Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Θέλετε να παραμείνει ή όχι το ΗΒ στην ΕΕ;

Ψήφισαν
208. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Θέλω να παραμείνει επειδή φοβάμαι ότι η έξοδος του θα οδηγήσει στη διάλυση της ΕΕ (που δεν επιθυμώ).

    25 12,02%
  • Θέλω να παραμείνει επειδή λειτουργεί ως αντίβαρο στους ακραίους φεντεραλιστές.

    18 8,65%
  • Θέλω να αποχωρήσει γιατί θεωρώ ότι αυτό θα οδηγήσει στη διάλυση της ΕΕ (που επιθυμώ).

    50 24,04%
  • Θέλω να αποχωρήσει για να συνεχιστεί η ευρωπαϊκή ολοκλήρωση χωρίς την αντίδραση των Βρετανών.

    21 10,10%
  • Θέλω να αποχωρήσει γιατί ελπίζω ότι το σοκ θα οδηγήσει στη βελτίωση του τρόπου λειτουργίας της ΕΕ.

    61 29,33%
  • Βρίσκω το ερώτημα αδιάφορο.

    33 15,87%
Σελ. 389 από 405 ΠρώτηΠρώτη ... 369379384387388389390391394399 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.821-5.835 από 6062
  1. #5821
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Ευρώπη τι φταίει που οι Βρετανοί εκλέγουν στην εξουσία ενα κόμμα που έπρεπε να έχει διαλυθεί;
    H Eυρώπη θέλει πίσω την Βρετανία.
    Θα μου πεις ότι θέλει και την Γεωργία

    Το bloc θέλει να γίνει μεγαλύτερο με μεταφορά εξουσίας από τις χώρες στο bloc.
    Ολοι αυτοί μαζί, αποικία της Αμερικής.

    Και δεν μας νοιάζει τι ψηφίζουν οι λαοί, σιγά μην τους δώσουμε και το δικαίωμα να αποφασίζουν

    ΥΓ
    Οι δυτικοί, Αμερική και ΕΕ, βλέποντας ότι τελειώνει η αυτοκρατορία τους, προσπαθούν να δημιουργούν συνεχώς προβλήματα στους αντιπάλους και ταυτόχρονα περιχαρακώνουν τους εαυτούς τους.
    Γι αυτό δημιουργούν συνεχώς προβλήματα σε όλο τον υπόλοιπο πλανήτη, στις παρυφές της Ρωσίας πχ Ουκρανία, Γεωργία και άλλους, στην Κίνα με την Ταϊβάν και άλλους, με αλλαγές κυβερνήσεων, πολέμους κλπ.
    Και δυστυχώς συνεχίζουν.

    ΥΓ2
    Η Βρετανία δεν είναι μόνη της.
    Συμμετέχει σε ένα παγκόσμιο γεωπολικό παιγνίδι.

    - - - Updated - - -

    Πούσαι Lewton
    Tα βλέπεις ?

    https://www.carandmotor.gr/nea/poia-...ireia-ptoheyse

    Κίνα ή Αμερική θα πάνε κι αυτά.
    Τώρα γιατί εγω στενοχωριέμαι ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 23-11-22 στις 12:02.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  2. #5822
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Άλλη μια word-salad από τον σεφ του είδους.

  3. #5823
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Η έξοδος από την ΕΕ είχε ένα βασικό άξονα και ακόμα και σε αυτό απέτυχε

    Από την άλλη πώς γίνεται να είναι τόσο χάλια στο νησί και να θέλουν όλοι να πάνε εκεί....


  4. #5824
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η έξοδος από την ΕΕ είχε ένα βασικό άξονα και ακόμα και σε αυτό απέτυχε

    Από την άλλη πώς γίνεται να είναι τόσο χάλια στο νησί και να θέλουν όλοι να πάνε εκεί....
    Πόσοι από αυτούς που πήραν work και student visas είναι της Κοινοπολιτείας και πόσοι από Ε.Ε;

  5. #5825
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η έξοδος από την ΕΕ είχε ένα βασικό άξονα και ακόμα και σε αυτό απέτυχε

    Από την άλλη πώς γίνεται να είναι τόσο χάλια στο νησί και να θέλουν όλοι να πάνε εκεί....
    Ίσως και θέμα γλώσσας;;
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  6. #5826
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως και θέμα γλώσσας;;
    Σίγουρα παίζει το ρόλο του, αφού μοιράζονται τη γλώσσα της άρχουσας χώρας του πλανήτη

    Από την άλλη επειδή μια φορά και ένα καιρό ήταν και αφεντικά του μισού πλανήτη, υπάρχουν μνήμες ακόμα που τους συνδέουν με διάφορες χώρες. Και δεν μιλάω μόνο για τα προφανή όπως Ινδία και Πακιστάν, αλλά και χώρες της Αφρικής και Αφγανιστάν πχ.

    Αλλά και πάλι δεν πιστεύω ότι εξηγείται αυτή η μανία να διαβούν όλη την Ευρώπη για να καταλήξουν εκεί μόνο από τα παραπάνω.


  7. #5827
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρα παίζει το ρόλο του, αφού μοιράζονται τη γλώσσα της άρχουσας χώρας του πλανήτη

    Από την άλλη επειδή μια φορά και ένα καιρό ήταν και αφεντικά του μισού πλανήτη, υπάρχουν μνήμες ακόμα που τους συνδέουν με διάφορες χώρες. Και δεν μιλάω μόνο για τα προφανή όπως Ινδία και Πακιστάν, αλλά και χώρες της Αφρικής και Αφγανιστάν πχ.

    Αλλά και πάλι δεν πιστεύω ότι εξηγείται αυτή η μανία να διαβούν όλη την Ευρώπη για να καταλήξουν εκεί μόνο από τα παραπάνω.
    Πάρα πολλοί λόγοι, ανάλογα με τον καθένα
    Γλώσσα
    Γνωστοί
    Επίπεδο ζωής, ακόμα είναι καλύτερο από πολλές χώρες.

    Με 500-700 € στην Ελλάδα ζείς με τους γονείς, με 2200 € σε Αγγλία, Ολλανδία κλπ, ζεις

    Και επειδή το μυαλό μας κολλάει στους μορφωμένους
    - Πατέρας Μολδαβός που ήρθε στην Ελλάδα και αργότερα κάνανε οικογένεια στην Ελλάδα, είναι τώρα στην Αγγλία, οικοδόμος.
    Ο γιός 21, πήγε, δεν άντεξε το κλίμα, γύρισε Ελλάδα, σπουδάζει και δουλεύει, έχει και αυτοκίνητο, οι γονείς στην Μολδαβία ούτε που φανταζόντουσαν αυτοκίνητο.

    - Ηλεκτρολόγος καλός, παντρεμένος με Αγγλίδα, είναι πλέον στο Λίβερπουλ όλη η οικογένεια, την κόρη, νοσηλεύτρια, την παρακαλούσανε να πάει.

    Εξαρτάται με το τι συγκρίνεις.

    Ολλανδία, λόγω Αγγλικών γεμάτη από Ελληνες, Γερμανία-Γαλλία πολύ λιγότεροι. Την Γερμανία την σώζει το ότι ήδη υπήρχαν πολλοί Ελληνες.

    Οταν ρώτησα την Μολδαβέζα γιατί Ελλάδα, μου είπε ότι εδώ μπορούσαν να έρθουν, η Ευρώπη ήταν κλειστή. Μετά αγάπησαν το κλίμα, την νοοτροπία, το χύμα, δεν φεύγουν που να χτυπιέσαι, παράδεισος.

    Και το brain drain που αλλού να πάει ? Στο Αφγανιστάν ?

    ΥΓ
    Τον άντρα της τον είχαν πιάσει το 2004, χωρίς χαρτιά, τον είχαν στην ΓΑΔΑ, εκείνη Μολδαβία.
    Πήραμε το κύπελλο, ανοίξανε τις πόρτες, φευγάτε ...
    Εκείνος φοβήθηκε να φύγει, τον βγάλανε σηκωτό
    I love this country
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 24-11-22 στις 20:51.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  8. #5828
    Εγγραφή
    10-06-2020
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    300/50 Mbps
    ISP
    ΒΤ
    Router
    ASUS RT-AC86U
    Με τα (τελευταία πολλά) προβλήματα, το ΗΒ παραμένει μία απ' τις πρώτες επιλογές ενός μετανάστη/πρόσφυγα. Αν το δεις και από συνολική σκοπιά, προφανώς είναι καλύτερο από το 95% του πλανήτη (όπως και όλη η ανεπτυγμένη Ευρώπη).

    Σε skilled θέσεις που αφορούν πολλούς από εμάς εδώ, έχει μεγάλη αγορά εργασίας και ας μη γελιόμαστε, η γλώσσα παίζει τεράστιο ρόλο στην ενσωμάτωση. Οι περισσότεροι Έλληνες που ήξερα σε άλλες χώρες δεν μίλαγαν λέξη στην τοπική γλώσσα, και νόμιζαν ότι με τα (μέτρια, στην καλύτερη) αγγλικά τους θα ζήσουν εκεί μόνιμα. Κατά τη γνώμη μου ποτέ δεν ενσωματώνεσαι πλήρως χωρίς την τοπική γλώσσα.

    Ξαναλέω η χώρα έχει πολλά προβλήματα (μόνο το πολιτικό τσίρκο των τελευταίων μηνών να δει κανείς, αρκεί) απλά τρώει δυσανάλογο hate με άλλες ευρωπαϊκές χώρες (και τα δικά τους καραγκιοζιλίκια) διότι δυσανάλογα περισσότεροι Έλληνες το έχουν επιλέξει ως προορισμό μετανάστευσης, λόγω των ανωτέρω.

  9. #5829
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NihlusGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι περισσότεροι Έλληνες που ήξερα σε άλλες χώρες δεν μίλαγαν λέξη στην τοπική γλώσσα, και νόμιζαν ότι με τα (μέτρια, στην καλύτερη) αγγλικά τους θα ζήσουν εκεί μόνιμα. Κατά τη γνώμη μου ποτέ δεν ενσωματώνεσαι πλήρως χωρίς την τοπική γλώσσα.
    Έχω 2 θέματα με το παραπάνω:
    1. Πως ορίζεις την ενσωμάτωση;
    2. Γιατί είναι απαραίτητη η ενσωμάτωση;

    Θα γράψω μερικές σκέψεις για το 1 τώρα. Για το 2 άλλη στιγμή.


    Διαφωνώ 100% ότι η γλώσσα είναι απαραίτητη και ικανή συνθήκη για την ενσωμάτωση. Είναι ένας από πολλούς παράγοντες και μάλιστα από τους σημαντικότερους, αλλά δεν είναι ούτε απαραίτητη (μπορείς να έχεις ενσωμάτωση χωρίς τη γλώσσα) ούτε ικανή (μπορείς να έχεις τη γλώσσα και να μην έχεις ενσωμάτωση).

    Παράδειγμα πρώτο: Ιταλίδα πρώην συμφοιτήτρια που μένει στο Μόναχο. Πέρυσι που έζησα ένα τρίμηνο στο Μόναχο βγήκαμε για φαγητό (σε κορεάτικο - έσκασα ) και τα είπαμε. Αυτή μένει 6+ χρόνια στο Μόναχο, Γερμανικά δεν έχει μάθει γρι, τα έχει με έναν Κολομβιανό και όλες της οι παρέες είναι είτε Ιταλοί είτε Ισπανόφωνοι. Δηλαδή αυτή βγαίνει στο Μόναχο και με την παρέα της δε μιλάει ούτε Γερμανικά, ούτε Αγγλικά, αλλά συνήθως μιλάει ή Ιταλικά ή Ισπανικά. Είναι 100% ευχαριστημένη με τη ζωή της εκεί, η πόλη άλλωστε έχει πολλά θετικά αν αγνοήσεις τους Βαυαρούς.
    Είναι αυτή λιγότερο ενσωματωμένη στο Μόναχο από έναν Έλληνα του Λονδίνου που μπορεί και να μιλάει εξαιρετικά Αγγλικά (αν και συνήθως τα μιλάει αίσχος ) αλλά κάνει παρέα μόνο με Έλληνες και περνάει και τις 30 μέρες διακοπών το χρόνο στην Ελλάδα;

    Παράδειγμα δεύτερο: τέλη του 2016, λίγο μετά το δημοψήφισμα για το Brexit, μου λέει μια γνωστή μου Ελληνίδα που μένει στο Λονδίνο ότι έχει μεγάλη παρέα Ελλήνων και βγαίνουν συχνά, αλλά της τη δίνει που καμια φορά τσακώνονται για τα πολιτικά. Την ρωτάω εγώ, «αλήθεια, η παρέα σου τι λέει για το δημοψήφισμα» εννοώντας φυσικά το δημοψήφισμα για το Brexit που εκτός των άλλων την επηρέαζε και άμεσα. Και μου απαντάει στο περίπου ότι της δίνει το δημοψήφισμα σαν θέμα επειδή συνέχεια τσακώνονται για το αν ο Τσίπρας έπρεπε να κάνει δημοψήφισμα και αν τελικά έπρεπε να σεβαστεί το όχι. Εγώ την κοιτάω σαν χάνος και της λέω «συγνώμη για αυτό μιλάει ακόμα η παρέα σου 1,5 χρόνο μετά;», και μου λέει «ναι, έγινε κανένα άλλο δημοψήφισμα;».
    Είναι αυτή με τα εξαιρετικά Αγγλικά της (και έντονο received pronunciation) πιο ενσωματωμένη στην αγγλική κοινωνία από εμένα στη γερμανική κοινωνία που το 80% του κύκλου μου είναι Γερμανοί αλλά συνήθως μιλάμε στα Αγγλικά επειδή τα Γερμανικά μου πάσχουν;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NihlusGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    και νόμιζαν ότι με τα (μέτρια, στην καλύτερη) αγγλικά τους θα ζήσουν εκεί μόνιμα
    Αυτό πάλι είναι για τα σκουπίδια έτσι όπως το έγραψες.

    Σιγά μη ζητήσουμε και άδεια για να νομίζουμε ότι θα ζήσουμε κάπου μόνιμα. Εκτός αυτού τι σημαίνει μόνιμα; Εγώ θέλω να μείνω στη Γερμανία και να πάρω και γερμανική εθνικότητα, αλλά επίσης θέλω και να πάω να ζήσω 1-2 χρόνια και στη Νέα Ζηλανδία κάποια στιγμή και να επιστρέψω μετά στην Ευρώπη, αλλά και σε κάθε περίπτωση με ενδιαφέρει να γυρίσω για «μόνιμα» στην Ελβετία κάποια στιγμή.

  10. #5830
    Εγγραφή
    10-06-2020
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    300/50 Mbps
    ISP
    ΒΤ
    Router
    ASUS RT-AC86U
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω 2 θέματα με το παραπάνω:
    1. Πως ορίζεις την ενσωμάτωση;
    2. Γιατί είναι απαραίτητη η ενσωμάτωση;

    Θα γράψω μερικές σκέψεις για το 1 τώρα. Για το 2 άλλη στιγμή.


    Διαφωνώ 100% ότι η γλώσσα είναι απαραίτητη και ικανή συνθήκη για την ενσωμάτωση. Είναι ένας από πολλούς παράγοντες και μάλιστα από τους σημαντικότερους, αλλά δεν είναι ούτε απαραίτητη (μπορείς να έχεις ενσωμάτωση χωρίς τη γλώσσα) ούτε ικανή (μπορείς να έχεις τη γλώσσα και να μην έχεις ενσωμάτωση).

    Παράδειγμα πρώτο: Ιταλίδα πρώην συμφοιτήτρια που μένει στο Μόναχο. Πέρυσι που έζησα ένα τρίμηνο στο Μόναχο βγήκαμε για φαγητό (σε κορεάτικο - έσκασα ) και τα είπαμε. Αυτή μένει 6+ χρόνια στο Μόναχο, Γερμανικά δεν έχει μάθει γρι, τα έχει με έναν Κολομβιανό και όλες της οι παρέες είναι είτε Ιταλοί είτε Ισπανόφωνοι. Δηλαδή αυτή βγαίνει στο Μόναχο και με την παρέα της δε μιλάει ούτε Γερμανικά, ούτε Αγγλικά, αλλά συνήθως μιλάει ή Ιταλικά ή Ισπανικά. Είναι 100% ευχαριστημένη με τη ζωή της εκεί, η πόλη άλλωστε έχει πολλά θετικά αν αγνοήσεις τους Βαυαρούς.
    Είναι αυτή λιγότερο ενσωματωμένη στο Μόναχο από έναν Έλληνα του Λονδίνου που μπορεί και να μιλάει εξαιρετικά Αγγλικά (αν και συνήθως τα μιλάει αίσχος ) αλλά κάνει παρέα μόνο με Έλληνες και περνάει και τις 30 μέρες διακοπών το χρόνο στην Ελλάδα;

    Παράδειγμα δεύτερο: τέλη του 2016, λίγο μετά το δημοψήφισμα για το Brexit, μου λέει μια γνωστή μου Ελληνίδα που μένει στο Λονδίνο ότι έχει μεγάλη παρέα Ελλήνων και βγαίνουν συχνά, αλλά της τη δίνει που καμια φορά τσακώνονται για τα πολιτικά. Την ρωτάω εγώ, «αλήθεια, η παρέα σου τι λέει για το δημοψήφισμα» εννοώντας φυσικά το δημοψήφισμα για το Brexit που εκτός των άλλων την επηρέαζε και άμεσα. Και μου απαντάει στο περίπου ότι της δίνει το δημοψήφισμα σαν θέμα επειδή συνέχεια τσακώνονται για το αν ο Τσίπρας έπρεπε να κάνει δημοψήφισμα και αν τελικά έπρεπε να σεβαστεί το όχι. Εγώ την κοιτάω σαν χάνος και της λέω «συγνώμη για αυτό μιλάει ακόμα η παρέα σου 1,5 χρόνο μετά;», και μου λέει «ναι, έγινε κανένα άλλο δημοψήφισμα;».
    Είναι αυτή με τα εξαιρετικά Αγγλικά της (και έντονο received pronunciation) πιο ενσωματωμένη στην αγγλική κοινωνία από εμένα στη γερμανική κοινωνία που το 80% του κύκλου μου είναι Γερμανοί αλλά συνήθως μιλάμε στα Αγγλικά επειδή τα Γερμανικά μου πάσχουν;
    Πολλά λόγια για να πεις κάτι απλό, ότι δηλαδή δε θεωρείς απαραίτητη τη γλώσσα για την ενσωμάτωση. Εγώ διαφωνώ. Να σου δώσω ένα παράδειγμα: Αν είσαι στη Σουηδία, τα αγγλικά όλων είναι σοκαριστικά καλά. Παρ' όλα αυτά, στη δουλειά σου στο lunch οι συνάδελφοί σου μοιραία θα πουν κάτι στα σουηδικά, θα αστειευτούν κοκ. Αν κοιτάς σαν χάνος ή περιμένεις τα πάντα σε μετάφραση, πόσο μπορεί να κρατήσει αυτό; Δεν είναι μακροπρόθεσμα βιώσιμα.

    Για να απαντήσω όμως, ενσωμάτωση ορίζω ότι γνωρίζω (όχι ενστερνίζομαι/υιοθετώ απαραίτητα) την τοπική κουλτούρα, δηλ. ήθη/έθιμα κλπ για τα οποία προσωπικά η γλώσσα είναι απαραίτητη έστω και πλημμελώς. Απαραίτητη τη θεωρώ για να μη ζεις σε φούσκα αλλά να γνωρίσεις πραγματικά την κοινωνία της οποίας είσαι μέλος, δηλαδή να καταλαβαίνεις τι μπορεί να πουν οι γείτονές σου ο ένας στον άλλον, γιατί πετάνε βεγγαλικά την 5η νοέμβρη κλπ κλπ. ΑΠΟΛΥΤΩΣ απαραίτητο όχι δεν είναι, μπορείς να ζεις σε ιταλική/ελληνική/ισραηλινή κοκ φούσκα.

    - - - Updated - - -


    Αυτό πάλι είναι για τα σκουπίδια έτσι όπως το έγραψες.

    Σιγά μη ζητήσουμε και άδεια για να νομίζουμε ότι θα ζήσουμε κάπου μόνιμα. Εκτός αυτού τι σημαίνει μόνιμα; Εγώ θέλω να μείνω στη Γερμανία και να πάρω και γερμανική εθνικότητα, αλλά επίσης θέλω και να πάω να ζήσω 1-2 χρόνια και στη Νέα Ζηλανδία κάποια στιγμή και να επιστρέψω μετά στην Ευρώπη, αλλά και σε κάθε περίπτωση με ενδιαφέρει να γυρίσω για «μόνιμα» στην Ελβετία κάποια στιγμή.
    Δεν χορηγώ βίζες. Ο καθένας θα μείνει όπου θέλει. Εγώ πάντως θα ήθελα να γνωρίζω καλύτερα την τοπική κοινωνία της χώρας που ζω. Δεν είπα κάτι παραπάνω και δεν είναι για τα σκουπίδια η προσωπική άποψη ότι δε νομίζω ότι μπορείς να μείνεις μόνιμα σε μια χώρα και να μη μιλάς τη γλώσσα της.

    Φυσικά και είσαι ελεύθερος να κάνεις ό,τι γουστάρεις, μπορείς να μένεις σε όποια χώρα θες και να μιλάς και 0 γλώσσες. Μη το παίρνεις προσωπικά και κυρίως μην το αφορίζεις ως άποψη.

  11. #5831
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NihlusGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν χορηγώ βίζες. Ο καθένας θα μείνει όπου θέλει. Εγώ πάντως θα ήθελα να γνωρίζω καλύτερα την τοπική κοινωνία της χώρας που ζω. Δεν είπα κάτι παραπάνω και δεν είναι για τα σκουπίδια η προσωπική άποψη ότι δε νομίζω ότι μπορείς να μείνεις μόνιμα σε μια χώρα και να μη μιλάς τη γλώσσα της.

    Φυσικά και είσαι ελεύθερος να κάνεις ό,τι γουστάρεις, μπορείς να μένεις σε όποια χώρα θες και να μιλάς και 0 γλώσσες. Μη το παίρνεις προσωπικά και κυρίως μην το αφορίζεις ως άποψη.
    Για τα σκουπίδια δεν είναι η άποψή σου και δεν την αφορίζω την άποψη ως άποψη.
    Για τα σκουπίδια είναι ο απαξιωτικός τρόπος με τον οποίο την έγραψες.

  12. #5832
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.077
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NihlusGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολλά λόγια για να πεις κάτι απλό, ότι δηλαδή δε θεωρείς απαραίτητη τη γλώσσα για την ενσωμάτωση. Εγώ διαφωνώ. Να σου δώσω ένα παράδειγμα: Αν είσαι στη Σουηδία, τα αγγλικά όλων είναι σοκαριστικά καλά. Παρ' όλα αυτά, στη δουλειά σου στο lunch οι συνάδελφοί σου μοιραία θα πουν κάτι στα σουηδικά, θα αστειευτούν κοκ. Αν κοιτάς σαν χάνος ή περιμένεις τα πάντα σε μετάφραση, πόσο μπορεί να κρατήσει αυτό; Δεν είναι μακροπρόθεσμα βιώσιμα.

    Για να απαντήσω όμως, ενσωμάτωση ορίζω ότι γνωρίζω (όχι ενστερνίζομαι/υιοθετώ απαραίτητα) την τοπική κουλτούρα, δηλ. ήθη/έθιμα κλπ για τα οποία προσωπικά η γλώσσα είναι απαραίτητη έστω και πλημμελώς. Απαραίτητη τη θεωρώ για να μη ζεις σε φούσκα αλλά να γνωρίσεις πραγματικά την κοινωνία της οποίας είσαι μέλος, δηλαδή να καταλαβαίνεις τι μπορεί να πουν οι γείτονές σου ο ένας στον άλλον, γιατί πετάνε βεγγαλικά την 5η νοέμβρη κλπ κλπ. ΑΠΟΛΥΤΩΣ απαραίτητο όχι δεν είναι, μπορείς να ζεις σε ιταλική/ελληνική/ισραηλινή κοκ φούσκα.



    Δεν χορηγώ βίζες. Ο καθένας θα μείνει όπου θέλει. Εγώ πάντως θα ήθελα να γνωρίζω καλύτερα την τοπική κοινωνία της χώρας που ζω. Δεν είπα κάτι παραπάνω και δεν είναι για τα σκουπίδια η προσωπική άποψη ότι δε νομίζω ότι μπορείς να μείνεις μόνιμα σε μια χώρα και να μη μιλάς τη γλώσσα της.

    Φυσικά και είσαι ελεύθερος να κάνεις ό,τι γουστάρεις, μπορείς να μένεις σε όποια χώρα θες και να μιλάς και 0 γλώσσες. Μη το παίρνεις προσωπικά και κυρίως μην το αφορίζεις ως άποψη.
    Αυτά που γράφεις δεν είναι λάθος. Νομίζω όμως ότι είναι λιγότερο σημαντικά αν μένεις σε μία μεγάλη πόλη και όχι σε κάποια μερικών χιλιάδων. Υπό την έννοια ότι θα βρεις σίγουρα, αν προσπαθήσεις και λίγο φυσικά, άτομα και πέρα από ντόπιους.

    Αυτά με τα ήθη και τα έθιμα, δεν πολυδινουμε πλέον σημασία ούτε στην Ελλάδα, θα σκοτιστουμε για Γερμανίες Ελβετίες?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  13. #5833
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Η Θάτσερ ζεί και βασιλεύει...


  14. #5834
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  FmBLDysXgAASiuo.jpg 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  422,6 KB 
ID: 244664

    Από τους Times.
    Έχουν γίνει εντελώς Ελλάδα στο νησί, με αλλοπρόσαλλη οικονομική πολιτική που αλλάζει κάθε 6 μήνες.

  15. #5835
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  FmBLDysXgAASiuo.jpg 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  422,6 KB 
ID: 244664

    Από τους Times.
    Έχουν γίνει εντελώς Ελλάδα στο νησί, με αλλοπρόσαλλη οικονομική πολιτική που αλλάζει κάθε 6 μήνες.
    Οι κινέζοι την έχουν πέσει στην ΕΕ και λένε στις επιχειρήσεις "Ελάτε από δώ"
    Ομοίως και αλλοι

    Τα ίδια και στην Ουκρανία για όσες επιχειρήσεις αξίζουν.

    Κακομοίρα Ευρώπη και Ευρωπαίοι ..
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

Σελ. 389 από 405 ΠρώτηΠρώτη ... 369379384387388389390391394399 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-14, 12:36
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-14, 03:42
  3. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-14, 21:08
  4. ποιες οι επιλογες να δω 3d σε samsung
    Από ralfi στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-13, 21:17
  5. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-13, 22:00

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας