Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-23 από 23
  1. #16
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Java τρέχει αυτή τη στιγμή σε δισεκατομμύρια συσκευές και όλο το Android είναι βασισμένο πάνω της.
    Σε δισεκατομμύρια συσκευές τρέχει (nokia series 40), ποιες σελίδες την θέλουν όμως δεν μας λες. Προσωπικά έχω χρόνια να συναντήσω java applet. Κατά πάσα πιθανότητα μόνο σε εταιρικές εφαρμογές θα υπάρχει αλλά εκεί ως γνωστόν οι χρήστες είναι περιορισμένοι στον IE, επομένως δεν νομίζω να επηρεαστεί κανείς ιδιαίτερα από την αλλαγή του Chrome.

    Η Java και το JVM είναι ωραία και χρήσιμα αλλά φέρουν και κενά ασφαλείας με την σέσουλα. Δεν έχουν θέση στον browser, η θέση τους είναι αλλού.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  2. #17
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε δισεκατομμύρια συσκευές τρέχει (nokia series 40), ποιες σελίδες την θέλουν όμως δεν μας λες. Προσωπικά έχω χρόνια να συναντήσω java applet. Κατά πάσα πιθανότητα μόνο σε εταιρικές εφαρμογές θα υπάρχει αλλά εκεί ως γνωστόν οι χρήστες είναι περιορισμένοι στον IE, επομένως δεν νομίζω να επηρεαστεί κανείς ιδιαίτερα από την αλλαγή του Chrome.

    Η Java και το JVM είναι ωραία και χρήσιμα αλλά φέρουν και κενά ασφαλείας με την σέσουλα. Δεν έχουν θέση στον browser, η θέση τους είναι αλλού.
    Γιατί είναι περιορισμένοι σε IE; Αυτά τα ταμπού έχουν ξεπεραστεί. Προσωπικά έχω γράψει applet για ηλεκτρονική υπογραφή (signed με certificate της Thawte) χρησιμοποιώντας τόσο το Java Keystore όσο και Microsoft (μέσω MS CAPI) για να μπορεί να τρέχει και σε Windows και σε όλα τα άλλα λειτουργικά. Και στατιστικά περισσότερα είναι τα hits με άλλους browsers. Η Oracle εδώ κι ένα χρόνο άλλαξε το security για τα JAR αρχεία προσθέτοντας αρκετές επιλογές με attributes στο αρχείο MANIFEST. Αν δεν υπάρχουν τότε είτε δεν τρέχει το applet είτε υπάρχει warning. Όπως υπάρχει και warning αν το certificate είναι του μπαρμπούτσαλου. Αν ο χρήστης πατάει yes σε ότι βλέπει δεν είναι θέμα Java.

  3. #18
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί είναι περιορισμένοι σε IE; Αυτά τα ταμπού έχουν ξεπεραστεί. Προσωπικά έχω γράψει applet για ηλεκτρονική υπογραφή (signed με certificate της Thawte) χρησιμοποιώντας τόσο το Java Keystore όσο και Microsoft (μέσω MS CAPI) για να μπορεί να τρέχει και σε Windows και σε όλα τα άλλα λειτουργικά. Και στατιστικά περισσότερα είναι τα hits με άλλους browsers. Η Oracle εδώ κι ένα χρόνο άλλαξε το security για τα JAR αρχεία προσθέτοντας αρκετές επιλογές με attributes στο αρχείο MANIFEST. Αν δεν υπάρχουν τότε είτε δεν τρέχει το applet είτε υπάρχει warning. Όπως υπάρχει και warning αν το certificate είναι του μπαρμπούτσαλου. Αν ο χρήστης πατάει yes σε ότι βλέπει δεν είναι θέμα Java.

    Ακριβώς. Πρώτον Java δε σημαίνει μόνο applet και δεύτερον το πρόβλημα είναι του χρήστη, όχι του browser. Όταν ο χρήστης δεν ξέρει να προφυλαχτεί από μόνος του, δεν θα τον σώσει το ότι δεν μπορεί να τρέξει Java.

    Και στην τελική εμείς θέλουμε ο χρήστης να έχει πρόβλημα, για να μας πληρώνει να του το λύνουμε. :P
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος turboirc : 03-12-14 στις 02:38.

  4. #19
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει ακόμα το Silverlight?
    Netflix & Lovefilm θέλουν silverlight...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε δισεκατομμύρια συσκευές τρέχει (nokia series 40), ποιες σελίδες την θέλουν όμως δεν μας λες. Προσωπικά έχω χρόνια να συναντήσω java applet. Κατά πάσα πιθανότητα μόνο σε εταιρικές εφαρμογές θα υπάρχει αλλά εκεί ως γνωστόν οι χρήστες είναι περιορισμένοι στον IE, επομένως δεν νομίζω να επηρεαστεί κανείς ιδιαίτερα από την αλλαγή του Chrome.

    Η Java και το JVM είναι ωραία και χρήσιμα αλλά φέρουν και κενά ασφαλείας με την σέσουλα. Δεν έχουν θέση στον browser, η θέση τους είναι αλλού.
    Εγώ έχω βγάλει την Java από τον υπολογιστή, δεν χρειάζεται. Πιο σωστά, δεν χρειάζεται σε κάτι που χρησιμοποιώ.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  5. #20
    Εγγραφή
    24-07-2006
    Περιοχή
    Pennsylvania
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    2.398
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    25600/5120
    ISP
    Comcast
    Router
    Technicolor
    Xρειάζεται. Ειδικά όταν κάνεις μια σημαντική παρουσίαση και πετάγεται το balloon tip απο το πουθενά για java update.
    Οι Κ.κ του ΛΑ.Ο.Σ παρακαλούνται να σκουπίζουν τα σάλια τους όταν εισέρχεται στο κοινοβούλιο η μέλλουσα σύντροφός μου Εύα Καϊλή, γιατί λερώνονται τα έδρανα και το πάτωμα,με αποτέλεσμα να φωνάζει η καθαρίστρια. Ευχαριστούμε για την κατανόηση σας.

    Μας γλωσσόφαγαν κάτι κογιότ και ακυρώθηκε το πάρτυ της Εύας

  6. #21
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Μηνύματα
    751
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Netflix & Lovefilm θέλουν silverlight...
    To Netflix εδώ και καιρό παίζει και με html5 video/ΕΜΕ. Έτσι παίζει σε Linux με τον Chrome.
    It is wrong to put temptation in the path of any nation,/For fear they should succumb and go astray;
    So when you are requested to pay up or be molested,/You will find it better policy to say: --
    "We never pay any-one Dane-geld,/No matter how trifling the cost;
    For the end of that game is oppression and shame,/And the nation that plays it is lost!"
    Rudyard Kipling

  7. #22
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Xρειάζεται. Ειδικά όταν κάνεις μια σημαντική παρουσίαση και πετάγεται το balloon tip απο το πουθενά για java update.
    εεε; Αστείο, ναι;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mobinmob Εμφάνιση μηνυμάτων
    To Netflix εδώ και καιρό παίζει και με html5 video/ΕΜΕ. Έτσι παίζει σε Linux με τον Chrome.
    Ναι, σε λινουξ, που δεν υπάρχει sliverlight, σε widnows;
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  8. #23
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Μηνύματα
    751
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    εεε; Αστείο, ναι;

    - - - Updated - - -



    Ναι, σε λινουξ, που δεν υπάρχει sliverlight, σε widnows;
    Απ' όσο μπορώ να καταλάβω έχουν ξεκινήσει την μετάβαση εδώ και ένα χρόνο:
    http://techblog.netflix.com/2013/04/...t-netflix.html
    http://techblog.netflix.com/2013/06/...indows-81.html
    http://techblog.netflix.com/2014/06/...-yosemite.html
    Το εμπόδιο ήταν ότι δεν υπήρχε DRM για html5 video (και ότι δεν υπήρχε codec "κοινής αποδοχής"). Με τις EME το "πρόβλημα" αυτό λύθηκε, ενώ πρακτικά παντού υποστηρίζεται πια H.264.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mobinmob : 03-12-14 στις 19:30.
    It is wrong to put temptation in the path of any nation,/For fear they should succumb and go astray;
    So when you are requested to pay up or be molested,/You will find it better policy to say: --
    "We never pay any-one Dane-geld,/No matter how trifling the cost;
    For the end of that game is oppression and shame,/And the nation that plays it is lost!"
    Rudyard Kipling

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με εγκατάσταση πρόσθετου στον Chrome
    Από knaison στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-14, 21:10
  2. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-14, 13:34
  3. Αυτόματη διαγραφή ιστορικού στον Chrome ?
    Από pfg στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-14, 10:38
  4. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-14, 00:05
  5. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-14, 09:25

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας