Σελ. 8 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 367891013 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 106-120 από 199
  1. #106
    Εγγραφή
    14-10-2010
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5499
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    14(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pipis71 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά τα ρούτερ που δίνουν οι εταιρίες στην πλειοψηφία τους δεν είναι για αυτούς που έχουν απαιτήσεις απο το internet.Δεν μπορείς να βασιστείς σε εταιρικό ρούτερ π.χ εαν παίζεις multiplayer games στο pc σου.Στο wifi υπάρχουν προβλήματα γιατί δεν μπορούν να διαχειριστούν πολλούς χρήστες ταυτόχρονα και επειδή δεν έχουν adaptive qos εαν αρχίσει κάποιος να κατέβαζει κάτι,οι υπόλοιποι σέρνονται.
    Η λύση είναι δυστυχώς λόγω του Voip που πρέπει υποχρεωτικά να περνάει μέσα απο το εταιρικο ρούτερ,να το αφήσει κάποιος σαν modem μόνο,συνδέοντας το με ενα ξεχωριστό ρούτερ,το οποίο θα κάνει τα υπόλοιπα(Wifi,Lan,Qos κ.τ.λ)
    Η λύση του ενα σε όλα δεν αποδίδει,ειδικά με τα ρούτερ που δίνουν,και δεν πρόκειται ποτέ να δώσουν καλύτερα.Είχα για παρα πολλά χρόνια modem-ρούτερ στην πλειοψηφία απο το εμπόριο.Πρίν λίγο σχετικά καιρό,επέλεξα την λύση modem σε ενσύρματο router και απο εκεί σε WiFi access point.
    Δεν ξανασχολήθηκα με το θέμα internet.Εξαφανίστηκε το bufferbloat,το ασύρματο έχει απίστευτη εμβέλεια χωρίς το παραμικρό κόλλημα,και γενικά διαπίστωσα πως όταν κάθε συσκεύη κάνει την δουλειά της ξεχωριστά,το συνολικό αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό.
    Αφήστε το εταιρικό modem-router της Νοva,OTE κ.τ.λ σαν modem και voip,και θα δείτε τεράστια διαφορά.
    Εάν με το εταιρικό modem-router της Νοva (ακόμη έπειτα και από αλλαγή) κλειδώνεις χάλια σε σχέση με τα υπόλοιπα τότε η προφανής αυτή λύση δεν είναι εφικτή.

  2. #107
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Πάντως βλέπω σκάβουν το κέντρο για FTTH. Λογικό γιατί όλοι αυτοί είχαν ταχύτητες μέχρι 50. Να δω αν και πότε θα σκάψουν για FTTH και περιμετρικά της πόλης , εκεί που έχουν βάλει καμπίνες. Όχι τίποτα άλλο , αλλά θα είχαμε λιγη έκπτωση.

  3. #108
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.752
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εκεί που έχει μπει VDSL, δεν μπαίνει FTTH..

    Μόνο στο πολύ μέλλοννν.. θα μπορούσε καμπίνα VDSL να δώσει και FTTH υπό προυποθέσεις..
    αλλά μάλλον τότε δεν θα υπάρχουν κουπόνια..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  4. #109
    Εγγραφή
    06-01-2006
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    FritzBox 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκεί που έχει μπει VDSL, δεν μπαίνει FTTH..

    Μόνο στο πολύ μέλλοννν.. θα μπορούσε καμπίνα VDSL να δώσει και FTTH υπό προυποθέσεις..
    αλλά μάλλον τότε δεν θα υπάρχουν κουπόνια..
    Μα στο κέντρο που σκάβουν, υπάρχει κανονικά σύνδεση vdsl

  5. #110
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.752
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μιλάμε για VDSL από καμπίνα.. όχι από το A/K ..
    δηλαδή για δίκτυα υψηλών ταχυτήτων για "όλους"..

    Λογικά και οι 3 πάροχοι θα πρέπει να καλύψουν όλους τους συνδρομητές κοντά στα A/K των οποίων τα καφάο δεν είχαν μπει στις αναθέσεις για "αναβάθμιση" έως τώρα..
    Στις λίστες της EETT δηλαδή..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  6. #111
    Εγγραφή
    06-01-2006
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    FritzBox 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλάμε για VDSL από καμπίνα.. όχι από το A/K ..
    δηλαδή για δίκτυα υψηλών ταχυτήτων για "όλους"..

    Λογικά και οι 3 πάροχοι θα πρέπει να καλύψουν όλους τους συνδρομητές κοντά στα A/K των οποίων τα καφάο δεν είχαν μπει στις αναθέσεις για "αναβάθμιση" έως τώρα..
    Στις λίστες της EETT δηλαδή..
    VDSL από καμπίνα δεν έχουν σε οδούς όπως η Μαρτίου, η Ξάνθου ή κοντά στο υδραγωγειο; Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά αυτή την εντύπωση εχω. Αφού υπάρχουν κανονικά καμπίνες. Και εκτός αυτών των περιοχών είδα και σε άλλες περιοχές που βλέπω καμπίνες να υπάρχουν σκαψιματα.

    Ίσως κάνω και λάθος, αλλά όπως και να έχει μακάρι να δούμε FTTH και σε άλλες περιοχές. Τι να πω

  7. #112
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.752
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μεγάλες 2-φυλλες και 3-φυλλες σαν αυτές που δείχναμε εδώ ?

    https://www.adslgr.com/forum/threads...11#post6640711
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  8. #113
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Εννοείται Μαρτίου , Υδραγωγείο υπάρχουν καμπίνες καινούργιες. Και στην Εθνικής Αντιστάσεως πολύ πριν το Υδραγωγείο υπάρχουν καινούργιες καμπίνες. Γιατί σκάβουν εκεί για FTTH? Νόμιζα μόνο κεντρο-κέντρο εσκαβαν για FTTH, όπως είναι τα αστικά Ευκαρπίδης κτλ.

    - - - Updated - - -

    Τελικά έναν έλεγχο που εκανα εδώ https://submit.sfbb.gr/EligibilityCheck.aspx για Εθν. Αντιστάσεως στο 55 που υπάρχει καμοινα VDSL , δεν υπάρχει FTTH. Μόνο τα πρώτα νούμερα της οδού.
    Άρα επιβεβαιώνεται ότι βάζουν κεντρο-κεντρο , εκεί που δεν υπάρχουν νέες καμπίνες.

  9. #114
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Επειδή σκέφτομαι αρκετά σοβαρά να μεταβώ Νόβα , με την προσφορά 29.90€ για 100αρα, θα βγάζω άκρη σε περίπτωση μικρής πτώσης ταχύτητας όπως με τον ΟΤΕ? Ή όχι? Επίσης έχει κάποιος εικόνα από παιχνίδια Fortnite κτλ. αν παιζει καλό ping? Αν κάποιος έχει εμπειρία τώρα τελευταία θα με βοηθούσε.

  10. #115
    Εγγραφή
    19-01-2010
    Μηνύματα
    210
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Path Level
    Fastpath
    Τα κουτιά είναι του ΟΤΕ,οπότε αμεσότητα δεν υπάρχει.Εαν περιμένεις 2-3 μέρες τότε θα εξυπηρετηθείς.Στο call center γενικά δεν έχεις μεγάλη αναμονή.Τώρα στα pings εγώ σε world of tanks συγκρίνοντας με παίκτες που έχουν Cosmote δεν υπάρχει καμμία διαφορά.Πολλές φορές είμαι και καλύτερα απο αυτούς ίσως λόγω εξοπλισμού.
    Η σχέση τιμής-απόδοσης είναι εξαιρετική.

  11. #116
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pipis71 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα κουτιά είναι του ΟΤΕ,οπότε αμεσότητα δεν υπάρχει.Εαν περιμένεις 2-3 μέρες τότε θα εξυπηρετηθείς.Στο call center γενικά δεν έχεις μεγάλη αναμονή.Τώρα στα pings εγώ σε world of tanks συγκρίνοντας με παίκτες που έχουν Cosmote δεν υπάρχει καμμία διαφορά.Πολλές φορές είμαι και καλύτερα απο αυτούς ίσως λόγω εξοπλισμού.
    Η σχέση τιμής-απόδοσης είναι εξαιρετική.
    Ευχαριστώ pipis71 , και επίσης τον Africa για τις διευκρινήσεις.

  12. #117
    Εγγραφή
    14-10-2010
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5499
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    14(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pankostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ pipis71 , και επίσης τον Africa για τις διευκρινήσεις.

  13. #118
    Εγγραφή
    31-10-2007
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pipis71 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά τα ρούτερ που δίνουν οι εταιρίες στην πλειοψηφία τους δεν είναι για αυτούς που έχουν απαιτήσεις απο το internet.Δεν μπορείς να βασιστείς σε εταιρικό ρούτερ π.χ εαν παίζεις multiplayer games στο pc σου.Στο wifi υπάρχουν προβλήματα γιατί δεν μπορούν να διαχειριστούν πολλούς χρήστες ταυτόχρονα και επειδή δεν έχουν adaptive qos εαν αρχίσει κάποιος να κατέβαζει κάτι,οι υπόλοιποι σέρνονται.
    Η λύση είναι δυστυχώς λόγω του Voip που πρέπει υποχρεωτικά να περνάει μέσα απο το εταιρικο ρούτερ,να το αφήσει κάποιος σαν modem μόνο,συνδέοντας το με ενα ξεχωριστό ρούτερ,το οποίο θα κάνει τα υπόλοιπα(Wifi,Lan,Qos κ.τ.λ)
    Η λύση του ενα σε όλα δεν αποδίδει,ειδικά με τα ρούτερ που δίνουν,και δεν πρόκειται ποτέ να δώσουν καλύτερα.Είχα για παρα πολλά χρόνια modem-ρούτερ στην πλειοψηφία απο το εμπόριο.Πρίν λίγο σχετικά καιρό,επέλεξα την λύση modem σε ενσύρματο router και απο εκεί σε WiFi access point.
    Δεν ξανασχολήθηκα με το θέμα internet.Εξαφανίστηκε το bufferbloat,το ασύρματο έχει απίστευτη εμβέλεια χωρίς το παραμικρό κόλλημα,και γενικά διαπίστωσα πως όταν κάθε συσκεύη κάνει την δουλειά της ξεχωριστά,το συνολικό αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό.
    Αφήστε το εταιρικό modem-router της Νοva,OTE κ.τ.λ σαν modem και voip,και θα δείτε τεράστια διαφορά.
    Φίλε μου μήπως θα μπορούσες να στείλεις κάποιο tutorial/οδηγό για ολα αυτά τα πολύ ενδιαφέροντα που αναφέρεις για ξεχωριστό router. Για το access point δεν έχω ιδέα τι είναι. Εχω nova 50άρα και το ZXHN H168N στα Ευαγγελικα στην Κατερίνη. Λαγκάρισμα στα παιχνίδια, το netflix κολλάει σε ώρες αιχμής, το τορρεντ μέχρι 25MBs κατεβάζει μόνο, γενικά υποφέρω και η τεχνική βοήθεια της νοβα είναι για τα μπάζα. Φταίει ο εξοπλισμός ή ο πάροχος τελικά για αυτό το χάλι ; Το IPV6 δεν δουλεύει και έκανα 2 εβδομάδες χωρίς ιντερνετ και την τεχνικη βοηθεια να μου λεει ότι να ναι.

    Σε ευχαριστω εκ των προτέρων. Αν μπορούμε να βρεθούμε και απο κοντά κερνάω καφέ ή μπύρα

  14. #119
    Εγγραφή
    19-01-2010
    Μηνύματα
    210
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Path Level
    Fastpath
    Θα προσπαθήσω (λόγω χρόνου)να σου στείλω screenshots με τις ρυθμίσεις που έχω.Απλά ο εξοπλισμός που δίνει η εκάστοτε εταιρία δεν είναι και ότι καλύτερο.Το συγκεκριμένο ΖΧΗΝ Η168Ν το έχω και εγώ αλλά σαν εφεδρικό σε περίπτωση ανάγκης.
    Το δίκτυο της forthnet τουλάχιστον σε εμένα είναι οκ,με εξαιρετικό ping τουλάχιστον στο World of Tanks 50-60ms,αλλά και στα υπόλοιπα games.Για εμένα ο εξοπλισμός είναι νομίζω ο κυριότερος παράγοντας για να έχεις αξιοπρεπές internet.Συμπληρωματικά παίζει ρόλο και η κατάσταση του δικτύου του σπιτιού,πρίζες καλώδια κ.τ.λ.

  15. #120
    Εγγραφή
    31-10-2007
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Πιστεύεις ότι αν βάλω ξεχωριστό ρουτερ σαν το δικο σου θα λύσω τα προβλήματα μου ; Η nova μου λέει συνέχεια ότι αυτές οι αστάθειες που έχω οφείλονται αποκλειστικά στο wireless και τις θεωρούν λέει φυσιολογικές. Πρίζες, καλώδια, κλπ και τα settings μου τα βρήκαν κανονικά. Ποτέ δεν είχα τέτοια προβλήματα στο εξωτερικό άρα πρέπει να είμαστε πολύ πίσω. Το WiFi access point που αναφέρεις τι είναι ; H Nova μου πρότεινε επίσης αντί για καλό νεο ρουτερ να αγοράσω ένα καλό ενισχυτή-booster με 20 ευρώ. Tι πιστεύεις;

    Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη

    Ευχαριστώ και πάλι

Σελ. 8 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 367891013 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 439
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-15, 14:58
  2. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-15, 18:45
  3. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-14, 19:56
  4. VDSL Wind Κατερίνη
    Από sv2kgl στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-14, 17:58
  5. VDSL και πρόβλημα με σταθερό
    Από kaktos7 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-14, 07:18

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας