Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    391
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δυστυχώς ο απλός καταναλωτής δεν έχει καμιά ελπίδα απέναντι στους κολωσσούς εμπορικά καταστήματα!

    Μπαίνω απευθείας στο Θέμα!

    Αγόρασα πριν ένα χρόνο και κάτι ένα κινητό samsung smartphone από τα public ο πωλητής μου πρότεινε να πάρω και το public safetynet.
    Τι είναι αυτό;
    Είναι μια υπηρεσία που αν πάθει κάτι το κινητό στο αντικαθιστάμε άμεσα, επέκταση εγγύησης, μπλα μπλα μπλα...
    Είχα τις αμφιβολίες μου και του τις εξέφραζα αλλά πάντα μου είχε μια απάντηση άλλοτε πιστική άλλοτε όχι, άλλοτε κατανοητή, άλλοτε αφήνοντας πολλά κενά.
    Με έπεισε όμως όταν μου επιβεβαίωνε πως αν πάθει κάτι εντός της εγγύησης της κατασκευάστριας αντικαθίσταται αμέσως και αν δεν υπάρχει το μοντέλο με άλλο αντίστοιχο!

    Αυτό που όλοι απευχόμαστε στα smart πλέον κινητά μας, για κακή μου τύχη μου συνέβει!

    Και πραγματικά είμαι από τους τύπους που τα προσέχουν πολύ τα ρημάδια!

    Αρχικά άρχισε να μην ανάβει η οθόνη ακόμα και όταν με καλούσαν, ακόμα και όταν πατούσα το κουμπί που θα έπρεπε να ανάβει...
    Το πήγα μια φορά μου κάνανε και καλά κάποια αναβάθμιση (κουβέντα για ελαττωματική συσκευή). Αφού έφεγγε και λειτουργούσε το πήρα.
    Λίγο καιρό μετά, και δεν άναβε η οθόνη αλλά και δεν άνηγε έπειτα από πλήρη αποφόρτηση και επαναφόρτηση της συσκευής.
    Εν τω μεταξύ, βολευόμουν με ένα παλιό κινητό της γυναίκας μου και συνεχώς μετέφερα το να το πάω.

    Πριν 3 βδομάδες τελικά το πήρα απόφαση το έβαλα στην μπρίζα όλο το προηγούμενο βράδυ και το πρωί το πήγα!
    Στο service αρχικά δεν μπορούσαν να το δεχτούν γιατί δεν έβρισκαν λέει την ενεργοποίηση του safetynet! Δούλεμα; Τι; πήρα μια συσκευή και αγόρασα και την υπηρεσία (και καλά) επέκτασης εγγύησης που θα μου το αντικαταστούσατε σε περίπτωση βλάβης και τώρα δεν το αποδέχεστε και δεν το δέχεστε καν για service, ενώ έχω το τιμολόγιο μαζί μου που αποδεικνύει την αγορά και της συσκευής και της υπηρεσίας επέκτασης εγγύησης??? -Αν αυτό δεν είναι απάτη;;;

    Έφυγα απογοητευμένος αλλά...

    Πήγα πάνω, βρήκα έναν πωλητή τύπου προιστάμενο των πωλητών τον ρώτησα για ένα κινητό περίπου ίδιας έτσι αξίας και καλά πως με ενδιαφέρει και τσούπ πάνω στην ενημέρωση για τα της συσκευής μου πετάει και την υπηρεσία! Δείχνοντας αρχικά αδιάφορος για την υπηρεσία όπως θα έκανε ο καθένας αλλά που και που τον ρωτούσα για την “υπηρεσία” (ο Θεός να την κάνει) επέκταση εγγύησης, όπου σιγά σιγά μιλούσαμε μόνο για την υπηρεσία safetynet. Μου είπε ακριβώς τα ίδια και αφού τα επιβεβαίωσα κανά δυο φορές (Ο.Κ. μερικά προφανώς είχαν αλλάξει) του δείχνω το τιμολόγιο και του λέω το και το για κάτω στο service!

    Πήγαμε μαζί με τον άνθρωπο κάτω, δεν μπορώ να πω, εξυπηρετικός - πωλητής γαρ - με βοήθησε εξήγησε στον τεχνικό που δεν δεχόταν την συσκευή νωρίτερα πως πρέπει να την δεχτεί μια που έχω αδιαμφισβήτητα safetynet και στην τελική ήταν και εντός εγγύησης της κατασκευάστριας!!!
    Με εμφανή δυσανασχέτιση την δέχτηκε και μου είπε πως θα ενημερωθώ ακριβώς μετά από 2 βδομάδες!

    Περνάνε 2 βδομάδες... τίποτα! 2 βδομάδες και 1 μέρα ...τίποτα, Να μη τα πολυλογώ σήμερα μετά από ακριβώς 21 ημέρες, πήρα εγώ τηλέφωνο. Στην hotline μου λένε δεν μπορούμε να σας πούμε εμείς κάτι αλλά βλέπουμε πως θα σας ενημερώσουν ως το αργότερο αύριο τέτοια ώρα! Μετά από καμιά ωρίτσα πέρνει κάποιος τηλέφωνο.
    - Ναι για ένα κινητό samsung μπλα μπλα. Στη συσκευή διαβρώθηκε η πλακέτα και συνεπώς δεν το πιάνει η εγγύηση.
    - Γιατί;
    - Γιατί αν πάρει υγρασία δεν το καλύπτει η εγγύηση.
    - Υγρασία; μα δεν πήρε ποτέ υγρασία. Τουλάχιστον δεν βράχηκε ποτέ.
    - Τι να σας πω Κύριε, αυτά μου είπαν αυτά σας λέω. (τον βρίζεις ή δεν τον βρίζεις
    Λίγο ακόμα ήθελα... Το safetnet που αγόρασα ρε μεγάλε;
    - Ε όχι δεν καλύπτει σε περίπτωση...
    - Σκέφτομαι (Μα τι παρλαπίπες μου λέει) σας είπα η συσκευή δεν βράχηκε! και στο κάτω κάτω τι το πήρα το safetynet???

    Δούλεμα στο μεγαλείο του!!!
    Δεν ξέρω αν υπάρχει γραμμή δηλ. αν προέρχεται από άνωθεν ή
    αν είναι η ανικανότητα του συγκεκριμένου service!

    Προσωπικά πιστεύω πως ποτέ δεν το πήγαν πουθενά το κινητό σε καμιά κατασκευάστρια και γενικώς δεν έγινε τίποτα για τον απλούστατο λόγο πως δεν συμφέρει!
    Δεν συμφέρει κανέναν!
    Πουλάνε ένα safetynet χωρίς αντίκρισμα!!!
    και άντε καλά να σου πάθει κάτι μετά από κανα δυο μήνες και το πας κατευθείαν. Αν όπως εγώ το αφήσεις ή έστω δεχτείς την πρώτη φορά μια αναβάθμιση και φύγεις με την ελπίδα, ενώ βλέπεις πως κάτι δεν πάει καλά και περάσει ο καιρός, απλά ΈΧΑΣΕΣ!

    Δεν υπάρχει καμιά επέκταση εγγύησης και καμιά απολύτως εγγύηση!!! Όλα είναι μούφα!

    Η συσκευή μου ουδέποτε πήρε υγρασία εκτός από αυτή που θα μπορούσε να πάρει μια συσκευή από την ατμόσφαιρα! Ποτέ δεν βράχηκε και ποτέ δεν πήρε νερό.

    Αν υπάρχουν και άλλοι που έζησαν κάτι παρόμοιο τους καλώ να μου στείλουν p.m. μπας και οργανωθούμε και κάνουμε κάτι μαζί - μαζικά γιατί μόνο έτσι ίσως βγει κάτι!
    Υ.Γ. Εκτιμώ πως ακόμα και η καθυστέρηση είχε να κάνει με το γεγονός πως σε λίγους μήνες περνέι και η 2ετία της εγγύησης:

  2. #2
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.582
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Προτείνω να κάνεις καταγγελία σε αρμόδιο φορέα και λογικά θα βγάλεις άκρη.
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

  3. #3
    Εγγραφή
    28-12-2005
    Περιοχή
    Μαρούσι, Αττική
    Μηνύματα
    562
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ 268Q
    SNR / Attn
    9(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Eιναι γνωστή τακτική για να μην καλύπτουν την κάθε μορφής εγγύηση. ΥΓΡΑΣΙΑ και πάσης Ελλάδος λες και ειμαστε στο Χονγκ Κόνγκ
    Υπαρχει δε και μια εταιρεία που ασχολείται με service κινητών η οποια χρησιμοποιεί το παραμυθάκι αυτό σε 8 στα 10 κινητά που αναλαμβάνει για service οταν αυτά ειναι σε εγγύηση

    Γενικά, οταν αγοράζουμε κάτι και μας παραμυθιάζουν για επέκταση εγγύησης κλπ κλπ ζητάμε ΓΡΑΠΤΩΣ το κειμενο και τους όρους εγγύησης και τους διαβάζουμε προσεκτικά. ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ μην δινετε βάση μονο στα λεγόμενα των πωλητών και σε προφορικές συμφωνίες. Δεν έχουν απολύτως καμμία αξία.

    Σε περίπτωση που αντιμετωπίσουμε ενα πρόβλημα οπως αυτό που περιγράφεται παραπάνω οι κινησεις που κάνουμε ειναι οι παρακάτω με την προυπόθεση οτι είμαστε σίγουροι οτι εχουμε δίκιο

    1. Ζητάμε να μιλήσουμε με το διευθυντή του καταστήματος, (εννοείται οτι εχουμε τα απαραιτητα έγγραφα μαζί μας)
    2. Του εκθέτουμε το θεμα ΧΩΡΙΣ ΤΣΑΜΠΟΥΚΑΔΕΣ και φωνές (δεν βοηθουν)
    3. Σε περιπτωση που το θεμα μας δεν βρισκει θετική ανταπόκριση τότε τον ενημερώνουμε οτι θα προβουμε σε γνωστοποιηση του θέματός μας σε όλα τα σχετικά δικτυακά φορουμς και στο συνήγορο του καταναλωτή
    4. Αν δεν υπαρξει αποτέλεσμα τότε προχωράμε σε καταγγελία στο συνήγορο του καταναλωτή και αναμένουμε.

    Συνήθως τα παραπάνω ειναι αρκετά για να βρεθεί κάποια λύση στο πρόβλημά μας.

  4. #4
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.582
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ακριβώς οι κινήσεις πρέπει να είναι αυτές που έγραψες. Μαλιστα προτείνω να γίνει ένα thread που θα είναι pinned τα βήματα αυτά μιας και είναι ότι καλύτερο μπορεί να κάνει ο καταναλωτής και επίσης συνήθως όντως βγαίνει μια είδους άκρη.
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

  5. #5
    Εγγραφή
    28-12-2005
    Περιοχή
    Μαρούσι, Αττική
    Μηνύματα
    562
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ 268Q
    SNR / Attn
    9(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Interleaved
    υπαρχει και κατι ακόμα (δραστικοτατο)

    ΝΟΜΙΚΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ατομική ή οικογένειας σε εξειδικευμένη εταιρεία (Υπαρχουν 2 στην Ελλάδα, αμφότερες εξαιρετικές)

    Από τοτε που το αποκτησα ξενοιασα απο τετοια θεματα. Το κόστος πολύ μικρό για την ψυχική μου ηρεμια..

    Οποιος θελει ας το ψάξει..

  6. #6
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.582
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δώσε λινκς
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

  7. #7
    Εγγραφή
    28-12-2005
    Περιοχή
    Μαρούσι, Αττική
    Μηνύματα
    562
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ 268Q
    SNR / Attn
    9(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Interleaved

  8. #8
    Εγγραφή
    24-11-2010
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.390
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    https://www.google.gr/search?q=Cell+...m=122&ie=UTF-8

    Όλα τα smart έχουν κάποια σημεία που δείχνουν στον τεχνικό ότι έχει υποστεί υγρασία,άσχετα με το αν βράχηκε ή όχι αν δείχνει ότι βράχηκε για τον τεχνικό τελείωσε δεν μπορεί να κάνει τίποτα,δεν μπορεί να το φτιάξει μέσα στην εγγύηση αφού δεν σου καλύπτει κάτι τέτοιο,το safetynet πάλι σε καλύπτει μόνο αν σε καλύπτει η εγγύηση,από ότι κατάλαβα.

    Μπορεί βέβαια να σου πουλάει λούφαρα και να μην έχει τέτοιο πρόβλημα το κινητό σου αλλά εκεί πάει μακριά η βαλίτσα και δύσκολα(μην πω αδύνατων) να αποδείξεις κάτι.

  9. #9
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Σιγα, υπαρχει εταιρια στην Ελλαδα που σφαγισμενο στη συσκευασια να τους το πας θα το βρεξουν για να βγει εκτος εγγυησης, χαλαρα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος panoc : 11-11-14 στις 12:50.


  10. #10
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ναί, η Arvato.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  11. #11
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    391
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Doxaios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς οι κινήσεις πρέπει να είναι αυτές που έγραψες. Μαλιστα προτείνω να γίνει ένα thread που θα είναι pinned τα βήματα αυτά μιας και είναι ότι καλύτερο μπορεί να κάνει ο καταναλωτής και επίσης συνήθως όντως βγαίνει μια είδους άκρη.
    θέλω να σε ρωτήσω σχετικά με αυτό που γράφεις και ειδικά για την τελευταία φράση "συνήθως όντως βγαίνει μια είδους άκρη" πως το γράφεις αυτό, έχεις κάποια σχετική εμπειρία, σου συνέβει κάτι έστω παρόμοιο και βρήκες / έβγαλες άκρη έστω οποιουδήποτε είδους άκρη με κάποια "υπηρεσία" τύπου συνήγορος του καταναλωτή;

    Με ενδιαφέρει αν υπάρχει όντως θετικό feedback να μπω στον κόπο!

  12. #12
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Ναι, ο συνήγορος πάμπολλες φορές "κάνει δουλειά". Παλιότερα είχα ανάλογο περιστατικό σε Wind η οποία πωλούσε την "ισόβια αντικατάσταση συσκευής" (ΙΣΟΒΙΑ!) και αρνούταν να μου αντικαταστήσει κινητό που ήταν αγορασμένο κάτω από αυτό, προσπαθούσε να μου πλασάρει την "ισόβια" σαν "όχι κάνετε λάθος κύριε, ΕΠΙΣΚΕΥΗ έχει ισόβια, ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ μόνο αν χαλάσει εντός 30 ημερών".

    Έλα όμως που πουλούσαν αντικατάσταση...και τα ψιλά γράμματα το έγραφαν ξεκάθαρα, ότι έπρεπε να κάνουν *αντικατάσταση*.

    Τρελίτσα αυτοί, τρελίτσα και γω, τους έστειλα ένα φαξ που ενημέρωνε ότι έστειλα το και το στον Συνήγορο Καταναλωτή, και πριν καν απάντησει ο Συνήγορος, με είχαν πάρει τηλέφωνο π.χ. Πέμπτη βράδυ να μου πουν "Δευτέρα πρωί θα είναι εδώ η νέα συσκευή σας, παρακαλούμε περάστε να την πάρετε".

    Γενικώς αλλάζει συχνότατα η συμπεριφορά όταν εμπλεχθεί ο συνήγορος, γιατί πρέπει να αποδείξουν ότι δεν σε αδίκησαν σαν καταναλωτή, οπότε συχνότατα βρίσκουν αν μη τι άλλο μια μέση λύση, αν όχι την ιδανική για τον καταναλωτή.
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  13. #13
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    μακαρι να βγαλεις ακρη αν και δε το βλεπω..κουραγιο..
    VAMOS ARIS

  14. #14
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αυτα πως θα τον βοηθησουν, τωρα, κατοπιν εορτης;

    Νομιζω μια καταγγελια στο ινστιτουτο καταναλωτη χρειαζεται.

  15. #15
    Εγγραφή
    28-12-2005
    Περιοχή
    Μαρούσι, Αττική
    Μηνύματα
    562
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ 268Q
    SNR / Attn
    9(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Προφανώς τώρα δεν μπορουν να τον βοηθήσουν, εγώ τα ανέφερα σαν έξτρα πληροφόρηση για όποιον ενδιαφέρεται.

    Στην παρούσα φάση αυτο που πρέπει να κάνει άμεσα ο φιλος ειναι μια καταγγελία στο Συνήγορο του καταναλωτή προσκομίζοντας οτι στοιχεία εχει στα χέρια του.

    http://www.synigoroskatanaloti.gr/index.html

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. laptop Toshiba-Public service- πρόβλημα
    Από Basil στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-14, 09:03

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας