Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Θέλετε να παραμείνει ή όχι το ΗΒ στην ΕΕ;

Ψήφισαν
208. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Θέλω να παραμείνει επειδή φοβάμαι ότι η έξοδος του θα οδηγήσει στη διάλυση της ΕΕ (που δεν επιθυμώ).

    25 12,02%
  • Θέλω να παραμείνει επειδή λειτουργεί ως αντίβαρο στους ακραίους φεντεραλιστές.

    18 8,65%
  • Θέλω να αποχωρήσει γιατί θεωρώ ότι αυτό θα οδηγήσει στη διάλυση της ΕΕ (που επιθυμώ).

    50 24,04%
  • Θέλω να αποχωρήσει για να συνεχιστεί η ευρωπαϊκή ολοκλήρωση χωρίς την αντίδραση των Βρετανών.

    21 10,10%
  • Θέλω να αποχωρήσει γιατί ελπίζω ότι το σοκ θα οδηγήσει στη βελτίωση του τρόπου λειτουργίας της ΕΕ.

    61 29,33%
  • Βρίσκω το ερώτημα αδιάφορο.

    33 15,87%
Σελ. 194 από 405 ΠρώτηΠρώτη ... 174184189192193194195196199204214 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.896-2.910 από 6062
  1. #2896
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.881
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath

  2. #2897
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.943
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και απευθείας από YouTube, για μας που δεν έχουμε πρόσβαση στο φατσομπούκι:

    https://youtu.be/ucJ6RPez06s
    Ανυπόγραφος

  3. #2898
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πόσο κοντά στην πραγματικότητα....
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  4. #2899
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Εν τω μεταξύ προσπαθούν οι λογικοί άνθρωποι στη Βρετανία να βγάλουν άκρη με τον απολίθωμα που έχει κάτσει στην καρέκλα του Εργατικού Κόμματος και φοβάται ότι αν γίνει καμια στραβή μπορεί και να βγει πρωθυπουργός.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  corbyn.png 
Εμφανίσεις:  43 
Μέγεθος:  103,2 KB 
ID: 199508

  5. #2900
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Εχετε προεξοφλήσει την remain ψηφο? Γελανε και ανυπαρκτα μουστάκια του Farage.

  6. #2901
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχετε προεξοφλήσει την remain ψηφο? Γελανε και ανυπαρκτα μουστάκια του Farage.
    Όχι, αλλά εσείς μας λέτε (σας μιλάω στον πληθυντικό όπως και εσείς σε εμένα) ότι ο Ιερεμίας o Κορβίνος δεν θέλει να προκαλέσει νέο δημοψήφισμα επειδή ανησυχεί ότι μπορεί να κερδίσει πάλι το Leave;

  7. #2902
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  8. #2903
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχετε προεξοφλήσει την remain ψηφο? Γελανε και ανυπαρκτα μουστάκια του Farage.
    Εγώ σου βάζω και στοίχημα πάντως
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  9. #2904
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εν τω μεταξύ προσπαθούν οι λογικοί άνθρωποι στη Βρετανία να βγάλουν άκρη με τον απολίθωμα που έχει κάτσει στην καρέκλα του Εργατικού Κόμματος και φοβάται ότι αν γίνει καμια στραβή μπορεί και να βγει πρωθυπουργός.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  corbyn.png 
Εμφανίσεις:  43 
Μέγεθος:  103,2 KB 
ID: 199508
    Εσείς οι Ευρωπαίοι το έχετε αυτό το χούι να πρέπει να γίνονται δημοψηφίσματα μέχρι να βγει αυτό που θέλετε ε;


  10. #2905
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσείς οι Ευρωπαίοι το έχετε αυτό το χούι να πρέπει να γίνονται δημοψηφίσματα μέχρι να βγει αυτό που θέλετε ε;
    Δεν πας να δεις αν έρχομαι;
    Ψήφος που κερδήθηκε παράνομα είναι άκυρη. Επομένως καλά κάνουν και ζητούν δεύτερο δημοψήφισμα. Και εγώ το ίδιο θα ήθελα αν ήμουν φιλόπατρις Άγγλος και όχι κάθαρμα που θέλει να βγάλει λεφτά από την καταστροφή της χώρας του.

    Επειδή όμως ρώτησες και την δική μου γνώμη, την οποία έχω ήδη γράψει άπειρες φορές, δεν θέλω δεύτερο δημοψήφισμα, ούτε συμφωνία, θέλω σκληρό no-deal Brexit και όποιος αντέξει.
    Στο καλό και να μας γράφουν.

  11. #2906
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν πας να δεις αν έρχομαι;
    Ψήφος που κερδήθηκε παράνομα είναι άκυρη. Επομένως καλά κάνουν και ζητούν δεύτερο δημοψήφισμα. Και εγώ το ίδιο θα ήθελα αν ήμουν φιλόπατρις Άγγλος και όχι κάθαρμα που θέλει να βγάλει λεφτά από την καταστροφή της χώρας του.

    Επειδή όμως ρώτησες και την δική μου γνώμη, την οποία έχω ήδη γράψει άπειρες φορές, δεν θέλω δεύτερο δημοψήφισμα, ούτε συμφωνία, θέλω σκληρό no-deal Brexit και όποιος αντέξει.
    Στο καλό και να μας γράφουν.
    Παράνομα; Πώς κι έτσι;

    Εγώ έχω εκφραστεί για το Brexit (ηλιθιότητα των Άγγλων) αλλά "χαίρομαι" που με την αφορμή του εκφράζονται τα δημοκρατικά ιδεώδη κάποιων που αυτοπροσδιορίζονται ως προοδευτικοί και επικαλούνται επιχειρήματα που μας είχε συνηθίσει η δεξιά.


  12. #2907
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Πρώτον, έπεσα έξω, περίμενα ότι από όλα τα κοινοβούλια της ΕΕ, εκείνο του ΗΒ θα έδειχνε κάποιον ρεαλισμό και θα ψήφιζε τη συμφωνία κρατώντας τη μύτη του. Ενδιαφέρον πείραμα που απέτυχε (στο μυαλό μου) καθώς φαίνεται πως η λαίλαπα των λεγόμενων identity politics σαρώνει παντού, ακόμα και τα πιο ιστορικά αποδεδειγμένα πραγματιστικά κοινοβούλια και πολιτικές διαδικασίες. Ας είναι, άλλη συζήτηση προς το παρόν.

    Η May, όσο και αν ιδεολογικά την απεχθάνομαι (ευγενικά τοποθετώντας το), πάντως έχει ένα γιγάντιο shit sandwich στο πιάτο μπροστά της. Αν ανακαλέσει το Άρθρο 50 ΟΚ, όλα πρίμα αλλά υπάρχει μια μικρή λεπτομέρεια στην απόφαση ΔΕΕ ότι δλδ μια τέτοια ανάκληση δεν μπορεί να γίνει για λόγους εσωτερικής κομματικής πολιτικής και πρέπει να είναι δέσμευση του ΗΒ για κανονική ανάκληση και παραμονή στην ΕΕ. Έχει τέτοια εξουσία; Συμφωνώ με Σταλίνα, αν το κάνει, ο Φαράτζ θα μαζέψει τους μισούς Τόρηδες και η Τερέζα θα περάσει στην ιστορία ως η μόνη Τόρη πρωθυπουργός που διέλυσε το κόμμα - ούτε ο Τσάμπερλαιν με το Μόναχο και Χίτλερ και παρεπόμενα δεν το "κατάφερε".

    Να προχωρήσει με τη συμφωνία; Αδύνατο, καθώς τα κουκιά πλέον μετρημένα (και πάλι έπεσα έξω, αρχικό σχόλιο). Να επαναδιαπραγματευτεί; Η ΕΕ κι εκείνη είναι κλειδωμένη σε επιλογές, μην ξεχνάμε ότι δεν είναι ένα πράγμα και μία οντότητα αλλά απαρτίζεται από 27 κέντρα αποφάσεων.

    Να προχωρήσει σε εκλογές; Πιθανώς το πιο πολιτικά ορθό αλλά πλέον δύσκολο να τις κερδίσει και θα είναι η πρώτη ιστορικά πάλι Τόρη πρωθυπουργός που θα "παραδώσει" (στις ερμηνείες) την εξουσία στους Εργατικούς αφού technically speaking παρεκτός από τη συμφωνία απολαμβάνει μια (οριακή) πλειοψηφία.

    Να προκηρύξει δεύτερο δημοψήφισμα; Εδώ το πράγμα γίνεται σοβαρό καθώς θα μπορούσε αλλά - ορθώς ΙΜΟ - δεν θέλει να θέσει την πολιτική και κοινωνική τάξη του ΗΒ βορά του κάθε "Ορμπάν". Ας είμαστε ειλικρινείς: Αν τυχόν τα νούμερα καταδείκνυαν μία μεταστροφή της κοινής γνώμης σε συντριπττικό βαθμό, το δημοψήφισμα θα είχε γίνει χθες. Αλλά, να βγει Remain με 52% (δλδ οριακή αντιστροφή) απλά θα κάνει το ΗΒ την παιδική χαρά του Φαράτζ και πάλι θα καταστρέψει τους Τόρηδες.

    Γενικά, shit sandwich....

    Νομίζω πως θα πάει για επαναδιαπραγμάτευση, θα εισπράξει ένα Nein και κατόπιν θα προσπαθήσει να πουλήσει τη συμφωνία ως το αντίβαρο σε έναν bully που είναι η ΕΕ και αν δεν της βγει εκλογές και έξοδος από τον θώκο. Και μετά, θα έρθει η ώρα που θα τρολλάρουν τον Κόρμπυν (που βλακωδώς ΙΜΟ βγαίνει και λέει ότι υπάρχει καλύτερη συμφωνία εκεί έξω και τη θέλουμε.... Και θα τη φέρει εκείνος, γελάνε και τα τσιμέντα)
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  13. #2908
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παράνομα; Πώς κι έτσι;

    Εγώ έχω εκφραστεί για το Brexit (ηλιθιότητα των Άγγλων) αλλά "χαίρομαι" που με την αφορμή του εκφράζονται τα δημοκρατικά ιδεώδη κάποιων που αυτοπροσδιορίζονται ως προοδευτικοί και επικαλούνται επιχειρήματα που μας είχε συνηθίσει η δεξιά.
    Μπλα μπλα μπλα.
    Αν δεν έχεις ενημερωθεί, και εφόσον ρωτάς να σου εξηγήσω γιατί το δημοψήφισμα κερδήθηκε παράνομα και άρα σε ενδιαφέρει να μάθεις, θα έπρεπε τουλάχιστον να με αφήσεις να απαντήσω πριν προχωρήσεις σε συμπεράσματα για τη δημοκρατικότητα μου.
    Επειδή λοιπόν έχεις ήδη βγάλει τα συμπεράσματά σου και η ερώτηση δεν ήταν ειλικρινής ερώτηση αλλά σκέτο τρολάρισμα, και επειδή η γνώμη σου για τη δημοκρατικότητά μου δεν με ενδιαφέρει, σε αφήνω να ψάξεις μόνος σου τις παρανομίες του Vote Leave και του BeLeave.

  14. #2909
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπλα μπλα μπλα.
    Αν δεν έχεις ενημερωθεί, και εφόσον ρωτάς να σου εξηγήσω γιατί το δημοψήφισμα κερδήθηκε παράνομα και άρα σε ενδιαφέρει να μάθεις, θα έπρεπε τουλάχιστον να με αφήσεις να απαντήσω πριν προχωρήσεις σε συμπεράσματα για τη δημοκρατικότητα μου.
    Επειδή λοιπόν έχεις ήδη βγάλει τα συμπεράσματά σου και η ερώτηση δεν ήταν ειλικρινής ερώτηση αλλά σκέτο τρολάρισμα, και επειδή η γνώμη σου για τη δημοκρατικότητά μου δεν με ενδιαφέρει, σε αφήνω να ψάξεις μόνος σου τις παρανομίες του Vote Leave και του BeLeave.
    Ξέρω τις περιπτώσεις στις οποίες αναφέρεσαι και βασίζονται σε technicalities που από πολιτική σκοπιά δεν έχουν σημασία.

    Όσο αφορά τη δημοκρατικότητα σου, δεν με ενδιαφέρει, για δημόσιες φιγούρες μιλάω σαν τον γραφικό πλέον Mason στην Αγγλία.

    Η ζημιά στην Αγγλία έχει γίνει ήδη όσο αφορά τη νομιμοποίηση του πολιτικού συστήματος τους, είτε γίνει hard/soft Brexit είτε ψηφίσουν ή όχι ξανά.


  15. #2910
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω πως θα πάει για επαναδιαπραγμάτευση, θα εισπράξει ένα Nein και κατόπιν θα προσπαθήσει να πουλήσει τη συμφωνία ως το αντίβαρο σε έναν bully που είναι η ΕΕ και αν δεν της βγει εκλογές και έξοδος από τον θώκο. Και μετά, θα έρθει η ώρα που θα τρολλάρουν τον Κόρμπυν (που βλακωδώς ΙΜΟ βγαίνει και λέει ότι υπάρχει καλύτερη συμφωνία εκεί έξω και τη θέλουμε.... Και θα τη φέρει εκείνος, γελάνε και τα τσιμέντα)
    Ο Κορμπυν ισορροπεί στην ακραία θέση (αλλά ίσως πιο ρεαλιστική) για ένα πιο ηπιο brexit με μεγαλύτερη ενσωματωση σε Ευρωπαϊκούς θεσμούς σε ανταλλαγμα ίσως για κάποια opt outs σε καυτα θέματα που ταιριάζουν μια δηθεν αριστερίστικη ατζέντα (αλλά δεν είμαι σίγουρος αν ενφιαφέρουν τους Βρετανούς). Σε αυτή τη θέση ίσως πάρει με το μέρος του κάποιους remainers, ή πιστευει οτι θα παει σε εκλογές, θα διασπάσει τους τορυδες σε remain και ακροδεξιά κλίκα και θα τις κερδίσει.

    Νομίζω οτι αυτό που τον ενδιαφερει ειναι να παλατζάρει τα εσωτερικά του στο παραπάνω σεναριο για να οδηγήσει σε εκλογές και να τις κερδίσει. Τακτικίστικα σκέφτεται, με συνδικαλιστικούς όρους και οχι πολιτικά.

Σελ. 194 από 405 ΠρώτηΠρώτη ... 174184189192193194195196199204214 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-14, 12:36
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-14, 03:42
  3. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-14, 21:08
  4. ποιες οι επιλογες να δω 3d σε samsung
    Από ralfi στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-13, 21:17
  5. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-13, 22:00

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας