Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 48
  1. #31
    Εγγραφή
    19-02-2013
    Περιοχή
    In the land of OpenDaylight far above the cloud.
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    957
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Gennet Oxygen IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tzitziloni Εμφάνιση μηνυμάτων
    κανονικά έπρεπε να απαγορεύεται η χρήση τέτοιων υπηρεσιών απο τεχνικά καταρτισμένους. Αλλά είστε τεμπέλιδες. Εμπρός, βάλτε ένα NAS δικό σας , να έχετε και το δικό σας "cloud" , να μάθετε και 1-2 πραγματάκια στήνοντας. Αλλά οχι, ακόμα και οι linuxαδες πάτε στo μοδάτο cloud. Καλά να πάθετε αφού υποτιμάτε τα data σας και δεν θέλετε να έχετε την κυριότητά τους.
    Λεφτά υπάρχουν...

  2. #32
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Αντε παλι με τετοιου ειδους υπηρεσιες. Προσωπικα δεν εχω ποτε χρησιμοποιησει κατι τετοιο και δεν προκειτε. Εχω linux nas εκει βαζω τα αρχεια μου και παλι οχι τα ευαισθητα δλδ και να παρει κανεις κατι καπως i don't really care....και μαμει και δερνει ο nas. Οντως ο δικος μου (futsitsu nas calvin Q600) ειχε το shell bug το οποιο απο τοτε που το λεμε μολις χτες βρηκε update και το περασα επιτυχως. Επίσης δεν βγαζω καμια απολυτως υπηρεσια στο ιντερνετ, οτι θελω το κανω παντα μεσω VPN. Σχετικα με την ταχυτητα οντως εχεις περιορισμο αλλα δεν με εχει ενοχλησει ποτε αυτο, και streaming videos παιζω Και μουσικη και τα αρχεια μου εχω οπου θελω οποτε θελω, ενταξει δεν μιλαμε φυσικα να κατεβαζεις ματροσκες και dvd's! Λογικα πραγματα!

  3. #33
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Έχει και άλλα bugs ο dropbox client, το χειρότερο imo είναι που κάποιες φορές όταν υπάρχει ένα μηχάνημα που έχει να συγχρονίσει καιρό τα παίζει και θεωρεί ως πιο πρόσφατα τα παλιά data.

    Ωστόσο επειδή δεν πρέπει να λέμε μόνο τα κακά, το dropbox είναι εξαιρετικά χρήσιμο για ομάδες —ίσως και το καλύτερο στο χώρο—, ενώ έχει και πολύ καλό support ακόμη και για δωρεάν χρήστες.

    Γενικά ο συγχρονισμός ανάμεσα σε ομάδες είναι ένα πρόβλημα που είναι αδύνατο να λυθεί, οπότε μπορούμε να στοχεύουμε μόνο στην λιγότερη κακή λύση. Τα NAS συνήθως δεν είναι ανταγωνιστικά του dropbox, εκτελούν διαφορετικές λειτουργίες. Επίσης σημαντικό είναι να ξέρουμε πως είτε έχουμε NAS, είτε dropbox, είτε οτιδήποτε, αυτό δεν λέγεται backup. Backup είναι όταν έχουμε τουλάχιστον 2 αντίγραφα των αρχείων μας που δεν επικοινωνούν μεταξύ τους. Το NAS, το dropbox κλπ είναι high availability systems.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  4. #34
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tzitziloni Εμφάνιση μηνυμάτων
    είπα: "τεχνικά καταρτισμένους" και "linuxάδες". τα ενδεχόμενα bugs (οι εταιρίες NAS βγάζουν updates αν μη τι άλλο) και οι default κωδικοί μπορούν να αντιμετωπιστούν απο αυτούς τους ανθρώπους.

    δεν έχετε δικαιολογία.


    LOL!!!

    ξέχασες τους μέγα hakerαδες

  5. #35
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    @mrsaccess πολύ σωστός! γιαυτό τα πάντα εκτός από σκληρούς είτε στο NAS είτε σε άλλους σκληρούς τα έχω πάντα και σε Dvd's. Τώρα κάποιος παίρνει backup σε online υπηρεσίες και το θεωρεί backup? εγώ δεν θα το έλεγα....ευκολία ναι, backup σίγουρα όχι.

  6. #36
    Εγγραφή
    12-04-2005
    Μηνύματα
    1.265
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    18000/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Thomson TG 585v8
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 12,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    @mrsaccess πολύ σωστός! γιαυτό τα πάντα εκτός από σκληρούς είτε στο NAS είτε σε άλλους σκληρούς τα έχω πάντα και σε Dvd's. Τώρα κάποιος παίρνει backup σε online υπηρεσίες και το θεωρεί backup? εγώ δεν θα το έλεγα....ευκολία ναι, backup σίγουρα όχι.
    "Είμαι άνθρωπος και έχω αξιοπρέπεια.
    Δεν δέχομαι να με διαφεντεύει ένας ξένος γιατί τότε είμαι σκλάβος"
    Sami Sharaf (former Egypt Minister)
    για τη διαχείρηση της διώρυγας του Σουέζ από τους Αγγλους

  7. #37
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    τι εγινε? επειδη βλεπω καποιοι να λενε τα ιδια που εχουμε ξαναπει αλλες φορες, θα πω πως τα dvds που εχω backup δουλευουν μια στο τοσο, ειναι ΜΟΝΟ για backup οχι συνεχη χρηση, ολα τα εχω και σε σκληρους, αν ομως κλαταρει ενας σκληρος, παιρνω αλλον αντιγραφω ξανα αυτα που ειχα απο τα dvds, τα εχω ομαδοποιημενα ολα και τα cd/dvds με το προγραμμα gwhere για να φυγει η απορια σε μερικους. Και μη πειτε ΜΟΝΟ σκληρους γιατι τους ειδαμε, ενας Θεος ξερει ποσοι μου εχουν καει!!! εμπιστοσυνη μηδεν....ειδικα σε W.D και Seagate...cd/dvd ποτε δεν εχει χαλασει κανενα, φτου μη τα ματιαξω! οι online υπηρεσιες που δεν τις εμπιστευομαι και ειδαμε τους λογους καθε λιγο και λιγακι, ειναι για ευκολια πιστευω, ΟΧΙ για backup....ευκολια που προσωπικα εγω εχω απο το nas μου....οποτε δεν ασχολουμε με ολα αυτα τα συνεφα και τα αστραποβροντια που τα πιανουν καθε λιγο! αυτα για επεξηγηση για να μην ειμαστε και offtopic.

  8. #38
    Εγγραφή
    28-01-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    2.402
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H-300s
    Ψάχνοντας για εναλλακτική υπηρεσία που να είναι cross-platform και με αρκετό δωρεάν χώρο, βρήκα το Copy. Φαίνεται πολύ καλό ως τώρα, καλύτερο από το Dropbox σε αυτά που χρειάζομαι. Δίνει με το καλημέρα 15GB free space και άλλα 5GB για κάθε referral (μέχρι 25GB). Όποιος θέλει να το δοκιμάσει, μπορεί να χρησιμοποιήσει το παρακάτω link και να πάρει και αυτός και εγώ επιπλέον 5GB δωρεάν χώρου:
    https://copy.com?r=LpTJPN

  9. #39
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.665
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yyy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψάχνοντας για εναλλακτική υπηρεσία που να είναι cross-platform και με αρκετό δωρεάν χώρο, βρήκα το Copy. Φαίνεται πολύ καλό ως τώρα, καλύτερο από το Dropbox σε αυτά που χρειάζομαι. Δίνει με το καλημέρα 15GB free space και άλλα 5GB για κάθε referral (μέχρι 25GB). Όποιος θέλει να το δοκιμάσει, μπορεί να χρησιμοποιήσει το παρακάτω link και να πάρει και αυτός και εγώ επιπλέον 5GB δωρεάν χώρου:
    https://copy.com?r=LpTJPN
    Το είχα χρησιμοποιήσει παλιότερα, αλλά έφυγα τρέχοντας γρήγορα. Καλά τα πολλά GB, αλλά σε πολλούς υπολογιστές δεν δουλεύει καθόλου καλά, και ο συγχρονισμός κόλλαγε μέχρι να κάνεις επανεκκίνηση τον client. Μπορείς να ψάξεις στο forum για την αναλυτική κριτική που είχα κάνει αν θες, κάπου θα είναι θαμμένη, δεν θυμάμαι καν σε ποιο νήμα.

  10. #40
    Εγγραφή
    28-01-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    2.402
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H-300s
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το είχα χρησιμοποιήσει παλιότερα, αλλά έφυγα τρέχοντας γρήγορα. Καλά τα πολλά GB, αλλά σε πολλούς υπολογιστές δεν δουλεύει καθόλου καλά, και ο συγχρονισμός κόλλαγε μέχρι να κάνεις επανεκκίνηση τον client. Μπορείς να ψάξεις στο forum για την αναλυτική κριτική που είχα κάνει αν θες, κάπου θα είναι θαμμένη, δεν θυμάμαι καν σε ποιο νήμα.
    Ευχαριστώ, θα το ψάξω! Προς το παρόν σε μένα δουλεύει μια χαρά. Αλλά είναι ακόμα πολύ νωρίς για να πω οριστικά.

  11. #41
    Εγγραφή
    15-07-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.651
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13481/1020
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585v7
    Το Cubby έχω εγώ και το βρίσκω εξαιρετικό...

    Το SugarSync τελευταία είχε πρόβλημα, δεν ανέβαζε όλα μου τα αρχεία, κολλούσε
    Το OneDrive συχνά αργεί να εντοπίσει τις αλλαγές σε υπάρχοντα αρχεία, συνήθως το βλέπει μετά από επανεκκίνηση

    Αντιθέτως το Cubby βλέπει *άμεσα* οποιαδήποτε αλλαγή, ενώ είναι ταχύτατο στο upload των αρχείων.

    Επίσης προσωπικά δεν ασχολούμαι καν με υπηρεσίες που δεν σε αφήνουν να διαλέξεις εσύ τους φακέλους που θα συγχρονίζεις...στο Cubby διαλέγεις και τον φάκελο προέλευσης και τον φάκελο προορισμού...

    Κανένα πρόβλημα τους μήνες που το χρησιμοποιώ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vgiozo : 19-10-14 στις 18:04.
    Cubby Cloud Sync
    Hubic Cloud Backup (aff. code: XLQTOJ)

    - Οδηγός GivingAssistant (CashBack)

  12. #42
    Εγγραφή
    28-01-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    2.402
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H-300s
    Ανοίγουμε ένα νέο θέμα "Free cloud sync/backup services";

    Το Cubby έχει client μόνο για windows; Έχει όμως end2end encryption!
    Δοκιμάζω το Mega! Clients για όλα, end2end encryption, 50GB free!!

  13. #43
    Εγγραφή
    15-07-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.651
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13481/1020
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585v7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yyy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανοίγουμε ένα νέο θέμα "Free cloud sync/backup services";

    Το Cubby έχει client μόνο για windows; Έχει όμως end2end encryption!
    Δοκιμάζω το Mega! Clients για όλα, end2end encryption, 50GB free!!
    Υποστηρίζει windows, mac, ios, android, εν μέρει Linux,
    όχι όμως Windows Phone & Blackberry

    Υποστηρίζει κρυπτογράφηση AES 256-bit, DirectSync δηλαδή χρήση της υπηρεσίας χωρίς να αποθηκεύεται τίποτα στο Cloud, καθώς και κλείδωμα αρχείων με επιπλέον κωδικό και απομακρυσμένη διαγραφή αρχείων σε κλεμμένη συσκευή
    Cubby Cloud Sync
    Hubic Cloud Backup (aff. code: XLQTOJ)

    - Οδηγός GivingAssistant (CashBack)

  14. #44
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.665
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vgiozo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υποστηρίζει windows, mac, ios, android, εν μέρει Linux,
    όχι όμως Windows Phone & Blackberry

    Υποστηρίζει κρυπτογράφηση AES 256-bit, DirectSync δηλαδή χρήση της υπηρεσίας χωρίς να αποθηκεύεται τίποτα στο Cloud, καθώς και κλείδωμα αρχείων με επιπλέον κωδικό και απομακρυσμένη διαγραφή αρχείων σε κλεμμένη συσκευή
    Δεν είναι όλα αυτά στο δωρεάν πακέτο.

  15. #45
    Εγγραφή
    15-07-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.651
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13481/1020
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585v7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι όλα αυτά στο δωρεάν πακέτο.
    Η 256bit κρυπτογράφηση end2end είναι στο δωρεάν, τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά ασφαλείας που ανέφερα παραπάνω είναι σε εμπορικά πακέτα, αλλά μιλάμε για το πρόγραμμα στο σύνολο, όχι για συγκεκριμένο πακέτο.

    Αλλά στη δωρεάν δεν έχει κομμένες λειτουργίες, υποστηρίζει πχ unlimited versioning, δεν έχει περιορισμούς αρχείων και προσφέρει τουλάχιστον ό,τι κι ο ανταγωνισμός (spideroak) και με μεγαλύτερη χωρητικότητα.

    - - - Updated - - -

    Αν και πολύ περιορισμένο στη δωρεάν έκδοση (μέγιστο μέγεθος αρχείου, φακέλων, συνδέσμων, μία μόνο αποθηκευμένη έκδοση αρχείου, 7 μέρες μόνο διάρκεια αποθήκευσης εκδόσεων αρχείων κ.α.) αξιόλογο φαίνεται και το Tresorit με το πλεονέκτημα ότι οι server του είναι στην Ευρώπη...
    Cubby Cloud Sync
    Hubic Cloud Backup (aff. code: XLQTOJ)

    - Οδηγός GivingAssistant (CashBack)

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εντυπώσεις απο το stress test του Elder Scrolls Online (beta)!!!!
    Από babaliaris στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 173
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-15, 23:58
  2. Μηνύματα: 59
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-14, 15:22
  3. Dropbox δεν κατεβαίνουν τοπικά τα αρχεία στο Android
    Από titan1 στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-14, 13:36
  4. Μηνύματα: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-14, 00:47
  5. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-14, 09:25

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας