Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Θέλετε να παραμείνει ή όχι το ΗΒ στην ΕΕ;

Ψήφισαν
208. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Θέλω να παραμείνει επειδή φοβάμαι ότι η έξοδος του θα οδηγήσει στη διάλυση της ΕΕ (που δεν επιθυμώ).

    25 12,02%
  • Θέλω να παραμείνει επειδή λειτουργεί ως αντίβαρο στους ακραίους φεντεραλιστές.

    18 8,65%
  • Θέλω να αποχωρήσει γιατί θεωρώ ότι αυτό θα οδηγήσει στη διάλυση της ΕΕ (που επιθυμώ).

    50 24,04%
  • Θέλω να αποχωρήσει για να συνεχιστεί η ευρωπαϊκή ολοκλήρωση χωρίς την αντίδραση των Βρετανών.

    21 10,10%
  • Θέλω να αποχωρήσει γιατί ελπίζω ότι το σοκ θα οδηγήσει στη βελτίωση του τρόπου λειτουργίας της ΕΕ.

    61 29,33%
  • Βρίσκω το ερώτημα αδιάφορο.

    33 15,87%
Σελ. 1 από 405 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 6062
  1. #1
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.544
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Αφού έληξε το σκωτσέζικο ζήτημα, στη Βρετανία πλέον έχουν τη νέα μεγάλη συζήτηση σχετικά με:
    1. αν η χώρα τους μπορεί να διασφαλίσει εξαιρέσεις από συγκεκριμένους κανονισμούς της ΕΕ
    2. (εφόσον η απάντηση στο παραπάνω είναι όχι) αν πρέπει να αποχωρήσουν από την ΕΕ και να διεκδικήσουν μια ειδική σχέση όπως αυτή που απολαμβάνει η Ελβετία*.

    Θα ήθελα σε αυτό το thread να συζητήσουμε (εκτός βέβαια από το τι σημαίνει για τους ίδιους τους Βρετανούς και τους Έλληνες που ζουν στο Νησί) το πως μια ενδεχόμενη έξοδος του ΗΒ από την ΕΕ, ή η παραχώρηση ειδικών προνομίων και εξαιρέσεων εντός ΕΕ, θα επηρεάσει τους υπόλοιπους Ευρωπαίους.

    Ο Cameron έχει δεσμευτεί για δημοψήφισμα στο οποίο θα αποφασίσει ο βρετανικός λαός αν θέλουν να παραμείνουν στην ΕΕ.
    Επίσης χθες δήλωσε ότι δε θα ραγίσει η καρδιά του αν βγουν από την ΕΕ, το οποίο βεβαίως ήταν αναμενόμενο να πει για να πείσει τους πολύ δεξιούς ψηφοφόρους του ότι όντως το εννοεί ότι είναι έτοιμος να βγάλει τη Βρετανία από την ΕΕ (αλλιώς τους περιμένει το UKIP με ανοιχτή αγκαλιά).


    *Προσοχή στο ότι η Ελβετία δεν συμμετέχει στον Ευρωπαϊκό Οικονομικό Χώρο ο οποίος περιλαμβάνει την ΕΕ, τη Νορβηγία, την Ισλανδία και το Λιχτενστάιν, αντίθετα η Ελβετία έχει υπογράψει μια σειρά από διμερείς συμφωνίες που αφενός της επιτρέπουν τη συμμετοχή της στην ενιαία αφορά και αφετέρου την υποχρεώνουν να ενσωματώνει μεγάλο μέρος του Ευρωπαϊκού Κεκτημένου.

  2. #2
    Εγγραφή
    23-05-2013
    Περιοχή
    Νέα Φιλαδέλφεια
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Άλλο
    Για να γίνει πραγματικότητα το δημοψήφισμα θα πρέπει να ξαναβγούν οι Συντηριτικοί κάτι το οποίο δε παίζει να γίνει.Οι Εργατικοί στις εκλογές του 2015 θα σαρώσουν με το UKIP να απειλεί επίσης.Εαν όπως είναι αναμενώμενο βγούν οι Εργατικοί απλά το όλο ζήτημα θα περιοριστεί στο θέμα μιρλας Συντηριτικών-UKIP.Κλασικά πράγματα.

  3. #3
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Γιατι πιστευεις οτι θα σαρώσουν οι εργατικοί? Ποιος θα τους βγάλει? Μόνο στη Β. Αγγλία θα πάρουν ψηφους. Στη Σκωτία, το SNP θα σαρωσει, στον Νότο UKIP-torries και η Ουαλία έχει μικρή κάλπη.

  4. #4
    Εγγραφή
    23-05-2013
    Περιοχή
    Νέα Φιλαδέλφεια
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Άλλο
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι πιστευεις οτι θα σαρώσουν οι εργατικοί? Ποιος θα τους βγάλει? Μόνο στη Β. Αγγλία θα πάρουν ψηφους. Στη Σκωτία, το SNP θα σαρωσει, στον Νότο UKIP-torries και η Ουαλία έχει μικρή κάλπη.

    Χλωμό να σαρώσει το SNP στη Σκωτία μετά το δημοψήφισμα.Ήδη έχουν γερούς τριγμούς μετά το αποτέλεσμα.Εξάλλου το σκωτσέζικο electorate είναι εξίσου μικρό.Μόλις 4 μύρια στα 65+ .Εφόσον οι Εργατικοί βγούν (που θα βγουν σύμφωνα με τα μέχρι τώρα polls) η κουβέντα για έξοδος από ΕΕ θα παραμείνει αυτό,απλά κουβέντα.

  5. #5
    Εγγραφή
    14-01-2004
    Περιοχή
    Deutschland
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.199
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250000/42460
    ISP
    Telekom.de
    Router
    Fritz7530/ASUS RT-AC86U
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ενδιαφέρον το ερώτημα, αλλά αδυνατώ να ψηφίσω στην δημοσκόπηση. Απλά δε ξέρω αρκετά για το παίζεται και τις πιθανές επιπτώσεις σε μια κίνηση αποχώρησης.

  6. #6
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Filadelfeiotis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χλωμό να σαρώσει το SNP στη Σκωτία μετά το δημοψήφισμα.Ήδη έχουν γερούς τριγμούς μετά το αποτέλεσμα.Εξάλλου το σκωτσέζικο electorate είναι εξίσου μικρό.Μόλις 4 μύρια στα 65+ .Εφόσον οι Εργατικοί βγούν (που θα βγουν σύμφωνα με τα μέχρι τώρα polls) η κουβέντα για έξοδος από ΕΕ θα παραμείνει αυτό,απλά κουβέντα.
    Δηλαδή το UKIP σπάει κόσμο των Cons στο νότο ? Ετσι φαίνεται απο τα polls ? (έχω καιρό να τα κοιτάξω)

  7. #7
    Εγγραφή
    23-05-2013
    Περιοχή
    Νέα Φιλαδέλφεια
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Άλλο
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή το UKIP σπάει κόσμο των Cons στο νότο ? Ετσι φαίνεται απο τα polls ? (έχω καιρό να τα κοιτάξω)
    Ναι,αν δεν κάνω λάθος το UKIP αυτή τη στιγμή πλασάρεται άλλοτε 2ο άλλοτε 3ο κόμμα σε εθνικό επίπεδο σε όλα τα polls.Έχει να ρίξει θρήνο ο Κάμερον όλον δικό του.

  8. #8
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.544
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Ομολογώ ότι δεν είχα σκεφτεί το ενδεχόμενο ήττας των εργατικών.
    Πιο πιθανή θεωρώ κυβέρνηση συνασπισμού Tories-UKIP, άλλο αν τώρα προφανώς λένε ότι αποκλείεται να τα βρουν.

  9. #9
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Filadelfeiotis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι,αν δεν κάνω λάθος το UKIP αυτή τη στιγμή πλασάρεται άλλοτε 2ο άλλοτε 3ο κόμμα σε εθνικό επίπεδο σε όλα τα polls.Έχει να ρίξει θρήνο ο Κάμερον όλον δικό του.
    ΟΚ. Τελευταια φορά που είδα poll ηταν πριν τις ευρω εκλογες, οποτε για αυτό εβλεπα πολυ ανεβασμένους τους Cons.

    Πάντως εχω απολυτη εμπιστοσύνη στον Ed. Αξιότατος διάδοχος του Brown. Αν υπάρχει κάποιος Βρετανός πολιτικός αξιος να χάσει "σιγουρες" εκλογές, μετά τον Brown, αυτός είναι ο Εd Miliband.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ομολογώ ότι δεν είχα σκεφτεί το ενδεχόμενο ήττας των εργατικών.
    Πιο πιθανή θεωρώ κυβέρνηση συνασπισμού Tories-UKIP, άλλο αν τώρα προφανώς λένε ότι αποκλείεται να τα βρουν.
    Eτσι θα λενε για να κρατήσουν τον κόσμο στα μαντριά τους. Αν και νομιζω οτι στη Βρετανία οι συμμαχίες γινονται με βαση τις προγραμματικές δηλώσεις, οπότε δεν θα είναι και τόσο δυσκολο να τα βρουν αν χρειαστεί.

    * Btw ψηφισα "Βρισκω το ερωτημα αδιαφορο". Φυσικά και δεν βρισκω αδιαφορη τη συζήτηση ή την δημοσκοπηση, απλα μου είναι αδιαφορο αν το ΗΒ θα μείνει ή θα φυγει απο την ΕΕ. Περισσότερο ενδιαφερον το βρίσκω για τους ίδιους τους Βρετανους αφου θεωρω βεβαιο οτι αν το ΗΒ βγει απο την ΕΕ, η Σκωτία θα βγεί το ΗΒ. Η ΕΕ θα ζήσει και χωρις το ΗΒ, την μανία του για de-regulation και χαλαρώση του καθε ελεγχου, ακραία ιδιωτικοποίηση ακόμα και του συστήματος πρόνοϊας κτλ κτλ. Good riddance chaps and ta for the fish (and chips)...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος KLG : 02-10-14 στις 13:05.

  10. #10
    Εγγραφή
    23-05-2013
    Περιοχή
    Νέα Φιλαδέλφεια
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Άλλο
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν υπάρχει κάποιος Βρετανός πολιτικός αξιος να χάσει "σιγουρες" εκλογές, μετά τον Brown, αυτός είναι ο Εd Miliband.[/COLOR]
    Πάντως αν χάσουν οι Εργατικοί τότε μεγάλο μέρος ευθύνης θα πάει στον Milliband προσωπικά.Παρά το οτι ένα 33-35% σύμφωνα με τα polls θα στηρίξει Εργατικούς περίπου το 50% των ψηφοφόρων τους αντιπαθεί τον Milliband (!) .Βασικά έχει ένα γερό προφιλ αντιπάθειας acrross the board ο φίλος μας ο Ed.

    Πάντως από την πλευρά μου τον συμπαθώ

  11. #11
    Εγγραφή
    28-04-2004
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εγώ πιστεύω ότι ενδεχόμενη αποχώρηση του Ην. Βασιλείου θα έχει αρνητικές αντανακλάσεις σε όλη την Ευρώπη και θα αποτελέσει μεγάλο πλήγμα στην κίνηση της Ευρωπαϊκής Ολοκλήρωσης. Το μόνο κράτος μέλος που θα βγει με θετικό πρόσημο απο αυτή την αποχώρηση θα είναι η Γερμανία. Αυτό διότι, όσο αρνητικές επιπτώσεις και να έχουν στην ιδέα της ολοκλήρωσης οι ειδικές σχέσεις τις οποίες έχει καταφέρει να κερδίσει το Λονδίνο μέσω των εξαιρέσεων της απο διάφορες κοινοτικές δράσεις, παραμένει το γεγονός ότι το Ην. Βασίλειο αποτελεί δυνητικό εμπόδιο στην επιβολή της ολοκλήρωσης κατά τον τρόπο που σχεδιάζει η Γερμανία.

    Συνεπώς και πολύ συνοπτικώς, τα θετικά αποτελέσματα από την συμμετοχή του Ην. Βασιλείου στην λήψη αποφάσεων εντός των θεσμών της Ε.Ε. υπερνικάνε τα αρνητικά από την άρνηση του να εκχωρήσει τα κυριαρχικά του δικαιώματα.
    Cling to your beliefs and be prepared to bare the brunt of the dissident!

  12. #12
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.544
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Filadelfeiotis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως από την πλευρά μου τον συμπαθώ
    Γιατί;

  13. #13
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Filadelfeiotis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως αν χάσουν οι Εργατικοί τότε μεγάλο μέρος ευθύνης θα πάει στον Milliband προσωπικά.Παρά το οτι ένα 33-35% σύμφωνα με τα polls θα στηρίξει Εργατικούς περίπου το 50% των ψηφοφόρων τους αντιπαθεί τον Milliband (!) .Βασικά έχει ένα γερό προφιλ αντιπάθειας acrross the board ο φίλος μας ο Ed.

    Πάντως από την πλευρά μου τον συμπαθώ
    To μονο συμπαθητικό που έχει είναι η απιστευτη ομοιοτητα του με τον Wallace (απο το Wallace and Gromit)

  14. #14
    Εγγραφή
    23-05-2013
    Περιοχή
    Νέα Φιλαδέλφεια
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Άλλο
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί;
    Ίσως γιατί είναι ωραίο μωρό?Λέω γω τώρα (είναι στερεότυπο ότι οι γκέι έχουμε καλό γούστο)

    Πάντως σοβαρά εμένα ο λόγος του μου αρέσει.Μου φαίνεται πιο αληθινά ριζοσπαστικός και ''αριστερός'' από τους προκατόχους του στο χρίσμα των Εργατικών.

  15. #15
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.544
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Filadelfeiotis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως γιατί είναι ωραίο μωρό?Λέω γω τώρα (είναι στερεότυπο ότι οι γκέι έχουμε καλό γούστο)

    Πάντως σοβαρά εμένα ο λόγος του μου αρέσει.Μου φαίνεται πιο αληθινά ριζοσπαστικός και ''αριστερός'' από τους προκατόχους του στο χρίσμα των Εργατικών.
    Περίεργα γούστα αλλά περί ορέξεως....
    Όσον αφορά το λόγο του, ίσως κάνω λάθος που τον θεωρώ ανύπαρκτο γιατί μόλις πρόσεξα ότι δεν τον έχω στο newsfeed μου στο Facebook και στο Google+ (ενώ έχω και τον Clegg και τους LibDems). Τον έβαλα τώρα και θα δω αν μου αρέσει.

Σελ. 1 από 405 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-14, 12:36
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-14, 03:42
  3. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-14, 21:08
  4. ποιες οι επιλογες να δω 3d σε samsung
    Από ralfi στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-13, 21:17
  5. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-13, 22:00

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας