Σελ. 3 από 17 ΠρώτηΠρώτη 12345813 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 250
  1. #31
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.664
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η IP είναι ένα πρώτο στοιχείο εντοπισμού ενός παραβάτη και δεν θέλεις να μπλέξεις επειδή κάποιος έκανε κάτι παράνομο με αυτή, μπαίνοντας στο δίκτυο σου.

    Στην περίπτωση των ΟΤΕ/Fon, δίνεται διαφορετική δημόσια IP στους επισκέπτες, ώστε να μην έχει κανένα απολύτως πρόβλημα ο κάτοχος της γραμμής, ο επισκέπτης ταυτοποιείται με τα στοιχεία σύνδεσης και αυτήν την IP, αν χρειαστεί...

    Ο ιδιοκτήτης της γραμμής είναι ασφαλής.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  2. #32
    Εγγραφή
    12-11-2014
    Μηνύματα
    141
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ολοι
    Παραθέτω δύο αποσπάσματα που βρήκα στο ίντερνετ σχετικά με το wifi του ΟΤΕ.

    Πρώτο:
    Ο ΟΤΕ ξεκίνησε να διαθέτει στην Ελλάδα την υπηρεσία Fon WiFi.

    Η Fon είναι μια εταιρία στο εξωτερικό που βγάζει λεφτά πουλώντας WiFi passwords. Όταν αγοράσεις ένα τέτοιο συνθηματικό, μπορείς να μπεις ασύρματα στο ιντερνέτ από κάποιο WiFi δίκτυο που έχει συμφωνία με την Fon να επιτρέπει συνδέσεις με το πουλημένο password. Υπάρχουν 12 εκατομμύρια τέτοια WiFi δίκτυα σε όλη τη γη που έχουν κάνει συμφωνία με την Fon. Συμφωνία με τη Fon μπορεί να κάνει ο κάθε ιδιοκτήτης ενός δικτύου WiFi που έχει και ιντερνέτ μέσω του WiFi, και σήμερα τα περισσότερα μέλη της μεσαίας τάξης διαθέτουν ιντερνετ από εταιρίες όπως ο ΟΤΕ και έχουν WiFi στο σπίτι τους για τα λάπτοπ τους, τα κινητά τους κλπ. Ο ιδιοκτήτης ενός WiFi με ιντερνετ άμα κάνει συμφωνία με τη Fon να δίνει ελεύθερη πρόσβαση σε όσους έχουν αγοράσει password της Fon σε όλο το κόσμο, κερδίζει ένα δωρεάν τέτοιο password ώστε να μπορεί και ο ίδιος να μπαίνει ιντερνετ με τα WiFi άλλων που συμμετέχουν στη Fon.

    Ο λόγος που οι περισσότεροι άνθρωποι δεν επιτρέπουν αγνώστους να μπαίνουν στο WiFi τους και το κλείνουν με password είναι επειδή σε πολλές χώρες όπως η Γερμανία υπάρχει ένας νόμος που λέει οτι άμα κάποιος κάνει κάτι παράνομο από τη δικιά σου σύνδεση τότε έχεις ευθύνη κι εσύ. Δεν ξέρω τί ισχύει στην Ελλάδα. Αυτό το πρόβλημα δεν υπάρχει αν κάποιος κάνει αυτό που έκαναν οι ακτιβιστές Freifunk στη Γερμανία που άνοιξαν τα WiFi τους για τους γείτονες αλλά περνώντας όλες τις συνδέσεις μέσω άλλων ακτιβιστών στη Σουηδία όπου δεν υπάρχει τέτοιο νομικό πρόβλημα. Το ίδιο θα μπορούσε να γίνει, ίσως, αν ανοίγαμε το WiFi μας και κάναμε όλη τη σύνδεση να περνάει μέσω του δικτύου Tor καθώς έτσι οι μπάτσοι δεν θα μπορούσαν να συνδέσουν τη παρανομία με το δικό μας δίκτυο. Δεν γνωρίζω τί έχει κάνει η Fon για αυτό το θέμα.

    Ο ΟΤΕ τώρα ανακοίνωσε οτι έκανε μια συμφωνία με τη Fon να βάζει την "υπηρεσία" Fon WiFi σε όλους τους συνδρομητές ADSL/VDSL/DoublePlay/TriplePlay του ΟΤΕ. Δηλαδή με το που παίρνεις router από τον ΟΤΕ, το router αυτόματα θα μοιράζεται ένα μέρος του bandwidth σου με τους γείτονές σου και με τουρίστες έξω στο δρόμο που ψάχνουν για ιντερνετ με WiFi. Και για να το κάνουν αυτό θα πρέπει ή να δίνουν και αυτοί δωρεάν σύνδεση στη Fon όπως εσύ, ή να έχουν αγοράσει password από τη Fon.

    Ενώ δηλαδή στον ΟΤΕ πληρώνεις για να έχεις 24 ή 50 Mbps σύνδεση, με αυτή την "υπηρεσία" ο ΟΤΕ και η Fon θα σου κλέβουν ένα μέρος της σύνδεσης για να το δώσουν σε όσους τους έχουν πληρώσει λεφτά για να πάρουν πρόσβαση και password. Δηλαδή εσύ θα παίρνεις λιγότερη σύνδεση για να μπορεί ο ΟΤΕ και η Fon να βγάζουν λεφτά πουλώντας passwords!

    Ο ΟΤΕ λέει οτι το bandwidth που θα δίνεται στο δημόσιο WiFi θα είναι 1 Mbps και οτι ο router θα έχει ξεχωριστό WiFi για το σπίτι και ξεχωριστό για τους πελάτες της Fon. Όμως εμείς που δίνουμε το bandwidth μας δεν πληρωνόμαστε για αυτό, δεν κερδίζουμε τίποτε, αντιθέτως δίνουμε τσάμπα bandwidth στους καπιταλιστές του ΟΤΕ και της Fon ώστε μετά αυτοί να πουλάνε passwords στους πελάτες τους.

    Ο ΟΤΕ το κρύβει οτι γίνεται πωληση passwords, για να το μάθεις πρέπει να διαβάσεις τη σελίδα της Fon.

    Μάλιστα ο ΟΤΕ θα έχει ενεργοποιημένη αυτή την "υπηρεσία" για όλους τους πελάτες και αν κάποιος δεν θέλει να

    Όποιος θέλει να μοιραστεί το WiFi του, μπορεί να το κάνει απλά βγάζωντας το password και αφήνοντάς όλη τη γειτονιά να μπαίνει. Δεν χρειαζόμαστε τη Fon ή τον ΟΤΕ για να δίνουμε τσάμπα ιντερνετ στους γείτονες. Το πρόβλημα είναι νομικό, οτι μπορεί άμα κάποιος γείτονας κάνει παρανομία να πιάσουν εμάς, αν ισχύει τέτοιος νόμος στην Ελλάδα (δεν ξέρω τί ισχύει). Και τους νόμους τους φτιάχνουν οι καπιταλιστές.

    Θα πρέπει να αρνηθούμε την "υπηρεσία" της Fon και άμα θέλουμε να δίνουμε τσάμπα ιντερνετ στους γείτονες με ανοιχτό WiFi ώστε να μην μπορεί η Fon να πουλάει passwords.

    Δεύτερο:

    Σε απάντηση στον "α" αλλά και για ενημέρωση του κόσμου θα πω ότι το πρόβλημα είναι στο ότι στους νέους συνδρομητές η υπηρεσία αυτή έρχεται προ-εγκατεστημένη στο router τους και προ-ενεργοποιημένη εν αγνοία τους. Διάβασα πολύ προσεκτικά όλα τα συνοδευτικά έγγραφα του νέου router μου 2 και 3 φορές για να δω μήπως υπάρχει κάτι σχετικό γραμμένο και μου διέφυγε. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.

    Θα γράψω όσο πιο σύντομα μπορώ μία περίληψη και καλό είναι να την διαβάσετε για να καταλάβετε τι παίζει.

    Προχθές παρέλαβα το router μου, ένα ZTE μοντέλο ZXHN H108NS και ένα από τα πρώτα πράγματα που έκανα ήταν να μπω στην σελίδα των ρυθμίσεων του για να απενεργοποιήσω το ασύρματο το οποίο μαντέψτε...είναι από default ενεργοποιημένο. Σημείωση, το συγκεκριμένο router διαθέτει κουμπί με το οποίο μπορείς να απενεργοποιήσεις το ασύρματο χωρίς να μπεις στην σελίδα ρυθμίσεων του router. Αλλά και πάλι μαντέψτε...ενώ το πατάω για περισσότερα από 11 δευτερόλεπτα που λέει το manual...δεν γίνεται τίποτα. Πάω λοιπόν στις ρυθμίσεις και απενεργοποιώ το ασύρματο και τότε πετάγεται ένα παραθυράκι που μου λέει ότι αν το απενεργοποιήσω θα σταματήσει να δουλεύει και η υπηρεσία FON. Κάτι που στη συνέχεια διαπίστωσα πως είναι και ψέμα αλλά προς στιγμήν αναρωτήθηκα...τι είναι αυτό???

    Μπαίνω και Googl-άρω και διαβάζω λίγο πολύ αυτά που έγραψε ο πρώτος φίλος και γίνομαι μπαρούτι.

    Ψάχνοντας το όλο θέμα και για να μην μακρηγορώ διαπίστωσα τα εξής:

    Απόσπασμα από την σελίδα "Ερωτήσεις/Απαντήσεις" του *OTE.GR:

    "Σε κάθε νέο πελάτη ΟΤΕ Double Play (εξαιρούνται τα ΟΤΕ Business Double Play), η υπηρεσία θα παρέχεται "προ-ενεργοποιημένηη στο router του" (το έχει και με bold).

    *(https://www.ote.gr/web/guest/consume...es/ote-my-wifi).

    Στην ίδια σελίδα πιο χαμηλά γράφει:

    "Υπάρχει η δυνατότητα ενεργοποίησης/απενεργοποίησης της υπηρεσίας μέσω του web interface του router; Δεν παρέχεται τέτοια δυνατότητα".

    Συνεπώς αυτό το παραθυράκι που πετάχτηκε όταν πήγα να απενεργοποιήσω το ασύρματο και έλεγε ότι με αυτό τον τρόπο θα απενεργοποιηθεί και η υπηρεσία FON είναι παραπλανητικό και αυτό επιβεβαιώνεται και από το ότι το λαμπάκι του router μου για το ασύρματο (WLAN/WPS) που δεν κλείνει ποτέ αλλά και από το γεγονός ότι (κατά τα λεγόμενα τους) το ασύρματο της FON είναι ένα δεύτερο - ξεχωριστό ασύρματο.

    Αν εγώ δηλαδή είμαι health freak (που δεν είμαι αλλά λέμε) και δεν θέλω ασύρματο σήμα μέσα στο σπίτι μου, ο ΟΤΕ σε συνεργασία με την FON χωρίς να με ρωτήσει ή τουλάχιστον να με ενημερώσει μου κοτσάρει μία κεραία μέσα στο σπίτι μου που εκπέμπει 24 ώρες το εικοσιτετράωρο και με παραπλανεί κιόλας. Αφού αν απενεργοποιήσω το ασύρματο δίκτυο από τις ρυθμίσεις του router αυτό εξακολουθεί να εκπέμπει.

    Το αποκορύφωμα της όλης ιστορίας είναι το ότι σε βάζουν και στον χάρτη** για να ξέρει ο κόσμος που θα σε βρει να εκμεταλλευτεί την ήδη άθλια σύνδεση σου. Εγώ πληρώνω 24Mbps και έχω πραγματικό Data Rate 9.5Mbps.Θα μου αγκαζάρει και η FON άλλο 1Mbps γιατί αυτό υποψιάζομαι ότι παίζει και όλα ok. Πληρώνεις 24 παίρνεις 2.

    **(https://www.ote.gr/web/guest/consume...es/ote-my-wifi).

    Εδώ πιο κάτω από το σπίτι μου έχει μία σχολή και σε αυτή τη γειτονιά είμαι το μοναδικό σήμα της FON. Θα μαζεύονται δηλαδή όλοι οι μαθητές έξω από το σπίτι μου να απολαύσουν "τζάμπα" internet...καλή φάση.

    Από αυτές όλες τις πορτοκαλί κουκίδες που βλέπετε στον χάρτη (έχει γίνει πορτοκαλί όλη η Ελλάδα) αμφιβάλλω αν έχουν γνώση τι συμβαίνει το 10% γιατί αφενός ο ΟΤΕ κάνει ότι μπορεί για να το αποσιωπήσει και αφετέρου οι περισσότεροι χρήστες δεν γνωρίζουν καν ότι το router τους έχει και σελίδα ρυθμίσεων. Αυτό το ξέρω από πρώτο χέρι αφού είμαι τεχνικός.

    Χθες ξεκίνησα διαδικασίες για να απενεργοποιήσω αυτή την υπηρεσία. Στην σελίδα της υπηρεσίας λέει ότι αυτό για να γίνει υπάρχουν δύο τρόποι, ο πρώτος τρόπος είναι από το "My OTE/My Internet/OTE My WiFi". Αυτό όμως προϋποθέτει εγγραφή στο My OTE. Κατά της διάρκεια της εγγραφής σου ζητάει έναν κωδικό που βρίσκεται πάνω στον λογαριασμό του ΟΤΕ. Αφού η σύνδεση μου είναι νέα και δεν έχω λάβει ακόμη λογαριασμό πήρα στο 11888 για να μου τον δώσουν και η υπάλληλος με την οποία μίλησα μου είπε ότι αυτό δεν γίνεται αφού αυτός ο κωδικός δεν έχει εκδοθεί ακόμη. Γαμώ τα συστήματα δηλαδή...περίμενε 2 μήνες για να ενεργοποιήσεις τις "Ψηφιακές Ευκολίες"...και γαμώ τις "Ευκολίες" λέμε!

    Η ίδια υπάλληλος επέμενε και μάλιστα εκνευρίστηκε κιόλας όταν της επαναλάμβανα πως εγώ διάβασα στο siteτου ΟΤΕ ότι το MyWifiείναι εξ’ αρχής ενεργοποιημένο και αυτή επέμενε ότι η υπηρεσία My Wifi της FON ΔΕΝ είναι ενεργοποιημένη από προεπιλογή και ότι ΔΕΝ χρειάζεται να κάνω τίποτα για να την απενεργοποιήσω. Η κυρία αυτή ή δεν ξέρει τη δουλειά της ή σκοπίμως καλύπτει την κομπίνα του ΟΤΕ.

    Ο δεύτερος τρόπος είναι από την σελίδα "SERVICE ACTIVATION" του ***ΟΤΕ την οποία μόλις επισπεύτηκα διαπίστωσα ότι η συγκεκριμένη υπηρεσία ΕΙΝΑΙ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΗ.

    ***(https://ps.otenet.gr/active/ServiceA...entication.jsp)

    ΣΥΠΕΡΑΣΜΑΤΑ:

    Κάποιοι μάγκες και δεν το λέω ειρωνικά, ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΚΕΣ...σε συνεργασία με τον ΟΤΕ, συνέλαβαν την φαεινή ιδέα αντί να στήνουν τα δικά τους δίκτυα και κεραίες με κόστος κατασκευαστικό και λειτουργικό δισεκατομμυρίων, να χρησιμοποιήσουν τα ούτος η άλλος αναγκαία - εκατομμύρια διασκορπισμένα router και να χεστούν στο τάλιρο. Γιατί όπως διάβασα κάπου πουλάνε 2,5 ευρώ την ώρα σε όσους δεν είναι μέλη του δικτύου. Όλο αυτό με πραγματικά ΜΗΔΕΝΙΚΟ κόστος, αφού δεν έχουν δική τους υποδομή και τα router του ΟΤΕ θα μοιράζονταν ούτος η άλλος.

    Δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα σε αυτό αν ο ΟΤΕ ενημέρωνε τους πελάτες του έχοντας ένα ακόμη έγγραφο μέσα στο κουτί του router εξηγώντας τι είναι η υπηρεσία FON και αν η υπηρεσία αυτή ΔΕΝ ήταν ενεργοποιημένη εξ αρχής. Κάπου διάβασα ότι τον Φεβρουάριο του 2014 όταν επετεύχθη η συνεργασία ο ΟΤΕ έκανε ανακοίνωση. Στα δικά μου αυτιά δεν έφτασε τίποτα και ασχολούμαι πολύ με το internet. Εκτός αν εννοούνε τίποτα ψιλά γράμματα στην τελευταία σελίδα καμιάς εφημερίδας για να είναι καλυμμένοι και κατοχυρωμένοι.

    Σαν αντάλλαγμα για αυτό που σου κλέβουν εν αγνοία σου και το πουλάνε βγάζοντας εκατομμύρια (Σημείωση: από μία σύνδεση που ΕΣΥ πληρώνεις), σου δίνουν ένα "δικαίωμα" που μπορεί να μην χρησιμοποιήσεις και ποτέ, είτε γιατί δεν έχεις ασύρματη συσκευή είτε γιατί ούτος ή άλλος δεν ενημερώθηκες ποτέ ουσιωδώς για την ύπαρξη αυτής της υπηρεσίας. Και αυτό το τελευταίο δεν είναι σίγουρα τυχαίο. Θέλουν να γίνεσαι τζάμπα κεραία τους αλλά τους τζαμπατζήδες δεν τους θέλουν να επιβαρύνουν το δίκτυο τους.

    ΙΣΩΣ ΟΤΑΝ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΥΠΟΣΧΟΤΑΝ “ΤΖΑΜΠΑ” INTERNETΣΕ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΥΤΟ ΝΑ ΕΝΝΟΥΣΕ.

  3. #33
    Εγγραφή
    08-12-2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    394
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    ΙΣΩΣ ΟΤΑΝ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΥΠΟΣΧΟΤΑΝ “ΤΖΑΜΠΑ” INTERNETΣΕ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΥΤΟ ΝΑ ΕΝΝΟΥΣΕ.
    Ειλικρινα ισως αυτο να ειναι προτιμοτερο απο το να πετιουνται λεφτα σε access point σε καθε χωριο...

    Σαν αντάλλαγμα για αυτό που σου κλέβουν εν αγνοία σου και το πουλάνε βγάζοντας εκατομμύρια (Σημείωση: από μία σύνδεση που ΕΣΥ πληρώνεις), σου δίνουν ένα "δικαίωμα" που μπορεί να μην χρησιμοποιήσεις και ποτέ, είτε γιατί δεν έχεις ασύρματη συσκευή είτε γιατί ούτος ή άλλος δεν ενημερώθηκες ποτέ ουσιωδώς για την ύπαρξη αυτής της υπηρεσίας. Και αυτό το τελευταίο δεν είναι σίγουρα τυχαίο. Θέλουν να γίνεσαι τζάμπα κεραία τους αλλά τους τζαμπατζήδες δεν τους θέλουν να επιβαρύνουν το δίκτυο τους.
    νομιζω οτι υπερβαλεις. τι κερδος ακριβως βγαζει ο οτε απο ολο αυτο; (εκτος απο εμμεσο, δηλαδη διαφημιση). Επισης, αμα οπως ισχυριζεσαι κανεις δεν εχει ενημερωθει ουσιωδως για την υπαρξη αυτης της υπηρεσιας, δεν προκειται κανεις να σου κλεψει τιποτα γιατι κανεις δεν ξερει πως. Μη με παρεξηγεις κι εγω μαζι σου ειμαι, ειναι απαραδεκτο που ειναι ενεργοποιημενο by default και δεν υπαρχει καποιος απλος τροπος να το απενεργοποιησεις. μην τα δραματοποιουμε τα πραγματα ομως...

  4. #34
    Εγγραφή
    18-06-2011
    Μηνύματα
    459
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Κάπου διάβασα ότι τον Φεβρουάριο του 2014 όταν επετεύχθη η συνεργασία ο ΟΤΕ έκανε ανακοίνωση.
    Σωστά το λες, έγινε η σχετική διαφήμιση, το διάβασα, τους πήρα τηλέφωνο, μου δώσανε άλλο rooter και το ενεργοποίησα από τότε.
    ΙΣΩΣ ΟΤΑΝ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΥΠΟΣΧΟΤΑΝ “ΤΖΑΜΠΑ” INTERNETΣΕ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΥΤΟ ΝΑ ΕΝΝΟΥΣΕ.
    Όχι αυτό είναι χειρότερο, γιατί πέρα από το ότι είναι ξεκλείδωτο, έχεις μειωμένη πρόσβαση(λογοκριμένη) και μόνο μισή ώρα την ημέρα.
    Σαν αντάλλαγμα για αυτό που σου κλέβουν εν αγνοία σου και το πουλάνε βγάζοντας εκατομμύρια (Σημείωση: από μία σύνδεση που ΕΣΥ πληρώνεις), σου δίνουν ένα "δικαίωμα" που μπορεί να μην χρησιμοποιήσεις και ποτέ,
    Σκέψου λίγο πιο "ανοικτά"
    Δεν ξέρεις ποτέ πότε θα σου χρειαστεί, σε εμένα προσωπικά δεν χρειάστηκε ποτέ μέχρι τώρα αλλά χρειάστηκε σε διάφορους δικούς μου ανθρώπους.
    Για παράδειγμα το χρησιμοποιεί ο γιος μου στις βόλτες του (γλιτώνοντας από το χαρτζιλίκι του κάποια έξοδα)Το έδωσα(username και κωδικό) σε μια γνωστή μου και το χρησιμοποιεί στην δουλειά της.
    Το έδωσα στα ανίψια μου που πήγαν στην Αγγλία(μετανάστες) και μέχρι να βάλουν το δικό τους internet, μπορούσαμε ανέξοδα να επικοινωνούμε.
    Ο ΟΤΕ λέει οτι το bandwidth που θα δίνεται στο δημόσιο WiFi θα είναι 1 Mbps
    Εδώ όπως έγραψα είναι το πρόβλημα γιατί ενώ έχει ένας(από τους δύο) χρήστες όριο τα 500Kb δεν έχει κάποιο όριο στο upload.
    Πρέπει να σε έχω από μια μεριά όταν παίζει ο γιος μου online, δεν τολμάω να μπω παρά μόνο σε σελίδες forum.

  5. #35
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotos4421 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να σε έχω από μια μεριά όταν παίζει ο γιος μου online, δεν τολμάω να μπω παρά μόνο σε σελίδες forum.
    Κάτω η χούντα του FPS

  6. #36
    Εγγραφή
    03-04-2007
    Μηνύματα
    105
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    30D/10U
    ISP
    HCN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από petalouditsa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ιδιοκτήτης ενός WiFi με ιντερνετ άμα κάνει συμφωνία με τη Fon να δίνει ελεύθερη πρόσβαση σε όσους έχουν αγοράσει password της Fon σε όλο το κόσμο, κερδίζει ένα δωρεάν τέτοιο password ώστε να μπορεί και ο ίδιος να μπαίνει ιντερνετ με τα WiFi άλλων που συμμετέχουν στη Fon.

    Δηλαδή με το που παίρνεις router από τον ΟΤΕ, το router αυτόματα θα μοιράζεται ένα μέρος του bandwidth σου με τους γείτονές σου και με τουρίστες έξω στο δρόμο που ψάχνουν για ιντερνετ με WiFi.

    Όμως εμείς που δίνουμε το bandwidth μας δεν πληρωνόμαστε για αυτό, δεν κερδίζουμε τίποτε, αντιθέτως δίνουμε τσάμπα bandwidth στους καπιταλιστές του ΟΤΕ και της Fon ώστε μετά αυτοί να πουλάνε passwords στους πελάτες τους.

    (Η συνέχεια για έξυπνους λύτες)

    Ο λόγος που οι περισσότεροι άνθρωποι δεν επιτρέπουν αγνώστους να μπαίνουν στο WiFi τους και το κλείνουν με password είναι επειδή σε πολλές χώρες όπως η Γερμανία υπάρχει ένας νόμος που λέει οτι άμα κάποιος κάνει κάτι παράνομο από τη δικιά σου σύνδεση τότε έχεις ευθύνη κι εσύ.

    (Από το site του ΟΤΕ : "Σε κάθε επισκέπτη του spot αποδίδεται διαφορετική δημόσια IP διεύθυνση.")

    Θα πρέπει να αρνηθούμε την "υπηρεσία" της Fon και άμα θέλουμε να δίνουμε τσάμπα ιντερνετ στους γείτονες με ανοιχτό WiFi ώστε να μην μπορεί η Fon να πουλάει passwords.

    Συνεπώς αυτό το παραθυράκι που πετάχτηκε όταν πήγα να απενεργοποιήσω το ασύρματο και έλεγε ότι με αυτό τον τρόπο θα απενεργοποιηθεί και η υπηρεσία FON είναι παραπλανητικό και αυτό επιβεβαιώνεται και από το ότι το λαμπάκι του router μου για το ασύρματο (WLAN/WPS) που δεν κλείνει ποτέ αλλά και από το γεγονός ότι (κατά τα λεγόμενα τους) το ασύρματο της FON είναι ένα δεύτερο - ξεχωριστό ασύρματο.

    Εδώ πιο κάτω από το σπίτι μου έχει μία σχολή και σε αυτή τη γειτονιά είμαι το μοναδικό σήμα της FON. Θα μαζεύονται δηλαδή όλοι οι μαθητές έξω από το σπίτι μου να απολαύσουν "τζάμπα" internet...καλή φάση.

    (Από το site του ΟΤΕ : "ενώ ο μέγιστος αριθμός ταυτόχρονα συνδεδεμένων επισκεπτών/χρηστών σε ένα WiFi Spot είναι 2. ")
    Αν και οι μαθητές, παίζει να παίρνουν προγράμματα κινητής με καλύτερη ταχύτητα από το σταθερό (πχ στο 4G της vodafone έχω μετρήσει 35D/22U).
    Αν θες, ξηλώνεις το ρούτερ του οτε και παίρνεις άλλο. Υπάρχουν καλύτερα μεταχείρο από τις σαπίλες του οτε (και των υπολοίπων) με 20-30€ (πχ εγώ χτύπησα TD-W8980 με 40€).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος christoi : 05-12-14 στις 01:50.

  7. #37
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από christoi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και οι μαθητές, παίζει να παίρνουν προγράμματα κινητής με καλύτερη ταχύτητα από το σταθερό (πχ στο 4G της vodafone έχω μετρήσει 35D/22U).
    Αν θες, ξηλώνεις το ρούτερ του οτε και παίρνεις άλλο. Υπάρχουν καλύτερα μεταχείρο με 20-30€.
    Εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις.

    Τα ping του ΟΤΕ δε θα τα χεις στο GSM/3G/LTE που να κάνεις τάμα στη Τήνο.

  8. #38
    Εγγραφή
    03-04-2007
    Μηνύματα
    105
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    30D/10U
    ISP
    HCN

    43, 32, 33, 40 κλπ (σε ms πάντα).


    Σίγουρα δεν έχεις την ποσότητα, αλλά πόση ώρα θα κάθεσαι ξεκάρφωτος κάτω από 1 μπαλκόνι; Και για κανένα like ή share.
    Όμως, ο τουρίστας που θα ψάχνει οδηγίες και θα πετύχει το δικό σου το μπαλκόνι με αυτή την υπηρεσία, θα σου ανάψει και κανένα κερί μετά για τον χρόνο που του έσωσες.

  9. #39
    Εγγραφή
    12-11-2014
    Μηνύματα
    141
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ολοι
    νομιζω οτι υπερβαλεις. τι κερδος ακριβως βγαζει ο οτε απο ολο αυτο; (εκτος απο εμμεσο, δηλαδη διαφημιση). Επισης, αμα οπως ισχυριζεσαι κανεις δεν εχει ενημερωθει ουσιωδως για την υπαρξη αυτης της υπηρεσιας, δεν προκειται κανεις να σου κλεψει τιποτα γιατι κανεις δεν ξερει πως. Μη με παρεξηγεις κι εγω μαζι σου ειμαι, ειναι απαραδεκτο που ειναι ενεργοποιημενο by default και δεν υπαρχει καποιος απλος τροπος να το απενεργοποιησεις. μην τα δραματοποιουμε τα πραγματα ομως...
    Το ξέρεις ότι όσοι δεν είναι στο δίκτυο Wifi Fon πρέπει να πληρώσουν για να χρησιμοποιήσουν το δίκτυο; Αυτό δηλαδή δεν είναι εκμετάλλευση της κάθε γραμμής; Το λέω αυτό γιατί οι περισσότεροι δεν έχουν ιδέα για το τι γίνεται στη σύνδεση τους όπως δεν είχα κι εγώ κι επιπλέον δεν τους ενημερώνουν. Γιατί άραγε;

    Όποιος θέλει να μοιραστεί το WiFi του, μπορεί να το κάνει απλά βγάζωντας το password και αφήνοντάς όλη τη γειτονιά να μπαίνει. Δεν χρειαζόμαστε τη Fon ή τον ΟΤΕ για να δίνουμε τσάμπα ιντερνετ στους γείτονες. Το πρόβλημα είναι νομικό, οτι μπορεί άμα κάποιος γείτονας κάνει παρανομία να πιάσουν εμάς, αν ισχύει τέτοιος νόμος στην Ελλάδα (δεν ξέρω τί ισχύει). Και τους νόμους τους φτιάχνουν οι καπιταλιστές.
    Γιατί όμως να έχουμε έναν νταβατζή από πάνω μας και να μην το κάνουμε εμείς αυτό αφού γουστάρουμε να έχουμε wifi παντού; Απ' ότι ξέρω υπάρχει μια σελίδα που προωθεί την ιδέα των ανοιχτών wifi αλλά δεν θυμάμαι ποιά είναι.

  10. #40
    Εγγραφή
    09-06-2008
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.130
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109073 kbps / 10990 kbps
    ISP
    COSMOTE S.A.
    Router
    AVM FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από onewarmslime Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειναι απαραδεκτο που ειναι ενεργοποιημενο by default και δεν υπαρχει καποιος απλος τροπος να το απενεργοποιησεις
    Δεν βρίσκω κάποια εξαιρετική δυσκολία στο να κάνει κανείς ένα τηλέφωνο στο 13888, να συνδεθεί με το κατάλληλο τμήμα και να ζητήσει απενεργοποιήση*.
    5 λεπτά μου πήρε συνολικά και μετά από 24 ώρες είχε απενεργοποιηθεί.

    Σαφώς η ευκολία του να το απενεργοποιήσεις από το interface του modem/router δεν συγκρίνεται και θα έπρεπε να υπάρχει by default. Ασυζητητί.
    Επίσης, πριν δοκιμάσω το τηλέφωνο, προσπάθησα να το απενεργοποίησω από την σελίδα που διαχειρίζεσαι username/pass. Δεν δούλεψε ποτέ σε εμένα μιας και δεν εμφανιζόταν τίποτα σχετικό εκεί.

    *υπάρχει η πιθανότητα να περιμένεις πολυυυυυ ώρα στο τηλ...

    Intel Core i7-3930K | Gigabyte GA-X79-UD5 | Corsair Hydro Series H100i | G.Skill Ares 64GB | Asrock Arc A380 6GB OC | Creative SoundBlaster Z | OCZ Vector SSD 128GB | WD CaviarBlack 640GB | WD RED 2TB | Coolermaster Silent Pro M600 | Coolermaster 690 Pure Black Edition Case | Triple Monitor: Dell U2311H - 2 x Dell U2312HM
    MacBook Pro (Retina 13-inch / 16GB Ram)
    iPhone 15 Pro 128GB Black Titanium

  11. #41
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  asvfasd.png 
Εμφανίσεις:  48 
Μέγεθος:  54,3 KB 
ID: 148015

    Κι εκτός αυτού ήταν απενεργοποιημένη by default.

    Μα ότι να ναι.

    Πριν γράψεις 10 φορές τη λέξη "νταβατζήδες" ψάξτο λίγο πρακτικά.

  12. #42
    Εγγραφή
    11-01-2008
    Περιοχή
    Μπουγατσούπολη
    Μηνύματα
    1.626
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    24άρα
    ISP
    Forthnet
    Router
    Pirelli Ανελαστι
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από onewarmslime Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι γελοιο που ειναι τοσο δυσκολο να το απενεργοποιησεις και πως ειναι ενεργοποιημενο by default στα καινουργια ρουτερ. Ειναι επισης γελοιο που μεχρι αυτη την ανοητη καμπανια του ΟΤΕ στα καναλια πουθενα δεν αναγραφοταν οτι μπορει καποιος αλλος να μπει με το wifi σου (ακομα και αν το κλεισεις στο ιντερνετ σου.
    Εγω εχω 4mbps και προφανως ηθελα να το κλεισω οποτε τους πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι πρεπει να τηλεφωνησει αυτος που πληρωνει τον λογαριασμο (η μητερα μου που ειναι στην ταϋλανδη αυτη τη στιγμη). Εχω σκεφτει ακομα και να λεπτυνω την φωνη μου μπας και τους ξεγελασω. ΕΛΕΟΣ.
    Μπουχαχαχαχ...

    Φαντάζομαι όσους καίγονται στα παιχνίδια και ακριβοπληρώνουν οτέ για το ping.
    Ε ρε πλάκα να πληρώνουν VDSL και να γονατίζει το on line gaming λόγω κανενός καφροφοιτητή που θα διαμοιράζεται το account της θείας του για να κατεβάζει στοϊκά τόρεντ.
    Έχουν να πέσουν μπινελίκια στα τηλεφωνικά κέντρα...! Έχουν να σπάσουν πληκρολόγια...


    Πάντως προβλέπεται οι έμπειροι "τζαμπατζήδες" θα ψάχνουν πολυκατοικίες με παππούδες.
    Αν και κατα κανόνα έχουν την μικρότερη ταχύτητα (αν έχουν adsl) στην συντριπτική τους πλειοψηφία δεν πειράζουν αυτά τα "διαόλια" τα ρούτερ.

  13. #43
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    ΤΟ FON ΕΛΕΓΧΕΤΑΙ ΑΠ ΤΟ CWMP ΚΑΙ ΑΝΟΙΓΕΙ

    ΑΠ ΤΟ MY.OTENET.GR


    Καλύτερα τώρα?

    Αν όχι την επόμενη φορά θα σας το ζωγραφίσω. Το χουμε παρατραβήξει λίγο με τις θεωρίες συνωμοσίας κι ο καθένας πετάει ότι άκυρο να ναι.

    Εντωμεταξύ γραφει η άλλη από πάνω:

    "Υπάρχει η δυνατότητα ενεργοποίησης/απενεργοποίησης της υπηρεσίας μέσω του web interface του router; Δεν παρέχεται τέτοια δυνατότητα".
    Προφανώς, αφού γίνεται μέσω του web interface. Αυτό που έρχεται προεγκατεστημένο είναι η δυνατότητα ελέγχου

    Πραγματικά αποκτήστε λίγη σοβαρότητα.


    Η ίδια υπάλληλος επέμενε και μάλιστα εκνευρίστηκε κιόλας
    Με το δίκιο της.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DSLaManiaC : 05-12-14 στις 03:29.

  14. #44
    Εγγραφή
    08-12-2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    394
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Γιατί όμως να έχουμε έναν νταβατζή από πάνω μας και να μην το κάνουμε εμείς αυτό αφού γουστάρουμε να έχουμε wifi παντού; Απ' ότι ξέρω υπάρχει μια σελίδα που προωθεί την ιδέα των ανοιχτών wifi αλλά δεν θυμάμαι ποιά είναι.
    Γιατι δεν πολυγουσταρουμε να εχουμε wifi παντου. αυτο που θελουμε ειναι να εχουμε εμεις wifi και οι αλλοι να πανε να πνιγουνε και να μην μπαινουν στο ιντερνετ μας. παραδεξου το ειναι αληθεια. κατα τη γνωμη μου τουλαχιστον. Οχι δεν το ηξερα οτι οποιος δεν εχει ΟΤΕ πρεπει να πληρωσει για να μπει στο wifi, αλλα ειλικρινα σε εναν κοσμο που ειναι γεματος με wifi ειναι απειρως πιο πιθανο να βριες ανοιχτο ή μιας καφετεριας παρα της Fon.

    Δεν βρίσκω κάποια εξαιρετική δυσκολία στο να κάνει κανείς ένα τηλέφωνο στο 13888, να συνδεθεί με το κατάλληλο τμήμα και να ζητήσει απενεργοποιήση*.
    5 λεπτά μου πήρε συνολικά και μετά από 24 ώρες είχε απενεργοποιηθεί.
    Οπως περιεγραψα στο πρωτο μου ποστ ηταν πιο δυσκολο για μενα. οκ μπορει αμα ξαναπαιρνα να μου λεγανε αλλα. μερικες φορες το σερβις του ΟΤΕ ειναι σαν τους κνίτες στη σχολη που αναλογα την τοπικη οργανωση στην οποια ειναι σου απαντανε αλλα ο ενας αλλα ο αλλος.

    Κι εκτός αυτού ήταν απενεργοποιημένη by default.

    Μα ότι να ναι.

    Πριν γράψεις 10 φορές τη λέξη "νταβατζήδες" ψάξτο λίγο πρακτικά.
    Α οκ, ηταν α πενεργοποιημενη για σενα, οποτε δεν πειραζει σωστα;
    1ον, ξερουμε γιατι το εχει πει ο ΟΤΕ οτι το my wifi ειναι ενεργοποιημενο by default σε ολα τα καινουργια ρουτερ. Σε μενα ηταν ενεργοποιημενη χωρις να την εχω ενεργοποιησει ποτε. Επισης δεν θα εμπιστευομουν το site του ΟΤΕ - οταν πατησεις αλλαγη και μενα εγραφε "απενεργοποιηση" ως προεπιλογη αλλα δεν ισχυε και αυτο το ξερω ως γεγονος (οτι δεν ηταν απενεργοποιημενη). Μην βαζεις παρωπιδες επειδη εσυ δεν εχεις προβλημα.

    Προφανώς, αφού γίνεται μέσω του web interface. Αυτό που έρχεται προεγκατεστημένο είναι η δυνατότητα ελέγχου

    Πραγματικά αποκτήστε λίγη σοβαρότητα.
    Δεν σε πιανω. Για ποιο web interface μιλας; Για το otenetmywifi.gr? Σωστα, ο χρηστης θα πρεπει να μαντεψει μια αφθαιρετη σελιδα για να κανει μια ρυθμιση που αφορα το ποιος χρησιμοποιει το ιντερνετ του αντι να μπορει να την κανει στο web interface του ρουτερ του (οπου ειναι ΟΛΕΣ οι αλλες ρυθμισεις). Πολυ σοβαρη αποψη...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος onewarmslime : 05-12-14 στις 13:05.

  15. #45
    Εγγραφή
    26-02-2003
    Περιοχή
    Xanthi
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    327
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    mikrotik
    Δεν μπορώ να καταλάβω τι σας έχει πιάσει με την υπηρεσία αυτή; Παλαιότερα ονειρευόμουν ανοιχτά wifi παντού για να μπορει ο καθένας να έχει παντού δωρεάν internet. Μετά ήρθαν και μας φοβέρισαν οτι θα μπλέξουμε απο παράνομες ενέργειες κτλ κτλ..

    Ας πούμε λοιπόν ότι όλοι εσείς που δεν θέλετε να έχετε ανοιχτο internet τελικά εγγράφεστε στην υπηρεσία FON και την χρησιμοποιείτε κάποια στιγμή που την έχετε ανάγκη. Πως θα την χρησιμοποιήσετε λοιπόν; Θα πάτε με το κινητό σας και θα κατεβάσετε 10 ταινίες; ή μήπως θα δείτε απλώς τα mails σας και θα ανοίξετε καμια σελίδα πιθανόν;
    Λοιπόν να σας πω εγώ ότι θα συμβεί μονο το δεύτερο και θα είστε πανευτυχείς που βρήκατε μια σύνδεση με FON ανοιχτή και κάνατε την δουλειά σας.
    Και τι θα γίνει με την γραμμή του χρήστη; Ούτε που θα το καταλάβει ο χρήστης που πληρώνει. Αποδεδειγμένα μάλιστα η υπηρεσία FON παίρνει την χαμηλότερη προταιρεότητα οπότε αν χρειστείτε εσείς bandwidth θα το έχετε πετώντας τον επισκέπτη έξω.

    Λοιπόν τώρα που το συζητάμε θα ενεργοποιήσω ένα free wifi πάνω στην VDSL μου, θα το απομονώσω για ασφάλεια και θα το αφήσω εκει να υπάρχει για να δω πόσα data θα μου φάνε οι επισκέπτες..

Σελ. 3 από 17 ΠρώτηΠρώτη 12345813 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-19, 12:49
  2. Μηνύματα: 136
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-15, 00:04
  3. Μηνύματα: 498
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-15, 19:03
  4. Αλλαγη 2db attenuation εξω απο το σπιτι
    Από AlexTselikas στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-14, 15:01
  5. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-14, 18:34

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας