Σελ. 171 από 248 ΠρώτηΠρώτη ... 151161166169170171172173176181191 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.551-2.565 από 3708

Θέμα: Asus dsl-ac68u

  1. #2551
    Εγγραφή
    20-10-2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    μπαμπη
    Δεν νομιζω να ειναι χαλασμενο το asus. Μου εκανε και στην δικια μου συνδεση τα ιδια (adsl) και τοσο καιρο λειτουργουσε
    μια χαρα στο φιλο μου που το ειχα δωσει. Ξαφνικα αποσυνδεθεικε και μετα ειχαμε τα PADI timeouts.
    Το log λεει καθαρα οτι δεν λαμβανει τα PADI ενω εχει στειλει τα PADO.
    Φυσικα εχουμε κανει ολα τα resets με το WPS, clear nvram etc αλλα τιποτα.
    Απο την αλλη η forthnet λεει οτι δεν λαμβανει authentication.
    Εχω την εντυπωση οτι κατι φιλτραρετε απο την forthnet η κατι αλλαξε η forthnet και δεν μας το λεει
    αλλα αντε να το βρεις

  2. #2552
    Εγγραφή
    23-12-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    Fritz 7590
    SNR / Attn
    10.4(dB) / 6.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prince72 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπαμπη
    Δεν νομιζω να ειναι χαλασμενο το asus. Μου εκανε και στην δικια μου συνδεση τα ιδια (adsl) και τοσο καιρο λειτουργουσε
    μια χαρα στο φιλο μου που το ειχα δωσει. Ξαφνικα αποσυνδεθεικε και μετα ειχαμε τα PADI timeouts.
    Το log λεει καθαρα οτι δεν λαμβανει τα PADI ενω εχει στειλει τα PADO.
    Φυσικα εχουμε κανει ολα τα resets με το WPS, clear nvram etc αλλα τιποτα.
    Απο την αλλη η forthnet λεει οτι δεν λαμβανει authentication.
    Εχω την εντυπωση οτι κατι φιλτραρετε απο την forthnet η κατι αλλαξε η forthnet και δεν μας το λεει
    αλλα αντε να το βρεις
    Επιβεβαιώνω κι γω ότι όλα δείχνουν ότι κάτι άλλαξε από την πλευρά της forthnet. Τα ίδια disconnect απέκτησα κι εγώ ξαφνικά τους τελευταίους μήνες. Μιλάμε για 80+ την ημέρα! Λόγω των έργων που γίνονται στην περιοχή μου για το vdsl, θεώρησα ότι κάτι από εκεί έχει "χαλάσει" κι δεν ασχολήθηκα σοβαρά με το θέμα. Μέχρι πριν από λίγες μέρες που το support της forthnet, μου γνωστοποίησε ότι έβλεπε πολλά λάθη στο login σε επίπεδο username, λέγοντας μου ότι δεν πρέπει να υπάρχει το λεκτικό "Ipv6" στο username ! Έχοντας ενεργοποιήσει εδώ και πολλούς μήνες το ipv6 στο dsl68 μου, το οποίο έπαιζε μια χαρά (σημαντική σημείωση: προσφέροντας static ipv4 δωρεάν), κατέληξα στο συμπέρασμα ότι το ipv6 καταργήθηκε "σιωπηλά". Εννοείτε ότι με το που έβγαλα από το username το "ipv6" μειώθηκαν ΠΑΡΑ πολύ τα disconnect.

  3. #2553
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ισως κατι να παιζει και με το pass, δηλαδη με μερικα prefix να μην δουλευει, πχ δεν θυμαμαι το topic με ενα draytek επαιζε οκ (νομιζω η περιπτωση σου παλι) και με το asus επρεπε να αφαιρεθει καποιο σημειο απο το pass? ... εγω με οτε ποτε δεν ειχα τετοιο θεμα στο pass ...
    ΑΝ λεει οτι δεν λαμβανει απο το dslam pado τοτε το θεμα απο αυτους, ομως αν βαλεις ενα αλλο modem πχ του παροχου, προφανως να παιξει απροβληματιστα, αρα κατι μαλλον μπορει να επιρεαζει το Asus και να μην μπορει να κανει σωστα authentication? ενω το αλλο modem να κανει ενταξει?
    Ας δοκιμασει χειροκινητα το pap που μαλλον με αυτο παιζουν ολοι οι παροχοι εδω Ελλαδα και αλλο MTU

    Ισως η καλυτερη λυση ειναι σταλει παλι feedback, αλλα απο οτι βλεπω σε αλλα forum εξωτερικου, σε αυτη την περιπτωση δεν βρηκαν καποια λυση, προσωρινα μπαλωματα ... δηλαδη αντε να βρεις καποια ακρη, ισως να η forthnet στο μελλον να αλλαξει ή πειραξει κατι, & να αρχισει παλι προβλημα

    Ας δοκιμασει με αλλο modem (αλλα μπορει να κανει καιρο να δει αν εχει και αυτο θεμα) αν κανει τα ιδια και αυτο τοτε σιγουρα ο παροχος ... αλλα πιστευω το Asus καπου εχει ευαισθησια και μερικες φορες υστερει να κανει authentication σε καποια dslam πχ infineon ... το λεω γιατι απο εξωτερικο ανεφεραν ιδιο προβλημα και τα αλλα modem λενε πως δουλευουν οκ

  4. #2554
    Εγγραφή
    20-10-2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Δεν νομιζω να ειναι το password γιατι το PADI timeouts ειναι πριν το authorization. Ακομα εαν υπαρχει προβλημα με το password στο log αναφερεται ξεκαθαρα.
    Νομιζω οτι εχει να κανει με το MTU και το πως τεμαχιζονται τα ppp packets.
    Προφανος η forthnet εχει κανει καποιες ρυθμισεις οπου εμεις δεν τις ξερουμε αλλα τα δικα τους modem τις περνουν αυτοματα.
    Θα ηταν πολυ χρησιμο εαν καποιος εχει καποιο καλο log του ppp απο καποιο modem παιζει στην forthnet για να μας πει τι negotiation κανει το modem μεσω του ppp
    και γενικα τα PADI/PADO πακετα μεχρι το password authentication.
    εαν γνωριζουμε αυτα ισως να καρφωσουμε αυτα τα settings στο ppp extra options

  5. #2555
    Εγγραφή
    08-01-2005
    Περιοχή
    Θεσ/νίκη
    Μηνύματα
    449
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Τελικά έφτιαξε και σε μένα το IPv6 χωρίς να κάνω κάτι, απλά είδα στο log μια διακοπή τα ξημερώματα για μισή ώρα και σήμερα έχω IPv6

  6. #2556
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prince72 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομιζω να ειναι το password γιατι το PADI timeouts ειναι πριν το authorization. Ακομα εαν υπαρχει προβλημα με το password στο log αναφερεται ξεκαθαρα.
    Νομιζω οτι εχει να κανει με το MTU και το πως τεμαχιζονται τα ppp packets.
    Προφανος η forthnet εχει κανει καποιες ρυθμισεις οπου εμεις δεν τις ξερουμε αλλα τα δικα τους modem τις περνουν αυτοματα.
    Θα ηταν πολυ χρησιμο εαν καποιος εχει καποιο καλο log του ppp απο καποιο modem παιζει στην forthnet για να μας πει τι negotiation κανει το modem μεσω του ppp
    και γενικα τα PADI/PADO πακετα μεχρι το password authentication.
    εαν γνωριζουμε αυτα ισως να καρφωσουμε αυτα τα settings στο ppp extra options
    AN βρεις κατι απο εδω
    https://ppp.samba.org/pppd.html
    και εγω απο εκει τις παιρνω

  7. #2557
    Εγγραφή
    20-10-2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Χρησιμο αυτο αλλα εμαθα και καποια αλλα
    Δεν ξερω εαν ηταν απο παλια αλλα το tomson modem δειχνει το ονομα το concetrator το οποιο ειναι WELCOME-NGV6
    Δεν ειμαι σιγουρος εαν χρειαζετε αλλα το εβαλα στο asus και παλι δεν επεξε.
    Παλι το προβλημα ειναι το PADI timeouts το οποιο σημενει οτι τα ppp πακετα δεν φτανουν στον BRAS.
    Εχω στειλε στον φιλο μου ενα router απο εδω στο Τοροντο το οποιο ειναι πολυ καλο και ειναι το SmartRG βασισμενο στο BCM63168 chipset (οτι χρησιμοποει και η zyxel στο 8924 που εχω)
    Το ρουτερ αυτο εχει παρα μα παρα πολλες ρυθμισεις και πολυ καλα διαγνωστικα
    Τελικα και αυτο δεν επεξε με το ιδιο προβλημα. Τα ppp πακετα δεν φτανουν στον authentication server.
    Μηπως καποιος εδω ξερει τι στο καλο εχει αλλαξη η forthnet η τουλαχιστον να ξαναδουμε τις ρυθμισεις απο την αρχη
    η ακομα τις ρυθμισεις που σπρωχνει η forthnet στα router της?

  8. #2558
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Απο οτι καταλαβα (αφου εβαλες και αλλο modem επανω) και εχει θεμα, και απο οτι βλεπω προσφατα εδω απο αλλο χρηστη με αλλο μοντελο
    https://www.adslgr.com/forum/threads...70#post6170970
    Αλλα και αλλου, μαλλον θα εχουν προβλημα στην forthnet
    Μαλλον ωρα για αλλο παροχο?

    Τωρα στο ερωτημα σου, επειδη δεν μπαινουν στο εδω topic πολλοι ειδικοι, ισως ειναι καλυτερα να κανεις νεο στο forthnet section (που νομιζω εχουν και υποστηριξη) αν το δουν να απαντησουν

  9. #2559
    Εγγραφή
    20-10-2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    διαβασα πολλα threads και ειδα οτι οντως αρκετοι χρηστες εχουν το PADI timeouts με διαφορους ρουτερ
    αλλα κανενας δεν ανεφερε την λυση του.
    Θα ανοιξω ενα thread στο support της forthnet αν και ξερω τι θα μου πουνε.
    Για αρχη θα μου πουνε να τους δωσω τον τηλ της συνδεσης να το κοιταξουν (ενω τωρα ειναι το τομσον και παιζει)
    και γενικα θα αρνηθουν τα παντα.
    Το προβλημα εδω ειναι οτι τα ppp πακετα στο pad discovery δεν φτανουν στον concetrator.
    Τωρα δεν φτανουν γιατι κοβονται απο τον οτε (το vlanid ειναι σωστο) η απλα αγνοουνται απο την forthnet ειναι ενα ερωτημα.
    Θα προσπαθησω να βαλω το mac address του τομσον στο asus και στο smartrg εκει που λεει clone mac address
    ισως ο concetrator να εχει επιλογει να αναγνωριζει μονο τα δικα τους και να κανει τα PADI PADO.

    - - - Updated - - -

    Μπαμπη,
    Ισως εχω κατι αλλα δεν το εχω δοκιμασει ακομα
    Οπως γνωριζουμε πρεπει να βαλουμε vlan id 835 οποτε εκει που φτιαχνουμε το προφιλ της forthnet
    βαζουμε το 835 στο 801.1q
    Διαβαζα καποια αλλα forum σχετικα με το RT-AC68 οπου το βαζουνε να κανει το pppoe και οι providers στο εξωτερικο τους λενε να βαζουν vlanid
    και τους το λενε να το βαζουν στο LAN-IPTV ISP profile- Manual settings Internet - Internet - VID (Vlan ID) 835.
    Μπορει η Asus να εχει την ρυθμιση στο IPTV αλλα φενεται οτι ο router κανει tag ολα τα πακετα με vlan id 835
    Τωρα θα με ρωτησεις στο DSL-AC68 τι διαφορα εχει το vlan id στο 802.1q και το στο iptv-internet.
    Δεν ξερω αλλα θα το δοκιμασω να δω. Παντως πολυ χρηστες αναφερουν οτι το ιντερνετ τους δεν παιζει εαν δεν βαλουν vlan id στο IPTV
    Ισως εαν ακομα μιλας στην asus να τους ρωτησεις την διαφορα

  10. #2560
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    αφου εχεις σκοπο να μεινεις με forthnet (εφοσον τα αλλα modem εχουν θεμα) γιατι δεν βαζεις το δικο τους επανω (απο οτι καταλαβα παει καλα) και να παρεις ενα καλο σκετο router
    Θα κοιταξω να δω αν βρω καμια πιθανη εντολη ή λυση, αλλα οπως ειπες, ποτέ καποιος δεν βρηκε κατι συγκεκριμενο
    Ισως αυτο με το mac address να πιασει

    Aλλα εχε υποψην και τα εξης να δοκιμασεις
    1- αν εχεις ανοιχτο το DoS στο firewall κλεισε το για δοκιμη
    2- σωστο vpi / vci
    3- σωστο mux ... (vc / llc)
    4- δοκιμασε διαφορα annex, πχ adsl2+, ayto
    5- qos, δοκιμασε με ubr, vbr, cbr κλπ
    6- pppoe / pppoa

    - - - Updated - - -

    δοκιμασε και αυτο
    lcp-echo-interval 10 lcp-echo-failure 100 debug kdebug 7

    - - - Updated - - -

    demand (εντολη στο pppd option)
    Pppd will initially configure the interface and enable it for IP traffic without connecting to the peer. When traffic is available, pppd will connect to the peer and perform negotiation, authentication, etc. When this is completed, pppd will commence passing data packets (i.e., IP packets) across the link.

  11. #2561
    Εγγραφή
    20-10-2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Πηρα το DSL-AC68U και αφου σε εμενα γενικα δεν επεξε το εδωσα στο φιλο μου οπου μεχρι και την προηγουμενη εβδομαδα επεζε μια χαρα.
    Εβαλα και το SmartRG το οποιο μιαζει με το Zyxel 8324 και εχει και broadcom chipset BCM63168 και αυτο δεν επεξε για τον ιδιο λογο
    οποτε φανταζομε οτι και αλλα αν βαλω μαλλον δεν θα παιξουν.
    Τωρα η μια λυση ειναι να βαλουμε το thomson σε bridge και να κρατησουμε το DSL-68U σε router mode αλλα πολυ φοβαμε επειδη το DSL-68U κανει το ppp
    θα το κανει το προβλημα και σαν ρουτερ

    Θα δοκιμασω ολα αυτα που ανεφερες. Σκευτομε να βαλω και το wireshark για να κανω capture to ppp πακετα

  12. #2562
    Εγγραφή
    20-10-2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Εβαλα το tomson σαν modem και το asus σαν router και να κανει το pppoe
    Τελικα δεν επεξε. Παλι το PADO timeouts.
    Οποτε δεν φενεται να εχει προβλημα το modem.
    Τωρα η o ppp deamon δουλευει καλα η η forthnet τα εχει παιξει

    ξερει κανενας πως μπορω να φτιαξω ενα ppp profile με telnet και να παρακαμσω το GUI?
    Που κανει save τις ρυθμισεις το asus αυτα που βαζουμε απο το GUI

  13. #2563
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΠΑΚΙ
    Να ρωτήσω τους κατόχους του dsl-ac68u, υποστηρίζει Enable Bandwidth Limiter στο Guest Network?
    Επίσης έχω VDSL NOVA από καμπίνα του ΟΤΕ (BroadCom) και κλειδώνω άνετα στα 50Mbps down και 5Mbps up με το dsl-ac68u να περιμένω ίδια απόδοση όσο αφορά το κλείδωμα του VDSL?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  14. #2564
    Εγγραφή
    15-12-2007
    Περιοχή
    ΧΑΝΙΑ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.414
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΑ
    Router
    AVM FRITZBOX 7590
    SNR / Attn
    16(dB) / 12.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    υποστηριζει προς το παρον αλλα για καθε συσκευη που θα συνδεθεί στο guest πρπει να το ορισεις εσυ χειροκινητα.
    Οσο για το συχρονισμο δεν προκειται να χάσεις κατι αν εισαι κοντα σε καμπινα!
    CASE:Phanteks Evolv X/PSU:Super-Flower leadex Titanium 1000W /CPU: i7-10700K/CPU COOLER:Κraken Z63/MOBO: Gigabyte Aurus Z490 master/RAM:G skill trident Z 32Gb DDR4-4000/GPU:EVGA FTW3 ULTRA 3080Ti/SSD:M.2:Samsung 970 evo plus 1Tb/UPS:CYBERPOWER CP1500EPFCLCD 1500VA/900W/MONITOR: ASUS PG279Q.

  15. #2565
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το band limit guest δεν υπαρχει ακομα (θα το βαλουν αλλα βλεπω να αργει) δηλαδη βαζεις ενα οριο και κοβει ολους αυτοματα στην ταχυτητα που ορισες (ολα τα αλλα μοντελα το εχουν ηδη)
    Υπαρχει ρυθμιση να βαζεις μια μια τη συσκευη, αλλα δεν ειναι βολικο γιατι αν μπουν επισκεπτες θα πρεπει να εισαι απο πανω να βρισκεις μια μια την συσκευη καθως επισης αν ειναι παρα πολλες

Σελ. 171 από 248 ΠρώτηΠρώτη ... 151161166169170171172173176181191 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τι διαφορά έχει το ASUS 4 Way Optimization με το bios overclocking
    Από bj242033 στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-14, 20:26
  2. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-14, 00:00
  3. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-14, 17:21
  4. GTX 770 Asus ή Gigabyte;;;;
    Από patskalis στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-14, 01:03
  5. Asus GTX 770 ή Asus R9 280X
    Από makisko στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-13, 19:07

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας