Σελ. 11 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 151-165 από 193
  1. #151
    Εγγραφή
    28-01-2012
    Περιοχή
    peristeri
    Μηνύματα
    2.071
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    Nova
    Router
    tplink archer vr900
    SNR / Attn
    30(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    εξακολουθεις να παιρνεις απο το αστικο κεντρο εκτος και αν βαλεις vdsl απο καμπινα

  2. #152
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Από καμπίνα παιχνίδι γίνεται μόνο σε VDSL. To ADSL συνεχίζει όπως έχει σήμερα, σε όλους τους παρόχους από αστικό κέντρο.
    Απλά όταν ενεργοποιούνται οι νέες καμπίνες, αρχικά παρέχει VDSL ο ΟΤΕ και μετά από λίγο καιρό και οι άλλοι πάροχοι.

  3. #153
    Εγγραφή
    06-05-2016
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mike_871 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εξακολουθεις να παιρνεις απο το αστικο κεντρο εκτος και αν βαλεις vdsl απο καμπινα
    Είναι απόλυτα σαφές, VDSL είχα (30/3) και ζήτησα αναβάθμιση σε 50/10 (cyta). Ήλπιζα ότι αυτή η διαδικασία θα "έσπρωχνε" τον τεχνικό να με ξεκουμπώσει από την καμπίνα και να με βάλει στο DSLAM της καμπίνας, αλλά μάταια... Παίζει να μην έχει ενεργοποιηθεί η καμπίνα, αλλά έτσι θα το έβγαζε διαθέσιμο το 50ρι στο site του ΟΤΕ;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από καμπίνα παιχνίδι γίνεται μόνο σε VDSL. To ADSL συνεχίζει όπως έχει σήμερα, σε όλους τους παρόχους από αστικό κέντρο.
    Απλά όταν ενεργοποιούνται οι νέες καμπίνες, αρχικά παρέχει VDSL ο ΟΤΕ και μετά από λίγο καιρό και οι άλλοι πάροχοι.
    Φαντάζομαι ότι νόημα για την εφαρμογή της καμπίνας έχει μόνο σε περίπτωση VDSL, το ADSL πάει να ξεκουραστεί σιγά σιγά, όπως το αγαπημένο μου ZOOM 14.400
    το δεύτερο επίσης μου πέρασε από το μυαλό αλλά οι ίδιοι οι πάροχοι δεν ήθελαν να αναφερθούν σε κάποιο χρονικό παράθυρο εφαρμογής (άσε που στα call centers δεν είχαν ιδέα). Υπάρχει περίπτωση να μην κουμπώσουν οι εναλλακτικοί πάροχοι, και να το τρέχει ο ΟΤΕ για πάρτι του και μόνο, ή έχουμε καμιά εκτίμηση για το πόσο καιρό θα τους πάρει να το δώσουν;

  4. #154
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Καταρχήν οι καμπίνες ανήκουν στο ΟΤΕ και έχουν αποκλειστικά δικό του εξοπλισμό. Όλοι οι άλλοι πάροχοι νοικιάζουν την υπηρεσία από αυτόν.
    Άρα μόνο ο τεχνικός του ΟΤΕ μπορεί να κάνει την όποια σύνδεση, μετά από σχετικό αίτημα της εταιρείας σου.

    Για να δώσει η Cyta και οποιοσδήποτε εναλλακτικός VDSL από καμπίνα, πρέπει αυτή να είναι ενεργοποιημένη και να παρέχει υπηρεσία ο ΟΤΕ. Διαφορετικά μην περιμένεις τα τηλεφωνικά κέντρα να γνωρίζουν τίποτα.
    Συνήθως όταν ενεργοποιείται ο ΟΤΕ ενημερώνει εβδομαδιαίως τους άλλους παρόχους και αυτοί διαθέτουν την υπηρεσία λίγο αργότερα. Το πότε είναι άγνωστο και εξαρτάται από το χρονοδιάγραμμα του καθενός. Έχει συμβεί σε μια βδομάδα, αλλά και μήνες.

    - - - Updated - - -

    Και κάτι τελευταίο. Το 50/10 ισχύει μόνο από αστικό κέντρο και όχι στον ΟΤΕ. Από καμπίνα 50/5.

    - - - Updated - - -

    Το Zoom είναι εξωτερικό; Αν δεν το χρειάζεσαι, ενδιαφέρομαι.

  5. #155
    Εγγραφή
    28-01-2012
    Περιοχή
    peristeri
    Μηνύματα
    2.071
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    Nova
    Router
    tplink archer vr900
    SNR / Attn
    30(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apollo13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι απόλυτα σαφές, VDSL είχα (30/3) και ζήτησα αναβάθμιση σε 50/10 (cyta). Ήλπιζα ότι αυτή η διαδικασία θα "έσπρωχνε" τον τεχνικό να με ξεκουμπώσει από την καμπίνα και να με βάλει στο DSLAM της καμπίνας, αλλά μάταια... Παίζει να μην έχει ενεργοποιηθεί η καμπίνα, αλλά έτσι θα το έβγαζε διαθέσιμο το 50ρι στο site του ΟΤΕ;
    Η cyta δεν παρεχει υπηρεσιες απο καμπινες του οτε

  6. #156
    Εγγραφή
    06-05-2016
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων

    Και κάτι τελευταίο. Το 50/10 ισχύει μόνο από αστικό κέντρο και όχι στον ΟΤΕ. Από καμπίνα 50/5.

    - - - Updated - - -

    Το Zoom είναι εξωτερικό; Αν δεν το χρειάζεσαι, ενδιαφέρομαι.
    ... εξωτερικό ναι... αλλά το εξαφάνισα όταν πήρα το 56600 της usr... ασε το ίδιο έκανα με την amiga και τώρα μετανιώνω! !!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mike_871 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η cyta δεν παρεχει υπηρεσιες απο καμπινες του οτε

  7. #157
    Εγγραφή
    28-05-2011
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.999/4.999
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Router
    technicolor tg588v v3
    Path Level
    Fastpath
    Με καμπίνα 265 είχαμε κανένα νεότερο? Έχω την εντύπωση ότι πρέπει να πήρε μπρος...

  8. #158
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mike_871 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η cyta δεν παρεχει υπηρεσιες απο καμπινες του οτε
    Στην πραγματικότητα δεν δίνει μέχρι σήμερα. Κάπου πήρε το μάτι μου μια διαφήμιση με πακέτο VDSL από καμπίνες του ΟΤΕ, μόνο που δεν αναφερόταν από πότε και σε ποιες περιοχές. Αν θυμάμαι καλά και κάποιο μέλος το είχε ανακοινώσει σε κάποιο νήμα της Cyta.
    Τι ίδιο έγινε και με την Forthnet που ξεκίνησε να παρέχει υπηρεσία από καμπίνα από τέλος του 2015, καλύπτοντας σιγά-σιγά όλες τις περιοχές με κάποιο χρονοδιάγραμμα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apollo13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... εξωτερικό ναι... αλλά το εξαφάνισα όταν πήρα το 56600 της usr... ασε το ίδιο έκανα με την amiga και τώρα μετανιώνω! !!
    Άστα να πάνε!. Δύο είχα παλαιότερα. Πριν από χρόνια, το ένα το έκανα δώρο σε ένα σχολείο και το άλλο στην ανακύκλωση. Τώρα χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο, όπου οι τιμές τους είναι στα ύψη. Το ίδιο και με 2 εκτυπωτές ακίδας.

  9. #159
    Εγγραφή
    28-05-2011
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.999/4.999
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Router
    technicolor tg588v v3
    Path Level
    Fastpath
    Επιτέλους έκανα σήμερα αίτηση και εγώ στη forthnet για 50ρι!! Μου είπαν 8-10 μέρες και ότι θα κοπεί το ίντερνετ για κανένα 3 τριήμερο...ισχύει αυτό πολλές δεν είναι?

  10. #160
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μάλλον 3ωρο είπαν ή ήθελαν να πουν. Και αυτό μόνο αν είναι να σε συνδέσουν σε καμπίνα.

  11. #161
    Εγγραφή
    28-05-2011
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.999/4.999
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Router
    technicolor tg588v v3
    Path Level
    Fastpath
    γιατι πως αλλιως μπορουν να με συνδεσουν φιλε μου? ειμαι μακρυα απο το ΑΚ κανενα 4ρι χλμ...μονο απο καμπινα παιρνω εγω. οχι ειπε 3 μερες και συγκεκριμενα μου λεει σας το λεμε γιατι παιρνουν πελατες και κανουν παραπονα να το γνωριζετε....ετσι μου ειπε.μακαρι να μην ειναι τοσο 3 μερες χωρις ιντερντε δεν παλευεται. στην συνδεσμολογια υπαρχει κατι διαφορετικο σε σχεση με το adsl? θα μπορω να τα συνδεσω και μονος μου?

  12. #162
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Πως περιμένεις να ξέρουμε από που θα πάρεις σύνδεση αν δεν το γράφεις; Μπορεί να είσαι κοντά στο αστικό κέντρο, γι' αυτό έκανα την επισήμανση.

    Καταλαβαίνω από τα γραφόμενα ότι θα πάρεις VDSL από την Forthnet, μέσω χονδρικής ΟΤΕ (καμπίνα). Σύμφωνα με τον κανονισμό μπορεί να πάρει έως 10 εργάσιμες μέρες και η αναβάθμιση θα γίνει αυθημερόν. Θα έχεις μόνο για λίγες ώρες διακοπή των υπηρεσιών, μέχρι να γίνουν οι απαραίτητες εργασίες των τεχνικών του ΟΤΕ, μεταφέροντας την σύνδεση από το αστικό κέντρο στην καμπίνα. Μόνο σε περίπτωση βλάβης υπάρχει πιθανότητα να έχεις διακοπή των υπηρεσιών για μεγαλύτερο διάστημα. Δεν είσαι ο πρώτος, ούτε ο τελευταίος, στον οποίο γίνεται αυτή η αλλαγή.

    Όχι, δεν θα αλλάξει κάτι, αλλά να έχεις υπόψη ότι το VDSL είναι περισσότερο ευαίσθητο σε προβληματικές εγκαταστάσεις και έχει μεγαλύτερες απώλειες έναντι του ADSL. Φυσιολογικά θα πιάνεις το μέγιστο και αν έχεις κάποιο θέμα, επανέρχεσαι τότε.
    Αν έχεις την συσκευή, μπορείς από τώρα να την συνδέσεις στην γραμμή και όταν έρθει το VDSL η αλλαγή στον συγχρονισμό θα γίνει αυτόματα.

  13. #163
    Εγγραφή
    28-05-2011
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.999/4.999
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Router
    technicolor tg588v v3
    Path Level
    Fastpath
    σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου φιλε μου, ησουν κατατοπιστηκοτατος!

    ναι απο καμπινα θα παρω. κοιταξε σε γενικες γραμμες απο οτι μου ειπαν και απο forthent εχω πολυ καθαρη γραμμη...ετσι μου ειπε ο υπαλληλος απο την αποψη οτι ειμαι πανω απο 4 χλμ απο το ΑΚ και πιανω 8mps τωρα με adsl. θα ηθελα να σε ρωτησω αυτο που λες με το πιο ''ευαίσθητο'' διοτι δεν ειχα ποτε προβλημα με το adsl εως τωρα και οπως ειπα και πριν ειμαι και μακρυα. θα εχω τωρα που θα παιρνω στα 50 μετρα? βγαζει τοσες πολλες βλαβες δηλαδη σε σχεση με το vdsl

  14. #164
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δε λέω ότι βγάζει βλάβες, αλλά ότι καλύτερη πρακτική είναι να ξεχωρίζουμε στην πρώτη πρίζα του σπιτιού, μέσω του splitter, το DSL σήμα από την υπόλοιπη τηλεφωνική εγκατάσταση.
    Στο VDSL πολλές παράλληλες γραμμές, με φίλτρα κλπ, μειώνουν τον συγχρονισμό. Αυτό ισχύει και στο ADSL, μόνο που έχει μεγαλύτερες ανοχές, λόγω των λιγότερων χρησιμοποιούμενων συχνοτήτων.
    Δες τον οδηγό για σχετικές πληροφορίες.

  15. #165
    Εγγραφή
    28-05-2011
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.999/4.999
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Router
    technicolor tg588v v3
    Path Level
    Fastpath
    εγω συγκεκριμενα φιλε μου εχω βαλει στη κεντρικη πριζα το ρουτερ και ενα τηλεφωνο πανω (splitter) ασυρματο και τιπορα αλλο. βεβαια πρεπει να τα ελεγξω καποια στιγμη γιατι ειχα isdn παλια και γινεται ενας χαμος λιγο με τα καλωδιο καποια πλεον δεν πανε και πουθενα και απλα κρεμοτναι...ειχε κανει καλη δουλιτσα ο ηλεκτρολογος που ειχα φερει...

Σελ. 11 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Δίνει ο ΟΤΕ VDSL από KV ?
    Από iparout στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-14, 21:17
  2. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-14, 03:11
  3. VDSL και πρόβλημα με σταθερό
    Από kaktos7 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-14, 07:18
  4. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-14, 15:56
  5. Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-13, 14:47

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας