Σελ. 1 από 11 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 163
  1. #1
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Θέλω ουσιαστικά να αναφέρω τις εμπειρίες μου σαν ένας χρήστης που ξεκίνησε τα smart phone με windows phone 7.*, μεταπήδησε μετά σε ένα κινέζικο THL W200 και τώρα επέστρεψε στα windows phone 8.1
    Γενικά δεν κρύβω ότι είμαι microsoft fan boy καθώς από εκεί βγάζω το ψωμί μου σαν μηχανικός λογισμικού.

    Επίσης είμαι σχετικά ιδιότροπος χρήστης. Θέλω τα πράγματα να δουλεύουν καλά και να είναι λειτουργικά και αν γίνεται να είναι ευπαρουσιάστα.
    Δεν με ενοχλεί το ux θρησκεία αν και εφόσον σαν χρήστης μου δίνεται η δυνατότητα να παρακάμψω τα κενά ή τις ατέλειες που τυγχαίνει να μην μου αρέσουν.

    Με βάση αυτά θέλω να κάνω μια σύγκριση στα σημερινά Windows Phone και Android 4.*. Το τάμπλετ μου έχει πάρει lolipop αλλά εγώ δεν καταλαβαίνω προς τι ο καημός καθώς αισθάνομαι ότι με ζαλίζαν και το μόνο που έφεραν σε μια major version είναι μια εμφανιασιακή αλλαγή που και αυτή είναι συζητήσιμη πόσο πετυχημένη είναι.

    Κατά την γνώμη μου το κινητό με android είναι ένας πραγματικά φορητός υπολογιστής. Δεν ξέρω αν το smart phone καλύπτει ή σταματάει πριν αυτό τον ορισμό αλλά αν εξαιρέσεις κάποιους περιορισμούς που σχετίζονται με την φύση της συσκευής δεν υπάρχει κάτι που δεν μπορείς να κάνεις. Φέτος το καλοκαίρι δεν μου έλειψε ούτε στιγμή το λάπτοπ ενώ το tablet και αυτό συζητήσιμο ήταν με ένα κινητό 5 ιντσών.
    Το windows phone από την άλλη είναι στην καλύτερη ένα smart phone. Εγώ επειδή το τμήμα τηλέφωνο το έχω αναγκαστικά καθώς το θεωρώ και πολύ απαρχαιομένο τρόπο χρήσης των δικτύων κινητής τηλεφωνίας, νιώθω ότι θέλω τον υπολογιστή μου στην κωλότσεπη.
    Τα παρακάτω ίσως να είναι άδικα σε κάποιο βαθμό καθώς καλομάθει στο root χωρίς ενοχές.

    Αντί να εκθιάζω το android θα γράψω τι στραβό έχει κατά την γνώμη μου το Windows Phone.
    1. Πολύ επιθετικό tombstoning. Ουσιαστικά την εφαρμογή την σκοτώνει και όταν επιστρέφει όλα πρέπει να ξανασυνδεθούν. Δεν γνωρίζω αν το αντιλαμβάνομαι τόσο έντονα λόγω περιορισμένου hardware (lumia 625)
    2. Τσαπατσουλιές όπως το notificatιon center όπου είναι εντελώς παθητικό, άθλιο εμφανισιακά και καθόλου διαδραστικό με τις εφαρμογές.
    3. Πολύ επιθετικό από την microsoft, εγώ ξέρω πως πρέπει να είναι, υπακούστε. Δεν είναι στο βαθμό της apple αλλά δεν την καταλαβαίνω αυτή την εμμονή. Ρε παίδες στο seatle, γιατί να μην μπορεί ο χρήστης να αλλάγξει ένα πληκτρολόγιο και να κρατάει φρέσκια την συσκευή του μέχρι εσείς να φιλοτιμηθείτε να βγάλετε μια καλύτερη έκδοση; Και εντάξει δεν είστε σπεσιαλίστες στην πολυγλωσσικότητα αλλά υπάρχει και κόσμος που δεν μιλά μόνο μια γλώσσα, την Αμερικάνικη. Υπάρχει και κόσμος που θέλει swype στα ελληνικά, εκτός των αγγλικών, ολλανδικών και γαλλικών.
    4. Πολύ επιθετική ένωση της χώρας που μένεις με το region και το localization. Υπάρχει κόσμος που θέλει τα αγγλικά στις συσκευές τεχνολογίες αλλά θέλει και το μετρικό σύστημα. Εγώ πχ κατοικώ στο Βέλγιο, δεν είμαι Άγγλος αλλά θέλω Αγγλικά αλλά θέλω και το ευρώ και μετρικό σύστημα. Μετά από την επικοινωνία μου με το support, τους έριξα ένα ξέχεσμα αναφέροντας ότι σαν μηχανικός λογισμικού καταλαβαίνω ότι το παραπάνω είναι μια καθαρή απόφαση ux και δεν σχετίζεται με τεχνικούς περιορισμούς.
    5. Εντάξει η ποιότητα των εφαρμογών είναι απαράδεκτη γενικά.
    6. Ένα κουμπί απολύτως άχρηστο. Πιο άχρηστο δεν γίνεται αυτό το search κουμπί! Εγώ απορώ ποιος το χρησιμοποιεί; Και άντε και πήγαινε στο google πάλι θα απορούσα ποιος το χρησιμοποιούσε. Οι περισσότεροι έχουν εφαρμογές και ψάχνουν μέσα από αυτές, πχ imdb. ΤΟυλάχιστον εγώ δεν ψάχνω ποτέ στον browser του κινητού. Είπαμε φορητός υπολογιστής αλλά έχουμε και κάτι θεματάκια λόγω μεγέθους και πληκτρολογίου.
    7. Κακάσχημο store. και στο κινητό αλλά και στο web. Και ένα add to wishlist δεν θα έβλαπτε.
    8. Έλλειψη file system api. Καλά κάποιοι λίγοι έχουμε και ένα nas στο σπίτι μας και δεν μας απασχολεί διαρκώς το θέμα cloud.
    9. Ο mail client. Ακόμα και η εφαρμογή για το outlook.com είναι καλύτερη στο android από το απίστευτα περιοριστικό mail client του λειτουργικού.


    Από την άλλη έχει και κάποια καλά.
    1. Η μπαταρία κρατάει πολύ. Προφανώς γιατί μάλλον εστιάζει στο phone του smartphone, ενώ εγώ φορτίζω όπου βρω και θέλω υπερ φορητό υπολογιστή
    2. Η χρήση data είναι εξαιρετικά περιορισμένη χωρίς να θες root και firewalls.
    3. Η αρχική οθόνη. Καλά πιστεύω μακράν ότι είναι το καλύτεορ feature του λειτουργικού αλλά γενικά δεν το έχουν εκμεταλευτεί καθώς έχει πολλούς περιορισμούς. Για παράδειγμα το viber που θα μπορούσε να κάνει τα ίδια και περισσότερα από το android, εκμεταλευόμενος τα νούμερα πάνω στα tiles ουσιαστικά δεν κάνει τίποτα, μάλλον γιατί το λειτουργικό δεν το αφήνει (Δεν έχω ψάξει το sdk). Όμως το background που θέτει στα tiles όσο εντυπωσιακό φαίνεται στα βίντεο τόσο απαρατήτο περνάει στην καθημερινή του χρήση τελικά.
    4. Το communication hub και παλαιότερα το pictures hub. Πραγματικά είναι εντυπωσιακή η ένωση όλων αυτών των πηγών αλλά δεν έχει εκμεταλευτεί κατάλληλα.
    5. Το here maps αν και να πω την αμαρτία μου το δωρεάν navfree μάλλον είναι καλύτερο στα σημεία και έχω και τα ραντάρ ταχυτήτων.
    6. Μια εννιαία μνήμη και όχι τα καραγκιοζιλίκια του android partitioning.


    Γενικά ανταλαμβάνομαι πλήρως πως καταφέρνει το λειτουργικό να τρέχει σε 0.5GB μνήμη και να έχει τόση καλή μπαταρία.
    Γενικά είναι καλή πατέντα ότι ουσιαστικά όλα περνάνε μέσα από το λειτουργικό που βρίσκει αν υπάρχει κάτι καινούργιο για μια νέα εφαρμογή.
    Επιτρέπει στο κινητό να ελέγχει την μπαταρία και την χρήση του data. Από το 7.* ήταν εξαιρετικό το κινητό στα data σε αντίθεση με το android που ανοίγεις data και φεύγει με τα τσουβάλια.
    Όμως είναι πολύ περιοριστικό καθώς κάθε τι νέο χρειάζεται πολύ χρόνο για να υποστηριχτεί. Επίσης ουσιαστικά η εφαρμογή και το κινητό κρατάνε διαφορετικά connections προς το web service.
    Στο ανδροιντ που ρουφάει μπαταρία, ουσιαστικά ένα background service κρατάει την σύνδεση και η εφαρμογή μιλάει με αυτό. Και έτσι όταν ξεκινάει βρίσκει έτοιμο το connection και δεν κάνει το ενοχλητικό connecting και ξανά connecting.

    Εγώ πιστεύω ότι η ms έχει πέσει στην παγίδα του να έχει έλεγχο στο experience πληρώνοντας ακριβά την μη ευελιξία από ένα ανταγωνιστικό προϊόν που υπάρχει και πολύ περισσότερο καιρό.
    Αυτή η προσύλωση με το experience έχει καταντήσει σαν το σήμα κατατεθέν με την εταιρία (MS, Google, Apple) και ελπίζω να περάσει αυτή η αρρώστεια μια ώρα αρχύτερα. Ακόμα και η google έχει μπει σε αυτό το τροπάρι με το αμφιλεγόμενο material design.
    Δεν την καταλαβαίνω αυτή την προσύλωση στην εμφάνιση και τρόπο χρήσης πάνω από την λειτουργικότητα. Ίσως είμαι δεινόσαυρος από τα 36 μου, αλλά ας κάνει πρώτα αυτά που πρέπει και μετά καλοδεχούμενη η παρουσίαση.

    Προσωπικά το σκέφτομαι να γυρίσω πίσω σε κινέζικη συσκευή. Δεν θα έπερνα moto g2 γιατί αυτό το gravity box μου επιτρέπει να έχω άποψη και να κάνω τις επιλογές μου. Και μόνο την φιλοσοφία που φέρνει με κάνει να θέλω να γυρίσω σε κάτι με αυτή την παραμετροποιήση. Ο κόσμος μιλάει για κλικ και χαζομάρες αλλά τα πιο σημαντικά πράγματα όπως η εποπτεία την περνάνε στο ντούκου.
    Θα ξαναπω ότι εγώ θέλω ένα φορητό υπολογιστή και γιαυτό με χαρά θα πήγαινα μέχρι τις 5.5 ίντσες και ξέμενα από μπαταρία, κάτι που λύνεται εύκολα πολύ. Για να είναι υπολογιστής πρέπει να σου δίνει την αίσθηση ενός υπολογιστή με κυριότερο χαρακτηριστικό το multitasking έστω και με tricks όπως τα service proxies που στήνουν στο android. Όσον αφορά την αρχική οθόνη, ντεμί καλά τα καταφέρνει και ένας launcher που είχα αγοράσει. Φυσικά λόγω περιορισμών από το λειτουργικό δεν μπορούσε να κάνει τα ίδια.

    Είμαι όμως περιέργος και για την εξέλιξη του λειτουργικού γιατί αν το θελήσει η MS μπορεί να κάνει πολύ καλά πράγματα. Έγω πολλές προσδοκίες από το Ναντέλα και ελπίζω με το windows phone 10 να επαναπροσδιορίσουν πολλούς από τους λάκους που έχουν ανοίξει στον εαυτό τους.
    Επίσης ρε Ναντέλα, αντί να ανακοινώνεις απολύσεις, δεν παίρνεις τον στρατό που σου περισσεύει να φτιάξει τις εφαρμογές; Βάλε το στρατό σου να λάμψει το Windows Phone και όταν εδραιωθείς το ξανασυζητάμε. Τι στο διάλο devices and services θέλει να λέγεσαι;

  2. #2
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Επιασα σημερα και επαιξα 10 λεπτα με ενα Lumia, αν το ειδα καλα το 530 ηταν.

    Καλη η αρχικη οθονη, ολα τα άλλα ομως με απογοητευσαν.
    Δεν ξερω αλλα οι επιλογες που εχει ο χρηστης δεν ειναι εμφανεις, ειναι ασχημο να βλεπεις πχ το systems στον τιτλο και μιση λεξη απο το applications

    Tα κεφαλαια δεν ξερω γιατι δεν τα συμπαθουν.

  3. #3
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.723
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    και γω ειχα ευχαριστη εμπειρια,ομως ηταν λιγο για μενα.δε με πειραξε που δεν εχει παραμετροποιηση της εμφανισης,συνηθιζω ευκολα.ομως οι ελλειψεις ηταν αρκετες,ειδικα απο εφαρμογες.επισης στο 7.5 που ειχα εγω,ηταν πληρως ανυπαρκτο το multitasking ..
    VAMOS ARIS

  4. #4
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blade_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    και γω ειχα ευχαριστη εμπειρια,ομως ηταν λιγο για μενα.δε με πειραξε που δεν εχει παραμετροποιηση της εμφανισης,συνηθιζω ευκολα.ομως οι ελλειψεις ηταν αρκετες,ειδικα απο εφαρμογες.επισης στο 7.5 που ειχα εγω,ηταν πληρως ανυπαρκτο το multitasking ..
    Έχει αλλάξει αρκετά στην σειρά 8.
    Βασικά τα 7 ήταν αρπαχτή κατά την γνώμη μου στην οποία τελικά έριξαν πολλά λεφτά για να πάνε στράφη!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιασα σημερα και επαιξα 10 λεπτα με ενα Lumia, αν το ειδα καλα το 530 ηταν.

    Καλη η αρχικη οθονη, ολα τα άλλα ομως με απογοητευσαν.
    Δεν ξερω αλλα οι επιλογες που εχει ο χρηστης δεν ειναι εμφανεις, ειναι ασχημο να βλεπεις πχ το systems στον τιτλο και μιση λεξη απο το applications

    Tα κεφαλαια δεν ξερω γιατι δεν τα συμπαθουν.
    Είναι χαρακτηριστικό του UX design. Σου δίνει την αίσθηση και καλά ότι υπάρχει συνέχεια στη οθόνη.
    Επίτηδες είναι δηλαδή.

  5. #5
    Εγγραφή
    13-01-2012
    Μηνύματα
    295
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Η αλήθεια είναι ότι για κινητα wp που είναι πάμφθηνα δεν μπορούμε να κάνουμε παράπονα εφόσον έχει αποδειχθεί ότι δεν κολλάνε ! Ομως λαμβανοντας υποψην και τις ακριβότερες προτάσεις , πράγματι ακόμα χρειάζεται βελτίωση το WP os

  6. #6
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από parigoritis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλήθεια είναι ότι για κινητα wp που είναι πάμφθηνα δεν μπορούμε να κάνουμε παράπονα εφόσον έχει αποδειχθεί ότι δεν κολλάνε ! Ομως λαμβανοντας υποψην και τις ακριβότερες προτάσεις , πράγματι ακόμα χρειάζεται βελτίωση το WP os
    Ναι αλλά σε σχέση με ένα σημερινό motog2 δεν είναι ποια τόσο φθηνά!

  7. #7
    Εγγραφή
    13-08-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.102
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δεν το λες και πάμφθηνο το g2. Στην κατηγορία κινητών <130Ε το wp έχει μεγάλο πλεονέκτημα χρήσης

  8. #8
    Εγγραφή
    03-03-2012
    Μηνύματα
    672
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    @demelene οι εφαρμογές τρίτων που πιθανόν δεν είναι καλές μπορούν να καθορίσουν την ποιότητα του λειτουργικού; Εγω είμαι ευχαριστημένος απο τα 8.1 τόσο από τις εφαρμογές όσο και απο τις ρυθμίσεις. Πάντα εχθρός του καλού είναι το καλύτερο βέβαια. Αλλά η εμπειρία απο το λειτουργικό είναι καλή => σε πολλά σημεία βαρετά καλή => όλα λειτουργούν όπως πρέπει = κανένα ενδιαφέρον "πειράγματος" Από την άλλη, δεν μου αρέσει ας πούμε οτι δεν μπορεί να "πάρει" σύνδεση internet όταν είναι συνδεδεμένο μέσω usb σε pc.

    Όσον αφορά στο development, δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ αλλά μπορώ να πω για το development σε android: ΑΘΛΙΟ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΚΟΚΚΑΛΟ. Ουσιαστικά, αν ως developer μπορείς να ψουλέψεις με συνθήκες 1980 τότε ίσως επιβιώσεις. Κάτι μου λέει λοιπόν οτι το development σε wp είναι κλάσεις ανώτερο μόνο και μονο λόγω της υπάρξης του visual studio ως εργαλείου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Tzitziloni : 02-12-14 στις 14:56.

  9. #9
    Εγγραφή
    14-07-2006
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    7.001
    Downloads
    9
    Uploads
    3
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    RB951G2HnD
    SNR / Attn
    14(dB) / 6(dB)
    Ναι και μία μαϊμού στην κυριολεξία μπορεί να προγραμματίσει σε WP το θέμα είναι τι μπορεί να κάνει το πρόγραμμά της.

  10. #10
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tzitziloni Εμφάνιση μηνυμάτων
    @demelene οι εφαρμογές τρίτων που πιθανόν δεν είναι καλές μπορούν να καθορίσουν την ποιότητα του λειτουργικού; Εγω είμαι ευχαριστημένος απο τα 8.1 τόσο από τις εφαρμογές όσο και απο τις ρυθμίσεις. Πάντα εχθρός του καλού είναι το καλύτερο βέβαια. Αλλά η εμπειρία απο το λειτουργικό είναι καλή => σε πολλά σημεία βαρετά καλή => όλα λειτουργούν όπως πρέπει = κανένα ενδιαφέρον "πειράγματος" Από την άλλη, δεν μου αρέσει ας πούμε οτι δεν μπορεί να "πάρει" σύνδεση internet όταν είναι συνδεδεμένο μέσω usb σε pc.

    Όσον αφορά στο development, δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ αλλά μπορώ να πω για το development σε android: ΑΘΛΙΟ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΚΟΚΚΑΛΟ. Ουσιαστικά, αν ως developer μπορείς να ψουλέψεις με συνθήκες 1980 τότε ίσως επιβιώσεις. Κάτι μου λέει λοιπόν οτι το development σε wp είναι κλάσεις ανώτερο μόνο και μονο λόγω της υπάρξης του visual studio ως εργαλείου.
    Από όσο λίγο έχω δει ναι πράγματι για wp πρέπει να είναι εύκολο αν αποφασίσουν πιο sdk να κρατήσουν.

    Εγώ δεν μπορώ να δεχθώ ότι δεν μπορώ να έχω ένα καλύτερο πληκτρολόγιο.
    Μου φαίνεται τόσο γελοίο όσο με την πώληση αυτοκινήτων όπου μέχρι πριν το bluetooth δεν μπορούσες να αλλάξεις ηχοσύστημα.
    Η σύγκριση τιμών και ο ρυθμός εξέλιξης είναι ασύγκριτος.

    Συμφωνώ ότι το wp είναι πιο σταθερά αλλά από την άλλη αν δεν αφήνεις τις εφαρμογές να κάνουν τίποτα τότε έτσι ξέρω και εγώ.

    Αν αντιληφθείς τον μηχανισμό των notifications τότε θα δεις τα καλά και τα κακά.
    Προσωπικά έχω βαρεθεί να φορτώσει η κάθε εφαρμογή και να ξανακάνει connect.

  11. #11
    Εγγραφή
    15-03-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    292
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΑΙΑΣ
    Router
    usr 9108
    SNR / Attn
    24(dB) / 31(dB)
    Σαν χρήστης WP 7 εδώ και τρία χρόνια και WP8 εδώ και κάτι βδομάδες το μόνο που με ενοχλεί σοβαρά και στα δύο είναι η φόρτωση των εφαρμογών (ακόμα και όταν τις αφήνεις στο background) καθώς και το άλλο που λέει ο φίλος πιο πάνω, ότι ορισμένοι τίτλοι (είτε ονόμα είτε οτιδήποτε άλλο) εμφανίζονται είτε μόνο σαν κεφαλαία είτε μισά.

    Από την άλλη με πολύ λίγα χρήματα μπορείς να πάρεις συσκευή την οποία όσο και να την φορτώσεις θα σου δουλεύει από την πρώτη μέχρι την τελευταία στιγμή με τον ίδιο τρόπο και δεν θα βαραίνει όπως στο android.
    Έτσι να κάνουμε καμιά σχιζοφρένεια που και που να γουστάρουμε.

    Βοηθείστε μας στην μάχη κατά των ασθενείων σε όλο τον κόσμο


    "Α Dirty Mind Is A Joy Forever" Oscar Wylde

  12. #12
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bmwe30 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαν χρήστης WP 7 εδώ και τρία χρόνια και WP8 εδώ και κάτι βδομάδες το μόνο που με ενοχλεί σοβαρά και στα δύο είναι η φόρτωση των εφαρμογών (ακόμα και όταν τις αφήνεις στο background) καθώς και το άλλο που λέει ο φίλος πιο πάνω, ότι ορισμένοι τίτλοι (είτε ονόμα είτε οτιδήποτε άλλο) εμφανίζονται είτε μόνο σαν κεφαλαία είτε μισά.

    Από την άλλη με πολύ λίγα χρήματα μπορείς να πάρεις συσκευή την οποία όσο και να την φορτώσεις θα σου δουλεύει από την πρώτη μέχρι την τελευταία στιγμή με τον ίδιο τρόπο και δεν θα βαραίνει όπως στο android.
    Θα συμφωνούσα παλιά με αυτό. Σήμερα όμως το asus pe700 έχει μόλις 190 ευρώ σε αντίθεση με μια συσκευή σαν το lumia 625 που έχει 150. Δεν είναι πια και τόσο μεγάλη η διαφορά για αυτά που μπορείς να κάνεις.

    Αν κοιτάξεις τα τεχνικά χαρακτηριστικά τότε αυτά είναι χαώδη. Μπράβο στην ms που έχει ένα λειτουργικό που αντέχει με τόσο χαμηλά specs αλλά μήπως το κάνει αυτό με κομένο το ένα και το άλλο;
    Μήπως το επιχείρημα είναι τύπου apple όταν δεν μπορούσες να στείλεις mms αλλά το unlock ήταν γαμάτο;

    Και εγώ έχω βρίσει το android για πολλά και ειδικά το partitioning. Από την 4.4 τα έχει ξεπεράσει αυτά όμως και γενικά δεν έχει ποια κάτι τόσο ενοχλητικό καθώς και το hardware σε αντίστοιχες τιμές είναι αρκετά αναβασμένο.

    Βλέποντας τα ακριβότερα μοντέλα της σειρά 7 και 8 ουσιαστικά μόνο μισό mega παραπάνω βλέπεις και είναι πανάκριβά και χωρίς να τα έχω δει δεν προσδοκώ ότι θα έχουν άλλη συμπεριφορά. Το connection όπως και να το κάνουμε είναι θέμα δικτύου.

    Βασικά θέλω να πετύχει το WP καθώς δεν συμπαθώ την google. Δυστυχώς αισθάνομαι ότι θέλει πολύ δουλειά ακόμα και το λειτουργικό και οι εφαρμογές.
    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν βάζει τον στρατό της να το φτιάξει και από τις δύο πλευρές.

  13. #13
    Εγγραφή
    15-03-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    292
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΑΙΑΣ
    Router
    usr 9108
    SNR / Attn
    24(dB) / 31(dB)
    Κατά τη γνώμη κ εμπειρία μου το θέμα δεν είναι τόσο τσ σπεκς όσο το οως τα διαχειρίζεται το λογισμικό.

    Και βλέποντας την χαώδη διαφορα μεταξύ wp7.5/8 με το wp8 πιστεύω ότι θα πανε καλά.

    Δε μπορώ να θεωρησω ως προτερημα ενός λειτουργικού το ποσο καστομαιζεσιον μπορεί να δεχτεί (αν κ αυτό με το πληκτρολόγιο είναι σωστό) αλλά το να είναι σταθερό καθολη τη διάρκεια χρήσης του (κάτι που με το android 4.2.2 που έχω σε ταμπλετ δε συμβαίνει) και να υποστηρίζεται από τη μητρική εταιρεία. Κ εγω θέλω να πετύχει το WP κ γιαυτο που λες αλλά κ για να υπάρχει ανταγωνισμός, ο οποίος έτσι κ αλλιώς θα οδηγήσει σε καλύτερα λγισμικα (τουλάχιστον τα wp/android). Κβμην ξχνσς ότι το WP έχει διορθώσει παρσ πολλές παιδικές ασθένειες παρόλο που πρωτοβγήκε πριν τρία σκάρτα χρονια.
    Έτσι να κάνουμε καμιά σχιζοφρένεια που και που να γουστάρουμε.

    Βοηθείστε μας στην μάχη κατά των ασθενείων σε όλο τον κόσμο


    "Α Dirty Mind Is A Joy Forever" Oscar Wylde

  14. #14
    Εγγραφή
    14-07-2006
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    7.001
    Downloads
    9
    Uploads
    3
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    RB951G2HnD
    SNR / Attn
    14(dB) / 6(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bmwe30 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Δε μπορώ να θεωρησω ως προτερημα ενός λειτουργικού το ποσο καστομαιζεσιον μπορεί να δεχτεί (αν κ αυτό με το πληκτρολόγιο είναι σωστό) αλλά το να είναι σταθερό καθολη τη διάρκεια χρήσης του (κάτι που με το android 4.2.2 που έχω σε ταμπλετ δε συμβαίνει) και να υποστηρίζεται από τη μητρική εταιρεία.
    Αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα. Άλλος μπορεί να το παίρνει για να πουλήσει μούρη άλλος για την λειτουργικότητά του και άλλος για να βλέπει 2 χρώματα και κουτάκια, να μην μπορεί να αλλάξει φόντο αλλά να μπορεί να λέει ότι είναι σχετικά γρήγορο ακόμα και με 256RAM.

  15. #15
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bmwe30 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατά τη γνώμη κ εμπειρία μου το θέμα δεν είναι τόσο τσ σπεκς όσο το οως τα διαχειρίζεται το λογισμικό.

    Και βλέποντας την χαώδη διαφορα μεταξύ wp7.5/8 με το wp8 πιστεύω ότι θα πανε καλά.

    Δε μπορώ να θεωρησω ως προτερημα ενός λειτουργικού το ποσο καστομαιζεσιον μπορεί να δεχτεί (αν κ αυτό με το πληκτρολόγιο είναι σωστό) αλλά το να είναι σταθερό καθολη τη διάρκεια χρήσης του (κάτι που με το android 4.2.2 που έχω σε ταμπλετ δε συμβαίνει) και να υποστηρίζεται από τη μητρική εταιρεία. Κ εγω θέλω να πετύχει το WP κ γιαυτο που λες αλλά κ για να υπάρχει ανταγωνισμός, ο οποίος έτσι κ αλλιώς θα οδηγήσει σε καλύτερα λγισμικα (τουλάχιστον τα wp/android). Κβμην ξχνσς ότι το WP έχει διορθώσει παρσ πολλές παιδικές ασθένειες παρόλο που πρωτοβγήκε πριν τρία σκάρτα χρονια.
    Φυσικά αφού το ξυλώσαν κατά βάση όλο το 7.*.
    Εμένε με εκνευρίζει αυτή η αλαζονεία ορισμένων εταιρίων να πιστεύουν ότι αυτές ξέρουν καλύτερα και να σχεδιάζουν με βάση αυτό.
    Αυτό με εκνευρίζει περισσότερο από όλα αυτή την στιγμή.

    Εϊμαι περίεργος να δω τι θα γίνει με τα 10άρια. Γιαυτό και το κρατάω.
    Θα δώσει το ίδιο sdk? Γιατί αν το δώσει τότε θα μπορείς να κάνεις πραγματικά ότι θες εκτός από το να αλλάξεις το πληκτρολόγιο

    Είμαι πολύ περίεργος για την εννοποιήση εκτός και αν είναι μούφα και μόνο στο core

Σελ. 1 από 11 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-14, 13:00
  2. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-14, 04:31
  3. Δωρεάν το Windows Phone απο την Microsoft!
    Από anon στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-14, 09:38
  4. Μηνύματα: 66
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-14, 14:49
  5. Μηνύματα: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-14, 18:25

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας