Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 34
  1. #16
    Εγγραφή
    19-02-2013
    Περιοχή
    In the land of OpenDaylight far above the cloud.
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    957
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Gennet Oxygen IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mobinmob Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ' όσο μπορώ να καταλάβω, η επίθεση άφορα το πρωτόκολλο, όχι κάποια συγκεκριμένη υλοποίηση.
    Στην συγκεκριμένη περίπτωση πάντως, η καχυποψία απέναντι στην google είναι τουλάχιστον υπερβολική. Η google ενδιαφέρεται για το SSL/TLS, τόσο γιατί το χρησιμοποιεί στα προϊόντα της, όσο και γιατί συνεισφέρει κωδικά σε υλοποιήσεις του.
    Μπα όχι, το κάνει για το κέρδος .

    - - - Updated - - -

    Άλλη μία ανάλυση από έναν μηχανικό της κακιάς και μοχθηρής Google εδώ.

  2. #17
    Εγγραφή
    06-10-2008
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    515
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
    Router
    WAG54G2 Linksys
    Path Level
    Interleaved
    Χωρίς να θέλω να πάρω θέση στο όλο ζήτημα θέλω απλά να πω ότι αυτό που μάλλον θέλει να πει ο DVader πολλοί δεν το καταλαβαίνουν είναι κάτι στα πλαίσια "Οκ καλά κάνανε και το δημοσιοποιήσανε αλλά γιατί να μας αναφέρουν ότι φτιάχτηκε στον chrome?"...Η δικά μου άποψη είναι ότι καλά κάνουν και αναφέρουν ότι στο δικό τους σύστημα δεν παίζει πλέον αυτό το κενό ασφαλείας για να ξέρει και ο χρήστης τι επιλογές έχει...Αν δεν στο πει κάποιος εσύ και γω πως θα το μάθουμε?

  3. #18
    Εγγραφή
    19-02-2013
    Περιοχή
    In the land of OpenDaylight far above the cloud.
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    957
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Gennet Oxygen IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xcyanx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς να θέλω να πάρω θέση στο όλο ζήτημα θέλω απλά να πω ότι αυτό που μάλλον θέλει να πει ο DVader πολλοί δεν το καταλαβαίνουν είναι κάτι στα πλαίσια "Οκ καλά κάνανε και το δημοσιοποιήσανε αλλά γιατί να μας αναφέρουν ότι φτιάχτηκε στον chrome?"...Η δικά μου άποψη είναι ότι καλά κάνουν και αναφέρουν ότι στο δικό τους σύστημα δεν παίζει πλέον αυτό το κενό ασφαλείας για να ξέρει και ο χρήστης τι επιλογές έχει...Αν δεν στο πει κάποιος εσύ και γω πως θα το μάθουμε?
    Μάλλον δεν διάβασατε ότι αναφέρονται και workarounds για Firefox και ΙΕ. Απλά ορισμένοι θεωρούν de facto κακό ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ κάνει η Google (και η Microsoft). Αυτό, εκτός από εμπάθεια, δείχνει και έλλειψη κριτικής σκέψης.

  4. #19
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.442
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από purpleaura Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπα όχι, το κάνει για το κέρδος .

    - - - Updated - - -

    Άλλη μία ανάλυση από έναν μηχανικό της κακιάς και μοχθηρής Google εδώ.
    Ένα bug που βρέθηκε το Γενάρη, το έφτιαξε το Φλεβάρη και το ανακοίνωσε το Οκτώβρη και μάλιστα τόσο σοβαρό θα έπρεπε να το έχει πει από τον Γενάρη άντε το Φλεβάρη που το έφτιαξε ! Αλλά σίγουρα όχι τώρα και μάλιστα να λέει ότι εγώ το έχω φτιάξει από τότε άρα εγώ είμαι ο καλός ...

    Ναι την θεωρώ μοχθηρή και ότι εκμεταλλεύεται τα πάντα προς ίδιο όφελος !!! Και ίσως όχι άδικα...



    Πάλι καλά που δεν το είπε σε κάνα 2-3 χρόνια ! Να δείτε που θα το κάνει και αυτό κάποτεεε... Είχα βρει κάποτε .......

  5. #20
    Εγγραφή
    19-02-2013
    Περιοχή
    In the land of OpenDaylight far above the cloud.
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    957
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Gennet Oxygen IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα bug που βρέθηκε το Γενάρη, το έφτιαξε το Φλεβάρη και το ανακοίνωσε το Οκτώβρη και μάλιστα τόσο σοβαρό θα έπρεπε να το έχει πει από τον Γενάρη άντε το Φλεβάρη που το έφτιαξε ! Αλλά σίγουρα όχι τώρα και μάλιστα να λέει ότι εγώ το έχω φτιάξει από τότε άρα εγώ είμαι ο καλός ...

    Ναι την θεωρώ μοχθηρή και ότι εκμεταλλεύεται τα πάντα προς ίδιο όφελος !!! Και ίσως όχι άδικα...



    Πάλι καλά που δεν το είπε σε κάνα 2-3 χρόνια ! Να δείτε που θα το κάνει και αυτό κάποτεεε... Είχα βρει κάποτε .......
    Εκτός από εμπαθής είσαι και ανακριβής (προφανώς δεν έχεις ασχοληθεί με το αντικειμένο για να δεις ότι αυτό το πρόβλημα είναι πρόβλημα εκ κατασκευής του SSL 3.0). Εκτός από την εμπάθεια σου (η οποία έχει γίνει αρκούντως βαρετή), έχεις κάτι ουσιαστικό να πείς;

  6. #21
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Μηνύματα
    751
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από purpleaura Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπα όχι, το κάνει για το κέρδος .
    Ενδιαφέρεται για κάτι που αφορά τα προϊόντα της, προφανώς το κάνει και για το κέρδος (γιατί αυτό είναι κακό δεν έχω καταλάβει...).

    - - - Updated - - -

    @DVader: Κάτι μου λέει πως δεν διάβασες προσεκτικά...
    Το POODLE βασίζεται στην δυνατότητα που έχει το TLS/SSL να χρησιμοποιεί παλιότερες εκδόσεις του όταν το ζητά κάποιος client. Αυτό είναι αναγκαίο για λόγους compatibility, αλλά μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα ασφαλείας. Οι μηχανικοί της google προσπάθησαν κάποια στιγμή να κάνουν αυτή τη "μετάβαση" σε παλιότερη έκδοση ασφαλέστερη. Η λύση τους δημοσιεύθηκε και ενσωματώθηκε στον chrome/chromium. Τι άλλο μπορούσαν να κάνουν κατά την γνώμη σου;
    It is wrong to put temptation in the path of any nation,/For fear they should succumb and go astray;
    So when you are requested to pay up or be molested,/You will find it better policy to say: --
    "We never pay any-one Dane-geld,/No matter how trifling the cost;
    For the end of that game is oppression and shame,/And the nation that plays it is lost!"
    Rudyard Kipling

  7. #22
    Εγγραφή
    19-02-2013
    Περιοχή
    In the land of OpenDaylight far above the cloud.
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    957
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Gennet Oxygen IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mobinmob Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενδιαφέρεται για κάτι που αφορά τα προϊόντα της, προφανώς το κάνει και για το κέρδος (γιατί αυτό είναι κακό δεν έχω καταλάβει...).
    Μα δεν αφορά ΜΟΝΟ τον Chrome. Αφορά και τον Firefox και τον IE (από browsers) και τους Web Servers (Apache,IIS,ngnx κτλ.). Απλά οι συγκεκριμένοι που ασχολήθηκαν με το θέμα δουλεύουν στην Google, γι'αυτό πρέπει να καούν στην πυρά.
    Για ορισμένους, εξ'ορισμού το κέρδος συνεπάγεται ένα νεφελώδες "κακό". Μιλάμε για τρελλό κάψιμο...

  8. #23
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.868
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από purpleaura Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπα όχι, το κάνει για το κέρδος .

    - - - Updated - - -

    Άλλη μία ανάλυση από έναν μηχανικό της κακιάς και μοχθηρής Google εδώ.
    Εγώ ήξερα ότι ο σκοπός ενός for-profit οργανισμού είναι το κέρδος. Αν εσύ έχεις άλλο ορισμό θα ήθελα να τον ακούσω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από purpleaura Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον δεν διάβασατε ότι αναφέρονται και workarounds για Firefox και ΙΕ. Απλά ορισμένοι θεωρούν de facto κακό ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ κάνει η Google (και η Microsoft). Αυτό, εκτός από εμπάθεια, δείχνει και έλλειψη κριτικής σκέψης.
    Τότε γιατί η google δεν αναφέρει τα workarounds στον IE και τον firefox; Ρωτάω εσένα γιατί έχεις κριτική σκέψη.

  9. #24
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.739
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από purpleaura Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δημοσιοποιεί η Google : "κακιά η Google". Το αποκρύπτει η Google : "κακιά η Google". Αυτό στην ψυχιατρική ονομάζεται Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή. Περαστικά σας.
    Shhh μην ξυπνήσουν. Μετά δεν θα έχουν με τι να ασχολούνται και θα αρχίσουν τίποτα real-life τρέλες
    OK boomer

  10. #25
    Εγγραφή
    12-05-2004
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    537
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Fritzbox 7590 AX
    Έχει καταφέρει κανένας να κάνει disable το SSL v3.0 στον Chrome;

  11. #26
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.739
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rozak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει καταφέρει κανένας να κάνει disable το SSL v3.0 στον Chrome;
    https://zmap.io/sslv3/browsers.html
    OK boomer

  12. #27
    Εγγραφή
    12-05-2004
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    537
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Fritzbox 7590 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω και θα επανέρθω.

  13. #28
    Εγγραφή
    04-02-2009
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.486
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μπορούσε να κάνει απλά την δημοσιοποιήσει ....χωρίς καν να πει τι κάνει η ίδια !
    Αυτό που έκανε είναι κλασσικό μερκετίστικο κόλπο !

    Αυτό που ενοχλεί δεν είναι η δημοσιοποιήση του πράγματος αλλά όλο το υπόλοιπο που δείχνει απλά ότι έκανε το έκανε απλά για να φανεί καλή αυτή ...
    DVader, δεν είναι για να πέσεις απο τα σύννεφα. Μάλιστα είναι πολύ λογικό. Τώρα το σχολιο σου (σωστό), εικάζω οτι είχε πιο πολύ ρητορική χροιά...

    Ώρες ώρες είναι να λες μήπως επίτηδες αφήνουν τρύπες, για να πουν οτι έφτιαξαν μπαλώματα. Θα πρέπει να είναι πολύ flat και βαρετό, κάτι που δεν σ αφήνει χώρο να χωθείς, να διορθώσεις και να διαφημιστείς μέσω αυτού.

  14. #29
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.442
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από petran_18 Εμφάνιση μηνυμάτων
    DVader, δεν είναι για να πέσεις απο τα σύννεφα. Μάλιστα είναι πολύ λογικό. Τώρα το σχολιο σου (σωστό), εικάζω οτι είχε πιο πολύ ρητορική χροιά...

    Ώρες ώρες είναι να λες μήπως επίτηδες αφήνουν τρύπες, για να πουν οτι έφτιαξαν μπαλώματα. Θα πρέπει να είναι πολύ flat και βαρετό, κάτι που δεν σ αφήνει χώρο να χωθείς, να διορθώσεις και να διαφημιστείς μέσω αυτού.
    Φίλε μου petran... Εννοείτε ότι είναι ριτιρικό και εννοείτε ότι δεν έχω πέσει από τα σύννεφα και εννοείτε ότι περιμένω διάφορα κόλπα....
    Απλά δεν πάυει να με ενοχλεί και να με θυμώνει για αυτό και τα λέω ώρες ώρες κάπως εδώ !
    Γενικότερα με ενοχλέι το κουτόχορτο που τρώνει κάποιοι ...(δεν αναφέρομαι κάπου συγκρκιμένα)

  15. #30
    Εγγραφή
    19-02-2013
    Περιοχή
    In the land of OpenDaylight far above the cloud.
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    957
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Gennet Oxygen IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από petran_18 Εμφάνιση μηνυμάτων
    DVader, δεν είναι για να πέσεις απο τα σύννεφα. Μάλιστα είναι πολύ λογικό. Τώρα το σχολιο σου (σωστό), εικάζω οτι είχε πιο πολύ ρητορική χροιά...

    Ώρες ώρες είναι να λες μήπως επίτηδες αφήνουν τρύπες, για να πουν οτι έφτιαξαν μπαλώματα. Θα πρέπει να είναι πολύ flat και βαρετό, κάτι που δεν σ αφήνει χώρο να χωθείς, να διορθώσεις και να διαφημιστείς μέσω αυτού.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου petran... Εννοείτε ότι είναι ριτιρικό και εννοείτε ότι δεν έχω πέσει από τα σύννεφα και εννοείτε ότι περιμένω διάφορα κόλπα....
    Απλά δεν πάυει να με ενοχλεί και να με θυμώνει για αυτό και τα λέω ώρες ώρες κάπως εδώ !
    Γενικότερα με ενοχλέι το κουτόχορτο που τρώνει κάποιοι ...(δεν αναφέρομαι κάπου συγκρκιμένα)
    Για να σας ρωτήσω εσάς τους "αγαναχτησμένους" με την κακιά Google, ποιος έγραψε τον κώδικα του SSL 3.0 πριν 20 χρόνια;;; Εκτός από γραφικοί είστε και αδιάβαστοι.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-14, 20:41
  2. Σοβαρό κενό ασφαλείας στο OpenSSL
    Από SfH στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 75
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-14, 19:04
  3. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-14, 22:11
  4. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-14, 22:58
  5. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-13, 16:52

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας