Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Θέλετε να παραμείνει ή όχι το ΗΒ στην ΕΕ;

Ψήφισαν
208. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Θέλω να παραμείνει επειδή φοβάμαι ότι η έξοδος του θα οδηγήσει στη διάλυση της ΕΕ (που δεν επιθυμώ).

    25 12,02%
  • Θέλω να παραμείνει επειδή λειτουργεί ως αντίβαρο στους ακραίους φεντεραλιστές.

    18 8,65%
  • Θέλω να αποχωρήσει γιατί θεωρώ ότι αυτό θα οδηγήσει στη διάλυση της ΕΕ (που επιθυμώ).

    50 24,04%
  • Θέλω να αποχωρήσει για να συνεχιστεί η ευρωπαϊκή ολοκλήρωση χωρίς την αντίδραση των Βρετανών.

    21 10,10%
  • Θέλω να αποχωρήσει γιατί ελπίζω ότι το σοκ θα οδηγήσει στη βελτίωση του τρόπου λειτουργίας της ΕΕ.

    61 29,33%
  • Βρίσκω το ερώτημα αδιάφορο.

    33 15,87%
Σελ. 141 από 405 ΠρώτηΠρώτη ... 121131136139140141142143146151161 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.101-2.115 από 6062
  1. #2101
    Εγγραφή
    07-03-2007
    Μηνύματα
    122
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    DSLAM
    Net One - ΤΕΡΨΙΘΕΑΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω καταλάβει - χρειάζεται 2/3 ψήφων όλων των μελών ή 2/3 μόνο από το κόμμα της που έχει την πλειοψηφία εδρών;

    - - - Updated - - -

    Αν και για να θεωρούνται δεδομένες οι εκλογές από όλα τα βρετανικά ΜΜΕ μάλλον το έχει λυμένο
    Τα 2/3 των 650 βουλευτών της Βουλής των Κοινοτήτων, περιλαμβανομένων των κενών εδρών. Αυτό σημαίνει ότι η κυβέρνηση χρειάζεται 434 ψήφους για να προκηρύξει επίσημα τις εκλογές.Οι Συντηρητικοί της Μέι έχουν 330 έδρες στο Κοινοβούλιο και το Εργατικό Κόμμα 229. Οι Εργατικοί έχουν ήδη ξεκαθαρίσει ότι θα ψηφίσουν υπέρ των εκλογών, επομένως ο συνδυασμός των εδρών των δύο κομμάτων, που αθροίζονται σε 559, θα είναι αρκετός για να εγκριθεί η πρόταση, εφόσον βέβαια όλοι οι βουλευτές και των δύο κομμάτων μείνουν πιστοί στη γραμμή των κομμάτων τους.
    ΠΗΓΗ

  2. #2102
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Corbyn confirms Labour will vote for early election

    Jeremy Corbyn has put out this statement about Theresa May’s announcement.

    Ηθος, πολιτικός πολιτισμός και οχι πολιτικάντικες μανουβρες εκ του ασφαλούς. Μπράβο Κορμπυν.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexnir Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα 2/3 των 650 βουλευτών της Βουλής των Κοινοτήτων, περιλαμβανομένων των κενών εδρών. Αυτό σημαίνει ότι η κυβέρνηση χρειάζεται 434 ψήφους για να προκηρύξει επίσημα τις εκλογές.Οι Συντηρητικοί της Μέι έχουν 330 έδρες στο Κοινοβούλιο και το Εργατικό Κόμμα 229. Οι Εργατικοί έχουν ήδη ξεκαθαρίσει ότι θα ψηφίσουν υπέρ των εκλογών, επομένως ο συνδυασμός των εδρών των δύο κομμάτων, που αθροίζονται σε 559, θα είναι αρκετός για να εγκριθεί η πρόταση, εφόσον βέβαια όλοι οι βουλευτές και των δύο κομμάτων μείνουν πιστοί στη γραμμή των κομμάτων τους.
    ΠΗΓΗ
    @alexnir, ευχαριστώ για τη διευκρίνηση - άλλωστε ήταν προφανές πλέον ότι με το "ναι" του Κόρμπυν θα ήταν πια ο δρόμος ανοιχτός

    @Stalinas, εγώ πάντως διαβάζω τον Κόρμπυν πολύ πιο κυνικά - έχοντας παρακολουθήσει και όλη την πορεία του ως τα τώρα. Και θεωρώ ότι ο λόγος που είπε "ναι" τόσο άμεσα και χωρίς καν στο Κοινοβούλιο να θέσει θέμα κωλοτουμπών της Τερέζας (που επανειλημμένα έσχιζε τα ιμάτιά της για το αρνητικό των πρόωρων εκλογών και μετά το γύρισε με αστείες δικαιολογίες) έχει να κάνει με τα εξής:

    1. Δεν καίγεται μία για το Μπρέξιτ και όχι μόνο το θεωρεί δεδομένο αλλά και πιστεύει ότι η διαδικασία και οι επιπτώσεις του θα δώσουν νέα πνοή στους Εργατικούς (που θέλει εκείνος να στήσει). Λάθος, ΙΜΟ αλλά ΟΚ

    2. Επειδή θέλει να στήσει Εργατικούς σαν ένα κινηματικό πράγμα και παράλληλα γνωρίζει ότι στις εκλογές αυτές το πιθανότερο είναι ότι θα φάνε τόσο ξύλο πολιτικά όσο δεν έχουν φάει τα τελευταία 70 χρόνια, το βρίσκει θετικό μιας και οι "παλαιοί" (βλέπε Μπλερ / Γκόρντον) βουλευτές θα χάσουν τις έδρες τους και συνεπώς θα του δωθεί η ευκαιρία να χτίσει κάτι στο δικό του όραμα από τα αποκαΐδια

    Πολύ πιο κυνικά σκεπτόμενος και προφανώς σκέψεις κάνω αλλά νομίζω ότι το διαβάζω σωστά. Θα φανεί σε 50κάτι μέρες...
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  3. #2103
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    @alexnir, ευχαριστώ για τη διευκρίνηση - άλλωστε ήταν προφανές πλέον ότι με το "ναι" του Κόρμπυν θα ήταν πια ο δρόμος ανοιχτός

    @Stalinas, εγώ πάντως διαβάζω τον Κόρμπυν πολύ πιο κυνικά - έχοντας παρακολουθήσει και όλη την πορεία του ως τα τώρα. Και θεωρώ ότι ο λόγος που είπε "ναι" τόσο άμεσα και χωρίς καν στο Κοινοβούλιο να θέσει θέμα κωλοτουμπών της Τερέζας (που επανειλημμένα έσχιζε τα ιμάτιά της για το αρνητικό των πρόωρων εκλογών και μετά το γύρισε με αστείες δικαιολογίες) έχει να κάνει με τα εξής:

    1. Δεν καίγεται μία για το Μπρέξιτ και όχι μόνο το θεωρεί δεδομένο αλλά και πιστεύει ότι η διαδικασία και οι επιπτώσεις του θα δώσουν νέα πνοή στους Εργατικούς (που θέλει εκείνος να στήσει). Λάθος, ΙΜΟ αλλά ΟΚ

    2. Επειδή θέλει να στήσει Εργατικούς σαν ένα κινηματικό πράγμα και παράλληλα γνωρίζει ότι στις εκλογές αυτές το πιθανότερο είναι ότι θα φάνε τόσο ξύλο πολιτικά όσο δεν έχουν φάει τα τελευταία 70 χρόνια, το βρίσκει θετικό μιας και οι "παλαιοί" (βλέπε Μπλερ / Γκόρντον) βουλευτές θα χάσουν τις έδρες τους και συνεπώς θα του δωθεί η ευκαιρία να χτίσει κάτι στο δικό του όραμα από τα αποκαΐδια

    Πολύ πιο κυνικά σκεπτόμενος και προφανώς σκέψεις κάνω αλλά νομίζω ότι το διαβάζω σωστά. Θα φανεί σε 50κάτι μέρες...
    Ισχύει αυτό, αλλά για το 2) άσχετα του τι θα ήθελε να πετύχει ο Ιερεμίας, και το 'Momentum' που πρακτικά τον σιγοντάρει στις εσωκομματικές εκλογές, όσο και να θέλει να υπερασπιστεί τη θέση του με επιχειρήματα "Με εξέλεξε η βάση, εσωκομματική δημοκρατία" και τέτοια, νομίζω ότι εάν ψάχνει τους εκλεγμένους βουλευτές με το κυάλι -που θα τους ψάχνει-, δεν θα είναι ιδιαίτερα εφικτό να μακροημερεύσει μετά τις εκλογές.

    Μετά, δηλαδή αργότερα στο '17 ή το '18, ή θα αποχωρήσει από την ηγεσία ή θα γίνει κανένα μεγάλο split που ως τώρα το ξόρκιζαν και θα μείνει κάποιος με την ταμπέλα Labour και κάποιος με κάτι διαφορετικό.

    Σε κάθε περίπτωση, το να "πετύχει" κάποιος ένα εκλογικό αποτέλεσμα που είναι το χειρότερο εδώ και 80-100 χρόνια δε νομίζω ότι του δίνει ιδιαίτερα πολλά βέλη στη φαρέτρα του, διότι όπως διαβάζω αυτές τις μέρες, δεν αρκεί να έχεις καλές πολιτικές -έχουν παρουσιάσει κάποιες καλές πρόσφατα-, πρέπει να σε εμπιστεύεται και το εκλογικό σώμα, κάτι που για τον Corbyn δεν υφίσταται όσο και αν είχε κάποια θετική δυναμική όταν πρωτο-εκλέγηκε πρόεδρος.

    Φυσικά αν με ρωτήσεις "Και ποιος θα πάρει τη θέση του;" η απάντηση είναι δύσκολη, καθότι αν κρίνω από την τελευταία τους εσωκομματική "μάχη" ο Corbyn ήταν κάτι σαν μονόφθαλμος στην χώρα των τυφλών. Αλλά δεν ξέρω, ίσως το 17-18 να προκύψει κάποιος άλλος πολλά υποσχόμενος.

    Εδώ στη Γαλλία έκανε αλλαγή ίματζ ο Μελανσόν και ξαφνικά έχει βγει από τη σφαίρα του αδύνατου το να καφριλιάσουν οι Γάλλοι και να τον στείλουν δεύτερο γύρο με μικρή διαφορά, οπότε τέτοια φαινόμενα πλέον είναι αρκετά "συχνά" στα way too interesting με την κακή έννοια times we live in...
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  4. #2104
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sovjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά αν με ρωτήσεις "Και ποιος θα πάρει τη θέση του;" η απάντηση είναι δύσκολη, καθότι αν κρίνω από την τελευταία τους εσωκομματική "μάχη" ο Corbyn ήταν κάτι σαν μονόφθαλμος στην χώρα των τυφλών. Αλλά δεν ξέρω, ίσως το 17-18 να προκύψει κάποιος άλλος πολλά υποσχόμενος.
    David Miliband: Labour's move to the left is a mistake
    Για αυτόν λέγεται
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  5. #2105
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α, ο αδελφός του Red Ed. Ναι, μπορεί, ντάξει, εφόσον και η May τα έχει τα χρονάκια της. Ειδάλλως θα περίμενα κάποιον "της νέας φρουράς" να αναλάβει ίσως, 35ρη-40ρη εκεί.
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  6. #2106
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Όλους τους ανύπαρκτους για ηγέτες έχουν μαζέψει εκεί στους Εργατικούς. Διαγωνισμό κάνουν για το ποιος είναι ο πιο λίγος.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  7. #2107
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλους τους ανύπαρκτους για ηγέτες έχουν μαζέψει εκεί στους Εργατικούς. Διαγωνισμό κάνουν για το ποιος είναι ο πιο λίγος.
    Megahead13 για αρχηγός του Scottish Labour Party!

    Με σύνθημα "Don't bang your head, vote megahead!"
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  8. #2108
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Μακριά από μένα
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  9. #2109
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sovjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισχύει αυτό, αλλά για το 2) άσχετα του τι θα ήθελε να πετύχει ο Ιερεμίας, και το 'Momentum' που πρακτικά τον σιγοντάρει στις εσωκομματικές εκλογές, όσο και να θέλει να υπερασπιστεί τη θέση του με επιχειρήματα "Με εξέλεξε η βάση, εσωκομματική δημοκρατία" και τέτοια, νομίζω ότι εάν ψάχνει τους εκλεγμένους βουλευτές με το κυάλι -που θα τους ψάχνει-, δεν θα είναι ιδιαίτερα εφικτό να μακροημερεύσει μετά τις εκλογές.
    Δεν ξέρω βρε Σοβιέτσκι αλλά εγώ όπως το "διαβάζω" ο Κόρμπυν δεν έχει πλέον καμία επαφή ή σχέση με την πλειοψηφία των Εργατικών βουλευτών. Επίσης, η κυριαρχία του στο κόμμα δεν προέρχεται από τους βουλευτές αλλά από κινήματα και από τα συνδικάτα.

    Ταυτόχρονα, είναι δεδομένο και όλοι το γνωρίζουν ότι οι Εργατικοί πάνε για μέγιστη ήττα - κάτι που στην τελική ο Κόρμπυν θα το γυρίσει στο ότι είναι η κληρονομιά Μπλερ / Γκόρντον και γενικής δήθεν σοσιαλδημοκρατικής 'στροφής' των Εργατικών που τους έκαψε. Και δεν είναι και ψέμα, αλλά επίσης είναι αλήθεια ότι ο Κόρμπυν έχει ακολουθήσει μια απίστευτα καταστροφική πορεία ως ηγέτης.

    Συνεπώς, στη δική του "λογική" θεωρώ ότι και να χάσει το 50% των εδρών που έχει το κόμμα σήμερα, μικρή η απώλεια καθώς στην τελική θα ενισχύσει τη δική του θέση.

    Άλλωστε, μόνο από υποψήφιους από τα αριστερά αν κινδυνεύει και σίγουρα με τη βούλα και σφραγίδα των όσων σήμερα τον στηρίζουν και αργότερα αν τον απορρίψουν (δλδ κάτι grass-roots κινήματα και τα συνδικάτα). Ειδάλλως, όπως φάνηκε και τον Σεπτέμβριο 2016 η εκλογική του πορεία λίγη σημασία έχει.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  10. #2110
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω βρε Σοβιέτσκι αλλά εγώ όπως το "διαβάζω" ο Κόρμπυν δεν έχει πλέον καμία επαφή ή σχέση με την πλειοψηφία των Εργατικών βουλευτών. Επίσης, η κυριαρχία του στο κόμμα δεν προέρχεται από τους βουλευτές αλλά από κινήματα και από τα συνδικάτα.

    Ταυτόχρονα, είναι δεδομένο και όλοι το γνωρίζουν ότι οι Εργατικοί πάνε για μέγιστη ήττα - κάτι που στην τελική ο Κόρμπυν θα το γυρίσει στο ότι είναι η κληρονομιά Μπλερ / Γκόρντον και γενικής δήθεν σοσιαλδημοκρατικής 'στροφής' των Εργατικών που τους έκαψε. Και δεν είναι και ψέμα, αλλά επίσης είναι αλήθεια ότι ο Κόρμπυν έχει ακολουθήσει μια απίστευτα καταστροφική πορεία ως ηγέτης.

    Συνεπώς, στη δική του "λογική" θεωρώ ότι και να χάσει το 50% των εδρών που έχει το κόμμα σήμερα, μικρή η απώλεια καθώς στην τελική θα ενισχύσει τη δική του θέση.

    Άλλωστε, μόνο από υποψήφιους από τα αριστερά αν κινδυνεύει και σίγουρα με τη βούλα και σφραγίδα των όσων σήμερα τον στηρίζουν και αργότερα αν τον απορρίψουν (δλδ κάτι grass-roots κινήματα και τα συνδικάτα). Ειδάλλως, όπως φάνηκε και τον Σεπτέμβριο 2016 η εκλογική του πορεία λίγη σημασία έχει.
    Θα δούμε. Το είχα παρακολουθήσει το πράγμα το '16 αλλά ακόμα και τότε τα νούμερα δεν ήταν φάση +20% υπέρ Tories. Όποιος είναι έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέει, όμως όταν αποκρυσταλλωθεί το ότι "επί Κόρμπιν" έμεινε με μισούς βουλευτές το κόμμα τους, νομίζω ότι θα αλλάξει ρότα το πράγμα - αν και δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά - τουλάχιστον για να σώσουν τις επόμενες του 2017 εκλογές.

    Το '16 άλλωστε οι υποψήφιοι πλην Corbyn ήταν όντως το απαύγασμα των "Blairites", με τη διαφορά του ότι τότε υπήρξαν εν γένει 'αμυντικά' αντανακλαστικά διότι πρακτικά του έκαναν πρόταση μομφής από το κόμμα, παραιτήθηκαν πόσοι και τέτοια. Ήταν σαν "το κατεστημένο" να ήθελε να "τον ρίξει". Δεκτόν, αλλά όπως προείπα όταν και αν βγει στην κάλπη ένα αποτέλεσμα που δεν ξέρω αν θα είναι το χειρότερο ποτέ αλλά σίγουρα στα top 3, δεν σώζονται το ίδιο εύκολα τα προσχήματα.

    Έχει γείρει προς τα δεξιά το Η.Β. συνολικά; Ναι. Έχει αποκτήσει σαφείς ακροδεξιές τάσεις προστατευτισμού, αντι-μεταναστευτικής πολιτικής κτλ; Ναι, γιαυτό και βγήκε θετικό το Brexit, παρόλην την κουλτούρα "πολυ-πολιτισμικότητας" που διακρίνει τους Βρετανούς στις μεγάλες πόλεις αν μη τι άλλο.

    Διαβάζοντας διάφορα σχόλια αναγνωστών στη Guardian χτες, είδα ότι ακόμα και διάφοροι "πιστοί στους Labour" σκέφτονται να μην το ψηφίσουν πια διότι αν το ψηφίσουν θα το εκλάβει σαν σήμα ότι όλα βαίνουν καλώς ο Corbyn και θα κατσικωθεί κι άλλο (σημειωτέον, στην τελευταία εθνική δημοσκόπηση η εμπιστοσύνη σε Corbyn και τον ανάλογο shadow chancellor του, McDowell κάπως έτσι τον λένε νομίζω, για να τρέξουν την οικονομία είναι κάτι σε φάση 12%?).

    Σκέφτονται δηλαδή ανοιχτά να ψηφίσουν τακτικά για να φύγει, θεωρώντας περίπου δεδομένο -well, είναι δεδομένο ας μη γελιόμαστε- ότι οι Tories θα σχηματίσουν "nasty party" κυβέρνηση με μεγαλύτερη πλειοψηφία της σημερινής. Οπότε σου λέει, το αγγούρι Conservatives δεν το γλυτώνουμε, χρόνο για να γίνει η μεγάλη ανατροπή δεν έχουμε πια εντός 1-1.5 μήνα, τουλάχιστον ας χάσει συντριπτικά για να αλλάξουν πορεία και να έχουν καλύτερα ποσοστά το 2022.

    Και αυτά δεν τα έλεγε ένας - δύο και οι άλλοι χλευάζανε, πρακτικά όποιος έβγαινε και έλεγε ζήτω γιούπι οι labour go corbyn μόνο γιαούρτια δεν έτρωγε, σε μια κατ' εξοχήν φιλική (από πλευράς αναγνωστών) στους labour εφημερίδα.

    Άρα, αντιλαμβάνομαι τη "λογική δόγματος Corbyn" καθώς και το ότι μπορεί να επιχειρήσει να χρίσει διάδοχο εξίσου αριστερών πεποιθήσεων, αλλά όπως προείπα, αυτό δεν είναι και τόσο υπερασπίσιμο σε περίπτωση που το εκλογικό σώμα στείλει τους μισούς σπίτια τους, με ταυτόχρονη παντοδυναμία των Tories.

    Και λογικό μου φαίνεται, μετά (2017; 2018; Δε νομίζω πιο μετά) από μία περίοδο εσωστρέφειας να αλλάξουν πορεία γενικότερα και / ή να φτάσουν σε split διαφορετικά, όντως.

    Άλλωστε σε επίπεδο former Empire με τη Σκωτία να κάνει πλάνα δικής της πορείας, την Β. Ιρλανδία να είναι επίφοβη, το Brexit κτλ, δε νομίζω να πλήξουν...
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  11. #2111
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Σοβιέτσκι, καταλαβαίνω τι λες, έχω όμως μία ένσταση: Ο Κόρμπυν εκλέχτηκε και στηρίζεται αμιγώς από grass-roots ομάδες και συνδικάτα, καθώς και τους πιο αριστερούς ψηφοφόρους που εγγράφηκαν όταν ο Μίλιμπαντ άλλαξε τους κανόνες εκλογής ηγέτη των Εργατικών. Συνεπώς, υποστηρίζω ότι λίγο ενδιαφέρον έχει για εκείνους η κοινοβουλευτική παρουσία των Εργατικών, κάτι που αποδείχτηκε (το ξαναλέω) στην κρίση μετα-Μπρέξιτ όπου μολονότι είχε φανεί ότι το ήξις αφίξεις του Κόρμπυν στο Μπρέξιτ μάλλον κακό έκανε δημοσκοπικά, παρ'όλα αυτά τον ενίσχυσε εσωκομματικά.

    Τέλος πάντων, λίγη σημασία έχει μιας και οι Εργατικοί φαίνεται να αποδέχονται ότι είναι τελειωμένοι, ενώ οι Τόρηδες δεν έχουν ιδέα για το τι θέλουν να κάνουν με το Μπρέξιτ και πώς θέλουν να το κάνουν. Αλλά, θα κερδίσουν τις εκλογές και φαίνεται πως τούτο το ζητά η Μέη για να μπορεί μετά να διαπραγματευτεί ό,τι διαπραγματευτεί χωρίς να έχει πολλούς εσωτερικούς πονοκεφάλους.

    - - - Updated - - -

    Όλα τούτα βέβαια τα λέω στην αρχή της κούρσας, έχουμε 50 περίπου μέρες να δούμε πώς θα πάει το πράγμα.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  12. #2112
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Η βρετανή πρωθυπουργός Τερέζα Μέι θα δεσμευτεί επισήμως ενόψει των πρόωρων εκλογών της 8ης Ιουνίου ότι θα σταματήσει η ελεύθερη μετακίνηση πολιτών της ΕΕ προς τη Βρετανία
    http://news.in.gr/world/article/?aid=1500140033

  13. #2113
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.965
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΔΙΟΔΟΣ HOL
    Router
    AVM Fritz!Box Fon
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η βρετανή πρωθυπουργός Τερέζα Μέι θα δεσμευτεί επισήμως ενόψει των πρόωρων εκλογών της 8ης Ιουνίου ότι θα σταματήσει η ελεύθερη μετακίνηση πολιτών της ΕΕ προς τη Βρετανία
    http://news.in.gr/world/article/?aid=1500140033
    περίμενε να προκηρύξει εκλογές για να το πει
    Σεβασμός & Απειθαρχία

    δεν αντέχετε το 50-50
    δεν το αντέχετε

  14. #2114
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.756
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    damn και τώρα πως θα πηγαίνω για ΣΚ στο Λονδίνο για tea και fish and chips

    Το τερεζάκι "ξεχνάει" πόσο χρήμα μαζεύουν από τουρίστες/πελάτες Ευρωπαίους πολίτες. Φιλάκια, άντε βρε, ρίχτε και το τούνελ να ησυχάσετε
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  15. #2115
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Καλά, από την φασιστοφυλλάδα του ΗΒ (το δικό τους Πρώτο Θέμα) μην πιστεύετε και πολλά. Μάλλον FUD είναι και τίποτε άλλο τουλάχιστον μέχρι να επιβεβαιωθεί επισήμως
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

Σελ. 141 από 405 ΠρώτηΠρώτη ... 121131136139140141142143146151161 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-14, 12:36
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-14, 03:42
  3. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-14, 21:08
  4. ποιες οι επιλογες να δω 3d σε samsung
    Από ralfi στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-13, 21:17
  5. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-13, 22:00

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας