Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Θέλετε να παραμείνει ή όχι το ΗΒ στην ΕΕ;

Ψήφισαν
208. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Θέλω να παραμείνει επειδή φοβάμαι ότι η έξοδος του θα οδηγήσει στη διάλυση της ΕΕ (που δεν επιθυμώ).

    25 12,02%
  • Θέλω να παραμείνει επειδή λειτουργεί ως αντίβαρο στους ακραίους φεντεραλιστές.

    18 8,65%
  • Θέλω να αποχωρήσει γιατί θεωρώ ότι αυτό θα οδηγήσει στη διάλυση της ΕΕ (που επιθυμώ).

    50 24,04%
  • Θέλω να αποχωρήσει για να συνεχιστεί η ευρωπαϊκή ολοκλήρωση χωρίς την αντίδραση των Βρετανών.

    21 10,10%
  • Θέλω να αποχωρήσει γιατί ελπίζω ότι το σοκ θα οδηγήσει στη βελτίωση του τρόπου λειτουργίας της ΕΕ.

    61 29,33%
  • Βρίσκω το ερώτημα αδιάφορο.

    33 15,87%
Σελ. 321 από 405 ΠρώτηΠρώτη ... 301311316319320321322323326331341 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.801-4.815 από 6062
  1. #4801
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας τους ρωτήσουμε σήμερα τι θέλουν: να μείνουν στο ΗΒ με το ενδεχόμενο να έχουν κυβέρνηση Τόρηδων για τα επόμενα 10+ χρόνια ή να βγουν από το ΗΒ και να μπουν στην ΕΕ με € ως νόμισμα; Συγκεκριμένες ερωτήσεις, όχι θεωρητικούρες. Αν το θεωρείς δεδομένο ότι θα μείνουν στο ΗΒ γιατί δε θέλουν €, τότε γιατί δεν τους αφήνει ο Boris να κάνουν δημοψήφισμα;
    Όντως τα δεδομένα σήμερα λόγω Brexit έχουν αλλάξει. Παρόμοιες ερωτήσεις έχω κάνει στους Σκωτσέζους στο παρελθόν, αλλά δυστυχώς λόγω καραντίνων δεν έχω τόσο καλή εικόνα για το συγκεκριμένο θέμα του νομίσματος στο σήμερα. Γεγονός παραμένει ότι είναι ένα θέμα αγκάθι.

    Ανεξάρτητα από αυτό όμως, γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να δείξουν υπομονή. Δε γίνεται εδώ και χρόνια και κάθε τρεις και λίγο σε κάθε ερώτηση σχετική με το Brexit (ή άλλα εσωτερικής φύσεως θέματα του HB) η μόνιμη απάντηση της Sturgeon να είναι «Θα ξανακάνουμε δημοψήφισμα για ανεξαρτησία». Ο κόσμος είχε ήδη κουραστεί με τα απανωτά δημοψηφίσματα και εκλογές και ζητούσε από τους κυβερνώντες να επικεντρωθούν στα καθημερινά προβλήματα που απασχολούν την κοινωνία και γενικότερα σε σημαντικά θέματα (ως συνήθως υγεία, παιδεία, υποδομές), αφήνοντας στην άκρη επιτέλους τα μικροπολιτικά παιχνίδια και τις διαμάχες λόγω των επαναλαμβανόμενων εκλογών.

    Στο μεταξύ μας προέκυψε και ο covid, οπότε δύσκολα τα πράγματα αυτή τη στιγμή για να ξανανοίξει μια κουβέντα περί ανεξαρτησίας της Σκωτίας συν ότι η Sturgeon και το SNP έχoυν κι ένα πρόβλημα που τρέχει παράλληλα εδώ και καιρό: Τις κατηγορίες εναντίον του Alex Salmond σχετικά με σεξουαλικές παρενοχλήσεις. Κι έχουμε κι εκλογές στη Σκωτία αρχές Μάη 2021.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eχει τεράστιο έλλειμμα η Σκωτία. Φέτος προβλέπεται να έχει, λόγω COVID, κοντα στο 30%.

    Γενικά η ανεξαρτησία της Σκωτίας είναι πιο δύσκολη, απ'όσο φαίνεται υπόθεση, γιατί έχουμε την πρόσβαση στην βόρεια θάλασσα που δεν νομίζω η Αγγλία να θέλει να το αφήσει έτσι.
    Υπάρχουν κι άλλα θέματα, όχι μόνο η Βόρεια Θάλασσα.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  2. #4802
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.714
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    ,

    1. τότε γιατί δεν τους αφήνει ο Boris να κάνουν δημοψήφισμα;


    2. ΥΓ. Η Σκωτία αν μπει στο € θα μπει ως χώρα αντίστοιχη της Ολλανδίας ή της Φινλανδίας, δε θα μπει ως η νέα Ελλάδα.

    - - - Updated - - -


    3. Mέχρι να το κάνεις αυτό δε δικαιούσαι να μας λες ότι η συμφωνία του Boris είναι καλύτερη από της May.
    Εγώ ήδη έδωσα πηγή που λέει ότι είναι χειρότερη. Αν θέλεις μπορείς να μας πεις που κάνει λάθος.
    1. O Μπόρις δεν τους αφήνει ? Ας κάνουνε και ας μείνουνε χωρίς στερλίνα

    2. Θα μπούνε σαν Σκωτία (αν τους δεχτεί η ΕΕ) και σύντομα θα γίνουν σαν την Ελλάδα.
    Η οικονομία τους (και η ανεργία τους) εξαρτάται άμεσα από τους Εγγλέζους.
    Από τα 3 μέρη του ΗΒ, Αγγλία, Σκωτία, Ιρλανδία -αφήνω έξω Γιβραλταρ και διάφορους άλλους-, σύγκρινε πληθυσμούς και οικονομία και θα δεις ότι Ολλανδία δεν γίνεται που να χτυπιέται.
    Οι Ιρλανδοί είναι διχασμένοι. Οι μισοί θέλουνε να μείνουνε στο ΗΒ, οι άλλοι μισοί να ενωθούνε με την Ιρλανδία.

    3. Το πλήρες κείμενο διέρευσε από το politico και μετά αναγκάστηκε να το δημοσιοποιήσει η ΕΕ
    Μέχρι τότε όλη μιλούσαν με βάση περίληψη 43 σελίδων.

    Θα σου έδινα το λινκ του Φαράτζ αλλά τον λες ψεύτη.
    Πρωτοστάτησε για το brexit και το 2016 και φτιάχνοντας το "brexit party" kai παίρνοντας μεγάλο ποσοστό για πρωτοεμφανιζόμενο κόμμα στις Ευρωεκλογές.
    Στις τελευταίες βουλευτικές δεν κατέβασε υποψήφιους στις περιοχές όπου οι Τόρηδες είχαν πλειοψηφία, για να μην κόψει ψήφους.
    Αυτό γιατί οι Τόρηδες με τον Μπόρις ήταν υπέρ του brexit, ενώ οι εργατικοί κατά.
    Ετσι πήρανε οι Τόρηδες πλειοψηφία και αυτοδυναμία στην Βουλή.

    Αυτόν τον φανατικό με το brexit εσύ τον θεωρείς αναξιόπιστο όταν λέει ότι η συμφωνία είναι καλύτερη από της Μέι και ότι δεν τέλειωσε τίποτα ακόμα.

    Το λινκ σου δεν το είδα, φαντάζομαι θάναι από BBC ή Guardian.

    Ολοι όσοι κουβεντιάζουν αυτή τη στιγμή μόνο την περίληψη έχουνε δεί

    Ακόμα και το σκληρό κομμάτι του brexit μέσα στους συντηρητικούς ζητάει περισσότερο χρόνο να αναλύσει την συμφωνία, πριν ψηφίσουν
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  3. #4803
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά η ανεξαρτησία της Σκωτίας είναι πιο δύσκολη, απ'όσο φαίνεται υπόθεση, γιατί έχουμε την πρόσβαση στην βόρεια θάλασσα που δεν νομίζω η Αγγλία να θέλει να το αφήσει έτσι.
    Στη Σκωτία -Clyde συγκεκριμένα- βρίσκεται η δύναμη πυρηνικής αποτροπής (nuclear deterrent force) του Royal Navy, νομίζετε έτσι απλά θα αφήσουν τη Σκωτία να φύγει; 3,5 δισ. στερλίνες κατ'εκτίμηση κόστισε η κατασκευή αυτής της βάσης.

    https://en.wikipedia.org/wiki/HMNB_Clyde

  4. #4804
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nassos83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στη Σκωτία -Clyde συγκεκριμένα- βρίσκεται η δύναμη πυρηνικής αποτροπής (nuclear deterrent force) του Royal Navy, νομίζετε έτσι απλά θα αφήσουν τη Σκωτία να φύγει; 3,5 δισ. στερλίνες κατ'εκτίμηση κόστισε η κατασκευή αυτής της βάσης.

    https://en.wikipedia.org/wiki/HMNB_Clyde
    Ένα από τα θέματα εκτός της Βορείου Θάλασσας. Ένα άλλο είναι το ναυπηγείο στο Rosyth που παίρνει συμβόλαια για κατασκευή πλοίων του Royal Navy. Υπάρχουν κι άλλα ζητήματα που δε θυμάμαι αυτή τη στιγμή.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  5. #4805
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.714
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nassos83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στη Σκωτία -Clyde συγκεκριμένα- βρίσκεται η δύναμη πυρηνικής αποτροπής (nuclear deterrent force) του Royal Navy, νομίζετε έτσι απλά θα αφήσουν τη Σκωτία να φύγει; 3,5 δισ. στερλίνες κατ'εκτίμηση κόστισε η κατασκευή αυτής της βάσης.

    https://en.wikipedia.org/wiki/HMNB_Clyde
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα από τα θέματα εκτός της Βορείου Θάλασσας. Ένα άλλο είναι το ναυπηγείο στο Rosyth που παίρνει συμβόλαια για κατασκευή πλοίων του Royal Navy. Υπάρχουν κι άλλα ζητήματα που δε θυμάμαι αυτή τη στιγμή.
    Το πολύ πολύ να κάνουν βάσεις όπως στην Κύπρο.
    Ξέρουν οι Εγγλέζοι από αυτά.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  6. #4806
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Η αλήθεια είναι ότι το Σκωτσέζικο ζήτημα δεν είναι εύκολο να ξεκαθαρίσει γρήγορα. Όμως, στο τέλος της ημέρας, το 2021 (που έχουν και εκλογές στη Σκωτία) θα τους βρει μέλος του Η.Β. εκτός Ε.Ε. και χωρίς να έχουν δυνάμεις εθνικής κυριαρχίας. Πριν γίνει το δημοψήφισμα υπήρξαν πολλές υποσχέσεις από το Λονδίνο οι οποίες εξ' όσων αντιλαμβάνομαι δεν τηρήθηκαν. Ούτε "devolution max" ούτε λοιπά πράσινα άλογα.

    Ναι, το ΗΒ ανά έθνος στέλνει βουλευτές στο Westminster αλλά με την δομή που έχουν, είναι απόλυτα αδιάφορο ακόμα και το να συνασπιστεί Σκωτία με Ουαλία και Β. Ιρλανδία για κάτι το οποίο διαφωνούν με το Λονδίνο. Η Αγγλία έχει τόσο περισσότερους βουλευτές που δεν τίθεται ζήτημα.

    Η εκτίμησή μου είναι ότι θα δουν το Brexit να τους δυσκολεύει τη ζωή και θα αναζωπυρωθεί η συζήτηση περί δημοψηφίσματος. Η Sturgeon είναι de facto πιο ικανή πολιτικός από τον Τζόνσον και αρκετούς, μην πω όλους, της ηγετικής ομάδας των Tories, οπότε δε θεωρώ ιδιαίτερα πιθανό να αλλάξουν οι συσχετισμοί.

    Το θέμα COVID δεν νομίζω ότι βοήθησε στις τυχόν υπόγειες συνεννοήσεις της Sturgeon με την Ε.Ε. οπότε όταν δεν υπάρχει πλέον θέμα COVID, η υπόθεση εργασίας μου είναι ότι θα υπάρξουν κρυφές ή φανερές επαφές με την Ε.Ε. από τη Σκωτία, θα δουν τι θα ήταν διατεθειμένη να προσφέρει η Ε.Ε. για ένταξη κατόπιν ανεξαρτησίας, επικαιροποιημένο για τα δεδομένα του 2022 με ό,τι αυτό συνεπάγεται (π.χ. η Μέρκελ λογικά δεν θα είναι εκεί) και even later on, θα αυξήσουν την πίεση για δημοψήφισμα στο μαξ.

    Αν οι Σκωτσέζοι είναι ξενερωμένοι με το SNP θα του ψαλιδίσουν την πλειοψηφία, αλλά δεν μου φαίνεται πολύ πιθανό, το αντίθετο (π.χ. να μειωθούν οι έδρες Scottich Conservatives) όμως, κατόπιν του Brexit, ναι.
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  7. #4807
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.586
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε μη τρελλαθούμε και όλας. Κάθε σύγκριση μεταξύ Πολωνίας και Ελλάδας είναι άκυρη.
    Οχι ότι δεν έχουμε προβλήματα, σίγουρα έχουμε αλλά η διαφορά είναι ότι εαν μας κολλήσουν σε μια γωνία (που θα έπρεπε) θεωρώ ότι μπορούμε να τα λύσουμε.
    Έχεις πάει Πολωνία;
    Έχεις δει πως ζουν οι άνθρωποι στην Πολωνία στις μεγάλες πόλεις; Η επαρχία ψηφίζει αυτούς τους καθυστερημένους Νεάντερταλ αλλά οι πόλεις της Πολωνίας δεν έχουν καμία σχέση με το ρημαδιό της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης.
    Δε σε συμφέρει να θέσεις κριτήρια βάσει των οποίων η Πολωνία πρέπει να διωχθεί από την ΕΕ, γιατί με τα ίδια κριτήρια θα διωχθεί και η Ελλάδα.
    Λύση δεν είναι να διώξουμε κανένα μέλος.
    Λύση είναι όποιο μέλος βλέπει την ΕΕ μόνο σαν πηγή ρευστού να χάνει τον έλεγχο αυτού του ρευστού μέχρι να αποφασίσει αν το ενδιαφέρει ή όχι να μείνει μέλος και χωρίς λεφτά.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα από τα θέματα εκτός της Βορείου Θάλασσας. Ένα άλλο είναι το ναυπηγείο στο Rosyth που παίρνει συμβόλαια για κατασκευή πλοίων του Royal Navy. Υπάρχουν κι άλλα ζητήματα που δε θυμάμαι αυτή τη στιγμή.
    Αυτοί δεν έδωσαν την έκδοση των νέων ΜΠΛΕ διαβατηρίων σε γαλλο-ολλανδική εταιρία;
    Δεν τους ενδιαφέρει από που ψωνίζουν. Μπορούν πάντως να πάρουν τα ναυπηγεία του Royal Navy πίσω στην Αγγλία αν θέλουν. Ούτως ή άλλως θα έχουν περίσσευμα άνεργων εργατών από τα κλειστά εργοστάσια των γιαπωνέζικων αυτοκινητοβιομηχανιών.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όντως τα δεδομένα σήμερα λόγω Brexit έχουν αλλάξει. Παρόμοιες ερωτήσεις έχω κάνει στους Σκωτσέζους στο παρελθόν, αλλά δυστυχώς λόγω καραντίνων δεν έχω τόσο καλή εικόνα για το συγκεκριμένο θέμα του νομίσματος στο σήμερα. Γεγονός παραμένει ότι είναι ένα θέμα αγκάθι.

    Ανεξάρτητα από αυτό όμως, γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να δείξουν υπομονή. Δε γίνεται εδώ και χρόνια και κάθε τρεις και λίγο σε κάθε ερώτηση σχετική με το Brexit (ή άλλα εσωτερικής φύσεως θέματα του HB) η μόνιμη απάντηση της Sturgeon να είναι «Θα ξανακάνουμε δημοψήφισμα για ανεξαρτησία». Ο κόσμος είχε ήδη κουραστεί με τα απανωτά δημοψηφίσματα και εκλογές και ζητούσε από τους κυβερνώντες να επικεντρωθούν στα καθημερινά προβλήματα που απασχολούν την κοινωνία και γενικότερα σε σημαντικά θέματα (ως συνήθως υγεία, παιδεία, υποδομές), αφήνοντας στην άκρη επιτέλους τα μικροπολιτικά παιχνίδια και τις διαμάχες λόγω των επαναλαμβανόμενων εκλογών.

    Στο μεταξύ μας προέκυψε και ο covid, οπότε δύσκολα τα πράγματα αυτή τη στιγμή για να ξανανοίξει μια κουβέντα περί ανεξαρτησίας της Σκωτίας συν ότι η Sturgeon και το SNP έχoυν κι ένα πρόβλημα που τρέχει παράλληλα εδώ και καιρό: Τις κατηγορίες εναντίον του Alex Salmond σχετικά με σεξουαλικές παρενοχλήσεις. Κι έχουμε κι εκλογές στη Σκωτία αρχές Μάη 2021.
    Νομίζω ότι έχεις πέσει θύμα της προπαγάνδας του Αγγλικού τύπου.
    Η κυνέρνηση της Σκωτίας κυβερνά τη Σκωτία πολύ καλύτερα από το υπόλοιπο νησί, για αυτό και είναι ψηλότερα από την Αγγλία σε όλους τους δείκτες ανάπτυξης.
    Την ίδια στιγμή μπορεί να ασχολείται και με το ζήτημα της ανεξαρτησίας. Το ένα δεν αναιρεί το άλλο.

    Η δουλειά της Πρωθυπουργού της Σκωτίας δεν είναι να μικρομανατζάρει τα πάντα. Έχει μια πολύ καλή κυβέρνηση που ασχολείται με την παιδεία, την υγεία, τις υποδομές και τα πάντα (όσο της επιτρέπεται καθώς έχει λάβει πολύ συγκεκριμένες αποκεντρωμένες εξουσίες από το Λονδίνο).

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eχει τεράστιο έλλειμμα η Σκωτία. Φέτος προβλέπεται να έχει, λόγω COVID, κοντα στο 30%.

    Γενικά η ανεξαρτησία της Σκωτίας είναι πιο δύσκολη, απ'όσο φαίνεται υπόθεση, γιατί έχουμε την πρόσβαση στην βόρεια θάλασσα που δεν νομίζω η Αγγλία να θέλει να το αφήσει έτσι.
    Ποια χώρα δεν έχει έλλειμμα φέτος;
    Προφανώς θα χρειαστεί πολιτική απόφαση για να μπει η Σκωτία στην Ευρωζώνη με διαδικασίες fast-track, αλλά ας σκεφτούμε τι έχουμε να κερδίσουμε από αυτό. Μια χώρα που στη χειρότερη περίπτωση είναι οικονομικά καλύτερη από τα μισά μέλη της Ευρωζώνης, διπλασιασμό των υδάτων όπου τα ευρωπαϊκά πλοία μπορούν να ψαρεύουν, πετρέλαιο, και τη φάτσα των Άγγλων όταν διαπιστώσουν ότι έμειναν μόνοι τους με τους Ουαλούς.

    - - - Updated - - -

    Εκτός αυτού η Σκωτία είναι από τα ομορφότερα μέρη που έχω επισκεφτεί, μαζί με τη Νορβηγία.

  8. #4808
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτοί δεν έδωσαν την έκδοση των νέων ΜΠΛΕ διαβατηρίων σε γαλλο-ολλανδική εταιρία;
    Δε γνωρίζω σε τι αναφέρεσαι. Από περιέργεια δώσε κάποιο link.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν τους ενδιαφέρει από που ψωνίζουν. Μπορούν πάντως να πάρουν τα ναυπηγεία του Royal Navy πίσω στην Αγγλία αν θέλουν. Ούτως ή άλλως θα έχουν περίσσευμα άνεργων εργατών από τα κλειστά εργοστάσια των γιαπωνέζικων αυτοκινητοβιομηχανιών.
    Ναι, στην Αγγλία θα τα πάρουν, είναι δεδομένο, το είχαν πει και τότε. Θα είναι όμως μεγάλο πλήγμα και για την οικονομία της Σκωτίας, αλλά και της περιοχής που βρίσκεται το ναυπηγείο συγκεκριμένα. Και γενικότερα πλήγμα σε πολλαπλά επίπεδα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι έχεις πέσει θύμα της προπαγάνδας του Αγγλικού τύπου.
    Η κυνέρνηση της Σκωτίας κυβερνά τη Σκωτία πολύ καλύτερα από το υπόλοιπο νησί, για αυτό και είναι ψηλότερα από την Αγγλία σε όλους τους δείκτες ανάπτυξης.
    Την ίδια στιγμή μπορεί να ασχολείται και με το ζήτημα της ανεξαρτησίας. Το ένα δεν αναιρεί το άλλο.

    Η δουλειά της Πρωθυπουργού της Σκωτίας δεν είναι να μικρομανατζάρει τα πάντα. Έχει μια πολύ καλή κυβέρνηση που ασχολείται με την παιδεία, την υγεία, τις υποδομές και τα πάντα (όσο της επιτρέπεται καθώς έχει λάβει πολύ συγκεκριμένες αποκεντρωμένες εξουσίες από το Λονδίνο).
    Ποιο θύμα της προπαγάνδας του Αγγλικού τύπου βρε lewton; Σοβαρέψου, ζω εδώ, μιλάω με κόσμο στο γραφείο, αλλά και έξω από αυτό (πχ, στο σούπερ μάρκετ, με τους γείτονές μου, κτλ). Σιγά μην περιμένω από τα ΜΜΕ (που ελάχιστα παρακολουθώ).
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  9. #4809
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.586
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε γνωρίζω σε τι αναφέρεσαι. Από περιέργεια δώσε κάποιο link.


    Ναι, στην Αγγλία θα τα πάρουν, είναι δεδομένο, το είχαν πει και τότε. Θα είναι όμως μεγάλο πλήγμα και για την οικονομία της Σκωτίας, αλλά και της περιοχής που βρίσκεται το ναυπηγείο συγκεκριμένα. Και γενικότερα πλήγμα σε πολλαπλά επίπεδα.


    Ποιο θύμα της προπαγάνδας του Αγγλικού τύπου βρε lewton; Σοβαρέψου, ζω εδώ, μιλάω με κόσμο στο γραφείο, αλλά και έξω από αυτό (πχ, στο σούπερ μάρκετ, με τους γείτονές μου, κτλ). Σιγά μην περιμένω από τα ΜΜΕ (που ελάχιστα παρακολουθώ).
    Για τα διαβατήρια:
    https://www.theguardian.com/politics...nco-dutch-firm

    Για το τελευταίο, δε θέλω να σε προσβάλω σε καμία περίπτωση.
    Θέλω να σε ρωτήσω όμως, απαγορεύεται στην Sturgeon να ασχολείται και με τα καθημερινά και με την ανεξαρτησία; Πρέπει να κάνει ή το ένα ή το άλλο;
    Επίσης, το ότι οι συνάδελφοί σου γκρινιάζουν για το SNP, δε σημαίνει ότι έχουν δίκιο. Μπορεί αυτοί να έχουν πέσει θύματα της προπαγάνδας των Αγγλικών ΜΜΕ.
    Το ότι η Σκωτία είναι πάνω από την Αγγλία σχεδόν σε όλους τους δείκτες είναι γεγονός. Αν οι συνάδελφοί σου δεν είναι ικανοποιημένοι από τη ζωή τους, αυτός που τους φταίει δεν είναι η σκωτζέζικη κυβέρνηση που έχει φέρει τη Σκωτία πιο πάνω από το υπόλοιπο ΗΒ. Αυτός που τους φταίει είναι το Λονδίνο που κυβερνά τραγικά ολόκληρο το ΗΒ και τους τραβάει όλους προς τα κάτω.

    Δεν ξέρω που πας και τους βρίσκεις, αλλά οι δημοσκοπήσεις δείχνουν το SNP κοντά σε ιστορικό υψηλό δημοτικότητας (και δίκαια κατά τη γνώμη μου).
    https://en.wikipedia.org/wiki/Opinio...ament_election
    Δημοσκόπηση από τις 14 Δεκεμβρίου βρίσκει την πρόθεση ψήφου για το SNP μειωμένη στο 53%. Ποιο άλλο κόμμα σε δημοκρατική χώρα έχει δει την δημοτικότητά του να μειώνεται στο 53%; Κάτι θα κάνουν καλά, δεν εξηγείται αλλιώς.

  10. #4810
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.911
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λύση είναι όποιο μέλος βλέπει την ΕΕ μόνο σαν πηγή ρευστού να χάνει τον έλεγχο αυτού του ρευστού μέχρι να αποφασίσει αν το ενδιαφέρει ή όχι να μείνει μέλος και χωρίς λεφτά.
    Καλή σκέψη, αλλά τότε η Γερμανία θα πρέπει να μείνει εκτός ΕΕ.

  11. #4811
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τα διαβατήρια:
    https://www.theguardian.com/politics...nco-dutch-firm

    Για το τελευταίο, δε θέλω να σε προσβάλω σε καμία περίπτωση.
    Θέλω να σε ρωτήσω όμως, απαγορεύεται στην Sturgeon να ασχολείται και με τα καθημερινά και με την ανεξαρτησία; Πρέπει να κάνει ή το ένα ή το άλλο;
    Επίσης, το ότι οι συνάδελφοί σου γκρινιάζουν για το SNP, δε σημαίνει ότι έχουν δίκιο. Μπορεί αυτοί να έχουν πέσει θύματα της προπαγάνδας των Αγγλικών ΜΜΕ.
    Το ότι η Σκωτία είναι πάνω από την Αγγλία σχεδόν σε όλους τους δείκτες είναι γεγονός. Αν οι συνάδελφοί σου δεν είναι ικανοποιημένοι από τη ζωή τους, αυτός που τους φταίει δεν είναι η σκωτζέζικη κυβέρνηση που έχει φέρει τη Σκωτία πιο πάνω από το υπόλοιπο ΗΒ. Αυτός που τους φταίει είναι το Λονδίνο που κυβερνά τραγικά ολόκληρο το ΗΒ και τους τραβάει όλους προς τα κάτω.

    Δεν ξέρω που πας και τους βρίσκεις, αλλά οι δημοσκοπήσεις δείχνουν το SNP κοντά σε ιστορικό υψηλό δημοτικότητας (και δίκαια κατά τη γνώμη μου).
    https://en.wikipedia.org/wiki/Opinio...ament_election
    Δημοσκόπηση από τις 14 Δεκεμβρίου βρίσκει την πρόθεση ψήφου για το SNP μειωμένη στο 53%. Ποιο άλλο κόμμα σε δημοκρατική χώρα έχει δει την δημοτικότητά του να μειώνεται στο 53%; Κάτι θα κάνουν καλά, δεν εξηγείται αλλιώς.
    Θενξ για το link. Για τα υπόλοιπα τράβα ρώτα τον κάθε Σκωτσέζο πολίτη ή όποιον ζει εδώ πάνω γενικότερα. Δεν είμαι εκπρόσωπος ούτε της Sturgeon/SNP, ούτε του καθένα που τυχαίνει να συζητάω γι' αυτά ή άλλα θέματα που μας απασχολούν.

    Προσωπικά απλώς μεταφέρω την εικόνα που έχω (τουλάχιστον από Εδιμβούργο που ο κόσμος έχει αρκετά διαφορετικές απόψεις σε σχέση με αυτόν της Γλασκώβης*). Για την ακρίβεια είχα, γιατί όπως είπα λόγω covid και κλεισούρας στο σπίτι, αυτές οι συζητήσεις έχουν μειωθεί στο ελάχιστο, για να μην πω έχουν σταματήσει εντελώς για την ώρα. Οπότε όσο και να χτυπιέσαι για ανεξαρτησία της Σκωτίας, τη δεδομένη στιγμή δεν παίζει, γιατί προτεραιότητα έχουν άλλα αυτή τη στιγμή. Τσάμπα χρόνο σπαταλάς.

    * Οι Γλασκωβιανοί είναι αυτοί που κάνουν το μεγαλύτερο θόρυβο στο ζήτημα της ανεξαρτησίας της Σκωτίας
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  12. #4812
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.620
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων


    Ποια χώρα δεν έχει έλλειμμα φέτος;
    Προφανώς θα χρειαστεί πολιτική απόφαση για να μπει η Σκωτία στην Ευρωζώνη με διαδικασίες fast-track, αλλά ας σκεφτούμε τι έχουμε να κερδίσουμε από αυτό. Μια χώρα που στη χειρότερη περίπτωση είναι οικονομικά καλύτερη από τα μισά μέλη της Ευρωζώνης, διπλασιασμό των υδάτων όπου τα ευρωπαϊκά πλοία μπορούν να ψαρεύουν, πετρέλαιο, και τη φάτσα των Άγγλων όταν διαπιστώσουν ότι έμειναν μόνοι τους με τους Ουαλούς.
    Εχει μόνιμο έλλειμμα, όχι μόνο φέτος. Και μεγάλο, όχι τύπου 3% που σώζεται με μια σχετική ανάπτυξη. Θα πρέπει να φτάσουν το 3% για τη συνθήκη του Maastricht, αλλιώς δεν μπαίνουν ΕΕ βασικά. Ενώ παραβιάζεται αυτή η -αυθαίρετη φουλ για μένα και deprecated af - συνθήκη, δεν μπαίνουν για οικονομικούς λόγους.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  13. #4813
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λύση είναι όποιο μέλος βλέπει την ΕΕ μόνο σαν πηγή ρευστού να χάνει τον έλεγχο αυτού του ρευστού μέχρι να αποφασίσει αν το ενδιαφέρει ή όχι να μείνει μέλος και χωρίς λεφτά.
    Τότε ΑΜΕΣΑ έξω η γερμανία.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  14. #4814
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.586
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε όσο και να χτυπιέσαι για ανεξαρτησία της Σκωτίας, τη δεδομένη στιγμή δεν παίζει, γιατί προτεραιότητα έχουν άλλα αυτή τη στιγμή. Τσάμπα χρόνο σπαταλάς.
    Καλά, αν αυτό είναι λόγος για να μη γράφουμε στο forum τότε τα 2/3 το posts πρέπει να διαγραφούν.
    Σχόλια κάνουμε σε ένα forum που δε διαβάζει ούτε η Sturgeon ούτε ο Bojo.
    Δεν το επανέφερα εγώ το θέμα πάντως. Δες το post 4776. Εγώ απλά απάντησα αφού σχολίασαν τουλάχιστον άλλα 3-4 μέλη.
    Αν ήθελα να επαναφέρω το θέμα της σκωτζέζικης ανεξαρτησίας θα το έκανα στο σχετικό thread.

  15. #4815
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Γνωρίζει κανείς τι ισχύει πλέον για αγορές από το ΗΒ π.χ. Amazon; Πληρώνουμε δασμούς κανονικά;
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

Σελ. 321 από 405 ΠρώτηΠρώτη ... 301311316319320321322323326331341 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-14, 12:36
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-14, 03:42
  3. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-14, 21:08
  4. ποιες οι επιλογες να δω 3d σε samsung
    Από ralfi στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-13, 21:17
  5. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-13, 22:00

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας