Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Θέλετε να παραμείνει ή όχι το ΗΒ στην ΕΕ;

Ψήφισαν
208. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Θέλω να παραμείνει επειδή φοβάμαι ότι η έξοδος του θα οδηγήσει στη διάλυση της ΕΕ (που δεν επιθυμώ).

    25 12,02%
  • Θέλω να παραμείνει επειδή λειτουργεί ως αντίβαρο στους ακραίους φεντεραλιστές.

    18 8,65%
  • Θέλω να αποχωρήσει γιατί θεωρώ ότι αυτό θα οδηγήσει στη διάλυση της ΕΕ (που επιθυμώ).

    50 24,04%
  • Θέλω να αποχωρήσει για να συνεχιστεί η ευρωπαϊκή ολοκλήρωση χωρίς την αντίδραση των Βρετανών.

    21 10,10%
  • Θέλω να αποχωρήσει γιατί ελπίζω ότι το σοκ θα οδηγήσει στη βελτίωση του τρόπου λειτουργίας της ΕΕ.

    61 29,33%
  • Βρίσκω το ερώτημα αδιάφορο.

    33 15,87%
Σελ. 328 από 405 ΠρώτηΠρώτη ... 308318323326327328329330333338348 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.906-4.920 από 6062
  1. #4906
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υποθέτεις ότι μιλάω για τη συγκεκριμένη πολιτική της κυβέρνησης τους ενώ δεν ανέφερα κάπου κάτι τέτοιο.

    Προσωπικά θέλω γενικά να τα πάει καλά το ΗΒ (το καλά προφανώς χωράει ερμηνείας) για να έχουν όλα τα μέλη εναλλακτική (έστω θεωρητική) από το μονόδρομο της ευρωπαϊκής ολοκλήρωσης που οδεύει και αυτή σε όρους κινεζοποίησης.

    Στην πράξη βέβαια με το ευρώ υπάρχει ακόμα ένα στρώμα δυσκολίας για όποιον σκεφτεί κάτι ανάλογο, ακόμα και αν το ΗΒ γίνει ο σοσιαλδημοκρατικός παράδεισος του παρελθόντος.

    Για αυτό σου λέω ότι αυτό που γράφεις είναι σαν να το έγραψε διαγωνιζώμενη σε διαγωνισμό ομορφιάς.
    Αυτή τη στιγμή έχουν συγκεκριμένη κυβέρνηση και συγκεκριμένη πολιτική. Αν τους βγει αυτό που πάνε να κάνουν, το παράδειγμα που θα πάρουν άλλες χώρες είναι ότι συμφέρει να βγουν από την ΕΕ για να εφαρμόσους πολιτικές σκληρής κινεζοποίησης. Ή ακόμα χειρότερα, μπορεί αυτό να γίνει πανευρωπαϊκή πολιτική (ήδη έχουμε κινεζοποίηση αλλά καμία σχέση με αυτό που έχουν κάνει στο ΗΒ οι Τόρηδες).
    Αν κάνουν εκλογές και βγει συγκυβέρνηση Labour με SNP (μόνο του το Labour δεν κερδίζει), τότε μαζί σου, να εφαρμόσουν μια σωστή Σοδιαλδημοκρατία και να μας δώσουν τα φώτα τους και να τους αντιγράψουμε και θα σου γράψω εδώ στο forum ότι «ζήτω η Αγγλία και το Βrexit».

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υποθέτεις ότι μιλάω για τη συγκεκριμένη πολιτική της κυβέρνησης τους ενώ δεν ανέφερα κάπου κάτι τέτοιο.

    Προσωπικά θέλω γενικά να τα πάει καλά το ΗΒ (το καλά προφανώς χωράει ερμηνείας) για να έχουν όλα τα μέλη εναλλακτική (έστω θεωρητική) από το μονόδρομο της ευρωπαϊκής ολοκλήρωσης που οδεύει και αυτή σε όρους κινεζοποίησης.

    Στην πράξη βέβαια με το ευρώ υπάρχει ακόμα ένα στρώμα δυσκολίας για όποιον σκεφτεί κάτι ανάλογο, ακόμα και αν το ΗΒ γίνει ο σοσιαλδημοκρατικός παράδεισος του παρελθόντος.
    By the way μια ακόμα σκέψη, αν το πρόβλημά σου είναι η ευρωπαϊκή ολοκλήρωση και θέλεις να βρεις έναν διαφορετικό δρόμο, πάλι λάθος όραμα έχεις.
    Και αυτό γιατί στο ΗΒ όσο κυβερνούν οι Τόρηδες αυτό που βλέπουμε δεν είναι σεβασμός των 4 εθνών αλλά κυριαρχία του Λονδίνου.
    Δηλαδή το μήνυμα που στέλνει το Λονδίνο στις Βρυξέλες (ή στο Βερολίνο που αρέσει στους συνομωσιολόγους να λένε ότι κυβερνά την ΕΕ) είναι να γράψουν στα παλιά τους τα παπούτσια τα κράτη μέλη.

    Καταλήγω ότι στην περίπτωση σου βλέπω ότι ισχύει 100% το «ο εχθρός του εχθρού μου είναι φίλος μου», δηλαδή επειδή αντιπαθείς την ΕΕ δεν έχεις πρόβλημα να αποδεχθείς κάποιον που ιδεολογικά είναι απέναντί σου περισσότερο από όσο είναι απέναντί σου η ΕΕ.

  2. #4907
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για αυτό σου λέω ότι αυτό που γράφεις είναι σαν να το έγραψε διαγωνιζώμενη σε διαγωνισμό ομορφιάς.
    Αυτή τη στιγμή έχουν συγκεκριμένη κυβέρνηση και συγκεκριμένη πολιτική. Αν τους βγει αυτό που πάνε να κάνουν, το παράδειγμα που θα πάρουν άλλες χώρες είναι ότι συμφέρει να βγουν από την ΕΕ για να εφαρμόσους πολιτικές σκληρής κινεζοποίησης. Ή ακόμα χειρότερα, μπορεί αυτό να γίνει πανευρωπαϊκή πολιτική (ήδη έχουμε κινεζοποίηση αλλά καμία σχέση με αυτό που έχουν κάνει στο ΗΒ οι Τόρηδες).
    Αν κάνουν εκλογές και βγει συγκυβέρνηση Labour με SNP (μόνο του το Labour δεν κερδίζει), τότε μαζί σου, να εφαρμόσουν μια σωστή Σοδιαλδημοκρατία και να μας δώσουν τα φώτα τους και να τους αντιγράψουμε και θα σου γράψω εδώ στο forum ότι «ζήτω η Αγγλία και το Βrexit».
    Συνεχίζεις να ταυτίζεις το όλο του Brexit και εν τέλει όλο το ΗΒ με τη συγκεκριμένη κυβέρνηση και την πολιτική της λες και τελειώνει εδώ (ή στα επόμενα 5-10 χρόνια) η ιστορία του πλανήτη.

    Αντιλαμβάνομαι το μένος σου αλλά μάλλον σε τυφλώνει.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    By the way μια ακόμα σκέψη, αν το πρόβλημά σου είναι η ευρωπαϊκή ολοκλήρωση και θέλεις να βρεις έναν διαφορετικό δρόμο, πάλι λάθος όραμα έχεις.
    Και αυτό γιατί στο ΗΒ όσο κυβερνούν οι Τόρηδες αυτό που βλέπουμε δεν είναι σεβασμός των 4 εθνών αλλά κυριαρχία του Λονδίνου.
    Δηλαδή το μήνυμα που στέλνει το Λονδίνο στις Βρυξέλες (ή στο Βερολίνο που αρέσει στους συνομωσιολόγους να λένε ότι κυβερνά την ΕΕ) είναι να γράψουν στα παλιά τους τα παπούτσια τα κράτη μέλη.

    Καταλήγω ότι στην περίπτωση σου βλέπω ότι ισχύει 100% το «ο εχθρός του εχθρού μου είναι φίλος μου», δηλαδή επειδή αντιπαθείς την ΕΕ δεν έχεις πρόβλημα να αποδεχθείς κάποιον που ιδεολογικά είναι απέναντί σου περισσότερο από όσο είναι απέναντί σου η ΕΕ.
    Δεν έχω πρόβλημα με την ευρωπαϊκή ολοκλήρωση, το αντίθετο με όλα τα κακά της η ΕΕ έχει θετικό πρόσημο για την Ελλάδα.

    Αλλά προφανώς χωλαίνει και σε πολλά σημεία και σίγουρα δεν θέλω να θεωρούν εαυτούς ως μονόδρομο για όλες τις χώρες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Rebel Scum : 16-01-21 στις 21:33.


  3. #4908
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για αυτό σου λέω ότι αυτό που γράφεις είναι σαν να το έγραψε διαγωνιζώμενη σε διαγωνισμό ομορφιάς.
    Αυτή τη στιγμή έχουν συγκεκριμένη κυβέρνηση και συγκεκριμένη πολιτική. Αν τους βγει αυτό που πάνε να κάνουν, το παράδειγμα που θα πάρουν άλλες χώρες είναι ότι συμφέρει να βγουν από την ΕΕ για να εφαρμόσους πολιτικές σκληρής κινεζοποίησης. Ή ακόμα χειρότερα, μπορεί αυτό να γίνει πανευρωπαϊκή πολιτική (ήδη έχουμε κινεζοποίηση αλλά καμία σχέση με αυτό που έχουν κάνει στο ΗΒ οι Τόρηδες).
    Αν κάνουν εκλογές και βγει συγκυβέρνηση Labour με SNP (μόνο του το Labour δεν κερδίζει), τότε μαζί σου, να εφαρμόσουν μια σωστή Σοδιαλδημοκρατία και να μας δώσουν τα φώτα τους και να τους αντιγράψουμε και θα σου γράψω εδώ στο forum ότι «ζήτω η Αγγλία και το Βrexit».

    - - - Updated - - -



    By the way μια ακόμα σκέψη, αν το πρόβλημά σου είναι η ευρωπαϊκή ολοκλήρωση και θέλεις να βρεις έναν διαφορετικό δρόμο, πάλι λάθος όραμα έχεις.
    Και αυτό γιατί στο ΗΒ όσο κυβερνούν οι Τόρηδες αυτό που βλέπουμε δεν είναι σεβασμός των 4 εθνών αλλά κυριαρχία του Λονδίνου.
    Δηλαδή το μήνυμα που στέλνει το Λονδίνο στις Βρυξέλες (ή στο Βερολίνο που αρέσει στους συνομωσιολόγους να λένε ότι κυβερνά την ΕΕ) είναι να γράψουν στα παλιά τους τα παπούτσια τα κράτη μέλη.

    Καταλήγω ότι στην περίπτωση σου βλέπω ότι ισχύει 100% το «ο εχθρός του εχθρού μου είναι φίλος μου», δηλαδή επειδή αντιπαθείς την ΕΕ δεν έχεις πρόβλημα να αποδεχθείς κάποιον που ιδεολογικά είναι απέναντί σου περισσότερο από όσο είναι απέναντί σου η ΕΕ.
    1.Α, μπα δεν κυβερνά το Βερολίνο ? Και ποιός κυβερνά ? Οι ευρωπαικές δημοκρατικές δυνάμεις?

    2. Η ΕΕ από αλλού ξεκίνησε και αλλού η παγκοσμιοποίηση μας πάει.

    3.Το Λονδίνο ήτανε κατά του Brexit. H επαρχία ιδίως η Βόρεια Αγγλία, παραδοσιακά ψηφοφόροι των εργατικών ψήφισε τόρηδες γιατί υποσχέθηκαν brexit. Kαι το Λονδίνο πήρε το μακρύτερο.
    H οικονομική δύναμη παραμένει στην πρωτεύουσα όπως και στις περισσότερες χώρες στον πλανήτη.
    Οι Εγγλέζοι είναι 55 εκατομύρια. Μέτρα πόσοι είναι οι υπόλοιποι μέχρι τα 70

    4. Θα πρέπει να ζήσεις πολλές ζωές, στο εύχομαι, για να δεις Labour με SNP να κυβερνούν. Πιό πιθανό να κυβερνήσει ο Farage παρά αυτοί.

    5. Και ο δυτικός κόσμος δεν χωρίζεται πιά σε αριστερους- δεξιούς, συντηρητικούς - εργατικούς κλπ αλλά υπέρ και κατά της παγκοσμιοποίησης υπερ και κατά του great reset

    ΥΓ
    Υπάρχουνε μερικά πράγματα στη ζωή που τα έχω αποδεχτεί.
    Σε πολλές περιπτώσεις πρώτα βάζεις το συνάφι σου και μετά εθνικότητα, κόμματα κλπ
    Δηλαδή πρώτα είσαι τραπεζίτης και μετά Ελληνας, Γερμανός, Βρετανός, το τραπεζίτης υπερισχύει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 16-01-21 στις 22:07.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  4. #4909
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.893
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    1.Α, μπα δεν κυβερνά το Βερολίνο ? Και ποιός κυβερνά ? Οι ευρωπαικές δημοκρατικές δυνάμεις?
    Γερμανία Γαλλία μάλλον σκέφτηκαν τον κώλο τους κάπως παραπάνω και στην συμφωνία με την Κίνα. Χώθηκαν μάλιστα στις διαπραγματεύσεις η μεν Μερκελ με μια καλούτσικη δικαιολογία, ο δε Μακρόν με καμιά απολύτως.
    https://www.scmp.com/news/china/dipl...estion-whether

    Κατά ένα ειρωνικό τρόπο, για κάποιους, αν ήταν μέσα το ΗΒ θα την έκανε πιο δύσκολη...

  5. #4910
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και αυτό γιατί στο ΗΒ όσο κυβερνούν οι Τόρηδες αυτό που βλέπουμε δεν είναι σεβασμός των 4 εθνών αλλά κυριαρχία του Λονδίνου.
    Αυτό είναι κάτι που είχε τονιστεί με έμφαση μετά το δημοψήφισμα για την ανεξαρτησία της Σκωτίας, όταν ο David Cameron έδωσε και καλά μια παραπάνω αυτονομία/προνόμια στη Σκωτία. Όλοι οι εκτός Λονδίνου, ανεξαρτήτως αν ήταν Σκωτσέζοι, Ουαλοί, Βόρειοϊρλανδοί ή ακόμα και Άγγλοι εκτός του M25, διαμαρτύρονταν για το πόσο γραμμένους τους έχει το Λονδίνο.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  6. #4911
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνεχίζεις να ταυτίζεις το όλο του Brexit και εν τέλει όλο το ΗΒ με τη συγκεκριμένη κυβέρνηση και την πολιτική της λες και τελειώνει εδώ (ή στα επόμενα 5-10 χρόνια) η ιστορία του πλανήτη.
    Ναι ΟΚ, αν το πάμε έτσι και εγώ σου λέει να μείνει η Ελλάδα στο ευρώ γιατί θεωρητικά στο μέλλον μπορεί να της βγει σε καλό.
    Spoiler:
    Διευκρίνηση: δεν το λέω γιατί δεν μιλάω με ευχολόγια.


    Αυτοί είναι τώρα στην κυβέρνηση, αυτοί θα πιστωθούν την επιτυχία του Brexit και θα συνεχίσουν στον ίδιο δρόμο, αυτό θα χρεωθούν και την αποτυχία του και θα πάνε σπίτι τους.
    Με συγχωρείς που δεν μπορώ να συζητήσω σε άλλη βάση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντιλαμβάνομαι το μένος σου αλλά μάλλον σε τυφλώνει.
    Μπορείς να εξηγήσεις πως αντιλαμβάνεσαι το «μένος που με τυφλώνει» και να δείξεις 3-4 τυφλωμένα μαινόμενα posts μου; Για να καταλάβω τι εννοείς πριν απαντήσω.
    Δεσμεύομαι να απαντήσω όταν καταλάβω τι εννοείς.
    Εδώ μερικές πιθανές μεταφράσεις του μένους:
    • mind
    • desire, ardor, wish, purpose
    • anger
    • courage, spirit, vigor
    • power, strength, force
    • violence


    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι κάτι που είχε τονιστεί με έμφαση μετά το δημοψήφισμα για την ανεξαρτησία της Σκωτίας, όταν ο David Cameron έδωσε και καλά μια παραπάνω αυτονομία/προνόμια στη Σκωτία. Όλοι οι εκτός Λονδίνου, ανεξαρτήτως αν ήταν Σκωτσέζοι, Ουαλοί, Βόρειοϊρλανδοί ή ακόμα και Άγγλοι εκτός του M25, διαμαρτύρονταν για το πόσο γραμμένους τους έχει το Λονδίνο.
    Αυτό είναι το μεγάλο λάθος της πολιτικής της «Σιγκαπούρης στον Τάμεση» για το Λονδίνο. Αυτοί νομίζουν ότι αν κάνουν το Λονδίνο επιτυχημένο παγκόσμιο κέντρο εμπορίου όπως είναι η Σιγκαπούρη, η υπόλοιπη Αγγλία θα χορτάσει εθνική υπερηφάνεια και θα τους ξαναψηφίσει. Ευτυχώς για να το πετύχουν αυτό θα πρέπει πρώτα να λιμοκτονήσουν την υπόλοιπη Αγγλία και για αυτό και ελπίζω στις εκλογές του 2024 να φάνε χοντρή ήττα στην επαρχία που εν τω μεταξύ θα έχει εξαθλιωθεί ολοκληρωτικά.
    Δε θέλω όμως σαρωτική νίκη με αυτοδυναμία του Labour, θέλω να πάρει το Labour γύρω στις 270 έδρες στην Αγγλία και στην Ουαλία και να αναγκαστεί να ζητήσει κυβέρνηση συνεργασίας με το SNP που θα έχει 50+ στη Σκωτία.

  7. #4912
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.244
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι ΟΚ, αν το πάμε έτσι και εγώ σου λέει να μείνει η Ελλάδα στο ευρώ γιατί θεωρητικά στο μέλλον μπορεί να της βγει σε καλό.
    Spoiler:
    Διευκρίνηση: δεν το λέω γιατί δεν μιλάω με ευχολόγια.


    Αυτοί είναι τώρα στην κυβέρνηση, αυτοί θα πιστωθούν την επιτυχία του Brexit και θα συνεχίσουν στον ίδιο δρόμο, αυτό θα χρεωθούν και την αποτυχία του και θα πάνε σπίτι τους.
    Με συγχωρείς που δεν μπορώ να συζητήσω σε άλλη βάση.

    Μπορείς να εξηγήσεις πως αντιλαμβάνεσαι το «μένος που με τυφλώνει» και να δείξεις 3-4 τυφλωμένα μαινόμενα posts μου; Για να καταλάβω τι εννοείς πριν απαντήσω.
    Δεσμεύομαι να απαντήσω όταν καταλάβω τι εννοείς.
    Εδώ μερικές πιθανές μεταφράσεις του μένους:
    • mind
    • desire, ardor, wish, purpose
    • anger
    • courage, spirit, vigor
    • power, strength, force
    • violence


    - - - Updated - - -


    Αυτό είναι το μεγάλο λάθος της πολιτικής της «Σιγκαπούρης στον Τάμεση» για το Λονδίνο. Αυτοί νομίζουν ότι αν κάνουν το Λονδίνο επιτυχημένο παγκόσμιο κέντρο εμπορίου όπως είναι η Σιγκαπούρη, η υπόλοιπη Αγγλία θα χορτάσει εθνική υπερηφάνεια και θα τους ξαναψηφίσει. Ευτυχώς για να το πετύχουν αυτό θα πρέπει πρώτα να λιμοκτονήσουν την υπόλοιπη Αγγλία και για αυτό και ελπίζω στις εκλογές του 2024 να φάνε χοντρή ήττα στην επαρχία που εν τω μεταξύ θα έχει εξαθλιωθεί ολοκληρωτικά.
    Δε θέλω όμως σαρωτική νίκη με αυτοδυναμία του Labour, θέλω να πάρει το Labour γύρω στις 270 έδρες στην Αγγλία και στην Ουαλία και να αναγκαστεί να ζητήσει κυβέρνηση συνεργασίας με το SNP που θα έχει 50+ στη Σκωτία.
    Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι κακό το να θέλει η Αγγλία να έχει τον πρώτο λόγο στην ΕΕ, αλλά όχι η Γερμανία. Από τα συμφραζόμενα σου αυτό αντιλαμβάνομαι.
    Μη το περιορίζεις στην Αγγλια.
    Θεωρείς ότι το μόνο κράτος που μπορεί να έχει πρώτο λόγο στην ΕΕ πρέπει να είναι η Γερμανία;
    Πρέπει να υπάρχει κάποιο κράτος που να υπερισχύει των υπολοίπων και αν ναι γιατί?


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  8. #4913
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι κακό το να θέλει η Αγγλία να έχει τον πρώτο λόγο στην ΕΕ, αλλά όχι η Γερμανία. Από τα συμφραζόμενα σου αυτό αντιλαμβάνομαι.
    Μη το περιορίζεις στην Αγγλια.
    Θεωρείς ότι το μόνο κράτος που μπορεί να έχει πρώτο λόγο στην ΕΕ πρέπει να είναι η Γερμανία;
    Πρέπει να υπάρχει κάποιο κράτος που να υπερισχύει των υπολοίπων και αν ναι γιατί?
    Μπορείς να διευκρινήσεις σε ποιο σημείο συγκεκριμένα του post μου βλέπεις κάτι για «κράτος που υπερισχύει έναντι των άλλων», και μάλιστα συγκεκριμένη αναφορά σε συγκεκριμένο κράτος;
    Ρωτάω γιατί είμαι σίγουρος ότι δεν έχω γράψει ποτέ τίποτα τέτοιο γιατί πολύ απλά δεν έχει καμία σχέση με αυτό που πιστεύω.

    Είσαι σε κάθε περίπτωση off-topic εδώ, αν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ μπορείς να ρωτήσεις στο thread με τον προφητικό τίτλο «Το τέλος της ΕΕ προ των πυλών;».
    Από το 2015 το προφητεύουν και δε λέει να έρθει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lewton : 18-01-21 στις 00:27.

  9. #4914
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.244
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων

    Μπορείς να διευκρινήσεις σε ποιο σημείο συγκεκριμένα του post μου βλέπεις κάτι για «κράτος που υπερισχύει έναντι των άλλων», και μάλιστα συγκεκριμένη αναφορά σε συγκεκριμένο κράτος;
    Ρωτάω γιατί είμαι σίγουρος ότι δεν έχω γράψει ποτέ τίποτα τέτοιο γιατί πολύ απλά δεν έχει καμία σχέση με αυτό που πιστεύω.

    Είσαι σε κάθε περίπτωση off-topic εδώ, αν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ μπορείς να ρωτήσεις στο thread με τον προφητικό τίτλο «Το τέλος της ΕΕ προ των πυλών;».
    Από το 2015 το προφητεύουν και δε λέει να έρθει.
    https://www.adslgr.com/forum/threads...86#post6969986

    Μετά τη τοποθέτηση σου επί του

    By the way μια ακόμα σκέψη, αν το πρόβλημά σου είναι η ευρωπαϊκή ολοκλήρωση και θέλεις να βρεις έναν διαφορετικό δρόμο, πάλι λάθος όραμα έχεις.
    Και αυτό γιατί στο ΗΒ όσο κυβερνούν οι Τόρηδες αυτό που βλέπουμε δεν είναι σεβασμός των 4 εθνών αλλά κυριαρχία του Λονδίνου.
    Δηλαδή το μήνυμα που στέλνει το Λονδίνο στις Βρυξέλες (ή στο Βερολίνο που αρέσει στους συνομωσιολόγους να λένε ότι κυβερνά την ΕΕ) είναι να γράψουν στα παλιά τους τα παπούτσια τα κράτη μέλη.
    Από τη στιγμή που ανοίγεις τη συγκεκριμένη πόρτα, σε καμία περίπτωση η συγκεκριμένη ερώτηση που σου κάνω δεν θεωρείται off - topic , το αντίθετο, είναι και on topic και λογική.
    Γιατί δεν μπορεί να θεωρείς ότι αποτελεί πρόβλημα το συγκεκριμένο (που είναι) αλλά να μη τοποθετήσαι για το θέμα της "ηγεμονιας" άλλων κρατών (ας μη γελιόμαστε, όλοι γνωρίζουμε το πρόβλημα της Γερμανίας που όλα τα περνάει από το πορτοφόλι της ακόμα και αν αυτό σημαίνει to hell with the rest of EU).
    Η ερώτηση που σου έκανα είναι εντελώς valid και προβληματισμός και με ενδιαφέρει η τοποθετηση σου.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  10. #4915
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://www.adslgr.com/forum/threads...86#post6969986

    Μετά τη τοποθέτηση σου επί του



    Από τη στιγμή που ανοίγεις τη συγκεκριμένη πόρτα, σε καμία περίπτωση η συγκεκριμένη ερώτηση που σου κάνω δεν θεωρείται off - topic , το αντίθετο, είναι και on topic και λογική.
    Γιατί δεν μπορεί να θεωρείς ότι αποτελεί πρόβλημα το συγκεκριμένο (που είναι) αλλά να μη τοποθετήσαι για το θέμα της "ηγεμονιας" άλλων κρατών (ας μη γελιόμαστε, όλοι γνωρίζουμε το πρόβλημα της Γερμανίας που όλα τα περνάει από το πορτοφόλι της ακόμα και αν αυτό σημαίνει to hell with the rest of EU).
    Η ερώτηση που σου έκανα είναι εντελώς valid και προβληματισμός και με ενδιαφέρει η τοποθετηση σου.
    Θέλω ένα σύστημα διακυβέρνησης όπου η εθνικότητα αυτών που κυβερνούν θα είναι δευτερεύουσα.
    Όλοι οι Ευρωπαίοι πολίτες να εκλέγουν την κυβέρνηση, έτσι ώστε αυτή η κυβέρνηση να μην είναι υπόλογη σε κανένα Βερολίνο και σε κανένα Παρίσι για τα θέματα της αρμοδιότητάς της, με σαφή διαχωρισμό των αρμοδιοτήτων που θα έχει η ευρωπαϊκή κυβέρνηση από αυτές που θα έχουν οι χώρες μέλη.
    Εκλογικό σύστημα δεν έχω πολύ συγκεκριμένη προτίμηση, αλλά σίγουρα όχι σαν το αμερικάνικο όπου ο πρόεδρος μπορεί να βάλει σχεδόν όποιον θέλει σε όποιο υπουργείο θέλει χωρίς να δίνει λογαριασμό. Μπορώ να ζήσω με σύστημα τύπου Ελλάδας/Γερμανίας κλπ (όπου εκλέγουμε βουλευτές, ο αρχηγός του πρώτου κόμματος λογικά γίνεται πρωθυπουργός και η κυβέρνηση πρέπει να έχει την εμπιστοσύνη της Βουλής, ενώ ο πρόεδρος έχει απλά ρόλο θεματοφύλακα), μπορώ να ζήσω και με προεδρικό σύστημα τύπου Γαλλίας (όπου εκλέγουν τον πρόεδρο χωριστά από την βουλή και την κυβέρνηση και έχει πολυ πιο ισχυρό ρόλο).

    Πραγματικά το βρίσκω off-topic εδώ, αλλά αφού ρώτησες.

  11. #4916
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω ένα σύστημα διακυβέρνησης όπου η εθνικότητα αυτών που κυβερνούν θα είναι δευτερεύουσα.
    Όλοι οι Ευρωπαίοι πολίτες να εκλέγουν την κυβέρνηση, έτσι ώστε αυτή η κυβέρνηση να μην είναι υπόλογη σε κανένα Βερολίνο και σε κανένα Παρίσι για τα θέματα της αρμοδιότητάς της, με σαφή διαχωρισμό των αρμοδιοτήτων που θα έχει η ευρωπαϊκή κυβέρνηση από αυτές που θα έχουν οι χώρες μέλη.
    Εκλογικό σύστημα δεν έχω πολύ συγκεκριμένη προτίμηση, αλλά σίγουρα όχι σαν το αμερικάνικο όπου ο πρόεδρος μπορεί να βάλει σχεδόν όποιον θέλει σε όποιο υπουργείο θέλει χωρίς να δίνει λογαριασμό. Μπορώ να ζήσω με σύστημα τύπου Ελλάδας/Γερμανίας κλπ (όπου εκλέγουμε βουλευτές, ο αρχηγός του πρώτου κόμματος λογικά γίνεται πρωθυπουργός και η κυβέρνηση πρέπει να έχει την εμπιστοσύνη της Βουλής, ενώ ο πρόεδρος έχει απλά ρόλο θεματοφύλακα), μπορώ να ζήσω και με προεδρικό σύστημα τύπου Γαλλίας (όπου εκλέγουν τον πρόεδρο χωριστά από την βουλή και την κυβέρνηση και έχει πολυ πιο ισχυρό ρόλο).

    Πραγματικά το βρίσκω off-topic εδώ, αλλά αφού ρώτησες.
    1."όπου η εθνικότητα αυτών που κυβερνούν θα είναι δευτερεύουσα"
    2.όπου οι εθνικές κυβερνήσεις θα έχουν δευτερεύουσα σημασία ( "οι Ευρωπαίοι πολίτες να εκλέγουν την κυβέρνηση, έτσι ώστε αυτή η κυβέρνηση να μην είναι υπόλογη σε κανένα")
    3.όπου τα σύνορα θα έχουν δευτερεύουσα σημασία
    4. όπου οι εθνότητες αυτών που θα διοικούνται θα έχουν δευτερεύουσα σημασία
    5. όπου θα υπάρχει μία κυβέρνηση υπεράνω των εθνικών κυβερνήσεων για να κυβερνά
    6. όπου θα υπάρχει μία υπερεθνική τράπεζα που θα "κυβερνά" τις κεντρικές εθνικές τράπεζες

    Καλώς ήλθατε στην παγκοσμιοποίηση και στην μια και μοναδική παγκόσμια κυβέρνηση
    Καλώς ήλθατε στο global reset

    find European Union replace global


    Με ανατριχιάζει μία εθνική κυβέρνηση που να μην είναι υπόλογη σε κανένα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 18-01-21 στις 15:55.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  12. #4917
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με ανατριχιάζει μία εθνική κυβέρνηση που να μην είναι υπόλογη σε κανένα.
    Υπόλογη στους ψηφοφόρους της γράφω, σε κανέναν κατάλαβες εσύ.

    Δεν ανατριχιάζεις να διαβάζεις τι λέει ο Trump, o Farage, o Bojo, η Le Pen, αλλά ανατριχιάζεις στο ενδεχόμενο να ψηφίζουμε όλοι την κυβέρνηση της ΕΕ.

  13. #4918
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπόλογη στους ψηφοφόρους της γράφω, σε κανέναν κατάλαβες εσύ.

    Δεν ανατριχιάζεις να διαβάζεις τι λέει ο Trump, o Farage, o Bojo, η Le Pen, αλλά ανατριχιάζεις στο ενδεχόμενο να ψηφίζουμε όλοι την κυβέρνηση της ΕΕ.
    "ώστε αυτή η κυβέρνηση να μην είναι υπόλογη σε κανένα Βερολίνο και σε κανένα Παρίσι για τα θέματα της αρμοδιότητάς της"

    ctrl+F ψηφοφόρους δεν βρίσκει κανένα

    Απ' ότι φαίνεται δεν ξέρεις και τι γράφεις.

    outsourciing την εξουσία το εννοείς ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 18-01-21 στις 17:19.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  14. #4919
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    "ώστε αυτή η κυβέρνηση να μην είναι υπόλογη σε κανένα Βερολίνο και σε κανένα Παρίσι για τα θέματα της αρμοδιότητάς της"

    ctrl+F ψηφοφόρους δεν βρίσκει κανένα

    Απ' ότι φαίνεται δεν ξέρεις και τι γράφεις.

    outsourciing την εξουσία το εννοείς ?
    Μασημένη τροφή θέλεις.
    Έγραψα: «Όλοι οι Ευρωπαίοι πολίτες να εκλέγουν την κυβέρνηση, έτσι ώστε αυτή η κυβέρνηση να μην είναι υπόλογη σε κανένα Βερολίνο και σε κανένα Παρίσι.»
    Αν δεν είναι σαφές τι εννοώ, αυτή τη στιγμή η Κομισιόν είναι υπόλογη στις κυβερνήσεις επειδή αυτές την επιλέγουν. Αν εκλέγεται από τους Ευρωπαίους πολίτες θα είναι υπόλογη σε αυτούς.
    Αν δεν κατάλαβες τι εννοούσα, μπορούσες να ρωτήσεις αντί να πας αμέσως στο συμπέρασμα ότι θέλω «εθνική κυβέρνηση που να μην είναι υπόλογη σε κανένα».

    Αλήθεια, σου προκαλούν ανατριχίλα ο Farage, η Le Pen και το λοιπό σκυλολόι;
    Δε θα με ρωτάτε μόνο εσείς off-topic, θα ρωτάω και εγώ.

  15. #4920
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.244
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω ένα σύστημα διακυβέρνησης όπου η εθνικότητα αυτών που κυβερνούν θα είναι δευτερεύουσα.
    Όλοι οι Ευρωπαίοι πολίτες να εκλέγουν την κυβέρνηση, έτσι ώστε αυτή η κυβέρνηση να μην είναι υπόλογη σε κανένα Βερολίνο και σε κανένα Παρίσι για τα θέματα της αρμοδιότητάς της, με σαφή διαχωρισμό των αρμοδιοτήτων που θα έχει η ευρωπαϊκή κυβέρνηση από αυτές που θα έχουν οι χώρες μέλη.
    Εκλογικό σύστημα δεν έχω πολύ συγκεκριμένη προτίμηση, αλλά σίγουρα όχι σαν το αμερικάνικο όπου ο πρόεδρος μπορεί να βάλει σχεδόν όποιον θέλει σε όποιο υπουργείο θέλει χωρίς να δίνει λογαριασμό. Μπορώ να ζήσω με σύστημα τύπου Ελλάδας/Γερμανίας κλπ (όπου εκλέγουμε βουλευτές, ο αρχηγός του πρώτου κόμματος λογικά γίνεται πρωθυπουργός και η κυβέρνηση πρέπει να έχει την εμπιστοσύνη της Βουλής, ενώ ο πρόεδρος έχει απλά ρόλο θεματοφύλακα), μπορώ να ζήσω και με προεδρικό σύστημα τύπου Γαλλίας (όπου εκλέγουν τον πρόεδρο χωριστά από την βουλή και την κυβέρνηση και έχει πολυ πιο ισχυρό ρόλο).

    Πραγματικά το βρίσκω off-topic εδώ, αλλά αφού ρώτησες.
    Thanks, αυτό τα κάνει τα πράγματα αρκετά πιο καθαρά.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

Σελ. 328 από 405 ΠρώτηΠρώτη ... 308318323326327328329330333338348 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-14, 12:36
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-14, 03:42
  3. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-14, 21:08
  4. ποιες οι επιλογες να δω 3d σε samsung
    Από ralfi στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-13, 21:17
  5. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-13, 22:00

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας