Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 37
  1. #16
    Εγγραφή
    11-01-2008
    Περιοχή
    Μπουγατσούπολη
    Μηνύματα
    1.626
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    24άρα
    ISP
    Forthnet
    Router
    Pirelli Ανελαστι
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουν πείσει τον κόσμο ότι είναι ελληνική εταιρία ώστε να προτιμά τα προϊόντα τους.

    Η δική μου εμπειρία με ένα GPS δεν ήταν καθόλου καλή.

    Η συσκευή ήταν αργή (παρά τον διπύρηνο επεξεργαστή που διαφήμιζε), η οθόνη αφής άθλια σε ανταπόκριση και αίσθηση, και το προϊον καθόλου χρηστικό. Δεν ήταν δωρεάν για να μην... ζητάω πολλά ε, έδωσα 130€ !
    Μετά δε από μια αναβάθμιση, τα έπαιξε τελείως, και την πήγα στο service όπου μου διέγνωσαν προβληματική μητρική και την αντικατέστησαν.

    Φυσικά μου ζήτησαν την απόδειξη αγοράς, την οποία είχα χάσει μετά από 1+ χρόνο, και βρέθηκα σε αδιέξοδο.
    Τα καταστήματα, όταν δεν αγοράζεις προϊον μεγάλης αξίας και κυρίως ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΖΗΤΗΣΕΙΣ, δεν εκδίδουν ονομαστικές αποδείξεις, όπερ μεθερμηνεύομενο, αν χάσεις την απόδειξη αγοράς, είναι αδύνατο να στην ξανατυπώσουν. Αναγκάστηκα να ψάξω την ημερομηνία αγοράς απ' το e-banking και να ζητήσω απ' το κατάστημα που το αγόρασα να ψάξει για αγορά συγκεκριμένης συσκευής την συγκεκριμένη ημέρα, για να μου την επανατυπώσει !

    Ηθικά διδάγματα ;
    - δεν ξαναψωνίζω MLS.
    Με λίγα επιπλέον χρήματα πηγαίνεις σε ταμπλέτα με απείρως μεγαλύτερες δυνατότητες και χρηστικότητα.
    - όταν ψωνίζουμε προϊοντα αξίας που μπορεί να χρησιμοποιήσουμε αργότερα την απόδειξη, ΠΑΝΤΑ ζητάμε ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗ απόδειξη, ώστε αν την χάσουμε, να μπορούμε να μας την ξανατυπώσουν.
    Ονομαστική απόδειξη?

    Τι διαφορά έχει από την απλή της ταμειακής?
    Καταχωρούν στον υπολογιστή το όνομα σου ας πούμε?

    Κάτι σχετικό συμβαίνει όταν κόβεις τιμολόγιο ή και στην απλή απόδειξη στο e-shop και το πλαίσιο αν θυμάμαι καλά.
    Τουλάχιστον για το e-shop παρά του ότι έχω και εξαιρετικά άσχημες εμπειρίες από κάποιους υπαλλήλους, τους αναγνωρίζω ότι ακόμη και χωρίς απόδειξη μπορούν να αποδεχτούν επιστροφή σκληρού δίσκου για παράδειγμα, τουλάχιστον να θυμάσαι πότε το πήρες και περίπου πόσο. Μπορούν απλά να δουν τις παραγγελίες σου και να το επιβεβαιώσουν.
    Αν το ίδιο κάνουν σε ακριβότερες συσκεύες δικής τους παρα-εισαγωγής να σας γελάσω!

  2. #17
    Εγγραφή
    13-01-2012
    Μηνύματα
    295
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μπράβο στην MLS . Είναι ελληνική εταιρία και πρέπει να την στηρίξουμε .Όσον αφορά για το made in china ... Όλα είναι made in china.

  3. #18
    Εγγραφή
    06-02-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.151
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16280/920
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Asus DSL-N66U
    SNR / Attn
    9(dB) / 13.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από parigoritis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι ελληνική εταιρία και πρέπει να την στηρίξουμε.
    Ποτέ δεν την κατάλαβα αυτή τη λογική για τις ελληνικές εταιρείες και ούτε πρόκειται δηλαδή. Δεν πρέπει να κάνουμε τίποτα. Η MLS και η κάθε MLS θα κριθεί με τα ίδια κριτήρια που θα κριθεί οποιαδήποτε άλλη εταιρεία. Εφόσον τα προιόντα της είναι ποιοτικά και φέρεται σωστά στον καταναλωτή, θα προτιμηθεί. Αν όχι θα κριθεί αναλόγως και θα υποστεί τις όποιες συνέπεις. Είναι τόσο απλό.
    CPU: i7-6700k || MB: Asus Maximus VIII Hero || RAM: Kingston HyperX Fury 16GB 2400mhz cl15 || GPU: Asus GTX 970 Strix || CPU cooler: Noctua NH-D15 || HDD: Samsung 850 EVO 250GB, WD 1TB Caviar Black || PSU: Seasonic 700W || Monitor: LG M2762D/1080p || Speakers: Harman Kardon SoundSticks III || Case: Silverstone Temjin TJ07

  4. #19
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.687
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ έχω μια απορία, το ψωμί σας τρώει και βγάζετε τόσο μένος ?

    Αν κάποιο προϊόν δεν μας αρέσει δεν το αγοράζουμε.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  5. #20
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HELL_pegaSOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ονομαστική απόδειξη?

    Τι διαφορά έχει από την απλή της ταμειακής?
    Καταχωρούν στον υπολογιστή το όνομα σου ας πούμε?
    Ναι.
    Σε περίπτωση που ζητήσεις την επανεκτύπωση της απόδειξης, αυτό θα γίνει σε χρόνο dt, ενώ σε περίπτωση που έχει γραφτεί ΠΕΛΑΤΗΣ ΛΙΑΝΙΚΗΣ, όπως τους βολεύει και κάνουν, πάπαλα, δεν μπορούν να βρουν τπτ.

    Τουλάχιστον στον Κωτσόβολο με τον οποίον είχα το νταραβέρι για το παραπάνω συμβάν, τηρούν αρχείο με τους πελάτες τους.
    Π.χ μου βρήκαν αγορά κλιματιστικού που έκανα το... 2004 ! Αν όμως δεν υπάρχει το όνομά σου στην απόδειξη, δεν υπάρχει περίπτωση να σε ξαναβρούν στον server τους.

    Χθες προέβην σε αγορά ταμπλέτας απ' το Πλαίσιο και ζήτησα απ' την ταμία ονομαστική απόδειξη και στράβωσε () επειδή της προσέθεσα δουλειά, αλλά στην ερώτησή μου που θα ξαναβρω την απόδειξη σε περίπτωση που χρειαστώ την εγγύηση και την χάσω (να την φυλάω ως κόρη οφθαλμού επί 2χρόνια;;; ), απάντηση δεν έδωσε.

    Κάποτε, θα πρέπει να καταλάβουν ορισμένοι δεν είμαστε τα κλασσικά πρόβατα στα οποία προσπαθούν να ξεστοκάρουν (επέμεναν να πάρω TurboX ταμπλέτα, ήθελε να μου πουλήσει μαύρη θήκη για... λευκή ταμπλέτα λες και στο Ίντερνετ δεν υπάρχουν λευκές θήκες!)

    @nnn
    Εσύ γιατί ενοχλήσε φίλε μου ;
    Εγώ απλά ανέφερα μια εμπειρία μου.

  6. #21
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.722
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    εξαιρετικο νεο.

    η εταιρεια της γειτονιας μου,το μαγαζακι,εγινε μεγαθηριο και χαιρομαι γιατι ειχε αξιολογους ανθρωπους.μεγαλη κινηση της να ανοιξει μαγαζια τυπου apple,που δε ξερω αν θα της βγει,αλλα σιγουρα κανει εντυπωση
    VAMOS ARIS

  7. #22
    Εγγραφή
    19-03-2011
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    572
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10383/979
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Netgear DGND3700v2
    SNR / Attn
    5.1(dB) / 30.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lex_luthor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον το δεύτερο. Το ταμπελάκι "made in Greece" στα κινέζικα κινητά της, πρέπει να έπεισε τον αγοραστή. Που για να τα χαρεί, είτε έχει Ιώβεια υπομονή, είτε είναι παντελώς άσχετος.
    Ας είναι καλά το alibaba

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από parigoritis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπράβο στην MLS . Είναι ελληνική εταιρία και πρέπει να την στηρίξουμε .Όσον αφορά για το made in china ... Όλα είναι made in china.
    Συγγνώμη, αλλά αυτό που λες είναι λίγο αφελές. Πάρα πολύς κόσμος το λέει αυτό και νομίζω ότι πρέπει να καταλάβει πως άλλο το Κινέζικο και άλλο το κατασκευασμένο στην Κίνα.

    Κινέζικο είναι αυτό που έχει σχεδιαστεί από Κινέζους. Φτιαγμένο στην Κίνα είναι κάτι που το εργοστάσιο που το παράγει είναι στην Κίνα.

    Η Intel πχ έχει ένα εργοστάσιο στην Κίνα. Οι επεξεργαστές της είναι αμερικάνικοι. Στο εργοστάσιο, αν του πεις να βάλει τιτάνιο* και χρυσάφι, και να φτιάξει μια αρχιτεκτονική τόσο προηγμένη όσο της Intel, θα κάνει αυτό που του λες, είτε είναι Κίνα είτε Αμερική. Είναι θέμα quality control μετά.

    Τα κινέζικα, είναι προϊόντα των οποίων τα σχέδια είναι συνήθως παράνομα αντιγραμμένα από άλλες εταιρείες, με υλικά χειρίστης ποιότητας. Πχ το πιο απλό παράδειγμα: μια μητρική "turbo-x" έχει πυκνωτές που θα χαλάσουν πολύ νωρίτερα από μια μητρική της ASUS πχ, ενώ και οι 2 τις φτιάχνουν στην Κίνα. Απλά γιατί η ASUS έβαλε Ιαπωνικούς ακριβούς πυκνωτές και η Κινέζικη εταιρεία(FoxConn νομίζω) που φτιάχνει την "turbo-x" έβαλε ότι ήταν φτηνότερο.

    Και τα δύο μπορεί να δουλεύουν. Δεν είναι ίδια όμως, για κανένα λόγο. Τη σχεδίαση επίσης, που κάνουν οι μηχανικοί μεγάλων εταιρειών, δεν την κάνει για κανένα λόγο καμία Κινεζική εταιρεία. Όχι γιατί είναι χαζοί και δεν μπορούν στην Κίνα, αλλά απλά γιατί δεν νοιάζονται. Σιγά μην πετάνε λεφτά σε R&D ενώ μπορούν να πουλάνε κάτι τρομακτικά φτηνότερα, απλά αντιγράφοντας τρίτους.

    ΚΙΝEΖΙΚΟ != MADE IN CHINA


    *δεν έχουν τιτάνιο οι επεξεργαστές, το λέω ως παράδειγμα ακριβού υλικού που θα αντικαθιστούσε με κάτι φτηνότερο ένα παρόμοιο κινέζικο προϊόν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος raidenfreeman : 08-11-14 στις 00:10.

  8. #23
    Εγγραφή
    13-01-2012
    Μηνύματα
    295
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Είναι η μόνη εταιρία που έχει δικό της software καθαρά για να εξυπηρετεί τους έλληνες ως προς την καθημερινοτητά μας . Oύτε siri ούτε cortana έχουμε ούτε τίποτα , γι αυτό πρέπει τουλάχιστον να την εκτιμάμε .

  9. #24
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Να εκτιμήσουμε τα ΚΟΛΛΗΜΑΤΑ (παρά τους διπύρηνους επεξεργαστές που γράφει) κατά την πλοήγηση στον χάρτη και την ΑΘΛΙΑ απόκριση της οθόνης, συγκρινόμενα πάντα με εισαγόμενα αντίστοιχης κατηγορίας (π.χ GARMIN) ;

    Θα μας τρελάνετε ;

  10. #25
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.965
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΔΙΟΔΟΣ HOL
    Router
    AVM Fritz!Box Fon
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να εκτιμήσουμε τα ΚΟΛΛΗΜΑΤΑ (παρά τους διπύρηνους επεξεργαστές που γράφει) κατά την πλοήγηση στον χάρτη και την ΑΘΛΙΑ απόκριση της οθόνης, συγκρινόμενα πάντα με εισαγόμενα αντίστοιχης κατηγορίας (π.χ GARMIN) ;

    Θα μας τρελάνετε ;
    και το iphone κολλάει αν είναι 4ετίας μοντέλο
    ανάλογα τι μοντέλο πήρες και για ποια δουλειά. με βασική συσκευή δεν έχεις high end απαιτήσεις. αν βρήκες πιο vfm συσκευή καλώς να την προτιμήσεις. κινέζικη θα ναι κι αυτή όμως. χωρίς εγγύηση και χωρίς το λογισμικό της MLS
    εγώ από το IQtab 3G μου είμαι πολύ ευχαριστημένος. μια χαρά απόκριση, ωραίο design και ενημερώσεις λογισμικού έρχονται ακόμα. δεν έψαξα μόνο να δω αν με μια miniSIM στέλνεις και μηνύματα, ή κάνεις κλήσεις, και γι αυτό δεν έβαλα
    Σεβασμός & Απειθαρχία

    δεν αντέχετε το 50-50
    δεν το αντέχετε

  11. #26
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.868
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από raidenfreeman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας είναι καλά το alibaba



    Συγγνώμη, αλλά αυτό που λες είναι λίγο αφελές. Πάρα πολύς κόσμος το λέει αυτό και νομίζω ότι πρέπει να καταλάβει πως άλλο το Κινέζικο και άλλο το κατασκευασμένο στην Κίνα.

    Κινέζικο είναι αυτό που έχει σχεδιαστεί από Κινέζους. Φτιαγμένο στην Κίνα είναι κάτι που το εργοστάσιο που το παράγει είναι στην Κίνα.

    Η Intel πχ έχει ένα εργοστάσιο στην Κίνα. Οι επεξεργαστές της είναι αμερικάνικοι. Στο εργοστάσιο, αν του πεις να βάλει τιτάνιο* και χρυσάφι, και να φτιάξει μια αρχιτεκτονική τόσο προηγμένη όσο της Intel, θα κάνει αυτό που του λες, είτε είναι Κίνα είτε Αμερική. Είναι θέμα quality control μετά.

    Τα κινέζικα, είναι προϊόντα των οποίων τα σχέδια είναι συνήθως παράνομα αντιγραμμένα από άλλες εταιρείες, με υλικά χειρίστης ποιότητας. Πχ το πιο απλό παράδειγμα: μια μητρική "turbo-x" έχει πυκνωτές που θα χαλάσουν πολύ νωρίτερα από μια μητρική της ASUS πχ, ενώ και οι 2 τις φτιάχνουν στην Κίνα. Απλά γιατί η ASUS έβαλε Ιαπωνικούς ακριβούς πυκνωτές και η Κινέζικη εταιρεία(FoxConn νομίζω) που φτιάχνει την "turbo-x" έβαλε ότι ήταν φτηνότερο.

    Και τα δύο μπορεί να δουλεύουν. Δεν είναι ίδια όμως, για κανένα λόγο. Τη σχεδίαση επίσης, που κάνουν οι μηχανικοί μεγάλων εταιρειών, δεν την κάνει για κανένα λόγο καμία Κινεζική εταιρεία. Όχι γιατί είναι χαζοί και δεν μπορούν στην Κίνα, αλλά απλά γιατί δεν νοιάζονται. Σιγά μην πετάνε λεφτά σε R&D ενώ μπορούν να πουλάνε κάτι τρομακτικά φτηνότερα, απλά αντιγράφοντας τρίτους.

    ΚΙΝEΖΙΚΟ != MADE IN CHINA


    *δεν έχουν τιτάνιο οι επεξεργαστές, το λέω ως παράδειγμα ακριβού υλικού που θα αντικαθιστούσε με κάτι φτηνότερο ένα παρόμοιο κινέζικο προϊόν.
    Τα πράγματα δεν είναι ακριβώς όπως τα περιγραφείς.

    Η intel έχει εκεί εργοστάσιο που φτιάχνει δικούς της επεξεργαστές δικής της σχεδίασης και βρίσκεται εκεί για να εκμεταλλευτεί τα πλεονεκτήματα που απορρέουν από την τοποθεσία. End of story.

    Απο εκεί και έπειτα η foxconn, σωστά, κατασκευάζει βάζει προδιαγραφών αναλαμβάνοντας η ίδια ότι έχει να κάνει με την παραγωγή συμπεριλαμβανομένου του ίδιου του σχεδιασμού (σαν odm που είναι) όπως η περίπτωση turbox, είτε όχι όπως η περίπτωση apple (που και εκεί ίσως περιλαμβάνει το προϊόν σε κάποιο βαθμό τεχνογνωσία της).

    Και όχι τα προϊόντα δεν είναι απλά αντιγραφές τρίτων, υπάρχουν και τέτοια αλλά πολύ λιγότερα σε σχέση με το παρελθόν, και για του λόγου το αληθές τα περισσότερα φτηνά κινέζικα έρχονται με επεξεργαστή mediatek.

    Οπότε έχεις διάφορες μικρές κινέζικες εταιρίες που συναγωνίζονται στην "φτηνή" κατηγορία της αγοράς εκμεταλλευόμενες την τεχνογνωσία των odm ξοδεύοντας ελάχιστα σε r&d αλλά έχεις και premium εταιρίες που ξοδεύουν μεγάλα ποσά και περιμένουν να τα βγάλουν από το οικοσύστημα (xiaomi) όπως και κολοσσούς όπως η huawei ή η lenovo με διάφορους άλλους παίκτες τοποθετημένους σε όλο το φάσμα της αγοράς.

    Άρα είναι μεγάλο τσουβάλιασμα να λες ότι οι κινέζοι κατασκευαστές δεν ξοδεύουν στο r&d και απλά αντιγράφουν. Η huawei πχ είναι πρώτη σε r&d spending στον κλάδο της και ανταγωνίζεται πλέον όχι με βάση την τιμή αλλά τα χαρακτηριστικά.

    Τώρα στο θέμα μας, η mls βρήκε ένα niche και το εκμεταλλεύτηκε προσφέροντας προστιθέμενη αξία (αναγνώριση φωνής στα ελληνικά κλπ) σε μια ομάδα του πληθυσμού. Φρόντισε παράλληλα, υποθέτω, μέρος των πάνω από τον μέσο όρο εσόδων για αυτήν την κατηγορία υλικού να τα καρπωθούν και οι μεσάζοντες οι οποίοι τα προώθησαν με την σειρά τους. Σε μερικούς δεν λέει τίποτα αυτή η πρόταση, ανάμεσα τους και εγώ, αλλά μη τα μηδενίζουμε και όλα. Προφανώς έφτασε σε αυτήν την θέση γιατί έκανε κάτι σωστά και εφόσον η καλή επίδοση αυτήν δεν χτίστηκε στην εκμετάλλευση και κακομεταχείριση εργαζομένων δεν βλέπω κανένα πρόβλημα ίσια ίσια συντηρούνται κάποιες δουλειές εγχώριες. Αυτό το made in greece, αν ισχύει ίσως καλύτερα νε έλειπε παρόλα αυτά.

  12. #27
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.965
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΔΙΟΔΟΣ HOL
    Router
    AVM Fritz!Box Fon
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    ε όχι κι απλά αντιγράφουν οι Κινέζοι σήμερα. έχουν δεκάδες εταιρίες που ασχολούνται με την τεχνολογία και όλες τους έχουν ερευνητικά κέντρα με χιλιάδες εργαζόμενους το καθένα. τα πανεπιστήμιά τους έχουν στραφεί αποκλειστικά στη βοήθεια της βιομηχανίας τους και το Κινέζικο κράτος επιδοτεί εκατομμύρια νέους του να σπουδάσουν στα κορυφαία ξένα πανεπιστήμια ώστε να επιστρέψουν κουβαλώντας τεχνογνωσία (είναι όρος της υποτροφίας τους πως θα επιστρέψουν).

    μη λέμε ότι θέλουμε. στα πρώτα στάδια η Κίνα περιορίστηκε σε κακέκτυπα αντιγραφές. τώρα είναι σε πάρα πολλούς τομείς πρωτοπόρος, με προοπτική να μονοπωλήσει την έρευνα σε λίγα χρόνια
    Σεβασμός & Απειθαρχία

    δεν αντέχετε το 50-50
    δεν το αντέχετε

  13. #28
    Εγγραφή
    16-01-2009
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Και να ρωτήσω λοιπόν κι εγώ κάτι χαζό. Γιατί κυραMLS εφόσον είσαι software developer δε διαμένεις το software σου μέσω playstore/appstore κτλ να σε στηρίξουμε και πρέπει να ανεχτούμε ό,τι hardware σαβούρα μας πλασάρεις (που παρεμπιπτόντως πολλά από αυτά είναι ινδικά); Μήπως το κέρδος είναι πολλαπλάσιο; Για ποιο λόγο να στηρίξω μια ελληνική εταιρία που εμμέσως με κοροϊδεύει με τις τακτικές της;

  14. #29
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.868
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RenesisMotor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και να ρωτήσω λοιπόν κι εγώ κάτι χαζό. Γιατί κυραMLS εφόσον είσαι software developer δε διαμένεις το software σου μέσω playstore/appstore κτλ να σε στηρίξουμε και πρέπει να ανεχτούμε ό,τι hardware σαβούρα μας πλασάρεις (που παρεμπιπτόντως πολλά από αυτά είναι ινδικά); Μήπως το κέρδος είναι πολλαπλάσιο; Για ποιο λόγο να στηρίξω μια ελληνική εταιρία που εμμέσως με κοροϊδεύει με τις τακτικές της;
    Εύλογη ερώτηση αλλά το συμπέρασμα είναι κάπως εκτός.

    Σκέψου σε τι κόσμο απευθύνεται πρωτίστως και τι σχέση έχουν με τεχνολογία, smartphones, app stores, online transactions, κλπ. Φάνηκε και στην διαφήμιση πέρυσι πρόπερσι ποιος κόσμος είναι αυτός. Αλλιώς είναι να το παίρνεις plug n play και αλλιώς να χρειάζεται να το βρεις, να το αγοράσεις, ενδεχομένως να ρυθμίσεις το τηλέφωνο να κάνει χρήση της εφαρμογής, χωριά ασυμβατότητες.

    Άρα ένας λόγος είναι η προσβασιμότητα. Άλλος είναι το επιπλέον κόστος ανάπτυξης για την υποστήριξη ενός εύρους συσκευών, τουλάχιστον αρχικά (το έχει δώσει στο google play ξέρει κανείς; ).

    Τα margins στο software επίσης είναι συνήθως μεγαλύτερα σε σχέση με το hardware χωρίς να υπολογίζουμε τα αυξημένα operation costs και ρίσκο.

    Φυσικά δεν είναι όλα τέλεια. Μένει να δούμε αν θα τα διορθώσουν ή θα μείνουν στο "καλά είμαστε".

  15. #30
    Εγγραφή
    20-08-2007
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    2.779
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εύλογη ερώτηση αλλά το συμπέρασμα είναι κάπως εκτός.

    Σκέψου σε τι κόσμο απευθύνεται πρωτίστως και τι σχέση έχουν με τεχνολογία, smartphones, app stores, online transactions, κλπ. Φάνηκε και στην διαφήμιση πέρυσι πρόπερσι ποιος κόσμος είναι αυτός. Αλλιώς είναι να το παίρνεις plug n play και αλλιώς να χρειάζεται να το βρεις, να το αγοράσεις, ενδεχομένως να ρυθμίσεις το τηλέφωνο να κάνει χρήση της εφαρμογής, χωριά ασυμβατότητες.

    Άρα ένας λόγος είναι η προσβασιμότητα. Άλλος είναι το επιπλέον κόστος ανάπτυξης για την υποστήριξη ενός εύρους συσκευών, τουλάχιστον αρχικά (το έχει δώσει στο google play ξέρει κανείς; ).

    Τα margins στο software επίσης είναι συνήθως μεγαλύτερα σε σχέση με το hardware χωρίς να υπολογίζουμε τα αυξημένα operation costs και ρίσκο.

    Φυσικά δεν είναι όλα τέλεια. Μένει να δούμε αν θα τα διορθώσουν ή θα μείνουν στο "καλά είμαστε".
    Γενικα θα συμφωνουσα αλλα οταν ζητανε σε κινητο ~200€ αλλαγη οθονης 100€ απλα γδυνουν...
    Η δικαιολογια οτι το digitizer παει μαζι με οθονη με ξεπερασε οταν μου την ειπαν...

    Το κινητο το κερδισα εδω στον διαγωνισμο δεν εχω καποιο παραπονο και η κοπελα μου το λειτουργει με σπασμενη οθονη (παραμενει full λειτουργικο ομως) εδω και κατι μηνες μεχρι οσο αντεξει. Θεωρω απαραδεκτο οτι δεν υπαρχει μια θηκη για το κινητο (μια που κοστιζει 15€ και ειναι πλαστικο καπακι για απο πισω δε το θεωρω σοβαρη λυση εταιρειας) που μαλιστα ειναι τοσο no-name απο ινδια που δεν βρηκα κατι και απο internet γενικα και δυστυχως δεν μπορεις να βρεις καν parts αν θες να κανεις κατι μονος σου.

    Δυστυχως , μετα απο αρκετο καιρο που υπαρχε στην κατοχη μου ενα κινητο εταιρειας θελω να πω ενα συμπερασμα :
    Ειναι αρκετα ακριβα για τα χαρακτηριστικα τους , το service ειναι πανακριβο με αποτελεσμα να μην αξιζει οποιαδηποτε επισκευη , αξεσουαρ δεν υπαρχουν γενικα και οταν χρειαστηκα για να ενημερωθω τιμες για το service για μια βδομαδα επαιρνα πολλαπλες φορες και ημουν αναμονη για 10λεπτα χωρις τελικα να μιλησω με καποιον γιατι κουραζομουν να περιμενω και τα καταφερα μετα απο κανα μηνα που ξαναπροσπαθησα 5-6 φορες απανωτα.

    Με λιγα λογια δε θα προτεινα συσκευες της σε κανενα γνωστο μου , μαλιστα θα προσπαθουσα να τον μεταπεισω μετα απο αυτη την εμπειρια μου.


    ps: Να προσθεσω οτι το κινητο μια χαρα χρησιμοποιειται (με τα οποια κολληματα του) και ευχαριστω και παλι το adslgr που το κληρωσε καθως ηρθε σε στιγμη που υπηρχε αναγκη!!!
    http://www.adslgr.com/forum/signaturepics/sigpic48706_4.gif

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το νήμα του Gentoo, version 1.0
    Από GoofyX στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 7179
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-24, 15:34
  2. Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-14, 20:56
  3. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-14, 07:17
  4. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-14, 22:57
  5. θέλω να μετατρέψω το πεδίο του excel στα 16ψηφία
    Από stathopon στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-13, 19:31

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας