Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 30
  1. #1
    Εγγραφή
    05-06-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πριν από ένα μήνα, επισκέφθηκα το website της εταιρίας Forthnet, όπου ακολουθώντας τις οδηγίες, έκανα τον έλεγχο, για να διαπιστώσω αν στη διεύθυνση κατοικίας μου υποστηρίζεται σύνδεση VDSL. Σύμφωνα με το αποτέλεσμα, υποτίθεται ότι υποστηρίζεται με ταχύτητες έως 50 Mbps.

    Αφού λοιπόν επικοινώνησα με το τμήμα πωλήσεων, όπου μου επιβεβαιώθηκε ότι στην κατοικία μου υποστηρίζεται VDSL, έγινε η διαδικασία παραγγελίας. H μεταφορά και σύνδεση στο δίκτυο της Forthnet ολοκληρώθηκε στις 23 Οκτωβρίου 2014, οπότε και διαπίστωσα ότι η ταχύτητα σύνδεσης είναι στα 10 Mbps.

    Ανέφερα το θέμα στο τμήμα τεχνικής υποστήριξης, το οποίο μετά από έλεγχο που διενήργησε, με ενημέρωσε ότι από τεχνικής πλευράς, αυτή είναι η μέγιστη ταχύτητα που μπορεί να υποστηρίξει η forrthnet στην κατοικία μου, δηλ 10 Mpbs, λόγω απόστασης από το τηλεφωνικό κέντρο της Forthnet. Κατόπιν, με παρέπεμψαν στο τμήμα πωλήσεων , όπου μου είπαν ότι το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να μετατραπεί η σύνδεση σε ADSL και να τροποποιηθεί αντίστοιχα η μηνιαία χρέωση, το οποίο θεωρώ απαράδεκτο ως προτεινόμενη λύση.

    Πριν από τη μεταφορά στη Forthnet, ήμουν συνδρομητής ADSL στη Wind, με ταχύτητα 15 Mbps επί 4 χρόνια χωρίς να έχω κανένα πρόβλημα, απολαμβάνοντας και πακέτο με μειωμένο κόστος, λόγω προσφοράς που μου είχε γίνει για να γίνω συνδρομητής τους.


    Τα ερωτήματά μου είναι τα εξής:

    1. Γιατί η Forthnet μου πούλησε υπηρεσία, την οποία δεν δύναται να παρέχει;

    2. Γιατί πρέπει να επιβαρυνθώ με το κόστος μεταφοράς της τηλεφ. Σύνδεσης μου, από τη Wind προς τη Forthnet, όταν έχω εξαπατηθεί, σχετικά με την προσφερόμενη υπηρεσία;

    3. Γιατί πρέπει να συνεχίσω να είμαι συνδρομητής στη Forthnet, όταν η υπηρεσία που μου παρέχει είναι κατά πολύ χειρότερη από αυτήν που είχα προηγουμένως;

    4. Ποιος θα επιβαρυνθεί για την απώλεια του εκπτωτικού πακέτου σύνδεσης, το οποίο είχα στη Wind και το οποίο τώρα έχασα, για να γίνω συνδρομητής στη Forthnet;

    5. Ποιος θα επιβαρυνθεί με το κόστος νέας μου μεταφοράς σε άλλη εταιρία που θα είναι σε θέση να μου παρέχει πράγματι αυτό που διαφημίζει στο website της και να τηρεί αυτά υπογράφει στις συμβάσεις της με τους συνδρομητές της;


    **** Το παραπάνω κείμενο στάλθηκε και στο info@forthnet.gr ως καταγγελία, με τα πλήρη στοιχεία μου, αλλά μάλλον κανένας δεν διαβάζει τα εισερχόμενα.

    Και ένα screenshot για να θαυμάσετε το «γρήγορο VDSL» που μου προσφέρει η Forthnet

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  scr01.png 
Εμφανίσεις:  269 
Μέγεθος:  162,6 KB 
ID: 146230

  2. #2
    Εγγραφή
    24-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    δώσε μας και ένα screenshot από το broadband connection

  3. #3
    Εγγραφή
    05-06-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Και που να το βρω; Αφού στο modem-router, μόνο αυτά τα στοιχεία δείχνει, που φαίνονται στην προηγούμενη εικόνα και κάπου εμφανίζει και μια ένδειξη "ITU-T G.993.2".
    Τίποτα άλλο.
    Είναι αυτό της forthnet (TG589vn v3) και είναι κλειδωμένο. Έχω πρόσβαση μόνο ως απλός χρήστης.

  4. #4
    Εγγραφή
    24-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    εννοώ το View More -> Details (παρασκευή είναι, βγαίνει η κούραση και γράφω ότι να ναι )

    μπορεί να στο δείχνει και απο εδώ http://192.168.1.254/cgi/b/dsl/dt/?be=0&l0=2&l1=0

  5. #5
    Εγγραφή
    05-04-2011
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    92
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14.446/1.020
    ISP
    Cyta
    Router
    Thomson TG782
    SNR / Attn
    6,5(dB) / 13,0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Φίλε μου αν είδες την υπόθεση μου θα καταλάβεις ότι έχεις ήδη μπλέξει. Η Forthnet μου απέδειξε ότι πρέπει να μείνεις μακριά όσον αφορά το VDSL γιατί και οι ίδιοι δεν το πολυκατέχουν. Καλό θα ήταν να είχες κρατήσει τα στατιστικά όσο ήσουν σε ADSL γραμμή άλλα θέλω και τώρα να μας δείξεις πέρα από τον συγχρονισμό σου τα άλλα στατιστικά όπως ζητάει και ο GSF. Attenuation, SNR κτλπ

    Πόσο κλείδωνες με ADSL?

  6. #6
    Εγγραφή
    05-06-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  vmore.png 
Εμφανίσεις:  347 
Μέγεθος:  104,6 KB 
ID: 146254

  7. #7
    Εγγραφή
    05-04-2011
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    92
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14.446/1.020
    ISP
    Cyta
    Router
    Thomson TG782
    SNR / Attn
    6,5(dB) / 13,0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από begar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  vmore.png 
Εμφανίσεις:  347 
Μέγεθος:  104,6 KB 
ID: 146254
    Αν αυτό το attenuation υπήρχε και πριν την VDSL και δεν πρόκειται για βλάβη τότε πρόκειται για έγκλημα που σε βάλανε σε VDSL πλανο.

  8. #8
    Εγγραφή
    05-06-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ανεπίσημα, το τεχνικό τμήμα, μου είπε κάτι το οποίο σε απλά λογάκια μεταφράζεται: «Καλά ποιος μαλάκας πουλάει VDSL στην περιοχή σου».
    Βέβαια διατυπώθηκε με εύσχημο τρόπο, ώστε και εγώ να καταλάβω και αυτοί να μη ρίξουν καρφί σε βάρος της εταιρίας και άλλων συναδέλφων τους.

    Anyway, παιδιά, ευχαριστώ που αφιερώσατε χρόνο, έστω για να μιλήσουμε για το θέμα μου.

  9. #9
    Εγγραφή
    05-04-2011
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    92
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14.446/1.020
    ISP
    Cyta
    Router
    Thomson TG782
    SNR / Attn
    6,5(dB) / 13,0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από begar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανεπίσημα, το τεχνικό τμήμα, μου είπε κάτι το οποίο σε απλά λογάκια μεταφράζεται: «Καλά ποιος μαλάκας πουλάει VDSL στην περιοχή σου».
    Βέβαια διατυπώθηκε με εύσχημο τρόπο, ώστε και εγώ να καταλάβω και αυτοί να μη ρίξουν καρφί σε βάρος της εταιρίας και άλλων συναδέλφων τους.

    Anyway, παιδιά, ευχαριστώ που αφιερώσατε χρόνο, έστω για να μιλήσουμε για το θέμα μου.
    Θεωρώ ότι αφού κλείδωνες στα 15 με ADSL θα έπρεπε να ήσουν πάνω από 30 με ADSL. Εγώ είχα 14 adsl και πήγα 30/5 με VDSL.

  10. #10
    Εγγραφή
    05-06-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μωρέ περιμένω να μου το γυρίσουν σε ADSL, όπως μου είπαν, και θα ξαναβάλω το παλιό modem, ένα TP-Link που τσακίζει κόκαλα. Να δω εκείνο σε τι ταχύτητα θα κλειδώσει. Γιατί έχω την εντύπωση ότι αυτό που δίνει η forthnet είναι παπαριά.

  11. #11
    Εγγραφή
    16-07-2014
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    δοκίμασε να στείλεις μήνυμα και στο forthnet vdsl support http://www.adslgr.com/forum/forums/2...t-VDSL-Support για να σε βοηθήσουν

  12. #12
    Εγγραφή
    05-06-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Λοιπόν μου το γύρισαν σε ADSL και τώρα έχω downstream 13000 (όχι ότι σώθηκα). Φυσικά ξανασύνδεσα το TD-W8980 της TP Link και πέταξα στην αποθήκη αυτή τη σαβούρα (technicolor) που μου είχε στείλει η Forthnet.

  13. #13
    Εγγραφή
    24-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    αυτα τα σαβούρια δεν μας τα δίνετε εμάς που μας αρέσουν?? θα φτιάξω τοπικ μου φαίνεται για να τα παίρνω το δικό μου σαβούρι πάντως κάνει σχεδόν τα πάντα σε σχέση με τα ρουτερ των 180+ ευρώ...

  14. #14
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Technicolor = καλο/VFM hardware + σαβουρα firmware

    Μην απορεις που το στηλιτευει ο κοσμος... εξηγησα τον λογο.

    ΥΓ: Μακαρι να μπορουσαμε να του περασουμε ενα DD-WRT/Tomato firmware.

  15. #15
    Εγγραφή
    24-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    δεν απορώ, για διάφορους λόγους, αλλά έχω δει π.χ να πουλιέται 10 ευρώ το 788vn... είμαστε σοβαροί...?? θα πάρω 4-5

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. TG589vn v3 από forthnet VDSL 50
    Από perfecto στο φόρουμ Nova VDSL
    Μηνύματα: 292
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-16, 23:36
  2. forthnet vdsl καμπινες στην πετρουπολη;
    Από soulfreem στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-14, 09:16
  3. Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-14, 23:38
  4. Forthnet VDSL - Ψυχικο ?
    Από Blinks στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-14, 10:34
  5. Forthnet VDSL - Νεα τιμή για παλιούς πελάτες;
    Από xristoskst στο φόρουμ Nova VDSL
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-14, 22:02

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας