Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 37
  1. #16
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.137
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλή επιτυχία! ενημερωσε μας για τις εξελιξεις για να ξερουμε και εμεις!

  2. #17
    Εγγραφή
    30-01-2008
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16162/1021
    ISP
    Wind
    Router
    sitecom 300N
    Λοιπόν αφού δεν μου ειχε ερθει απάντηση μετα από 1,5 μήνα ειπα να τους πάρω ενα τηλ.. Μετά από διαδοχικά τηλεφωνα, αφου ο ενας με εστελνε στον άλλον τελικά έφτασα σε έναν τυπο ο οποιος ειχε ασχοληθεί προσωπικά με την καταγγελία.
    Μου ειπε οτι την απαντηση οπου να'ναι θα μου την στειλει γραπτώς, όμως μου ειπε να με ενημερωσει και προφορικά..

    Οι κεραιες εχουν κανονικά άδεια απο την ΕΕΤΤ, και ειναι νομιμότατες. Εστειλε ενα συνεργειο για να μετρήσει την σταθμη της ακτινοβολίας, και μου είπε οτι όλα ειναι εντός ορίων της άδειας.. τωρα ποια ειναι αυτα τα όρια κανεις δεν ξέρει...επίσης αν η εταιρία κινητής μπορει να αλλάξει την ένταση της ακτινοβολίας remotely με software πάλι κανεις δεν ξέρει και φυσικά οι κάτοικοι δεν μπορούν να κάνουν τιποτα..

    Επειδή έχει γίνει πλέον σούσουρο στην γειτονιά και έχουν κινητοποιηθεί πολλοί, το θέμα εχει φτάσει και στον Δημο, και απο εκει ο Αντιδήμαρχος μας ενημέρωσε οτι πλέον δεν μπορουμε να κάνουμε πολλά πραγματα, διοτι απο το 2012 εχει περάσει έναν νόμο ο Βορίδης ο οποίος φωτογραφίζει ακριβως τις εταιρίες κινητής. Με αυτό το νόμο πλέον οι εταιρίες με μια απλή αιτηση στον ΕΕΤΤ βγάζουν άδεια εγκατάστασης κεραιών...Μεχρι τότε η εκδοση άδειας ήταν πολύ δυσκολη (επρεπε να περάσουν από 3-4 υπηρεσίες), και τα πρόστιμα υστερα από καταγγελίες επεφταν βροχή.. Ετσι προφανώς οι εταιρίες ασκησαν πίεση να τροποποιηθεί ο νόμος προς διευκόλυσή τους, και ετσι εγινε...

    Και ρωτάω εγω τωρα...του σπας τα μουτρα αυτου που μας εβαλε τις κεραιες πανω απ'το κεφαλι μας?
    Honda, The Power Of Dreams

  3. #18
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.137
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Δυστυχώς αν είναι νόμιμες δεν μπορείς να κάνεις τπτ, αν θες μπορείτε να κάνετε καταγγελία στην πολεοδομία και ΑΝ είστε τυχεροί να έχουν πολεοδομικες παραβάσεις μιας και η πολεοδομία είναι υπευθυνη για τα τεχνικά θέματα της εγκατάστασης. Αν είναι νόμιμη δεν μπορείτε να κάνετε απολύτως τίποτα. Οτι κάνετε απο εκει και περα και σας κάνουν μύνηση αυτοί θα τρέχετε και δεν τα φτάνετε.

  4. #19
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από messias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ρωτάω εγω τωρα...του σπας τα μουτρα αυτου που μας εβαλε τις κεραιες πανω απ'το κεφαλι μας?
    Δε φταίει αυτός αλλά ο "Βορίδης".
    Του το ζητάτε ευγενικά και αν δε δεχτεί κάνετε καταγγελία για ότι μπορείτε.
    Πάντα υπάρχει κάποια παρανομία

  5. #20
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.023
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Εμάς μας έδιναν 25 χιλιάδες ευρώ το χρόνο, για 2 κεραίες και τα έξοδα από τις μηνύσεις δικά τους.
    Αλλά δε θέλαμε.....
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  6. #21
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.137
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλημερα! και σε ενα φιλαρακι μου απο 2 εταιριες η μια 7000 τον χρονο και η αλλη 8000 και οτι εξοδα προκυπτανε δικα τους, αλλα επειδη δεν ηθελε να τις εχει στο "κεφαλι" του απο πανω στην κυριολεξια ομως δεν τις εβαλαν τελικα. Μιλαμε ομως για πολλα ευρω!!!! ειδικα αυτο που λεει ο φιλος Godian απο πανω.

  7. #22
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Η πλάκα είναι ότι αν την έχεις στο κεφάλι σου η ακτινοβολία που τρώνε οι ένοικοι είναι σχεδόν μηδενική.
    Οι γύρω γύρω τρώνε την ακτινοβολία...

    Οπότε αν σου κάνουν προσφορά και δε δεχτείς τελικά μπορεί να τρώς και περισσότερη και τσάμπα

  8. #23
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.137
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Σωστος! επισης να πω οτι οσο περισσοτερες κεραιες υπαρχουν εκπεμπουν λιγοτερο, αν ειναι λιγοτερες για να καλυψουν μεγαλυτερο ευρος τοτε εχουν μεγαλυτερη ακτινοβολια και φυσικα εχει σημασια και ποσες κεραιες εχει πανω ο ιστος, γιατι βλεπω μικρους εχω δει ομως και κατι θηρια!!! πχ στην Λ.Κωνπολεως στο περιστερι πριν τον Κηφισσο οταν ειστε στο φαναρι για Αθηνων Λαμιας δειτε στο αριστερο σας χερι! η μεγαλυτερη κεραια που εχω δει ποτε!!!!!!

  9. #24
    Εγγραφή
    30-01-2008
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16162/1021
    ISP
    Wind
    Router
    sitecom 300N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς αν είναι νόμιμες δεν μπορείς να κάνεις τπτ, αν θες μπορείτε να κάνετε καταγγελία στην πολεοδομία και ΑΝ είστε τυχεροί να έχουν πολεοδομικες παραβάσεις μιας και η πολεοδομία είναι υπευθυνη για τα τεχνικά θέματα της εγκατάστασης. Αν είναι νόμιμη δεν μπορείτε να κάνετε απολύτως τίποτα. Οτι κάνετε απο εκει και περα και σας κάνουν μύνηση αυτοί θα τρέχετε και δεν τα φτάνετε.
    Ακριβώς αυτο μας είπε ο Αντιδήμαρχος. Έχει γίνει καταγγελία στην πολεοδομία καθώς η πολυκατοικία έχει διάφορες παρανομίες, και ετσι μπορουμε να ασκησουμε κάποια πίεση στον ιδιοκτήτη να τις ξηλώσει.. ΌΜΩΣ.. μιλάμε για την πιο διεφθαρμένη υπηρεσία, οπότε δεν υπάρχουν πολλές ελπίδες για κάτι καλο...εύκολα μπορει να βγει νόμιμο όλο το κτίσμα..
    Honda, The Power Of Dreams

  10. #25
    Εγγραφή
    14-07-2006
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    7.001
    Downloads
    9
    Uploads
    3
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    RB951G2HnD
    SNR / Attn
    14(dB) / 6(dB)
    Μην ξηλώνετε κεραίες, θέλουμε σήμα.

  11. #26
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.137
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από messias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς αυτο μας είπε ο Αντιδήμαρχος. Έχει γίνει καταγγελία στην πολεοδομία καθώς η πολυκατοικία έχει διάφορες παρανομίες, και ετσι μπορουμε να ασκησουμε κάποια πίεση στον ιδιοκτήτη να τις ξηλώσει.. ΌΜΩΣ.. μιλάμε για την πιο διεφθαρμένη υπηρεσία, οπότε δεν υπάρχουν πολλές ελπίδες για κάτι καλο...εύκολα μπορει να βγει νόμιμο όλο το κτίσμα..
    προσοχη ομως γιατι μετα ελπιζω να μην σας πειραζει αμα δεν εχετε σημα....γιατι και στο Περιστερι ψηλα τα ιδια εκαναν καποτε με την vodafone βασικα δεν ξερεις απο πριν η κεραια για ποια εταιρια ειναι, αλλα μετα απο αυτο ακομα μετα απο ποσα χρονια ΔΕΝ εχει σημα καθολου η περιοχη, μιλαμε για σημα ΜΗΔΕΝ.....
    τα ιδια επαθα και εγω με την cosmote οταν ο πρωην δημαρχος Κακλαμανης τα εβαλε με τις κεραιες, μαλιστα στην σελιδα του δημου Αθηναιων εγραψαν τις διευθυνσεις τοτε!!! οταν εφτασαν κοντα σε μενα για πανω απο 6 μηνες δεν ειχα σημα ΤΙΠΟΤΑ!!! ειχα 18μηνο συμβολαιο και εκανα πολεμο για να με αφουν να το κοψω, τελικα δεν με αφησαν αλλα το εκαναν μηδενικο....τωρα εχω προβλημα με την wind που εχει ΤΕΡΑΣΤΙΟ προβλημα εδω και με αφησαν να το κανω μηδενικο το παγιο και δεν πληρωνω ΜΙΑ! και εχω παει σε cosmote whats up που πλεν εχει τελειο σημα εδω. Προσωπικα θα προτιμουσα να μην ειχα προβλημα απο τα σηματα παρα να τα βαλω με κεραιες. Ετσι κι αλλιως μεσα στα ασυρματα δικτυα και σε ολα αυτα ειμαι. Τωρα οπως το δει κανεις....απλα λεω να μην κλαιγεστε μετα για το σημα!
    Παντως για να εχουν αδεια απο ΕΕΤΤ μαλλον θα ειναι οκ και απο πολεοδομια μιας και απο εκει παιρνουν αδεια για τους ιστους και την κατασκευη τους.

  12. #27
    Εγγραφή
    14-03-2011
    Περιοχή
    Köln
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    836
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24.000/2.500
    ISP
    Telekom
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    16.3(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Που να δείτε τι γίνεται στην επαρχία..
    Λίγες κεραίες, υψηλός βαθμός εκπομπής
    και σε κεραίες κινητής αλλά ειδικά σε ίντερνετ.
    Στα 5ghz γίνεται πανηγύρι...
    SY2BYG

  13. #28
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.137
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Στα 5ghz δουλευουν ολα τα ασυρματα δικτυα αποστασεων εξωτερικα (δεν λεω εσωτερικα μεσα στο σπιτι μας) και εδω στην Αθηνα και οχι μονο εχουμε το awmn και εγω εχω 2 κομβους σε αυτο. Εξαλου ειναι νομιμα και δεν χρειαζεται αδειοδοτηση. (και στα 5ghz αλλα και στα 2,4 με ορια στις συχνοτητες και ισχυ παντα). Αλλα αυτο δεν εχει να κανει με τις κεραιες κινητης. Εδω μιλαμε για κεραιες κινητης οποτε ας ειμαστε στο θεμα μας. Αλλο συνδεσεις σημειου-σημειου και αλλο πραγμα εκπομπη περιμετρικη και μαλιστα οπως δουλευουν τα κινητα με κυψελες δλδ. Δεν εχει σχεση ας μην τα μπερδευουμε.....αν ηταν ετσι και στα 2,4ghz που εχουμε ολοι πχ AP wifi adsl router στο σπιτι μας, στα κινητα μας, ταμπλετ, pc, laptops, ασυρματα τηλεφωνα, και παρα πολλα αλλα πραγματα θα ειχαμε προβλημα αφου ειναι κοντα στις συχνοτητες κινητης. Αλλα δεν ειναι ετσι λειτουργουν εντελως διαφορετικα και με διαφορετικη ισχυ το κυριοτερο. Στην κινητη ειναι προτιμοτερο να εχουμε πολλες κεραιες-σταθμους παρα λιγοτερους, γιατι οσο ειναι λιγοτερες εκπεμπουν ποιο ισχυρα προκειμενου να καλυψουν νεκρες περιοχες που εκει δεν θα ειχαμε σημα. Αλλα εχει πλακα να κυνηγαμε κεραιες και μετα να κλαιγομαστε γιατι καπου δεν εχουμε σημα...

  14. #29
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλα εχει πλακα να κυνηγαμε κεραιες και μετα να κλαιγομαστε γιατι καπου δεν εχουμε σημα...
    Αφου ειμαστε ζουδια.


  15. #30
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakisdopas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που να δείτε τι γίνεται στην επαρχία..
    Λίγες κεραίες, υψηλός βαθμός εκπομπής
    και σε κεραίες κινητής αλλά ειδικά σε ίντερνετ.
    Στα 5ghz γίνεται πανηγύρι...

    Σπάνια βέβαια.
    Γιατί εδώ που είμαι,
    υπάρχει ένα ασύρματο με 1/5 γραμμές και αν,
    και οι κεραίες είναι σε απόσταση >800μ η κοντινότερη.

    Τα κινητά τα αφήνουμε στην είσοδο και κυκλοφορεί ένα ασύρματο τηλέφωνο σε eco mode που εκπέμπει μόνο κατα την ομιλία. Και τότε ανάλογα την απόσταση απο τη βάση.
    Περιμένω μία σταθερή συσκευή για να το κόψουμε και αυτό. Εννοείται δεν υπάρχει και φούρνος μικροκυμάτων.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας