Σελ. 17 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 712151617
Εμφάνιση 241-250 από 250
  1. #241
    Εγγραφή
    29-10-2021
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    Καλησπέρα στην παρέα!

    Εν έτη 2022 ήθελα να ρωτήσω πώς βλέπετε την υπηρεσία Cosmote WiFi Fon σήμερα. Έχω κάποια πακέτα της Cosmote ως συνδρομητής της και ένας δικός μου πέρασε φοιτητής και βλέπω ότι στην γειτονιά του υπάρχει πολύ σήμα Cosmote WiFi Fon. Τι θα λέγατε αν έπιανε ίντερνετ ως βασική σύνδεση με το Fon του γείτονα με τους κωδικούς του σπιτιού που έχουμε. Έκανα κάποιες δοκιμές έχει περίπου κατά μέσο όρο 10-14 Mbps αλλά το θεωρείτε ασφαλές αυτό το δίκτυο; Απόσο ξέρω έχει ο κάθε Fon guest διαφορετική Public IP οπότε υπάρχει μία ασφάλεια, ωστόσο επειδή είναι ανοικτό το δίκτυο (ναι μεν με sign in - authentication) έχω κάποιες αμφιβολίες για την ασφάλεια του.

  2. #242
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.909
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Δεν ξέρω αν είναι αξιόπιστο ως μόνιμη σύνδεση, είναι περισσότερο γίαυτους που μετακινούνται και θέλουν ίντερνετ για λίγη ώρα εκεί που βρίσκονται..

  3. #243
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Κάποιοι το χρησιμοποιούν και ως μόνιμη, κυρίως σε εξοχικά. Απλά κανείς δεν βεβαιώνει αν θα παίζει μόνιμα ή κλείσει την σύνδεση ο χρήστης.
    Το ότι είναι ανοικτό το SSID δεν σημαίνει ότι δεν είναι ασφαλές. Κανείς (ούτε ο ίδιος ο κάτοχος της γραμμής) δεν ξέρει πόσοι και αν είναι συνδεδεμένοι σε αυτό και ούτε υπάρχει μεταξύ τους επικοινωνία. Μόνο με τον server υπάρχει σύνδεση.

  4. #244
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hotkey Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα στην παρέα!

    Εν έτη 2022 ήθελα να ρωτήσω πώς βλέπετε την υπηρεσία Cosmote WiFi Fon σήμερα. Έχω κάποια πακέτα της Cosmote ως συνδρομητής της και ένας δικός μου πέρασε φοιτητής και βλέπω ότι στην γειτονιά του υπάρχει πολύ σήμα Cosmote WiFi Fon. Τι θα λέγατε αν έπιανε ίντερνετ ως βασική σύνδεση με το Fon του γείτονα με τους κωδικούς του σπιτιού που έχουμε. Έκανα κάποιες δοκιμές έχει περίπου κατά μέσο όρο 10-14 Mbps αλλά το θεωρείτε ασφαλές αυτό το δίκτυο; Απόσο ξέρω έχει ο κάθε Fon guest διαφορετική Public IP οπότε υπάρχει μία ασφάλεια, ωστόσο επειδή είναι ανοικτό το δίκτυο (ναι μεν με sign in - authentication) έχω κάποιες αμφιβολίες για την ασφάλεια του.
    Για την ασφάλεια δεν είμαι ειδικός να σου πω.
    Για ταχύτητες και σταθερότητα άνοιξα ένα νήμα πριν λίγο καιρό ειδικά για το φον, γιατί το έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές.

    https://www.adslgr.com/forum/threads...smote-WiFi-Fon

  5. #245
    Εγγραφή
    29-10-2021
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    Ευχαριστώ πολυ για τις απαντησεις σας. Να ρωτησω και κατι ακομα, επειδη το παιδι θα ειναι για περιπου 1 χρονο ή ίσως και λιγο παραπάνω συμφερει να μεινει στο Fon; Όποιον παροχο και να ρωτησα ζηταει 24μηνη δεσμευση και δεν ενδιαφερεται ουτε να μετακινησει την συνδεση όταν θα φυγει ουτε να πληρωνει τελη καταργησης - διακοπης. Γνωριζετε καναν παροχο ή καποιο πακετο που να εχει 1 χρονο δεσμευση ή να μην εχει καθολου και οποτε μπορει να το κοψει; Θυμαμαι κατι παλια πακετα της Cyta που ηταν για 1 χρονο αλλα τωρα λογω συγχωνευσης με την Vodafone νομιζω δεν υπαρχουν σωστα; Τι προτεινετε;

  6. #246
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hotkey Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολυ για τις απαντησεις σας. Να ρωτησω και κατι ακομα, επειδη το παιδι θα ειναι για περιπου 1 χρονο ή ίσως και λιγο παραπάνω συμφερει να μεινει στο Fon; Όποιον παροχο και να ρωτησα ζηταει 24μηνη δεσμευση και δεν ενδιαφερεται ουτε να μετακινησει την συνδεση όταν θα φυγει ουτε να πληρωνει τελη καταργησης - διακοπης. Γνωριζετε καναν παροχο ή καποιο πακετο που να εχει 1 χρονο δεσμευση ή να μην εχει καθολου και οποτε μπορει να το κοψει; Θυμαμαι κατι παλια πακετα της Cyta που ηταν για 1 χρονο αλλα τωρα λογω συγχωνευσης με την Vodafone νομιζω δεν υπαρχουν σωστα; Τι προτεινετε;
    Μπορεί να χρησιμοποιεί το φον για κυρίως σύνδεση και για μπακ-απ να έχει και μία καρτοκινητή ίντερνετ και να κάνει tethering από το κινητό.

  7. #247
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.618
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hotkey Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολυ για τις απαντησεις σας. Να ρωτησω και κατι ακομα, επειδη το παιδι θα ειναι για περιπου 1 χρονο ή ίσως και λιγο παραπάνω συμφερει να μεινει στο Fon; Όποιον παροχο και να ρωτησα ζηταει 24μηνη δεσμευση και δεν ενδιαφερεται ουτε να μετακινησει την συνδεση όταν θα φυγει ουτε να πληρωνει τελη καταργησης - διακοπης. Γνωριζετε καναν παροχο ή καποιο πακετο που να εχει 1 χρονο δεσμευση ή να μην εχει καθολου και οποτε μπορει να το κοψει; Θυμαμαι κατι παλια πακετα της Cyta που ηταν για 1 χρονο αλλα τωρα λογω συγχωνευσης με την Vodafone νομιζω δεν υπαρχουν σωστα; Τι προτεινετε;
    Mια χαρά είναι το fon
    Βέβαια αν το παιδί είναι gamer την έκατσες

    Η ταχύτητα του fon μοιράζεται ανάμεσα στον ιδιοκτήτη και στους guests με προτεραιότητα του ιδιοκτήτη.
    Εχω πιάσει και 17 σε fon
    Τώρα αν ο γείτονας έχει παιδάκια gamers τα πράγματα αλλάζουν.

    Ξεκίνα με αυτό που έχεις δωρεάν και βλέποντας και κάνοντας.

    Τα ετήσια συμβόλαια αν υπάρχουν ακόμα, τα χρυσοπληρώνεις.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  8. #248
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.209
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    αν βρει κάποιος script για mikrotik η ddwrt να κάνει αυτόματα login ας το ποσταρει να το έχουμε.

  9. #249
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2005 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν βρει κάποιος script για mikrotik η ddwrt να κάνει αυτόματα login ας το ποσταρει να το έχουμε.
    Πρέπει να φτιαχτεί μία διεργασία να περιμένει σε αναμονή και να βλέπει πότε στέλνει σήμα το speedport και να στέλνει πίσω τα στοιχεία λογκίν αυτόματα.
    Πολλές φορές το σήμα κόβεται και πρέπει να ξαναγίνεται λογκίν.

  10. #250
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα ετήσια συμβόλαια αν υπάρχουν ακόμα, τα χρυσοπληρώνεις.
    Υπάρχουν καθώς όλοι έχουν υποχρέωση εκ του κανονισμού να παρέχουν 12μηνα συμβόλαια, αλλά όπως αναφέρεις είναι πανάκριβα (σε σχέση με τα 24μηνα) κι επιπλέον δίνονται μόνο σε καταστήματα και όχι online.

Σελ. 17 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 712151617

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-19, 12:49
  2. Μηνύματα: 136
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-15, 00:04
  3. Μηνύματα: 498
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-15, 19:03
  4. Αλλαγη 2db attenuation εξω απο το σπιτι
    Από AlexTselikas στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-14, 15:01
  5. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-14, 18:34

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας