Σελ. 223 από 248 ΠρώτηΠρώτη ... 203213218221222223224225228233243 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.331-3.345 από 3708

Θέμα: Asus dsl-ac68u

  1. #3331
    Εγγραφή
    30-04-2005
    Περιοχή
    Αγ. Παρασκευή
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.999/4998
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Asus DSL-AC68U
    SNR / Attn
    24,7(dB) / 5.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ε τα εχω κανει ολα αυτα με το latest & το προηγούμενο firmware.
    σε OTE vdsl επισης και εκει το δοκίμασα με το latest αλλα και το προηγούμενο firmware...
    αναμένω να δω ποσο σοβαροί ειναι απο το asus support.....

  2. #3332
    Εγγραφή
    18-12-2014
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα σας και καλή χρονιά.

    Έχω και εγώ το συγκεκριμένο router και μετά από αναβάθμιση από 50αρα σε 100αρα vdsl cosmote η ταχυτητα στο ενα powerline της devolo 1200 ac wifi στον κατω οροφο τπυ σπιτιου δεν ξεπερναει τα 10 mbps.
    Όταν άλλαξα το modem με του Cosmote η ταχυτητα στο powerline ήταν περίπου 60 mbps.

    Μήπως ξέρετε τι μπορεί να συμβαίνει;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  3. #3333
    Εγγραφή
    04-12-2007
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Asus DSL-AC68U
    Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα. Όταν έβαλα για πρώτη φορά στην πρίζα το asus παρατήρησα όταν χάθηκε η επικοινωνία μεταξύ των powerline (εγώ έχω 3 550+). Μετά από πολλές δοκιμές κατάλαβα ότι το asus μέσω της πρίζας του "έβαζε" πολύ θόρυβο στην καλωδίωση του σπιτιού και χάνονταν το σήμα. Το πρόβλημά μου λύθηκε όταν έβαλα το asus πάνω σε πολύμπριζο με ενσωματωμένο φίλτρο για θόρυβο. Από εκεί και πέρα οι επικοινωνία αποκαταστάθηκε πλήρως και είναι αρκετά σταθερή θα έλεγα.

  4. #3334
    Εγγραφή
    18-12-2014
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ευχαριστώ για την απάντηση,

    Το πρόβλημα μου είναι ότι με την 50αρα το powerline μου έδινε 40mbps και τώρα με την 100αρα 10mbps.

  5. #3335
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μηπως κατι στις ρυθμισεις του asus και επιρεαζονται μεταξυ τους? δοκιμασε εκει στο wifi>general & professional πχ αλλαγη καναλιου long preamble, beamforming κλπ

  6. #3336
    Εγγραφή
    30-04-2005
    Περιοχή
    Αγ. Παρασκευή
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.999/4998
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Asus DSL-AC68U
    SNR / Attn
    24,7(dB) / 5.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από afterglow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γειά σου Μπάμπη,
    ναι 20 σελιδες πίσω ειμαι και παρακολουθώ σιωπηλά ...
    Timeout waiting for PADO packets.....κλασσικά...
    το έβαλα σε vdls 50άρα OTE όλα καλά παίζει με τη μια το modem, το ξαναέβαλα σε εμένα...τίποτα τα ίδια...έχουμε κάνει downgrade/upgrade και διάφορα κόλπα που μου έχεις πει και εσύ...κανένα φώς...επίσης βρήκα έμμεσα κάποιον που δουλευει Wind backbone και επιβεβαίωσε πως σαν ISP δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός απο πλευράς ISP ώς προς το τι modem θα βάλεις. Δεν ειναι υποχρεωτικό να έχεις το δικό τους εξοπλισμό μπροστά δηλαδη.
    το όλο θέμα ειναι γιατί πάει να μιλήσει το asus με τη κάρτα του DSLAM σε αυτό το VLAN 3880 το οποίο είναι για εσωτερική εντός του modem και μόνο χρήση όπως έχει προειπωθεί και στο thread, και όχι με το άτιμο το 835 που του βάζουμε στα
    settings.

    κάποιο incomatibility προκύπτει σε συνδυασμό με το dslam που έχει η Wind.
    να ετοιμάσω mail να στείλω asus όπως έχουμε πεί και παλιοτερα?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ORIONAS21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χμμμμ είναι καθαρό θέμα authentication στον Radius οπότε αυτό που σου προτείνω είναι να παίξεις και με τις ρυθμίσεις UPNP, NAT καθώς επίσης και με το PPP Authentication άλλαξε το από Auto σε PAP και CHAP.

    babis3g,ORIONAS21,jkoukos ....
    λοιπον βγήκε άκρη με το Timeout waiting for PADO packets

    (τουλάχιστον για τη δικιά μου αρχική περίπτωση) υπενθυμίζω Wind VDSL 50mbit

    οπως ειχα πει 1 σελιδα πισω εστειλα email στο support της asus για το θέμα και με αρχισανε στα αν ειναι σωστο το password αν βάζω 835 στο vlan κτλ....ολα λογικα αλλα ειναι οσα εχουμε ηδη κανει στην κάθε προσπάθεια και έχουμε συζητήσει και εδώ στο thread.η τελευταια τους απαντηση ηταν να παρω τηλ στη wind & να ρωτήσω τιμες vlan,vpi,vci. Τεσπα αντε λεω να παρω στη wind (3η φορα ήτανε για το θέμα..)

    αφου τα επιβεβαιώνω και anyway ακούω τις τιμές που ήδη ξέρουμε όλοι αναφέρω και το πρόβλημα στον τυπο στο τηλεφωνο...επιβεβαιώνω για ακομα 1 φορα το username & το password το οποιο ειναι όπως πάντα το τηλ της γραμμή μας.
    και του εξηγω πως δεν παιρνω IP και την τρώμε στο authentication ενώ βάζω το σωστό κτλ...με βάζει σε αναμονη 2-3 φορες για να τρέξει τα "test" και κάποια στιγμή μου λέει "χμμμμμ το εχουμε ξαναδει αυτο καποιες φορες"
    Μου λεει θα κάνουμε password reset απο την πλευρά μας και θα ξαναπεράσουμε το τηλ της γραμμής σαν password. Του απαντώ είναι ήδη αυτό και οτι δεν εχει νοημα μιας και ειναι σωστό το επιβεβαιώσαμε ποσες φορες και το άλλο το modem εξάλλου με αυτό μπαίνει. Οχι μου λέει θα κάνω γιατι έτσι παίζει το έχουμε ξαναδεί..... Λοιπον τραβάει καπάκι το password reset και βάζει το τηλ και μένω κάγκελο καθώς πήρε κατευθειαν IP και ολα κομπλέ!!!! τον ευχαριστώ και κλείνω το τηλ.....τρελάθηκα μιλάμε....βάζω πάνω το modem της Wind μπαίνει κατευθείαν κ αυτό.....παω στο password σβήνω τελευταιο ψηφίο κατευθειαν authentication failed και no internet όπως αναμενώνοταν....προσθέτω το τελευταίο ψηφιο (το τηλ της γραμμής μου που λέγαμε) και μπαμ παίρνει IP πάλι...!!!!
    ε νταξ...τι να πω.....δεν το περιμενα καθολου αυτο.....
    ...ενω λοιπον ξέρουμε ποιο ειναι το password και το βάζουμε σωστά & το modem της Wind παιζει με αυτό το password κ μόνο, εντούτις θέλει password reset απο την πλευρά της Wind......τρέχα γύρευε!!!
    για φορα ακομα στη ζωή μας πέφτουμε σε κάποιο bug.
    επίσης δεν χρειαζεται τιποτα απολυτως να αλλάξουμε στα υπόλοιπα settings, vlan ID 835 εχω και internet detection disable, μπορει ούτε αυτο να χρειάζεται. μονο vlan id & credentials ορίζουμε.
    ας βάλω κ screenshots:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  f.JPG 
Εμφανίσεις:  85 
Μέγεθος:  205,9 KB 
ID: 200425
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1111.JPG 
Εμφανίσεις:  61 
Μέγεθος:  118,3 KB 
ID: 200426
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.JPG 
Εμφανίσεις:  62 
Μέγεθος:  96,5 KB 
ID: 200428

    πάντως πλεόν μετα απο μήνες ειμαι 1 more happy owner του ASUS DSL-AC68U και επιβεβαιώνω πως παιζει καμπάνα χωρις θέματα, εχω προχωρήσει στο configuration του να το κάνουμε τούμπανο
    θα ήταν ενδιαφέρον αν κάποιος απο εδω με Wind έχει το ιδιο και πάρει τηλ να του κάνουν με το ζόρι ενα password reset ....

    δεν ξέρω αν θέλει καμια αλλαγή στα VDSL settings...αν έχετε κάτι να προτείνεται...be my guest! δεν ξέρω κατα ποσο μπορούν να βελτιωθούν τα line attenuation/ SNR κτλ...παντως disconnects και άλλα περίεργα εδω και 2 μέρες που εχω Uptime, δεν είχα. το μόνο που βλέπω ειναι 5 CRC errors στο upload....λίγο μεν αλλα μπορει με κανενα torrent να την έφαγε κάπου ..

    ήδη βρήκα κάτι τραγικό βέβαια..για να κάνεις enable το QoS σου ζητάει:
    Please note that your information will be collected by Trend Micro through AiProtection, Traffic analyzer, Apps analyzer, Adaptive QoS and web history.

    έλεος......
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος afterglow : 13-01-19 στις 18:21.

  7. #3337
    Εγγραφή
    14-01-2004
    Περιοχή
    Deutschland
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.199
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250000/42460
    ISP
    Telekom.de
    Router
    Fritz7530/ASUS RT-AC86U
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αυτό με το TrendMicro κλπ κλπ είναι δυστυχώς αναγκαστικό μια και για να δουλέψει σωστά το Adaptive QoS χρειάζεται βοήθεια απο τους Cloud Servers της TrendMicro και χρησιμοποιεί δική της τεχνολογία.

  8. #3338
    Εγγραφή
    11-05-2007
    Περιοχή
    ΧΑΛΑΝΔΡΙ (Πάτημα)
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4996
    ISP
    Vodafone
    Router
    ASUS DSL-AC68U
    SNR / Attn
    11.3(dB) / 10.2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από afterglow Εμφάνιση μηνυμάτων
    babis3g,ORIONAS21,jkoukos ....
    λοιπον βγήκε άκρη με το Timeout waiting for PADO packets

    και του εξηγω πως δεν παιρνω IP και την τρώμε στο authentication ενώ βάζω το σωστό κτλ...με βάζει σε αναμονη 2-3 φορες για να τρέξει τα "test" και κάποια στιγμή μου λέει "χμμμμμ το εχουμε ξαναδει αυτο καποιες φορες"
    Μου λεει θα κάνουμε password reset απο την πλευρά μας και θα ξαναπεράσουμε το τηλ της γραμμής σαν password.

    θα ήταν ενδιαφέρον αν κάποιος απο εδω με Wind έχει το ιδιο και πάρει τηλ να του κάνουν με το ζόρι ενα password reset ....

    ήδη βρήκα κάτι τραγικό βέβαια..για να κάνεις enable το QoS σου ζητάει:
    Please note that your information will be collected by Trend Micro through AiProtection, Traffic analyzer, Apps analyzer, Adaptive QoS and web history.
    Μπράβο!!
    Επιτέλους! Έπεσες και σε άτομο που το είχε ξαναδεί το πρόβλημα, του έδωσες και την κατάλληλη πληροφορία (authentication failure) και το πρόβλημα σου λύθηκε!!!
    Πιθανών οι πολλές προσπάθειες να είχαν κλειδώσει το account σου στον Radius και γιαυτό να μην έπαιζε...

    Τεσπά τέλος καλά όλα καλά!!

  9. #3339
    Εγγραφή
    03-02-2006
    Περιοχή
    ΚΩΣ
    Μηνύματα
    108
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΖΙΠΑΡΙ
    Router
    FRITZ BOX 7590
    SNR / Attn
    8(dB) / 7(dB)
    Παιδιά καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους. Να ρωτήσω αν μπορούμε να κλείσουμε τελείως στο wi-fi τα 5 GHZ; επίσης παρατηρώ οτι συγχρονίζει πολύ χαμηλότερα από το speedport plus του ΟΤΕ..

  10. #3340
    Εγγραφή
    30-04-2005
    Περιοχή
    Αγ. Παρασκευή
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.999/4998
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Asus DSL-AC68U
    SNR / Attn
    24,7(dB) / 5.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ORIONAS21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπράβο!!
    Επιτέλους! Έπεσες και σε άτομο που το είχε ξαναδεί το πρόβλημα, του έδωσες και την κατάλληλη πληροφορία (authentication failure) και το πρόβλημα σου λύθηκε!!!
    Πιθανών οι πολλές προσπάθειες να είχαν κλειδώσει το account σου στον Radius και γιαυτό να μην έπαιζε...

    Τεσπά τέλος καλά όλα καλά!!

    όντως όλα καλα και πολυ χαίρομαι επιτελους για αυτό αλλα ρε guys.... πως ειχε κλειδωθεί όταν με το ZTE modem της Wind έπαιζει πάντα όπως περιέγραψα.....δε ξέρω...εδω σηκώνω τα χέρια ψηλά... αλλα anyway...αν μπορει καποιος που έχει θέμα ίδιο και διαβάζει το topic ας δοκιμάσει κ αυτό....

  11. #3341
    Εγγραφή
    08-01-2005
    Περιοχή
    Θεσ/νίκη
    Μηνύματα
    449
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από soc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους. Να ρωτήσω αν μπορούμε να κλείσουμε τελείως στο wi-fi τα 5 GHZ;
    φυσικά

  12. #3342
    Εγγραφή
    03-02-2006
    Περιοχή
    ΚΩΣ
    Μηνύματα
    108
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΖΙΠΑΡΙ
    Router
    FRITZ BOX 7590
    SNR / Attn
    8(dB) / 7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrispe Εμφάνιση μηνυμάτων
    φυσικά
    Το πως δεν βρισκω ομως........Thanks

  13. #3343
    Εγγραφή
    30-04-2005
    Περιοχή
    Αγ. Παρασκευή
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.999/4998
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Asus DSL-AC68U
    SNR / Attn
    24,7(dB) / 5.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    advanced-wireless-professional, drop down menu 5Ghz και "enable radio"=NO κ εισαι έτοιμος.

  14. #3344
    Εγγραφή
    03-02-2006
    Περιοχή
    ΚΩΣ
    Μηνύματα
    108
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΖΙΠΑΡΙ
    Router
    FRITZ BOX 7590
    SNR / Attn
    8(dB) / 7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από afterglow Εμφάνιση μηνυμάτων
    advanced-wireless-professional, drop down menu 5Ghz και "enable radio"=NO κ εισαι έτοιμος.
    Ευχαριστω πολυ.

  15. #3345
    Εγγραφή
    28-10-2005
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    DSL-AC68U
    Καλησπέρα σε όλους, έχω διαβάσει όσο μπορώ μέσα στο forum και η αλήθεια είναι οτι έχω μπερδευτεί πλέον για το τι ακριβώς μπορεί να γίνει και τι όχι.

    Έχω το εξής modem/router με 24 adsl της vodafone.
    Έχω κάνει αίτηση για vodafone vdsl 100 και θα μου στείλουν δικό τους (υποθέτω το h300s, γιατί αυτό βλέπω ότι στέλνουν τελευταία) και θα έχω VoIP.

    Εάν πούμε ότι δεν χρειάζομαι την VoIP, έχει κάποιος τον χρόνο να μου πει τι ρυθμίσεις πρέπει να μπουν στο Asus για vodafone χωρίς να έχω το router της vodafone, γιατί οι περιπτώσεις και οι συνδυασμοί πάρα πολλοί και χάθηκα?
    Εάν καποιος βέβαια έχει καταφέρει να έχει το h300s πρώτο για το VoIP και μετά το Αsus ως router και μπορεί ας το μοιραστεί αλλά από όσο έχω διαβάσει τουλάχιστον στο h300s της vodafone αυτό δεν γίνεται.

Σελ. 223 από 248 ΠρώτηΠρώτη ... 203213218221222223224225228233243 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τι διαφορά έχει το ASUS 4 Way Optimization με το bios overclocking
    Από bj242033 στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-14, 20:26
  2. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-14, 00:00
  3. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-14, 17:21
  4. GTX 770 Asus ή Gigabyte;;;;
    Από patskalis στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-14, 01:03
  5. Asus GTX 770 ή Asus R9 280X
    Από makisko στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-13, 19:07

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας