Σελ. 2 από 11 ΠρώτηΠρώτη 12347 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 163
  1. #16
    Εγγραφή
    03-03-2012
    Μηνύματα
    672
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Demelene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά αφού το ξυλώσαν κατά βάση όλο το 7.*.
    Εμένε με εκνευρίζει αυτή η αλαζονεία ορισμένων εταιρίων να πιστεύουν ότι αυτές ξέρουν καλύτερα και να σχεδιάζουν με βάση αυτό.
    από την σκοπιά του developer, μην περιμένεις πάντως να υπάρξει ποτέ ξανά η "ελευθερία" των desktop windows, η "άνεση" δηλαδή να μπορείς να κατασκευάσεις ο ίδιος *ανεξάρτητες από περιορισμούς* εφαρμογές ή να βάλεις όποιες εφαρμογές τρίτων γουστάρεις. Ήδη το να πληρώνουν οι developers συνδρομή είναι αστείο και το ίδιο και το σύστημα των stores με την αξιολόγηση αλά ελληνικά
    Επίσης, το "licensing" του android που άφησε τρίτους να του αλλάξουν τα πετρέλαια μπορεί ναι μεν να έδωσε ευκαιρία για ωραίες ιδέες αλλά η μπάλα χάθηκε και έγινε και αυτό συνιστώσα σύριζα για να μην αναφέρω τι ακριβώς σημαίνει αυτό για τους developers ότι δηλαδή πολύ απλά είναι σχεδόν αδύνατο να φτιάξεις εφαρμογή που να παίζει παντού σωστά. Τελείως απαράδεκτο γεγονός για λειτουργικό του 2000+.

    Με βάση τα παραπάνω + ότι η google με χαλάει όσο το jack daniels ή η ζεστή κόκα κόλα = wp και πάλι wp και μάλιστα με "σπασμένη" ρωσική έκδοση από το γνωστό site χωρίς κανένα περιορισμό και κλείδωμα της ms και με όλα ανοικτά και f2g.

  2. #17
    Εγγραφή
    13-08-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.102
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Demelene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα συμφωνούσα παλιά με αυτό. Σήμερα όμως το asus pe700 έχει μόλις 190 ευρώ σε αντίθεση με μια συσκευή σαν το lumia 625 που έχει 150. Δεν είναι πια και τόσο μεγάλη η διαφορά για αυτά που μπορείς να κάνεις.

    ....
    Βασικά 139 Ε έχει το lumia 625
    αλλά τέλος πάντων.
    Κάποιος μπορεί να θεωρεί τη διαφορά μικρή, άλλος τεράστια. Έπεσε στα χέρια μου χθες ένα 520 "του κουτιού", φυσικά είχε WP8. Μου φάνηκε πραγματικά κατώτερη έκδοση από 8.1, ειδικά το notification cener (ή μάλλον η απουσία του στα 8). Η MS έχει πραγματικά βελτιώσει το λειτουργικό γενικά και δεν καταλαβαίνω τη γκρίνια ορισμένων (όχι από 'δω). Χώρια που το τηλεφωνάκι δέχτηκε αδιαμαρτύρητα την αναβάθμιση σε 8.1
    Η κάτοχός του ήδη μου είχε πει αυτό που επισήμανε και ένας παραπάνω, οτι δηλ. το παλιό της android γινόταν όλο και πιο αργό
    ...εν αναμονή των w10

  3. #18
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tzitziloni Εμφάνιση μηνυμάτων

    Με βάση τα παραπάνω + ότι η google με χαλάει όσο το jack daniels ή η ζεστή κόκα κόλα = wp και πάλι wp και μάλιστα με "σπασμένη" ρωσική έκδοση από το γνωστό site χωρίς κανένα περιορισμό και κλείδωμα της ms και με όλα ανοικτά και f2g.
    Τι εννοείς; Έχω χάσει επεισόδια;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tzitziloni Εμφάνιση μηνυμάτων
    από την σκοπιά του developer, μην περιμένεις πάντως να υπάρξει ποτέ ξανά η "ελευθερία" των desktop windows, η "άνεση" δηλαδή να μπορείς να κατασκευάσεις ο ίδιος *ανεξάρτητες από περιορισμούς* εφαρμογές ή να βάλεις όποιες εφαρμογές τρίτων γουστάρεις. Ήδη το να πληρώνουν οι developers συνδρομή είναι αστείο και το ίδιο και το σύστημα των stores με την αξιολόγηση αλά ελληνικά
    Επίσης, το "licensing" του android που άφησε τρίτους να του αλλάξουν τα πετρέλαια μπορεί ναι μεν να έδωσε ευκαιρία για ωραίες ιδέες αλλά η μπάλα χάθηκε και έγινε και αυτό συνιστώσα σύριζα για να μην αναφέρω τι ακριβώς σημαίνει αυτό για τους developers ότι δηλαδή πολύ απλά είναι σχεδόν αδύνατο να φτιάξεις εφαρμογή που να παίζει παντού σωστά. Τελείως απαράδεκτο γεγονός για λειτουργικό του 2000+.
    Καταλαβαίνω γενικά τι λες αν και δεν συμφωνώ απολύτως. Εξαρτάται λίγο αν περιλαμβάνεις τους δεινόσαυρούς σαν target customer και user base

  4. #19
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tzitziloni Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...... ότι δηλαδή πολύ απλά είναι σχεδόν αδύνατο να φτιάξεις εφαρμογή που να παίζει παντού σωστά. Τελείως απαράδεκτο γεγονός για λειτουργικό του 2000+..
    Αν εξαιρεσεις παιχνιδια, αυτο που λες δεν το εχω δει.

  5. #20
    Εγγραφή
    03-03-2012
    Μηνύματα
    672
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Demelene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εννοείς; Έχω χάσει επεισόδια;

    - - - Updated - - -



    Καταλαβαίνω γενικά τι λες αν και δεν συμφωνώ απολύτως. Εξαρτάται λίγο αν περιλαμβάνεις τους δεινόσαυρούς σαν target customer και user base
    http://forum.xda-developers.com/

    μα, χωρίς αυτούς δεν υπάρχει λόγος για τα παράπονά σου. Δώσε στα σύγχρονα πρόβατα κουτσουρεμένες εφαρμογές τίγκα στις άσχετες διαφημίσεις (και μην ξεχάσεις κάπου να υπάρχει και το f κουμπί, ε!) και είσαι οκ

    Καλύτερα στους δεινόσαυρους λοιπόν παρά λεμούριος του multitasking της πλήρους οθόνης

  6. #21
    Εγγραφή
    03-03-2012
    Μηνύματα
    672
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    ας πούμε, συγκρινόμενο το lumia 530 με το huawei ascend y330 είναι μεγάλη η διαφορά:

    • πληκτρολόγιο: των WP μακράν καλύτερο, πολύ πιο εύκολο στην πληκτρολόγηση.
    • δημιουργία SMS: WP μακράν καλύτερο, το UI για τα SMS στο android είναι τραγικό.
    • Ρυθμίσεις: WP μακράν καλύτερο, πολύ πιο οργανωμένες, πληρέστερες, κατανοητότερες.
    • Φορτωμένες εφαρμογές: WP πολύ καλύτερες, περισσότερες και πιο οργανωμένες.


    Μάλλον σε όσους ακόμα αρέσει το android δεν έχουν δει τα WP 8.1.

  7. #22
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tzitziloni Εμφάνιση μηνυμάτων
    ας πούμε, συγκρινόμενο το lumia 530 με το huawei ascend y330 είναι μεγάλη η διαφορά:

    • πληκτρολόγιο: των WP μακράν καλύτερο, πολύ πιο εύκολο στην πληκτρολόγηση.
    • δημιουργία SMS: WP μακράν καλύτερο, το UI για τα SMS στο android είναι τραγικό.
    • Ρυθμίσεις: WP μακράν καλύτερο, πολύ πιο οργανωμένες, πληρέστερες, κατανοητότερες.
    • Φορτωμένες εφαρμογές: WP πολύ καλύτερες, περισσότερες και πιο οργανωμένες.


    Μάλλον σε όσους ακόμα αρέσει το android δεν έχουν δει τα WP 8.1.
    • πληκτρολόγιο: Βάζεις όποιο θες
    • δημιουργία SMS: 1. Ποιος ασχολείται μπορώ να πω; 2. Βάζεις όποιο θες
    • Ρυθμίσεις: Αν και είναι λίγο σχετικό θα πω και εγώ ότι στο android είναι λίγο μπουρδέλο! Βέβαια με σχετικά απλά πράγματα, Κάνεις ότι θες.
    • Φορτωμένες εφαρμογές: Δεν ξέρω τι εννοείς αλλά αν αναφέρεσαι στο out of the box, τότε θα πω ότι εξαρτάται τι θες.

    Προσωπικά προτιμώ το outlook.com σε android για παράδειγμα. Επίσης προτιμώ το calendar από των windows phone.
    Δεν μου αρέσει όμως αυτό το 15 launchers που κάνουν τα ίδια χωρίς κανένα όραμα. Η δυναμικότητα των live tiles πραγματικά με κερδίζει. Μακάρι να το χρησιμοποιούσαν σε όλες τις πτυχές του και ας αφήναν τους προγραμματιστές να δημιουργήσουν.
    Όπως περίπου έχουν κάνει με την notificaiton bar του android.

    Γενικά υπάρχει το τι προτιμάει ο καθένας. Όμως ένα πράγματα που δεν μου αρέσει στα windows phone και ios είναι η εταιρία να πιστεύει ότι αυτή ξέρει καλύτερα για όλους.
    δυστυχώς με βάση αυτά που βλέπω, η google έχει μπει και αυτή σε αυτό το τρένο. Γενικά όλο το software industry έχει ανάγει ξαφνικά σε άγιο δισκοπότηρο το experience over functionality.
    Λες και όλα τα έχει λύσει το λογισμικό, βρήκε το πιο σημαντικό ξαφνικά να λύσει!

    Μιλάω για λειτουργικά συστήματα και όχι για συγκεκριμένες εφαρμογές που έχεις επιλογή να διαλέξεις αν σου αρέσει αυτό που φαντάστηκε ο προγραμματιστής ή όχι.


    Αν τώρα ο χρήστης είναι σαν κάτι γνωστές μου που αγοράσαν 300-400 ευρώ κινητό, ήταν μέσα στην τρελή χαρά για το πόσο ωραίο ήταν και δεν ήξεραν τι είναι και τι κάνει το εκάστοτε store, τότε ναι ίσως όλα τα παραπάνω να έχουν νόημα. Αλλά αυτοί οι χρήστες δεν μπορούν να αντιληφθούν τα παραπάνω. Είναι το ακροατήριο της διαφήμισης και του μάρκετινκ και ακολουθούν τυφλά ότι γυαλίζει σε ένα ποστερ ή μια διαφήμιση ή ότι τους πει ο γνωστός....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος chat1978 : 12-12-14 στις 15:22.

  8. #23
    Εγγραφή
    03-03-2012
    Μηνύματα
    672
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Demelene Εμφάνιση μηνυμάτων
    δυστυχώς με βάση αυτά που βλέπω, η google έχει μπει και αυτή σε αυτό το τρένο. Γενικά όλο το software industry έχει ανάγει ξαφνικά σε άγιο δισκοπότηρο το experience over functionality.
    αυτό ναι.

  9. #24
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tzitziloni Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτό ναι.
    Άσε και είμαι στο παραγωγικό κομμάτι του software industry!

  10. #25
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.688
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παίζω εδώ και κάνα μισάωρο με ένα dual sim 530, πολύ snappy, με τίποτα ένα ανάλογης τιμής και χαρακτηριστικών Android δεν θα είχε αυτήν την απόδοση.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  11. #26
    Εγγραφή
    14-07-2006
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    7.001
    Downloads
    9
    Uploads
    3
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    RB951G2HnD
    SNR / Attn
    14(dB) / 6(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίζω εδώ και κάνα μισάωρο με ένα dual sim 530, πολύ snappy, με τίποτα ένα ανάλογης τιμής και χαρακτηριστικών Android δεν θα είχε αυτήν την απόδοση.
    Το νόκια 3310 δεν ήταν dual sim αλλά ήταν ακόμα πιο γρήγορο και με πολύ (πολύ πολύ) κατώτερο επεξεργαστή.

    Winner if you ask me.

  12. #27
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.688
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ok βρείτε μου κινητό με Android στα 80€ (από τα επώνυμα) που να αποδίδει όσο το Lumia 530 με Windows Phone, δεν τολμώ να σκεφτώ πόσο καλά θα τρέχει σε high end συσκευή.

    Κρίμα, πολύ αδικημένο το λειτουργικό της Microsoft από το μερίδιο αγοράς του.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  13. #28
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    ok βρείτε μου κινητό με Android στα 80€ (από τα επώνυμα) που να αποδίδει όσο το Lumia 530 με Windows Phone, δεν τολμώ να σκεφτώ πόσο καλά θα τρέχει σε high end συσκευή.

    Κρίμα, πολύ αδικημένο το λειτουργικό της Microsoft από το μερίδιο αγοράς του.
    Βασικά το προσεγγίζεις λάθος.
    Για 80 ευρώ είναι φοβερό. Πάνω από 150 ευρώ όμως δεν είναι τόσο καλύτερο και χάνει κατά κράτος σε πολλούς τομείς.
    Σε κάποιους κερδίζει όπως μπαταρία.

    Με άλλα λόγια από τα 80 στα 300 μην περιμένεις τεράστιες διαφορές!

  14. #29
    Εγγραφή
    15-03-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    292
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΑΙΑΣ
    Router
    usr 9108
    SNR / Attn
    24(dB) / 31(dB)
    Το προσεγγίζει λάθος για ποιο λόγο;
    Κάποιος που θέλει ένα low end φθηνό κινητό θα κοιτάξει την τιμή και όχι το λειτουργικό. Και το 530 (επειδή προχθές το πήρε γνωστός μου) δε νομίζω να έχει αντίπαλο σε αυτά τα λεφτά.
    Συν το θετικό των HERE drive/maps (οι χάρτες του google είναι καλύτεροι εννοείται) καθώς επίσης για αντίστοιχα specs σε android πρέπει να δώσεις ένα 20€ παραπάνω για να πάρεις ένα noname κινητό χωρίς την τελευταία έκδοση του λογισμικού που υπάρχει.
    Έτσι να κάνουμε καμιά σχιζοφρένεια που και που να γουστάρουμε.

    Βοηθείστε μας στην μάχη κατά των ασθενείων σε όλο τον κόσμο


    "Α Dirty Mind Is A Joy Forever" Oscar Wylde

  15. #30
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    ok βρείτε μου κινητό με Android στα 80€ (από τα επώνυμα) που να αποδίδει όσο το Lumia 530 με Windows Phone, δεν τολμώ να σκεφτώ πόσο καλά θα τρέχει σε high end συσκευή.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bmwe30 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το προσεγγίζει λάθος για ποιο λόγο;
    Κάποιος που θέλει ένα low end φθηνό κινητό θα κοιτάξει την τιμή και όχι το λειτουργικό. Και το 530 (επειδή προχθές το πήρε γνωστός μου) δε νομίζω να έχει αντίπαλο σε αυτά τα λεφτά.
    Συν το θετικό των HERE drive/maps (οι χάρτες του google είναι καλύτεροι εννοείται) καθώς επίσης για αντίστοιχα specs σε android πρέπει να δώσεις ένα 20€ παραπάνω για να πάρεις ένα noname κινητό χωρίς την τελευταία έκδοση του λογισμικού που υπάρχει.
    Αναφερόμουν στο λογικό συμπέρασμα που βγάζει με βάση τα 80 ευρώ 530!

    Εγώ πάντως στα 150 ευρώ (τωρινά) με 625 και δεν μπορώ να πω ότι ούτε από κοντά περνά η εμπειρία και το usability σε σχέση με ένα 180-200 ευρώ moto g2 ή asus pe700.
    Αν βάλεις και πόσο καλύτερες είναι οι εφαρμογές τότε χάνεις κατά κράτος.
    Εγώ περιμένω denim να δω

Σελ. 2 από 11 ΠρώτηΠρώτη 12347 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-14, 13:00
  2. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-14, 04:31
  3. Δωρεάν το Windows Phone απο την Microsoft!
    Από anon στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-14, 09:38
  4. Μηνύματα: 66
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-14, 14:49
  5. Μηνύματα: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-14, 18:25

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας