Σελ. 1 από 7 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 92
  1. #1
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Το skype ειναι απο τις αγαπημενες μου εφαρμογες εδω και πολλα χρονια, οπως εξαλλου και για εκατομμυρια χρηστες σε ολο τον κοσμο.
    Αν και την λειτουργω, κατα καιρους αντιμετωπιζω διαφορα θεματακια με την εφαρμογη, τα οποια θα θελα να τα συζητάω με αλλους. Γι' αυτο και ξεκινω αυτο το θεμα.
    Επισης, επειδη θα ηταν καπως 'αδικο' να εξετασουμε/περιορισουμε το skype μονο σε pc-windows, θελω να γινονται αναφορες για ολες τις συνεργαζομενες πλατφορμες στις οποιες τρεχει το skype.

    Θα ξεκινησω με καποιες απορίες.

    - Σε καποιες συνομιλιες, αλλοτε συχνοτερα και αλλοτε πιο σπανια, η συνδεση-συνομιλια 'πεφτει'. Επειδη δεν μπορω να πω ετσι απλα οτι 'φταιει το computer'(το χω καλορυθμισμενο) ή φταίει η dsl, αναρωτιεμαι γιατι μερικες φορες, μπορει πχ να πεσει 3-4 φορες μες σε μια ωρα. Αλλοτε μπορει να μιλαω για ωρες χωρις προβλημα. Τι μπορει να φταιει;

    - Ποιο ειναι το minimum bandwidth για ενα χρηστη skype, για μια 'αξιοπρεπη' συνομιλια, voice call, και video-call? Υπαρχει καποιο 'υπολογισμενο' κατωφλι; Ισως ακουγεται παραξενη ερωτηση, αλλα οταν πχ θελω να μιλησω απο το κινητο μου με skype, με χρηστη pc, ο pc user με την dsl του δεν εχει προβλημα, αλλα εγω με τις 'ιδιαιτεροτητες' του mobile net, θελω να ξερω τι να περιμενω απο μια τετοια συνομιλια. Απο ποσα kb/s και πανω παιζει και βιντεο εστω με 15fps/sec, ή το ελαχιστο για να παιζει μονο φωνη. Πχ. με gprs μπορει να κανει καποιος εστω φωνητικη συνομιλια;

    Η αποσαφηνιση των ανωτερω αποριών και αλλων προβληματισμων που θα τιθενται στην πορεία, πιστευω θα οδηγησει σε μια καλυτερη εμπειρία χρήσης με αυτο το υπεροχο πρόγραμμα.

    - - - Updated - - -

    Εδω οι επισημες απαιτησεις
    https://support.skype.com/en/faq/fa1...oes-skype-need
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cool11 : 06-11-14 στις 15:00.

  2. #2
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εχει κανεις καποια περισσοτερη πληροφορηση, τι μπορει να φταίει και διακοπτεται/πέφτει καθε λιγο η skype συνομιλία ανάμεσα σε 2 συγχρονους υπολογιστες με dsl?
    Δεν εχει την ιδια συμπεριφορα καθε μερα βεβαια. Αλλοτε πεφτει συχνοτερα, ενω μπορει να υπαρξουν μερες που να μην πεσει και καθολου.

  3. #3
    Εγγραφή
    26-08-2013
    Μηνύματα
    501
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Και σε εμένα έχω παρατηρήσει ότι όποτε κάνω κλήση ομιλίας με 3G με πάρα πολύ καλό σήμα σε μηχάνημα που συνδέεται σε wifi να υπάρχουν μερικές αποσυνδέσεις…
    Γενικά έχει πολλά κουσούρια.. αρκεί να σκεφτείτε ότι για 9 μήνες τουλάχιστον δεν μου επέτρεπε να συνδεθώ στον λογαριασμό μου με το mail μου… την ίδια στιγμή συνδεόμουν κανονικά μέσω hotmail…!

  4. #4
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μπορω να εχω ενα προφιλ - να δηλωνω οτι ειμαι away/busy/offline, αλλα οχι για ολες τις επαφες μου αλλα μονο επιλεκτικα για μερικές επαφές;

  5. #5
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Με βαση αυτες τις απαιτησεις
    https://support.skype.com/en/faq/fa1...oes-skype-need
    φαινεται οτι ειναι τεχνικα εφικτη, η φωνητικη κληση μεσω skype, με σημα 2g-gprs στο κινητο;

  6. #6
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πως ειναι δυνατον, πριν απο 15 χρονια να μιλουσα ανετα με φωνητικη συνομιλία μεσω netmeeting(microsoft), με συνδεσεις εκατερωθεν -τι αλλο εκεινη την εποχη-pstn απλη,
    και σημερα το skype να εχει μεγαλυτερες απαιτησεις bandwidth για φωνητικη συνομιλία;

  7. #7
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ερχονται παντως τρομερες, ασυληπτες δυνατοτητες...
    Realtime voice translation...
    http://www.naftemporiki.gr/story/892...rasi-sto-skype

  8. #8
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τελικα υπαρχει δυνατοτητα να ειμαι σε status busy για επιλεγμενες επαφες;
    Ή ειναι 'ολα ή τίποτε', φαίνεσαι σε ολους ή δεν φαινεσαι σε κανεναν;

  9. #9
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παραδοξως δεν βοηθά κανείς, ωραίοι!
    Ολα λυμενα, ολα καλα!
    Συνεχιζω, δεν μπορει, καποιος θα εχει τα θεματακια του, ή θα ξερει τι φταίει.

    Παραπονιούνται φιλοι οτι με βλεπουν online, ενω εγω ουσιαστικα δεν ειμαι.
    Οταν συνδεομαι μεσω υπολογιστη, φροντιζω παντα να κανω log out.
    Οταν συνδεομαι μεσω android phone, δεν ξερω αν εχει log out, αλλα οταν τελειωσω τη συνομιλια, παντα κλεινω τα data & το wifi του κινητου.

    Πως λοιπον με βλεπουν online, ενω εγω δεν ειμαι;

  10. #10
    Εγγραφή
    11-09-2004
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    807
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12032 kbps / 997 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    18(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το είχε και η σχέση μου το πρόβλημα αυτό με το κινητό, σε iphone. Στο κινητό μάλλον δεν εγγράφεται η αποσύνδεση στο δίκτυο του skype... Γενικά είναι χρήσιμο πρόγραμμα αλλά από τότε που το πήρε η Mικρομάλακη έχει προβλήματα.
    Stop Trolling.
    Ψάχνω κέρματα για Δανία και Ελβετία. Ενδιαφέρομαι με τιμή τη μεσοσταθμική κάποιου επίσημου ξένου ανταλλακτηρίου (π.χ. xe.com)

  11. #11
    Εγγραφή
    13-02-2015
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Netgear DGN2200
    Ειναι γνωστο προβλημα το να σε δειχνει online ενω δεν εισαι. Εχουν ανοιχτει 10αδες θεματα σε forum του εξωτερικου.
    Ενδεικτικα: http://community.skype.com/t5/Mac/I-...t/td-p/2071155 http://community.skype.com/t5/Window...d/td-p/3001266

  12. #12
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τελικα ανακαλυψα οτι εχει επιλογη log out και στην εκδοση android.
    Θα το κανω κι αυτο.

    Μαλλον προκειται για bug οπως λετε. Αλλα μπορει να προκυψουν μεχρι και παρεξηγησεις, πχ να καλεις καποιον συνεχεις, να μην το σηκωνει ποτε και να νομιζεις οτι σε 'γραφει' ενω αυτος μπορει να μην ειναι πραγματικα online!

  13. #13
    Εγγραφή
    11-09-2004
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    807
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12032 kbps / 997 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    18(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικα ανακαλυψα οτι εχει επιλογη log out και στην εκδοση android.
    Θα το κανω κι αυτο.

    Μαλλον προκειται για bug οπως λετε. Αλλα μπορει να προκυψουν μεχρι και παρεξηγησεις, πχ να καλεις καποιον συνεχεις, να μην το σηκωνει ποτε και να νομιζεις οτι σε 'γραφει' ενω αυτος μπορει να μην ειναι πραγματικα online!
    Πολλές δυστυχώς.
    Stop Trolling.
    Ψάχνω κέρματα για Δανία και Ελβετία. Ενδιαφέρομαι με τιμή τη μεσοσταθμική κάποιου επίσημου ξένου ανταλλακτηρίου (π.χ. xe.com)

  14. #14
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τα χει παιξει το skype το τελευταιο διαστημα;

    - Φιλος με καλεσε απο κινητο (με αγορασμενες μοναδες) με skype στο σταθερο μου τηλεφωνο (Αμερικη->Ελλαδα), και καθε 1-2 λεπτα επεφτε η συνομιλια μας....

    - Πριν δυο-τρεις μερες, ενω ειχα συννενοηθει(περα απο το πρασινο εικονιδιο που δειχνει το online status) και μιλησαμε και τηλεφωνικα(κλασικο τηλεφωνο) για δευτερολεπτα με γνωστο μου να μιλησουμε στο skype, καλουσε για παντα, και στο τελος αποσυνδεονταν. Κληση δεν εγινε τελικα.

    - Σε αλλη συνομιλια που εγινε, ειχα πολλα παραπονα για χαμηλη ενταση ηχου, ο συνομιλητης με ακουγε χαμηλα, ενω εγω ειχα τερματισει τα volumes μου. Σημειωτεον δε, οτι εκλεισα και ξανακαλεσα αρκετες φορες, μηπως εφταιγε η 'συνδεση' μας, αλλα δεν βελτιωθηκε...


    Πολλα προβληματα. Δεν ειχα αμφιβολια οτι η microsoft θα επαιρνε ενα υπεροχο προιον και θα του αλλαζε τα φωτα, αλλα δεν το περιμενα τοσο γρηγορα....

    Σε σας ολα πανε ρολόι, οπως παλια;

  15. #15
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μπορεις να κανεις με τους ιδιους κωδικους, ταυτοχρονα login στο skype?
    Πχ να ειμαι online (με ιδιους κωδικους), απο tablet, κινητο, υπολογιστη.
    Πως συμπεριφερεται τοτε το skype?
    Ποιες οι παρενεργειες;

Σελ. 1 από 7 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. προβλημα με skype
    Από voulastaur στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-14, 21:25
  2. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-14, 12:17
  3. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-14, 04:43
  4. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-13, 08:20
  5. Μηνύματα: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-13, 20:22

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας