Σελ. 10 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 5891011 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 136-150 από 163
  1. #136
    Εγγραφή
    31-03-2010
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    708
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Thomson TG585v7 (8.2.7.7)
    SNR / Attn
    6(dB) / 20,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Demelene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι θέμα αρχιτεκτονικής που επιτρέπει low end συσκευές. Υποτίθεται ότι έχει βγάλει ένα sdk για να μην γίνεται αυτό το πράγμα τόσο έντονα, αλλά τελευταία φορά (4μηνες πριν) δεν το είχα δει σε βασικές εφαρμογές.
    Πρόσφατα είδα ένα 640xl και να είναι καλά το καλύτερο hardware που "κρύβει" κάπως κάποια από τις παραπάνω αδυναμίες.
    Ακριβώς. Είναι θέμα development. Οι devs δεν έχουν κάνει recompile τις εφαρμογές με το τελευταίο sdk.
    Αυτό που θα μπορούσε να κάνει η MS είναι να γίνει πιο αυστηρή και να "απαιτεί" ενημέρωση με το τελευταίο sdk εντός πχ 3μήνου, αλλιώς να κατεβάζει το app από το κατάστημα.
    Αλλά δυστυχώς εχει να ανταγωνισθεί 1+ εκατομμύρια εφαρμογές στα άλλα μαγαζιά, οπότε έχει δώσει βάρος στην ποσότητα αντί στην ποιότητα.

  2. #137
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από protsimer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς. Είναι θέμα development. Οι devs δεν έχουν κάνει recompile τις εφαρμογές με το τελευταίο sdk.
    Αυτό που θα μπορούσε να κάνει η MS είναι να γίνει πιο αυστηρή και να "απαιτεί" ενημέρωση με το τελευταίο sdk εντός πχ 3μήνου, αλλιώς να κατεβάζει το app από το κατάστημα.
    Αλλά δυστυχώς εχει να ανταγωνισθεί 1+ εκατομμύρια εφαρμογές στα άλλα μαγαζιά, οπότε έχει δώσει βάρος στην ποσότητα αντί στην ποιότητα.
    συγκρίνοντας τις ιδιες εφαρμογές σε android και windows, η υλοποίηση των περισσοτέρων στα windows υπολείπεται σε αισθητική αλλά κυρίως λειτουργικότητα.
    ελπίζω με το πέρασμα στα windows 10 να βελτιωθεί η κατάσταση.

  3. #138
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από protsimer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς. Είναι θέμα development. Οι devs δεν έχουν κάνει recompile τις εφαρμογές με το τελευταίο sdk.
    Αυτό που θα μπορούσε να κάνει η MS είναι να γίνει πιο αυστηρή και να "απαιτεί" ενημέρωση με το τελευταίο sdk εντός πχ 3μήνου, αλλιώς να κατεβάζει το app από το κατάστημα.
    Αλλά δυστυχώς εχει να ανταγωνισθεί 1+ εκατομμύρια εφαρμογές στα άλλα μαγαζιά, οπότε έχει δώσει βάρος στην ποσότητα αντί στην ποιότητα.
    Πάντως το viber πχ έχει κάνει άπειρες αναβαθμίσεις. Το skype που είναι και της MS δεν θα έπρεπε να δείχνει το παράδειγμα;
    Εγώ πιστεύω ότι όπως και να έχει η αρχιτεκτονική του λειτουργικού περιορίζει σημαντικά.
    Να σου πω τι εννοώ.
    Για να είναι light weight και να έχει καλή διάρκεια στην μπαταρία, όλα τα notifications χειρίζονται από το λειτουργικό. Αυτό κάνει pull όποτε θέλει και όποτε αγαπάει.
    Όταν πχ το os τραβήξει κάποια μηνύματα, τότε ξέρει σε ποια εφαρμογή ανήκουν πχ στο viber και αν πατήσεις πάνω του, τότε αυτό πρέπει να φορτώσει. Γρήγορα ή αργά, όπως και να έχει, πρέπει να ξανα-κατεβάσει τα μηνύματα και αυτό είναι ιδιαίτερα αισθητό. Με τον ίδιο χαρακτηριστικό τρόπο δουλεύει και η κλίση. Σε αργά μηχανάκια φαίνεται ΠΟΛΥ έντονα και δεν πιστεύω ότι δεν έχει γίνει recompile.
    Από την άλλη στα αργά μηχανάκια είναι ΠΟΛΥ πιο σούπερ από android.
    Κάπου θα έπρεπε να υπάρχει μια επιλογή πιστεύω για να μην σκοτώνουν τα γρηγορότερα μηχανάκια.
    Ότι και να κάνουν με το sdk αν δεν αλλάξουν την παραπάνω αρχιτεκτονική τότε κλάψτα χαράλαμπε.

  4. #139
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Μαλλον εχει να κανει με τη λογικη 'σκοτωνω ολα τα processes απο το background', οποτε αναγκαστηκα τα κανει load απο την αρχη μολις πατησεις το notification.
    Ωραια λογικη για low end συσκευες των 50€ αλλα για οτιδηποτε πανω ειναι θανατος.

    Τα 10ρια τα δοκιμασα λιγο στο 640, και ειδα τις ιδιες καθυστερησεις.

  5. #140
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαλλον εχει να κανει με τη λογικη 'σκοτωνω ολα τα processes απο το background', οποτε αναγκαστηκα τα κανει load απο την αρχη μολις πατησεις το notification.
    Ωραια λογικη για low end συσκευες των 50€ αλλα για οτιδηποτε πανω ειναι θανατος.

    Τα 10ρια τα δοκιμασα λιγο στο 640, και ειδα τις ιδιες καθυστερησεις.
    αυτό που κάνει τεχνικά είναι ότι στέλνει στην εφαρμογή μήνυμα ότι θα γίνει "tombstone". Όλα τα λειτουργικά των κινητών το κάνουν αυτό και έτσι μπορούν να ανακτήσουν μνήμη.
    Η βασική διαφορά είναι ότι στο android λύνουν το πρόβλημα του data layer μέσω κάποιου service. Στα Windows Phone αυτό δεν γίνεται. Αν θυμάμαι καλά, λες στο λειτουργικό μια συνάρτηση ή ένα μικρό τμήμα κώδικα που πρέπει να τρέχει στο background. Πχ gps tracker. Αν θυμάμαι καλά ο μόνος λόγος που έχουν σκεφτεί να γίνεται αυτό είναι το location tracking. Δηλαδή στην MS δεν είχαν ποτέ στο μυαλό τους το data layer σε service μόνιμα να τρέχει.

  6. #141
    Εγγραφή
    30-03-2008
    Περιοχή
    Munich
    Μηνύματα
    309
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    100Mbps / 6Mbps
    ISP
    Kabel Deutschland
    Router
    Hitron CVE-30360
    Πάντως προσωπικά οι εφαρμογές πλεον που είναι διαθέσιμος στο Store , αν και σε καμία περίπτωση δε συναγωνίζονται της Google και της Apple , πιστεύω ότι είναι επαρκείς να καλύψουν την πλειονότητα των χρηστών. Το κινητό μου Lumia 640 DS έχει πάνω την έκδοση 8.1 Update 2 και είμαι πολύ ικανοποιημένος από το λειτουργικό. Σίγουρα υπάρχουν ελλείψεις αλλά προσωπικά πάλι δεν είναι ικανές να με κάνουν να επιστρέψω στο Android.

  7. #142
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pgge3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως προσωπικά οι εφαρμογές πλεον που είναι διαθέσιμος στο Store , αν και σε καμία περίπτωση δε συναγωνίζονται της Google και της Apple , πιστεύω ότι είναι επαρκείς να καλύψουν την πλειονότητα των χρηστών. Το κινητό μου Lumia 640 DS έχει πάνω την έκδοση 8.1 Update 2 και είμαι πολύ ικανοποιημένος από το λειτουργικό. Σίγουρα υπάρχουν ελλείψεις αλλά προσωπικά πάλι δεν είναι ικανές να με κάνουν να επιστρέψω στο Android.
    Ειναι απλα σχετικα καλο κινητο για την τιμη του και τιποτα πραπανω.
    Οποια συγκριση με android ειναι ατυχης.

  8. #143
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι απλα σχετικα καλο κινητο για την τιμη του και τιποτα πραπανω.
    Οποια συγκριση με android ειναι ατυχης.
    Εντάξει τώρα γίνεσαι άδικος πιστεύω και εξαρτάται τι θέλει ο χρήστης
    Εγώ ακόμα θεωρώ ότι η αρχική οθόνη και γενικά οι ρυθμίσεις είναι σαφώς ανώτερες σε WP από android.
    Απλά οι εφαρμογές και το πως κυκλοφορεί το data είναι το πρόβλημα για μένα

  9. #144
    Εγγραφή
    30-03-2008
    Περιοχή
    Munich
    Μηνύματα
    309
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    100Mbps / 6Mbps
    ISP
    Kabel Deutschland
    Router
    Hitron CVE-30360
    Ακριβώς και εγώ πιστεύω είναι τι χρήση και γιατί θέλει ο καθένας να χρησιμοποιεί το Smartphone του. Προσωπικά θέλω από ένα Smartphone να "σερφάρω" φυσικά στο internet, να κάνω συγχρονισμό τα emails μου απο το Yahoo Email μου στο κινητό μου, να χρησιμοποιώ το Spotify και εφαρμογές για Youtube για διασκέδαση, αμα με ενδιαφέρει κανένα τραγουδάκι και δεν ξέρω ποιο είναι μέσω του Shazam το βρίσκω, για την επικοινωνία μου με τους φίλους μου υπάρχει διαθεσιμο το Viber και το whatsapp. Για όλες λοιπόν τις παραπάνω χρήσεις το κινητό μου και το λειτουργικό , προσωπικά πάντα , με καλύπτει σε μεγάλο βαθμό.

    Σύγκρινα επίσης τον ενσωματωμένο μετρητή data των Windows Phone με αυτόν που δίνει η online σελίδα διαχείρισης της σύνδεσης μου. Υπάρχει μια μικρή απόκλιση της τάξης του 2-3% αλλά πιστεύω πως είναι εντάξει αυτή η απόκλιση.

  10. #145
    Εγγραφή
    14-07-2006
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    7.001
    Downloads
    9
    Uploads
    3
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    RB951G2HnD
    SNR / Attn
    14(dB) / 6(dB)
    Ποιο spotify ρε τρελέ μου... την εφαρμογή την κάναν ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ λειτουργική 3 χρόνια μετά. Δεν θα μιλήσω καν για Viber Whatsapp κα.

  11. #146
    Εγγραφή
    30-03-2008
    Περιοχή
    Munich
    Μηνύματα
    309
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    100Mbps / 6Mbps
    ISP
    Kabel Deutschland
    Router
    Hitron CVE-30360
    Δεν ξέρω πως είναι οι αντίστοιχες εκδόσεις των εφαρμογών σε Android και iOS αλλά πάντως αυτές που χρησιμοποιώ τις βρίσκω αρκετά λειτουργικές. Ενδεχομένως παλιότερα να ήταν χάλια και μη λειτουργικές σημασία όμως έχει ότι οι εκδόσεις για Windows Phone εξελίσσονται και βελτιώνονται, σίγουρα με πολύ πιο αργούς ρυθμούς.

    Σίγουρα δεν μπορείς να συγκρίνεις μια Ferrari με ένα Fiat αλλά άμα έχει κλιματισμό, γιατί το καλοκαίρι στην Ελλάδα δε παλεύεται , μια χαρά είναι και το Fiat

  12. #147
    Εγγραφή
    16-03-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    376
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus 2
    Παντως παιδιά μπορώ και εγω να πω μιας και επέλεξα ένα 640 lte για εταιρικό και έχωντας και ένας nexus 5 πως το 640 είναι πολύ συμπαθητικό. Τουλάχιστον για εμένα που δεν θα βάλω πολλές εφαρμογές και δεν θα το σκαλίσω μου φαίνεται αρκετά καλό...Να οκ δεν έχει ούτε τον αριθμό των εφαρμογών του android και ούτε και την ποιότητα των εφαρμογών του αλλά δεν έχει και τα κολλήματα/bugs του android. Το έχω περίπου 1 μήνα και δεν έχει κολλήσει ούτε μία φορά να μην το ματιάσω χώρια που η μπαταρία του κρατάει αρκετά περισσότερο τουλάχιστον από nexus 5 μου.

  13. #148
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SiliconManC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παντως παιδιά μπορώ και εγω να πω μιας και επέλεξα ένα 640 lte για εταιρικό και έχωντας και ένας nexus 5 πως το 640 είναι πολύ συμπαθητικό. Τουλάχιστον για εμένα που δεν θα βάλω πολλές εφαρμογές και δεν θα το σκαλίσω μου φαίνεται αρκετά καλό...Να οκ δεν έχει ούτε τον αριθμό των εφαρμογών του android και ούτε και την ποιότητα των εφαρμογών του αλλά δεν έχει και τα κολλήματα/bugs του android. Το έχω περίπου 1 μήνα και δεν έχει κολλήσει ούτε μία φορά να μην το ματιάσω χώρια που η μπαταρία του κρατάει αρκετά περισσότερο τουλάχιστον από nexus 5 μου.
    Όπως τα περιγράφεις εσύ θες τηλέφωνο κινητό. Στην περίπτωση σου συμφωνώ καθώς και μεγαλύτερη διάρκεια έχει, και καλύτερη σταθερότητα αλλά και πιο συγκροτημένη Ε εμπειρία στις επαφές και dialer.

    Εξαρτάται τι ζητά κανείς.
    Όμως για μένα τα παραπάνω τα έκανες και με άλλο κινητό που είσαι ακόμα καλύτερα. Μόνο ο συγχρονισμός των επαφών λείπει. Από μπαταρία δεν συζητάμε...

    Sent from my Lenovo K50-t5 using Forum Runner
    Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για κάποια χαζά λάθη, αλλά υπάρχει θέμα με τα μάτια.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  14. #149
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Για δευτερο κινητο το εχω βολευτει το 640. Κραταει αιωνες η μπαταρια.

    Αυτα που με χαλανε παρα πολυ ειναι το απαραδεκτο πληκτρολογιο με το αργο autocorrection και η χαλια ποιοτητα κατασκευης.

  15. #150
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    και η χαλια ποιοτητα κατασκευης.
    Ώπ αυτό δεν το περίμενα. Το 625 για τα λεφτά του ήταν σουπερ. Το 640 XL που είδα πολύ σύντομα από ένα φίλο μου φάνηκε παραπλήσιο.

Σελ. 10 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 5891011 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-14, 13:00
  2. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-14, 04:31
  3. Δωρεάν το Windows Phone απο την Microsoft!
    Από anon στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-14, 09:38
  4. Μηνύματα: 66
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-14, 14:49
  5. Μηνύματα: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-14, 18:25

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας