Σελ. 216 από 248 ΠρώτηΠρώτη ... 196206211214215216217218221226236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.226-3.240 από 3708

Θέμα: Asus dsl-ac68u

  1. #3226
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Και τα 2 σε VDSL. Εσύ έχεις ADSL. Βέβαια κανονικά αυτό δεν λέει κάτι, αλλά ποτέ δεν ξέρεις με τα μηχανήματα του διαβόλου (που λέει και ο πατέρας μου).

  2. #3227
    Εγγραφή
    18-09-2018
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τα 2 σε VDSL. Εσύ έχεις ADSL. Βέβαια κανονικά αυτό δεν λέει κάτι, αλλά ποτέ δεν ξέρεις με τα μηχανήματα του διαβόλου (που λέει και ο πατέρας μου).
    Με τις ρυθμισεις επαιξα στο επακρο δεν αφησα ρυθμιση για ρυθμιση και εκανα ολα οσα ειπαμε..εχει κι αλλος ενας γνωστος adsl forthnet αλλα απο Δευτερα μπορω,αν και ειμαι σιγουρος πλεον,οτι το modemaki παει τρενο και δεν εχει κανενα απολυτως προβλημα..περιμενω την τεχνικη υποστηριξη να μου πει οτι το ελυσε!!!!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω αλλες 2 δοκιμες ετσι στην τυχη βεβαια, αλλα καλο ειναι να δοκιμασεις

    wan > pvc settings > service category > δοκιμασε cbr , αν ζητησει νουμερα βαλε 40 ... & δοκιμασε nrt-vbr (ubr το default)

    Aν παλι τιποτα για δοκιμασε το WAN Connection Type ... automatic ip ... ετσι απο περιεργεια (μαλλον τιποτα δεν θα γινει)
    Tα δοκιμασα αλλα τιποτα

  3. #3228
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    κατι μου λεει (μακαρι να ειμαι λαθος) σε αυτο το dslam που εισαι με adsl δεν θα κανεις δουλεια (απο εμπειρια αλλων χρηστων πιο πισω) και αυτοι το δοκιμασαν αλλου και ηταν οκ ... θα ανεμενουμε νεα σου ... αν αλλο modem δινει ip, τοτε κατι στο asus και δεν τραβαβει σε μερικα dslam

    - - - Updated - - -

    H αλλη και πιο πιθανη καλυτερη λυση ... ειναι στο wan>internet connection>internet detection > να δοκιμασεις πανω/κατω
    60/20, 40,20, 20/30, 0/4 κλπ γιατι αυτα συνεργαζονται με το lcp/pppd που φαινεται δεν δινουν ανανφορα στο συγκεκριμενο dslam

    Επισης στο πιο κατω additional pppd options δοκιμασε
    lcp-echo-inteval 0
    lcp-echo-interval 30 lcp-echo-failure 4

  4. #3229
    Εγγραφή
    18-09-2018
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    κατι μου λεει (μακαρι να ειμαι λαθος) σε αυτο το dslam που εισαι με adsl δεν θα κανεις δουλεια (απο εμπειρια αλλων χρηστων πιο πισω) και αυτοι το δοκιμασαν αλλου και ηταν οκ ... θα ανεμενουμε νεα σου ... αν αλλο modem δινει ip, τοτε κατι στο asus και δεν τραβαβει σε μερικα dslam

    - - - Updated - - -

    H αλλη και πιο πιθανη καλυτερη λυση ... ειναι στο wan>internet connection>internet detection > να δοκιμασεις πανω/κατω
    60/20, 40,20, 20/30, 0/4 κλπ γιατι αυτα συνεργαζονται με το lcp/pppd που φαινεται δεν δινουν ανανφορα στο συγκεκριμενο dslam

    Επισης στο πιο κατω additional pppd options δοκιμασε
    lcp-echo-inteval 0
    lcp-echo-interval 30 lcp-echo-failure 4
    Θα το δοκιμασω το απογευμα!
    κατα το set up του modem-router μου δινει επιλογη country και ISP και επιλεγω Greece και Forthnet ...ΑΛΛΑ... στο administrator->dsl settings το πεδιο του country/isp specific setting ,ειναι απο προεπιλογη disabled και οχι Forthnet και μονο το Turk telecom λεει οτι μπορω να επιλεξω ως ISP ,ειναι ο ΜΟΝΟΣ ISP στο πεδιο αυτο...Τι γινεται με αυτο το θεμα????Δε βγαζει καμια λογικη......Τι δουλεια εχει στο καφαο-dslam(dslam νομιζω πως εχω) του ΟΤΕ η Turk telecoms και μου το εμφανιζει ως μονη επιλογη????????????Υπαρχει μηπως και καπου αλλου η δυνατοτητα να επιλεξω χειροκινητα ISP????Αμα ξεκλειδωσουν το μεγιστο upload για φωτογραφια στο 1mb θα το κανω post για να το δειτε
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mimas888 : 23-09-18 στις 15:04.

  5. #3230
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Για τωρα υπαρχει μονο το Turk γιατι εχουν καποιες εσωτερικες ρυθμισεις (δεν τις θυμαμαι ακριβως τωρα) που συνδεονται με τα dsl settings ...

    η μονη επιλογη να επιλεξεις forthnet ειναι μεσω του QIS (qick start wizard) που υποτιθεται εχουν τις σωστες ρυθμισεις για τον καθε παροχο, για πιο ευκολια απο εκει

    Aλλα αν ξερουμε τις ρυθμισεις παροχου μπορουμε αν πασα στιγμη απο το μενου wan>internet connection > edit ... administration > dsl settings και να τις βαλουμε εμεις ...
    Ομως στην περιπτωση σου (και μερικες αλλες) δεν συνδεεται ουτε με σφαιρες, οτι και να δοκιμασεις απο οτι καταλαβα
    Το μονο αλλο αν σε βοηθησει ειναι να δοκιμασεις διαφορα νουμερα στο lcp-echo ή στο internet detection > enable και δοκιμαζεις και εκει διαφορα νουμερα ... αλλιως οτι πει το support και αν χρειαστει να το αλλαξεις, ρωτησε τους
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 23-09-18 στις 15:49.

  6. #3231
    Εγγραφή
    18-09-2018
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τωρα υπαρχει μονο το Turk γιατι εχουν καποιες εσωτερικες ρυθμισεις (δεν τις θυμαμαι ακριβως τωρα) που συνδεονται με τα dsl settings ...

    η μονη επιλογη να επιλεξεις forthnet ειναι μεσω του QIS (qick start wizard) που υποτιθεται εχουν τις σωστες ρυθμισεις για τον καθε παροχο, για πιο ευκολια απο εκει

    Aλλα αν ξερουμε τις ρυθμισεις παροχου μπορουμε αν πασα στιγμη απο το μενου wan>internet connection > edit ... administration > dsl settings και να τις βαλουμε εμεις ...
    Ομως στην περιπτωση σου (και μερικες αλλες) δεν συνδεεται ουτε με σφαιρες, οτι και να δοκιμασεις απο οτι καταλαβα
    Το μονο αλλο αν σε βοηθησει ειναι να δοκιμασεις διαφορα νουμερα στο lcp-echo ή στο internet detection > enable και δοκιμαζεις και εκει διαφορα νουμερα ... αλλιως οτι πει το support και αν χρειαστει να το αλλαξεις, ρωτησε τους
    Mιλησα με το καταστημα απ το οποιο το πηρα και ειπαν οτι πριν παει για αντικατασταση θα το testαρουν και οι ιδιοι.Αλλα στη περιπτωση που μπει απο εκεινους σε γραμμη adsl θα μου πουν πως το μηχανημα ειναι ενταξει.Ειναι μπερδεμα.Με λιγα λογια,ειναι λαθος της Forthnet η οποια θα επρεπε να μου αλλαξει θεση στο dslam?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mimas888 : 23-09-18 στις 18:28.

  7. #3232
    Εγγραφή
    14-10-2005
    Περιοχή
    Κυπριαδου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.145
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Fritz 5530
    Εχω παντως ενα ιδιο ασους που καθεται (το εχω βαλει αγγελια) αν θες μπορεις να κανεις μια δοκιμη και με αυτο ετσι να φυγει ιδεα οτι φταιει το ασους
    OS1: Windows 10,MoBo:Gigabyte Aorus 7 X299, CPU:Ι9-7900X,RAM:G.Skill DDR4 64GB,GPU:MSI 3080 RTX ,PSU:Corsair HX1500i ,SSD1:Samsung 970PRO 512GB SSD 2: Sandisk Ultra 2 960GB,HDD:21 TB W/D, Case:CoolerMaster Cosmos 2,CPU Cooler:Corsair H150i Pro, Monitor: Samsung Odyssey G7 32',Various: Logitech Z550,Keyboard:Logi G915

  8. #3233
    Εγγραφή
    18-09-2018
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ASFE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω παντως ενα ιδιο ασους που καθεται (το εχω βαλει αγγελια) αν θες μπορεις να κανεις μια δοκιμη και με αυτο ετσι να φυγει ιδεα οτι φταιει το ασους
    Σε πολυ ευχαριστω για την προθυμια σου αλλα και ανταλλαγη να κανουμε ο ενας το μηχανημα του αλλου,παλι το ιδιο μπαχαλο θα επικρατησει με το που τελειωσουμε το setarisma..Πλέον είμαι 100% βεβαιος,οτι δε προκειται για ρυθμιση απ το interface του,και μονο αν γινει αλλαγη θυρας στο dslam ή αλλαγη καρτας-θυρας μονο τοτε θα μπορεσει να λυθει το προβλημα..αν δε λυθει εφυγα απ τη Forthnet με συνοπτικες διαδικασιες..Σε αλλες γραμμες που το τσεκαρα παει τρενο βαζοντας μονο username και password,adsl απλη εχω δεν ειναι vdsl μηπως και στις 100 των περιπτωσεων χρειαστει πειραγμα στα settings...Ενα κι ενα κανουν 2,τελειωσε..Και φευγοντας μονο μια εταιρια μπορει να σου αλλαξει dslam σε καφαο,για να μην αφηνω υποψιες,ευκαιρια ειναι μιας και το χω στα 600 μετρα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mimas888 : 23-09-18 στις 19:00.

  9. #3234
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν ξερω τι να πω ... παντως ειναι μερικοι που τα βαζουν με το asus γιατι τα αλλα modems δουλευουν οκ στο ιδιο dslam, ενω το asus οχι, αρα αφου τα αλλα δουλευουν, μαλλον κατι με το asus ... αν και οι ιδιοι απο την asus μαλλον θα πουνε το dslam ... ειναι να μην τυχη τετοια περιπτωση ...
    Τωρα για το μαγαζι μαλλον θα το δοκιμασουν και νομιζω θα παιξει, γιατι αυτο το κανει σε ορισμενα dslams ... αλλα εσυ να επιμενεις οτι δεν παιζει και μιλησες 2 φορες με το support
    https://www.adslgr.com/forum/threads...86#post6228186
    https://www.adslgr.com/forum/threads...72#post6229072


    ====================================================
    >> εδω κανε μια τελευταια προσπαθεια ... δοκιμασε να κλεισεις το ipv6 να δεις τι γινεται ...

    αν παλι τιποτα δες εδω, που αλλος φιλος λεει ειχε και αυτος pado time outs και εφυγαν οταν καταφερε να δουλεψει το ipv6

    https://www.adslgr.com/forum/threads...00#post6230300
    & προσπαθησε να βγαλεις ipv6 μηπως και δωσει και στο ipv4 (αν το εχεις ακομα)

    Για να παρεις ipv6 με forthnet δες εδω
    http://ipv6.forthnet.gr/?page_id=67
    νομιζω θελει SLAAC (καλυτερα αυτο νομιζω) ή DHCPv6
    Μην ξεχασεις να δοκιμασεις και το “@ipv6forthnet.gr” αντί του “@forthnet.gr” μετά το username

    ή καποιος με forthnet ισως σου πει τις ρυθμισεις πριν το γυρισεις πισω

    - - - Updated - - -

    Απο την αλλη ... αν θυμαμαι καλα ειχες πει οτι συνχρονιζει με την ακριβως την ιδια σταθερη ταχυτητα ... αν ναι ... τοτε μαλλον σε εχουν με συγκεκριμενο κλειδωμενο profile ... αν εχεις υπομονη για ζητα να σε βαλουν σε ελευθερο προφιλ

  10. #3235
    Εγγραφή
    18-09-2018
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Kαπου διαβασα οτι τα μηχανηματα στην Ελλαδα ειναι της siemens και αλλα ειναι της intracom,μπορει κι αυτο να παιζει καποιο ρολο..Καποιοι στη γερμανια που εχουν προβληματα(που εννοειται εκτος των αλλων οτι εχουν και siemens) βαζουν στο πεδιο vdsl profile τιμη--> 17α multi mode και παιζει(αλλα προφανως ειναι για vdsl γραμμες)αλλα τις δοκιμασα ολες καλου καλου χωρις αποτελεσμα.Θα δοκιμασω οτι ειπες και θα σας πω.Παντως την επιλογη IPv6 στο δικο μου την εχει απενεργοποιημενη.Επισης οταν πειραξα το stability adjustment μονο τοτε συγχρονισε σε διαφορετικη ταχυτητα.
    Δοκιμασα και με @ipv6forthnet.gr αλλα καμια τυχη
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mimas888 : 24-09-18 στις 10:49.

  11. #3236
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Aν πειραξες το stability και αλλαξε η ταχυτητα τοτε δεν ειναι κλειδωμενο το profile ... ελπιζω το μαγαζι να μην σου κανει προβλημα ... κριμα και το παλεψες

  12. #3237
    Εγγραφή
    05-10-2018
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ερωτηση:Θα μου βγαλει την Παναγια στο να εχω internet στο pc μου?Θελω να πω,ολα καλα θα παν με την Cosmote που εχω 100down/10up?Θα δουλεψει το Ασουσακι?

  13. #3238
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το Asus θα δουλεψει μεχρι την ταχυτητα 100mbps και το profile 17a ... το εχουν αρκετοι με αυτο το profile και ελπιζω να σου πουν εντυπωσεις ... αλλα αν ειναι πολυ μακρυα η καμπινα μπορει να δεις μια μικρη πτωση ταχυτητας σε σχεση με του οτε ... δεν υποστηριζει το καινουριο 200mbps

    Τωρα οπως θα ειδες πιο πανω υπαρχει μια περιπτωση να μην δινει ip, αλλα αυτο τυχαινει 1 στους 20 (περιπου) που το εχουν εδω μεσα

  14. #3239
    Εγγραφή
    05-10-2018
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Να `σαι καλα.

  15. #3240
    Εγγραφή
    23-07-2007
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Με σύνδεση wind 24αρα εχω τα εξής χαρακτηριστικά. Μπορω να κάνω κάτι να έχω καλύτερη ταχύτητα? Απέχω σε ευθεία περίπου 600 μέτρα απο το κέντρο του ΟΤΕ που μού είπαν ότι είναι το ΚΑΦΑΟΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.JPG 
Εμφανίσεις:  38 
Μέγεθος:  142,2 KB 
ID: 197706Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2.JPG 
Εμφανίσεις:  43 
Μέγεθος:  119,4 KB 
ID: 197707

Σελ. 216 από 248 ΠρώτηΠρώτη ... 196206211214215216217218221226236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τι διαφορά έχει το ASUS 4 Way Optimization με το bios overclocking
    Από bj242033 στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-14, 20:26
  2. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-14, 00:00
  3. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-14, 17:21
  4. GTX 770 Asus ή Gigabyte;;;;
    Από patskalis στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-14, 01:03
  5. Asus GTX 770 ή Asus R9 280X
    Από makisko στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-13, 19:07

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας