Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    01-11-2006
    Μηνύματα
    55
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Router
    Netgear DG834N
    Έχουμε ξεκινήσει την ανακαίνιση στο σπίτι και είναι ευκαιρία να περαστεί καλώδιο δικτύου σε κάθε δωμάτιο αξιοποιώντας τις δυνατότητες που σου δίνει. Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής δεδομένου ότι ήδη έχει αγοραστεί μία κουλούρα Panduit cat 6a UTP.

    1)Έχω δει ότι υπάρχουν patch panel που περιλαμβάνουν υποδοχές για σύνδεση καλωδίων εικόνας/τηλερόραςης/ δορυφορικής. Που μπορώ να βρω πληροφορίες πως δουλεύει αυτό το σχέδιο?

    2)Στο σπίτι έρχεται καλώδιο δορυφορικής (τηλεόραση/δορυφορική/ράδιο). Μπορεί να έρχεται στο path panel και από εκεί να διαμοιράζεται στις πρίζες του σπιτιού, δηλαδή σε διάταξη αστέρα από ότι σε σειρά όπως είναι η κλασική σύνδεση?

    3) Μπορεί να χρησιμοποιηθεί το patch panel για τη λειτουργία του multiview της nova ώστε να συνδέονται 2 δέκτες μέσα από αυτό?

    4)Γενικά τι δυνατότητες έχω αξιοποιώντας στο έπαρκο αυτή την καλωδίωση? Μέχρι στιγμής ξέρω ότι θα υπάρχει σε κάθε δωμάτιο μία διπλή δικτύου όπου θα χρησιμοποείται και για τη τηλεφωνία. Μου λείπει το κομμάτι της εκμετάλλευσης για την εικόνα/ήχο ή οτιδήποτε άλλο μπορεί να περαστεί μέσα από αυτό το καλώδιο.

    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    H υλοποίηση μέσω patch panel εξαρτάται από σένα και από το ποσό που θέλεις να διαθέσεις. Επειδή αυτά δεν θα τα λύνεις δένεις και τους αλλάζεις θέση

    κάθε μέρα, μπορείς να το κάνεις απλά με μίκτες και splitter και είσαι Ο.Κ.

    Φυσικά και είναι αυτή η υλοποίηση καλύτερη από όλες τις απόψεις. Με την άλλη δεν έχεις τέτοιες δυνατότητες.

    Για το multiview της nova θα πρέπει αναγκαστικά να πας άλλο ένα καλώδιο στο κάθε δωμάτιο, ώστε να συνδεθεί ο κεντρικός δέκτης με αυτόν που θα έχεις

    σε άλλο δωμάτιο.

    Σου έχω φτιάξει δύο πρόχειρα σχέδια με τις συνδεσμολογίες για 4 θέσεις, εσύ το τροποποιείς για όσες θέλεις και αν έχεις απορίες τα ξαναλέμε.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Επίγεια-Δορυφορικά.png 
Εμφανίσεις:  78 
Μέγεθος:  18,8 KB 
ID: 146019 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  multiview.png 
Εμφανίσεις:  64 
Μέγεθος:  11,3 KB 
ID: 146020
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    01-11-2006
    Μηνύματα
    55
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Router
    Netgear DG834N
    Σε ευχαριστώ για την απάντηςή σου! Τον τρόπο με τους μείκτες και τους διαχωριστές τον χρησιμοποιώ τώρα με το καλώδιο της δορυφορικής.
    Επειδή όμως θα βάλω patch panel και επειδή βλέπω ότι υπάρχουν αντίστοιχες υποδοχές και για καλώδια http://www.panduit.com/wcs/Satellite...ame=PG_Wrapper σκεπτόμουν πώς αυτά συνδέονται μεταξύ τους, διότι υλοποιώντας κάτι τέτοιο δεν θα έχεις φαντάζομαι τον περιορισμό της θέσης του/των αποκωδικοποιή/ών μιας και οι ενώσεις των καλωδίων θα γίνονται στο panel (είτε για απλά σήμα δορυφορικής είτε για multiview σε κάθε συνδυασμό πρίζας)

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Συμφωνώ με τον @sweet dreams. Πιστεύω ότι η χρήση του patch panel για μεταφορά εικόνας (TV/SAT) είναι περιττή. Τα splitter ούτω ή άλλως θα υπάρχουν.
    Μην ξεχνάς ότι κάθε ένωση προσθέτει απώλεια (~ ως 0,5dB) και καλό είναι από την κεραία έως τον δέκτη μας να έχουμε όσο το δυνατόν συνεχές καλωδιακή σύνδεση.
    Μόνο η ευταξία και το οπτικό αλλάζει, αλλά συνήθως τα βάζουμε σε μέρος που δεν είναι καθημερινά προσβάσιμος.

    Στο multiview της NOVA κάθε αποκωδικοποιητής θέλει το δικό του καλώδιο από την κεραία (2 για δέκτη PVR) και άλλο ένα μεταξύ των 2 δεκτών.
    Αν λοιπόν έχεις τον κατάλληλο αριθμό πριζών/καλωδίων σε κάθε χώρο που σ' ενδιαφέρει, δεν θα έχεις πρόβλημα περιορισμού της θέσης των αποκωδικοποιητών.

  5. #5
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pcbill Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ για την απάντηςή σου! Τον τρόπο με τους μείκτες και τους διαχωριστές τον χρησιμοποιώ τώρα με το καλώδιο της δορυφορικής.
    Επειδή όμως θα βάλω patch panel και επειδή βλέπω ότι υπάρχουν αντίστοιχες υποδοχές και για καλώδια http://www.panduit.com/wcs/Satellite...ame=PG_Wrapper σκεπτόμουν πώς αυτά συνδέονται μεταξύ τους, διότι υλοποιώντας κάτι τέτοιο δεν θα έχεις φαντάζομαι τον περιορισμό της θέσης του/των αποκωδικοποιή/ών μιας και οι ενώσεις των καλωδίων θα γίνονται στο panel (είτε για απλά σήμα δορυφορικής είτε για multiview σε κάθε συνδυασμό πρίζας)
    Δεν αυξάνεις την ευελιξία προσθέτοντας patch panel, γιατί θα πρέπει να έχεις άλλες πρίζες για επίγεια/δορυφορικά και άλλες για το multiview.

    Σε κάθε δωμάτιο λοιπόν θα έχεις από μια πρίζα για τα επίγεια/δορυφορικά και μια άλλη χωριστά για το multiview, οπότε το μόνο που κερδίζεις

    είναι περισσότερο το οπτικό που λέει και ο @jkoukos και τίποτα άλλο. Μπορείς να βιδώσεις τα splitter και τους μίκτες πάνω σε μελαμίνη και να

    τα φτιάξεις πολύ τακτοποιημένα. Δεν θα χρειαστεί να τα αλλάξεις, γιατί απλά δεν γίνεται άλλος συνδυασμός και ούτε περιορισμός υπάρχει με τις θέσεις

    των δεκτών, γιατί το κάθε δωμάτιο έχει ανεξάρτητη κάθοδο από το LNB και ανεξάρτητη πρίζα για το multiview. Όπου θέλεις βάζεις τον κεντρικό δέκτη και

    σε όποιο δωμάτιο θέλεις δίνεις την έξοδο για το multiview. Το μόνο που θα χρειαστεί να αλλάξεις, αν αλλάξεις θέση στο κεντρικό δέκτη, είναι το in και out

    στο splitter που δίνει στις άλλες πρίζες για το multiview.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #6
    Εγγραφή
    01-11-2006
    Μηνύματα
    55
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Router
    Netgear DG834N
    Μια στιγμή γιατί σας έχασα! :-)
    Σε κάθε δωμάτιο δεν κατεβαίνει ξεχωριστό καλώδιο από την δορυφορική. Το καλώδιο που κατεβαίνει περνά σε κάθε δωμάτιο μέχρι που τερματίζει.
    Επίσης, με την λύση του splitter για το multiview, αυτό φαντάζομαι ότι προϋποθέτει ότι από τον κεντρικό δέκτη θα φεύγουν τόσα καλώδια όσα και τα δωμάτια, χμμ... πολύ καλώδιο και δεν ξέρω εαν στο μέλλον καταργηθεί αυτή η σύνδεση μεταξύ των δεκτών και μας μείνουν άχρηστες οι πρίζες!

    Τέλος, η μεταφορά της οποιαδήποτε εικόνας μέσα από το καλώδιο δικτύου, πως σας φαίνεται? Βλέπετε ότι προσπαθώ να εκμεταλλευτώ στο έπαρκο τη λογική του panel. :-)

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

  7. #7
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτό που γράφεις ποιο πάνω τι σημαίνει;;;
    2)Στο σπίτι έρχεται καλώδιο δορυφορικής (τηλεόραση/δορυφορική/ράδιο). Μπορεί να έρχεται στο path panel και από εκεί να διαμοιράζεται στις πρίζες του σπιτιού, δηλαδή σε διάταξη αστέρα από ότι σε σειρά όπως είναι η κλασική σύνδεση?
    Εμένα τουλάχιστον μου έχεις δώσει την εντύπωση ότι όλα θα καταλήγουν σε ένα σημείο και από εκεί θα γίνεται η διανομή.

    Αν το καλώδιο πάει από δωμάτιο σε δωμάτιο.... τζάμπα συζητάμε, δεν γίνεται τίποτα. Το ίδιο ισχύει και για το multiview. Υποτίθεται ότι θα καταλήγανε

    όλες οι πρίζεις των δωματίων σε ένα σημείο και μετά θα έδινες από τον κεντρικό δέκτη στις υπόλοιπες, όπως σου το έχω και στο σχέδιο. Δεν χρειάζεται

    να πάνε όλα τα καλώδια μέχρι τον δέκτη.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #8
    Εγγραφή
    01-11-2006
    Μηνύματα
    55
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Router
    Netgear DG834N
    Μα είναι ερώτηση (εαν θα μπορούσε να γίνει αυτό...), μιας και τώρα είναι σε σειρά και πάει από δωμάτιο σε δωμάτιο.

    Πάντως επειδή τώρα λόγω ανακαίνισης είναι ευκαιρία να περαστούν τα καλώδια και να συγκεντρώνονται σε ένα σημείο, θέλει αρκετό ψάξιμο.

    Μπορεί πχ να κατέβει κεντρικά το καλώδιο της κεραίας και το καλώδιο της δορυφορικής και με έναν πολυδιακόπτη να μοιραστεί το σήμα στις 8 πρίζες tv του σπιτιού χωρίς την ανάγκη πολλών μικρών combiners.

  9. #9
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pcbill Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα είναι ερώτηση (εαν θα μπορούσε να γίνει αυτό...), μιας και τώρα είναι σε σειρά και πάει από δωμάτιο σε δωμάτιο.

    Πάντως επειδή τώρα λόγω ανακαίνισης είναι ευκαιρία να περαστούν τα καλώδια και να συγκεντρώνονται σε ένα σημείο, θέλει αρκετό ψάξιμο.

    Μπορεί πχ να κατέβει κεντρικά το καλώδιο της κεραίας και το καλώδιο της δορυφορικής και με έναν πολυδιακόπτη να μοιραστεί το σήμα στις 8 πρίζες tv του σπιτιού χωρίς την ανάγκη πολλών μικρών combiners.
    Kαι στην ερώτηση σου απάντησα:
    Φυσικά και είναι αυτή η υλοποίηση καλύτερη από όλες τις απόψεις. Με την άλλη δεν έχεις τέτοιες δυνατότητες.
    οπότε η συζήτηση εχει νόημα να συνεχιστεί πάνω σ' αυτην τη βάση, γιατί με το καλώδιο σε σειρά δεν μπορείς να έχεις διαφορετικούς δέκτες,

    multiview κ.λ.π.

    Η γνώμη μου είναι να μην μπλέξεις με πολυδιακόπτες, γιατί αν πάθει κάτι θα μείνει χωρίς τηλεόραση όλο το σπίτι. Αν πάλι έχεις τόσες πολλές πρίζες και είναι

    καλύτερα να μπεί πολυδιακόπτης, θα πρέπει να προβλέψεις δύο βασικές θέσεις να είναι εκτός.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #10
    Εγγραφή
    23-01-2006
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    270
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    HOL
    Καλημέρα,

    Δεδομένου ότι θα περάσεις διπλή πρίζα δικτύου σε κάθε δωμάτιο, θα σου πρότεινα να ερευνήσεις την δυνατότητα TV streaming over IP.
    Επειδή κι εγώ έχω ολοκληρώσει την δομημένη καλωδίωση στο σπίτι (πρίζες, rack κλπ) έχω δει ότι υπάρχει συσκευή στην οποία τερματίζεις DVB-T και DVB-S και αυτή μπορεί να κάνει stream τα κανάλια πάνω στο LAN.

  11. #11
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    @pcbill, το δορυφορικό σήμα δεν δουλεύει όπως το απλό τηλεοπτικό. Δεν μπορούν να δουλέψουν ανεξάρτητα 2 ή περισσότεροι δέκτες έχοντας ένα μόνο καλώδιο να τρέχει σε όλες τις πρίζες, όπως γίνεται στις τηλεοράσεις.
    Κάθε δορυφορικός δέκτης θέλει το δικό του καλώδιο. Επιπλέον για το Nova multiview θα πρέπει να υπάρχει μεταξύ των 2 δεκτών απευθείας ξεχωριστό καλώδιο, πέραν αυτών που έρχονται από την κεραία.

    Όπως λοιπόν για δίκτυο περνάμε ξεχωριστά καλώδια σε κάθε πρίζα, το ίδιο κάνουμε και για το δορυφορικό.
    Μόνο σε τηλεφωνία και τηλεοπτικό σήμα μπορεί να έχουμε ένα μόνο καλώδιο που τρέχει όλο το σπίτι.

  12. #12
    Εγγραφή
    01-11-2006
    Μηνύματα
    55
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Router
    Netgear DG834N
    Καλημέρα σε όλους !
    Αγαπητοί ευχαριστώ για τις συμβουλές σας!

    Tesla, είναι εύκολο να μας πεις τι πέτυχες με την καλωδίωση που εγκατέστησες? Περνάς μόνο το δίκτυο ή κινήθηκες και σε εικόνα/ήχο (tv/sat/κάμερες)?

  13. #13
    Εγγραφή
    23-01-2006
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    270
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    HOL
    Προς το παρόν παίζει το LAN.

    Δεν έχω τραβήξει άλλες πρίζες επειδή ο σκοπός μου είναι να περάσουν όλα πάνω από IP (Τηλεφωνία/Cams/TV κλπ)
    Έχω ρίξει κι ένα UTP στον ηλεκτρολογικό πίνακα για μελλοντική χρήση.

    Για IPTV ρίξε μια ματιά εδώ : http://www.vboxcomm.com/

  14. #14
    Εγγραφή
    01-11-2006
    Μηνύματα
    55
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Router
    Netgear DG834N
    Πρίζες TV έχεις βάλει ?

  15. #15
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teslafun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα,

    Δεδομένου ότι θα περάσεις διπλή πρίζα δικτύου σε κάθε δωμάτιο, θα σου πρότεινα να ερευνήσεις την δυνατότητα TV streaming over IP.
    Επειδή κι εγώ έχω ολοκληρώσει την δομημένη καλωδίωση στο σπίτι (πρίζες, rack κλπ) έχω δει ότι υπάρχει συσκευή στην οποία τερματίζεις DVB-T και DVB-S και αυτή μπορεί να κάνει stream τα κανάλια πάνω στο LAN.
    Μόνο που η Nova (καθώς και του ΟΤΕ) δουλεύουν μόνο με τον δικό τους δέκτη, οπότε κάποια τέτοια συσκευή δεν θα του κάνει, θα χρειαστεί κάτι που να κάνει stream τις εξόδους βίντεο

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοήθεια για αγορά νέου laptop!
    Από Lefty79 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-14, 21:27
  2. Απορία στη Δομημένη καλωδιωση με Switch.
    Από johnfl21 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-14, 11:19
  3. Βοήθεια στην άσκηση στη C, για αρχαρίους
    Από sergio στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-13, 17:27
  4. ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ AΓΟΡΑ TABLET
    Από pafrag στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-13, 08:57

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας