Σελ. 7 από 51 ΠρώτηΠρώτη ... 256789121727 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 91-105 από 759
  1. #91
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ναι εξαρταται το dslam αν το εχουν ανοιχτο

    εγω ειμαι σε ενα τετοιο και ειναι ανοιχτο ... τωρα να εχει κλεισει ο οτε σε αλλους τυπους μοντελα να μην περνουνε παραπανω upload ... μπορει

    > adsl info --vendor
    ChipSet Vendor Id: BDCM:0xa188
    ChipSet VersionNumber: 0xa188
    ChipSet SerialNumber:
    Αλλ ξερω οτι στα broadcom σε καποια λογισμικα εχουν τις ρυθμισεις να μην λειτουργουν ολες

    Πχ και εγω δοκιμασα με το τπ λινκ το Phyr Up και δεν παει απο τον κατασκευαστη ενω με το netgear 2200 to phyr UP παει στο ιδιο dslam

    πχ με το τπ λινκ τωρα adsl configure --phyReXmt on φαινεται ειναι κανονισμενο να ειναι μονο το down ενεργο

    στο huawei 612 εχει χωριστα adsl configure --phyReXmt US on & adsl configure --phyReXmt DS off

    οποτε ναι εξαρτατε το μοντεμ και αν το εχει ο παροχος αλλα λιγο δυσκολα να εχει κλεισει ο οτε το trellis γιατι ειναι κατι σαν error correction σε transmission

    - - - Updated - - -

    εχω κανει edit το πιο πανω ποστ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 18-02-15 στις 15:12.

  2. #92
    Εγγραφή
    05-09-2014
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Πως λες στο phyReXmt αλλά στο Up να γυρίσει σε On;

    Βάζω adsl configure --phyReXmt on και μου το κλείνει και στο Ds και στο Us. Ο μόνος τρόπος να το επαναφέρω είναι να κάνω adsl profile --restore.

  3. #93
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    εχω κανει edit το πιο πανω ποστ & ειπα οτι σε μερικα μοντελα το επιτρεπουν ενω σε αλλα οχι, για αυτο λεω δυσκολα να τα κλεισουν αυτα απο το dslam

    νομιζω στο τπ λινκ δεν γινεται να πειραξεις το phyr up τουλαχιστον στο τελευταιο λογισμικο

    το huawei 612 με αφηνει να αλλαξω το phyr on με την εντολη
    adsl configure --phyReXmt US on
    ενω το τπ λινκ δεν εχει χωριστη ρυμθσιη για το up ... εχει μονο
    adsl configure --phyReXmt on
    δηλαδη φαινεται οτι ετσι το εχει κανονισει η τπ λινκ
    δεν εχουν δωσει ολες τις εντολες

    εδω ενα παραγειγμα απο το ζυξελ 1312 που εχει χωριστες εντολες για το up down σελιδα 8
    https://www.dropbox.com/sh/bchbzu26g...anual.pdf?dl=0
    το τπ λινκ δεν εχει χωριστα για up/down, δεινχει οτι ο κατασκευαστης εχει ορισει μονο για το down
    Ξανα λεω τουλαχιστον στο τελευταιο λογισμικο τους

    - - - Updated - - -

    με αλλα λογια δεν εχουν μπει full εντολες σε ολα τα broadcom modems
    το ζυχελ 1312 & το huawei 612 που εχω και τα δοκιμασα ειναι πολυ ανωτερα σε ρυθμισεις και δειχνει εχουν τις full εντολες

    - - - Updated - - -

    δοκιμασε adsl configure --phyReXmt US on

    η βαλε το για bit map το dlsam σου πχ το δικο μου 0xa188

    adsl configure --phyReXmt 0xa188 Us on
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 18-02-15 στις 15:47.

  4. #94
    Εγγραφή
    05-09-2014
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Δεν παίζει το adsl configure --phyReXmt US on, ούτε με μικρά το us, ούτε και κεφαλαίο το "U". Το ίδιο και στην περίπτωση του DS, ακόμα και με το DSLAM μου μέσα. Όπως είπες, έχει μόνο --phyReXmt on/off.

    Κώδικας:
     > adsl info --vendor
    adsl: ADSL driver and PHY status
    Status: Showtime
    Last Retrain Reason:    0
    Last initialization procedure status:   0
    Max:    Upstream rate = 976 Kbps, Downstream rate = 13768 Kbps
    Bearer: 0, Upstream rate = 976 Kbps, Downstream rate = 12247 Kbps
    
    ChipSet Vendor Id:      BDCM:0x93ef
    ChipSet VersionNumber:  0x93ef
    ChipSet SerialNumber:
     > adsl configure --phyReXmt 0x93ef Us on
    adsl: invalid parameter for option --phyReXmt
    Επίσης έχει επιλογή να πέσει το Ping ή είναι έτσι σε όλα τα Broadcom; Με το TD-W8961ND είχα 17 ms και με αυτό έχω 25 ms (όχι τρελή διαφορά, από περιέργεια ρωτάω). Δοκίμασα το sesdrop αλλά δεν πέφτει.

  5. #95
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    αν δεν το εχει μαλλον δεν το υποστηριζει
    για να δεις αν το υποστηριζει βαλε στο τελνετ adsl & θα σου γραψει ολες τις εντολες που εχει υποστηριξη το συγκεκριμενο λογισμικο και συγκρινετο με την σελιδα 8 του ζυχελ στο λινκ που εδωσα

    το πινκ εξαρται και απο συγκεκριμενο λογσιμικο ... πχ μπορει να εχουν αλλο dsl driver που συμπεριφερεται αλλιως ... αλλα καποιες φορες και απο το φιλτρο αλλα και απο τις ρυθμισεις
    απο προσωπικη εμπειρια με το ζυχελ και το χουαβεη (λεω αυτα τα 2 γιατι με το τπ λινκ οπως ειπα πιο πανω αν βαλω πχ το adsl configure --mod p να μπει το αδσλ2+ ΜΟΝΟ τοτε ΑΛΛΑΖΕΙ αλλες ρυθμσεις)

    με κλεισιμο το i24 & to phyr εχει βοηθησει πολυ λιγο στο πινκ αλλα δοκιμασμενο με ζυχελ & χουαβεη γιατι με το φτηνο τπ λινκ αν αλλαξω κατι μετα μου αλλαζει αλλες ρυθμισεις στο dsl

  6. #96
    Εγγραφή
    05-09-2014
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Τα έκλεισα όλα (SRA, PhyReXmt, Trellis, i24k, QoS, Bandwidth Control) και δεν λέει να πέσει. Δοκίμασα και σκέτο το ADSL2+ με την εντολή αλλά δεν βλέπω να αλλάζει εντολές...

    Τα περισσότερα commands είναι ίδια με το Zyxel με μόνες διαφορές να βλέπω στο adsl start και στα commands του VDSL.

    Ξέρεις πιο είναι το αστείο; Έριξα το SNR και έπεσε στα 23 ms το Ping.
    Delay (msec) λέει 8 αντί για 10 στο xdsl statistics από το web interface.

    Anyway παράτα το Ping.

    Το SRA παίζει στο DSLAM σου; Επίσης έκανε νερά και σε μένα το IPv4 & IPv6 Dual Stack, πάλι καλά που το είχα διαβάσει κάπου εδώ μέσα και το έκλεισα γιατί μετά από μερικά reboots δεν μου άνοιγε σελίδες ή αργούσε να τις ανοίξει...

  7. #97
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ναι βασικα ολες οι broadcom εντολες ειναι σχεδον ιδιες απλος ο κατασκευαστης προσθετει η αφαιρει μερικες και στα τελευταια μοντελα εχουν κατι παραπανω

    δεν ειμαι σιγουρος αν το SRA παιζει ... νομιζω οχι ..απο Αγγλια που εχουν τα τελευται δσλαμ λογω του vdsl λενε οτι δεν παιζει ... τωρα να εχει ο οτε στα δικα του που ενδεχομενος να ειναι παλαιοτερα δεν το νομιζω .. παντως το εχω ενεργοποιημενο στο μοντεμ με το τπ λινκ

    για το ipv6 και σε εμαν και με αλλα μοντεμ αν τα ανοιγοκλεινω συνεχεια λογω ρυθμισεων καποιοες φορες δεν παιζει αλλα οταν παιζει μεχρι τωρα με το τπ λινκ δεν ειχα προβλημα, καποιες φορες σπανια αργει αλλα πιστευω ειναι οι dns του οτε

  8. #98
    Εγγραφή
    08-12-2011
    Μηνύματα
    417
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26049/4995
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Router
    Speedport W724V
    SNR / Attn
    11.1(dB) / 55.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λοιπόν update από τα χθεσινά πειράματα με το snr:
    Στο interface φαίνονται κάποια errors. Στο browsing όλα βαίνουν καλώς, στο downloading τα πάντα άψογα, στην tv δεν έχω παρατηρήσει ακόμα σπασίματα της εικόνας, οπότε το αφήνω έτσι μέχρι να ζοριστεί. Μπάμπη ρίξε μια ματιά στα stats:
    Mode: ADSL_2plus
    Traffic Type: ATM
    Status: Up
    Link Power State: L0

    Downstream Upstream
    Line Coding(Trellis): On On
    SNR Margin (0.1 dB): 13 177
    Attenuation (0.1 dB): 140 74
    Output Power (0.1 dBm): 178 124
    Attainable Rate (Kbps): 22,932 947

    Path 0 Path 1
    Downstream Upstream Downstream Upstream
    Rate (Kbps): 19,743 860 0 0

    MSGc (# of bytes in overhead channel message): 59 11 0 0
    B (# of bytes in Mux Data Frame): 152 103 0 0
    M (# of Mux Data Frames in FEC Data Frame): 1 2 0 0
    T (Mux Data Frames over sync bytes): 4 1 0 0
    R (# of check bytes in FEC Data Frame): 16 16 0 0
    S (ratio of FEC over PMD Data Frame length): 0.2475 7.6581 0.0 0.0
    L (# of bits in PMD Data Frame): 5461 234 0 0
    D (interleaver depth): 96 4 0 0
    Delay (msec): 6 8 0.0 0.0
    INP (DMT symbol): 1.00 1.00 0.0 0.0

    Super Frames: 5,111,996 5,029,783 0 0
    Super Frame Errors: 640 0 0 0
    RS Words: 1,217,410,507 718,202 0 0
    RS Correctable Errors: 13,679,313 3 0 0
    RS Uncorrectable Errors: 20,200 0 0 0

    HEC Errors: 14,942 0 0 0
    OCD Errors: 14 0 0 0
    LCD Errors: 14 0 0 0
    Total Cells: 3,508,634,906 152,966,363 0 0
    Data Cells: 224,247,137 3,930,596 0 0
    Bit Errors: 0 0 0 0

    Total ES: 391 0
    Total SES: 2 0
    Total UAS: 825 825

  9. #99
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    καλα φαινονται οπως ειπες
    καταβασε και το dsl stats 4.21 που δουλευει καποιες φορες ετσι να δουμε και γραφηκα με τους τονους οταν δουλεψει (σταματαει συνεχεια αλλα οκ δεινχει εστω και λιγο πως ειναι πανω κατω η γραμμη)
    μην του κανεις αναβαθμηση ασε το 4.21 παει πιο καλα με το 8960 ν5
    routerstats_tplink.zip

    παλια φωτο
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  tones test.png 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  36,2 KB 
ID: 151209

  10. #100
    Εγγραφή
    06-07-2008
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα παιδιά, σε συνέχεια άλλου θέματος που είχα ανοίξει, πήρα και εγώ το εν λόγο router σήμερα, αλλά προσπαθώ να καταλάβω τις επιλογές στην λίστα του QoS, γιατί δεν γράφει τι κάνει η κάθε επιλογή από το dropdown.

    Εμένα με νοιάζει να βάλω το QoS να δίνει βάρος στο online gaming, οπότε ξέρετε αν από τις επιλογές που έχει μου κάνει κάποια;

    Ευχαριστώ

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2015-02-18 19.12.02.png 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  22,7 KB 
ID: 151212

  11. #101
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    δες σελιδα 43
    http://www.tp-link.com/resources/doc...1910010926.pdf
    νομιζω λεει για κατι στο upload
    ειναι αναγνη να το ενεργοποιησεις?
    αν δεν το ενεργοποιησεις δεν δουλεθει το qos?

  12. #102
    Εγγραφή
    08-12-2011
    Μηνύματα
    417
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26049/4995
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Router
    Speedport W724V
    SNR / Attn
    11.1(dB) / 55.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλα φαινονται οπως ειπες
    καταβασε και το dsl stats 4.21 που δουλευει καποιες φορες ετσι να δουμε και γραφηκα με τους τονους οταν δουλεψει (σταματαει συνεχεια αλλα οκ δεινχει εστω και λιγο πως ειναι πανω κατω η γραμμη)
    μην του κανεις αναβαθμηση ασε το 4.21 παει πιο καλα με το 8960 ν5
    routerstats_tplink.zip

    παλια φωτο
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  tones test.png 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  36,2 KB 
ID: 151209
    Δεν μπορώ να το τρέξω σε linux ρε γμτ

  13. #103
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ααα οκ ειναι για windows

    κατεβασε το απο εδω
    http://www.s446074245.websitehome.co.uk/downloads.html
    αλλα δεν ξερω αν δουλευει στο λινουξ το τπ λινκ 8960 ... με το windows εχει θεμα στο τελνετ το τπ λινκ και δεν δειχνει παντα τα στατιστικα
    επισης σε λινουξ δεν εχω προηγουμενα λογισμικα αλλα αν δεν παιζει το τελευταιο ψαξε στο ιντερνετ το 4.21 για λινουξ ... το 4.21 καπως παιζει στο windows οποτε μπορει να ειναι το ιδιο και στο λινουξ

  14. #104
    Εγγραφή
    05-09-2014
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nitro912gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά, σε συνέχεια άλλου θέματος που είχα ανοίξει, πήρα και εγώ το εν λόγο router σήμερα, αλλά προσπαθώ να καταλάβω τις επιλογές στην λίστα του QoS, γιατί δεν γράφει τι κάνει η κάθε επιλογή από το dropdown.

    Εμένα με νοιάζει να βάλω το QoS να δίνει βάρος στο online gaming, οπότε ξέρετε αν από τις επιλογές που έχει μου κάνει κάποια;

    Ευχαριστώ

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2015-02-18 19.12.02.png 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  22,7 KB 
ID: 151212
    Επειδή το έχω ψάξει και εγώ γιατί σχεδόν συνέχεια παίζει YouTube στο Background από κάποιο PC, η μόνη μπακάλικη λύση που βρήκα είναι το Bandwidth Control.

    Κοιτάς ποιες πόρτες χρησιμοποιεί το Download σου και τις βάζεις στο Rules List.

    Απ' ότι λένε, πρέπει ο ISP σου να έχει QoS στο Down σου πράγμα που δεν βλέπω και γω με την σειρά μου να υπάρχει οπότε πάει άχρηστο. Αν είμαι λάθος, διορθώστε με.
    Δοκίμασε το εξής, βάλε μερικά Downloads ώστε να ανέβει το Ping και κοίτα το με την εντολή "ping [IP/Hostname] /t" στη γραμμή εντολών. Μπορείς να βάλεις και 4K Video στο YouTube ώστε να σου φάει το Bandwidth της γραμμής.

    Καθώς κάνει buffer το video ή κατεβαίνουν τα αρχεία, κοίτα το Ping με την εντολή πάνω. Θα δεις ότι δεν θα έχει διαφορά με όποια ρύθμιση και αν χρησιμοποιήσεις. Επίσης στο QoS Classification δεν έχει Ports απ' ότι βλέπω, μόνο MAC και IP.

    Οπότε γυρνάς στο Bandwidth Control.

    Ρίχνε Downloads (ή και Torrent) με το κιλό χωρίς τον κόφτη και κοίτα τι Pings έχεις στο παιχνίδι που παίζεις.

    Αρχίζεις λοιπόν και βάζεις το Bandwidth Control.

    Total Bandwidth του έχω ορίσει 12000/1024 (Το βάζεις στο περίπου γιατί με κάθε αποσύνδεση συνήθως αλλάζει το Data Rate). Το Ping μου κυμαίνεται από 80 ms μέχρι 120 ms σε γερμανικό Server με Torrent σε Ιδιωτικό + Guest (είχα μερικά lag spikes αλλά το παρατράβηξα και γω, 2 torrents ταυτόχρονα ). Από κει που δεν παίζεις καθόλου, παίζεις με ελάχιστα παραπάνω lag και κάνεις και την δουλειά σου. Έχει μερικά Spikes που και που αλλά μην τα θέλουμε και όλα δικά μας.

    Όσο περιορίζεις το Rule σε Bandwidth (Όχι το Total!!!), τόσο πιο χαμηλό Ping θα έχεις.

    Και κάτι τελευταίο, όσο πιο μεγάλο Data Rate έχεις στο Down, τόσο πιο λίγο Ping έχεις καθώς κατεβάζεις. Συνδύασε το SNR Margin (δηλαδή να ανεβάσεις την ταχύτητα του Down) μαζί με το Bandwidth Control και θα έχεις ικανοποιητικά αποτελέσματα. Το μόνο που δεν κατάφερα είναι να μειώσω το Ping καθώς host-αρω server για παιχνίδι (ακόμα και τον κόφτη στο Up να τον φτάσω σε εξεφτελιστική ταχύτητα) δεν λέει να πέσει. Δεν πειράζει...

    Για να σε βοηθήσω με το Setup του Bandwidth Control...

    Minimum Bandwidth: Πόσο bandwidth θα έχεις guarantee την ώρα που μοιράζεσαι το bandwidth με άλλη πόρτα ή IP.
    Παράδειγμα σε Downstream: PC 1/10000 (min/max), Game Console 7000/10000 (min/max). Τι θα κάνει όταν ζητήσουν και οι 2 συσκευές ταυτόχρονα ένα Download; Θα δώσει minimum 7000 kbps στην κονσόλα και ότι περισσέψει στο PC (πάει πακέτο με το Priority, δες πιο κάτω).

    Priority: Είναι ποιος έχει προτεραιότητα στο Max Bandwidth, όσο πιο χαμηλός ο αριθμός στο Priority τόσο πιο μεγάλη προτεραιότητα έχει να χρησιμοποιήσει το Max Bandwidth του.
    Παράδειγμα: Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  W8960N Bandwidth Control.JPG 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  91,5 KB 
ID: 151249

    Όπως βλέπεις το ιδιωτικό μου δίκτυο όταν χρειαστεί 10000 Kbps στο Down θα τα έχει γιατί είναι το Rule με την υψηλότερη προτεραιότητα στον πίνακα. Minimum δεν χρειάζομαι γιατί δεν έχω άλλο ανώτερο Rule.
    Επειδή λοιπόν το Guest Network είναι χαμηλότερο σε Priority, όταν το δίκτυο μου θα χρησιμοποιεί και τα 10000 Kbps, το Guest θα έχει περιθώριο 2000 Kbps (12000-10000=2000 kbps).

    Τώρα σε περίπτωση που το Total δεν είναι 12000 και είναι 10000, όταν ήδη το δίκτυο μου θα χρησιμοποιεί και τα 10000 Kbps τι γίνεται με το Guest; Εδώ λοιπόν μπαίνει το Minimum Bandwidth (1000 Kbps για το Guest) και στην ουσία θα κλέβει 1000 Kbps από οπουδήποτε στον πίνακα ώστε να έχει εγγυημένα 1000 Minimum.

    Εαν το Ιδιωτικό μου είχε Priority: 6, τότε το Guest θα μου έτρωγε 8000 Kbps και ότι περίσσευε από το Total (12000) θα το έδινε στο Ιδιωτικό δίκτυο!

    Σελίδα 52 στο Manual το Bandwidth Control (αν και γράφει 44 στο κάτω μέρος της σελίδας).

    Αυτά.

    - - - Updated - - -

    Έκανα edit τον οδηγό πιο πάνω για το Bandwidth Control.

    Επίσης δεν παίζει με IPv6 το Bandwidth Control. Το είχα με πόρτες αντί για IPs και δεν έλεγε να παίξει.
    Το γύρισα σε IPs για να μην μου ξεφύγει καμιά πόρτα και έχουμε γλέντια με το Ping μιας και δεν παίζει με IPv6.

    Αν θες να το γυρίσεις σε σκέτο IPv4 πας Quick Setup και βγάζεις το "Enable IPv6 for this service".
    Πρόσεχε, αν έχεις βάλει Virtual Servers στο NAT, θα στα διαγράψει.

    Είπα και να δώσω μια δεύτερη ευκαιρία στο Dual Stack. Αμ δε...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος NinjaMiltos : 19-02-15 στις 07:21. Αιτία: Απλοποίηση του Bandwidth Control

  15. #105
    Εγγραφή
    06-07-2008
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    thanks για τις απαντήσεις αλλά δεν έχω πρόβλημα με άλλη συσκευή που πνίγει το δίκτυο, το qos δουλεύει και από μόνο του ως ένα σημείο, δηλαδή όπως είναι τώρα δεν αφήνει έναν υπολογιστή στη δίκτυο που κατεβάζει κάτι να καβατζώσει όλη την γραμμή και στους άλλους να μην ανοίγει ούτε το facebook (όπως έκανε το alcatel της hol που είχα βάλει όταν χάλασε το παλιό μου router).

    Η λύση μάλλον είναι στο link από το manual που έδωσε ο babis3G παραπάνω που μπορείς να ορίσεις προτεραιότητες μόνος σου, οπότε τώρα μένει να δω τι πακέτα χρειάζονται προτεραιότητα για gaming (μου έχουν πει τα ίδια με το voip, μικρά πακέτα και συχνά που πρέπει να πάνε γρήγορα).

    Αν δεν τα καταφέρω δεν πειράζει, άλλωστε και όπως είναι την κάνει την δουλειά, απλά μερικές φορές για το online gaming 10-15ms που κερδίζω από το σωστά ρυθμισμένο qos μπορεί να κάνουν την διαφορά :P

Σελ. 7 από 51 ΠρώτηΠρώτη ... 256789121727 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ZXDSL 931 vii bridging με tplink td-8961nd
    Από apsogos στο φόρουμ TP-Link ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-14, 17:15
  2. Τα φώτα σας παιδιά TPLINK TL WA7210N
    Από mikrocern στο φόρουμ Ασύρματη Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-14, 16:20
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-14, 23:22
  4. Πωλούνται 4 omni 5 dbi tplink
    Από TEO2202 στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-14, 23:04
  5. Ote tv - TPlink TD-W8970
    Από Rimotomos στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-14, 13:48

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας