Σελ. 2 από 17 ΠρώτηΠρώτη 1234712 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 250
  1. #16
    Εγγραφή
    08-12-2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    394
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ειναι γελοιο που ειναι τοσο δυσκολο να το απενεργοποιησεις και πως ειναι ενεργοποιημενο by default στα καινουργια ρουτερ. Ειναι επισης γελοιο που μεχρι αυτη την ανοητη καμπανια του ΟΤΕ στα καναλια πουθενα δεν αναγραφοταν οτι μπορει καποιος αλλος να μπει με το wifi σου (ακομα και αν το κλεισεις στο ιντερνετ σου.
    Εγω εχω 4mbps και προφανως ηθελα να το κλεισω οποτε τους πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι πρεπει να τηλεφωνησει αυτος που πληρωνει τον λογαριασμο (η μητερα μου που ειναι στην ταϋλανδη αυτη τη στιγμη). Εχω σκεφτει ακομα και να λεπτυνω την φωνη μου μπας και τους ξεγελασω. ΕΛΕΟΣ.

  2. #17
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από onewarmslime Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι γελοιο που ειναι τοσο δυσκολο να το απενεργοποιησεις και πως ειναι ενεργοποιημενο by default στα καινουργια ρουτερ. Ειναι επισης γελοιο που μεχρι αυτη την ανοητη καμπανια του ΟΤΕ στα καναλια πουθενα δεν αναγραφοταν οτι μπορει καποιος αλλος να μπει με το wifi σου (ακομα και αν το κλεισεις στο ιντερνετ σου.
    Εγω εχω 4mbps και προφανως ηθελα να το κλεισω οποτε τους πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι πρεπει να τηλεφωνησει αυτος που πληρωνει τον λογαριασμο (η μητερα μου που ειναι στην ταϋλανδη αυτη τη στιγμη). Εχω σκεφτει ακομα και να λεπτυνω την φωνη μου μπας και τους ξεγελασω. ΕΛΕΟΣ.
    Πας στο My.otenet.gr και το κάνεις απο εκεί

  3. #18
    Εγγραφή
    08-12-2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    394
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πας στο My.otenet.gr και το κάνεις απο εκεί
    Τελικα το βρηκα αφου μου το ειπε καποιος. Υποθετω επρπεε να το ειχα μαντεψει αφου στο τηλεφωνικο κεντρο δεν μου το ειπαν...

    (δεν σου τη λεω, ο ΟΤΕ φταει καθαρα για αυτο το θεμα)

  4. #19
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    129
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    SNR / Attn
    21(dB) / 34(dB)
    ρε παιδια γιατι τοση χολη;
    μονο θετικό ειναι το fon, δεν ειναι υπηρεσια του ΟΤΕ, διεθνής ειναι.

    θες να πας στο εξωτερικο και να εχεις δωρεαν προσπαση σε χιλιαδες wifi? Να μοιραζεσαι το μοντεμ σου (οπου θα συνδεθει ισως ενα ατομο την εβδομαδα) ειναι μικρο τιμημα. Δεν το μοιραζεις ανιδιοτελώς, εχεις και εσυ πρόσβαση σε πολλα δικτυα σε ενα σωρο χωρες: https://corp.fon.com/en
    Εναλλακτικα πρεπει να πληρώνω και συνδρομη Ipass http://www.ipass.com/

    επειδη πολλοι αναφερουν οτι τα πακετακια 3g ειναι φτηνα, μαλλον δεν λαμβανουν υποψην το roaming.



    Δείτε καλυψη σε αγγλία/Γαλλια:Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2014-12-04 18_16_14-Maps _ Fon.png 
Εμφανίσεις:  43 
Μέγεθος:  397,5 KB 
ID: 148000
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος SynergyGuru : 04-12-14 στις 20:18.

  5. #20
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.442
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SynergyGuru Εμφάνιση μηνυμάτων
    ρε παιδια γιατι τοση χολη;
    μονο θετικό ειναι το fon, δεν ειναι υπηρεσια του ΟΤΕ, διεθνής ειναι.

    θες να πας στο εξωτερικο και να εχεις δωρεαν προσπαση σε χιλιαδες wifi? Να μοιραζεσαι το μοντεμ σου (οπου θα συνδεθει ισως ενα ατομο την εβδομαδα) ειναι μικρο τιμημα. Δεν το μοιραζεις ανιδιοτελώς, εχεις και εσυ πρόσβαση σε πολλα δικτυα σε ενα σωρο χωρες: https://corp.fon.com/en
    Εναλλακτικα πρεπει να πληρώνω και συνδρομη Ipass http://www.ipass.com/

    επειδη πολλοι αναφερουν οτι τα πακετακια 3g ειναι φτηνα, μαλλον δεν λαμβανουν υποψην το roaming.



    Δείτε καλυψη σε αγγλία/Γαλλια:Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2014-12-04 18_16_14-Maps _ Fon.png 
Εμφανίσεις:  43 
Μέγεθος:  397,5 KB 
ID: 148000
    Δίαβασε ποιό πάνω και θα καταλάβεις γιατί υπάρχει τόση χολή...που δεν είνα χολή ...

    Α ! Στο άλλο δεν το είπα τώρα που το θυμήθηκα... Πήγε γνωστός στους Μολάους ! Δεν ξέρω που είναι βασικά....ένα χωριό στην Πελλοπόνησο και μένει μόνιμα πλέον εκεί ! Και έβαλε τηλέφωνο/ΑDSL εκεί ! 23.400 ταχύτητα... ...με 24άρι πακέτο !

    Το σχόλια δικά σας !

  6. #21
    Εγγραφή
    25-09-2012
    Μηνύματα
    624
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/100Mbit
    ISP
    ΟΤΕ
    Router
    Fritz!Box 5530 AX
    lol PoPManiac οι περισσοτεροι με VDSL κατεβαζουν 500GB που αναφερεις σε μια μονο μερα!!

    Η αληθεια ειναι οτι τα ~6ΜΒ/s της 50αρας απο ενα σημειο και μετα θα καθονται αλλα τουλαχιστον τους πρωτους μηνες το CAP που εχεις το φτανουν ολοι με το καλημερα.

    Αν ηθελε ο ΟΤΕ ας εφτιαχνε σε καθε καμπινα VDSL και ενα wifi δικτυο και να το εδινε free για τους συνδρομητες του.

    Μου εχει κανει πολυ ασχημη εντυπωση η πολιτικη αυτη του ΟΤΕ ειδικα τις προαλλες οπου δεν μου εδιναν το κωδικο της συνδεσης μου και ηθελαν να μπουν remote να μου ενεργοποιησουν την vdsl γραμμη (το αρχικο sms που ειχαν στειλει ειχε κενο το password)!!! Μονο οταν τους ειπα οτι θελω να βαλω αλλο VDSL modem αναγκάστηκαν να μου το δώσουν.

    Πάντως δεν βλέπω κανεις να κουβεντιάζει το γεγονός ότι "κάθε" υπάλληλος του ΟΤΕ έχει πρόσβαση στο δίκτυο του καθενός μας μέσω του εξοπλισμού που παρέχει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lady_in_black : 04-12-14 στις 21:36.
    I'm getting low on beans and marmalade..

  7. #22
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lady_in_black Εμφάνιση μηνυμάτων
    lol PoPManiac οι περισσοτεροι με VDSL κατεβαζουν 500GB που αναφερεις σε μια μονο μερα!!

    Η αληθεια ειναι οτι τα ~6ΜΒ/s της 50αρας απο ενα σημειο και μετα θα καθονται αλλα τουλαχιστον τους πρωτους μηνες το CAP που εχεις το φτανουν ολοι με το καλημερα.

    Αν ηθελε ο ΟΤΕ ας εφτιαχνε σε καθε καμπινα VDSL και ενα wifi δικτυο και να το εδινε free για τους συνδρομητες του.

    Μου εχει κανει πολυ ασχημη εντυπωση η πολιτικη αυτη του ΟΤΕ ειδικα τις προαλλες οπου δεν μου εδιναν το κωδικο της συνδεσης μου και ηθελαν να μπουν remote να μου ενεργοποιησουν την vdsl γραμμη (το αρχικο sms που ειχαν στειλει ειχε κενο το password)!!! Μονο οταν τους ειπα οτι θελω να βαλω αλλο VDSL modem αναγκάστηκαν να μου το δώσουν.

    Πάντως δεν βλέπω κανεις να κουβεντιάζει το γεγονός ότι "κάθε" υπάλληλος του ΟΤΕ έχει πρόσβαση στο δίκτυο του καθενός μας μέσω του εξοπλισμού που παρέχει.
    αυτό γίνεται στα πλαίσια της δουλειάς τους (δεν νομίζω να σερφάρουν ή κάτι άλλο με την σύνδεση του πελάτη) τουλάχιστον από όσα μου έχουν πει φίλοι τεχνικοί.

    δεν είμαι αρνητικός στο OTE My WiFi By FON ούτε θετικός (είναι καλή υπηρεσία αν και έκρινα υπερβολική την διαφήμιση στα ΜΜΕ)

    ήξερα ότι στις νέες συνδέσεις είναι "ενεργοποιημένο" εξ ορισμού το ΟΤΕ My WiFi (εγώ είμαι από τους τυχερούς που το έχω απενεργοποιημένο και κατά προσωπική επιλογή δεν το έχω ενεργοποιήσει δεν ξέρω αν το κάνω αργότερα) προς το παρών όποιος συγγενής/φίλος/γνωστός/γείτονας μου θέλει για κάποιο λόγο να μοιραστεί σύνδεση με το διαδίκτυο μέσω του WiFi μου το ζητάει και εγώ του δίνω πρόσβαση (προσωρινά).

    αυτό που αναφέρθηκε ότι δεν δίνουν τον κωδικό της σύνδεσης και ότι ήθελαν να μπουν remote για να ενεργοποιήσουν την σύνδεση (πρώτη φορά το ακούω δεν ξέρω αν ισχύει για τους νέους) εγώ από την αρχή είχα όνομα χρήστη και κωδικούς και ξεκλειδωμένο το ρουτερ της ZTE (931VII) απλά υπάρχει μια "άγραφη δέσμευση μου προς τον ΟΤΕ" να έχω ενεργοποιημένο την "υποστήριξη από μακριά" για αναβαθμίσεις και έλεγχο καθώς το ρούτερ δεν είναι δικό μου (χρησιδάνειο) για όσο είμαι συνδρομητής τους.

  8. #23
    Εγγραφή
    25-09-2012
    Μηνύματα
    624
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/100Mbit
    ISP
    ΟΤΕ
    Router
    Fritz!Box 5530 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτό γίνεται στα πλαίσια της δουλειάς τους (δεν νομίζω να σερφάρουν ή κάτι άλλο με την σύνδεση του πελάτη) τουλάχιστον από όσα μου έχουν πει φίλοι τεχνικοί.
    lol τελοσπαντων μην ανοιξω το στομα μου γιατι και εγω "τεχνικος" ειμαι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτό που αναφέρθηκε ότι δεν δίνουν τον κωδικό της σύνδεσης και ότι ήθελαν να μπουν remote για να ενεργοποιήσουν την σύνδεση (πρώτη φορά το ακούω δεν ξέρω αν ισχύει για τους νέους) εγώ από την αρχή είχα όνομα χρήστη και κωδικούς και ξεκλειδωμένο το ρουτερ της ZTE (931VII) απλά υπάρχει μια "άγραφη δέσμευση μου προς τον ΟΤΕ" να έχω ενεργοποιημένο την "υποστήριξη από μακριά" για αναβαθμίσεις και έλεγχο καθώς το ρούτερ δεν είναι δικό μου (χρησιδάνειο) για όσο είμαι συνδρομητής τους.
    Eγω δεν εχω ZTE αλλα το speedport w724v.

    Θεμα απορρητου βλεπω εχει αναφερθει και στο indymedia.
    I'm getting low on beans and marmalade..

  9. #24
    Το avatar του μέλους daywalker06
    daywalker06 Guest
    lol τελοσπαντων μην ανοιξω το στομα μου γιατι και εγω "τεχνικος" ειμαι.
    και ποιος δεν ειναι

  10. #25
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    εγώ πάντως δεν είμαι "τεχνικός" πλέον απλά έχω φίλους που είναι τεχνικοί είτε στο ΟΤΕ είτε σε εναλλακτικούς από όσα έχουν πει οι ίδιοι δεν το κάνουν (προσωπικά το θεωρώ υπερβολικό να χρησιμοποιήσουν την σύνδεση του πελάτη "εκτός βλάβης/ελέγχου" καθώς μπορεί να εξακριβωθεί και βρουν μπελά)

    επίσης δεν θα κρίνω τον αρθρογράφο της ιστοσελίδας που δημοσίευσες (πολύ καλά έκανες και δημοσίευσες αυτή την ιστοσελίδα με το άρθρο) τα σχόλια για αυτά που αναφέρουν θα τα αφήσω στην κρίση των συνομιλητών μας

    προσωπικά στο ZTE μπορώ να απενεργοποιήσω ανά πάσα στιγμή το Remote ή αλλιώς TR-069/CWMP και να μην μπορούν να το ξανά ενεργοποιήσουν.

    έχω πλήρη πρόσβαση στο ZTE ρούτερ (χωρίς κανένα περιορισμό)

    δεν μπορώ να ξέρω τι ισχύει στα "Speedport" που από όσο γνωρίζω είναι ρούτερ που προωθεί η D.T.

    ούτε την πολιτική του ΟΤΕ για νέους πελάτες (καθώς δεν είμαι)

    και σίγουρα η "πολιτική" δεν είναι μόνο του ΟΤΕ αλλά όλων των παρόχων (για να είμαστε δίκαιοι) εφαρμόζουν αυτή την πολιτική με το να μην δίνουν πρόσβαση και κωδικούς....

  11. #26
    Εγγραφή
    13-10-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.208
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49998/4996
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    13.1(dB) / 7.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλό θα ήταν να μην το έχουν ενεργοποιημένο αυτόματα πάντως.

  12. #27
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δίαβασε ποιό πάνω και θα καταλάβεις γιατί υπάρχει τόση χολή...που δεν είνα χολή ...

    Α ! Στο άλλο δεν το είπα τώρα που το θυμήθηκα... Πήγε γνωστός στους Μολάους ! Δεν ξέρω που είναι βασικά....ένα χωριό στην Πελλοπόνησο και μένει μόνιμα πλέον εκεί ! Και έβαλε τηλέφωνο/ΑDSL εκεί ! 23.400 ταχύτητα... ...με 24άρι πακέτο !

    Το σχόλια δικά σας !
    Ναι δεν έχεις γρήγορο internet με adsl ή vdsl στο σπίτι σου οπότε όλοι οι άλλοι να παμε να κουρευτούμε!!
    Είναι κουραστικό να βλέπεις το ίδιο πράγμα σε κάθε θέμα με κάτι νεό σαν υπηρεσία
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 04-12-14 στις 23:18.

  13. #28
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Περιοχή
    Καλαμάτα
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    61
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    103410/10999
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Router
    ZTE H267N
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μην τρελαίνεστε ρε παιδιά...Καλή υπηρεσία είναι.Σίγουρα υπερβολή στην διαφήμιση, αλλά σκεφτείτε ότι αν άλλαζαν όλα τα ρουτερ του double play του οτε (που δεν είναι λίγα) και παρείχαν αυτή την υπηρεσία, ουσιαστικά δεν θα χρειαζόσουν mobile internet στις πόλεις!

  14. #29
    Εγγραφή
    18-06-2011
    Μηνύματα
    459
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Έχω την συγκεκριμένη υπηρεσία 1 χρόνο τώρα.
    Την ενεργοποίησα με το σκεπτικό ότι όταν πάω διακοπές να μην πληρώνω σύνδεση broadband
    Έχω όμως ένα πρόβλημα, κάτω ακριβώς από το σπίτι μου υπάρχει μια καφετέρια και ενώ δεν έχω πρόβλημα στο download έχω στο upload.
    Δηλαδή η σύνδεση μου είναι 12άρα(πραγματική) αλλά ανεβάζω με 100Kb οπότε απόγευμα και βράδυ(που έχει κόσμο η καφετέρια) υπάρχουν καθυστερήσεις σε διάφορες ιστοσελίδες.
    Δεν έχουν σκεφτεί καλά το θέμα, είναι θεμιτό να δίνω από 500Kb σε δύο συνδρομητές(από τα 12) αλλά πως να μοιραστούμε τα 100Kb τρεις μαζί.(δεν αναφέρει κάποιο όριο στο upload η υπηρεσία ούτε και ξέρανε σε τηλεφωνική επικοινωνία να μου πούνε) Με λίγα λόγια είναι χαμηλό το upload που προσφέρει ο ΟΤΕ σε έως 24 ADSL γραμμή, για να το μοιράζεσαι(χωρίς να υπάρχει κάποιο όριο) με άλλους δύο.

  15. #30
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.245
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mephisto Εμφάνιση μηνυμάτων
    Oταν κανεις login στο wifi του οποιουδηποτε(μιλαμε για αυτη την υπηρεσια) ,το κανεις με το user name και password της συνδεσης σου,αρα ξερουν πολυ καλα το ποιος εισαι...
    Στη συγκεκριμενη περιπτωση ναι.
    Αλλα γενικα κι αοριστα αν συνδεθω στο ξεκλειδωτο WiFi του γειτονα και βρουν την IP του, αυτο δεν το ενοχοποιει σε κατι.

Σελ. 2 από 17 ΠρώτηΠρώτη 1234712 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-19, 12:49
  2. Μηνύματα: 136
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-15, 00:04
  3. Μηνύματα: 498
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-15, 19:03
  4. Αλλαγη 2db attenuation εξω απο το σπιτι
    Από AlexTselikas στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-14, 15:01
  5. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-14, 18:34

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας