Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Θέλετε να παραμείνει ή όχι το ΗΒ στην ΕΕ;

Ψήφισαν
208. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Θέλω να παραμείνει επειδή φοβάμαι ότι η έξοδος του θα οδηγήσει στη διάλυση της ΕΕ (που δεν επιθυμώ).

    25 12,02%
  • Θέλω να παραμείνει επειδή λειτουργεί ως αντίβαρο στους ακραίους φεντεραλιστές.

    18 8,65%
  • Θέλω να αποχωρήσει γιατί θεωρώ ότι αυτό θα οδηγήσει στη διάλυση της ΕΕ (που επιθυμώ).

    50 24,04%
  • Θέλω να αποχωρήσει για να συνεχιστεί η ευρωπαϊκή ολοκλήρωση χωρίς την αντίδραση των Βρετανών.

    21 10,10%
  • Θέλω να αποχωρήσει γιατί ελπίζω ότι το σοκ θα οδηγήσει στη βελτίωση του τρόπου λειτουργίας της ΕΕ.

    61 29,33%
  • Βρίσκω το ερώτημα αδιάφορο.

    33 15,87%
Σελ. 174 από 405 ΠρώτηΠρώτη ... 154164169172173174175176179184194 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.596-2.610 από 6062
  1. #2596
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Lewton, πάντως εγώ που ήμουν παρών σε συνάντηση με Sturgeon που οργάνωσε το Politico σε κλειστό κύκλο (είμαι στην πίσω σειρά ) άλλα άκουσα.

    Καμία βεβαιότητα δεν υπάρχει για κανένα δημοψήφισμα. Θα περιμένει και θα δει τι θα γίνει με το Brexit και αν και εφόσον πάμε σε σκληρό Brexit τότε ίσως.

    Αυτή τη στιγμή γνωρίζει καλά (και το λέει) ότι η πλειοψηφία δεν είναι με το μέρος της
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  2. #2597
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.583
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Lewton, πάντως εγώ που ήμουν παρών σε συνάντηση με Sturgeon που οργάνωσε το Politico σε κλειστό κύκλο (είμαι στην πίσω σειρά ) άλλα άκουσα.

    Καμία βεβαιότητα δεν υπάρχει για κανένα δημοψήφισμα. Θα περιμένει και θα δει τι θα γίνει με το Brexit και αν και εφόσον πάμε σε σκληρό Brexit τότε ίσως.

    Αυτή τη στιγμή γνωρίζει καλά (και το λέει) ότι η πλειοψηφία δεν είναι με το μέρος της
    Eννοείται ότι μιλάμε για σενάριο Hard Brexit για να γίνει δημοψήφισμα.
    Απαντούσα (χωρίς quote είναι η αλήθεια γιατί ήμουν από το κινητό) στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα που αναφερόταν στις προειδοποιήσεις της βρετανικής κυβέρνησης για Hard Brexit.
    Αν έχουμε Soft Brexit τόσο δύσκολο να πείσει τους Σκωτσέζους να ψηφίσουν για έξοδο από την μια ένωση και είσοδο στην άλλη.

  3. #2598
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν διαβάσεις το post μου, δεν έγραψα Νορβηγία, έγραψα Δανία ή Σουηδία επίτηδες για να μην μου την λες ότι βλέπω το μέλλον της Σκωτίας στα πετρέλαια.
    Προφανώς έρχεσαι προγραμματισμένος να μας πεις για τα πετρέλαια και μόνο.
    Κατά τη γνώμη μου η Σκωτία μπορεί να γίνει χώρα-υπόδειγμα ανεξάρτητα από τα πετρέλαια.

    Το ερώτημα του νομίσματος είναι σαφές για εμένα, είσοδος στο €.
    Ποιος θέλει να έχει το μέλλον του δεμένο με μια παρακμάζουσα Αγγλία (συγνώμη, και Ουαλία);

    Η Nicola, τέλος, δεν μιλάει όλη μέρα για ανεξαρτησία. Αυτήν την ανοησία σας ταΐζουν τα unionist μέσα που διαβάζετε.
    Το SNP έχει υλοποιήσει ένα εξαιρετικό πρόγραμμα τα τελευταία 12 χρόνια από το 2007 που βρέθηκε στο τιμόνι, για αυτό και οι Σκωτσέζοι είναι 100% ευχαριστημένοι μαζί τους, και για αυτό ανεξάρτητα από το αν θέλουν ανεξαρτησία ή όχι, ψηφίζουν μαζικά SNP.
    Δηλαδή και να γίνει πάλι δημοψήφισμα, και να βγει πάλι όχι, το SNP στις επόμενες εκλογές πάλι θα κερδίσει.
    Και επαναλάμβανε εσύ την καραμέλα ότι μόνο για πετρέλαια και ανεξαρτησία μιλούν.



    Δε σε τάπωσα, μόνος σου ταπώθηκες γιατί από την εμμονή σου να βγεις από την ΕΕ δεν ελέγχεις καλύτερα τις πηγές σου.
    Κατά πρώτον χαλάρωσε και μάθε για μια φορά να διαβάζεις τι σου λέει ο άλλος και να απαντάς χωρίς να γίνεσαι επιθετικός και εριστικός. Κατά δεύτερον σου ξαναλέω «Έλα παππού μου να σου δείξω τ' αμπελοχώραφά σου».

    Τα πετρέλαια εσύ τα ανέφερες, εγώ δεν είπα τίποτα (άκου είμαι προγραμματισμένος να μιλάω μόνο για τα πετρέλαια ). Όντας ζώντας εδώ τις δυνατότητες της Σκωτίας τις ξέρω πολύ καλά. Δεν περιμένω να τις μάθω σε ένα φόρουμ. Φυσικά και δεν είναι μόνο τα πετρέλαια (που όπως προανέφερα έχουν χτυπηθεί πάρα πολύ τα τελευταία χρόνια). Χαρακτηριστικά το Εδιμβούργο είναι το δεύτερο οικονομικό κέντρο μετά το Λονδίνο με πλήθος τραπεζών, ασφαλιστικών και hedge funds μερικά εκ των οποίων υπάρχουν για πάνω από εκατό χρόνια. Πλήθος μεσαίων και μεγάλων εταιρειών με πολυπληθή development centres (πχ, Amazon, Dell SecureWorks, Rockstar North, κτλ) ή ακόμα και τα κεντρικά τους να είναι εδώ (πχ, Skyscanner). Επίσης πολλές startup, σημαντικότατη βιομηχανία ξυλίας, τουρισμός, πανεπιστήμια, κτλ. Γενικότερα σε όλο το Central Belt υπάρχει πολύ μεγάλη οικονομική δραστηριότητα. Έπονται τα άλλα μέρη της χώρας.

    Νόμισμα: Εσύ λες ευρώ. Για ρώτα εδώ αν το θέλουν. Όταν τους θέτω το ερώτημα Torries και λίρα ή Μερκελό-Γερμανική ΕΕ και ευρώ με κοιτάνε σα χάνοι και δεν ξέρουν τί να απαντήσουν.

    SNP: Φυσικά και βγαίνει συνέχεια και δεν είναι αποκλειστικά λόγω του προγράμματός τους. Δεν υπάρχει κανένα σοβαρό αντίπαλο δέος. Μόνο οι Εργατικοί, αλλά όταν το θέμα αφορά αποκλειστικά τη Σκωτία, τότε το SNP παίζει μόνο του μπάλα (μια ιστορία που πάει 30-40 χρόνια πίσω). Και ναι η Νίκολα όλη την ώρα για ανεξαρτησία μιλάει. Δεν περιμένω κανένα unionist μέσο να με ταΐσει. Την ακούω με τα ίδια μου τα αυτάκια όταν κάνει δηλώσεις. Κάθε φορά που τη ρωτάνε για το Brexit, κάτι θα βρει να πει και περί Scottish Independence. Έχει κουράσει με αυτό το θέμα, ακόμα και τους ντόπιους, ιδιαίτερα δε όταν έχει υπάρξει πρόσφατο δημοψήφισμα. Και γίνεται ακόμα πιο κουραστική και αυτή και το κόμμα της όταν υπάρχει η καυτή πατάτα του Brexit και στο Westminster δεν ξέρουν που τους πάνε τα τέσσερα.

    Εμμονή να βγώ από την ΕΕ;; Εγώ Μήτσε στα @@ μου. Εσύ έχεις εμμονή με τους Άγγλους (και όχι μόνο) και την τραγική τους χώρα όπως έχει γράψει σε προηγούμενο ποστ. Ας κάνουν ότι θέλουν. Όπως λέω σε γνωστούς και φίλους όποτε κατεβαίνω Ελλάδα και με ρωτάνε για το Brexit, αρρώστησα με τα της Ελλάδος, δε θα αρρωστήσω τώρα και με τα της Βρετανίας.

    Ξαναλέω πολιτική με το συναίσθημα και το θυμικό δε γίνεται. Για καμιά Σκωτία και καμιά Καταλονία και γενικότερα πουθενά στον κόσμο. Αυτά τα ολίγα.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  4. #2599
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δεν ειμαι σιγουρος βεβαια, ποση δοση αληθειας εχει αυτο το αρθρο....και ποσο ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα....

    Αν το χάος που επικρατεί στην πολιτική σκηνή στο Brexit μπορούσε να χωρέσει σε μια εικόνα θα ήταν αυτή
    https://www.huffingtonpost.gr/entry/...b0cf7b0045088a

    - - - Updated - - -

    Το Λονδίνο έχασε τον τίτλο του κορυφαίου χρηματοικονομικού κέντρου
    https://www.naftemporiki.gr/finance/...omikou-kentrou

  5. #2600
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  brexit.png 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  339,4 KB 
ID: 197092

    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  6. #2601
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τελικα, οπως τα ολα τα σημαδια εδειχναν τον τελευταιο καιρο, η υποθεση παει για hard brexit.
    Ολα τα ενδεχομενα ανοικτα, σε ολα τα επιπεδα.
    Οτι 'κληρωσει' για τον καθενα, και για το καθε θεμα.
    Time is up.

    Μέι για Brexit: Η Βρετανία προετοιμάζεται για... σκληρό ροκ
    https://www.naftemporiki.gr/finance/...gia-skliro-rok

  7. #2602
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.583
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Ε να γίνει καμιά καλή και να κάνουν Hard Brexit και στο καπάκι να βγει ο Τζέρεμι πρωθυπουργός.
    Θα διαλυθεί η Βρετανία.

  8. #2603
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Θα τα βρούν πιστεύω. Δεν θα προλάβει ο Τζέρεμι να δει από κοντά τη βασιλισσα
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  9. #2604
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Γερά Κομισιόν, γερά. Πολύ-πολύ γερά.

    Να τσακίσεις τον λαϊκισμό του πόπολου.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  10. #2605
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Ο Μπόρις εκπροσωπεί το πόπολο;
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  11. #2606
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.167
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο Μπόρις εκπροσωπεί το πόπολο;
    Τον ψηφίζει το αμόρφωτο πόπολο ή αυτό που έχει ακόμα αυτοκρατορικές ψευδαισθήσεις.

  12. #2607
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον ψηφίζει το αμόρφωτο πόπολο ή αυτό που έχει ακόμα αυτοκρατορικές ψευδαισθήσεις.
    Το θέμα είναι ότι θα την πατήσουν και οι υπόλοιποι που δεν είναι αμόρφωτοι και δεν έχουν αυτοκρατορικές ψευδαισθήσεις....
    Και άλλωστε κανένα πόπολο δεν εκπροσωπούσε ο Μπόρις, μάλλον στο top 1% θα πρέπει να ψάξουμε.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  13. #2608
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον ψηφίζει το αμόρφωτο πόπολο ή αυτό που έχει ακόμα αυτοκρατορικές ψευδαισθήσεις.
    εχω την αίσθηση ότι το έχουν και πολύ μάλιστα. Δυο καθηγητές βρετανούς έχει ο γιός μου στο ευρωπαικό, και οι δυο, μιλάνε συνεχώς μου λέει, για το μεγαλείο της Βρετανικής Αυτοκρατορίας, και τι καλοί που ειναι μέχρι και ότι κάνανε τα καλύτερα υφάσματα. Και μετά εμείς νιώθουμε και λίγο κάπως αν κοκορευόμαστε για το ένδοξο παρελθόν μας, που είχαμε πολιτισμό όταν αυτοί τρώγανε βελανίδια....


    Kαι δεν είναι, οι συγκεκριμένοι, αμόρφωτοι... Αρα το έχουν. ασχέτως μόρφωσης ή παραμόρφωσης.... όχι όλοι, αλλά πολλοί, ίσως οι περισσότεροι.


  14. #2609
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων




    εχω την αίσθηση ότι το έχουν και πολύ μάλιστα. Δυο καθηγητές βρετανούς έχει ο γιός μου στο ευρωπαικό, και οι δυο, μιλάνε συνεχώς μου λέει, για το μεγαλείο της Βρετανικής Αυτοκρατορίας, και τι καλοί που ειναι μέχρι και ότι κάνανε τα καλύτερα υφάσματα. Και μετά εμείς νιώθουμε και λίγο κάπως αν κοκορευόμαστε για το ένδοξο παρελθόν μας, που είχαμε πολιτισμό όταν αυτοί τρώγανε βελανίδια....


    Kαι δεν είναι, οι συγκεκριμένοι, αμόρφωτοι... Αρα το έχουν. ασχέτως μόρφωσης ή παραμόρφωσης.... όχι όλοι, αλλά πολλοί, ίσως οι περισσότεροι.

    Τι να σου πω, εγώ 3.5 χρόνια στην Αγγλία γνώρισα ένα σωρό Άγγλους ακαδημαϊκούς, ούτε ένας δεν μου μίλησε για το μεγαλείο τους. Το αντίθετο μάλιστα, την ίδια μίρλα με εμάς έχουν απλά με περισσότερο χιούμορ.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  15. #2610
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι να σου πω, εγώ 3.5 χρόνια στην Αγγλία γνώρισα ένα σωρό Άγγλους ακαδημαϊκούς, ούτε ένας δεν μου μίλησε για το μεγαλείο τους. Το αντίθετο μάλιστα, την ίδια μίρλα με εμάς έχουν απλά με περισσότερο χιούμορ.
    Ακριβώς. Βέβαια στα πολυ ανώτερα κλιμάκια, περηφανευονταν για το τωρινό (τότε) μεγαλείο τους.

    Όσο για τους καθηγητές του ανονοπαιδου, σε μερικούς μήνες που θα πρέπει να πάρουν μια μέρα άδεια για να ανανεώσουν την άδεια παραμονής τους μαζί με τους πρόσφυγες απο το Αφγανιστάν και τους μετανάστες απο την Ακτή Ελεφαντοστού ίσως αλλάξουν γνώμη περι imperial might.

    (Για να ολοκληρώσω την εικόνα, φαντάζομαι και εναν lewton να περνάει καθε 10 λεπτά και να τους κάνει ένα "νιανια νιανιανια" )

Σελ. 174 από 405 ΠρώτηΠρώτη ... 154164169172173174175176179184194 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-14, 12:36
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-14, 03:42
  3. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-14, 21:08
  4. ποιες οι επιλογες να δω 3d σε samsung
    Από ralfi στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-13, 21:17
  5. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-13, 22:00

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας