Σελ. 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 78
  1. #31
    Εγγραφή
    11-05-2012
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.998/4.999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Zyxel B10D/ASUS RT-N56U
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφόσον έχεις voip τηλεφωνία, γιατί χρησιμοποιείς το splitter;
    Έτσι δείχνει ο ΟΤΕ στην συνδεσμολογία του. Όταν λέω ip τηλέφωνο εννοώ αυτό που παρέχει το speedport. IP δεν είναι; Όταν παίρνω τηλέφωνο απο το speedport και είναι σε bridge mode τότε δείχνει συνέχεια κατειλημμένο...νόμιζα ότι αυτός είναι ο λόγος που δεν μπορούμε να πάμε σε bridge mode, γι αυτο δεν είμαστε όλοι εδώ;

  2. #32
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αυτό που αναφέρουμε στο παρόν θέμα είναι ότι μέχρι σήμερα βάζοντας bridge mode δεν δουλεύει η τηλεφωνία.
    Αν μπει σε PPPoE Passthrough τότε δουλεύει κανονικά.

    Η voip (ή ΙΡ) τηλεφωνία είναι από το DSLAM μέχρι το modem. Από αυτό και μετά (στις αντίστοιχες θύρες), είναι αναλογική οπότε συνδέουμε τις κανονικές τηλεφωνικές συσκευές.

    Δεν έχω υπόψη τι αναφέρει ο ΟΤΕ για το splitter. Κανονικά δεν μπαίνει στην voip τηλεφωνία με εξαίρεση όταν θέλουμε να συνδέσουμε το modem σε άλλη πρίζα του σπιτιού, εκτός της πρώτης και ταυτόχρονα δεν υπάρχει ελεύθερο ζεύγος για επιστροφή του τηλεφωνικού σήματος προς τις υπόλοιπες πριζες.
    Όμως στην περίπτωση αυτή αν θυμαμαι καλα θελεις 2 splitter και φίλτρο σε κάθε τηλεφωνική συσκευή.

  3. #33
    Εγγραφή
    11-05-2012
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.998/4.999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Zyxel B10D/ASUS RT-N56U
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που αναφέρουμε στο παρόν θέμα είναι ότι μέχρι σήμερα βάζοντας bridge mode δεν δουλεύει η τηλεφωνία.
    Αν μπει σε PPPoE Passthrough τότε δουλεύει κανονικά.

    Η voip (ή ΙΡ) τηλεφωνία είναι από το DSLAM μέχρι το modem. Από αυτό και μετά (στις αντίστοιχες θύρες), είναι αναλογική οπότε συνδέουμε τις κανονικές τηλεφωνικές συσκευές.

    Δεν έχω υπόψη τι αναφέρει ο ΟΤΕ για το splitter. Κανονικά δεν μπαίνει στην voip τηλεφωνία με εξαίρεση όταν θέλουμε να συνδέσουμε το modem σε άλλη πρίζα του σπιτιού, εκτός της πρώτης και ταυτόχρονα δεν υπάρχει ελεύθερο ζεύγος για επιστροφή του τηλεφωνικού σήματος προς τις υπόλοιπες πριζες.
    Όμως στην περίπτωση αυτή αν θυμαμαι καλα θελεις 2 splitter και φίλτρο σε κάθε τηλεφωνική συσκευή.
    Ο ΟΤΕ αναφέρει το εξής. Στην γραμμή βάζεις το splitter και παίρνεις 2 rj11, το ένα για τη γραμμή του μοντεμ και το άλλο το βάζεις στο phone 1. Μετά στο phone 2 βάζεις τα τηλέφωνά σου. Αυτό έκανα και μόλις έβαζα το speedport σε bridge μου έδινε σημα κατειλημμένου...Δεν ξέρω όμως γιατί αλλά μπορώ ακόμα να πάρω τηλέφωνο κατευθείαν από το splitter, στο τηλέφωνο. Όταν το κάνω αυτό, έχω ακόμα τηλέφωνο ακόμα και όταν πάω σε bridge mode.

  4. #34
    Εγγραφή
    11-05-2012
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.998/4.999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Zyxel B10D/ASUS RT-N56U
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τώρα μου βάλανε και μένα ¨Ευρυζωνική Τηλεφωνική γραμμή"...Δεν δουλεύει πια με το splitter...Τι κάνουμε τώρα?
    Με άλλο firmware ίσως;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johngamer : 20-10-15 στις 00:04.

  5. #35
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Η τηλεφωνία σου έγινε voip, που σημαίνει ότι δεν χρειάζεσαι splitter και τα τηλέφωνα θα δουλεύουν μόνο αν συνδέονται στις αντίστοιχες θύρες του modem/router.
    Όχι, δεν φτιάχνει με αλλαγή firmware. Είναι άλλη τεχνολογία η voip τηλεφωνία.

    Αν το modem είναι στην πρώτη πρίζα του σπιτιού, βγάλε το splitter και σύνδεσε την γραμμή που έρχεται κατευθείαν στο modem.
    Μετά σε μία θύρα PHONE του modem, σύνδεσε την γραμμή που πάει στο υπόλοιπο σπίτι.

  6. #36
    Εγγραφή
    11-05-2012
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.998/4.999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Zyxel B10D/ASUS RT-N56U
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η τηλεφωνία σου έγινε voip, που σημαίνει ότι δεν χρειάζεσαι splitter και τα τηλέφωνα θα δουλεύουν μόνο αν συνδέονται στις αντίστοιχες θύρες του modem/router.
    Όχι, δεν φτιάχνει με αλλαγή firmware. Είναι άλλη τεχνολογία η voip τηλεφωνία.

    Αν το modem είναι στην πρώτη πρίζα του σπιτιού, βγάλε το splitter και σύνδεσε την γραμμή που έρχεται κατευθείαν στο modem.
    Μετά σε μία θύρα PHONE του modem, σύνδεσε την γραμμή που πάει στο υπόλοιπο σπίτι.
    Οκ. Για κάποιο λόγο τώρα, δεν δουλεύει το pppoe passthrough και δεν παίρνει ppp το Asus. Μήπως έχω ξεχάσει κάποια ρύθμιση; Τα δυο NAT και DHCP πως πρέπει να είναι ρυθμισμένα μεταξύ των 2 ρουτερ;

  7. #37
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αν δουλεύει σωστά το PPPoE Passthrough, δεν μας ενδιαφέρουν να είναι τα 2 ΝΑΤ & DHCP ανοικτά, αφού ουσιαστικά πρόκειται για 2 ξεχωριστά δίκτυα, αρκεί να έχουν διαφορετικό εύρος διευθύνσεων.
    Η κάθε συσκευή δημιουργεί την δικιά της σύνδεση με το διαδίκτυο, εντελώς ξεχωριστή από την άλλη.

  8. #38
    Εγγραφή
    11-05-2012
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.998/4.999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Zyxel B10D/ASUS RT-N56U
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δουλεύει σωστά το PPPoE Passthrough, δεν μας ενδιαφέρουν να είναι τα 2 ΝΑΤ & DHCP ανοικτά, αφού ουσιαστικά πρόκειται για 2 ξεχωριστά δίκτυα, αρκεί να έχουν διαφορετικό εύρος διευθύνσεων.
    Η κάθε συσκευή δημιουργεί την δικιά της σύνδεση με το διαδίκτυο, εντελώς ξεχωριστή από την άλλη.
    Τι εννοείς διαφορετικό εύρος διευθύνσεων;

  9. #39
    Εγγραφή
    15-01-2015
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Path Level
    Fastpath
    Το PPPoE Passthrough είναι ενεργοποιήμενο από default; Γιατί ακόμα δεν έχω πάνω άλλο router αλλά το βλέπω ενεργοποιημένο στις ρυθμίσεις. Να το κλείσω ή δεν παίζει ρόλο;

  10. #40
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johngamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εννοείς διαφορετικό εύρος διευθύνσεων;
    Είναι δυνατόν να έχουμε 2 DHCP server που να δίνουν διευθύνσεις στην ίδια ακριβώς περιοχή (π.χ. 192.168.1.3-192.168.1.253) και να μην έχουμε πρόβλημα κάποια στιγμή;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από internator Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το PPPoE Passthrough είναι ενεργοποιήμενο από default; Γιατί ακόμα δεν έχω πάνω άλλο router αλλά το βλέπω ενεργοποιημένο στις ρυθμίσεις. Να το κλείσω ή δεν παίζει ρόλο;
    Δεν έχει σημασία αν άλλη συσκευή στο δίκτυό σου δεν κάνει κλήση ΡΡΡ.

  11. #41
    Εγγραφή
    11-05-2012
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.998/4.999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Zyxel B10D/ASUS RT-N56U
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι δυνατόν να έχουμε 2 DHCP server που να δίνουν διευθύνσεις στην ίδια ακριβώς περιοχή (π.χ. 192.168.1.3-192.168.1.253) και να μην έχουμε πρόβλημα κάποια στιγμή;
    Γι αυτό ρώτησα. Εάν συμπεριφέρεται σαν ένα ενιαίο δίκτυο λόγω του pppoe passthrough. Έχω την εντύπωση πως όχι. Είναι 2 διαφορετικά δίκτυα, με διαφορετικά NAT και το καθένα ρουτερ δίνει τις δικές του IP στις συσκευές που είναι συνδεδεμένες σε αυτό. Αυτή την εντύπωση μου έδωσε. Έτσι δουλεύει τώρα. Και τα 2 ρουτερ έχουν την ίδια IP, και δίνουν το ίδιο εύρος. Εάν δεν είναι μια συσκευή και στα 2 ρουτερ ταυτόχρονα συνδεδεμένη τότε δεν υπάρχει προβλήμα. Τώρα όμως δεν γνωρίζω αν το PPPoE passthrough έχει μειονεκτήματα, επιδράσεις στο lag και γενικά στην ποιότητα της σύνδεσης και του routing.

  12. #42
    Εγγραφή
    04-01-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    105
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    RB2011UiAS-RM
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johngamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γι αυτό ρώτησα. Εάν συμπεριφέρεται σαν ένα ενιαίο δίκτυο λόγω του pppoe passthrough. Έχω την εντύπωση πως όχι. Είναι 2 διαφορετικά δίκτυα, με διαφορετικά NAT και το καθένα ρουτερ δίνει τις δικές του IP στις συσκευές που είναι συνδεδεμένες σε αυτό. Αυτή την εντύπωση μου έδωσε. Έτσι δουλεύει τώρα. Και τα 2 ρουτερ έχουν την ίδια IP, και δίνουν το ίδιο εύρος. Εάν δεν είναι μια συσκευή και στα 2 ρουτερ ταυτόχρονα συνδεδεμένη τότε δεν υπάρχει προβλήμα. Τώρα όμως δεν γνωρίζω αν το PPPoE passthrough έχει μειονεκτήματα, επιδράσεις στο lag και γενικά στην ποιότητα της σύνδεσης και του routing.
    Καλημέρα. Όχι δεν συμπεριφέρεται σαν να είναι ενιαίο δίκτυο. Για κάθε ppp session παίρνει διαφορετική public ip το κάθε ρούτερ και μοιράζει το δικό του dhcp range. Εσύ θα το καθορίσεις αν θα δίνουν τα ίδια range. Και ναι από δοκιμές δικές μου, έχοντας άλλο ρούτερ πίσω από το speedport με ppp passthrough χάνεις λίγα mbit. Εγώ από 50 που συγχρονίζω δεν μου δίνει πάνω από 40.
    tipota...

  13. #43
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Τα 50Mbps είναι η ταχύτητα συγχρονισμού, με την πραγματική να είναι μειωμένη έως (μέγιστο) 20% και συνήθως στο VDSL είναι 5-10%.

  14. #44
    Εγγραφή
    04-01-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    105
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    RB2011UiAS-RM
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα 50Mbps είναι η ταχύτητα συγχρονισμού, με την πραγματική να είναι μειωμένη έως (μέγιστο) 20% και συνήθως στο VDSL είναι 5-10%.
    με σκέτο το πισί πάνω στο speedport πιάνω 46-47....

    Edit: Περιμένω να μου φέρουν 2ο speedport να ξεκινήσω τις δοκιμές μου... Ένα για voip και ένα για να παίξω με bridge
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Devout : 21-10-15 στις 12:25.
    tipota...

  15. #45
    Εγγραφή
    11-05-2012
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.998/4.999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Zyxel B10D/ASUS RT-N56U
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ και με τα 2 πιάνω την ίδια ταχύτητα στο speedtest.net, server GRNET, 45.9Mbps.

Σελ. 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. speedport w 724v σε bridge mode
    Από mthpp στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 59
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-18, 15:31
  2. OTE Speedport W 724V Type Ci σε bridge mode με Asus RT-AC68U και FTP server
    Από mike1819 στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-15, 22:34
  3. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-14, 14:01
  4. Εναλλακτικό του Speedport W 724V στο εμπόριο;
    Από Costas στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-14, 07:39
  5. OTE Speedport W 724V Type Ci σε Bridge Mode με Mikrotik
    Από darkb0e στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-14, 17:41

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας