω κάτι. Το έκλεισα και επανήλθαν όλα στα φυσιολογικά. Πήγα για φαγητό αρκετή ώρα μετά και όταν επέστρεψα το taskhostw.exe είχε αρχίσει τα δικά του. Πάλι 15GB RAM και 50GB!!! swap. Μέσα από το Process Hacker είδα λεπτομέρειες και κάτι έψαχνε στις εφαρμογές του Store. Συγκεκριμένα στο παιχνίδι Microsoft Solitaire Suite. Το απεγκατέστησα και πήγα για ύπνο. Σήμερα το πρωί η εφαρμογή συνέχιζε να δουλεύει με τα ΙΔΙΑ δεδομένα της Solitaire αν και δεν φαινόταν εγκατεστημένη. Στην προσπάθειά μου να δω κάτι κράσαρε και το Directory Opus που είναι ανήκουστο. Φυσικά ο Explorer ήταν νεκρός για ώρες. Αναγκαστικά reset στις 9 το πρωί. Μέχρι στιγμής όλα φυσιολογικά. Το taskhostw.exe απασχολεί μόνο 9,5MB.

    Εντωμεταξύ όλη την προηγούμενη εβδομάδα λόγω φόρτου εργασίας γύριζα σχετικά αργά και δεν έβγαινα από το σπίτι. Οπότε καθόμουν αρκετά στον υπολογιστή και δεν είχα παρατηρήσει καμία περίεργη συμπεριφορά. Μάλιστα από την Κυριακή μέχρι την Πέμπτη το Qbittorent έδωσε ρέστα κατεβάζοντας σαν τρελό. Καμία μα καμία διαφορά. Το Roon και ο FF που θέλουν 1,5-2GB το κάθε ένα στην καθισιά τους είναι μόνιμα ανοιχτά και φυσικά διάφορες άλλες υπηρεσίες/εφαρμογές όπως το Plex ή το Acdsee να τρέχουν συχνά πυκνά. Και γενικά τα τελευταία χρόνια τέτοιο έντονο Memory Leak δεν έχω δει ποτέ.

  6. #1866
    Εγγραφή
    09-09-2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.486
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Γείτονας
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι ζόρι έχει φάει η εγκατάστασή μου τις 2 τελευταίες Παρασκευές;

    Την προηγούμενη εβδομάδα όλα στο θεό. Αφού έβλεπα κατεβασμένο βίντεο 360p 60MB και πήδαγε καρέ. Με τον FF ανοιχτό το μηχάνημα σχεδόν παγωμένο. Κατανάλωση συστήματος 15GB RAM και σχεδόν 20GB swap. Δε θυμάμαι όμως τι τα κατανάλωνε.

    Χτες βράδυ τα ίδια. Όλα ήταν νορμάλ και μάλιστα άνοιξα και ένα Vmware να δω κάτι. Το έκλεισα και επανήλθαν όλα στα φυσιολογικά. Πήγα για φαγητό αρκετή ώρα μετά και όταν επέστρεψα το taskhostw.exe είχε αρχίσει τα δικά του. Πάλι 15GB RAM και 50GB!!! swap. Μέσα από το Process Hacker είδα λεπτομέρειες και κάτι έψαχνε στις εφαρμογές του Store. Συγκεκριμένα στο παιχνίδι Microsoft Solitaire Suite. Το απεγκατέστησα και πήγα για ύπνο. Σήμερα το πρωί η εφαρμογή συνέχιζε να δουλεύει με τα ΙΔΙΑ δεδομένα της Solitaire αν και δεν φαινόταν εγκατεστημένη. Στην προσπάθειά μου να δω κάτι κράσαρε και το Directory Opus που είναι ανήκουστο. Φυσικά ο Explorer ήταν νεκρός για ώρες. Αναγκαστικά reset στις 9 το πρωί. Μέχρι στιγμής όλα φυσιολογικά. Το taskhostw.exe απασχολεί μόνο 9,5MB.

    Εντωμεταξύ όλη την προηγούμενη εβδομάδα λόγω φόρτου εργασίας γύριζα σχετικά αργά και δεν έβγαινα από το σπίτι. Οπότε καθόμουν αρκετά στον υπολογιστή και δεν είχα παρατηρήσει καμία περίεργη συμπεριφορά. Μάλιστα από την Κυριακή μέχρι την Πέμπτη το Qbittorent έδωσε ρέστα κατεβάζοντας σαν τρελό. Καμία μα καμία διαφορά. Το Roon και ο FF που θέλουν 1,5-2GB το κάθε ένα στην καθισιά τους είναι μόνιμα ανοιχτά και φυσικά διάφορες άλλες υπηρεσίες/εφαρμογές όπως το Plex ή το Acdsee να τρέχουν συχνά πυκνά. Και γενικά τα τελευταία χρόνια τέτοιο έντονο Memory Leak δεν έχω δει ποτέ.
    Τι maintenance κανεις συνήθως στο PC σου;
    "If you pay peanuts you get monkeys"
    ------------------------------------------------------------------------------------
    Άλλοι καταλαβαίνουν ότι διαβάζουν και άλλοι διαβάζουν ότι καταλαβαίνουν
    ------------------------------------------------------------------------------------
    Η αλήθεια που δεν σας λένε, i7 2600K vs i7 8700K σημειώσατε Χ

  7. #1867
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mirmidon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι maintenance κανεις συνήθως στο PC σου;
    Τίποτα απολύτως. Όλα στο αυτόματο. Εννοείτε πως δεν έχω ccleaner και λοιπά χαζά. Άντε καμία φορά να μπω στο AppData και να διαγράψω τα Temp και κανένα φάκελο που έχει ξεμείνει. Το μόνο έξτρα που τρέχει είναι η αυτόματη ανανέωση των εφαρμογών της Google. Και από τις κλασικές εφαρμογές έχω το qbittorent, SVP, IDM, Directory Opus, Google Drive, Onedrive, Plex Media Server και ένα μικρό utility το FileBox eXtender να ανοίγουν μαζί με τον υπολογιστή. Προσπαθώ να μην έχω τίποτα περιττό. Άλλωστε εδώ και χρόνια δεν κάνω τίποτα καινούριο στον υπολογιστή μου.

  8. #1868
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.356
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι ζόρι έχει φάει η εγκατάστασή μου τις 2 τελευταίες Παρασκευές;

    Την προηγούμενη εβδομάδα όλα στο θεό. Αφού έβλεπα κατεβασμένο βίντεο 360p 60MB και πήδαγε καρέ. Με τον FF ανοιχτό το μηχάνημα σχεδόν παγωμένο. Κατανάλωση συστήματος 15GB RAM και σχεδόν 20GB swap. Δε θυμάμαι όμως τι τα κατανάλωνε.

    Χτες βράδυ τα ίδια. Όλα ήταν νορμάλ και μάλιστα άνοιξα και ένα Vmware να δω κάτι. Το έκλεισα και επανήλθαν όλα στα φυσιολογικά. Πήγα για φαγητό αρκετή ώρα μετά και όταν επέστρεψα το taskhostw.exe είχε αρχίσει τα δικά του. Πάλι 15GB RAM και 50GB!!! swap. Μέσα από το Process Hacker είδα λεπτομέρειες και κάτι έψαχνε στις εφαρμογές του Store. Συγκεκριμένα στο παιχνίδι Microsoft Solitaire Suite. Το απεγκατέστησα και πήγα για ύπνο. Σήμερα το πρωί η εφαρμογή συνέχιζε να δουλεύει με τα ΙΔΙΑ δεδομένα της Solitaire αν και δεν φαινόταν εγκατεστημένη. Στην προσπάθειά μου να δω κάτι κράσαρε και το Directory Opus που είναι ανήκουστο. Φυσικά ο Explorer ήταν νεκρός για ώρες. Αναγκαστικά reset στις 9 το πρωί. Μέχρι στιγμής όλα φυσιολογικά. Το taskhostw.exe απασχολεί μόνο 9,5MB.

    Εντωμεταξύ όλη την προηγούμενη εβδομάδα λόγω φόρτου εργασίας γύριζα σχετικά αργά και δεν έβγαινα από το σπίτι. Οπότε καθόμουν αρκετά στον υπολογιστή και δεν είχα παρατηρήσει καμία περίεργη συμπεριφορά. Μάλιστα από την Κυριακή μέχρι την Πέμπτη το Qbittorent έδωσε ρέστα κατεβάζοντας σαν τρελό. Καμία μα καμία διαφορά. Το Roon και ο FF που θέλουν 1,5-2GB το κάθε ένα στην καθισιά τους είναι μόνιμα ανοιχτά και φυσικά διάφορες άλλες υπηρεσίες/εφαρμογές όπως το Plex ή το Acdsee να τρέχουν συχνά πυκνά. Και γενικά τα τελευταία χρόνια τέτοιο έντονο Memory Leak δεν έχω δει ποτέ.
    Στο task manager δεν μπορείς να δεις ποιο σου καταναλώνει τους πόρους;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  9. #1869
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο task manager δεν μπορείς να δεις ποιο σου καταναλώνει τους πόρους;
    Την προηγούμενη Παρασκευή δε θυμάμαι τι ήταν. Χτες όμως ήταν το taskhostw.exe και από το Process Hacker είδα ότι τα handles που διάβαζε ήταν κάτι περίεργα σχετικά με τις UWP εφαρμογές της MS. Συγκεκριμένα το Microsoft Solitere Suite. Το αναφέρω στη δεύτερη παράγραφο. Το τρελό είναι αυτό. Δε θυμάμαι να έχει γίνει πάλι. Και τα συγκεκριμένα παιχνίδια τα έχω "χρόνια" εγκατεστημένα άσχετα αν δεν τα έχω παίξει ποτέ. Το πιο πιθανό είναι να κόλλησε καμία αναβάθμιση.

    Τώρα για παράδειγμα έχω μόλις 10,5ΜΒ χρήση σε αυτή τη διεργασία. Το Roon 1.32GB φυσική και 2,69 swap ενώ ο FF 1,16 vs 950. Δηλαδή τρίχες σε σχέση με τα 16GB φυσικής που έχω εγκατεστημένα.

  10. #1870
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.356
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  11. #1871
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Κάτι συμβαίνει με το τέλος της εβδομάδας. Δεν εξηγείται αλλιώς. Πέμπτη χαζολογουσα στο VMware και μου ζήτησαν να διορθώσω ένα doc. Ανοίγω το directory opus και πάω στο φάκελο του OneDrive που είχα το συγκεκριμένο αρχείο. Πάω να το ανοίξω και κολλάει το σύμπαν. Κλείνω τον Firefox, το VMware και τίποτα. Το word κάποια στιγμή αποφάσισε να ανοίξει χωρίς το αρχείο. Και το directory opus ξαφνικά έγινε πράσινο. Προσπάθησα να τα ανοίξω πάλι αλλά εκει κολλημένα. Κάνω μια επανεκκίνηση και ήρθαν στα ίσια τους. Την Παρασκευή μπαίνω στην εγκατάσταση του Debian που έχω στον άλλο δίσκο και το βράδυ πριν πάω για ύπνο αποφασίζω να μπω πάλι στα windows και να κάνω την αναβάθμιση που είχε. Μόλις ανοίγουν διαπιστώνω με μεγάλη έκπληξη πως τα εικονίδια στη μπάρα ήταν μπερδεμένα. Χωρίς καμία αιτία. Και είχα να δω κάτι τέτοιο από την εποχή που έτρεχαν XP. Από τα 7 μέχρι και σήμερα τα εικονίδια ήταν στη θέση τους ακόμη και μετά από μήνες που τα είχα απεγκαταστησει και βάλει ξανά.

    Θεωρώ πως φταίει η αναβάθμιση που είναι σε αναμονή. Και τον προηγούμενο μήνα πάλι είχα το ίδιο.

  12. #1872
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.356
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι συμβαίνει με το τέλος της εβδομάδας. Δεν εξηγείται αλλιώς. Πέμπτη χαζολογουσα στο VMware και μου ζήτησαν να διορθώσω ένα doc. Ανοίγω το directory opus και πάω στο φάκελο του OneDrive που είχα το συγκεκριμένο αρχείο. Πάω να το ανοίξω και κολλάει το σύμπαν. Κλείνω τον Firefox, το VMware και τίποτα. Το word κάποια στιγμή αποφάσισε να ανοίξει χωρίς το αρχείο. Και το directory opus ξαφνικά έγινε πράσινο. Προσπάθησα να τα ανοίξω πάλι αλλά εκει κολλημένα. Κάνω μια επανεκκίνηση και ήρθαν στα ίσια τους. Την Παρασκευή μπαίνω στην εγκατάσταση του Debian που έχω στον άλλο δίσκο και το βράδυ πριν πάω για ύπνο αποφασίζω να μπω πάλι στα windows και να κάνω την αναβάθμιση που είχε. Μόλις ανοίγουν διαπιστώνω με μεγάλη έκπληξη πως τα εικονίδια στη μπάρα ήταν μπερδεμένα. Χωρίς καμία αιτία. Και είχα να δω κάτι τέτοιο από την εποχή που έτρεχαν XP. Από τα 7 μέχρι και σήμερα τα εικονίδια ήταν στη θέση τους ακόμη και μετά από μήνες που τα είχα απεγκαταστησει και βάλει ξανά.

    Θεωρώ πως φταίει η αναβάθμιση που είναι σε αναμονή. Και τον προηγούμενο μήνα πάλι είχα το ίδιο.
    Τα λες όλα στις 2 πρώτες προτάσεις σου.
    Η λύση είναι μία.
    Μην χρησιμοποιείς ΗΥ από Πέμπτη και μετά.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  13. #1873
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Καλά ναι. Είναι να τρελαίνεσαι.

    Τελικά δεν ξέρω αν το sas είναι για τέτοιας κλίμακας λογισμικά. Οκ ξέρω πως το να τρέχεις τέτοιες εκδόσεις είναι μεγάλο ρίσκο. Αλλά και στις σταθερές εκδόσεις διαβάζω προβλήματα. Δεν ξέρω το κατά πόσο θα της βγει στο τέλος. Ίσως γυρίσει πάλι σε πιο διακριτές εκδόσεις.

    Και το τρελό είναι πως για την απλή χρήση που κάνω πάνε μια χαρά. Κανένα κρασαρισμα, κόλλημα η ασυμβατότητα. Αν δε είχα και SSD τότε δε το συζητάμε. Θα έκανα κολοτουμπες.

  14. #1874
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.356
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά ναι. Είναι να τρελαίνεσαι.

    Τελικά δεν ξέρω αν το sas είναι για τέτοιας κλίμακας λογισμικά. Οκ ξέρω πως το να τρέχεις τέτοιες εκδόσεις είναι μεγάλο ρίσκο. Αλλά και στις σταθερές εκδόσεις διαβάζω προβλήματα. Δεν ξέρω το κατά πόσο θα της βγει στο τέλος. Ίσως γυρίσει πάλι σε πιο διακριτές εκδόσεις.

    Και το τρελό είναι πως για την απλή χρήση που κάνω πάνε μια χαρά. Κανένα κρασαρισμα, κόλλημα η ασυμβατότητα. Αν δε είχα και SSD τότε δε το συζητάμε. Θα έκανα κολοτουμπες.
    To πιο πιθανό είναι να κάνει από πίσω "κρυφές" εγκαταστάσεις upds.
    Το έχεις αυτόματο ή να σε ενημερώνει πότε υπάρχουν αναβαθμίσεις και να τις κάνεις όποτε θέλεις;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  15. #1875
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Αυτόματες. Τις μικρές όμως δεν τις καταλαβαίνω ποτέ. Γίνονται κυριολεκτικά αυτόματα και χωρίς επανεκκίνηση. Οι μεγάλες προσπαθούν να εγκατασταθούν ως συνήθως εκτός ωραρίου αλλά καταλήγω να τις κάνω χειροκίνητα διότι πολλές φορές τις αναβάλλω για μέρες.

Σελ. 125 από 131 ΠρώτηΠρώτη ... 105115120123124125126127130 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 150
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-14, 22:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας