Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Θέλω να κάνω δύο ερωτήσεις. έχω στήσει σε laptop το edgy και μου δουλεύουν όλα τελεία! ακόμα και το beryl στην mobility X700!!!

    οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
    α) αν για κάποιο λόγο χάσω κάποιο από τα panels πως μπορώ να τα ξανά βρω? για παράδειγμα κατά λάθος πήγα και έσβησα την κάτω μπάρα του gnome. τελικά κατάφερα να την ξαναβάλω αλλά δεν μπορούσα να ξαναβάλω εκεί να φαίνονται τα παράθυρα και τέτοια. υπάρχει κάποιος τρόπος να σώσω το πλήρες configuration του gnome και σε περίπτωση οπού κάνω καμιά πατάτα πάλι να το επαναφέρω?

    β) έχω δει σε video του beryl που δείχνουν burning menus. δηλαδη ένα εφφε φλόγας όταν ανοίγει ή κλείνει το menu. ξέρει κανένας από που το ενεργοποιώ? έχω φάει το google 2 μέρες τώρα

    α και ένα τρίτο
    γ) στο gnome μπορώ να αλλάζω γλωσσά κανονικά ανάμεσα σε Ελληνικά και Αγγλικά, αλλά όταν πάω να το κάνω μέσα στο XGL (λόγο beryl) δεν μπορώ με τίποτα. υπάρχει καμιά λύση? ή είναι feature που λυπεί από το XGL?
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  2. #2
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    799
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να κάνω δύο ερωτήσεις. έχω στήσει σε laptop το edgy και μου δουλεύουν όλα τελεία! ακόμα και το beryl στην mobility X700!!!

    οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
    α) αν για κάποιο λόγο χάσω κάποιο από τα panels πως μπορώ να τα ξανά βρω? για παράδειγμα κατά λάθος πήγα και έσβησα την κάτω μπάρα του gnome. τελικά κατάφερα να την ξαναβάλω αλλά δεν μπορούσα να ξαναβάλω εκεί να φαίνονται τα παράθυρα και τέτοια. υπάρχει κάποιος τρόπος να σώσω το πλήρες configuration του gnome και σε περίπτωση οπού κάνω καμιά πατάτα πάλι να το επαναφέρω?
    Είναι πολύ εύκολο. Αν σβήσεις το πάνελ κάνεις δεξί κλικ σε ένα άλλο πάνελ, και πατάς New Panel. Για να φαίνεται η λίστα με τα παράθυρα, κάνεις πάλι δεξί κλικ αλλά στο καινούργιο πάνελ αυτή τη φορά, και πατάς Add Applet. Από εκεί διαλλέγεις ποιο αππλετ θέλεις (αν θυμάμαι καλά είναι το Window Menubar)


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    β) έχω δει σε video του beryl που δείχνουν burning menus. δηλαδη ένα εφφε φλόγας όταν ανοίγει ή κλείνει το menu. ξέρει κανένας από που το ενεργοποιώ? έχω φάει το google 2 μέρες τώρα
    Δεξί κλικ στο εικονίδιο του Beryl---}Configure Window Manager ---} Animations ---} Διαλλέγεις το animation που θέλεις να αλλάξεις, και επιλέγεις από τη λίστα με τα διαθέσιμα εφφέ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    γ) στο gnome μπορώ να αλλάζω γλωσσά κανονικά ανάμεσα σε Ελληνικά και Αγγλικά, αλλά όταν πάω να το κάνω μέσα στο XGL (λόγο beryl) δεν μπορώ με τίποτα. υπάρχει καμιά λύση? ή είναι feature που λυπεί από το XGL?
    Δεν έχω ιδέα, δεν είχα πρόβλημα ποτέ.

    Υ.Γ. Ψάχνε το και λίγο παραπάνω πάντως.
    -Our brains are too small to judge his genius. We should get down on our knees and let his wisdom rain down on us!

    -Ewww, his wisdom is brown and stinky, and it's clumping in my hair!

    http://aswl.blogspot.com/ (Abstract Security & Workflow Layer)
    http://converge-ep.blogspot.com/ (Converge Enterprise Platform)

  3. #3
    Εγγραφή
    25-10-2006
    Περιοχή
    Σε 12-μηνη άδεια
    Μηνύματα
    880
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Υπάρχει περίπτωση να σου έχει δεσμεύσει το συνδυασμό πλήκτρων για αλλαγή γλώσσας ο μπερυλ, για κάποια δική του λειτουργία.
    Εγώ που το έχω βάλει στο alt-shift δεν έχω πρόβλημα.Πήγαινε στο keyboard και ρύθμισέ το.

Παρόμοια Θέματα

  1. Αργό Main Menu σε Gnome
    Από goddammit στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-08, 15:21
  2. Gnome CD/DVD Burning Application
    Από artem στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-07, 14:14
  3. Ε17 και Beryl.
    Από Sirakawa στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-07, 22:01
  4. GPUs και Beryl - Τί χρειάζεστε
    Από WAntilles στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-07, 13:16
  5. Beryl και προβλήματα με kde
    Από Rama στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-07, 16:36

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας