Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 57
  1. #31
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    @ubuntubu, κανείς δεν είπε ότι τα θωρακισμένα καλώδια δεν χρειάζονται, αλλά ούτε και επιβάλλονται σε όλες τις περιπτώσεις, όπως αφήνεις να εννοηθεί.
    Όλα τα πρότυπα στο θέμα της γείωσης ασθενών ρευμάτων είναι κατηγορηματικά για κρίσιμους επαγγελματικούς ή δημόσιους χώρους, βιομηχανικές εγκαταστάσεις, αεροδρόμια, νοσοκομεία κλπ. Το ίδιο στους εργασιακούς χώρους όπου υπάρχουν εγκαταστάσεις ICT, όπως στις εικόνες που δείχνεις.
    Όμως όσον αφορά μη κρίσιμους χώρους (κτίρια κατοικιών, σχολικές μονάδες, καταστήματα, γραφεία κλπ), δεν αναφέρεται σε υποχρέωση αλλά σε προτροπή. Και το αναφέρει ρητά σε όλα τα κείμενα.
    Επίσης καταλαβαίνω (μπορεί να έχω λάθος εντύπωση) ότι έχεις μπερδέψει τους όρους "bonding" και "earthing", που ουσιαστικά είναι 2 διαφορετικά πράγματα.

    Ένα απλό παράδειγμα, στα κείμενα που εσύ έδωσες. Στο ITU-T Recommendation K.31 αναφέρει:
    In cases where earthing of a protector or cable screen of a cable entering the building is required, an accessible earthing network at the premises should be available for this purpose.
    Και στην εικόνα που έδειξες, στη γείωση του καλωδίου αναφέρει ("Optional screen").

    Δεν υπάρχει σε κανένα πρότυπο αναφορά για υποχρέωση εγκατάστασης γείωσης ασθενών ρευμάτων σε μη κρίσιμες εγκαταστάσεις και ιδικά σε κτίρια κατοικιών.
    Δες εδώ μια προδιαγραφή δικτύωσης ενός δημόσιου ΑΕΙ και θέλω να πιστεύω ότι αυτός που την συνέταξε ξέρει τι κάνει.

    Τέλος όσον αφορά τη γείωση του καλωδίου του ΟΤΕ που έρχεται στις οικοδομές. Στις χιλιάδες εξωτερικές χωνευτές ή box, έχεις δει έστω σε ένα να υπάρχει γείωση;
    Τα χιλιάδες μέτρα εναέριου καλώδιου του ΟΤΕ, έχεις υπόψη αν έχει δυνατότητα γείωσης ή μήπως για άλλο πράγμα είναι το εσωτερικό πλέγμα;
    Οι υπαίθριοι κατανεμητές (όχι οι νέοι αναβαθμισμένοι) έχουν γείωση στην οποία καταλήγει το υπόγειο καλώδιο;

  2. #32
    Εγγραφή
    02-11-2014
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6536
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    SNR / Attn
    10(dB) / 42.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, μέσα απο τις οποίες ο καθένας μπορεί να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα. Στη περιπτωσή μου, επειδή δεν υπάρχει δυνατότητα γείωσης, το θέμα είναι αν η θωράκιση του καλωδίου μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στο τρέχον σήμα. Αν δεν δημιουργεί πρόβλημα, έστω και ελάχιστα να βοηθάει παθητικά στις παρεμβολές του καλωδίου τηλεόρασης, είναι τόσο μικρή η διαφορά στην τιμή που σίγουρα αξίζει να προτιμήσω το ftp.

    Επίσης να έχεις στο μυαλό σου ότι αν δεν γειωθεί σωστά η θωράκιση τότε δημιουργείς πρόβλημα γιατί τα παράσιτα από το crosstalk παγιδεύονται μέσα στη θωράκιση η οποία λειτουργεί χωρίς γείωση σαν κυματοδηγός και κάνει ενίσχυση θορύβου.
    Αν εδώ εννοεί ότι γίνεται προσπάθεια γείωσης αλλά δεν υπάρχει σωστή, τότε σίγουρα με συμφέρει να πάρω ftp για να έχω έστω και παθητική προστασία.

  3. #33
    Το avatar του μέλους ubuntubu
    ubuntubu Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων

    Τέλος όσον αφορά τη γείωση του καλωδίου του ΟΤΕ που έρχεται στις οικοδομές. Στις χιλιάδες εξωτερικές χωνευτές ή box, έχεις δει έστω σε ένα να υπάρχει γείωση;
    Τα χιλιάδες μέτρα εναέριου καλώδιου του ΟΤΕ, έχεις υπόψη αν έχει δυνατότητα γείωσης ή μήπως για άλλο πράγμα είναι το εσωτερικό πλέγμα;
    Οι υπαίθριοι κατανεμητές (όχι οι νέοι αναβαθμισμένοι) έχουν γείωση στην οποία καταλήγει το υπόγειο καλώδιο;
    1.Ναί
    2.Ναί
    3.Ναί

  4. #34
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από freebil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, μέσα απο τις οποίες ο καθένας μπορεί να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα. Στη περιπτωσή μου, επειδή δεν υπάρχει δυνατότητα γείωσης, το θέμα είναι αν η θωράκιση του καλωδίου μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στο τρέχον σήμα. Αν δεν δημιουργεί πρόβλημα, έστω και ελάχιστα να βοηθάει παθητικά στις παρεμβολές του καλωδίου τηλεόρασης, είναι τόσο μικρή η διαφορά στην τιμή που σίγουρα αξίζει να προτιμήσω το ftp.

    Αν εδώ εννοεί ότι γίνεται προσπάθεια γείωσης αλλά δεν υπάρχει σωστή, τότε σίγουρα με συμφέρει να πάρω ftp για να έχω έστω και παθητική προστασία.
    Δεν θα έχεις τέτοιο θέμα αφού στο καλώδιο που θα περάσεις μόνο το ένα ζεύγος έχει σήμα. Το crosstalk που αναφέρει η παράθεση, είναι όταν στο ίδιο καλώδιο τρέχουν σε διαφορετικά ζεύγη και άλλα σήματα, οπότε υπάρχει πιθανότητα να αλληλοεπηρεαστούν, διότι η θωράκιση λειτουργεί ως κλωβός ενισχύοντας τον εσωτερικό θόρυβο, αν γειωθεί λανθασμένα.

    Ναι, με το ftp θα έχει λίγο καλύτερη παθητική προστασία.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ubuntubu Εμφάνιση μηνυμάτων
    1.Ναί
    2.Ναί
    3.Ναί
    ΟΚ, κατάλαβα.

  5. #35
    Εγγραφή
    02-11-2014
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6536
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    SNR / Attn
    10(dB) / 42.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα έχεις τέτοιο θέμα αφού στο καλώδιο που θα περάσεις μόνο το ένα ζεύγος έχει σήμα. Το crosstalk που αναφέρει η παράθεση, είναι όταν στο ίδιο καλώδιο τρέχουν σε διαφορετικά ζεύγη και άλλα σήματα, οπότε υπάρχει πιθανότητα να αλληλοεπηρεαστούν, διότι η θωράκιση λειτουργεί ως κλωβός ενισχύοντας τον εσωτερικό θόρυβο, αν γειωθεί λανθασμένα.

    Ναι, με το ftp θα έχει λίγο καλύτερη παθητική προστασία.
    2 ζευγη θα έχουν σήμα, διότι ένα θα πηγαίνει για να μπει το ρούτερ και το άλλο θα γυρνάει στον κατανεμητή για να φύγει το τηλεφωνικό σήμα. Επειδή ακόμα είμαι μπερδεμένος συγγνώμη που ξαναρωτάω αλλά η θωράκιση λειτουργεί ως κλωβός ενισχύοντας τον εσωτερικό θόρυβο όταν είναι εντελώς αγείωτο το ftp ή όταν είναι γειωμένο λάθος?

    - - - Updated - - -

    Πήρα μία διπλή πρίζα rj45 και krone. Στην πρίζα πάνω συνδέω το καλώδιο από τον κατανεμητη. Σε ποια pin? 4 και 5? Στη συνέχεια βάζω spliter σε εκείνη την μεριά και στο modem συνδέω το modem και απο το τηλέφωνο φεύγει το καλώδιο και μπαίνει στην άλλη εισαγωγή της πρίζας. Τώρα στην μέσα πλευρά πατσάρω το ζεύγος που πάει τηλεφωνικό δικτυο. Σε ποια pins? Σωστά τα λέω?
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_0636.jpg 
Εμφανίσεις:  30 
Μέγεθος:  565,0 KB 
ID: 147017

  6. #36
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Και στις 2 υποδοχές θα συνδεθούν οι θέσεις 4 και 5 (οι δύο μεσαίες).
    Στην 1η υποδοχή έρχεται το καλώδιο από τον πάροχο με τηλεφωνία και xDSL και στην 2η υποδοχή περνάς μόνο τηλεφωνία από το splitter.

  7. #37
    Εγγραφή
    02-11-2014
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6536
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    SNR / Attn
    10(dB) / 42.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ευχαριστώ, το έκανα προσωρινά μέχρι να δω τι θα κάνω με την άλλη καλωδίωση. Στην μία θέση έβαλα το ασπρο πορτοκαλι που έρχεται απο κατανεμητή, εκεί μπήκε το splitter που έφυγε για router και η άλλη θέση γύρισε στην πρίζα που εκεί πάτσαρα αυτό που πάει στα τηλέφωνα. Βέβαια με πλαίσιο φίλτρο δεν ξέρω πόσο θα δουλέψει αλλά θα δούμε

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_0639.jpg 
Εμφανίσεις:  43 
Μέγεθος:  416,4 KB 
ID: 147027

  8. #38
    Εγγραφή
    06-11-2014
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    767
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    21999/219999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus & Mikrotik
    Path Level
    Interleaved
    Μη βάλεις φίλτρο για μοδέμ. Βγάλε όλα τα καλώδια που έχεις βάλει, άφησε μόνο την τηλεφωνηκη μπρίζα, και βάλε μέσα μόνο το τηλεφωνικό καλώδιο το όπιο πάει σε μοδέμ, μη βάζεις φίλτρο. Αν έχεις μια τηλεφωνική συσκευή, βάλε ξεχωριστά όχι στην ίδια μπρίζα, βάλε κάπου αλου αλλά με φίλτρο. Πάρε ένα καινούριο φίλτρο για τηλεφωνική συσκευή αν δεν έχεις, αλλά να είναι μόνο με ένα είσοδο για τηλεφωνική συσκευή

  9. #39
    Εγγραφή
    02-11-2014
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6536
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    SNR / Attn
    10(dB) / 42.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Φίλε μου θα παίξει και έτσι επειδή είναι adsl αλλά απ ότι έχω διαβάσει θα επηρεάζεται η vdsl επειδή είναι πιο ευαίσθητη.

    Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει καποιος, αν αποφασίσω να βάλω splitter στον κατανεμητη, ότι spliter έχω είναι rj11, θα πρέπει να βάλω φις rj11 σε rj45 καλώδιο? Θα έχω απώλειες?

  10. #40
    Εγγραφή
    06-11-2014
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    767
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    21999/219999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus & Mikrotik
    Path Level
    Interleaved
    Δεν έχει σημασία ADSL η VDSL θα έχεις στην γραμμή σου - Αρκεί να έχεις UTP καλώδιο και σωστές συνδέσεις στο σπίτι. Στην κεντρική πρίζα όπου φτάνει το καλώδιο από κάτω μη βάζεις τίποτα, μόνο στις άλλες μπρίζες. Αυτό που έχεις κανεί είναι λάθος. Γτ ξέρω τη λεω επιδη σε όλη τη πολυκατίκια που μένω εγώ έχω κάνει καλωδίωση μόνος μου.

    P.S Στον κατανεμητη μη βάζεις τίποτα, κάνε μόνο σωστές συνδέσεις UTP καλωδίου και καλή προέκταση της καλωδιώσεις μέχρι την κεντρική μπρίζα.

    Και στην εικόνα που έχει κάτω πες γτ έχεις βάλει τηλεφωνικό καλωδειο από την μπρίζα γυρισμένει στο spliterΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.jpg 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  404,1 KB 
ID: 147067

    - - - Updated - - -

    Ελπίζω αυτό να σας βοηθήσει, είναι στα ρωσικά και αν το δείτε θα έχετε καταλάβει.

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος romankonis : 15-11-14 στις 11:45.

  11. #41
    Εγγραφή
    02-11-2014
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6536
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    SNR / Attn
    10(dB) / 42.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα έχω κάνει νομίζω σύμφωνα με αυτά που μου είπαν τα παιδιά, δηλαδή έτσι

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screen Shot 2014-11-15 at 1.15.54 PM.png 
Εμφανίσεις:  29 
Μέγεθος:  145,9 KB 
ID: 147073

    μόνο που πίσω από την πρώτη πρίζα, τα τηλέφωνα είναι σε τοπολογία αστέρα και όχι όπως δείχνει το σχήμα.

  12. #42
    Εγγραφή
    06-11-2014
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    767
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    21999/219999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus & Mikrotik
    Path Level
    Interleaved
    Μην ανησυχείς για το πως πάει καλώδιο sthn κεντρική πρίζα, και με αυτό το τρόπο γίνεται αλλά δεν είναι ασφαλο. Απλά μπορεί κάποιος και να μη ξέρει πια καλώδια πρέπει να συνδέσει με τον σωστό τρόπο μέσα στην κεντρική μπρίζα, έχω δει και αυτά.

  13. #43
    Εγγραφή
    02-11-2014
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6536
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    SNR / Attn
    10(dB) / 42.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τελικά πήρα sftp cat6 15 μέτρα(80-90 λεπτα το μέτρο), και συνέδεσα το ζευγος καφέ ασπρο-καφε στον κατανεμητή από την μία άκρη
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_0648.jpg 
Εμφανίσεις:  81 
Μέγεθος:  372,7 KB 
ID: 147156


    προχωράει το καλώδιο 10 μέτρα και μετά περνάει 1 μέτρο μαζί με ένα καλώδιο τηλεόρασης
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_0646.jpg 
Εμφανίσεις:  28 
Μέγεθος:  203,6 KB 
ID: 147157


    και καταλήγει σε διπλή πρίζα.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_0645.jpg 
Εμφανίσεις:  30 
Μέγεθος:  212,4 KB 
ID: 147153


    Εκεί μέσω splitter πάει στο router και επiστρέφει πίσω το τηλεφωνικό σήμα από το αντιδιαμετρικό ζεύγος του sftp cat6 που είναι το πορτοκαλί άσπρο-πορτοκαλί, όπου στον κατανεμητή συνδέθηκε με φακες στο καλώδιο που ανεβαίνει σπίτι. Τέλος καλό όλα καλά λοιπόν. Έκανα και μετρήσεις με και χωρίς τηλέφωνα και δεν έχω απώλειες. Για splitter χρησιμοποίησα κάποιο σαν αυτά

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_0644.jpg 
Εμφανίσεις:  38 
Μέγεθος:  575,4 KB 
ID: 147104

    Με δύο πυκνωτάκια δεν έπρεπε να είναι, γιατί διάβασα χτες ένα νήμα που δεν το βρίσκω τώρα και είχε γίνει μεγάλη συζήτηση. Πάντως με δοκιμή σε συγχρονισμό, με και χωρις φιλτρο, ίδια ακριβώς ταχύτητα είχα. Ευχαριστώ όσους με βοήθησαν με την καλωδίωση.

    - - - Updated - - -

    Προσέθεσα φώτο όπως είχα πει..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος freebil : 16-11-14 στις 16:11.

  14. #44
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μια χαρά λοιπόν, αλλά έχω μια απορία.
    Γιατί επιστρέφεις την τηλεφωνία πίσω στον κατανεμητή και δεν την μοιράζεις κατευθείαν από την οριολωρίδα που υπάρχει στο μέσα σπίτι;
    Εκεί δεν έρχεται και το σήμα του παρόχου;

  15. #45
    Εγγραφή
    02-11-2014
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6536
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    SNR / Attn
    10(dB) / 42.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όχι όχι, αυτό το είχα κάνει δοκιμαστικά. Τώρα το ρούτερ είναι σε εντελώς άλλη θέση απο την οριολωρίδα και το σήμα γυρνάει πίσω στον κατανεμητή και μετά ανεβαίνει στην οριολωρίδα.

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-14, 13:43
  2. Μετατροπή/ Βελτίωση Suzuki Swift GTi 1996
    Από firefox στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-14, 22:55
  3. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-14, 09:08
  4. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-14, 16:26
  5. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-13, 20:31

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας