Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 36
  1. #1
    Εγγραφή
    15-11-2003
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.720
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/400
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Zyxel SBG3300-N/Mk RB4011
    SNR / Attn
    1-8(dB) / -62(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πιθανόν από κάποια υπέρταση στο δίκτυο από κεραυνό την Παρασκευή, μου βγήκε off το P-662 HW (ISDN) και πρέπει να βρώ άλλο προς αντικατάστασή του. Επισκέφθηκα το site της Zyxel και … χάθηκα μέσα στα πολλά μοντέλα. Γι’ αυτό θα ήθελα μια πρόταση σε κάποιο που να έχει παρόμοιες δυνατότητες με αυτό που είχα.

    Οι απαιτήσεις μου έχουν να κάνουν κυρίως με το θέμα του NAT (one-to-one, one-to-many,…) , πρέπει να μπορεί να διαχειριστεί εκτός από την μία static IP μαζί και ένα πακέτο των 8 static IPs, να μπορεί να κάνει forward σε IPs και σε Ports μιας και έχω αρκετές συσκευές που βγαίνουν προς τα έξω. Άλλες με αποκλειστική δική τους IP και άλλες με μια γενική σε διαφορετική πόρτα. Επίσης θεωρώ πολύ σημαντικό το να διαθέτει ένα σοβαρό Firewall.

    Στο θέμα του modem δεν ζητάω και πολλά πράγματα (μια απλή σταθερότητα) μιας και η γραμμή μου είναι μόλις στο … 1Mb/~420Kb γιατί στα 2Mb είχα πολλές αποσυνδέσεις και ζήτησα από τον OTE να μου χαμηλώσει την ταχύτητα. Το VDSL είναι πολύ μακρινό για την περιοχή μου και γι’ αυτό και δεν με ενδιαφέρει, εκτός και αν κάποιο προτεινόμενο προϊόν που το έχει, έχει και πολύ καλά χαρακτηριστικά σε αυτά που ζητάω.

    Τέλος το θέμα του wireless με αφήνει αδιάφορο μιας και υπάρχουν άλλες συσκευές access points στο χώρο μου για αυτή τη δουλειά. Εξ’ άλλου και σε αυτό που κάηκε, ήταν μόνιμα στο off το wireless.

  2. #2
    Εγγραφή
    15-11-2003
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.720
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/400
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Zyxel SBG3300-N/Mk RB4011
    SNR / Attn
    1-8(dB) / -62(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μάλλον έβαλα ψηλά τον πήχη και δεν βλέπω προτάσεις...

    Βλέπω στα Ελληνικά μαγαζιά να προωθούν το VMG1312. Το έχει κανείς για να μου πει αν έχει σοβαρές δυνατότητες στο NAT και στο Firewall σε σύγκριση με αυτό που είχα;

  3. #3
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    τα πιο συμβατα Ζυξελ με την γραμμη σου (οτε) ειναι
    C1000Z
    P-870HN-51b (νομιζω υπαρχει και εδω Ελλαδα στα μαγαζια)
    VMG1312-B30 (οχι το Β10 αλλα το 30)
    VMG8324-B30A
    SBG3300-N

    Βγαινουν και σε ISDN ...αυτα θα ειναι και πιο σταθερα απο το προηγουμενο γιατι εχουν ολα broadcom που συνηθως παιζει και ο οτε και πιστευω θα μπορεις να βαλεις παλι το προφιλ της 2αρας που ειχες, το προηγουμενο στο τσιπακι δεν ηταν και τοσο συμβατο απο θεμα γραμμης με οτε

    Τωρα για το ΝΑΤ δεν ξερω γιατι δεν χρειαστηκα να μπλεχτω με τετοια αλλα αν πας στις σελιδες του κατασκευαστη προφανως να βρεις πληροφοριες
    Αν οχι στειλε και ενα μεηλ στον αντιπροσωπο http://www.digitalsima.gr/contact.php αν μπορει να σου πει κατι για τις δυνατοτητες που θελεις σε καποιο συγκεκριμενο μοντελο αλλα θα σου προτεινα να ψαξεις πρωτα αυτα τα 5 που ναφερω λογω του οτι ειχες διακοπες

    Δεν μπορεις να βρεις το ιδιο που ειχες αφου εισαι ευχαριστημενος?
    http://www.e-shop.gr/zyxel-p662hw-d3...n-p-PER.613672

  4. #4
    Εγγραφή
    15-11-2003
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.720
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/400
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Zyxel SBG3300-N/Mk RB4011
    SNR / Attn
    1-8(dB) / -62(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κατ’ αρχή σε ευχαριστώ που μπήκες στο κόπο να απαντήσεις. Είχα αρχίσει να πιστεύω πως ζητάω πολλά σε θέματα που ο περισσότερος κόσμος έχει άγνοια.

    Ευτυχώς που είχα κρατήσει το παλιό P652 (11 χρόνων adsl1 router!) και προς το παρόν κάνω την δουλειά μου με αυτό, οπότε δεν έχω πίεση στο χρόνο για να αποφασίσω στα γρήγορα την αγορά του νέου dsl router. Το αρνητικό είναι ότι έχω αποσυνδέσεις κάθε 1 με 2 ώρες συν το ότι το upload έχει πέσει στα 320Kb. Αν το παλιό αυτό router μπορούσε να γίνει σκέτο router, θα ήταν και η τέλεια λύση σε συνδυασμό με ένα σύγχρονο dsl router που να παίζει απλά τον ρόλο του modem, μιας και οι δυνατότητες του παλιού στο NAT και στο Firewall με καλύπτουν απόλυτα.

    Έχω κατεβάσει διάφορα manuals από το site της Zyxel και έχω απογοητευτεί στο θέμα ότι η εταιρεία κάνει τα σύγχρονα μοντέλα πιο απλοποιημένα και με λιγότερες δυνατότητες από τα παλιά. Συν το γεγονός ότι υπάρχουν πάρα πολλά μοντέλα και πάρα πολλές κατηγορίες, σε σημείο να μην μπορείς να βγάλεις άκρη στο ποιες είναι οι ουσιώδεις διαφορές μεταξύ τους. Και φυσικά δεν εννοώ το θέμα του Wireless που μάλλον σε αυτό τον τομέα έχει ρίξει το μεγαλύτερο βάρος η εταιρεία. Σχετικά με το να ξαναπάρω πάλι το ίδιο, το P662-D3, θα το έκανα αν δεν είχα το πρόβλημα να πρέπει να του κάνω αυτόματα διακοπή τάσης κάθε 2 με 3 ημέρες (όταν είχε προβληματικό ping), γιατί αλλιώς παρουσίαζε πρόβλημα ακόμα και στο να μπω στην σελίδα του. Γι’ αυτό και θέλω ένα ποιο σύγχρονο με ταχύτερο επεξεργαστή για να μην τα ‘παίζει’.

    Από αυτά που προτείνεις έχω επικεντρωθεί σε δύο. Στο VMG1312-B30 και στο SBG3300-NB που σύμφωνα με τα manuals πρέπει να έχουν παρεμφερείς ρυθμίσεις στο θέμα NAT+Firewall. Το VMG8324 έχει και voip που δεν με ενδιαφέρει μιας και είμαι ευχαριστημένος με τα δύο SPA που έχω, όσο για το P870 είναι παλιό μοντέλο με ότι αυτό συνεπάγεται. Το C1000Z δεν το ξέρω καθόλου και ούτε μου το βγάζει το site της Zyxel στην αναζήτηση. Υποθέτω από τα δύο που έχω διαλέξει, το δεύτερο να είναι και πιο σοβαρό και πιο αξιόπιστο από το πρώτο, μιας και το δεύτερο έχει μεγαλύτερη τιμή.

    Και κάτι τελευταίο. Παρατηρώ στo site να υπάρχουν πολλές αναφορές για μοντέλα dsl routers που να μπορείς να ρυθμίσεις το snr. Δεν έχω καταλάβει την χρησιμότητά του. Το σίγουρο είναι ότι ο θόρυβός που δέχεται το modem ή το dslam δεν μπορεί να μειωθεί, χωρίς αλλαγή της γραμμής μεταξύ τους. Οπότε αν έχω καταλάβει καλά, θα μπορούσα με ένα τέτοιο μοντέλο να μην έχω ζητήσει από τον OTE να μου ρίξει την ταχύτητα στο download, αφού θα μπορούσα να έχω βάλει μεγαλύτερο νούμερο snr στο modem. Πάντως ενώ το snr του download που είχα ήταν πιά στα 12-14db (φυσικά στο 1Mb που είμαι τώρα), το upload είναι αυτό που μου κάνει την ζημιά μιας και ήταν μόνιμα στα 6db. Και αυτή είναι και η αιτία που συνέχιζα να έχω αποσυνδέσεις, όχι τόσο συχνές που μου έχει τώρα το παλιό P652 μιας και είναι απλό adsl, αλλά στις 2-3 ημέρες που δούλευε συνεχόμενα το P662 παρουσίαζε και 2 με 3 αποσυνδέσεις.

  5. #5
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    δεν βρισκεις το C1000 γιατι ειναι παλιο και εχει wifi μονο b+g, επρεπε να μην το αναφερω

    Μερικα μοντεμ εχουν την δυνατοτητα να αλλαξουν το to snr margin αλλα αν υπαρχει προβλημα στην γραμμη τα προφιλ των παροχων ειναi παντοτε πιο καλυτερα γιατι με τα μοντεμ μονο μια μικρη βελτιωση μπορει να γινει ... γραφω λιγα εδω
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...42#post5526042

    Mε ΟΤΕ εισαι?

  6. #6
    Εγγραφή
    15-11-2003
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.720
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/400
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Zyxel SBG3300-N/Mk RB4011
    SNR / Attn
    1-8(dB) / -62(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν βρισκεις το C1000 γιατι ειναι παλιο και εχει wifi μονο b+g, επρεπε να μην το αναφερω

    Μερικα μοντεμ εχουν την δυνατοτητα να αλλαξουν το to snr margin αλλα αν υπαρχει προβλημα στην γραμμη τα προφιλ των παροχων ειναi παντοτε πιο καλυτερα γιατι με τα μοντεμ μονο μια μικρη βελτιωση μπορει να γινει ... γραφω λιγα εδω
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...42#post5526042

    Mε ΟΤΕ εισαι?
    Διάβασα αυτά που αναφέρεις στο συγκεκριμένο thread. Οπότε στην δική μου περίπτωση που έχω άκρως προβληματική γραμμή, η αλλαγή του snr θα συνεισφέρει ελάχιστα και με την προϋπόθεση ότι στο DSLAM του Μενιδίου έχουν ξεκλείδωτο το profile.

    Όσο για adsl σύνδεση, έχω από το 2003 τον ΟΤΕ και internet σύνδεση την Tellas (τώρα Wind). Πάροχο Internet δεν πρόκειται ποτέ ν’ αλλάξω μιάς και το ποσό που πληρώνω για την static και το πακέτο των 8 IPs είναι αστείο.

  7. #7
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ενταξει κοιτα με την ησυχια σου κατι για το μελλον, οσο για τον παροχο μπερδευτητκα, αφου εχεις τηλεφωνο με οτε μαλλον θα εισαι συνδεμενος στο κεντρο του οτε και στο ιντερνετ και ας εχεις αλον παροχο ... πανω σε αυτο ας πει και αλλος την γνωμη του γιατι δεν ειμαι σιγουρος

  8. #8
    Εγγραφή
    15-11-2003
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.720
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/400
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Zyxel SBG3300-N/Mk RB4011
    SNR / Attn
    1-8(dB) / -62(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σύνδεση internet έχω σίγουρα από Tellas-Wind μιας και όταν κάνω reverse resolve στις IPs, μου βγάζει ότι ανήκουν στην άνω εταιρεία.

    Το σύστημα αυτό παροχής internet είναι παλιό και ξεκινάει από το 2003, τότε που οι εταιρείες δεν είχαν ακόμα δικές τους γραμμές και συνδεόντουσαν με μισθωμένες γραμμές στα BBRAS του ΟΤΕ για να δώσουν internet στους πελάτες τους. Σαν την δική μου περίπτωση πρέπει να υπάρχουν πιά ελάχιστοι.

  9. #9
    Εγγραφή
    15-11-2003
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.720
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/400
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Zyxel SBG3300-N/Mk RB4011
    SNR / Attn
    1-8(dB) / -62(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τελικά παρέλαβα σήμερα το SBG3300. Με μία λέξη ‘μάπα το καρπούζι’… Και είμαι ακόμα στις βασικές ρυθμίσεις χωρίς καν να έχω συνδέσει επάνω του τηλεφωνική γραμμή. Και τα δύο προηγούμενα router που είχα P652 και P662 είναι κατά πολύ ανώτερα, τουλάχιστον στο θέμα των ρυθμίσεων του firewall.

    Το μεγαλύτερο πρόβλημα που συνάντησα το βρήκα στις ρυθμίσεις του firewall που είναι επιεικώς απαράδεκτες. Στην λίστα access control δεν σου δίνει την δυνατότητα να ορίσεις range ip addresses με αποτέλεσμα να πρέπει να φτιάχνεις ένα-ένα rule για κάθε ip ξεχωριστά και για κάθε συγκεκριμένο service ξεχωριστά! Ακόμα και έτσι πάλι δεν μπορώ να βάλω όλες τις ρυθμίσεις που είχα στα παλιά routers γιατί απλά η διαθέσιμη μνήμη που έχει για όλα τα rules φτάνει μονάχα για 50! Και να σκεφτεί κανείς ότι στα παλιά μου routers μόνο για LAN->WAN πρόσβαση είχα ΣΕ ΕΝΑ ΜΟΝΟ RULE, 69 source ip’s που είχαν το ελεύθερο να βγούν προς τα έξω…

    Τελικά η zyxel αντί να πηγαίνει προς τα εμπρός πάει ολοταχώς προς τα πίσω…

  10. #10
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    προφανως να μην ειναι στην κατηγορια του επαγγελματικου, οποτε μπορει να μην ειναι απλοποιημενο για πολλες συσκευες, ip κλπ η προφανως να υπαρχει αλλη σειρα με τα παλαια ιδια μενου πχ η P σειρα μοντελων ...
    Συνηθως ο κατασκευαστης αναλογα με την σειρα μοντελων μπορει να αλλαξει τις ρυθμισεις η μενου

    κοιτα αν υπαρχει καινουριο λογισμικο, καποιες φορες απλοποιουν τα πραγματα η προσθετουν ρυθμισεις για πιο ευκολια
    http://www.zyxel.com/support/downloa...tname=Firmware

  11. #11
    Εγγραφή
    15-11-2003
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.720
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/400
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Zyxel SBG3300-N/Mk RB4011
    SNR / Attn
    1-8(dB) / -62(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν νομίζω ότι η σειρά prestige να ανήκει στην κατηγορία των επαγγελματικών routers. Μάλλον στα απλά οικιακά ανήκει. Και εξ' άλλου η σειρά SBG σύμφωνα με την εταιρεία ανήκει στην κατηγορία office που είναι ένα σκαλί πάνω από τα home.

    Firmware μάλλον φορούσε το τελευταίο. Μιά άλλη πατάτα της εταιρείας είναι ότι δεν σου λέει το router στην σελίδα status ακριβώς το ποιό firmware φοράει. Αναφέρει μόνο 1.00(AAIW.4)?? με τα δύο τελευταία γράμματα να απουσιάζουν. Κατεβάζοντας το τελευταίο firmware 1.00(AAIW.4)CO, στο pdf αρχείο που το συνόδευε υπήρχαν στο ιστορικό 11 παρακαλώ λογισμικά που η μόνη αλλαγή ήταν τα δύο τελευταία γράμματα! Οπότε απευθύνεσαι στη πυθία για να βρείς ποιό λογισμικό φοράει η συσκευή σου. Πάντως του πέρασα το firmware που είχα κατεβάσει πρίν κάνω την παραμικρή ρύθμιση για να είμαι σίγουρος ότι φοράει το τελευταίο.

    Anyway. Τώρα αντιμετωπίζω ένα νέο πρόβλημα. Να μην κάνει σύνδεση στον provider. Ενώ κάνει σύνδεση adsl (την υψηλότερη από τα προηγούμενα δύο μηχανάκια, αφού το upload καταφέρνει με 6,5db snr να είναι στα 512, και το download να μου λέει ότι θα μπορούσε να φτάσει τα 3,8Mb, πράγμα που σημαίνει ότι θα μπορούσα να ξαναεπιστρέψω στα 2Mb σύνδεση που έχω από τον ΟΤΕ), ότι και να του κάνω στις ρυθμίσεις WAN και στο profile ADSL, δεν συνδέεται. Θέλω να πιστεύω πως το profile VDSL δεν το πειράζουμε καθόλου. Επίσης του έχω διαγράψει το profile ETHWAN αφού θέλω την πόρτα αυτή να την έχω σαν LAN.

    Είναι σίγουρο ότι τα νέα αυτά μηχανάκια έχουν συμβατότητα με τους εδώ providers και ακόμα περισσότερο με την Wind πρώην Tellas;

  12. #12
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    αν δεν συνδεεται μηπως εχεις βαλει κατα λαθος το αννεξ Β λογισμικο η αναποδα?
    το AADY ειναι για αννεχ Α γραμμη (pstn) και το AAIW για αννεχ Β γραμμη (isdn)

    Επισης μετα απο περασμα λογισμικου καλο ειναι να γινεται παντα γενικη επανακινηση εργοστασικων ρυθμισεων απο το κουμπακι reset

    Το 3300 που εχεις ειναι πιο συμβατο με τα κεντρα του οτε και ολα τα επανω μοντεμ που αναφερα, βεβαια παιζει και με τους αλλους παροχους αλλα αν εισαι σε κεντρο οτε μαλλον θα πας στο καινουριο πακετο τους την 4αρα που εχουν γιατι πρεπει να την σηκωνει ανετα
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...86#post5537486

    Αν μπορεις με τελνετ γραψε adsl info --vendor και κανε αντιγραφη τι βγαζει (οταν γινει συνδεση γραμμης με το κεντρο) για να δω με τι παιζει η γραμμη σου
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 09-11-14 στις 00:28.

  13. #13
    Εγγραφή
    15-11-2003
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.720
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/400
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Zyxel SBG3300-N/Mk RB4011
    SNR / Attn
    1-8(dB) / -62(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θα ξανααναφέρω και πάλι. Το νέο modem/router ΔΕΝ έχει πρόβλημα να συνδεθεί με το DSLAM του ΟΤΕ. Η γραμμή μου είναι ISDN και γι’ αυτό και πήρα το SBG3300-NB00. To πρόβλημα βρίσκεται μετά, στο ότι δεν συνδέεται στο BBRAS με το δίκτυο της Wind. Το κακό είναι ότι δεν αναφέρει και πολλά πράγματα στις syslog καταγραφές για να βγούν ασφαλή συμπεράσματα. Απλά ότι προσπαθεί να συνδεθεί κάθε 3 δευτερόλεπτα και τίποτε άλλο. Παρατήρησα επίσης ότι όταν βγάζω την γραμμή από το καινούργιο και την ξαναβάζω στο παλιό, ούτε και το παλιό παίρνει IP. Αν όμως καθυστερήσω να του βάλω την γραμμή για ένα λεπτό, τότε συνδέεται κανονικά. Αυτό μου δείχνει πως μάλλον υπάρχει κάποιο authentication error όταν πάει να κάνει login.

    Επίσης ποιος ο λόγος να έκανα γενική επαναφορά πριν να βάλω το firmware όταν η συσκευή ήταν καινούργια και δεν είχε σεταριστεί καθόλου.

    Βάζω και κάποια screenshots μήπως και κάποιος γνώστης αντιληφθεί κάτι το περίεργο.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  img1.png 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  43,3 KB 
ID: 146732
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  img2.png 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  25,5 KB 
ID: 146733
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  img3.png 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  34,1 KB 
ID: 146734
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  img4.png 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  27,5 KB 
ID: 146735
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  img5.png 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  24,7 KB 
ID: 146736

    Και κάτι τελευταίο. Ένα από τα περίεργα που παρατηρώ στην σελίδα Status, είναι να δουλεύει η CPU στο 50-55% όταν στο παλιό έχοντας κάνει σύνδεση, είναι στο 1 με 1,5%. Αυτό είναι φυσιολογικό;

  14. #14
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    στο τελευταιο ερωτημα γιατι συνησταται γενικο reset, ειναι επειδη λογο τυχον καινουριων ρυθμισεων η αλλαγες του λειτουργικου μενου βοηθαει στο να μην γινουν conflict (μπερδεματα ρυθμισεων) μεταξυ παλαιου και καινουριου λογισμικου, επισης βοηθαει αν υπαρχουν καινουρια driver (dsl,wifi κλπ) να αλλαχτουν

    Τωρα για την μη συνδεση με το brass αφου βαζεις το παλιο επανω και κανει το ιδιο μπορει να φταιει και η γραμμη ... η μπορει να θελει γενικο reset αφου του εκανες αναβαθμηση

    Το προβλημα με το authentication δεν το καταλαβα, οταν συνδεεται η γραμμη η οταν κανεις log in sto WUI interface οταν μπαινεις στις σελιδες του μοντεμ? η και τα 2?

    Αν φταιεi η γραμμη δοκιμασε με PPPoE, LLC Snap, 8/35, authentication auto or PAP η κοιτα με τις ιδιες DSL wan ρυθμισεις που ηδη εχεις το authentication PAP or CHAP
    Αυτο που λες οτι δεν συνδεεται με το brass της wind μαλλον αννοεις οτι δεν περνει ip γιατι ετσι δειχνει, κοιτα να εχεις βαλει τους σωστους ip servers, gateway & subnet mask, επισης κοιτα το username & pass

    Αν το κανει οταν κανεις log in sto interface τοτε καπου εχει προβλημα το καινουριο λογισμικο

    οσο για το CPU που ανεβανει κανονικα δεν θα επρεπε, αλλα μερικες φορες ανεβαινει προσωρινα οποτε παρακολουθα το αν μενει μονιμα ... κλεισε το vdsl (PTM) ethwan, 3G κλπ η γενικα οτι δεν χρειαζεσαι για να μην τραβαει μνημη ... και γενικα δεσς αν παλι κανει το ιδιο

    EDIT

    ξεχασα να πω το ΜTU σε PPPoA που το εχεις δοκιμασε 1462 και αν δοκιμασεις με PPPoE βαλε 1492 (αυτα ειναι γνωμη μου, μπορεις να το αφησεις 1500 ως εχει) ... αυτο βοηθαει στη μεταφορα δεδομενων
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 09-11-14 στις 23:48.

  15. #15
    Εγγραφή
    15-11-2003
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.720
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/400
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Zyxel SBG3300-N/Mk RB4011
    SNR / Attn
    1-8(dB) / -62(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    στο τελευταιο ερωτημα γιατι συνησταται γενικο reset, ειναι επειδη λογο τυχον καινουριων ρυθμισεων η αλλαγες του λειτουργικου μενου βοηθαει στο να μην γινουν conflict (μπερδεματα ρυθμισεων) μεταξυ παλαιου και καινουριου λογισμικου, επισης βοηθαει αν υπαρχουν καινουρια driver (dsl,wifi κλπ) να αλλαχτουν
    Συμφωνώ με τα λεγόμενά σου αλλά όταν παίρνεις μια καινούργια συσκευή τα settings της είναι ήδη σε κατάσταση default. Πάντως στην πρώτη ευκαιρία αφού πρώτα κρατήσω σε κάποια screenshots όλες τις ρυθμίσεις NAT και Firewall, και μιας και δεν μπορώ να το κάνω με τίποτα να πάρει IP από τον provider, θα του κάνω μια γενική επαναφορά των ρυθμίσεων και το πρώτο πράγμα που θα κάνω είναι να του βάλω επάνω του την γραμμή και να προσπαθήσω να ρυθμίσω το WAN για να δω αν θα πάρει IP. Στο πρώτο σεττάρισμα είχα κάνει ακριβώς το αντίθετο. Αφού τα σέτταρα όλα με βγαλμένη την γραμμή, στο τέλος έκανα τις ρυθμίσεις WAN και μετά του έβαλα την γραμμή.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τωρα για την μη συνδεση με το brass αφου βαζεις το παλιο επανω και κανει το ιδιο μπορει να φταιει και η γραμμη ... η μπορει να θελει γενικο reset αφου του εκανες αναβαθμηση

    Το προβλημα με το authentication δεν το καταλαβα, οταν συνδεεται η γραμμη η οταν κανεις log in sto WUI interface οταν μπαινεις στις σελιδες του μοντεμ? η και τα 2?
    Πρώτα απ’ όλα η γραμμή δεν φταίει γιατί το παλιό δουλεύει άψογα επάνω της. Επίσης το καινούργιο δείχνει ότι συνδέεται μια χαρά με το DSLAM του ΟΤΕ στο Μενίδι. Τώρα το πρόβλημα με την σύνδεση του παλιού, υπάρχει περίπτωση λόγο των επανειλημμένων λανθασμένων προσπαθειών του καινούργιου να κάνει logon, ο provider να μπλοκάρει την σύνδεση μέχρι να περάσει ένα μικρό χρονικό διάστημα. Το διάστημα αυτό είναι σίγουρα το πολύ ένα λεπτό. Επίσης δεν είχα ποτέ πρόβλημα να κάνω logon στην web σελίδα του νέου router.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν φταιεi η γραμμη δοκιμασε με PPPoE, LLC Snap, 8/35, authentication auto or PAP η κοιτα με τις ιδιες DSL wan ρυθμισεις που ηδη εχεις το authentication PAP or CHAP
    Αυτο που λες οτι δεν συνδεεται με το brass της wind μαλλον αννοεις οτι δεν περνει ip γιατι ετσι δειχνει, κοιτα να εχεις βαλει τους σωστους ip servers, gateway & subnet mask, επισης κοιτα το username & pass
    Έχω δοκιμάσει να βάλω PPPoE, LLC και με το MTU στα 1492, αλλά δεν υπήρξε κανένα θετικό αποτέλεσμα. Έτσι ξαναγύρισα στο PPPoA, VC και το MTU στα 1500. Επίσης όταν επιλέγω static IP (που σίγουρα είναι η σωστή αυτή που βάζω), τα πεδία Subnet Mask και Gateway IP address είναι απενεργοποιημένα και εξ’ άλλου θα έπρεπε να είχα πληροφόρηση από τον provider σε ποιο gateway συνδέομαι. Τέτοια πληροφόρηση δεν είχα ποτέ. Εξάλλου ούτε στα προηγούμενα routers που έχουν περάσει από τα χέρια μου υπήρχαν τέτοιες ρυθμίσεις. Στο μόνο που δεν μπορώ να είμαι 100% σίγουρος αν είναι σωστό, είναι το password, αλλά ήταν καταγραμμένο σε text αρχείο από το οποίο το είχα πάρει πριν από 5 χρόνια για να κάνω τις ρυθμίσεις του router που βγήκε off. Έστειλα μια ειδοποίηση στην Wind για support αλλά μέχρι τώρα δεν είχα καμία απάντηση στο αίτημά μου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    οσο για το CPU που ανεβανει κανονικα δεν θα επρεπε, αλλα μερικες φορες ανεβαινει προσωρινα οποτε παρακολουθα το αν μενει μονιμα ... κλεισε το vdsl (PTM) ethwan, 3G κλπ η γενικα οτι δεν χρειαζεσαι για να μην τραβαει μνημη ... και γενικα δεσς αν παλι κανει το ιδιο
    Στην δική μου περίπτωση μένει μόνιμα η CPU στο 50-55%. Αυτό έχοντας βάλει επάνω του την γραμμή και προσπαθώντας να κάνει σύνδεση. Όταν την βγάζω την γραμμή παίζει από 2 έως 3%.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Other] Αναβάθμιση ασύρματου δικτύου - επιλογή νέου modem-router
    Από protsimer στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-14, 22:41
  2. Αγορά νέου modem/router Zyxel SBG3300-N
    Από marba1065 στο φόρουμ Zyxel ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-14, 13:24
  3. τι αλλο? αναζητηση καλουτσικου modem-router
    Από parkos στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-14, 01:57
  4. [Other] αναζητηση νεου modem/router με λειτουργιες τηλ.κεντρου.
    Από kgf στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-13, 16:00
  5. [Other] Αγορά νέου Modem/Router
    Από dead_seth στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-13, 07:18

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας