Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Θέλετε να παραμείνει ή όχι το ΗΒ στην ΕΕ;

Ψήφισαν
208. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Θέλω να παραμείνει επειδή φοβάμαι ότι η έξοδος του θα οδηγήσει στη διάλυση της ΕΕ (που δεν επιθυμώ).

    25 12,02%
  • Θέλω να παραμείνει επειδή λειτουργεί ως αντίβαρο στους ακραίους φεντεραλιστές.

    18 8,65%
  • Θέλω να αποχωρήσει γιατί θεωρώ ότι αυτό θα οδηγήσει στη διάλυση της ΕΕ (που επιθυμώ).

    50 24,04%
  • Θέλω να αποχωρήσει για να συνεχιστεί η ευρωπαϊκή ολοκλήρωση χωρίς την αντίδραση των Βρετανών.

    21 10,10%
  • Θέλω να αποχωρήσει γιατί ελπίζω ότι το σοκ θα οδηγήσει στη βελτίωση του τρόπου λειτουργίας της ΕΕ.

    61 29,33%
  • Βρίσκω το ερώτημα αδιάφορο.

    33 15,87%
Σελ. 327 από 405 ΠρώτηΠρώτη ... 307317322325326327328329332337347 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.891-4.905 από 6062
  1. #4891
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Spoiler:
    Παιδιά κολοκύθια (για να μην πω τίποτε άλλο). Οι άνθρωποι είναι απλά γελοίοι (λες και δεν το ξέραμε θα μου πείτε). Για προσωπικούς λόγους το ψάχνω εδώ και 2 μέρες. Μόλις μίλησα στο τηλέφωνο με HMRC (η Βρετανική ΔΟΥ ας πούμε) και επιβεβαίωσα αυτά που βρήκα online:

    https://www.theguardian.com/politics...-more-than-390
    https://www.gov.uk/duty-free-goods
    https://assets.publishing.service.go...PModel__2_.pdf

    Γενικά τι ισχύει για εμάς που είμαστε ΗΒ:

    1. Online αγορές από ΕΕ εταιρείες μέχρι £15 δε φορολογούνται, το αυτό και για δώρα μέχρι £39.
    2. Μέχρι £135 πληρώνουμε ΦΠΑ (20% είναι στο νησί), για πάνω από £135 ΦΠΑ και δασμό. Στο ποσό συμπεριλαμβάνονται μεταφορικά και τυχόν ασφάλιση.
    3. Αν ταξιδεύεις, στην επιστροφή μπορείς να κουβαλάς προϊόντα αξίας μέχρι και £390, με συγκεκριμένους περιορισμούς σε τσιγάρα/καπνό, αλκοόλ, κτλ χωρίς να χρειάζεται να πληρώσεις ΦΠΑ/δασμούς.

    Το όριο των £135 για χώρες της ΕΕ/Ευρωζώνης είναι €150, δηλαδή αν θέλετε να παραγγείλετε από ΗΒ ισχύουν τα ίδια πάνω κάτω για εσάς και για όριο των £135/€150. Επιβεβαιωμένο από Ολλανδούς και Ιρλανδούς:

    https://www.government.nl/topics/bre...line-purchases
    https://www.irishexaminer.com/news/arid-40201469.html

    Γενικά τα έχουν κάνει ΣΚΑΤΑ και κόσμος έχει πακέτα, που είχε παραγγείλει από καιρό πριν, να κάθονται στα ταχυδρομεία τα οποία είναι υπεύθυνα για να μαζεύουν τους φόρους/δασμούς

    Υποτίθεται ότι οι διαπραγματεύσεις συνεχίζονται και τα παραπάνω μπορεί να αλλάξουν εν καιρώ. Ήθελα να ήξερα τι στον @#%@#$ έκαναν τόσο καιρό και γιατί μας έπρηζαν τα φρύδια και πανηγύριζαν για την περίφημη συμφωνία.

    Brexit trade deal: Nine claims by Boris Johnson or his ministers that are untrue

    Απατεώνες του κερατά!

    - - - Updated - - -


    Πολύ σωστό το υπογραμμισμένο με τη διαφορά ότι όταν τα περισσότερα προϊόντα προέρχονται από Κίνα ή εκτός ΗΒ γενικότερα, τότε στην ουσία ισχύουν αυτά που έγραψα.
    Εχθές πρόσεξα το παρακάτω από τη σελίδα της Βρετανικής κυβέρνησης (τα υπογραμμισμένα δικά μου):

    2.3 Limits for Customs Duty and Import VAT

    The limits for Customs Duty and Import VAT are:


    • commercial consignments (goods you’ve purchased) of £135 or less are free from Customs Duty and not subject to Import VAT - this does not include alcohol, tobacco products, perfume or toilet waters as these items are excluded from the relief of Customs Duty and VAT at import is payable
    • commercial consignments sent to the UK from the Channel Islands do not benefit from any relief of Import VAT
    • if you’re sent a gift with a value of £39 or less, which complies with the rules shown in section 2.4, it will be free from Customs Duty and Import VAT (gifts of alcohol and tobacco are subject to the limits shown in section 2.5 and gifts of perfumes and toilet waters are subject to the limits in section 2.6)
    • Customs Duty becomes payable if the value of the goods is over £135


    In summary:

    Goods value Customs charges applicable
    £0.01 to £135 No Customs Duty
    No Import VAT
    £135.01 and greater Customs Duty due,
    Import VAT due
    https://www.gov.uk/government/public...nal-post-users

    Το παραπάνω έχει ενημερωθεί προχθές 13/1/2021. Δε γνωρίζω αν αντίστοιχη αλλαγή έχει γίνει και από μεριάς ΕΕ. Δείτε το όσοι θέλετε να αγοράσετε προϊόντα από ΗΒ.

    Ακόμα μπέρδεμα είναι πάντως η κατάσταση. Οπότε καλύτερα μην αγοράζετε από ΗΒ, όπως κι αντίστοιχα εμείς εδώ στο νησί να μην αγοράζουμε από ΕΕ για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος megahead13 : 15-01-21 στις 15:24.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  2. #4892
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Θέλω να αγοράσω ένα παιχνίδι από eBay UK, που ο πωλητής στέλνει μόνο στο UK, επομένως δεν τίθεται θέμα παραγγελίας προς Γερμανία.
    Το ερώτημα είναι αν το παραγγείλω σε διεύθυνση φίλου και μου στείλει αυτός στη Γερμανία, θα υπάρξει πρόβλημα;
    Νομίζω πως όχι και μάλλον θα το δοκιμάσω, αν η τιμή δεν ανέβει πάνω από το όριο που θέλω να πληρώσω.

  3. #4893
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να αγοράσω ένα παιχνίδι από eBay UK, που ο πωλητής στέλνει μόνο στο UK, επομένως δεν τίθεται θέμα παραγγελίας προς Γερμανία.
    Το ερώτημα είναι αν το παραγγείλω σε διεύθυνση φίλου και μου στείλει αυτός στη Γερμανία, θα υπάρξει πρόβλημα;
    Νομίζω πως όχι και μάλλον θα το δοκιμάσω, αν η τιμή δεν ανέβει πάνω από το όριο που θέλω να πληρώσω.
    Το βέβαιο είναι πως για δώρα μέχρι £39/€45 δεν υπάρχει πρόβλημα.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  4. #4894
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Πάντως θυμάμαι άρθρα επί άρθρων, χιλιάδες λέξεις στην Γκάρντιαν από Remainers που έκλαιγαν την καταστροφή που έρχεται στο ΗΒ επειδή ελεώ Brexit και καλά οι φαρμακευτικές θα πήγαιναν στην ΕΕ για τα εμβόλια και θα έδιναν στο ΗΒ το τρίτο το μακρύτερο.

    Και τελικά, βλέπω ότι το ΗΒ έχει πάρει τα σώβρακα της ΕΕ σε ρυθμούς εμβολιασμού, ενώ τώρα η Pfizer λέει ότι θα καθυστερήσει επερχόμενες παρτίδες προς ΕΕ.

    Ορισμένα να λέγονται
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος PopManiac : 15-01-21 στις 18:34.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  5. #4895
    Εγγραφή
    14-09-2005
    Μηνύματα
    1.262
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Eιπαμε τι guardian. Μονο Voria. Να, βλεπεις τι γινεται?

  6. #4896
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.077
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παίζει οι βρετανοί να μην δίνουν και πολύ σημασία για ότι συνέβη και εδώ οι της ΕΕ να έχουν τρελαθεί στο να δείξουν ότι έπραξαν άσχημα που έφυγαν και ότι θα το μετανιώσουν.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  7. #4897
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.894
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίζει οι βρετανοί να μην δίνουν και πολύ σημασία για ότι συνέβη και εδώ οι της ΕΕ να έχουν τρελαθεί στο να δείξουν ότι έπραξαν άσχημα που έφυγαν και ότι θα το μετανιώσουν.
    Με τόση χαιρεκακία ίσως και αυτοί που ήταν υπέρ της Ευρώπης τελικά να αλλάξουν γνώμη.

  8. #4898
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Είχα κάνει μιαν παραγγελία από Amazon UK για ένα φίλο στις 22/12 και διαπίστωσα σήμερα ότι το Amazon έβαλε μόνο του import fees... Τα οποία δεν υπήρχαν στην παραγγελία 22/12 και έχει αλλάξει η τιμή της παραγγελίας τώρα.

    Τους είπα μέσω chat ότι εφόσον η παραγγελία συμφωνήθηκε προς εκτέλεση στις 22/12, τότε δεν υπήρχαν import fees, και το ότι επέλεξαν αυτοί να την στείλουν στις 12/01 δεν σημαίνει ότι πρέπει να τα πληρώσω εγώ.

    Ωστόσο, να δούμε αν θα βγάλω άκρη, είναι πιθανό μεν, αλλά σίγουρα έχουν χάσει τη μπάλα εκεί δε...
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  9. #4899
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Μου κάνει εντύπωση κάποιος να θέλει να αποτύχει το ΗΒ μετά το Brexit. Και δεν μιλάω για πεζές ευχές για το καλό του βρετανικού λαού.

    Αλλά ακόμα και αν είσαι ένθερμος υποστηρικτής της ΕΕ ένα πετυχημένο ΗΒ θα αναγκάσει την ΕΕ να βελτιωθεί για χάρη των μελών της αν δεν θέλει να δει και άλλους να εξέρχονται.
    Αν είσαι ουδέτερος καλό είναι να ξέρεις ότι υπάρχει ζωή και εκτός της

    Τώρα αν είσαι χαιρέκακος και έχει πιει όλο το kool aid των Βρυξελλών τότε εντάξει δικαιολογείται.


  10. #4900
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου κάνει εντύπωση κάποιος να θέλει να αποτύχει το ΗΒ μετά το Brexit. Και δεν μιλάω για πεζές ευχές για το καλό του βρετανικού λαού.

    Αλλά ακόμα και αν είσαι ένθερμος υποστηρικτής της ΕΕ ένα πετυχημένο ΗΒ θα αναγκάσει την ΕΕ να βελτιωθεί για χάρη των μελών της αν δεν θέλει να δει και άλλους να εξέρχονται.
    Αν είσαι ουδέτερος καλό είναι να ξέρεις ότι υπάρχει ζωή και εκτός της

    Τώρα αν είσαι χαιρέκακος και έχει πιει όλο το kool aid των Βρυξελλών τότε εντάξει δικαιολογείται.


    Ντιπ μυαλό κουκούτσι.

    Σαν μερικούς nVidiots (ονόματα δεν λέμε) που θέλουν να κλείσει η AMD, αντί να εύχονται να είναι ανταγωνιστική...

  11. #4901
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων


    Ντιπ μυαλό κουκούτσι.

    Σαν μερικούς nVidiots (ονόματα δεν λέμε) που θέλουν να κλείσει η AMD, αντί να εύχονται να είναι ανταγωνιστική...
    Πάλι flamebait;

  12. #4902
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίζει οι βρετανοί να μην δίνουν και πολύ σημασία για ότι συνέβη και εδώ οι της ΕΕ να έχουν τρελαθεί στο να δείξουν ότι έπραξαν άσχημα που έφυγαν και ότι θα το μετανιώσουν.
    Παίζει;
    Δεν παίζει.
    Εδώ ο Chairman of the Health and Social Care Select Committee πανηγυρίζει που έχουν εμβολιάσει περισσότερο κόσμο από την ΕΕ: https://twitter.com/Jeremy_Hunt/stat...74365342359552
    Λυπάμαι που η πραγματικότητα σου χαλάει τα έξυπνα σχολιάκια.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου κάνει εντύπωση κάποιος να θέλει να αποτύχει το ΗΒ μετά το Brexit. Και δεν μιλάω για πεζές ευχές για το καλό του βρετανικού λαού.

    Αλλά ακόμα και αν είσαι ένθερμος υποστηρικτής της ΕΕ ένα πετυχημένο ΗΒ θα αναγκάσει την ΕΕ να βελτιωθεί για χάρη των μελών της αν δεν θέλει να δει και άλλους να εξέρχονται.
    Αν είσαι ουδέτερος καλό είναι να ξέρεις ότι υπάρχει ζωή και εκτός της

    Τώρα αν είσαι χαιρέκακος και έχει πιει όλο το kool aid των Βρυξελλών τότε εντάξει δικαιολογείται.
    Με το συμπάθειο, αυτό που γράφεις μου θυμίζει λίγο διαγωνιζόμενες σε διαγωνισμό ομορφιάς: θα ήθελα ειρήνη και αγάπη σε όλον τον κόσμο και να είναι όλα τα έθνη αγαπημένα.

    Αυτό που μας λες είναι ότι αν πετύχει το Brexit θα αναγκαστεί η ΕΕ να βελτιωθεί.
    Έχεις ιδέα σε τι ακριβώς θα βελτιωθεί η ΕΕ αν πετύχει το Brexit;
    Μιλάμε για μια χώρα όπου μετά από 10 χρόνια διακυβέρνησης την Τόρηδων έχουν διαλύσει τα εργατικά δικαιώματα, έχουν καταστρέψει τα χαμηλά κοινωνικά στρώματα και έχουν επιτρέψει σε ξένους ολιγάρχες να κάνουν πάρτυ εις βάρος του λαού τους. Ναι, γίνονται και αλλού αυτά (πχ σε κάτι προτεκτοράτα στο Νότο), αλλά σε σοβαρές χώρες όπως Γερμανία, Ολλανδία, Σουηδία τα εργασιακά δικαιώματα που απολαμβάνουμε είναι κλάσεις ανώτερα. Τώρα στο Λονδίνο μιλάνε ανοιχτά για «Σιγκαπούρη στον Τάμεση».
    Αν αυτό τους περάσει και αποφασίσει η ΕΕ να πάρει μαθήματα από αυτούς και να «βελτιωθεί» κατά τα πρότυπά τους, μην κλαίγεσαι μετά στο forum. Ήδη έχουμε χάσει πολλά δικαιώματα, αλλά αν τελικά η συνταγή της «Σιγκαπούρης στον Τάμεση» αποδειχθεί επιτυχής, δε θα υπάρχει καμία σύγκριση με αυτό που ζούμε σήμερα.

    Δεν θέλω να αποτύχει το Brexit, και σίγουρα όχι από χαιρεκακία. Αυτό που θέλω είναι να πέσει η κυβέρνηση των Τόρηδων, για το καλό όλων μας.
    Επομένως ναι, η αποτυχία του Brexit είναι μέσο προς τον τελικό σκοπό, αλλά δεν είναι ο σκοπός.

    Και για να προλάβω σχόλια, προσωπικά (για εμένα) δεν έχω πρόβλημα αν αποφασίσουμε να ανταγωνιστούμε τους Άγγλους σε διαγωνισμό κινεζοποίησης. Εγώ κάτι θα βρω να κάνω. Απλά μην κλαίγεστε μετά αν αυτό που εύχεστε γίνει πραγματικότητα.

  13. #4903
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Ειλικρινά δε μπορώ να πω ότι διαφωνώ στα παραπάνω που λέει ο lewton.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  14. #4904
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το συμπάθειο, αυτό που γράφεις μου θυμίζει λίγο διαγωνιζόμενες σε διαγωνισμό ομορφιάς: θα ήθελα ειρήνη και αγάπη σε όλον τον κόσμο και να είναι όλα τα έθνη αγαπημένα.

    Αυτό που μας λες είναι ότι αν πετύχει το Brexit θα αναγκαστεί η ΕΕ να βελτιωθεί.
    Έχεις ιδέα σε τι ακριβώς θα βελτιωθεί η ΕΕ αν πετύχει το Brexit;
    Μιλάμε για μια χώρα όπου μετά από 10 χρόνια διακυβέρνησης την Τόρηδων έχουν διαλύσει τα εργατικά δικαιώματα, έχουν καταστρέψει τα χαμηλά κοινωνικά στρώματα και έχουν επιτρέψει σε ξένους ολιγάρχες να κάνουν πάρτυ εις βάρος του λαού τους. Ναι, γίνονται και αλλού αυτά (πχ σε κάτι προτεκτοράτα στο Νότο), αλλά σε σοβαρές χώρες όπως Γερμανία, Ολλανδία, Σουηδία τα εργασιακά δικαιώματα που απολαμβάνουμε είναι κλάσεις ανώτερα. Τώρα στο Λονδίνο μιλάνε ανοιχτά για «Σιγκαπούρη στον Τάμεση».
    Αν αυτό τους περάσει και αποφασίσει η ΕΕ να πάρει μαθήματα από αυτούς και να «βελτιωθεί» κατά τα πρότυπά τους, μην κλαίγεσαι μετά στο forum. Ήδη έχουμε χάσει πολλά δικαιώματα, αλλά αν τελικά η συνταγή της «Σιγκαπούρης στον Τάμεση» αποδειχθεί επιτυχής, δε θα υπάρχει καμία σύγκριση με αυτό που ζούμε σήμερα.

    Δεν θέλω να αποτύχει το Brexit, και σίγουρα όχι από χαιρεκακία. Αυτό που θέλω είναι να πέσει η κυβέρνηση των Τόρηδων, για το καλό όλων μας.
    Επομένως ναι, η αποτυχία του Brexit είναι μέσο προς τον τελικό σκοπό, αλλά δεν είναι ο σκοπός.

    Και για να προλάβω σχόλια, προσωπικά (για εμένα) δεν έχω πρόβλημα αν αποφασίσουμε να ανταγωνιστούμε τους Άγγλους σε διαγωνισμό κινεζοποίησης. Εγώ κάτι θα βρω να κάνω. Απλά μην κλαίγεστε μετά αν αυτό που εύχεστε γίνει πραγματικότητα.
    Υποθέτεις ότι μιλάω για τη συγκεκριμένη πολιτική της κυβέρνησης τους ενώ δεν ανέφερα κάπου κάτι τέτοιο.

    Προσωπικά θέλω γενικά να τα πάει καλά το ΗΒ (το καλά προφανώς χωράει ερμηνείας) για να έχουν όλα τα μέλη εναλλακτική (έστω θεωρητική) από το μονόδρομο της ευρωπαϊκής ολοκλήρωσης που οδεύει και αυτή σε όρους κινεζοποίησης.

    Στην πράξη βέβαια με το ευρώ υπάρχει ακόμα ένα στρώμα δυσκολίας για όποιον σκεφτεί κάτι ανάλογο, ακόμα και αν το ΗΒ γίνει ο σοσιαλδημοκρατικός παράδεισος του παρελθόντος.


  15. #4905
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίζει;
    Δεν παίζει.
    Εδώ ο Chairman of the Health and Social Care Select Committee πανηγυρίζει που έχουν εμβολιάσει περισσότερο κόσμο από την ΕΕ: https://twitter.com/Jeremy_Hunt/stat...74365342359552
    Λυπάμαι που η πραγματικότητα σου χαλάει τα έξυπνα σχολιάκια.

    - - - Updated - - -



    Με το συμπάθειο, αυτό που γράφεις μου θυμίζει λίγο διαγωνιζόμενες σε διαγωνισμό ομορφιάς: θα ήθελα ειρήνη και αγάπη σε όλον τον κόσμο και να είναι όλα τα έθνη αγαπημένα.

    Αυτό που μας λες είναι ότι αν πετύχει το Brexit θα αναγκαστεί η ΕΕ να βελτιωθεί.
    Έχεις ιδέα σε τι ακριβώς θα βελτιωθεί η ΕΕ αν πετύχει το Brexit;
    Μιλάμε για μια χώρα όπου μετά από 10 χρόνια διακυβέρνησης την Τόρηδων έχουν διαλύσει τα εργατικά δικαιώματα, έχουν καταστρέψει τα χαμηλά κοινωνικά στρώματα και έχουν επιτρέψει σε ξένους ολιγάρχες να κάνουν πάρτυ εις βάρος του λαού τους. Ναι, γίνονται και αλλού αυτά (πχ σε κάτι προτεκτοράτα στο Νότο), αλλά σε σοβαρές χώρες όπως Γερμανία, Ολλανδία, Σουηδία τα εργασιακά δικαιώματα που απολαμβάνουμε είναι κλάσεις ανώτερα. Τώρα στο Λονδίνο μιλάνε ανοιχτά για «Σιγκαπούρη στον Τάμεση».
    Αν αυτό τους περάσει και αποφασίσει η ΕΕ να πάρει μαθήματα από αυτούς και να «βελτιωθεί» κατά τα πρότυπά τους, μην κλαίγεσαι μετά στο forum. Ήδη έχουμε χάσει πολλά δικαιώματα, αλλά αν τελικά η συνταγή της «Σιγκαπούρης στον Τάμεση» αποδειχθεί επιτυχής, δε θα υπάρχει καμία σύγκριση με αυτό που ζούμε σήμερα.

    Δεν θέλω να αποτύχει το Brexit, και σίγουρα όχι από χαιρεκακία. Αυτό που θέλω είναι να πέσει η κυβέρνηση των Τόρηδων, για το καλό όλων μας.
    Επομένως ναι, η αποτυχία του Brexit είναι μέσο προς τον τελικό σκοπό, αλλά δεν είναι ο σκοπός.

    Και για να προλάβω σχόλια, προσωπικά (για εμένα) δεν έχω πρόβλημα αν αποφασίσουμε να ανταγωνιστούμε τους Άγγλους σε διαγωνισμό κινεζοποίησης. Εγώ κάτι θα βρω να κάνω. Απλά μην κλαίγεστε μετά αν αυτό που εύχεστε γίνει πραγματικότητα.
    Και έστω ότι έπεσε.
    Για να αναλάβει ποιός ?
    Η Μέρκελ ?
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

Σελ. 327 από 405 ΠρώτηΠρώτη ... 307317322325326327328329332337347 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-14, 12:36
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-14, 03:42
  3. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-14, 21:08
  4. ποιες οι επιλογες να δω 3d σε samsung
    Από ralfi στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-13, 21:17
  5. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-13, 22:00

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας