Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 22
  1. #1
    Εγγραφή
    31-12-2008
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΒΕΛΒΕΝΤΟΣ
    Router
    ADB P.RG A4201G
    SNR / Attn
    14.0(dB) / 23.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα.
    Αν και δεν είναι 100% κατατοπιστική η επικεφαλίδα δεν ήξερα πως να αποτυπώσω το "πρόβλημα" μου οπότε πάω απευθείας στο ψητό.
    Με cyta 24αρα απο την στιγμή που έκανα την αναβάθμιση απο 8αρα κλείδωνα περίπου στα 15000kbps εξαρχής. Μέσα στην βδομάδα έγινε μια διακοπή ρεύματος και οταν ξανάρθε το ρούτεr μου κλείδωσε περίπου στα 18000kbps αν και αυτό το κατάλαβα χτές γιατί έτυχε να κατεβάσω τα Windows 10 Technical Preview με IDM όπου και κατάλαβα την διαφορά στην ταχύτητα και μπήκα στο control panel του ρούτερ για να το επιβεβαιώσω. Αποφάσισα να κάνω το ρούτερ μια επανεκκίνηση να δω σε τη ταχύτητα θα κλειδώσει αυτήν τη φορά και πλέων κλειδώνει ξανά στα 15000~. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί συμβαίνει αυτό?
    Ευχαριστώ πολύ.
    Τα τωρινά στατιστικά του ρούτερ μου είναι αυτά:

    ZXV10 H201L

    Link Status Connected
    Rate (Up/Down) 1021/15902 kbps
    Noise Margin (Up/Down) 13.5/7.8 dB
    Modulation Type ADSL_2plus
    Line Attenuation (Up/Down) 7.4/16.2 dB
    Output Power (Up/Down) 12/17.6 dBm
    Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
    Max Rate(Up/Down) 1145/16592 kbps
    Interleave depth 8
    Annex Type AnnexA
    CRC errors 1749

  2. #2
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.023
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Γιατί φιλε μου δεν έχουν προλάβει να ανοίξουν όλα τα ρουτερ, και δεν είναι φορτωμενες οι γραμμές... Σε όλους έτσι γίνεται
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  3. #3
    Εγγραφή
    31-12-2008
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΒΕΛΒΕΝΤΟΣ
    Router
    ADB P.RG A4201G
    SNR / Attn
    14.0(dB) / 23.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ναι οκ αλλά όμως με τα στατιστικά που έχω δεν έπρεπε να χρονίζει λίγο παραπάνω?

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xatzis5000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι οκ αλλά όμως με τα στατιστικά που έχω δεν έπρεπε να χρονίζει λίγο παραπάνω?
    Για να βεβαιωθείς αν μπορεί να ανέβει κι' άλλο η ταχύτητα σου θα πρέπει να κάνεις μερικούς ελέγχους. Πρώτα πρέπει να κάνεις έλεγχο στην εσωτερική

    σου εγκατάσταση ώστε να είσαι σίγουρος ότι όλα είναι εντάξει. Αν η εσωτερική σου εγκατάσταση είναι εντάξει, μετά θα πρέπει να κάνεις και μια έρευνα

    στην περιοχή σου, σε τι ταχύτητες είναι και οι άλλοι. Αν δείς ότι στην περιοχή σου έχουν όλοι παραπλήσιες ταχύτητες, τότε υπάρχει πρόβλημα με την

    περιοχή από παλιά καλωδίωση του ΟΤΕ, υπερφορτωμένες γραμμές κ.λ.π.

    ΓΡΗΓΟΡΟΣ ΚΑΙ ΛΕΠΤΟΜΕΡΗΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ

    Spoiler:
    ΓΡΗΓΟΡΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ

    Φροντίζουμε, αν υπάρχει δυνατότητα, να έχουμε προμηθευτεί άλλο ένα modem-router, ώστε να κάνουμε συγκριτική δοκιμή με αυτό που ήδη έχουμε.

    Κάνουμε μια επανεκκίνηση στο ρούτερ από το ρεύμα, το βγάζουμε περιμένουμε 2~3 λεπτά και μετά το συνδέουμε πάλι.

    Βγάζουμε όλα ότι έχουμε στις τηλ. πρίζες(τηλέφωνα, Fax κ.λ.π.) και βάζουμε το ρούτερ κατευθείαν στην τηλ. πρίζα, ΧΩΡΙΣ το splitter.

    Επαναλαμβάνουμε το ίδιο και με το εφεδρικό ρούτερ που έχουμε και τσεκάρουμε τα στοιχεία.

    Αν έχουμε περίπου τα ίδια αποτελέσματα, θα πρέπει να πάρουμε το τεχνικό τμήμα του παρόχου για έλεγχο της γραμμής.

    Aν δεν μπορούν να το διορθώσουν από το κέντρο, ζητάμε να γίνει έλεγχος από τεχνικό στον κατανεμητή μας.

    Φροντίζουμε να είμαστε κι' εμείς παρόντες την ώρα του ελέγχου, για να τσεκάρουμε και την τηλ. πρίζα που έχουμε το ρούτερ.

    Aν υπάρχει μεγάλη διαφορά στην μέτρηση, κατανεμητή - πρίζας, θα πρέπει πλέον να κάνουμε ποιο λεπτομερή έλεγχο.

    ΛΕΠΤΟΜΕΡΗΣ EΛΕΓΧΟΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ

    ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!

    ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΣΤΟΝ ΚΑΤΑΝΕΜΗΤΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΜΕ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΜΕ

    ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΑΛΛΗ ΣΥΝΔΕΣΗ.

    ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΝΩΣΤΕΣ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΜΑΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΕΧΝΙΚΟΥ.


    Η ποιό ασφαλής μέθοδος για να κάνουμε έλεγχο στην εσωτερική εγκατάσταση του σπιτιού μας είναι η εξής:

    Θα ξεκινήσουμε να κάνουμε μία μέτρηση στον κατανεμητή του ΟΤΕ του κτηρίου, που είναι και η είσοδο της γραμμής, για να την έχουμε σαν

    σημείο αναφοράς.

    Θα ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΟΥΜΕ την γραμμή του ΟΤΕ από την οριολωρίδα, ώστε να την απομονώσουμε από την υπόλοιπη εσωτερική εγκατάσταση.

    Θα συνδέσουμε το ρούτερ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ πάνω σε αυτήν, ΧΩΡΙΣ να παρεμβάλουμε το splitter.

    Μετά θα επαναλάβουμε την ίδια μέτρηση στην πρίζα του σπιτιού που έχουμε συνδεδεμένο το ρούτερ.

    ΔEN θα παρεμβάλουμε πάλι το splitter και θα φροντίσουμε να αφαιρέσουμε όλες τις συσκευές (τηλέφωνα,fax κ.λ.π.), που είναι συνδεδεμένα

    στις τηλεφωνικές πρίζες.

    Αν έχουμε πολύ μικρή απόκλιση, από την μέτρηση που κάναμε στον κατανεμητή, είμαστε OK.

    Aν δούμε ότι έχουμε μεγάλη διαφορά, θα πρέπει να βρούμε την πρίζα του σπιτιού στην οποία έρχεται το καλώδιο από τον κατανεμητή.

    Θα ΑΦΑΙΡΕΣΟΥΜΕ το υπόλοιπο δίκτυο που πηγαίνει στο σπίτι, ώστε να κάνουμε πάλι μέτρηση ΜΟΝΟ με το καλώδιο που πάει μέχρι τον

    κατανεμητή.

    Αν είμαστε ΟΚ σημαίνει ότι έχει πρόβλημα η εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού, αν όχι, σημαίνει ότι έχει πρόβλημα το καλώδιο από το σπίτι

    μέχρι τον κατανεμητή.

    Τέλος, αν υπάρχει η δυνατότητα, καλό θα ήταν να επαναλάβουμε τις μετρήσεις και με άλλο ρούτερ, ώστε να έχουμε ποιο ολοκληρωμένη εικόνα.

    Για τις εργασίες στον κατανεμητή θα χρειαστούμε ένα τέτοιο εργαλείο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    31-12-2008
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΒΕΛΒΕΝΤΟΣ
    Router
    ADB P.RG A4201G
    SNR / Attn
    14.0(dB) / 23.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η εσωτερική εγκατάσταση δεν είναι σίγουρα. Ζω σε μονοκατοικία και απο το κουτάκι του οτε στο σπίτι μου έρχεται απευθείας καλώδιο στο ρούτερ. Μετά σχετικά με το ρούτερ για να το σιγουρέψω ότι δεν είναι το πρόβλημα δοκίμασα ενα pirelli απο γνωστό και ένα d-link 2640b που χρησιμοποιούσα παλιότερα με τον οτε. Τώρα σχετικά με τις ταχύτητες στην περιοχή είδα κόσμο να παίζει από ~15000kbps που παίζω μέχρι ~20000kbps. Δυστυχώς δεν ξέρω τη αποτέλεσμα έχουν άλλοι πάροχοι διότι οι παραπάνω εδώ έχουν cyta.

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Aφού έχουν παραπάνω στον ίδιο πάροχο με σένα, κοίταξε τι φταίει από την δική σου πλευρά και την σύνδεση σου.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    15-02-2009
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    167
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17085/1024
    ISP
    CYTA
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ
    Router
    Pirelli Discus Voip AG
    SNR / Attn
    6db(dB) / 19,7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Θα παραθέσω κι εγώ τα δικά μου στατιστικά για να δείτε επιτέλους ΤΙ ΚΛΕΦΤΕΣ είναι εκέι στήν cyta!
    Έλειπα από το σπίτι για μιά εβδομάδα.Τα στατιστικά μου ήτανε 17148 kbps με noise margin sta 6,0 db,στο downstream και 13,2 db στο upstream.Η γραμμή μου μετά από αίτημα είναι στο fastpath και φυσικά το noise magrin ζήτησα να κατεύει στο 6,0 db.Οταν επέστρεψα είδα πώς είχε γίνει διακοπή ρεύματος και έκπληκτος διαπίστωσα τα νέα στατιστικα στο ρούτερ μου πού είναι 18960 kbps noise margin 3,5 db και 11,1 db upstream!!!
    Μετά την επανεκκίνηση στό ρούτερ επανήλθαν τα παλιά!!!
    Γιατί Κύριοι της cyta? Απάντηση??? Ναι σωστά είναι όλα αλλά εμέις έχουμε ΠΟΛΙΤΙΚΗ Που μας απαγορεύει να πειράξουμε περεταίρω το noise margin!!!! δηλαδή δέν το κατευάζουν κάτω από το 6,0 οπότε ΜΑΓΙΚΑ ΚΟΛΠΑ ΚΑΙ ΚΛΕΨΙΜΟ από τους Κυπρίους!!!
    Παραθέτω ότι ΟΛΟΙ οι άλλοι πάροχοι στήν ίδια πολυκατοικία,ίδιος όροφος με wind κλειδώνει στα 19670 kbps!!!
    'Aς μας δώσει κάποιος επιτέλους τα φώτα του!!!

  8. #8
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkostass Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα παραθέσω κι εγώ τα δικά μου στατιστικά για να δείτε επιτέλους ΤΙ ΚΛΕΦΤΕΣ είναι εκέι στήν cyta!
    Έλειπα από το σπίτι για μιά εβδομάδα.Τα στατιστικά μου ήτανε 17148 kbps με noise margin sta 6,0 db,στο downstream και 13,2 db στο upstream.Η γραμμή μου μετά από αίτημα είναι στο fastpath και φυσικά το noise magrin ζήτησα να κατεύει στο 6,0 db.Οταν επέστρεψα είδα πώς είχε γίνει διακοπή ρεύματος και έκπληκτος διαπίστωσα τα νέα στατιστικα στο ρούτερ μου πού είναι 18960 kbps noise margin 3,5 db και 11,1 db upstream!!!
    Μετά την επανεκκίνηση στό ρούτερ επανήλθαν τα παλιά!!!
    Γιατί Κύριοι της cyta? Απάντηση??? Ναι σωστά είναι όλα αλλά εμέις έχουμε ΠΟΛΙΤΙΚΗ Που μας απαγορεύει να πειράξουμε περεταίρω το noise margin!!!! δηλαδή δέν το κατευάζουν κάτω από το 6,0 οπότε ΜΑΓΙΚΑ ΚΟΛΠΑ ΚΑΙ ΚΛΕΨΙΜΟ από τους Κυπρίους!!!
    Παραθέτω ότι ΟΛΟΙ οι άλλοι πάροχοι στήν ίδια πολυκατοικία,ίδιος όροφος με wind κλειδώνει στα 19670 kbps!!!
    'Aς μας δώσει κάποιος επιτέλους τα φώτα του!!!
    οχι δεν ειναι αυτο που νομιζεις
    απλα καποια προφανως διακοπη ρευματος και οταν επανηλθε κλειδωσε πιο πρωτα απο τα αλλα μοντεμ, με αποτελεσμα το σνρ να κλειδωσει πιο χαμηλα αρα πιο πανω ταχυτητα
    αυτο αποδεικνυεται στο οτι οταν ειγινε επανακινηση επανηλθε στο κανονικο

    ειμαι σιγουρος δεν σε κλεβουν, απλα ετυχε περιπτωση, αν ξανακανει διακοπη ρευματος μπορει να σου ξανατυχει, δεν φταει ο παροχος απλα κλειδωσε με πιο χαμηλο σνρ γιατι επεσε και to dslam μαζι με to DC

  9. #9
    Εγγραφή
    15-02-2009
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    167
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17085/1024
    ISP
    CYTA
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ
    Router
    Pirelli Discus Voip AG
    SNR / Attn
    6db(dB) / 19,7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φίλος απλά θα ήθελα να πώ ότι στην ίδια οικοδομή στο διπλανό διαμέρισμα πού έχουν wind κλειδώνει στα 19670 kbps κάτι πού είπα πιό πάνω...οπότε κι άν δέν κλεβουν έχουν πρόβλημα στήν περιοχή μου με 7000 συνδρομητές έναντι τους 300-400 τών άλλων παρόχων!
    Γενικά στήν Ελλάδα όλα τα πληρώνουμε χρυσάφι και πάντα είμαστε υποδιέστεροι από το εξωτερικό πού ότι πληρώσεις αυτό θα πάρεις...!!! Παραθέτω και τα νέα μου στατιστικά και άς μου πεί κάποιος πόσο θα μπορούσα να πιάσω,μιά και είμαι στα 300 μέτρα από το dslam!

    ADSL Status Information:
    Status
    Data Rate Information
    Defect/Failure Indication
    Statistics

    Status:
    Configured Current
    Line Status --- SHOWTIME
    Link Type --- Fast Path
    [Go Top]

    Data Rate:
    Upstream Downstream
    Actual Data Rate 1021 (Kbps.) 17174 (Kbps.)
    [Go Top]

    Operation Data / Defect Indication:
    Operation Data Upstream Downstream
    Noise Margin 12.9 dB 6.0 dB
    Attenuation 8.8 dB 19.7 dB

    Indicator Name Near End Indicator Far End Indicator
    FEC Error 0 0
    CRC Error 27 0
    HEC Error 46 0
    [Go Top]

    Statistics:
    Received Cells Transmitted Cells
    Cell Counter 10643 4161
    [Go Top]

    Runtime Code Version: 1.57S-Y (Oct 28 2013 14:05:41)

  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    H CYTA έχει γενικά θέμα με τον χαμηλότερο συγχρονισμό από τους άλλους, αλλά σε σένα δεν συμβαίνει κάτι τραγικό. Ας πάρουμε λοιπόν τα πράγματα από την αρχή, η απόσταση των 300 μέτρων από το dslam από που προκύπτει;;; Bάσει του Downstream Attenuation που έχεις η απόσταση είναι γύρω στα 1500 μέτρα.
    Eίσαι σε προφίλ fastpath που έχεις σίγουρα πτώση συγχρονισμού, περίπου στο 1Kbps, σχετικά με το interleave, οπότε και με τις υπόλοιπες μειώσεις που μπορεί να έχεις από άλλους παράγοντες είσαι εντάξει εκεί που κλειδώνεις. Μιλάμε βέβαια και με τα δεδομένα της CYTA και από αυτά που έχουμε δει και ακούμε σχετικά με τον συγχρονισμό που έχει.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.jpg 
Εμφανίσεις:  191 
Μέγεθος:  82,4 KB 
ID: 164197
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #11
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    βαση του υπολογιστη που υπαρχει εδω στο φορουμ
    http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php
    εισαι στα 1500 μετρα
    αν βαλεις το 19.7 attenaution (20 βαζω επειδη ειναι πιο κοντα) θα επερνες 20αρα
    ομως για να παρεις την 20αρα παιζουν και αλλοι παραγοντες (γεματο κεντρο, μοντεμ, χαλκος, εσωτερικη εγκατασταση κλπ) νομιζω και στα 17 εισαι αρκετα καλα
    πριν κανεις παραπονο εχω δει εδω στο φορουμ αλλοι να εχουν το μισο απο εσενα λογω οτι υπαρχει προβλημα σε ολη την περιοχη

  12. #12
    Εγγραφή
    15-02-2009
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    167
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17085/1024
    ISP
    CYTA
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ
    Router
    Pirelli Discus Voip AG
    SNR / Attn
    6db(dB) / 19,7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Η απόσταση προκύπτει από τό ίδιο το site της cyta στόν υπολογισμό του αστικού κέντρου βάσει του αριθμού τηλεφώνου μου.Αν ήμουν στα 1500 μέτρα τότε δέν θα μίλαγα καθόλου,και θα μιλούσα και πάλι για Θάυμα!
    Πρόβλημα στην περιοχή δέν υπάρχει,καλωδιώσεις κλπ είναι όλα εντάξει απλά η ΠΟΛΙΤΙΚΗ της κάπου βγάζει μάτια αντί να κατεβάσουν το snr στα 3,5,4.0 db.
    Πάντως σάς ευχαριστώ πάρα πολύ για τις άμεσες απαντήσεις!

  13. #13
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Aφού προκύπτει από το site της CYTA....... δεν μπορούμε να πούμε και τίποτα περισσότερο.... βέβαια 300 μέτρα με 20 Downstream Attenuation δεν υπάρχει, εκτός πολύ σοβαρής βλάβης της γραμμής ή bug του ρούτερ. Αν υπήρχε σοβαρή βλάβη στην γραμμή δεν θα είχες τόσο συγχρονισμό.
    Κάνε μια έρευνα στους γείτονες και αν έχουν και αυτοί 20 Downstream Attenuation τα ξαναλέμε, αν έχουν 5, άλλαξε ρούτερ.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #14
    Εγγραφή
    15-02-2009
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    167
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17085/1024
    ISP
    CYTA
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ
    Router
    Pirelli Discus Voip AG
    SNR / Attn
    6db(dB) / 19,7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μήπως θα έπρεπε πρώτα απο όλα να δούνε άν η γραμμή μου έχει gaps?
    Θεωρώ πώς το ADB PIRELLI το μαύρο πού έχω είναι το καλύτερο...όπως μου είπε και ο τεχνικός τους πού ήρθε στην οικία μου.
    Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα πού θα πρέπει να τρέξω για να δούμε τα gaps?

  15. #15
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    δεν νομιζω να κανει τοσο λαθος το μοντεμ ειδικα αφου σου λενε ειναι το καλυτερο ... εναλλακτικα δοκιμασε καποιο αλλο μοντεμ αν εχεις
    το πιρελι αν δεν κανω λαθος ειναι broadcom, δοκιμασε το dmt tool ν8.1 αν δουλεψει, τελος παντων μονο και καποιο μοντεμ που να εχει υπαστηριξη σε 3rd part tool θα δεις τα gaps

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. πτώση ταχύτητας ξανά
    Από sv2evs στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-04-14, 16:56
  2. Ξαφνική Πτώση Ταχύτητας - Latency
    Από fcuk στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 60
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-13, 18:00
  3. Πτώση ταχύτητας στην Πάτρα;
    Από verdegr στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-13, 22:51
  4. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-13, 20:43
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-13, 00:31

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας