Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 41
  1. #16
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από darax Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά όλα τα λειτουργικά απειλούνται....
    Φυσικά, όταν βάζεις ο ίδιος τον ιο.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  2. #17
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από darax Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά όλα τα λειτουργικά απειλούνται....
    όλα ναι, ομως μερικα σε τεραστιο βαθμο και σε αλλα σχεδον καθολου....επισης δεν ειναι τα παντα ιος. Υπαρχουν και αλλα πραγματα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά, όταν βάζεις ο ίδιος τον ιο.
    αυτο που λες δεν ισχυει...τουλαχιστον σιγουρα οχι στα windows...ενταξει νομιζω δεν χρειαζεται να λεμε τα αυτονοητα.

  3. #18
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Αυτό θέλω να πω, αν βάζεις τον ιο μόνος σου, όλα τα λειτουργικά είναι επισφαλή, τα παράθυρα μπορεί να προσβληθούν και χωρίς να κάνεις κάτι, και είναι η εξαίρεση

    Οπότε γιατί κράζουμε το OSX/iOS που απλά κάνει ότι του λέει ο χρήστης; Απλή η απάντηση, είναι θέμα Apple και κράζουμε έτσι και αλλιώς, και επίσης δεν διαβάζουμε τι λέει το άρθρο.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  4. #19
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Εγω δεν κραζω την Apple, τα win ναι γιατι παντα κολλανε.....και εγω εχω Mac mini και δεν καταλαβαινει τιποτα οπου και να μπαινω οτι και να κανω!
    sonic Νομιζα μιλας γενικα δεν σε καταλαβα καλα πριν. Εννοουσες για το mac os ναι εδω μονοι μας τον βαζουμε! σωστος!
    γιαυτο δεν ειχα δει ποτε ιο για Mac os!

    εναλλακτικού Maiyadi App Store για Mac
    χμμμμ μου θυμιζει τα εναλλακτικα για android βλεπε aptoide....με τα cr*** και μετα λενε γιατι κολησανε κατι!

  5. #20
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Ακριβώς, κατά τα άλλα... ας πετάξουμε ένα ποστάκι του στυλ "χχαχαχα, it just works" γιατί.... έτσι.

    Δεν πάει σε εσένα το παραπάνω btw.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  6. #21
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.442
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα ρε παιδιά, εδώ μιλάμε για app store που δεν είναι της Apple, είναι το ίδιο με το να εγκαταστήσεις τυχαία προγράμματα από ρώσικα σάϊτ στα Windows γιατί σου είπε το σαϊτ ότι το χρειάζεσαι.

    Φυσικά και θα κολλήσεις κάτι, αφού το έβαλες από μόνος σου!
    Άρα σύμφων με την δικιά σου λογική θα πρέπει να ρωτάμε τον θέιο Apple αν θα πρέπει να την βάλω την εφαρμφογή ή όχι ! Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις .... ?

    Το OS X δεν είναι τύπου BSD ? άρα την λογική του BSD δεν έχει ..? Βασικά εφόσον είναι Unixοδειδές την είδα λογική δεν έχουν ? Οχι ?

    Κατα τα άλλα ..Η Apple δεν έχει χτυπηθεί μέχρι τωρά πολύ σοβαρά εδώ που τα λέμε ! Από την άλλη την MS την έχουν λιώσει ...Λογικό είναι να βγαίνουν τρύπες τώρα..στην φόρα !

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από darax Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά όλα τα λειτουργικά απειλούνται....
    Δεν είναι πρωτοφανές αυτό ..Χρόνια τώρα .... γνωστό ! Απλά τώρα το καταλάβατε !

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω δεν κραζω την Apple, τα win ναι γιατι παντα κολλανε.....και εγω εχω Mac mini και δεν καταλαβαινει τιποτα οπου και να μπαινω οτι και να κανω!
    sonic Νομιζα μιλας γενικα δεν σε καταλαβα καλα πριν. Εννοουσες για το mac os ναι εδω μονοι μας τον βαζουμε! σωστος!
    γιαυτο δεν ειχα δει ποτε ιο για Mac os!

    εναλλακτικού Maiyadi App Store για Mac
    χμμμμ μου θυμιζει τα εναλλακτικα για android βλεπε aptoide....με τα cr*** και μετα λενε γιατι κολησανε κατι!
    Στο Arch σου δεν βάζεις ή γενικά στο Linux δεν βάζεις πράγματα εκτός από το κεντρικό αποθετήριο ...?
    Το ίδιο είναι ....ακριβώς .... Και επίσης μην συγκρίνεις τον εαυτό σου με την κοπελίτσα την ξανθιά !

    Εσύ έχεις Internet παιδεία η κοπελίτσα όχι ...Βα βάλει ότιναι από οπου ναναι και θα κάνει ότι ναναι !

    Εγώ έχω XP στο μηχανάκι μου εδώ και 7 χρόνια τρέχω π.χ eset τίποτα δεν έχω τσιμπήσει ....ποτέ και μπαίνω όπου ναναι ..Απλά εγώ λόγω παιδείας δεν πατάω όπου ναναι ! Για αυτό δεν κολάω αν και έχω δεί πολλές φορές τον Eset να βαράει αλλά ακόμα και εκεί ξέρω πως θα συμπεριφερθώ στο μηχάνημα !

    Άρα μην συγκρίνεις τον εαυτό σου ! Και μην προσνληθεί καμιά ξανθιά η γυναίκα ..Δεν το εννοώ προσωπικά !

  7. #22
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα σύμφων με την δικιά σου λογική θα πρέπει να ρωτάμε τον θέιο Apple αν θα πρέπει να την βάλω την εφαρμφογή ή όχι ! Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις .... ?

    Το OS X δεν είναι τύπου BSD ? άρα την λογική του BSD δεν έχει ..? Βασικά εφόσον είναι Unixοδειδές την είδα λογική δεν έχουν ? Οχι ?

    Κατα τα άλλα ..Η Apple δεν έχει χτυπηθεί μέχρι τωρά πολύ σοβαρά εδώ που τα λέμε ! Από την άλλη την MS την έχουν λιώσει ...Λογικό είναι να βγαίνουν τρύπες τώρα..στην φόρα !
    Εσύ που είσαι έξυπνος να βάζεις εφαρμογές από το repository "Ο Θείος από την Ρωσία" και μετά να πας να δεις τον λογαρισμό σου στην τράπεζα.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  8. #23
    Εγγραφή
    15-08-2013
    Περιοχή
    Λαμια
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    120
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΜΟΣΧΟΧΩΡΙ
    Router
    Netfaster 2
    Είναι θέμα χρήστη πως να το κάνουμε; Πχ στο πατέρα μου οτι σύστημα και να του δώσεις, την άλλη μέρα θα το βρεις μολυσμένο δεν υπάρχει περίπτωση.

  9. #24
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.121
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Netgear DGN2200v3
    SNR / Attn
    10(dB) / 32(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε γιατί κράζουμε το OSX/iOS που απλά κάνει ότι του λέει ο χρήστης; Απλή η απάντηση, είναι θέμα Apple και κράζουμε έτσι και αλλιώς, και επίσης δεν διαβάζουμε τι λέει το άρθρο.
    Δεν κάνει απλά ότι του λέει ο χρήστης, προφανώς εσύ δεν έχεις κατανοήσει περί τίνος πρόκειται. Ο ιος εγκαθίσταται πρώτα στο Mac (btw, νομίζω υπάρχει έκδοση και για Windows) το οποίο είναι φυσιολογικό αφού δίνει συγκατάθεση ο χρήστης. Εν συνεχεία, όμως, εκμεταλεύεται ένα πολύ επικίνδυνο κενό ασφαλείας και εγκαθιστά εφαρμογή στο iOS, χωρίς συγκατάθεση χρήστη φυσικά. Το fail είναι ότι ακόμα και σε ένα τόσο isolated περιβάλλον όπως είναι το iOS (που δε σου επιτρέπει να εγκαταστήσεις τίποτα χωρίς την έγκριση της εταιρείας), υπάρχει τρόπος να περάσει κρυφό malware χωρίς να το αντιληφθεί ο χρήστης. Ε, ναι... Αυτό είναι σοβαρό κενό ασφαλείας και μέγιστη "πατάτα" της Apple. Αφαιρείς που αφαιρείς ελευθερίες από το χρήστη για να πλασάρεις ασφάλεια, τουλάχιστον να μπορείς να την εγγυηθείς!

    Μην προσπαθείς να πιαστείς από το γεγονός ότι η όλη διαδικασία ξεκινά από χαζομάρα του χρήστη. Το πρόβλημα δεν είναι το τι γίνεται στο Mac, αλλά στο iOS.

  10. #25
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Εσύ προφανώς δεν διάβασες ότι οι χρήστες που προσβλήθηκαν χρησιμοποιούσαν "εναλλακτικό" Κινέζικο app store, κοινώς έβαζαν ότι τους έδινε ο "θείος" από την Κίνα, και τους έβαλε και δωράκι μαζί με τις εφαρμογές.

    Άρα ποιος φταίει;
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  11. #26
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό θέλω να πω, αν βάζεις τον ιο μόνος σου, όλα τα λειτουργικά είναι επισφαλή, τα παράθυρα μπορεί να προσβληθούν και χωρίς να κάνεις κάτι, και είναι η εξαίρεση

    Οπότε γιατί κράζουμε το OSX/iOS που απλά κάνει ότι του λέει ο χρήστης; Απλή η απάντηση, είναι θέμα Apple και κράζουμε έτσι και αλλιώς, και επίσης δεν διαβάζουμε τι λέει το άρθρο.
    Τόσο καιρό κάποιοι λέγανε, κακά windows, virus για windows κλπ, τώρα ξαφνικά αλλάζουν το σκεπτικό τους γιατί απλά μπήκε και στο δικο τους κομμάτι.
    Τελικά δεν είναι το osx ασφαλές αλλά πρόβλημα χρήστη

    Για εμένα το ποιο σημαντικό είναι οτι μια εταιρία έχει πρόσβαση να μπλοκάρει κάτι σε μια συσκευή που έχεις αγοράσει απο αυτούς

  12. #27
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων

    Για εμένα το ποιο σημαντικό είναι οτι μια εταιρία έχει πρόσβαση να μπλοκάρει κάτι σε μια συσκευή που έχεις αγοράσει απο αυτούς
    Αυτό από που προκύπτει;
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  13. #28
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.121
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Netgear DGN2200v3
    SNR / Attn
    10(dB) / 32(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ προφανώς δεν διάβασες ότι οι χρήστες που προσβλήθηκαν χρησιμοποιούσαν "εναλλακτικό" Κινέζικο app store, κοινώς έβαζαν ότι τους έδινε ο "θείος" από την Κίνα, και τους έβαλε και δωράκι μαζί με τις εφαρμογές.

    Άρα ποιος φταίει;
    Προφανώς και το διάβασα, αλλά το app store ήταν για Mac και όχι για iOS! Το ότι η μόλυνση γινόταν στο OS X είπαμε ότι είχε την συγκατάθεση του χρήστη, αλλά το υπόλοιπο κομμάτι είναι το πιο σοβαρό και επίκνδυνο. Κοινώς, ο "θείος" εγκαθιστούσε δωράκι στο OS X λόγω χαζομάρας του χρήστη, αλλά από εκεί και πέρα περνούσε και στο iOS λόγω χαζομάρας της Apple στην υλοποίηση του enterprise provisioning.

  14. #29
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Δεν καταλαβαίνω τι λες, enterprise? Οικιακό περιβάλλον ειναι, αν το κακόβουλο πρόγραμμα μπει από τον χρήστη τοτε το συστημα θα κάνει αυτό που του λέει ο χρήστης, στην προκειμένη να βάλει κάτι το ios.

    Μια χαρά δουλεύει, δεν μπορείς να έχεις τόσα μέσα προστασίας, όχι στο σπίτι anyway...
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  15. #30
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.121
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Netgear DGN2200v3
    SNR / Attn
    10(dB) / 32(dB)
    Για να ανακεφαλαιώσουμε: Το κινέζικο App Store είχε εφαρμογές για OS X. Οι εφαρμογές έμπαιναν στο Mac και μόλυναν το μηχάνημα. Ο χρήστης, σε αυτή τη φάση, νόμιζε απλά ότι είχε κατεβάσει κάποιο πρόγραμμα για τον υπολογιστή του. Όμως το malware δημιουργούσε ένα daemon που περίμενε να συνδεθεί κάποια συσκευή iOS και, όταν αυτό γινόταν, τότε μόλυνε την εν λόγω συσκευή χωρίς ο χρήστης να πάρει χαμπάρι τι έχει συμβεί!

    Το enterprise provisioning είναι η δυνατότητα που προσφέρει η Apple σε επιχειρήσεις να δημιουργούν και να εγκαθιστούν εταιρικές εφαρμογές χωρίς να τις μοιράζουν μέσω του AppStore. Εκεί υπάρχει το κενό ασφαλείας που εκμεταλεύθηκε αυτό το malware, με αποτέλεσμα να εγκαθιστά εφαρμογές σε non-jailbreak iOS συσκευές, κάτι που κανονικά δεν είναι εφικτό. Αυτό είναι το σημαντικό σε αυτήν την ιστορία και γι αυτό είναι τόσο επικίνδυνο το συγκεκριμένο malware.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-14, 19:16
  2. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-14, 14:20
  3. Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-14, 22:17
  4. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-14, 22:58

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας