Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Θέλετε να παραμείνει ή όχι το ΗΒ στην ΕΕ;

Ψήφισαν
208. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Θέλω να παραμείνει επειδή φοβάμαι ότι η έξοδος του θα οδηγήσει στη διάλυση της ΕΕ (που δεν επιθυμώ).

    25 12,02%
  • Θέλω να παραμείνει επειδή λειτουργεί ως αντίβαρο στους ακραίους φεντεραλιστές.

    18 8,65%
  • Θέλω να αποχωρήσει γιατί θεωρώ ότι αυτό θα οδηγήσει στη διάλυση της ΕΕ (που επιθυμώ).

    50 24,04%
  • Θέλω να αποχωρήσει για να συνεχιστεί η ευρωπαϊκή ολοκλήρωση χωρίς την αντίδραση των Βρετανών.

    21 10,10%
  • Θέλω να αποχωρήσει γιατί ελπίζω ότι το σοκ θα οδηγήσει στη βελτίωση του τρόπου λειτουργίας της ΕΕ.

    61 29,33%
  • Βρίσκω το ερώτημα αδιάφορο.

    33 15,87%
Σελ. 131 από 405 ΠρώτηΠρώτη ... 111121126129130131132133136141151 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.951-1.965 από 6062
  1. #1951
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.619
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Η Sturgeon δηλαδη θελει

    1)Αποσχιση απο UK
    2)Συνδεση με ΕΕ ως ανεξαρτητη Σκωτία

    απ'ότι καταλαβα.

    Πόσα μνημόνια θα χρειαστουν ;

    Γιατί δεν νομιζω να γίνει όλο αυτό χωρίς να χρειαστεί να εχουμε τη Σκωτζεζικη λίρα (???) euro-pegged.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  2. #1952
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Sturgeon δηλαδη θελει

    1)Αποσχιση απο UK
    2)Συνδεση με ΕΕ ως ανεξαρτητη Σκωτία

    απ'ότι καταλαβα.

    Πόσα μνημόνια θα χρειαστουν ;

    Γιατί δεν νομιζω να γίνει όλο αυτό χωρίς να χρειαστεί να εχουμε τη Σκωτζεζικη λίρα (???) euro-pegged.
    Είναι πολύ νωρίς ακόμα - πάρα πολύ νωρίς.

    Επίσης, μπορεί η Sturgeon απλά να κάνει σόου και επίδειξη δυνάμεων μόνο και μόνο για να εξασφαλίσει μία θέση στο τραπέζι και κυρίως μεγαλύτερη δημοσιονομική αυτονομία της Σκωτίας εντός όμως του ΗΒ. Ταυτόχρονα είναι και το ζήτημα της Ιρλανδίας που θα παίξει τον ρόλο του.

    Πάντως το γεγονός είναι ότι "ναι / όχι" δημοψηφίσματα ως αποκλειστικά καθοριστικοί παράγοντες για τόσο σοβαρά θέματα δεν θα έπρεπε να γίνονται. Επειδή ανοίγουν ασκούς Αιόλου και επειδή την ιστορία δεν πρέπει ποτέ να τη θάβουμε.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  3. #1953
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά και είναι καλό δεδομένο οτι η Σκωτία έχει μια φιλελευθερη (κοινωνικά) πλατφόρμα ως προς την αποσχιση της απο το ΗΒ και οχι μισαλλοδοξη ή ξενοφοβική. Εκεί είναι το κλειδί για τον Σκωτσέζικο λαό και για αυτό πριν απο μερικές εβδομαδες η απολυτα στοχευμένη τοποθέτηση του εργατικού δημάρχου του Λονδίνου, συμφωνα με την οποια ο σκωτσεζικος εθνικισμός, ως εθνικισμός, είναι πολυ κοντά στον ρατσισμό και τον φασισμό. Τώρα για το αν το ΑΕΠ θα πεσει 0.2%, 2% ή 20% είμαι σίγουρος οτι οι προβλέψεις δεν έχουν σημασία μιας και δεν μπορούν να πιάσουν το σόκ. Αλλα και να πέσει 20% τι εγινε;
    Ότι θέλει λέει ο Λονδρέζος δήμαρχος. Γενικά απ' όλες τις μεριές εκμεταλλεύονται το ζήτημα Brexit/Scottish Independence κατά το δοκούν και για να εξυπηρετήσουν προσωπικές ή κομματικές φιλοδοξίες. Πραγματικά πόσο μικροί και λίγοι είναι

    (περισσότερα για το θέμα αυτό δες παρακάτω)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι Σκωτσέζοι ψηφισαν μαζικά κατά του Brexit επειδη γουστάρουν την ΕΕ ή επειδή γουστάρουν το ΗΒ; Νομίζω οτι μάλλον το πρώτο.
    Το πρώτο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είμαι καθόλου μα καθόλου βέβαιος για το προοδευτικό του πράγματος. Αναφέρθηκες π.χ. στο SNP και νομίζω πως συγχέεις κάποιες τάσεις στη Σκωτία που (oh the irony) έχουν μάλλον καταβολές από το Εργατικό κόμμα εδώ και δεκαετίες όπως κοινωνική πρόνοια κλπ.

    Το SNP καπέλωσε τα παραπάνω αλλά μην είμαστε και αμνήμονες, η πλατφόρμα του ήταν άγρια εθνικιστική και με ολίγες (έως πολλές) δόσεις ουγκανιάς μέχρι που άλλαξε μυαλά και είδε την ευκαιρία με την καταβάθρωση των παραδοσιακών αρχών των Εργατικών που πραγματοποίησε ο Μπλαιρ και η λοιπή τρελοπαρέα. Σίγουρα το SNP δεν είναι FN Γαλλίας αλλά έχει ένα ζόρικο παρελθόν για την περιοχή εκεί.
    Όπως σωστά επισημαίνεις το σύγχρονο προοδευτικό (εντός ή εκτός εισαγωγικών, δεν έχει σημασία για αυτή την κουβέντα) SNP δεν έχει καμία σχέση με το παλαιό εθνικιστικό SNP. Οπότε όποια αναφορά γίνεται σε εθνικιστικές τάσεις του SNP δεν έχουν νόημα να αναφέρονται και όποτε γίνονται είναι εκ του πονηρού (βλέπε δήμαρχο Λονδίνου). Ο Alex Salmon/SNP έχει πει ανοικτά ότι οι μετανάστες στην Σκωτία είναι καλοδεχούμενοι. Επίσης και απλοί Σκωτσέζοι με τους οποίους έχω συναναστραφεί στην καθημερινότητά μου λένε ότι η Σκωτία χρειάζεται τους μετανάστες (μόνο ~5εκ πληθυσμός βλέπεις). Βέβαια αν πας σε περιοχές όπως η Γλασκώβη, το Dundee ή το Inverness να ακούσεις διαφορετική άποψη, αλλά δεν το νομίζω. Τα πράγματα είναι εντελώς διαφορετικά από πχ το Kent που ήμουν και το οποίο στην πλειονότητά του είναι Τόρηδες με τα μπούνια.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για Καταλανούς δεν έχω άποψη αλλά πάλι μην τρελλαθούμε, δεν πρόκειται για κίνημα απελευθέρωσης καταπιεσμένων. Πιο πολύ το διαβάζω σαν τον μοντέρνο φλαμανδικό εθνικισμό (της πλάκας) που αν και έχει ρίζες σε βαθιά ιστορικά αιτήματα, σήμερα στην ουσία του είναι "βγάζω καλά λεφτά, γιατί να πληρώνω τους άλλους". Κάπως έτσι βλέπω τους Καταλανούς.
    Ακριβώς αυτό! Τουλάχιστον για τους Καταλανούς, οι Βάσκοι είναι ίσως λίγο διαφορετική περίπτωση. Συνάδελφος Ισπανός από την προηγούμενη δουλειά μου (γεννημένος και μεγαλωμένος στη Βαρκελώνη, όχι όμως Καταλανός) μου έχει εξηγήσει πως Καταλανοί και Βάσκοι έχουν αρκετά καλές επιδοτήσεις/φοροαπαλλαγές (κάτι τέτοιο) σε σχέση με τους υπόλοιπους Ισπανούς και το επιχείρημα «βγάζω καλά λεφτά, γιατί να πληρώνω τους άλλους» είναι μπούρδα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επομένως, αν μιλάμε για να γίνουν όλα π*&$@να τότε ΟΚ, μια χαρά να γίνουν παντού δημοψηφίσματα. Αλλά είμαι αρκετά μετριασμένος για την προοδευτικότητα και την πρόοδο αυτής μέσω τέτοιων δημοψηφισμάτων.

    Και στην τελική αν και είμαι υπέρ των δημοψηφισμάτων γενικά, όντως τέτοια απίστευτα πολύπλοκα ζητήματα μάλλον χειραγωγούνται και εκχυδαΐζονται με απλά δημοψηφίσματα "ναι ή όχι". Τρανή απόδειξη το Μπρέξιτ
    Αυτό ακριβώς! Τίποτε άλλο!
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  4. #1954
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως το γεγονός είναι ότι "ναι / όχι" δημοψηφίσματα ως αποκλειστικά καθοριστικοί παράγοντες για τόσο σοβαρά θέματα δεν θα έπρεπε να γίνονται. Επειδή ανοίγουν ασκούς Αιόλου και επειδή την ιστορία δεν πρέπει ποτέ να τη θάβουμε.
    Ο περιορισμός της δημοκρατικής διαδικασίας δεν είναι λύση. Ακόμα και αν η συμμετοχή του λαου στη δημοκρατική διαδικασία υποβαθμιστεί σε σημείο που οι μόνες εκλογές που θα διεξαγονται είναι για το αν θα είναι τριγωνες ή τετραγωνες, θα βρει τον τρόπο να τα κάνει !%!@#%! όλα αν συνεχιστεί αυτό το πολιτικό και οικονομικό κλίμα.

  5. #1955
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.583
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τσουρέκια μας τα 'χει κάνει η Νίκολα με την ανεξαρτησία της Σκωτίας Αφού βλέπουν ότι το καράβι της ΕΕ βουλιάζει, τί στο διάολο επιμένει; Ιδιαίτερα όταν ο επιχειρηματικός κόσμος είναι εναντίον του Scottish Independent.
    Εσύ βάζεις πάνω από όλα την έξοδο από την ΕΕ, αυτή βάζει πάνω από όλα την ανεξαρτησία της πατρίδας της.
    Σιγά μη σε ρωτήσει κιόλας.

  6. #1956
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.965
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΔΙΟΔΟΣ HOL
    Router
    AVM Fritz!Box Fon
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ βάζεις πάνω από όλα την έξοδο από την ΕΕ, αυτή βάζει πάνω από όλα την ανεξαρτησία της πατρίδας της.
    Σιγά μη σε ρωτήσει κιόλας.
    Ας κάνει δημοψήφισμα η Αγγλία για να αποσχιστεί απ τη Σκωτία να ψηφίζουν In οι Σκωτσέζοι κι Out οι Άγγλοι
    Σεβασμός & Απειθαρχία

    δεν αντέχετε το 50-50
    δεν το αντέχετε

  7. #1957
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ βάζεις πάνω από όλα την έξοδο από την ΕΕ, αυτή βάζει πάνω από όλα την ανεξαρτησία της πατρίδας της.
    Σιγά μη σε ρωτήσει κιόλας.
    Εγώ λέω ότι τουλάχιστον σε αυτό το θέμα όλοι τους και χωρίς καμία εξαίρεση (Τόρηδες, Εργατικοί, SNP, ΕΕ) είναι γελοίοι (θα έλεγα Καραγκιόζηδες, αλλά σέβομαι τον Καραγκιόζη).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από raspoutiv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας κάνει δημοψήφισμα η Αγγλία για να αποσχιστεί απ τη Σκωτία να ψηφίζουν In οι Σκωτσέζοι κι Out οι Άγγλοι
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  8. #1958
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.583
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ λέω ότι τουλάχιστον σε αυτό το θέμα όλοι τους και χωρίς καμία εξαίρεση (Τόρηδες, Εργατικοί, SNP, ΕΕ) είναι γελοίοι (θα έλεγα Καραγκιόζηδες, αλλά σέβομαι τον Καραγκιόζη).
    Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω το πρόβλημά σου με το SNP.

    Στο κάτω-κάτω αν επαληθευτεί η πρόβλεψή σου και η ΕΕ διαλυθεί, θα έχουν πετύχει να έχουν τη χώρα τους και εκτός ΕΕ και εκτός ΗΒ. Τι ακριβώς σε χαλάει σε αυτό;

  9. #1959
    Εγγραφή
    11-04-2007
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    729
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    netgear 834G v2
    SNR / Attn
    9(dB) / 21(dB)
    Τώρα γίνεται θόρυβος και από την Βορ.Ιρλανδία...

    http://uk.mobile.reuters.com/article/idUKKBN16K28E

    Ν.Φ.
    Unterseeboot Kapitan von Schooten die Fischen in der Barrel

  10. #1960
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.583
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παραδόθηκε η επιστολή!
    Στο καλό.

  11. #1961
    Εγγραφή
    18-05-2005
    Μηνύματα
    595
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2x(1024/256)
    ISP
    2xFORTHNET
    Router
    530/585
    It's official!

  12. #1962
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    so long and thanks for all the fish!
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  13. #1963
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ...and chips (with vinegar)

  14. #1964
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.619
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Farewell UK !
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  15. #1965
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.583
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Να δω ποιος θα πληρώνει τις επιδοτήσεις τώρα.

Σελ. 131 από 405 ΠρώτηΠρώτη ... 111121126129130131132133136141151 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-14, 12:36
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-14, 03:42
  3. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-14, 21:08
  4. ποιες οι επιλογες να δω 3d σε samsung
    Από ralfi στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-13, 21:17
  5. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-13, 22:00

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας