Σελ. 47 από 51 ΠρώτηΠρώτη ... 2737424546474849 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 691-705 από 759
  1. #691
    Εγγραφή
    09-10-2017
    Μηνύματα
    320
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    Router
    asus ac55u/speedport e.2i
    Path Level
    Fastpath
    επανέρχομαι στο ζητημα του επανασυχρονισμου που κανει το 8960 ανα +-24 ωρες.θυμαμαι ότι καποιος από τους φιλους θελωντας να μου λυσει την απορια μου εγραψε ότι η γραμμη μαζευει λαθη γι'αυτο και η επανεκκινηση.ο Μπαμπης νομιζω μου μιλησε για τα super frame erros.εγω ειλικρινα τα διαβαζα αυτά που εγραφαν αλλα δεν τα εβλεπα στα στατιστικα στο interface του 8960.αυτο που εβλεπα τοτε ηταν παρα πολύ λιγα λαθη κι'αναρωτιωμουν το γιατι.σημερα που γυρισα σε fast path διαπιστωσα στην πραξη ότι οι δυο φιλοι ειχαν δικιο.η γραμμη μου μπορει να είναι μια πολύ καλη γραμμη όταν όμως η δικη μου απληστια το παρακανει(πολύ χαμηλο snr) μαζευει λαθη και μπορω να τα δω σε αντιθεση με πριν που η γραμμη ηταν σε interleave path.δεν ξερω αν μετα από 24 ωρες θα επανεκκινησει το 8960 ξερω όμως πως θα ξερω το λογο αν το κανει και θα εχω μια πιο ολοκληρωμενη εικονα.

  2. #692
    Εγγραφή
    15-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    2.197
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FritzBox 7530 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iokastis Εμφάνιση μηνυμάτων
    επανέρχομαι στο ζητημα του επανασυχρονισμου που κανει το 8960 ανα +-24 ωρες.θυμαμαι ότι καποιος από τους φιλους θελωντας να μου λυσει την απορια μου εγραψε ότι η γραμμη μαζευει λαθη γι'αυτο και η επανεκκινηση.ο Μπαμπης νομιζω μου μιλησε για τα super frame erros.εγω ειλικρινα τα διαβαζα αυτά που εγραφαν αλλα δεν τα εβλεπα στα στατιστικα στο interface του 8960.αυτο που εβλεπα τοτε ηταν παρα πολύ λιγα λαθη κι'αναρωτιωμουν το γιατι.σημερα που γυρισα σε fast path διαπιστωσα στην πραξη ότι οι δυο φιλοι ειχαν δικιο.η γραμμη μου μπορει να είναι μια πολύ καλη γραμμη όταν όμως η δικη μου απληστια το παρακανει(πολύ χαμηλο snr) μαζευει λαθη και μπορω να τα δω σε αντιθεση με πριν που η γραμμη ηταν σε interleave path.δεν ξερω αν μετα από 24 ωρες θα επανεκκινησει το 8960 ξερω όμως πως θα ξερω το λογο αν το κανει και θα εχω μια πιο ολοκληρωμενη εικονα.
    Κοιτα ειναι αναλογα τη γραμμη...Εμενα η δικια μου ας πουμε οριακα 5dB αντεχει.

  3. #693
    Εγγραφή
    09-10-2017
    Μηνύματα
    320
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    Router
    asus ac55u/speedport e.2i
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikoslykos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοιτα ειναι αναλογα τη γραμμη...Εμενα η δικια μου ας πουμε οριακα 5dB αντεχει.
    φυσικα και είναι αναλόγως με τη γραμμη ..γυρισα τη γραμμη σε fast και εχω σχεδόν τα ιδια με το interleave ..μπορω να κατεβασω μεχρι και -7 db το snr..αλλα το ζητημα δεν είναι εκει εχω σφαιρα πλοηγηση και εχασα αν θες μισο mbps που στην τελικη ηταν και πανω από αυτό που πληρωνω.παντως τωρα σε ότι αφορα τα λαθη μπορω και τα βλεπω..ενοω πως ότι μου ελεγαν ο Μπαμπης και ο άλλο φιλος που δεν θυμαμαι τ'ονομα του ηταν σωστο.ακουγεται οξυμορο αλλα ετσι είναι.

  4. #694
    Εγγραφή
    15-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    2.197
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FritzBox 7530 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iokastis Εμφάνιση μηνυμάτων
    φυσικα και είναι αναλόγως με τη γραμμη ..γυρισα τη γραμμη σε fast και εχω σχεδόν τα ιδια με το interleave ..μπορω να κατεβασω μεχρι και -7 db το snr..αλλα το ζητημα δεν είναι εκει εχω σφαιρα πλοηγηση και εχασα αν θες μισο mbps που στην τελικη ηταν και πανω από αυτό που πληρωνω.παντως τωρα σε ότι αφορα τα λαθη μπορω και τα βλεπω..ενοω πως ότι μου ελεγαν ο Μπαμπης και ο άλλο φιλος που δεν θυμαμαι τ'ονομα του ηταν σωστο.ακουγεται οξυμορο αλλα ετσι είναι.
    Οταν λες -7 τι εννοεις;

  5. #695
    Εγγραφή
    09-10-2017
    Μηνύματα
    320
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    Router
    asus ac55u/speedport e.2i
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikoslykos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν λες -7 τι εννοεις;
    ότι μπορω να κατεβασω το snr απο τα 8 db στο 1db και να εχω σταθερη συνδεση.μπορω να το κατεβασω οσο θελω αλλα η δεν θα συνδεεται η θα χανει τη συνδεση μετα από λιγο..


    τωρα το εχω ετσι "SNR Margin (0.1 dB): 9 145" "Rate (Kbps): 24036 1023 " "System Running Time: 0Day(s) 02:39:04" και θα δω πως παει..

    up:ιδια συμπεριφορά.
    " System Running Time: 1Day(s) 00:44:12

    Super Frames: 0 0
    Super Frame Errors: 519 0
    RS Words: 0 808037
    RS Correctable Errors: 0 0
    RS Uncorrectable Errors: 0 0

    HEC Errors: 1142 0
    OCD Errors: 8 0
    LCD Errors: 8 0
    Total Cells: 761471264 215338200
    Data Cells: 91233709 5356684
    Bit Errors: 0 0

    Total ES: 433 0
    Total SES: 0 0
    Total UAS: 4 "

    σε λιγη ωρα μαλον θα χασει τη συνδεση..αν τη χασει..θα δειξει,παντως με το fast path είμαι πιο ευχαριστημενος
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος iokastis : 21-01-18 στις 11:08. Αιτία: up

  6. #696
    Εγγραφή
    26-02-2018
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παιδια καλησπερα και απο μενα....σημερα εκτακτως πηρα το tplink 8960....Ειχα την εντυπωση οτι ηταν η Version8 και αμεσως εβαλα τη τελευταια αναβαθμιση firmware για V8......Ολα λειτουργουν τελεια, οσπου καποια στιγμη κοιταζω απο κατω απο το ρουτερ να δω τον κωδικο για wifi και βλεπω οτι ειναι η V7 ! ( οπως ειπα και παραπανω,μεχρι στγμης ολα πανε ρολοι. Υπαρχει περιπτωση κατι "κακο" να συμβει στο μελον? Εχει καποιος αλλος βαλει τo V8 firmware σε v7 router? Ευχαριστω.

  7. #697
    Εγγραφή
    09-10-2017
    Μηνύματα
    320
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    Router
    asus ac55u/speedport e.2i
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thanos1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια καλησπερα και απο μενα....σημερα εκτακτως πηρα το tplink 8960....Ειχα την εντυπωση οτι ηταν η Version8 και αμεσως εβαλα τη τελευταια αναβαθμιση firmware για V8......Ολα λειτουργουν τελεια, οσπου καποια στιγμη κοιταζω απο κατω απο το ρουτερ να δω τον κωδικο για wifi και βλεπω οτι ειναι η V7 ! ( οπως ειπα και παραπανω,μεχρι στγμης ολα πανε ρολοι. Υπαρχει περιπτωση κατι "κακο" να συμβει στο μελον? Εχει καποιος αλλος βαλει τo V8 firmware σε v7 router? Ευχαριστω.
    εισαι σιγουρος ότι το firmware για τη version 8 που όπως γραφεις φορτωσες είναι αυτό που τωρα τρεχει στο tp link?

  8. #698
    Εγγραφή
    26-02-2018
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iokastis Εμφάνιση μηνυμάτων
    εισαι σιγουρος ότι το firmware για τη version 8 που όπως γραφεις φορτωσες είναι αυτό που τωρα τρεχει στο tp link?
    1.1.0 Build 171221 Rel.52125 Αυτο μου γραφει σαν firmware vers. Η πλακα ομως ειναι οτι ακριβως απο κατω στο hardware version γραφει V8! χαχαχα! ( το ρουτερ απο κατω γραφει v7)

  9. #699
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Το έχει κάνει και ένα ακόμα παιδί στο gorum. Είσαι τυχερός που δεν το πήρες στα χέρια.
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  10. #700
    Εγγραφή
    26-02-2018
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vtester Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχει κάνει και ένα ακόμα παιδί στο gorum. Είσαι τυχερός που δεν το πήρες στα χέρια.
    Σημερα μου απαντησαν,μεσω email, απο την εταιρεια που ειχα ενημερωσει για το "λαθος" μου και μου ειπαν "No problem "

  11. #701
    Εγγραφή
    23-03-2006
    Μηνύματα
    333
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Σχετικά με το πρόβλημα των καθημερινών reboots, υπάρχει αυτό το θέμ στο forum της tplink:
    http://forum.tp-link.com/showthread....4955-Rebooting
    Δε γνωρίζω βέβαια ακόμη αν και κατά πόσο θα βοηθήσει μιας και πριν λίγο το βρήκα και άλλαξα τις ρυθμίσεις που αναφέρονται.

  12. #702
    Εγγραφή
    09-10-2017
    Μηνύματα
    320
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    Router
    asus ac55u/speedport e.2i
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaxus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχετικά με το πρόβλημα των καθημερινών reboots, υπάρχει αυτό το θέμ στο forum της tplink:
    http://forum.tp-link.com/showthread....4955-Rebooting
    Δε γνωρίζω βέβαια ακόμη αν και κατά πόσο θα βοηθήσει μιας και πριν λίγο το βρήκα και άλλαξα τις ρυθμίσεις που αναφέρονται.
    ευχαριστω..μακαρι να στρωσει

  13. #703
    Εγγραφή
    09-10-2017
    Μηνύματα
    320
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    Router
    asus ac55u/speedport e.2i
    Path Level
    Fastpath
    αναφορικα με τα ανα 24 ωρες reboots να σας πω πως ακολουθησα τα οσα λενε στο link και ναι ειδα βελτιωση.για την ιστορια ειχα συνεχη συνδεση για 7 μερες όμως ας οψεται η δεη που στην περιοχη μου κανει συχνα διακοπες ειτε λογο καιρου ειτε λογο εργασιων.ενα είναι σιγουρο,το 24ωρο παει..

  14. #704
    Εγγραφή
    23-03-2006
    Μηνύματα
    333
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Κι εγώ από τότε που ακολούθησα τις οδηγίες από το link που παρέθεσα πιο πάνω, τα κολλήματα και καθημερινά reboots σταμάτησαν.
    Τις τελευταίες μέρες όμως έχει παρουσιαστεί ένα άλλο πρόβλημα. Σχεδόν καθημερινά και πάλι, κάποια στιγμή μέσα στην ημέρα(συνήθως μεσημέρι) πέφτει η σύνδεση με το internet, ενώ το λαμπάκι του dsl σταθερά αναμμένο, πράγμα που σημαίνει ότι συγχρονίζει κανονικά. Κι επειδή, απ' όσό γνωρίζω τουλάχιστον, δεν υπάρχει τρόπος από τη σελίδα του ρούτερ να ενεργοποιείται/απενεργοποιείται η σύνδεση, αναγκαστικά χρειάζεται να γίνει επανεκκίνηση του ρούτερ.
    Μήπως υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος όμως? Μέσω εντολών από telnet ίσως? Γνωρίζει κανείς?

  15. #705
    Εγγραφή
    09-10-2017
    Μηνύματα
    320
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    Router
    asus ac55u/speedport e.2i
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaxus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εγώ από τότε που ακολούθησα τις οδηγίες από το link που παρέθεσα πιο πάνω, τα κολλήματα και καθημερινά reboots σταμάτησαν.
    Τις τελευταίες μέρες όμως έχει παρουσιαστεί ένα άλλο πρόβλημα. Σχεδόν καθημερινά και πάλι, κάποια στιγμή μέσα στην ημέρα(συνήθως μεσημέρι) πέφτει η σύνδεση με το internet, ενώ το λαμπάκι του dsl σταθερά αναμμένο, πράγμα που σημαίνει ότι συγχρονίζει κανονικά. Κι επειδή, απ' όσό γνωρίζω τουλάχιστον, δεν υπάρχει τρόπος από τη σελίδα του ρούτερ να ενεργοποιείται/απενεργοποιείται η σύνδεση, αναγκαστικά χρειάζεται να γίνει επανεκκίνηση του ρούτερ.
    Μήπως υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος όμως? Μέσω εντολών από telnet ίσως? Γνωρίζει κανείς?
    φιλε μου το link που μας εδωσες για εμενα είναι η σωτηρια μου.τερματιζω τη γραμμη μου με fast προφιλ και δεν αντιμετωπίζω κανενα θεμα.τωρα στο ζητημα σου που λες ότι σου πεφτει η συνδεση.πεφτει και τι δεν επανερχεται; δεν μπορεις να μπεις στο interface του ρουτερ;δεν καταλαβα ακριβως τι κολπα σου κανει.αν το κανεις reboot κρατει τις ρυθμισεις σου; μηπως σου μαζευει πολλα λαθη και σου χανει τη συνδεση ; η μηπως απλα κολλαει και θελει reboot; για δες μεσω telnet αυτή την εντολη xdslctl start --up και πες μου.ψαξου και λιγο με άλλαγη firmware.. εγω εβαλα το παλιο Firmware Version: 1.0.5 Build 160118 Rel.59896

Σελ. 47 από 51 ΠρώτηΠρώτη ... 2737424546474849 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ZXDSL 931 vii bridging με tplink td-8961nd
    Από apsogos στο φόρουμ TP-Link ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-14, 17:15
  2. Τα φώτα σας παιδιά TPLINK TL WA7210N
    Από mikrocern στο φόρουμ Ασύρματη Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-14, 16:20
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-14, 23:22
  4. Πωλούνται 4 omni 5 dbi tplink
    Από TEO2202 στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-14, 23:04
  5. Ote tv - TPlink TD-W8970
    Από Rimotomos στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-14, 13:48

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας