Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-37 από 37
  1. #31
    Εγγραφή
    19-03-2011
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    572
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10383/979
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Netgear DGND3700v2
    SNR / Attn
    5.1(dB) / 30.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα πράγματα δεν είναι ακριβώς όπως τα περιγραφείς.

    Άρα είναι μεγάλο τσουβάλιασμα να λες ότι οι κινέζοι κατασκευαστές δεν ξοδεύουν στο r&d και απλά αντιγράφουν. Η huawei πχ είναι πρώτη σε r&d spending στον κλάδο της και ανταγωνίζεται πλέον όχι με βάση την τιμή αλλά τα χαρακτηριστικά.

    Τώρα στο θέμα μας, η mls βρήκε ένα niche και το εκμεταλλεύτηκε προσφέροντας προστιθέμενη αξία (αναγνώριση φωνής στα ελληνικά κλπ) σε μια ομάδα του πληθυσμού. Φρόντισε παράλληλα, υποθέτω, μέρος των πάνω από τον μέσο όρο εσόδων για αυτήν την κατηγορία υλικού να τα καρπωθούν και οι μεσάζοντες οι οποίοι τα προώθησαν με την σειρά τους. Σε μερικούς δεν λέει τίποτα αυτή η πρόταση, ανάμεσα τους και εγώ, αλλά μη τα μηδενίζουμε και όλα. Προφανώς έφτασε σε αυτήν την θέση γιατί έκανε κάτι σωστά και εφόσον η καλή επίδοση αυτήν δεν χτίστηκε στην εκμετάλλευση και κακομεταχείριση εργαζομένων δεν βλέπω κανένα πρόβλημα ίσια ίσια συντηρούνται κάποιες δουλειές εγχώριες. Αυτό το made in greece, αν ισχύει ίσως καλύτερα νε έλειπε παρόλα αυτά.
    Έχεις δίκιο, η Huawei δεν έχει σχέση με τις υπόλοιπες (αλλά είναι μια απ' τις λίγες εξαιρέσεις), όντως επίσης σιγά σιγά αλλάζει η νοοτροπία της αντιγραφής, αλλά για πολλά χρόνια όλη η παραγωγή της Κίνας ήταν της νοοτροπίας "χαμηλότερη δυνατή ποιότητα και κόστος".

    Δεν έχω κάτι με την MLS, μου ψιλοαρέσει γενικά το software της, απλά βγάζω μίσος για κάτι άλλες εταιρείες που παραπλανούν τον κόσμο, μία που πουλάει κινητά και μια άλλη με οικιακές ηλεκτρικές συσκευές που έχουν την ίδια ταμπέλα "made in greece". Φταίει ο γάιδαρος...

  2. #32
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.892
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nothing Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικα θα συμφωνουσα αλλα οταν ζητανε σε κινητο ~200€ αλλαγη οθονης 100€ απλα γδυνουν...
    Η δικαιολογια οτι το digitizer παει μαζι με οθονη με ξεπερασε οταν μου την ειπαν...

    Το κινητο το κερδισα εδω στον διαγωνισμο δεν εχω καποιο παραπονο και η κοπελα μου το λειτουργει με σπασμενη οθονη (παραμενει full λειτουργικο ομως) εδω και κατι μηνες μεχρι οσο αντεξει. Θεωρω απαραδεκτο οτι δεν υπαρχει μια θηκη για το κινητο (μια που κοστιζει 15€ και ειναι πλαστικο καπακι για απο πισω δε το θεωρω σοβαρη λυση εταιρειας) που μαλιστα ειναι τοσο no-name απο ινδια που δεν βρηκα κατι και απο internet γενικα και δυστυχως δεν μπορεις να βρεις καν parts αν θες να κανεις κατι μονος σου.

    Δυστυχως , μετα απο αρκετο καιρο που υπαρχε στην κατοχη μου ενα κινητο εταιρειας θελω να πω ενα συμπερασμα :
    Ειναι αρκετα ακριβα για τα χαρακτηριστικα τους , το service ειναι πανακριβο με αποτελεσμα να μην αξιζει οποιαδηποτε επισκευη , αξεσουαρ δεν υπαρχουν γενικα και οταν χρειαστηκα για να ενημερωθω τιμες για το service για μια βδομαδα επαιρνα πολλαπλες φορες και ημουν αναμονη για 10λεπτα χωρις τελικα να μιλησω με καποιον γιατι κουραζομουν να περιμενω και τα καταφερα μετα απο κανα μηνα που ξαναπροσπαθησα 5-6 φορες απανωτα.

    Με λιγα λογια δε θα προτεινα συσκευες της σε κανενα γνωστο μου , μαλιστα θα προσπαθουσα να τον μεταπεισω μετα απο αυτη την εμπειρια μου.


    ps: Να προσθεσω οτι το κινητο μια χαρα χρησιμοποιειται (με τα οποια κολληματα του) και ευχαριστω και παλι το adslgr που το κληρωσε καθως ηρθε σε στιγμη που υπηρχε αναγκη!!!
    Για το θέμα της επισκευής δεν ξέρω, νομίζω πάνω κάτω όλοι τα ίδια κάνουν και χρεώνουν. Συμφέρει καλυτερα σε κανέναν ηλεκτρονικό πολλές φορές.

    Τα υπόλοιπα που αναφέρεις είναι μια κριτική στην σωστή βάση και καλά θα κάνουν να τα λύσουν προτού είναι πολύ αργά.

    @raidenfreeman

    Συμφωνώ και εγώ ότι το made in greece είναι άστοχο καθώς είναι σαφές ότι δεν ισχύει για το σύνολο της συσκευής. Απο εκεί και πέρα το κράξιμο που έπεσε στο thread αυτό ήταν κυρίως κρίνοντας εξ' ιδίον ανάγκες παραβλέποντας τα θετικά.

  3. #33
    Εγγραφή
    30-11-2012
    Μηνύματα
    1.060
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από parigoritis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι η μόνη εταιρία που έχει δικό της software καθαρά για να εξυπηρετεί τους έλληνες ως προς την καθημερινοτητά μας . Oύτε siri ούτε cortana έχουμε ούτε τίποτα , γι αυτό πρέπει τουλάχιστον να την εκτιμάμε .
    +1000.

  4. #34
    Εγγραφή
    06-09-2011
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RenesisMotor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και να ρωτήσω λοιπόν κι εγώ κάτι χαζό. Γιατί κυραMLS εφόσον είσαι software developer δε διαμένεις το software σου μέσω playstore/appstore κτλ να σε στηρίξουμε και πρέπει να ανεχτούμε ό,τι hardware σαβούρα μας πλασάρεις (που παρεμπιπτόντως πολλά από αυτά είναι ινδικά); Μήπως το κέρδος είναι πολλαπλάσιο; Για ποιο λόγο να στηρίξω μια ελληνική εταιρία που εμμέσως με κοροϊδεύει με τις τακτικές της;
    Συμφωνούμε στο 100%. Πιο εύστοχος, δε γίνεται

  5. #35
    Εγγραφή
    13-01-2012
    Μηνύματα
    295
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RenesisMotor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και να ρωτήσω λοιπόν κι εγώ κάτι χαζό. Γιατί κυραMLS εφόσον είσαι software developer δε διαμένεις το software σου μέσω playstore/appstore κτλ να σε στηρίξουμε και πρέπει να ανεχτούμε ό,τι hardware σαβούρα μας πλασάρεις (που παρεμπιπτόντως πολλά από αυτά είναι ινδικά); Μήπως το κέρδος είναι πολλαπλάσιο; Για ποιο λόγο να στηρίξω μια ελληνική εταιρία που εμμέσως με κοροϊδεύει με τις τακτικές της;
    1) Δεν κοροιδεύει κανέναν .Αν θέλεις το αγοράζεις .
    2)Γιατί αναφερόμαστε μόνο στα low end Κινητά ; Αν δούμε και τις ακριβότερες προτάσεις από άποψη hardware είναι μια χαρά .Ούτως η άλλως ότι πληρώνεις παίρνεις.

  6. #36
    Εγγραφή
    08-01-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5.492 / 43.7559
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ
    SNR / Attn
    10,8(dB) / 16,9(dB)
    Μακρυά από MLS. Χθες είχα την εμπειρία να επισκεφτώ για πρώτη φορά το service center στην Ηλιούπολη. Μπαίνοντας αντίκρυσα 10 πελάτες της εταιρείας στην αναμονή. Οι μισοί είχαν καινούργιες συσκευές στις ζελατίνες τους για επισκευή... Οι υπόλοιποι διαμαρτύρονταν για την καθυστέρηση στην επισκευή των συσκευών τους (μέσος όρος 15 ημέρες). Η απάντηση της εταιρείας αφοπλιστική: "Οι συσκευές αποστέλλονται στη Θεσσαλονίκη για να τις δουν οι τεχνικοί και εκεί οφείλετε η καθυστέρηση". Ακόμη δεν γνωρίζω αν είναι καλά τα προϊόντα ή όχι, αλλά αν τύχει να χρειαστεί service και δεν έχεις συσκευή αντικατάστασης τότε τα πράγματα είναι δύσκολα. Εγώ πήγα εκεί για αντικατάσταση λόγω D.O.A. Αφού με ενημέρωσαν ότι ο απαιτούμενος χρόνος είναι 15 ημέρες απευθύνθηκα στο κατάστημα αγοράς. Γιατί δεν πήγα απευθείας στο κατάστημα? Μου πρότειναν στο κατάστημα να επισκεφτώ το service για πιο γρήγορα.

  7. #37
    Εγγραφή
    11-01-2008
    Περιοχή
    Μπουγατσούπολη
    Μηνύματα
    1.626
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    24άρα
    ISP
    Forthnet
    Router
    Pirelli Ανελαστι
    Path Level
    Interleaved
    το καλύτερο service το έχουν οι εταιρείες που εμφανίζουν λιγότερο αριθμό αστοχιών υλικού (ή και λογισμικού).

    Από εκεί και πέρα αν σου κάτσει..., την έκατσες.
    Μέχρι στιγμής δυστυχώς μείζονα ρόλο παίζουν οι εν ελλάδι αντιπροσωπείες οι οποίες συχνά χαντακώνουν/αμαυρώνουν δυνατά bnand (λέγε με Sony)

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Το νήμα του Gentoo, version 1.0
    Από GoofyX στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 7198
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-24, 08:06
  2. Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-14, 20:56
  3. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-14, 07:17
  4. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-14, 22:57
  5. θέλω να μετατρέψω το πεδίο του excel στα 16ψηφία
    Από stathopon στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-13, 19:31

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας